Dr.Dushkind „Oorlogsdoel" en „Vredesdoel" van Engeland. -4/ae,c JJeeën ovei een fiewawnd Cuwpa NIEUWS IN 'T KORT. Weer tal van schepen ver^naelukt. O.a. de Britsci kruiser Rawalpindie,i ten Duitsch marinevaartuig. WMTERSCHE KWALEH? Hijnhardtjes MAANDAG 27 NOVEMBER Ï939 H'AKKEEM'S D A 0 BEAD S CHAMBERLAIN over: In zijn Zondagavond gehouden radiorede zeide Chamberlain dat hij in zijn gedachten onderscheid maakte tusschen oorlogsdoeleinden en vredesdoeleinden. Ons oorlogsdoel „zoo zeide hij, kan zeer kort gedefinieerd worden. Het is onzen vijand de nederlaag toebrengen en daarmede bedoel ik niet slechts de nederlaag van de militaire krachten van den vijand. Ik bedoel de nederlaag van die agressieve mentali teit, die voortdurend tracht andere volken door geweld te overheerschen, die een brutale vol doening vindt in vervolging en marteling van vreedzame burgers en die uit naam van de be langen van den staat de verwerping recht vaardigt van eigen gegeven woord, waar dit maar passend geoordeeld wordt. Wanneer het Duitsche volk ervan overtuigd kan worden, dat die geest even slecht is voor het Duit' sche volk zelf als voor de rest van de wereld, zou het er afstand van doen. Wanneer wij kunnen berei ken dat de Duitschers dien geest laten varen zonder bloedvergieten, zooveel te beter, maar van dien geest moet afstand gedaan worden, Dat is ons oorlogs doel en wij zullen in den strijd volharden tot wij het bereikt hebben. Wat de vredesdoeleinden betreft zeide Chamberlain: Wanneer wij ons oorlogsdoel be reikt hebben, zou óns verlangen ernaar uitgaan een nieuw Europa te vestigen, niet nieuw in dien zin, dat alle oude grenspalen uit den grond getrokken worden en een nieuwe landkaart wordt opgemaakt volgens de denkbeelden der overwinnaars, maar een nieuw Europa met een nieuwen geest, waarin de naties, die het bewo nen, haar moeilijkheden met goeden wil en wederzijdsche verdraagzaamheid zullen bena deren. Chamberlain voegde hieraan toe: In zoo'n Europa zou erkend worden dat er geen duurzame vrede kan zijn, tenzij er een volledige en voortdurende stroom van handel tusschen de betrokken naties vloeit, want alleen door een verhoogden goederenruil en onderlinge diensten kan de levenstandaard ver beterd worden. In zoo'n Europa zou ieder land het ongelcorte recht hebben om zijn eigen vorm van binnenlandsch bestuur te kiezen, zoolang die regeering geen buitenlandsche politiek voerde, welke nadeelig is voor de buren. Tenslotte zouden in zoo'n Europa de bewapeningen geleidelijk ver vallen als nuttelooze uitgaven, behalve voorzoover zij noodig zouden zijn voor het behoud van binnen- landsche orde en rust. De vestiging van zoo'n utopisch Europa zou een machinerie noodig hebben tot leiding van de ontwikkeling. Chamberlain sprak de hoop uit dat een door een nieuwen geest bezield Duitschland zich onder de naties zou bevinden, welke deel zouden nemen aan de werking van die machinerie. Chamberlain besloot met te zeggen: „Wij moeten eerst ons oorlogsdoel ten uitvoer leggen en den oorlog winnen. Met dat doel zijn de leden van het Britsche gemeenebest eensgezind zooals zij nog nooit geweest zijn in heel hun geschiedenis. Laat ons duidelijk voor oogen houden, de noodzakelijk heid, dat de heerschappij der terreur welke inge steld is door de huidige Duitsche regeering, be ëindigd moet worden opdat wij een nieuw en beter Europa zullen kunnen opbouwen. Wij weten, dat wij in dezen grooten strijd vechten voor het goede en tegen het verkeerde. Laat ons dan voortgaan met Gods zegen op onze wapenen. