Jiunst Verhooging van indirecte belastingen te wachten? Onze volksgezondheid is uitstekend. IU5TEL00S? Da„ Mijnhardtje WEK UW LEVER-GALOP Twaalf belastingtermijnen niet wenschelijk en noodig geacht. j^oilvoU't WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 HSSEDEM'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER De verzorging der ouden van dagen. platonische oppositie" tegen minister v. d. Tempel. DEN HAAG Dinsdag. Op voorstel van den President heeft de Kamer met alleen de stemmen der communisten tegen het verzoek van den communist Wijnkoop om in ver band met de Britsche represailles tegen den Duit- schen export, te mogen interpelleeren, van de hand gewezen. Voorzitter v. S c h a i k had hiertoe geadviseerd, omdat het hem verstandig voorkwam, dat de Ka mer met interpelleeren zekere terughoudendheid den dag zou leggen. Zij dient z.i. te vermijden Zich te mengen in wat veeleer bestuurstaak der Regeering is, terwijl hij het bovendien niet ver standig vond den Minister van Buitenlandsche Za ken met wien zij trouwens nog maar kort ge leden een algemeene gedachtenwisseling had ge voerd, waarbij zij duidelijk haar vertrouwen in diens beleid kenbaar had gemaakt ter verant woording te roepen in verband met een aangele genheid, waarover het diplomatiek overleg nog gaande is. Na dit besluit kwam Sociale Zaken weer aan de orde. Bij de afdeeling Sociale Zaken stonden, voor den zooveelsten keer, de ouden van dagen in het brandpunt der parlementaire belangstelling. Mr. Bakker-Nort (v.-d.) brak een lans voor hen, vroeg of de Regeering niet zou kunnen beginnen met een voorzie ning ten behoeve van de al lerarmsten onder hen, die van het oudersidomspensioen uitgesloten zijn en wellicht wouden dan de plattelanders het eerst in aanmerking noeten komen. De heer v. Houten (ohr.-dem.) wilde de oudjes gelukkig maken met een motie had hij het niet ge daan dan zou de heer Wou denberg (nat. soc.) naar deze zeide er voor ge zorgd hebben en wel met een motie, die op het treffen van een spoedige voorziening aandrong. Het ging hier om ongeveer 120.000 menschen en het bedrag, dat er het eerste jaar mee gemoeid zou gaan kon men schatten op rondom 17 millioen gulden. Deze cijfers vielen spreker mee, wat o.m. jok het geval was met den heer Kupers (s.d.), dodh de heer Sm e enk (a.-r.) rekende voor, dat men er daarmee niet af zou zijn. Minister v. d. Tempel erkende, Idat sinds jaar en dag de toestand van de ouden van dagen, vooral wat de bedoelde 120.000 personen betreft, onbe vredigend is. In meer normale omstandigheden was men er al niet in geslaagd het vraagstuk op te lossen en nu zou het zeker niet gemakkelijker zijn een solutie te vinden. De Minister vonld het n elk geval een knappe som, die er noodig zou :ijn, ook indien de uitgaven voor armenzorg wat louden kunnen verminderen, als de 120.000 een uitkeering zouden krijgen. Overigens zouden ér van die schare 10.000 zijn, die destijds niet bevoegd varen een vrijwillige ouderdomsverzekering te sluiten; voor hen zou dan weer een afzonderlijke •egeling noodig wezen. Nu staat met een en ander n het nauwste verband de saneering van het luderdomsfonds. Men moet wel bedenken, aldus de bewindsman, dat niet te kort gedaan mag wor den aan de rechten van hen, die gestort hebben. Na het vraagstuk in zijn vollen omvang bekeken hebben, zal de Regeering nog in 'den loop van 1940 een en ander aan de orde stéllen. Wat nu de heer v. Houten vroeg, noemde minister v. d. Tem pel bij den huldigen stand van zaken een louter platonische verklaring, terwijl hij de moeite op dit oogenblik zeer ontijdig noemde, waarbij nog komt, dat zij geen oplossing geeft. 