BRITSCH DECREET tegen den Duitschen uitvoer gepubliceerd. „Wij willen den neutralen zoo min mogelijk ongemak bezorgen" Duitsche goederen voor Ned- Indië. IfutMSDAG 29 NOVEMBER 1939 H A" A R L* E M'S DA'GECAD J)e tekst o an den „Ocdec in Council" Reuter meldt: Dinsdag is de tekst ge publiceerd van den „order in council" be treffende de Britsche economische repre sailles tegen de Duitsche mijnenactie. De „order treedt 4 Decemlber in werking, en bepaalt het volgende: 1. Elk koopvaardijschip, dat uit een vijande lijke haven vertrekt, inclusief eenige haven in ;ebied, dat onder vijandelijke bezetting of con- role staat, kan, na 4 December 1939 gelast morden in een Britsche haven of een geallieerde haven, de goederen te ontladen, welke in zulk een ïijandelijke haven aan boord zijn genomen. 2. Elk koopvaardijschip, dat vertrokken is, j 4 December, uit een niet-vijandelijke haven, jVgoederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstig zijn of eigendom van -den vijand zijn, kan gelast worden zulke goederen ontladen in een Britsche of een geallieerde ïaven. 3. De in een Britsche haven krachtens voor noemde voorschriften ontladen goederen, zullen gesteld worden onder de hoede van het Prijzen- bof. Tenzij 't hof gelast dat d goederen worden ipgevorderd voor Z.M.'s gebruik, zullen zij wor- ien vastgehouden of onder leiding van het hof Korden verkocht. De opbrengst van de goederen zal betaald Horden aan het hof. Na het sluiten van den wede zal het hof beschikken over deze op- irengst en over de vastgehouden, maar niet verkochte goederen. Niets kan echter het hof verhinderen om betalingen te verrichten uit de opbrengst of goederen vrij te geven, wanneer het hof dit noodig acht, en wel in de volgende wee gevallen: a.) Indien aan het hof op bevredigende wijze ivordt aangetoond dat de goederen neutraal be at zijn geworden voor den datum van dezen „order"; b.) met toestemming van den bevoegden „of- lcer of the Crown". 4. In alle gevallen welke tot dezen „order" lehooren zullen zooveel mogelijk de wetten en lebruiken van het Prijzenhof worden toege- last. 5. Niets in dezen „order" zal van invloed zijn ip de mogelijkheid dat schepen of goederen in lag genomen of gebracht worden onafhankelijk an dezen „order". 6. De woorden „goederen, welke van den vijand fkomstig zijn", omvatten goederen, welke hun nasprong vinden in eenig gebied onder vijan- elijke controle of bezetting en de woorden goederen, welke eigendom van den vijand zijn" laan op die goederen, welke aan eenig persoon i eenig zodanig gebied toebehooren. 7. Processen voortvloeiende uit dezen „order" unnen gevoerd worden voor elk prijzenhof met urisdictie, waarop de regelen van het Prij- enhof van 1939 van toepassing zijn. 8. De woorden „Britsche havens" kunnen slaan ip elke haven binnen de jurisdictie van- eenige 'rijzenhof, waarop de regelen van het Prijzen- lof van 1939 van toepassing zijn. Aan deze acht punten gaat een verklaring ooraf van den volgenden inhoud: Aangezien Zijne Majesteit gedwongen is ge veest de wapenen op te nemen tegen Duitsch- and ter verdediging der fundamenteele rechten an de volken op een vrij en vreedzaam be- taan, en aangezien de Duitsche troepen in tal van evallen koopvaardijschepen, Britsche gealli- erde en neutrale, tot zinken heeft gebracht met ohending van de regelen, vervat in het duik- lootenprotocol van 1936, dat Duitschland onder- eekend heeft, en aangezien koopvaardijschepen, Britsche, eallieerde en neutrale, tot zinken zijn gebracht foor mijnen, gelegd door Duitsche strijdkrachten, onder eenig onderscheid en zonder daarvan •ennis te geven, met schending van de ver dichtingen jegens de menschheid en de be talingen der Haagsche