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat wij de overhand zullen be houden. In het begin van zijn rede had Chamberlain gezegd: Het uitblijven van een groot offensief, te land of in de lucht, van Duitschen kant kan niet worden toegeschreven aan de humaniteit van dit land. Ons zijn overvloedig bewijzen gegeven, dat geen overwegingen van menschelijkheid hen afschrikken van welken vorm van oorlog ook, wanneer zij den ken, dat die hun eenig voordeel zal brengen. De Duitschers moeten tot de conclusie zijn gekomen, dat zij meer zouden verliezen dan winnen door der gelijke aanvallen en zij moeten er den voorkeur aan hebben gegeven om gebruik te maken van metho den waarvan zij denken, dat ze toegepast kunnen worden zonder ernstige verliezen voor henzelf. De laatste methode is, om zonder onderscheid te maken, in de Britsche wateren een nieuw soort mijn uit te strooien. Het beteekent voor hen niets, aldus Chamberlain, dat zij dagelijks neutrale sche pen zoowel als Engelsche de lucht in doen vliegen en daarmede burgers verdrinken en verminken van landen, waarmede zij niet in oorlog zijn. Engeland zou echter de magnetische mijn meester worden, zooals het de duikboot reeds meester geworden is. Wat de oorlogsstrategie betreft verklaarde Cham- Onder valschen naam aan boord. Opvarende van de „Simon Bolivar" voor het gerecht. Een der overlevenden van de ramp van de „Si mon Bolivar" Alfred Auer is te Londen voor den rechter verschenen, beschuldigd van het afleggen van een onjuiste verklaring. Auer werd omschreven als een leeraar in talen, vermoedelijk van Hongaar- sche nationaliteit. Toen Auer te Londen aankwam met andere overlevenden gaf hij aan de politie den naam doctor Peter Roshauw op en verklaarde hij, dat hij een Noorsch jurist was. Het proces werd een week verdaagd. De Duitsche beschuldigingen tegen den Engelschen Geheimen Dienst. In één jaar 15 gevallen van sabotage, zegt de „Völkischer Beobachter". In een artikel over den Britschen Geheimen Dienst schrijft de „Völkischer Beobachter" vijf tien daden van sabotage aan den Secret Service toe, welke in den tijd van 18 November 1937 tot 27 November 1938 meerendeels op Duitsche schepen hebben plaats gevonden. Deze feiten, aldus genoemd blad, werden door kapitein Ste vens tijdens zijn verhoor nadrukkelijk beves tigd, zoodat buiten de bewijzen nog de beken tenis aanwezig is van den medeplichtige. Kapi tein Stevens heeft, volgens het blad bevestigd dat de z.g. propaganda-afdeeling van den Secret Ser vice in Londen deze daden liet uitvoeren. Het blad noemt dan de gevallen op en besluit: Ruim zestig millioen Rijksmark schade hebben Duitschland, Japan en Italië aan dit „proef- alarm" van den Secret Service midden in vre destijd te danken. berlaift, dat de tijd een factor is, die aan den kant van de geallieerden werkt, aangezien iedere week den druk der blokkade op Duitschland verhevigt en dit land langzaam maar zeker berooft van ma terialen, die van wezenlijk belang zijn, voor een met succes voortzetten van den oorlog. De verscherpte Engelsche contrabande-controle. Ook een Deensche démarche. Reuter meldt dat de Deensche regeering stappen heeft gedaan bij de Britsche regee ring inzake de verscherping van de contra bande-controle. Engelsche oorlogsschepen aan gevallen. Vliegtuigen wierpen tal van bommen uit. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat Zater dag Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene bomaanvallen ondernomen hebben op Engelsche zeestrijdkrachten in het Noordelijk deel van de Noordzee, 900 kilometer van de Duitsche Noord zeekust verwijderd. Volgens duidelijke waarneming hebben, volgens deze Duitsche lezing, vier Engelsche oorlogssche pen voltreffers gekregen. Alle Duitsche vlieg tuigen zijn, ondanks het zeer krachtige lucht doel geschut, veilig naar hun bases teruggekeerd. De Britsche admiraliteit geeft de volgende lezing: Zaterdagmiddag hebben Duitsche vlieg tuigen bomaanvallen ondernomen in de Noord zee op Britsche schepen. Er werden vele bommen uitgeworpen, maar er waren geen „treffers" bij. Er werden evenmin slachtoffers gemaakt. Duitsche mijnen in de Zweedsclie territoriale wateren. Doorvaart gesloten. De ühef der Zweedsohe marine maakt bekend, dat het Duitsche mijnenveld bij Falst-erbo is uit gebreid, vooral in noordelijke richting. Door dezen maatregel is de acht meter diepe door vaart, ten Zuiden van Falsterbo voor de scheep vaart gesloten. De Duitsche mijnen bevinden zich dus binnen de viermijlszöne, welke