's Ministers argumentatie bleek voor Dr. Vos (lib.), den heer Sm e enk (a.-r.), den heer Krol (c.-h.) voldoende om hun stem aan het voor stel-v. Houten te onthouden, maar de heer Kupers zou dat niet doen, aangezien de motie precies het door zijn partij op dit punt al jaren ingenomen standpunt weergaf. Mr. Jo ekes (v.-d.), die van oordeel was, dat men nu eerst de resultaten van het onderzoek moet afwachten, begreep van deze houding der s.-id. fractie, die dus negeerde wat haar geestverwant, de Minister, had gezegd, werkelijk niets. Dit weer hield de sociaal-democraten niet platonische „op positie" tegen Minister v. d. Tempel te voeren, door met de communisten en christen-democraten het Voor te laten hooren, wat niet verhinderde, dat de Kamer de motie met 2650 verwierp. Uit 's Ministers beantwoor ding van de verschillende sprekers, bleek voorts, cfat de Regeermg voornemens is de leeftijdsgrens der 35-jarigen voor de Invaliditeitswet te verhoogen, tenzij de finan- eieele verplichtingen te zwaar worden. Verder kregen we te hooren, dat minister v. d. Tempel gaarne het doorplak- icn van zegels voor werk- loozen zal bevorderen, dat hij hoopte, dat de kinderbijslag- verzekering zal wonden inge voerd al zal met de verdere behandeling van deze aangelegenheid nog wel eenige tijd heengaan. Ge tracht zal worden de bedrijfsverenigingen als uit voeringsorganen in de Ziektewet te aanvaarden. Op korten termijn zal 'de Minister voor de benoe- tming eener staatscommissie zorg dragen, welke het Vraagstuk van opneming der kleine zelfstandigen ionder de sociale verzekering zal bestudeeren. Spoe- idig kan men het rapport inzake opneming van (huispersoneel onder de verplichte ongevallen- en ziekteverzekering tegemoet zien en voorts kan op- ineming van andere groepen, zooals die van de fmusici worden overwogen. Binnen enkele dagen (schijnen een tweetal commissies het levenslicht te Bullen aanschouwen, te weten een, die het vraag stuk van de verzekering van arbeiders en een, flie dat van de verzekering van de overige burgers jtegen oorlogsmolest zullen hebben te onderzoeken; (tusschen beide commissies zal een soort personeele iunie bestaan. Bij de afdeeling „Volksgezondheid" uitten in het bijzonder de medische deskundigen, Dr. Vos (lib.) en mevr. De Vr ie s-B ruins (s.-d.) vol doening over het feit, dat in het algemeen de ge zondheidstoestand van ons volk zoo gunstig is, wat o.m. de s.-d. spreekster aanleiding gaf de afgetre den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid Dr. Eykel te huldigen. De liberale woordvoerder ge- Waagde van de gelukkige samenwerking op volks- hygiënisch gebied tusschen het particulier initia tief en de overheid, zong den lof van de Maat schappij v. Geneeskunst welke in de laatste jaren meer een socialen kant was uitgegaan sprak de hoop uit, dat de Regeering nu ook eens den stoot zou geven tot een goed opgezette rheumatiek-be- strijding, wat mede op grond van sociale overwe gingen aanbeveling zou verdienen. In verband met de verwikkelingen tusschen de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst met haar fondsen en de onderling beheerde zie kenfondsen en ziekenhuisverplegings-vereenigin- gen, achtte de heer v. Lien den (s.-d.) de in stelling van een ziekenverzorgingsraad, opdat deze dan ook eventueel bemiddelend zou kunnen optre den, ten zeerste gewenscht, denkbeeld, dat even eens den heer Bakker (c.-h.) aanstond, die ove rigens treurde over verlaging van de subsidie voor de vereeniging tot drankbestrijding (15 duizend gulden minder), gelijk Mr. Ter ps tra (a.