Conventie no. 8 van 1907, ifeike Duitschland onderteekend heeft, en aangezien het tot zinken brengen van deze chepen geschied is zonder rekening te houden net hun nationaliteit of bestemming, of den aard iet eigendom of de bestemming van hun ladin- en aangezien deze daden reeds ernstige ver lezen aan levens van non-combattanten voor Ie Britten, geallieerden en neutralen hebben 'eroorzaakt. en aangezien het duidelijk is, dat de Duitsche egeering opzettelijk begonnen is met een poli- iek, welke ten doel heeft te trachten den handel er zee tusschen de geallieerden en andere landen e vernietigen door een onbarmhartig gebruik van jeweld, met schending van de wetten en ge- iruiken der oorlogsrechten van de neutralen en je verplichtingen jegens de menschheid, en aangezien deze actie van den kant van Juitschlan-d aan Zijne Majesteit het onbetwist- lare recht geeft van represaille, en aangezien de geallieerden van Zijne Maje- ;eit met hem verbonden zijn in de stappen, welke thans worden aangekondigd, teneinde den Duit- :hen handel verder te beperken, daaro-m behaagt het thans Zijne Majesteit, na iet advies te hebben ingeroepen van zijn „Privy luncil" het te verordenen en wordt het hierbij ils volgt verordend. Hierop volgen de acht artikelen. De „order" is iteekend ten Buckingham Palace, 27 November. Het ministerie van economische oorlogsvoering heeft een toelichting gepubliceerd op den „order In council", met vermelding van de omstandig heden, waarin goederen kunnen worden vrijge jat-en of de opbrengst van de verkoop uitbe taald. Deze omstandigheden zijn: I 1. Indien wordt aangetoond dat de goe deren neutraal bezit werden voor 27 No- vember. 2. Naar goeddunken van den „officer of the crown", indien het schip dat de goe- peren vervoert, uit de laatste neutrale haven vertrokken is voor 11 December. 3. Naar goeddunken van den „officer", Indien ,t contract, waarbij de goederen wer den besteld, was c-pgesteld vóór 27 Novem- ber en indien de kooper hierbij verplicht werd gesteld de goederen in ontvangst te nemen op of voor de verscheping en mits hij Ee voor de verscheping betaalde en de goe- 1 deren zich aan boord bevonden van een j schip, dat uit zijn laatste neutrale haven vertrok voor 1 Januari 1940. De contreJehavens zijn Kirkwall of Duins, puinkerken of Le Havre, of komend van de [Zwarte Zee of Middellandsche Zee: Malta, Haifa, Port Said, Gibraltar en Marseille, Oran. Den reeders wordt sterk aangeraden ervoor te zórgen, geen lading aan te nemen, welke niet ttergezeld gaat van certificaten van oorsprong. Het bezit van deze certificaten zal het onderzoek in de controlehavens sterk vergemakkelijken. Hef Fransche decreet. Betreffende het Dinsdag te Parijs verschenen decreet, waarbij een embargo wordt gelegd op den Duitschen uitvoer, wordt van welingelichte zijde vernomen, dat het van toepassing is op de lading van schepen met Duitsche goederen, niet slechts komende van Duitschland of de aan Duitschland grenzende landen, maar ook van die nabuurlanden van Duitschland, welke geen ge meenschappelijke grens met het Rijk kunnen hebben, als Zweden en Noorwegen. De in be slag genomen goederen zullen, indien zij niet aan bederf onderhevig zijn, tot het einde van den oorlog geblokkeerd blijven. De goederen zullen niet geconfiskeerd worden, want een prijzenhof zal aan het einde van den oorlog beslissen aan wien de goederen moeten terugkomen. Als Duitsche waar zal beschouwd worden elk artikel, dat voor 5 procent of meer aan Duitsche grondstoffen of Duitschen arbeid bevat. Ten einde het oponthoud zoo kort mogelijk te maken, moeten de neutrale schepen zich voor zien van certificaten van oorsprong. De con trole zal snel in haar werk gaan. In