volgens de meening van Zweden de grens vormt van de Zweedsche territoriale wateren. De Duitsche maatregel zal een protest van de Zweedsche re- geering tot gevolg hebben. AMERICAN CIGARETTE (Adv Ingez. Med.j Optreden der Britsche en Duitsche luchtmacht. Verkenningsvluchten uitgevoerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Zaterdag Britsche militaire vliegtuigen een suc' cesvqlle vlucht boven Noordwest Duitschland hebben gemaakt. Een der piloten, die laag vloog, slaagde erin een oogenblik de Duitsche defensie te verrassen. Hij bevond zich boven de vlootbasis met zijn camera in werking voordat de batterijen op den beganen grond het vuur konden openen. Enkele seconden na zijn aankomst werd een hevig vuur op hem gericht, de andere toestellen ontmoetten een hevig vuur van het luchtafweergeschut maar slechts een vijande lijk gevechtstoestel werd gezien en dit kon gemak kelijk in de wolken ontweken worden. Er verluidt, dat de in deze mededeeling ge noemde luchtbasis Wilhelmshafen was. Ook zou boven Helgoland gevlogen zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De verkenningsactie der Duitsche luchtmacht strekte zich Zaterdag wederom uit tot boven de Shetland-eilanden. De vijand trachtte Zaterdag over Helgoland naar Noordwest Duitschland te vlie gen, doch hij werd bi} de Noordzeekust door het Duitsche afweervuur gedwongen terug te keeren. Het Duitsche luchtwapen heeft geen verliezen geleden. „Pravda" versus Finsche regeering. Verwijten aan het adres van Kajander. Uit Moskou: De „Pravda" bevat een artikel over de betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Fin land, getiteld: „Een hansworst als minister-presi dent" en behandelt de jongste rede van minister president Kajander. Kajander wordt beschuldigd geen moed te hebben voor het Finsche parlement te verschijnen, doch wel op 23 November een rede te hebben gehouden, waarin hij buitengewone gaven als clown ten beste gaf om de Finsche bourgeoisie afleiding te bezorgen. „Hij maakte salto's, stond op zijn hoofd en liep op zijn handen en zeide alles ondersteboven en achterstevoren", aldus het blad, Het blad zegt dat Lenin en Stalin tezamen met de Finnen voor de vrijheid hebben gevochten. Van de Sovjet-regeering heeft Finland zijn vrijheid gekregen. Vervolgens brengt de „Pravda" hulde aan de Oostzeestaten, die met de Sovjet Unie een verdrag hebben gesloten. Het blad verwijt hierna Kajander Krokodillentra nen te schreien over de Oostzeestaten, die van vrije staten thans min of meer afhankelijk zijn gewor den van de Sovjet Uni'e en te hebben verklaard, dat de ministers van deze landen te kortzichtig zijn geweest. De „Pravda" schrijft, dat, Kajander spoedig zal zien dat niet de Finsche regeering, doch de regeeringen van Estland, Letland en Litauen het meest vooruitziend zijn geweest. Kajander wordt vervolgens verweten, dat hij de onderhandelingen met de Sovjet Unie heeft afge broken. De „Pravda" vraagt op wiens bevel Kajan der handelt en uit de commentaren op de rede van Kajander in de Britsche pers maakt het Sovjet Russische blad op dat hij zijn instructies heeft ge kregen van de „Britschen Imperialisten". De Theems wordt weer bevaren. Korten tijd was de scheepvaart gestremd. In de scheepvaart op de Theems beneden Lon den is naar Reuter meldt, eenige vertraging ge weest, aangezien het vermoeden bestond dat magnetische mijnen waren uitgeworpen bij een aanval van vliegtuigen op de monding van de Theems Woensdagavond. Naar vernomen wordt is thans de toestand weer normaal. De koopvaardijschepen werden opgehou den, terwijl gezocht werd naar de mijnen om ze onschadelijk te maken. Toen men veronderstelde dat het vaarwater weer veilig was, konden de sche pen weer varen. Zaterdagavond is een convooi veilig de rivier opgestoomd^ Convooi veilig in de Downs aangekomen. De „Bloemfontein", „Groobekerk" en „Alioth", welke voorafgegaan door de met paravanes uit geruste zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst in den nacht van Vrijdag op Zaterdag naar Engeland