-r.) het jammer vond, dat de subsidie van f 5000 voor de psychiatrisch-neurologische kliniek te Amster dam om bezuinigingsredenen geschrapt is. Deze afgevaardigde gaf verder den wensch te kennen, dat de Minister met beleidvollen spoed althans partieele herziening van de van 1865 geldende, in het geheel niet meer goede wettelijke regeling i.z. de geneesmiddelenvoorziening zal bevorderen. Ten slotte zij aangestipt, dat Mr. Ruys de Beeren- b r o u c k met betrekking tot de ziekenverzorging enz. publiekrechtelijke erkenning van sommige organen bepleitte. E. v. R. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) Politiemenschen naar het leven gestaan. Dronken automobilist door rechtbank vrijgesproken. In den nacht van 17 op 18 Mei j.l. heeft een reiziger uit Overschie, toen hij onder invloed van alcohol een auto bestuurde, getracht een majoor van de gemeente-politie omver te rijden en een agent, die bij hem op de treeplank was gespron gen, te verpletteren door dicht langs een trans formatorhuisje te rijden. Hij moest zich op 16 November jJ. voor deze feiten voor rechtbank te Rotterdam ver antwoorden. Door den officier van justitie is toen een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar en drie maanden geëischt. De rechtbank wees Dinsdag vonnis; achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak ver dachte vrij. Als motiveering van dit vonnis werd aange voerd, dat verdachte zoodanig onder den in vloed van sterken drank verkeerde, dat iedere poging tot opzet uitgesloten moet worden ge acht. R.-K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. 's GRAVENHAGE 28 November. Dezer dagen kwam het hoofdbestuur van den R. K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem in vergadering bijeen. De functieverdeeling had als volgt plaats: E. J. M. Stumpel, voorzitter, A. J. van Rest, secretaris, Th. M. Dresmé, penningmeester, L. J. A. van Doorn, vice-voorzitter, Th'. S. J. Hooy, 2e secretaris, A. J. M. Keniper, 2e penningmeester, H. E. v. d. Brule, A. Menheere en C. Y. Ponsioen, commissarissen u. b. o.: Th. M. Dresme en Van Wely, Santos: de heer Struycken. K. J. M. V.: de heer L. J. A. van Doorn. Lid van den raad van commissarissen N.V. Hanze- bank in liquidatie: de heer W. Boon. Lid van den raad van toezicht N.V. Hanzebank in liquidatie: de heer Struycken. Sloep aangespoeld op het Scheveningsche strand. Op het Scheveningsche strand ter hoogte van „Seinpost" is een sloep aangespoeld. Het bootje droeg als eenig kenteeken de naam „Brugge". Niet ver van de sloep spoelde ongeveer terzelfder tijd een sloepmast met zeil aan. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Ied,eren dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van °nvold°ende is, verteert uw voedsel niet. tiet bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig. zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. d r o gist e rP Y10 Lever"Pilletie3 bÜ apothekers en (Adv. Ingez. Med.) Moordaanslag opgehelderd. De politie te Tilburg heeft Dinsdag klaarheid gebracht in een moordaanslag, welke in den nacht van 19 op 20 November j.l. op dien bioscoop directeur H. v. d. W. te Tilburg is gepleegd. De heer Van der W. werd dien nacht in zijn woning door een aanvankelijk onbekend ge bleven man opgewacht, die hem met een zwaar stuk ijzer tegen den grond sloeg en zoodanig verwondde, dat de heer Van der W. naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het spoor van den dader leidde in de richting van een relatie van de vrouw van het slachtoffer. Deze relatie bleek te zijn de 26-jarige militaire ziekenverpleger J. K., gelegerd te Baambrugge. Deze werd aan een scherp verhoor onderworpen en legde tenslotte een volledige bekentenis af. De oorzaak van den overval moet in minnenijd