bijzondere gevallen zullen de neutralen om maatregelen van welwillendheid kunnen verzoeken. Spanje en het Finsch-Russisch conflict. Spaansch blad over de houding van Duitschland. In een hoofdartikel schrijft het Spaansche blad „Ya": „In den wanhopigen strijd om weerstand te bieden aan' den Sovjet-Russischen druk vinden de mannen van Helsinki geen steun in Berlijn, dat met Moskou heeft bijgedragen tot de voorbereiding van het conflict. Het Duitsche volk, zoo dachten zij, sympathiseert met Finland en juicht den strijd van dit volk tegen het communisme toe. Welnu, de houding van Duitschland tegenover de tragedie, die voor Finland begint, wordt weerspiegeld door de Duitsche pers. De Berlijnsche dagbladen heb ben slechts de communiqués van Moskou weerge geven zonder melding te maken van de antwoor den van Helsinki op de aanvallen van den Sovjet. Het is trouwens voldoende den zin te lezen ,Op den weg van Beek" waarmede een zoo ernstig blad als de Deutsche Allgemeine Zeitung over twee ko lommen zijn inlichtingen over het Sovjet-Russisch- Finsche conflict opdient, om een duidelijk denk beeld te hebben van de Duitsche houding tegen over het fatale lot dat Finland wacht". Japansch geschenk voor Rotterdam Copie van beeld van Erasmus. Het A.N.P. verneemt uit Tokio: De Vereeniging voor internationale cultureele betrekkingen zal aan de stad Rotterdam een re productie aanbieden van een houten beeld van Erasmus, dat in de zeventiende eeuw uit Nederland naar Japan is gebracht en dat thans als een natio nale kostbaarheid bewaard wordt in het keizerlijke museum te Tokio. Het beeld is 107 centimeter hoog en draagt in de rechterhand een perkamenten rol waarop geschreven staat: „Erasmus Rotterdam 1598". Hoe het beeld weg gevonden heeft naar Japan, is nog een komen raadsel, maar men vermoedt, dat het 1600 aan boord van een Hollandsch schip gebracht is naar Uraga in de prefectuur Kanawaga, of wel aan boord van een ander Hollandsch schip naar Nagasaki ongeveer in denzelfden tijd De Vereeniging voor Internationale Cultureele betrekkingen heeft thans den bekenden reprodu- cent van oude beelden, Yasuo Soegawara, opdracht gegeven een getrouw duplicaat van het beeld te vervaardigen. Hij zal ongeveer drie maanden noo dig hebben om een reproductie te maken. Ongeveer in April van het volgende jaar zal de heer Itaro Ishii, de Japansahe gezant in Neder land. het beeld de stad Rotterdam aanbieden. Duitsch opperbevel meldt ondergang van Britschen kruiser. Tegenspraak der Britsche Admiraliteit. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend dat een zware Britsche kruiser van de Londenklasse door kapitein luitenant ter zee, Prien, den „overwinnaar van de Scapa Flow" ten oosten van de Shetland-eilanden getorpedeerd en vernie tigd is. Het DN.B. teekerut hierbij het volgende aan: De 'kruisers der Londenklasse hebben een in houd van ongeveer 9800 ton, een snelheid van 32 zeemijlen en werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zij zijn bewapend met acht stukken geschut van 20.3 c.M. en acht stukken van 10.2 c.M. In welingelichte Duitsche kringen, aldus United Press, wordt nader verklaard, dat 700 Britten bij het torpedeeren van den kruiser het leven verloren hebben. De kruiser bevond zich volgens deze berichten op patrouilledienst tusschen de Shetlands en de Noorsche kust. De naam van den kruiser wordt niet genoemd. Men veronderstelt ook, dat de kruiser reeds verscheidene dagen geleden in den grond geboord is, daar de duikboot van Prien reeds in de Duitsche wateren is teruggekeerd. Uit Londen werd in den afgeloopen nacht gemeld De Britsche admiraliteit heeft officieel de Duitsche bewering tegengesproken, dat een kruiser van de