SmteMaas incognito Sport voor de gemobiliseerden nood Handschoenen Verstopping Het verdwenen meisje GARAGE HARTOG BESTEL- en eheimzinnige aanranding van dame Kapitein K. wat er tot J. J. Lotsy sche na toe bereikt Uitsluitend klas fabrikaat NIEUWS IN 'T KORT. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 HA" ARE EM'S DAGBEXD k IT is een sprookje. Voor groote en kleine 1 menschen. Maar vooral voor groote. r Het speelt in Mitopia. Een klein landje in de groote wereld. Ongeveer een maand voordat de wijzers van de klok bij Vadertje Tijd thuis op veertig jaar na negentien eeuwen komen te staan. In Mitopia staat een huis. En in dat huis wo nen een vader, een moeder, drie kindertjes, een dienstmeisje, een poes en een kanarie. Op drie December worden de drie kindertjes bij vader en moeder op het stoepje geroepen. Ze heb ben niets misdaan, maar 't doet him toch als straf aan wat ze krijgen. „Kinderen"', zegt vader, en moeder kijkt een anderen kant op, „Sinterklaas komt dit jaar niet". Het dienstmeisje komt binnen met de thee, de poes draait zich voor de kachel op zijn betere helft, en de kanarie geeft geluid. „Waarom niet?" vraagt de kleinste met de meeste krullen. „Daarom niet", snauwt vader, maar moeder, die meer in boeken over opvoeding had gelezen, licht vol begrip toe: „Omdat de groote menschen stout zijn geweest". „Maar moedertje, als de groote menschen stout zijn kan Sinterklaas toch wel bij de kindertjes komen?" „Neen, lievelingen, wanneer de groote men schen stout zijn en ruzie maken gaan de grenzen van het land dicht. Dat is net zoo iets als dat hier de deuren van ons huis toe zouden zijn. Dan kan er niemand meer in of uit. Dan komt er ook niets meer om te eten binnen, en wordt iedereen arm, en heeft ook Sinterklaas geen geldjes meer om speelgoed te koopen. Hij kan niet eens meer het land binnen komen, want èr wordt niemand meer de grens over gelaten. Daar staan allemaal mannen met geweren, die iedereen tegen houden. Begrijpen jullie?" Er komt geen antwoord. De drie kleine mannen met de groote krullen dribbelen de kamer uit en beginnen in den hoek van de gang druk te con- fereeren. „Ik geloof er niets van dat-ie niet komt", zegt de eerste. „Ze hebben ons toch zelf verteld dat ie door muren heen kan dringen, waarom zou ie dan de grens niet over kunnen komen?" berekent do tweede. „Pa en Ma weten van zulke dingen immers niks af. laten ze zich met zichzelf bemoeien, hij komt vast", filosofeert de derde. En dan valt het driemanschap als een ster uit een, met de gebolde zitvlakjes op den vloer, en begint ter plaatse te knikkeren. Vader heeft aan het andere gangeind het ge sprek afgeluisterd. Op kantoor belt hij den com missaris van politie op, deze gaat naar den bur gemeester, die den minister telegrafeert, en daar na krijgen alle grenswachten van Mitopia op dracht om vooral den grijzen bisschop met den mooien mijter op, den prachtigen mantel om, den staf in de hand. en de beenen om den witten schimmel geklemd, het land niet binnen te laten, En de grensposten kijken uit Vooral de treinen uit Spanje worden in de ga ten gehouden. Op den avond van vier December komt heel laat nog zoo'n trein op een grensstation van Mitopia binnen. De douane-beambten kijken alle paspoorten goed na, en ook de koffers. „Mag ik even uw paspoort, dame?" vraagt de meneer met de bewapende pet op aan een vrouw met een coquet hoedje. „Alstublieft". De Mitopiaansche ambtenaar bladert het boek je door en blijft lang op het portretje kijken. „Heeft u nog iets aan te geven?" „Niet in het minst". „En u meneer?" De douanier wendt zich tot een grijzen ouden heer