worden gezocht. De ziekenverpleger was op den avond van 19 November per motorfiets uit Baambrugge ver trokken. In Tilburg aangekomen, was hij- door de vrouw binnengelaten en toen de heer Van der W. thuis kwam, wachtte K. hem op en sloeg hem met een ijzeren staaf tegen den grond. Hij is daarna over een plat dak gevlucht en onmid dellijk met zijn motor weer naar Baambrugge teruggekeerd. K. is aan den auditeur-militair te 's-Hertogen- bosch overgegeven. Ook de vrouw van het slacht offer is in verzekerde bewaring gesteld. Gramofoon-brief krijgt meer kans. In de hoofdpostkantoren te Amsterdam en Rotterdam is een cel ingericht, waar zij, die een gramofoonbrief willen verzenden in een besloten ruimte hun brieven kunnen dicteeren. De kos ten van een opname, welke circa 125 woorden bevatten kan, bedragen 35 cents. Wenscht men de plaat meteen te verzenden, dan kan men voor 15 cents een passenden omslag met een pakje gramofoonnaalden- verkrijgen, De platen welke op elke gewone gramofoon kunnen worden af gedraaid, zijn van aluminium en kunnen zonder eenig bezwaar worden verzonden. Voorloopig moet de verzending nog tegen brieftarief ge schieden, in afwachting van de invoering van een speciaal tarief voor deze z.g. „phonopost", waar toe op het postcongres te Buenos Aires in het be gin van dit jaar is besloten. PYRIET EN ZWAVELZUUR. De directeur van de sectie pyriet en zwavel zuur van het rijksbureau voor chemische pro ducten, heeft voor ingeschrevenen bij zijn bureau, den dispensatietermij n voor normale transacties in pyriet en zwavelzuur tot nader order ver lengd. AMERICAN BLEND (Adv. Ingez. Med.) De regeering stelt zich voor, naar bekend is, de vereischte versterking der rijksfinan ciën in de eerste plaats te vinden door een herziening van de inkomstenbelasting en vervanging van de dividend- en tantième belasting door een winstbelasting. Zij acht het evenwel niet uitgesloten dat in de toe komst ook nog tot een verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen zal moeten worden overgegaan. Wijziging van' de regeling der betalingster mijnen in dier voege, dat iederen contribuale twaalf betalingstermijnen worden gewaarborgd, acht de minister niet wenschelijk en ook niet noodig. Wat de belasting naar inkomen en vermogen betreft, zal het nimmer mogelijk zijn alle aan slagen binnen enkele maanden na den aanvang van het belastingjaar vast te stellen. Overlegging van het uitsluitend voor de regee ring bestemde rapport der commissie-Fleskens zou niet overeenkomstig het gebruik zijn. De strekking van dat rapport kan echter blijken uit hetgeen daaromtrent is medegedeeld in de memo rie van toelichting tot het ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een nationale inkom sten en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten. Zooals reeds medegedeeld werd hoopt de regeering bij aanstaande herziening van de inkomstenbelasting aandacht te wijden aan versterking van den kinder-aftrek. De meening van verscheidene leden, dat de verhouding tusschen directe en indirecte belas tingen, thans niet in overeenstemming is met de sociale rechtvaardigheid, deelt de minister niet. Een vruchtbare discussie hierover acht de mi nister evenwel niet mogelijk, zoolang niet vast staat, welke belastingen deze leden als directe, en welke zij als indirecte beschouwen. De voorgenomen herziening van de inkomsten belasting zal strekken tot verhooging van de daaruit te Verkrijgen baten. Inhoever dit mede bereikt zal worden door wijziging van het stel sel, zal te zijner tijd blijken. Het nog aanhangige ontwerp tot wijziging van de wet tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen zal