Londenklasse door een duik boot vernield is. Franschen maken twee Duitsche koopvaardijschepen buit. Fransche vloot nam in totaal reeds 200.000 ton in beslag. Het Fransche legerbericht van Dinsdagavond luidt: Een kalme dag aan het geheele front, eenige plaatselijke actie van de artillerie. Onze oor logsbodems hebben de Duitsche schepen „Trifcls", metende 6000 ton en „Santa Fé" metende 4600 ton, op volle zee aangehouden en naar Fransche havens gebracht." Het buitmaken van deze beide koopvaardijschepen heeft volgens Havas de balans van den oorlog ter zee aanmerkelijk in het voordeel van Frankrijk doen doorslaar?. De Fransche vloot heeft in totaal 200.000 ton buitgemaakt, terwijl een millioen ton op zee is aangehouden en doorzocht. De hooge waterstand der rivieren brengt zijn overlast mede voor de omliggende streken. De Maas heeft in Limburg weer groote uitgestrektheden blank gezet. Vliegtuigbasis op Borkum beschoten „Vliegende mijnenleggers" onder vuur. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: Dinsdagmiddag heeft een van onze pa trouilles lange-afstanidsgevechitstoestellen, die was uitgezonden om te zoeken naar mijnen leg gende watervliegtuigen, de watervliegtuigbasis op Borkum verkend en daar drie van deze water vliegtuigen gevonden en met machinegeweervuur aangevallen. Onze gevechtstoestellen werden on der zwaar luchtafweervuur genomen, waarop zij antwoordden. Al onze vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd. Het D.N.B. meldt hierover: Dinsdagmiddag hebben Britsche gevechtsvlieg tuigen een aanval gedaan op de Duitsche vlieg tuigbasis op Borkum. De aanval werd afgeslagen. De aanvallers schoten laagvlieg-end met mi trailleurs, doch wierpen geen bommen. De Amerikaansclie neutraliteitswet wordt „omzeild". Vijftien oefentoestellen over de Amerikaansch- Canadeesche grens „getrokken". De correspondent in Ottawa van de Daily Telegraph meldt dat twee landingsterreinen ter weerszijden van de Canadeesch-Amerikaansche grens aangelegd zijn, verbonden door een specialen weg ter vergemakkelijking van de aflevering van vilegtuigen zonder inbreuk op de Amerikaansche neutraliteitswet. Vijftien oefentoestellen zijn daar reeds afgeleverd. De in de Veveenigde Staten -ge bouwde vliegtuigen landden op Amerikaansch ge bied, „taxiën" in noordelijke richting over het veld worden over de grenslijn getrokken. Op Canadeesch gebied gaan Canadeesche vliegers aan boord, die ze verder naar het Canadeesche vliegveld rijden, vanwaar zij opstijgen naar de bases der luchtmacht. De Californische correspondent van de Daily Telegraph meldt dat de 250 verkennings bombardementsvliegtuigen, die het Britsche ministerie voor de luchtvaart besteld heeft bij de Lockheed Aircraft Corporation in Juni j.l., gereed zijn, hetgeen beschouwd wordt als een schitterende prestatie van de Amerikaansche industrie. De toestellen, met reserveonderdeelen en een speciale uitrusting, zijn gebouwd in den recordtijd van 42 weken, hetgeen een gemiddelde weekpro- ductie van zes vliegtuigen beteekent. De opdracht is zeven weken voor den contractdatum uitgevoerd. Het Canadeesche ministerie van defensie meldt tenslotte dat tien Amerikaansche Harvardtoestellen voor oefendoeleinden, spoedig aan de Canadeesche luchtmacht zullen worden geleverd aan de grens tusschen Montana en Alberta. Zelfde procedure als van 1914-1918? Een der juridische experts van het Engelsche ministerie van Oorlogseconomie heeft, naar aanleiding van tot hem gerichte vragen, mede gedeeld, dat Engeland niet zou kunnen toegeven, dat neutrale schepen-onder-convooi van onder zoek verschoond zouden blijven. Hij bracht in herinnering, dat in den vorigen oorlog de Ne- derlandsche regeering verklaard