Echtpaar z.k. Kea Bossers Per vliegtuig is in Medan aangekomen, ter regeling van verkoopen van Deli- tabak naar Amerika, de heer J. T. Cremer jr., zoon van den directeur der Deli-Maatschappij. Rechts de heer Cremer In het Hil\rersumsche Sportpark werden Zondag draverijen gehouden. Eenige deelnemers in actie op het door hevige regens in een modderpoel herschapen parcours Een tenniswedstrijd tusschen spelers uit Amsterdam en Den Bosch is Zater dag in de hoofdstad gehouden. Twee deelnemers, de heeren J. Straus (links) en W. Janssen uit Den Bosch begroeten elkaar Veie boeren in de omgeving van Arnhem ondervinden weer groot ongerief van de overstroomingen tengevolge van den was van den Rijn. Het verkeer kan op sommige plaatsen slechts per roeiboot geschieden Een schrijnend tafereel na aankomst van de -Oranje Nassau" te Vlissingen met geredden van de «Simon Bolivar". De heer B. W. J. Leijen, chef passage van de K.N S M ontfermt zich over twee kinderen, wier moeder met drie andere kinderen bij de ramp omkwam. Links de ongelukkige vader Een stukje oud-Borne verdwijnt, nu een aanvang is gemaakt met den afbraak van het voormalige gemeentehuis aan de Markt, waaraan vele her inneringen verbonden zijn Tijdens de nationale zwemwedstrijden te Rotterdam heeft Cor Kint Zondag avond het op naam van let van Feggelen staand wereldrecord 200 meter rugslag verbeterd. De nieuwe kampioene (links) drinkt met de vorige record- houdster een kopje thee na afloop van den wedstrijd Geredden van de -Simon Bolivar", die Zaterdag met de -Oranje Nas sau" van de Maat schappij Zeeland in ons land terug keerden, verlaten het schip na aan komst te Vlissingen De voetbalwedstrijd Stormvogels Blauw Wit te IJmuiden was de eenige, welke Zondag in afdeeling 1 der K.N.V.B.-competitie werd gespeeld, daar de overige ontmoetingen wegens het slechte weer geen doorgang vonden. De hoofd stedelijke club won met 3 0 door 4 Frank herademde, toen de nieuwsgierigheid be vredigd scheen. „Hadden julilie hier vóór ons ook getrouwde menschen hoorde hij Lies vragen. Ze begon de nieuwe taal al te leeren. „Verbeeld je" gichelde Annie, „Kee en getrouwd. Die was wel in de vijftig, daarom is ze nou ook met pensioen." „O" zei Lies dom „was Kee dan „De vorige keukenmeid" zei Toos spits. Lies voelde den steek. „Ik heet Lies" zei ze meteen be sloten. Ze zou die twee toch wel de baas blijven, als 't noodig was. al was ze pas drieëntwintig en van nu af zelfs geen juffrouw meer. Ze werden dadeljjk toeschietelijk en vertelden, dat Kee eerst had willen blijven om haar op streek te helpen, maar dat ze hals over kop had moeten vertrekken, omdat haar zuster ziek geworden was. „Nou" beloofde Lies, „als jullie me helpen wil len, zal ik 't alleen ook wel klaarspelen. Om te be ginnen, wat moet ik vanmiddag koken en wat kan ik verder doen?" „Pak j\j eerst je boeltje maar uit, meid" zei Annie goedig. „En met eten zul je 't wel klaarspe len vandaag. Als de Jonker alleen is hoef je niet veel omslag te maken." „Komen er dikwijls gasten?" „Nou! Der. heelen zomer logé's. Net in den in- maaktijd. En 's winters diners, je zult genoeg pootaan moete- spelen. Maar 't is goeie ook"; ze klakte met de tong. „Hoe bedoel je?" vroeg Lies dom. „Nou, van dètte natuurlijk", ze schoof duim en wijsvinger over elkaar. „We hebben een vette fooienpot, hoor! En altijd gelijk op gedeeld, dat wou Kee hebben en die was 't langste hier, wel vijfentwintig jaar, geloof ik." Lies oogde schuin naar Frank, maar die scheen