ongewijzigd door den minister niet kunnen worden gehandhaafd. Hij overweegt, in hoever het ontwerp, naast de voor genomen winstbelasting, voldoende reden van bestaan heeft om het in gewijzigden vorm voor verdere behandeling in aanmerking te doen ko men. De vraag, of het niet redelijk zou zijn, de Ne derlanders die zdch. om aan belastingbetaling hier te lande te ontkomen, naar het buitenland begaven en thans in verband met de internatio nale moeilijkheden naar het vaderland terug- keeren, aan een bijzondere heffing te onder werpen, beantwoordt de minister ontkennend. Hij zou het onjuist achten, dien terugkeer door zulk een bijzondere heffing tegen te gaan. Ten aanzien van het representatief gebouw op „Sorghvliet", deelt de minister in de mee ning van vele leden, dat de edelmoedige schen king van het terrein Sorghvliet groote waar deering verdient en dat de volledige totstand koming van de schenking niet in de waagschaal mag worden gesteld. De minister heeft dan ook het voornemen te bevorderen, dat de staat de voorwaarde van de schenking betreffende de stichting van een representatief gebouw nakomt en dat met den bouw zal worden begonnen vóór den fatalen datum van 5 Juni 1940; natuurlijk UITVOER VAN LOMPEN. TOUWWERK EN OUD PAPIER. Exporteurs, die belang hebben bij den uitvoer van wollen en halfwollen lompen (Stat. no. 996), linnen en katoenen lompen (Stat. no. 5996), an dere lompen dan wollen, half wollen, linnen en katoenen, zoomede touwwerk en werk (Stat. no. 9996) en oud papier en afval van oud papier (Stat. no. 997) moeten zich vóór 1 December 1939 schriftelijk bekend maken bij het crisis uit voer bureau, Piet Heinplein 6 te 's-Gravenhage zulks in verband met de afgifte van dispensaties van uitvoerverboden. in Haarlem en daarbuiten. Matthijs Maris. De Tragiek van den droom. De schilder-schrijver W. Arondéus heeft onder den titel „De Tragiek van den Droom" bij Quéri- do's Uitgeverij een mooi boek doen verschijnen, waarin het leven, het werk en de zoo bijzondere levensopvattingen van den zonderlingsten, tevens grootsten der Marissen op eerbiedige wijze bena derd worden, zonder in eenig opzicht in den zeur toon te vervallen dien men te vaak in de beschou wingen over dien meest dichterlijken schilder onzer nieuwere kunst moet aantreffen. Afgezien van de historische accuratesse waar mee de schrijver het verloop van Thijs Maris' be staan schetst, indringend en begrijpend schetst, zooals een kunstenaar, die oprecht bewondert, dat over een anderen kunstenaar het best doen kan, is dit boek aantrekkelijk door de logische dóórvoering van het eenmaal opgezette voorne men: Thijs Maris te zien als het noodwendig, maar volkomen gaaf gebleven resultaat van den eeuwigen strijd tusschen droom en wereld, tus schen ideaal en werkelijkheid. De wereldroem om zijn werken ontstaan, heeft hem in zijn we zenlijkheid van grooten verslagene niet aange tast, hij heeft dien roem geminacht en de ver eering gewantrouwd, omdat ze te laat kwamen en voor hem, met allerhand onzuivere motieven vermengd waren. Hij had in zijn droom ten onder kunnen gaan en den hongerdood sterven zoo hij niet enkele wakende vrienden bezeten had, die er anders over dachten, dan de zoo nuchter-verstan- dige „men" die maar altijd weer herhaalde: „en die man is zoo knap.hij heeft maar een pen seel in de hand te nemen, om zooveel geld te ver dienen als hij maar wil". Maar deze kunstenaar is een door den Droom bezetene geweest, bijna alles verwerpend wat daarbuiten reëel bestond en slechts nu en dan bezig met hem nimmer geheel bevredigende pogingen, aan dien droom een vorm te geven. De wereld pleegt vermoedelijk gemakshalve in dergelijke