vertrokken, zijn Zaterdagmiddag tegen één uur in de Downs aangekomen. De „Bloemfontein" en de „Grootekerk", beide van de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij waren resp. vertrokken uit IJmuiden en Antwerpen en de „Alioth" van de N.V. Van Nieve-lt Goudriaan's Stoomvaart Mij., welke door de Ver. Ned. Scheep vaart Mij. is gecharterd, uit Rotterdam. De schepen zijn ter hoogte van Schouwen bij eengekomen waarna de overtocht naar Enge land onder de hoede van de „Zwarte Zee" werd aanvaard. De „Zwarte Zee" zal spoedig naar Nederland terug keeren, waarbij ze dezelfde diensten ten behoeve van andere schepen, zal verrichten. De directeur-generaal van het industrie bureau van Formosa heeft aan de Japansche regeering gemeld, dat in den bovenloop van een rivier in Oost-Formosa goud is gevonden. De waarde van de ontdekte goudader wordt ge schat op een millioen yen. In de nabijheid van Gallicano bij Lueca. (Italië) is een in aanbouw zijnde gang voor de electrische centrale te Pian della rocca over een afstand van 300 meter ingestort. Acht arbeiders vonden den dood. Duitschland heeft in de Scandinavische lan den een nieuwe diplomatieke post in het leven geroepen, nl. boschbouwattachés. Tot nu toe had Duitschland alleen in Joego-Slavië en Roe menië boschbouw-attachés. Het persbureau der Poolsche ambassade te Parijs deelt mede, dat de hoogleeraren dei- universiteit van Krakau allen in hechtenis genomen en naar een kazerne zijn overgebracht. De bekende stal van Aga Khan in Frank rijk is bijna geheel overgebracht naar Haras Alag aan den Donau in Hongarije. Het internationaal cokes-cartel, dat te Brussel gevestigd was is ontbonden. Het cartel was opgericht in April 1937 en omvatte de pro ducenten van Duitschland, Groot-Brittannië, Ne derland. Polen en België. Van het Italiaansche stoomschip Liana is bij Pontershaven een man over boord geslagen. Het slachtoffer is niet gevonden. Te Overschie is een auto te water gereden, De twee inzittenden wisten zich uit den wagen te redden. De 43-jarige motorrijder G. F. van der T. uit Vlaai-dingen is te 's-Gravenhage in botsing gekomen met een personenauto. De man werd zeer ernstig gewond in Bronovo opgenomen. Op den hoek van de Lambertuslaan en de Wethouder Koeniglaan te Naarden is de 68- jarige mevrouw H. door een auto gegrepen en op slag gedood. Op den rijkswegweg BorneHengelo is een 15-jarige jongen vlak voor een autobus met zijn fiets komen te vallen. De jongen werd op slag gedood. Vanmiddag hield in het groot-auditorium van de rijks-universiteit te Utrecht prof. dr. J. M. Bijvoet, hoogleeraai- in algemeene en anorga nische chemie zijn in tree-rede, getiteld: wegen, meten,' tellen. De 28-jarige uitgever Koks uit Amsterdam is te Soest met zijn kleine auto in botsing ge komen met een taxi. De heer Koks werd op slag De vereendging van burgemeesters en secre tarissen in de provincie Noord-Holland heeft Zaterdag een excursie naar de hoofdstad ge maakt. Inbrekers hebben uit een groothandel in verfwaren aan het Groenewegje in Den Haag een brandkast, inhoudende 500 gulden, gestolen. De brandkast is op een zich in de zaak bevin dende driewieler vervoerd De Nijmeegsche politie heeft dirie jongens van 17 18 en 21 jaar gearresteerd, die zich aan verschillende diefstallen hebben schuldig ge maakt. Ten kantore van de N.V. Waco te Hoorn zijn -malversaties ontdekt tot een bedrag van tien mille. Een employé N. K. is gearresteerd. De 18-jarige F. van H. uit Schiedam was Zaterdag op den Nieuwen Waterweg gaan vis- schen. Hij werd door den storm overvallen en met zijn bootje op een strekdam geworpen. De jongen heeft zich weten te redden. De man, die van den moordaanslag op de vrouw T. te Sprang-Capelle wordt verdacht, is gearresteerd. Het is de 30-jarige werklooze schoonmaker A. H. uit Waalwijk. Te De Leek (Gr.) is de 24-jarige wielrijder A. Hof door een auto aangereden en levensge vaarlijk gewond. De Chr. Huygens zal, onvoorziene omstan digheden voorbehoudenn, op 28 November a.s. des namiddags 5 uur van