met een langen witten baard en krullend haar, breeduit in een grijze jas ge zeten. De grijsaard glimlacht, haalt een koffer uit het bagagerek en opent deze. „Kijkt u zelf maar". De koffer is leeg. De verbaasde ambtelijke vertegenwoordiger van Mitopia vraagt het paspoort van den grijsaard. Hij kijkt er aandachtig in en spelt den naam yan den eigenaar. „Een moeilijke naam, vindt u ook niet?" infor meert de grijsaard. „Saalo Kintnis" prevelt de douanier voor zich Uit. „Dat is Spaansch" stelt de grijsaard hem ge rust. „Spaansche namen zijn soms een beetje moeilijk". „Zegt u dat wel", beaamt de Mitopiaan. „En Waar ligt dat Dirdam?" „In het hartje van Spanje, daar ben ik gebo ren. Foei, wilt u beweren dat u nooit van die plaats gehoord heeft, past u maar op dat u straks geen roe van Zwarte Piet in uw schoen vindt" dreigt de grijaard speelsch. „Zwarte Piet", zegt de ambtenaar, hij plant zijn voeten wijd en zet zijn handen in de zij, „die komt van 't jaar hier niet binnen en Sinterklaas heelemaal niet". „Daar heb ik van gehoord" stemt de grijsaard toe en glimlacht. Eenige minuten later stoomt de trein verder Mitopia binnen. Op het volgend station stappen reizigers in en uit. De grijsaard blijft in zijn coupé zitten. Naast hem komt een jolig meisje. De andere reizigers zijn stil en gedrukt. In den hoek zit een meneeï in een boek over moeilijke economische problemen te lezen, aan de andere Zijde zit een juffrouw met een echte bont om en een mondain hoedje op mistroostig voor zich uit te staren. En daarnaast is een boer in de jaskraag In slaap gedoken om zijn zorgen te onvluchten. Alleen de jongste en de oudste kijken vroolijk Het meiske neemt den grijsaard eerst voorzich tig op. Zijn mooie grijze baard schijnt haar ver- ^o/^eXj uvn l-fëtxSoldÖ trouwen in te boezemen. Want plotseling wendt zij het kopje naar hem op en flapt eruit, waar haar gedachtetjes zoo mee bezig zijn: „Weet dat Sinterklaas van 't jaar niet komt?" „Wie heeft je dat verteld?" vraagt de grijsaard en hij legt de hand op haar schouder. „De groote menschen". „En geloof jij dat dan zoo maar?" „Neen, ik niet, maar Pappie zegt: je zult wel zien dat ik gelijk heb". „Maar Sinterklaas is er toch voor de kinderen en niet voor de Pappies en Mammies". „Wat zal Pappie gek opkijken wanneer Sinter klaas nou toch komt", schatert het meiske spon taan uit. „Dus jij gelooft dat ie wel komt?" „Natuurlijk, hij kan immers op het dak rijden en door muren heen dringen. Hoe kunnen de groote menschen hem dan tegen houden?" „Je hebt gelijk, kleintje", zegt de grijsaard, er hij strijkt met de hand langs zijn baard. „Wan neer de groote menschen het mis hebben laten gaan in de wereld kunnen de kindertjes daar niets aan doen. Dat weet Sinterklaas heel goed" „Dus u denkt ook dat de Sint toch komt?" „Zóólang de kindertjes dat zelf gelooven komt hij zeker". Het meisje springt op van vreugde, zóó dat de anderen, de man met het boek vol zorgen, de andere zonder boek maar toch met zorgen, en de juffrouw met het echte bont en ook met zor gen, er even van uit hun verstarring ontwaken en de kleuter verbaasd en een beetje gegeneerd over zooveel onverantwoordelijk plezier aankij ken. ,En u moet het weten" juicht de kleine uit, „want u bent oud en wijs, veel wijzer dan alle andere menschen bij elkaar". De grijsaard wijst met zijn vinger naar den mond. „Ssst. Niet verder vertellen hoor", zegt hij met zijn oogen duidend op de groote menschen. „Neen, t is een geheimpje", stemt ze toe. En de grijsaard glimlacht. In de hoofdstad van Mitopia stapt hij uit, en met zijn koffer in de hand is hij spoedig opgelost in de