zeldzame gevallen spoedig en be slist een pathologisch verschijnsel, een ziektege val te zien en, gemeten naar wat, zelfs onder me dici als normaal aanvaard wordt, is daar waar schijnlijk wel een grond voor aanwezig. Doch wie zal zeggen of in zulk volkomen bewust en conse quent doorgevoerd zich van de wereld afkeeren, in het bezit van capaciteiten die voor anderen onbereikbaar schijnen, niet een contact met een andere subliemere wereld zich openbaart, waarin die kunstenaar leeft en zich gelukkig voelt? Een droomwereld, die voor dien kunstenaar reëeler is dan die waarin hij zich bevindt en die hij zoo weinig mogelijk wenscht te beroeren. Maar het is de tragiek van den droom dat een volkomen zich stellen buiten het zichtbaar bestaande ge durende het leven onmogelijk is. Het is die twee spalt waardoor het leven van een groot kunste naar een lijden kan. .worden. Wat het voor Thijs Maris dan ook bij tijden geweest moet zijn totdat begrijpende „nuchtere" geesten hem het contact met het materieele, bestaande onzer eigen we reld vergemakkelijkt hebben. In het boek van Arondéus wordt dit drama van den droom den lezer duidelijk gemaakt. De schrij ver laat dit drama zien zooals het zich op natuur lijke wijze uit het wezen en de levensomstandig heden van den artist ontwikkeld heeft. Er is bij hem een sympathiek begrijpen aanwezig van tijd, menschen en omstandigheden, waarin en waar- tusschen deze Maris zich heeft moeten bewegen. Hij ziet breed en onbevooroordeeld en bij voor beeld de relatie met Cottier beter dan ze tot nu toe in mondeling relaas werd voorgedragen. Ook het wezen van Elbert van Wisselingh, aan wien Thijs ten slotte de mogelijkheid zijn droom te kunnen leven, te danken had, heeft in Arondéus een sympathiek vertolker gevonden. De schrijver heeft voor de histoire anecdotique van Thijs Maris' aardsch bestaan van veel ge bruik kunnen maken dat reeds bekend was: brie ven van den schilder in het eigenaardig half- Hollandsch, half-Engelsch taaltje, dat hij zich had eigen gemaakt. Overgeleverde verhalen als dat van de visite van Drucker aan den eenzamen schilder, een ander van het bezoek van den schil der Artz enz. Er is over Matthijs reeds veel geschreven in boek en tijdschrift: wij noemen, wat ons het eerst invalt, Haverkorn van Rijsewijk, Marius, Jan' Veth, Croal Thomson, van de dooden; Lodewijk van Deysel als voornaamste litterator onder de levenden. Willem Arondéus komt de eer toe, dat wonderlijke schildersbestaan wijsgeerig en kunst zinnig tegelijkertijd te hebben saamgevat en het beste geestelijke portret van Thijs Maris te heb ben geschilderd, dat mij op het oogenblik bekend is. Het moge daarom niet als pietluttig gevit wor den opgevat als ik het jammer vind dat de schrij ver voor sommige eigennamen niet even van de juiste spelling zich vergewist heeft. In een goed boek als dit hindert dat meer dan in een ge schrift, voor één dag bestemd. Ik vond Lalane voor Lalanne, Berkenhoff voor Berckenhoff en naar ik meen heette de Haagsche maecenas aan het slot niet Thomson doch Thomsen. Tenminste als in dezen mijn eigen geheugen mij niet in den steek laat. J. H. DE BOIS tenzij de schenkers met het oog op de zeer bij zondere tijdsomstandigheden in eenig uitstel zouden willen toestemmen, waartoe hij reeds lit October stappen heeft gedaan, maar waarom trent nog geen overeenstemming is verkregen. Ha, dat 's een verrassing: Stegeman's rookwoistl Als je moegespeeld thuis komt, ver lang je naar een stevig maal en dan smaakt niets zoo lek ker als die verrukkelijke, pittige worst van Stegeman. Of er nu erwtensoep is, of stamppot, dat is me 't zelfde, als de worst maar van Stegeman is. In