Amsterdam naar Java vertrekken. Op den hoek van de Stadhouderskade en de P. C. Hooftstraat te. Amsterdam zijn een ver- huisauto en een tram met elkaar in botsing ge komen, tengevolge waarvan drie personen licht gewond zijn. Tot burgemeester van Ootmarsum is be noemd H. F. M. baron Schimmelpenninek van der Oye. In verband met de staking van den bootdienst van Vlissingen naar Engeland, door de maat schappij Zeeland, zullen met ingang van Zon- November de treinen D. 77 (Eindhoven v. 10.25') en 78/D. 78 (Vlissingen v. 17.22) worden opgeheven. Te Zuilen (Utr!) is een auto tegen een vrachtauto gereden. Een inzittende werd licht-, een ander zwaar gewond. Te Zeist is op 77-jarigen leeftijd overleden Ook het nieuwe Poolsche schip „Pilsoedski" verloren. Gedurende het afgeioopen weekend zijn op nieuw verscheidene schepen het slachtoffer geworden van den oorlogstoestand. De Britsche vloot leed een verlies door het vergaan van den hulpkruiser „Rawalpindi", groot 16.697 ton. De Britsche Admiraliteit berichtte hierover Zondag: „De Admiraliteit betreurt te moeten melden, dat Z.Ms. gewapende koopvaardij- kruiser de „Rawalpindi", het mailschip, dat vroeger aan de Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. behoorde, tot zinken is ge bracht. Gevreesd wordt, dat alle officieren en leden van de bemanning zijn omgekomen, uit gezonderd de volgende opvarenden". Het com muniqué somt dan de namen op van zeven tien overlevenden van de in totaal 300 opva renden, namelijk zestien matrozen en een of ficier. De „Rawalpindi", die vroeger den dienst tus schen Engeland en Japan onderhield, werd in 1925 gebouwd. Het luxueus ingerichte schip, dat bijna 17.000 ton mat, werd in het begin van den oorlog gerequireerd en bij de Britsche vloot ingedeeld als hulpkruiser. Aan de noordwestkust van Engeland verging het 14.294 ton metende Poolsche motorschip „Pil soedski" Het staat niet vast of het schip getorpe deerd of op een mijn geloopen is. Het aantal opvarenden bedroeg volgens United Press, 137 man, onder wie ook -de Poolsche kapi tein Stankiewicz, die werd bijgestaan door den Britschen kapitein Blake en veertien Britsche zee lieden. De twee explosies die plaats hadden, waren zoo krachtig, dat een aantal opvarenden in zee ge worpen werd. Middelerwijl slaagden de anderen er in -de sloepen te strijken. Een Britsche torpedojager, die zich in de nabij heid bevond, spoedde zich naar de plaats van de ramp en nam 76 schipbreukelingen (69 Polen en 9 Britten) aan boord. Later zou een visschers- trawler nog een aantal gered hebben. Volgens de laatste berichten worden 7 man ver mist. Van de overlevenden, die in den loop van den dag in eenige Britsche havens aan land ge bracht werden, bleken velen gewond te zijn. Acht tien moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht; slechts één verkeert in ernstigen toestand. Het blijkt voorts, dat de kapitein, die het laatst het zinkende schip verliet, om het leven is geko men. Ook de chef-kok en een scheepsjongen zijn omgekomen. De „Pilsoedski" was een der mooiste en mo dernste Poolsche schepen. Het schip werd in 1935 op de werf van Monfalcone (Italië) gebouwd en onderhield vóór den oorlog den dienst tusschen Gdynia en Noord-Amerika. Bij het uitbreken van den krijg werd het schip door Engeland gechar terd. Verder meldt Reuter, dat het Engelsche stoom schip „Hookwood", op een Duitsche mijn geloopen en gezonken is. Twee opvarenden worden vermist. De rest der bemanning is aan de Noord-Oostkust aan land gebracht. Het Engelsche koelschip „Sussex", dat Vrijdag op een mijn geloopen is, is slechts licht bescha digd. Zeer moeilijk was de redding van de bemanning der Britsche loodsboot „Humbert I", die tijdens den krachtigen storm bij Liverpool op een zandbank liep, doch volgens een onbevestigd gerucht tegen een mijn is gestooten. Het lichtschip „Bar" gaf on middellijk noodseinen en weldra trokken eenige reddingbooten de zee in om hulp te bieden. De positie van het schip, dat door huizenhooge golven overspoeld werd, was inmiddels