wemeling van menschen Het klokje van zeven uur slaat ergens in een huis in Mitopia. De vierde December is voor de drie kleine mannen met de groote krullen voorbij. Moeder stopt hen vlug onder de wol. Doch nau welijks heeft ze de kamer met de rose muren en plaatjes van Sneeuwwitje en Roodkapje eraan, dicht gedaan, of drie paren toegeknepen kinder- oogen springen als bloemknoppen open en kijken met hun helder blauw de donkerte in, waar ze van alles sprookjesachtig zien. Eerst klimt de oudste uit zijn bed, en zonder iets te zeggen kruipen de andere twee uit hun ledikanten. Drie witte heuveltjes sluipen achter elkaar door het duister, en zetten oh zoo stilletjes drie paar schoentjes klaar, waarin ze gras stop- jen, dat ze verzameld hebben en stiekum opge borgen. Dan stuiven drie witte heuveltjes uiteen om haastjerepje in drie witte bedjes te ploffen, waar ze nog lang met hun blauwe kijkers in de don kerte kijken In de keuken zit het dienstmeisje te breien. Ze laat van schrik een steek vallen wanneer buiten op de deur wordt geklopt. Ze doet behoedzaam open en ziet een grijsaard staan. Zijn witte baard en haren steken weelderig af in het kleed van den avond dat hem omhult. „Mag ik even uit komen rusten, ik heb zoo'n verren tocht achter den rug'. Ze overlegt bij zichzelf dat het een oude man is en geeft hem een stoel, een beetje wantrouwig kijkend naar den koffer, dien hij met zich neemt. De grijsaard raadt haar gedachten. „Ik heb niets te verkoopen" stelt hij gerust en hij maakt den koffer open. „Hierin zijn alleen dingen voor hen die aan me gelooven. Het dienstmeisje buigt zich voorover en kijkt. Zij ziet dat de koffer leeg is en schrikt een beetje. De man is zeker niet heelemaal wijs meer, denkt ze bij zichzelf, en ze schenkt hem een kop thee in, in de hoop dat hij daarna weg zal gaan. Twee keer rinkelt het belletje in de keuken. Mevrouw heeft haar noodig. Ze staat op, gaat naar de huiskamer en laat den grijsaard een oogenblik alleen. Wanneer ze terug komt dankt hij haar voor de thee en groet met een glimlach. Zijn witte baard wappert, vlamt als een licht in het duister van den avond weg Het wordt de ochtend van 5 December. Vader en moeder schrikken eensklaps wakker uit hun onrustigen slaap door juichende kinderstemmen. Moeder kijkt op den wekker. „Nog geen zeven uur" zegt ze, en vader zegt ook wat. De deur gaat open en de drie kleine mannen met de groote krullen stappen binnen, ieder met een stuk sui kergoed in de handen. „Sinterklaas is geweest" roept de eerste. „In ons schoentje gevonden", juicht de tweede. „Zie je wel", besluit de derde wat uitdagend. Vader en moeder kijken elkaar verbaasd aan. Ze wrijven zich de oogen uit en kijken naar hun drie mannekes, die hun triomfantelijk de suiker beestjes voor houden Wanneer vader en moeder aan het ontbijt zit ten komt het dienstmeisje schoorvoetend binnen. „Mevrouw ik moet u wat vertellen". „Zegt het maar hoor". „Hij is het geweest". „Wie bedoel je?" „Sinterklaas, hij was hier gisteravond, niet in bisschopskleed, maar blootshoofds en in een grij ze jas. Nu ik aan zijn witte baard denk en zijn haren geloof ik dat hij het was. Hij had een kof fer bij zich en dien liet hij zien. Het ding was leeg, maar hij zei dat er alleen iets in was voor hen die aan hem geloofden". Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schieffer'» Stof wisse li naszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f t.OS. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogiaten. (Adv Ingez. Med.) Moeder zegt: „Dank je, meisje, je kunt nu wel gaan". En ook vader krijgt iets van dat gevoel van schaamte over zich dat alleen gróóte menschen kunnen krijgen. Moeder veegt met het servet langs haar oog, en vader kijkt naar zijn bord. Uit de gang komen drie kristalheldere stemme tjes Dien avond van den vijfden December wordt wèl Sinterklaas gevierd. v. H. Met een teékening van den schrijver). Twee jongens schreven aan den vader een dreigbrief Beiden gearresteerd Nog steeds houden politie en recherche zich be zig met de verdwijning van het 18-jarige meisje de Nigtere te Amsterdam. Zondag leek het, dat men een lichtpunt in deze duistere kwestie zag. Tot nu toe heeft deze nieuwe verwikkeling echter slechts geleid tot de aanhouding van twee jongelui, waarvan nog geenszins vaststaat, dat zij met de verdwijning iets te maken hebben. Zondagavond ontving namelijk de vader van het verdwenen meisje, de heer de Nigtere, een dreig brief, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn doch ter zich nog in leven bevond, en het goed maakte, behoudens dat zij een arm had gebroken bij een poging tot ontvluchting. Hij kon zijn dochter in le venden lijve Woensdagavond weer voor haar wo ning verwachten, indien hij in een dagblad, Maan dagavond een advertentie zou plaatsen onder het motto „Artisico" en Dinsdagochtend vóór elf uur in de kiosk op het Leidscheplein een brief zou depo- neeren met een bedrag van f 1000 erin. Natuurlijk bevatte de brief die de heer de Nigtere ontving, de noodige dreigementen om de politie niet in de zaak te mengen. Begrijpelijkerwijs stelde de verontruste vader echter terstond de politie van de ontvangst van dezen brief in kennis en in overleg met de politie verscheen Maandagavond een advertentie „Artisico, accoord". Dinsdagmorgen voor elf uur deponeerde de vader van het meisje de Nigtere bij de kiosk Leidscheplein een brief, waarin hij verklaarde, te hopen zoo spoedig mogelijk zijn dochter in leven den lijve terug te zien. Te kwart over één Dinsdagmiddag werd deze brief afgehaald door een achttienjarigen jonge man, die terstond gearresteerd werd. Hij ver klaarde te hebben gehandeld in opdracht van een vriend, een 20-jarigen winkelbediende, die korten tijd later eveneens gearresteerd kon worden. Na een langdurig verhoor bekende deze laat ste den brief te hebben geschreven. Hij ver klaarde echter niets met de ontvoering van het Na een langdurig verhoor bekende deze laatste den brief te hebben geschreven. Hij verklaarde meisje uitstaande te hebben en er ook niets van af te wcten.De berichten over de verdwijning van Johanna de Nigtere en van de belooning, die de vader had uitgeloofd, hadden hem op het denkbeeld gebracht, dat hij op deze wijze dui zend gulden zou kunnen verdienen. Beide jongelui zijningesloten en hun verklarin gen worden nader onderzocht. ALLEEN urfmarkt 26-18, Tel. 16066 VERHUURT Luxe D. K. W. Automobielen De meest zuinige wagen 1:15 (Adv. IngezMed.) (Adv. Ingez. Med.) Dinsdagavond meldde zich in overspannen toe stand bij de politie een dame, die verklaarde, op een stil gedeelte van de Keizersgracht, nabij de Raadhuisstraat te Amsterdam te zijn achteropge reden door een groote grijze auto, die vlak bij haar stopte. Uit de auto sprongen een paar kerels, die haar beet grepen en haar in de auto probeerden te sleuren. De overval mislukte omdat het slachtoffer zich krachtig verzette. Ook haar geroep om hulp scheen de kerels ten slotte te weerhouden hun snoode plannen te volvoeren. Zij lieten de dame, die tijdens de worsteling haar mantel had gescheurd, los en sprongen hals over kop in de met draaienden motor wachtende auto, die daarop pijlsnel verdween. De dame was dermate overstuur, dat zij niet in staat was het