winkels met ons raambiljet, (Adv. Ingez. MedJ Commandant en mevrouw Benwell hartelijk welkom geheeten. Bijeenkomst van het Leger des Heils in het Concertgebouw te Amsterdam. Een hartelijk en enthousiast welkom is Dins dagavond in de groote, geheel gevulde zaal van met concertgebouw te Amsterdam door het Le ger des Heils in Nederland bereid aan komman- dant en mevrouw Alfred J. Benwell, den nieu wen territoriaal-leider van het Heilsleger in ons land. Aanwezig waren o.m. oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de garnizoenscom mandant, luitenant-kolonel W. A. Boswijk, de heeren J. ter Haar en A. J. da Costa. Een luid en langdurig gejuich steeg op, toen kommandant en mevrouw Benwell het podium betraden waarna hen het openingslied „Op nu ten strijde" werd toegezongen. Na gebed en schriftlezing zongen de kadetten een welkomst lied. Een der kadetten bood mevrouw Benwell bloemen aan. De chef-secretaris, luit-kol. Estill sprak een inlei dend woord waarna een boodschap van generaal Carpenter ter gelegenheid van dit welkom werd voorgelezen. Vervolgens hield oud-minister pr r dr. J. R. Slotemaker de Bruine een rede. Spr. zeide gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard om mede den nieuwen commandant welkom te hee- ten. Meer dan ooit is thans in de wereld samen werking noodig. Wij hebben in ons land vele kerken, groepen en kringen, die ieder naar het licht hun gegeven, arbeiden tot heil van ons land en volk. Het leger des Heils heeft een eigen taak: Bij het reddingswerk, het evangelisatie werk, en het sociale werk. In dezen tijd is het werk, dat den nieuwen commandant wacht, hoopvoller en noodiger dan ooit. Deze tijden geven vele menschen 't gevoel dat zij van hun ankerkettingen worden weggeslagen. Vele men schen zijn tegen de moeilijkheden niet be stand. Zij struikelen, zij vallenIn dien zwaren tijd komt de nieuwe commandant. Maar dit is ook een tijd waarin men beseft, dat. wan neer het niet van boven komt. het niet in orde komt. We mogen in den mensch niet meer geloo- ven. Al ons geloof dienen we in God te stellen. Ik hoop. dat God u geven zal, eindigde spr., dat het Heilsleger in Nederland extra nieuwe krach ten ontvangt, wat gij krijgt van boven, moet gij niet voor u zelf bewaren, wij moeten sa menwerken en elkander steunen. Voorts hoop ik, aldus spr.„ dat ge zult ontvangen een dubbele toewijding, en moge God u de genade geven om de extra kansen in dezen tijd te benutten. Een berijmde „Groet van de jeugd" vertolkte de gevoelens van het contingent der jongeren In Nederland's Leger des Heils. Namens de verschillende onderdeelen van het Nederlandsche Leger des Heils sprak luit.-kol. Chr. G. Rönitz een hartelijk woord van wel kom. Vervolgens betrad mevrouw commandant E. Benwell-Andersen het podium, om allen harte lijk te danken voor het welkom, dat haar werd gebracht. Mevrouw Benwell sprak er haar vreugde over uit, in de toekomst in Nederland te mogen werken. De commandant spreekt. Ten slotte sprak commandant Alfred J. Ben well. In eenvoudige woorden gaf hij een schets van zijn werk, voor het Leger des Heils in elf verschillende landen. Groot, aldus spreker, was steeds mijn belangstelling voor het Nederland sche volk, groot mijn belangstelling voor zijn geschiedenis, voor zijn strijd en opoffering, voor zijn onafhankelijkheid, groot was steeds mijn belangstelling voor het Legerwerk in Nederland en het is mij een vreugde hier te mogen arbei den. Ik hoop in staat te zijn het groote werk van mijn voorgangers te kunnen voortzetten. God zegene het Leger des Heils in Nederland, besloot de nieuwe commandant.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5