zoo pre cair, dat de bemanning besloot aan boord van de sloepen te gaan. Hierbij sloegen echter drie man over boord en verdronken. Ook de kapitein is bij een poging, om in een sloep te gaan, om het leven gekomen. Teslotte slaagde men er in nog. zes man van boord te halen. Bij deze redding zijn nog twee op varenden over boord geslagen en verdronken. Van de in totaal 32 schipbreukelingen zijn er slechts tien gered. Vier and-ere reddingbooten hebben het schip niet kunnen bereiken. Het Zweedsche vrachtschip „Gustaf E. Reuter", dat Zaterdag eveneens op een mijn liep, is ernstig beschadigd. Er zijn tot dusver negentien menschen gered; het aantal vermisten is groot. Het voor de haven van Folkestone gestationneer- de lichtschip „Folkestone Gate" is door het Brit sche stoomschip „Barlington Court" aangevaren. Het lichtschip maakte snel water, doch de beman ning van de „Barlington Court" was niet in staat baron W. H. Taets van Amerongen van Wouden berg, kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. De onlangs in een autobus van de Gelder- sche Tramwegmaatschappij gearresteerde Doe- tinchemmer, die onder zijn burgerpak 'n militaire uniform bleek aan te hebben, is op vrije, voeten gesteld. Cor van der Lugt Melsert blijft directeur van Ned. Tooneel. Ontslag-aanvrage ingetrokken. De Raad van Bijstand van de N.V. Het Neder- landsch Tooneel heeft den heer Cor van der Lugt Melsert verzocht op zijn verzoek af te treden als directeur dezer vennootschap, terug te willen ko men. De heer Van der Lugt, die nog bedlegerig is, doch wiens gezondheidstoestand nu betert, heeft aan dit nadrukkelijk verzoek gevolg gegeven en zal tijdens zijn ziekte worden vervangen door de heeren H. D. van Dellen en A. Defresne, respec tievelijk als zakelijk en artistiek waarnemend di recteur. De heer Van Dellen, die aan de gemeente Am sterdam is verbonden, heeft tot het waarnemen dezer functie van B. en W. welwillend verlof ge kregen. Het vliegongeluk te Hillegersberg. Stoffelijk overschot van den bestuurder geborgen. De bergingspogingen van het Woensdagmiddag te Hillegersberg verongelukte militaire vlieg tuig hebben Zaterdagmiddag tot resultaat gehad, dat men op een diepte van bijna vijf meter is doorgedrongen tot de cockpit van. het toestel. Toen men eenmaal zoover was heeft men de klei, die zich overal had doorgedrongen, voorzichtig met een brandspuit weggespoten. Daarna is de cockpit doorgezaagd om gemakkelijker bij het stoffelijk overschot van den bestuurder te kunnen komen. Nadat dit onder toezicht van militaire artsen was geborgen, is het per auto naar Den Haag vervoerd. om hulp te verleenen, daar er zeer krachtige wind stond, ten gevolge waarvan het schip onbestuur baar was. De toestand op net lichtschip was zeer ernstig, zoodat vuurpijlen werden afgeschoten, die aan dc kust werden gezien. Onmiddellijk voer een reddingsboot ter assisten tie uit. Over het resultaat is nog niets bekend. Het D.N.B. meldt voorts dat op 12 November do Engelsche schepen „Bordfield'' en „Dryburgh" bij Edinburg op mijnen zijn geloopen en vergaan. Duitsch marinevaartuig op een mijn. Havas verneemt uit Kopenhagen dat Zater» dagmiddag een vaartuig van de Duitschê kustwacht nabij het Duitsche mijnenveld in de omgeving van den vuurtoren Kjeldsnor op het eiland Langeland, op een mijn geloopen en binnen drie minuten gezonken is. Het schijnt, dat 33 man. gered zijn. Een zes tiental opvarenden worden vermist. Een Deensche torpedoboot heeft hulp ver leend. Het Duitsche schip „Adolf Wörmann" dat 18 No vember jl. uit Lobito-baai is vertrokken, is in het midden van den Atlantischen Oceaan ge zonken. Nader wordt vernomen dat het schip door de be manning tot zinken is gebracht, aangezien deze wilde voorkomen dat het schip in vijandelijke han den zou vallen. De geheele bemanning, bestaande uit 127 koppen en 35 passagiers, waaronder 18 vrouwen, is gered. Nog is bekend geworden, dat de Finsche sche pen „Anton H" (1436 ton), op weg naar Neder land, en „Britannic" (3100 ton) door de Duitschcra aangehouden en naar een Duitsche haven gebracht zijn. Tenslotte meldt Havas dat de Fransche trawler „Sainte Claire", die verleden week in het Kanaal tot zinken is gebracht, vernield werd door een ont ploffing juist in het midden van het vaartuig. De lijken van twee vermiste matrozen zijn gevonden en naar een Engelsche haven gebracht. verdrijven xe veilig en vlug 1 2stuks50ct. (Adv. Ingez. Med.) PKCOEAMMA DINSDAG 28 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. KRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.