het kalm te slikken. „Ik denk, dat ik eens in de garage ga kijken;" hij schoof zijn stoel achteruit. „Hendrik, mag ik jou lastig vallen, als ik iets wil weten?" „Je valt maar" zei Hendrik droog. „Maar ik help je niet opstaan." Uitbundig gelach van Annie en Toos. Lies haasstte ach mee te doen. Een halfuur later kwam Frank op hun kamer, waar Lies het grootste deel van hun bezittingen al opgeborgen had. „Wat kijk je somber, engel?" Ze keek op van de bijna leege koffer. „Het is een Renault" zei Frank dof. „En als ik zeg. dat 't een type is van na den oorlog, bedoel ik den tachtigjarigen oorlog." „Oooo!" Lies schaterde. „Zeker met koperen lantarens „Ja en een nummer van twee cijfers, ongelooflijk feodaal. En de gangwisseling zit aan den buiten kant. En er zjjn gordijntjes in en een spreekbuis naar den chauffeur." „Een luxe-taxi dus van de goei ouwe soort" con stateerde Lies. „Maar ik weet er geen bliksem van, hoe zoo'n ding in elkaar zit. Stel je voor, dat-ie 't eens ver tikt, dan kan ik nooit vinden waar 't zit." „Jij wel" troostte Lies. „Jij hebt altijd een knob bel voor defecten gehad. Herinner je onze ouwe Whippet nog maar. En misschien is er wel een handleiding bjj. Vraag eens aan Hendrik." „In vredesnaam, dan ga ik nu maar naar Hil versum." „Breng je sigaretten mee? Frank hoor eens" riep ze hem nog over de trap achterna, „een po pulair merkje hoor!" „Jij krijgt piraatjes" beloofde Franlt, Doodmoe liet Lies zich op een stoel vallen. Frank zat aan de keukentafel, rookte en zweeg. „Wat is dat zalig" begon ze direct opgewekt „dat we hier 's avonds het rijk alleen hebben. Jon gen, ik wist niet. wat ik doen zou van pleizer, toen Annie me vertelde, dat ze alle drie extern waren. Denk toch eens aan, Frank, al die heerlijke rustige avonden hier met ons beidjes." „Rustig!" zei Frank bitter. „Het is half tien en nu ben jij net klaar met afwasschen en je hebt van vier uur af geen minuut gezeten." „Dat komt omdat ik er nog zoo vreemd voorsta. Weet je wel. dat ik vanmiddag voor 't eerst in mijn leven aardappelen geschild heb? En dan koken op een kolenfornuis, als je aan gas gewoon bent. Maar dat went immers vanzelf. Als het veertien dagen verder is, dan ga ik 's avonds met jou dansen." „We zullen het hopen" zei Frank en rookte en zweeg. Lies stak ook een sigarat op. Daar zaten ze nu weer tegenover elkaar. Net als thuis al leen een beetje anders. ThuisDe clubfauteuils bij den haard in de zitkamer. Die ets boven de theetafel was zoo mooi. als het licht van de sche merlamp er op viel De antieke doek over de eet kamertafel zou Soesah er voorzichtig mee om springen? Wat zou het ze had hem gekocht en springen? Wat zou het ze had hem gekocht en betaald. Alles Ze was weer terug in de keuken. Harde stoelen en een kale tafel. Licht uit een melkglazen bolletje, akelig schel door de witte te gelmuren rondom. Geen kranten, geen radio. Ze zuchtte. Zou dit ten slotte het ergste blijken te zijn Niet het werk, dat werd je wel de baas, maar de andere dingen en de andere menschen net een vreemd land Och kom, wat gaf het, als Frank maar vrooljjk keek. „En hoe was je onderhoud met onzen heer en ge bieder?" vroeg ze. „Nou gewoon, zakelijk hè. Kilometers afstand natuurlijk." „Had je verwacht, dat h\j je zou omhelzen?" Lachen maar en flauwe grapjes maken ze moes ten er doorheen. „En er is nog een wagen" negeerde Frank. „O ja? Ook zoo'n antieke?" „Een Chevrolet, 't jaar weet ik niet. Hij is nu in reparatie. Morgen moet ik hem halen. Ik ben