autonummer op te nemen. De vage omschrijving, die zij van de groote grijze auto gaf, is per politie-telegraaf over alle bureau's verspreid met het verzoek de wagen op te sporen en aan te houden. In hoeverre hier inderdaad van een brutale over- valpoging sprake moet zijn, wordt door de politie nog nader onderzocht. De betrokken dame ver klaarde haar aanranders niet te kennen. Een uur per Ontwikkeling per week dag Lichamelijke en een sportmiddag (Van onzen specialen verslaggever). Kapitein Karei Lotsy spreekt. En de pers, uitge- noodigd voor een conferentie over de Ontspanning en Ontwikkeling der gemobiliseerden in het Departement van Algemeene Zaken, te 's Graven- hage, luistert geboeid naar den man, die eens het Nederlandsche voetbalelftal tot grootsche presta ties wist op te zweepen. Met volledige waardeering voor de groote medewerking van zijn onmiddellij- ken chef, kapitein Paters, die het geheele O. en O.- werk leidt, heeft kapitein Lotsy de moeilijkheden geschetst, welke hij, als leider van de sport voor de gemobiliseerden heeft te overwinnen. Daartoe be gon hij met een cri-de-coeur, omdat het hem zoo onnoemelijk veel leed doet te moeten constateeren, dat men, openlijk of bedekt, wel eens twijfel uit spreekt over de neutraliteit van den sportleider. „Het is de wensch van den opperbevelhebber van Land en Zeemacht", aldus kapitein Lotsy, „om met alle sportbonden en -lichamen,van welke richting ook, in goede harmonie samen te werken. Steeds stel ik dit, bij de besprekingen met de contact officieren, op den voorgrond. En ik handel er zelf ook naar. Ik trek één of meer bonden niet voor. Heeft men desondanks critiek, goed. Maar laat men dan eerst eens met mij komen praten alvorens tot publicaties over te gaan. Doet men dit niet, dan wordt er onrust gezaaid en vergeet men, dat het leger als één ondeelbare eenheid gezien moet worden. De dislocatie, benevens het verbod om de kanton- nementen te verlaten, belemmeren de organisatie," aldus de opperste leider van de lichamelijke ont wikkeling. „Daarenboven is er het financieele vraagstuk. Zeker, wij hebben veel geld gekregen, maar het totaalbedrag is onvoldoende om alle voor zieningen te treffen, speciaal wat 'het materiaal betreft, dat voor de behoorlijke uitoefening van een bepaalden tak van sport vereischt is. Daarom waag ik het om, nu het St. Nicolaas- en Kerstfeest in aantocht is, een dringend beroep te doen voor de beschikbaarstelling van sportartikelen, speciaal die, welke voor het voetballen noodig zijn. Negentig procent van de aanvragen betreft de mogelijkheid van voetballen. Daarmede moet ik natuurlijk reke ning houden, ook al loop ik daardoor het risico, dal men zegt. voetballen, natuurlijk, Lotsy zou Lotsy niet zijn, als hij dezen tak van sport niet op den voorgrond schoof. Neen, alle takken van sport zijn voor mij precies eender. Alleen houd ik er rekening mede, wat de soldaten zelf het prettigst vinden. Naast de reeds genoemde moeilijkheden is er nog een omstandigheid, welke tot vertraging aanleiding geeft en wel het feit, dat de fabrieken van voetbal len in ons land er slechts 200 per week kunnen leveren. Wij mogen er 6000 voor 't leger koopen de K. N. V. B. schonk er reeds 500 zoodat wel licht over een half jaar het aantal van 5500 ballen is bereikt. In de afgeloopen week zijn wij er echter in geslaagd de eerste 1000 voetballen, benevens ette- ijke duizenden stuks shirts, broekjes, kousen en gymnastiekschoenen te verzenden. Geleidelijk aan wordt dit opgevoerd tot 6000 voetballen, 50.000 shirts, 50.000 broekjes, 50.000 paar kousen en 50.000 paar gymnastiekschoenen. Men