- Berichten. 12.15 Het Rococo-octet. 12.45 Berich ten A.N.P.Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkesb 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.KRO- orkest. 4.45 Gramofoonmuziek.. 5.KRO-Melo- disten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-orkest 6.35 Sportpraatje. 7.— Berichten. 7.15 Cyclus. „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Gramo foonmuziek. 7.40 Reportage. 8.— Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO- Symphonie-orkest, KRO-koor en solisten. 9.15 Voor de jongeren. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 KRO-Symiphonie-orkest. 9.55 Gramofoonmuziek 10.05 Het Rococo-octet. 10.30 Berichten ANP., 10.40 Berlus van Dinteren en zijn Tzigane-orkest 11.00 KRO-Boys en solist. 11.45—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. Avro-Uitzending 11.0011.30 v.m. en 6.30700 R.V.U.) 8.— Berichten A.N.P., Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de de vrouw 11.30 Ensemble Jetty Cantor 12.15 Gra de vrouw. 11.30 Ensemble etty Cantor. 12.15 Gra mofoonmuziek (Om 12.45 Berichten A.N.P.) 1.— Omroeporkest. 2 Voor de vrouw. 2.10 Omroep orkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 AVRO- A-musementsorkest (opn.) 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Kinderhalfuur. 5.30—6.27 Omroeporkest en solist. 6.30 Cyclus „De beteekenis van het werk van de nieuwe schrijversgeneratie". 7.Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met piano begeleiding (opn.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P., mededeelin gen. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld". 8.30 Bonte Mobilsatietrein. 9.45 Causerie „De Kerstinzameling van het Leger des Heils ten be hoeve van minderbedeelden.. 9.55 Gram.imiziek 10.40 „Kunst inveiligheid", vraaggesprek. 11. Berichten A.N.P. Hierna: AVRO-Dansorkest en soliste. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Radiotooneel. 1.20 Berichten. 1.30 Orgel concert. 2.002.20 Populair concert. 3.20 Het New Hippodrome-orkest. 4.10 Reclamatie. 4.20 Berichten. 4.35 Joe Loss en zijn Band. 5.20 Kin derhalfuur 5.50 Zang en piano. 6.20 Berichten. 6.35 Journalistiek overzicht. 6.50 Zang en piano. 6.20 Berichten. 6.35 Journalistiek overzicht. 6.50 Variété-uitzending. 7.20 Radiotooneel. 7.55 Cello en piano. 8.35 Revue-programma. 9.05 Komische voordracht. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.35 Causerie „Entertaining the troops". 9.30 BBC- Salonorkest. 10.35 Korte avondwijding. 10.50 Orkestconcert. 11.35 Dansmuziek. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Leo Eysoldt'a orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert 12.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Populair concert. 2.35 Pianovoordracht. 3.20 Concart 5.20 Otto Do- brindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsen- der. BRUSSEL 322 M. 12.20, 1.30—2.20 5.20 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Revue uitzending. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.30 Klarinetvoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pinao en altviool. 7.35 Literair-muzikaalpro- gramma. 8.20 Uitzending vcor soldaten. 8.50 8.50 „Dido and Aeneas", opera. 9.50 en 10.30— 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Bonte avond. 9.20 Berichten. 9.50 Kamer muziek. (Om 10.10 Politiek overzicht). 10.20 Uit Turijn: Symphonieconcert. 11.20 Bericheen. Hier na tot 12.20 NachtconcerL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9