heeft, dat zij ten einde de ongestoorde aanvoer van Duitsche goederen, bestemd voor verbruik in Neder- landsch-Oost-Indië. te waarborgen, de schepen naar Indië zou doen convoyeeren. Engeland weigerde zich hiermede accoord te verklaren en de kwestie werd opgelost toen de Neder - landsche regeering zich bereid verklaarde En geland. volledig en gedetailleerd op de hoogte Ie stellen omtrent ladingen, die men onmisbaar voor eigen behoeften achtte. Engeland ging in zulke gevallen op de officieele Nederlandsche verklaringen af en liet onderzoek van de sche pen achterwege. Als in soortgelijke gevallen de erkelijke noodzakelijkheid rijst kan wellicht dezelfde procedure worden gevolgd. (United Press) CHAMBERLAIN OVER DE VERSCHERPTE BLOKKADE: In de Dinsdag gehouden bijeenkomst van het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain het woord gevoerd. Hij begon met aan te kondigen dat de Brit sche exportcontrole op vier December a.s. in werking zal treden en dat deze controle het gevolg was van de talrijke niet goed te pra ten daden door Duitschland, waarbij het de overeenkomsten en conventies, welke het zelf heeft onderteekend, heeft geschonden. Dientengevolge waren de geallieerden ge noodzaakt de maatregelen te nemen, welke vervat zijn in den „order in council". Deze maatregelen, zoo vervolgde Chamber lain. waartoe behoort de inbeslagneming van Duitsche exporten, kunnen den neutralen ongemak en wellicht verlies berokkenen, maar deze maatregelen, welke er toe zullen bijdragen de inspanningen van Groot-Brit- tannië tot een succesvol einde te brengen, kunnen de neutralen ook helpen. Wij zijn voornemens ons best te doen den neutralen, met wie wij geen twist hebben, zoo weinig mogelijk ongemak te bezorgen, voor zoover vereenigbaar met de aanhouding van Duitsche exporten. De datum, waarop de nieuwe maatregel in werking treedt, is met opzet vastgesteld op den 4en December, ten einde den neutralen landen ruimschoots tijd te geven zich er op voor te bereiden. De grondslagen besprekende voor een blij- venden vrede, zeide ChamberlainHet kan zijn dat ook rekening gehouden moet worden met overwonnenen, alvorens wij kunnen beslissen hoe een nieuwe en betere wereld kan worden voorbereid. Niemand van ons weet, hoe lang deze oorlog zal duren, in welke richting hij zich zal ontwikkelen, wanneer hij zal zijn afgeloo pen, wie aan onze zijde zal staan en wie onze vijand zal zijn. In deze omstandigheden zou het verkeerd zijn indien wij trachtten thans de voorwaarden vast te leggen, waarop de nieuwe wereld moet worden gevormd. Wij zijn den oorlog niet ingegaan met eenig wraakgierig voornemen en daarom hebben wij niet het voornemen een wraakgierigen vrede op te leggen, doch wij moeten eerst een eind ma ken aan de bedreiging, waaronder Europa zoo veel jaren geleden heeft. Indien wij werkelijk daartoe iets kunnen ondernemen, indien het vertrouwen hersteld kan worden in geheel Euro pa en een regeling in Europa tot stand komt de noodzakelijkheid ons bezig te houden met an dere werelddeelen sluit ik hierbij niet uit dan zal het overige deel van de wereld niet zulk een moeilijk vraagstuk blijken te vormen. De volkenbond is als instrument voor het be houd van den vrede een mislukking geweest, doch in andere opzichten heeft de Bond waardevol werk verricht en verricht hij nog. Al onzen moed, vasthoudendheid en vader landsliefde zullen wij noodig hebben om ons oorlogsdoeleinde te bereiken. Laat ons niet de fout maken de kracht van onzen vijand te on derschatten. Wanneer wij dat doel bereikt heb ben, dan zullen wij wellicht bemerken, zelfs een nog ruimeren blik en een sterker wil noodig te hebben om den vrede te veroveren dan noodig was om den oorlog