zal begrijpen, dat het onmogelijk is voor alle takken van sport de be- noodigde kleeding en het benoodigde materiaal aan te schaffen. Daarom is het ons plan, alles wat verder noodig is aan te koopen uit de gaven van particu lieren. Tenminste, indien dit kan. Een uur per dag. Een middag per week. Zal de deelname aan de lichamelijke ontwikke ling „dienst" worden, ja of neen? Ziedaar de reeds eerder gestelde vraag. Het verheugt mij, dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht het voor nemen te kennen heeft gegeven, te bevorderen, dat de gemobiliseerden één uur per dag deelnemen aan de lichamelijke ontwikkeling. Hiervoor zal een legerorder komen, waarbij dit als „dienst" aange merkt zal worden. Bovendien zal er één sportmid dag per week georganiseerd worden, bij voorkeur op een dag in de week. Als groote stimulans zal de mogelijkheid geopend worden tot het afleggen van vaardigheidsproeven. Het is niet de bedoeling om alleen maar met het geven van richtlijnen te volstaan, ook al niet, omdat er dan de kans bestaat, dat de zaak doodbloedt. Wij zullen steeds blijven nagaan, of er aan de sport' overal voldoende aandacht geschonken wordt. Zij, die de vaardigheidsproeven met succes afleggen, ontvangen als belooning een kruis. Tevens over weegt de Opperbevelhebber nog een andere beloo ning. In welken vorm deze zal uitvallen is echter op dit oogenblik niet te zeggen. De vaardigheidsproeven zullen geheel ingesteld worden op de vergrooting van de weerbaarheid der soldaten. Het diploma Harmonische Lichaamsont wikkeling is, waar het hier immers de bloem van Nederland's jongelingen betreft, ietwat te licht bevonden: het N. O. C.-diploma ietwat te zwaar, zoodat de gulden middenweg bewandeld zal worden. Voorts ligt het eveneens in de bedoeling van den Opperbevelhebber om het zwemmen op groote schaal aan te moedigen, vooral in het voorjaar en in den zomer, wanneer er tallooze open zwembaden zün. Kantonnementssportleiders. voor degenen, die in achteraf gelegen plaatsg legerd zijn en voor wie het actief deelnemen a lichamelijke ontwikkeling het meest noodzakel Voor zoover dergelijke wedstrijden in de e steden zijn georganiseerd, moge ik er met n- op wijzen, dat dit buiten ons om is geschied, wel ons plan, dit te gaan doen. Maar de brengst zal dan aan het algemeen belang ten komen en niet aan de ontspanning of ontwik! van een bepaald garnizoen." (Nadruk verba -DENT- FOWNES-PERRIN Wol - leder, ongevoerd gevoerd r van 11.95 tof f 125 G R. HOUTSTR. hoek GR.MARKI (Adv. IngezMei De rioleeriiig te Haarlem. Een werkverschaffingsobject. Eeniige weken geleden heeft Openbare Wei te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van leeringswerken op de Raamgracht en omgei (de zoogenaamde Vijfhoek). Het werk is nu B. en W. opgedragen aan den aannemer Schoorl te Haarlem. Zooals wij reeds mededeelden wordJt dit om deel van het groote rioleeringsplan in verschaffing uitgevoerd. Er zal, nu de gunning bekend is. onmidde mee begonnen worden /CHEEP/ f.T'JtlNCENjj ROTTERDAMSCHE LLOYD Blitar, (thuisreis), 28 v. Singapore. Buitenzorg, (thuisreis), 28 v. Padang. Garoet (uitreis) p. 27 Gibraltar. Kota Baroe (uitreis) 28 v. Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan de Witt, 27 v. Lissabon te Amsterdam. SINT NICOLAAS-VERLANGLIJST In dezen verwarden tijd natuurlijk een fifl boek, dus een Cultuurserie-uitgave, en wel i keuze uit „Chirurg" door Andrea Majocchi. „Zoon van Han" door Richard Lapiere. „Christianus Sextus - Naar Bergstad" dl Johan Falkberget. „De zwarte hengst Bento" door Dita Holesch. „Heerschers over Rusland" door E. J. Klinsky „Mijn land en mijn volk" door Lin Yutang „De wateren werden stil" door Aldous Huxl Aethetische verzorging van Anton Pieck, ook uiterlijk een blijvend geschenk. ZORGT VOOR UW GEESTELIJK VOEDSE1 (Adv. Ingez. Med.1 De loonen van de havenarbeiders te Delfzijl z met 5 pet. verhoogd. De tentoonstelling van werken van leden c maatschappij Rembrandt in het Stedelijk Musei te Amsterdam zal a.s. Zondagmiddag 3 Decemtj te 5 uur worden gesloten. In de Staatscourant van Dinsdag is opgenomi een Koninklijk Besluit van 27 November tot ui breiding van het mijnveld van de 'staatsmij Maurits. De 74-jarige mej. Van R. is op den Leidschi weg te Utreeht door een vrachtauto met puin ova reden en levensgevaarlijk gewond. Bij van den Bergh's Tapijtfabrieken te Oss i voorloopig een arbeidsgeschil voorkomen. Met gang van 1 Dec. a.s. wordt een duurtetoeslag a het loon gegeven. Een bekend ingezetene uit de gemeente Baai had gedurende eenige jaren een onjuiste opgaf verstrekt bij de belastingen en op deze wijze hoi derdduizend gulden verzwegen. Op den duur kwal men bij de inspectie toch achter deze onjuiste 0[ gaven. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde he tot een geldboete van tienduizend gulden. De instructie in de moordzaak Leidschenda zal vermoedelijk binnenkort worden gesloten. I verd. A. moet vermoedelijk als de eenige schuldij worden beschouwd. Tegen den 28-jarigen J. v. d. V., die den ki Het is noodzakelijk gebleken om in ieder kan- tonnement een contactpunt te vestigen. Door de be noeming van kantonnementssportleiders is hierin voorzien. Het zal hun taak zijn 't sportapparaat in hun kantonnement te leiden. Onder deze leiders komen dan weer de instructeurs te staan. Een handleiding voor de beoefening van gym nastiek is thans zoo goed als gereed. Binnenkort zal doorzending aan de kantonnementsleiders plaats hebben. Een tweede handleiding voor zwemmen en zwem mend redden is eveneens in voorbereiding. Voorts zijn de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, de Nederlandsche Arbeiders Sportbond en enkele K. athletiekorganisaties bezig met de samen stelling van een handleiding voor veldloopen. verschillende sterren meedoen, geld in te ramelen «op de algemeene begraal plaats Crooswijk te Rotterdam een plaquette on! huid op het graf van wijlen den heer Ed. G. Schüi mann, in leven voorzitter van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft bi voorstel van B. en W. om aan Artis over het boek jaar 19391940 een subsidie toe te kennen va f 46.200 goedgekeurd. Tegen een agent van een dagblad, die in Was senaar op Zondagmorgen zijn auto had gebruikt oi kranten te bezorgen, is f 25 boete geëischt. Dinsdagmiddag is bij de Ned. Dok Mij over het I te Amsterdam een arbeider in een mengsel van fos forzuur gevallen. Met brandwonden overdekt moes het slachtoffer naar het Binnen Gasthuis worde gebracht, waar hij in ernstigen toestand is opge nomen. De diaken Z. uit Westwoud, die de Herv. Dia conie te Binnenwijzend voor f 140 had benadeeld is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Commandant van de „Gipsy" overleden. LONDEN 28 November (Reuter/A. N. P.) Kapi tein-luitenant ter zee Crossley, de commandant van den Britschen torpedojager „Gipsy", welke Dinsdag op een mijn is geloopen, is overleden. NAT GONELLA KOMT NIET NAAR HAARLEM. Wegens den oorlog is de bekende Engelsche band van Nat Gonella voorloopig ontbonden. Het optreden van Nat Gonella voor The Harlem Dancing Society „Everybody" in het Gem. Con certgebouw te Haarlem, dat vorig jaar 1700 be zoekers trok, kan dus niet doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10