vanmiddag nog in de garage in Hilversum geweest dat had Hendrik me aangeraden. En ze hebben me werkelijk een boekje meegegeven met een beschrij ving van deze soort Renault. Dat zal ik eens grondig doornemen." „Zie je wel" juichte Lies, „dat valt ook al weer mee. Och jongen, het zal allemaal best losloopen. En nu gaan we slapen, want ik tol om." Den volgenden morgen ratelde de wekker om half zeven. Lies was meteen wakker. Frank nog maar laten slapen, dacht ze. Naar beneden en thee water opzetten. In de keuken voor het ontbijt dek ken. Gek, dat rondscharrelen, terwijl iedereen nog sliep. Daar dacht je thuis nu nooit bij, dat de meid dat iederen morgen moest doen. Om half acht kwamen Hendrik en de twee meisjes, die meteen op het ontbijt aanvielen. Toen ging ze Frank wek ken. Na het ontbijt liep het gaandeweg vanzelf: afwasschen. keuken aan kant maken, het ontbijt voor den Jonker. De groenten schoonmaken, die de tuinman kwam brengen. Dat viel niet mee; wat waren groenten uit een moestuin veel vuiler dan van den groentenman. Fruitschalen in orde maken voor de lunch, dat was tenminste leuk werk; prachtig fruit hadden ze. Toen opeens Hendrik: „Je moet even binnen komen." Ze ging met schoone handen en bibber- beenen. Weer de studeerkamer hoelang leek het geleden, dat ze daar jn die stoel gezeten had. Nu kreeg ze geen stoel natuurljjk niet. De gryze oogen keken nog even doordringend. „Juffrouw, ik begrijp, dat alles nog vreemd voor u is, maar wilt u er van den beginne af aan den ken, dat ik prijs stel op een geregelde huishou ding." Wat een hartelijk welkom Lies beet op haar lippen. „Kee had de goede gewoonte" ging de koele stem verder, „om de beide meisjes te con troleeren en zooals ik al gezegd heb, verwacht ik datzelfde van u." „Ja Jonkerik heet Lies, Jonker", het kwam er onbeholpen uit. „O juist, hm, dus dat heb je dan begrepen hè?. Iets dergelijks" hij hief een stofdoek aan een punt omhoog heb ik nog nooit op mijn bureau aangetroffen en ik hoop dat het de laatste maai zal zijn." „Ja Jonker." „Dank je." Afgeloopen was het. Het leek op too» neelspelen soesde Lies in de gang. Zooals vroeger op de H.B.S.-club. En dadelijk zakte het gordijn en konden ze gaan stoeien en herrieschoppen achter de coulissen. Maar hier was geen gordijn, dat zakte en je moest je rol blijven doorspelen. Vreemde menschen in een vreemd land HOOFD STUK V Toch wende het buitengewoon gauw. Lies kreeg kapotte vingers van het werken, die ze zorgvuldig voor Frank verborgen hield. En Frank leerde „ga ragetaai uitslaan" over de onwilligheid van adel lijke wagens. Maar er brandde niets aan en er sprong geen band en met de ..collega's" schoten ze best op. „Hun heer en gebieder bleef in de wol ken" zei Lies. Zij zag hem zelden. Frank reed lede ren dag met hem uit. In de Renault het af- standbewarende ruitje tusschen hen in. Donderdagavond was Lies nog aan het vaten- wasschen. toen Frank de keuken binnenstapte in zijn nieuwe donkerblauwe uniform. Van schrik! liet ze de vatenkwast vallen, vloog hem met zeep sophanden om den hals. „Ooo Frankie, wat prach tig. wat ben je knap!" „Gekke meid." hij keek toch wel gevleid. „Ik vind je nee maar ik vind jetien keer knapper, dan in je gewone pak. En honderd keer knapper dan in toga!" „Wat een vergelijking! In toga! Daar heb jij me trouwens nooit in gezien. Ik heb precies twee keer in mijn leven een toga aangehad, toen ik be- eedigd werd ,H JL'Wordt vervolgd^ J

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12