te winnen. Ik twijfel er niet aan dat wanneer die tijd komt, er mannen zullen zijn. die dien blik en dien wil bezitten. Ik vertrouw, dat zij wellicht meer geluk zullen hebben met het najagen van hun idealen, dan degenen gehad hebben, die tot taak hadden den vrede te winnen na den oorlog van 1914—1918. „De nieuwe wereld". Aan het begin van de vergadering stelde captain Marsden (conservatief) volgens gebruik het adres van antwoord op de Troonrede voor- Captain Medlicott (Liberale regeeringspart-ij) zeide: Ons doel moet zijn Duitschland te ver slaan. doch dit is niet ons eenige doel. Alle goed gezinde menschen wenschen, dat wij een we reld zullen opbouwen, waarin deze terugkeerende internationale conflicten onmogelijk worden. Vervolgens nam de Labourleider Attlee het woord. Er is een „Oceaan van goeden wil" in alle de el en van dit Huis en van dit land, zoo sprak hij, voor het denkbeeld, dat een stelsel van internationale samenwerking ontworpen moet worden om oorlogen onmogelijk te maken. Er is geen twijfel aan. dat wij besloten zijn een eind te maken aan de agressie en den toe stand van internationale anarchie, welke de beschaving dreigt te vernietigen, en om die re den hebben wij de wapenen opgenomen. Men dient zich daarbij echter de vredes-doel- einden voor oogen te stellen en zich een beeld te vormen van het soort wereld, dat men wenscht. Het vredesvraagstuk is een wereld- en niet een continentaal probleem. De beginselen voor vrede moeten zijn: 1. Een regeling met medewerking van over winnaars en overwonnenen en neutralen. 2. Gelijke kansen voor alle landen. 3. Afzien van het gebruik van geweld als po litiek middel. 4. Erkenning der rechten van ras-, cultuur- en godsdienst-minderheden. 5. Afzien van den geest Van absolute souve- reiniteit en erkenning van een internationaal ge zag met de bevoegdheid om haar besluiten door te zetten. 6. Afzien van imperialisme en uitbreiding van de vrijheid over de geheele wereld. Het is niet genoeg, zoo vervolgde Attlee. de be ginselen vast te leggen. Wij moeten ook een begin maken met de noodige middelen te ontwer pen. Het is van essentieel belang niet alleen te denken aan de onmiddellijke actie tot voortzet ting van den oorlog, wij moeten ook plannen maken voor den vrede, Indien wij den oorlog willen winnen, zullen wij een flinke hoeveelheid practlsch socialisme noodig hebben. Het zou het beste zijn, het van ganscher harte en niet met tegenzin te doen. Het zou het beste zijn, in dien het gedaan werd door socialisten (gelach, en toejuichingen). Attlee besloot aldus: Belgisch luchtdoelgeschut in actie. Vreemde vliegtuigen boven verschillende deelen des lands. In den loop van Dinsdagochtend hebben vreemde vliegtuigen op groote hoogte boven Belgisch gebied gevlogen. Belgische jachtvliegtuigen stegen op en het luchtdoelgeschut kwam in actie te Brussel, Mechelen, Gent, Brugge en Oostende. Ook boven Luik zijn gisteren buitenlandsche vliegtuigen waargenomen. De luchtdoelartillerie opende ook daar het vuur. Gisterochtend is boven Herenthals een losgesla gen kabelballon gezien, welke zich voortbewoog in de richting van Nederlandsch Limburg. Attlee, de leider der Labourfractie in het Lagerhuis. Wij zijn besloten alles in het werk te stellen, alle wapenen te verschaffen, welke onze mannen noodig hebben om te strijden, maar er is een meesterlijk wapen, dat buiten den greep van Hitier ligt en dat alleen door een vrij volk kan worden gehanteerd. Het is het zwaard van den geest. Ons volk zal altijd dat wapen hoog hou den, indien het weet. dat het strijdt voor vrede, vrijheid en sociale gerechtigheid. PKOERAMMA Nieuwe burgemeester van Brussel benoemd. Dr. Van den Meulebroeck opvolger van Adolphe Max. Het Belgische ministerie van binnenlandsche za ken deelt mede dat de Koning dr. Van den Meule broeck, schepen van Brussel, tot burgemeester der Belgische hoofdstad heeft benoemd. Dr. van den Meulebroeck oefent het beroep uit van arts, is 64 jaar oud en maakt sinds 27 jaar deel uit van het college van wethouders van de Belgische hoofdstad. Hij is een geboren Brusselaar uit de oorstad Laeken en behoort tot den conservatieven leugel van de liberale partij. De nieuwe burgemeester spreekt Fransch, en kent ook betrekkelijk goed Nederlandsch. DONDERDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en gramofoonmuziek)2.00 Handwerk- uurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur, 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.50 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round- sextet en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: Wat er op de wereld gebeurt. 7.45 Causerie: Metaalbewerking. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Bel Canto. 9.05 Propaganda-uitzending (opn.) 9.30 Apollo- ensemble. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoon pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor Vrouw. 10.35 Omroeporkest en sdlist. 11.00 Week overzicht. 11.15 Vervolg concert. 12.15 Gramo foonmuziek (Om 12.45 Berichten A.N.P.) 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Viool en orgel. 3.00 Brei- en Barduur- cursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 zieken en thuiszittenden. 4.30 Ensemble Jetty Cantor. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.25 Geluk wenschen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.456.27 De Vagebon den en soliste. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de Kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Con certgebouw-orkest en solist (om 9.20 Gramofoon muziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO - dansorkest en soliste. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 Koperorkest. 12.50 Het Kutcher-Trio. 1.20 Berichten. 1.302.20 Joe Loss en zijn Band. 3.20 Het Coventry Colliery-orkest. 3.50 Matinee-pro gramma. 4.20 Berichten. 4.35 BBC-orkest. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 BBC-Theaterorkest. 6.20 Berichten. 6.35 Voor de knutselaars. 6.50 Populair concert. 7.05 Orkestconcert mmv. solist. 7.50 Va riété-programma. 8.50 Uitzending ter gelegen heid van St. Andrew's Day. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie: War commentary. 9.50 BBC-Harmo- orkest. 10.35 Korte Kerkdienst. 10.55 Dansmu ziek. 11.45 Zang en hoorn. 12.20—12.35 Berich ten. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's orkest. 7.408.50 De .JDrei Musikanten". 9.309.50 Viool, cello en piano. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest en soliste. 1.35 Populair concert. 2.20 Noordsch pro gramma. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.35 Omroep orkest. 5.00 Folkloristisch programma. 5.20 Vlie geniersorkest. 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 1.302.20. 5.20 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Bont pro gramma. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-or kest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. K20 Omroep- dansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Zang. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8,50 Waalsch cabaretpragramnxa. 9.35 Chansons. 9.55 Radio-orkest en sprekers. 10.30 Piano en viool. 11.00—11.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Militair programma. 8.35 Populair concert mmv. solist. 9.20 Berichten. 9.50 Populair con cert (Om 10.20 Politiek overzicht). 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9