AGENDA. Amsterdam's begrooting aangenomen. Ochtendbeurs Amsterdam Drie Italiaansche vliegtuigen verongelukt. Drie dooden bij auto-ongeluk. u OX D-E-R D -A" O 7 D E-C-E M EER 1939 HA" A EE EM'S DA'GEEAD '2 Overtreding BIocnd)olIcn- sanecringsplan. Caféhouder uit Beverwijk voor de Rechtbank. Wegens overtreding van het Bloembollensanee- ringsplan 1937 stond hedenmorgen voor de Haar- lemsche Rechtbank in hooger beroep een caféhouder uit Beverwijk terecht. In April van dit jaar had hij te Heemskerk een hoeveelheid bollen geteeld zonder in het bezit te zijn van de vereischte teeltvergun ning. Door het kantongerecht was hij daarvoor tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Getuige was een 46-jarige koopman uit Beverwijk, die nu verklaarde, dat hy een overeenkomst met den verdachte had gehad, waarbij deze hem de bollen afstond, terwijl hij voor een teeltvergunning zou zorgen. Door bepaalde omstandigheden was hij er echter niet in geslaagd, de vereischte vergunning te verkrijgen. Verdediger, Mr. J. H. Junge: Waarom wilde u die pollen gebruiken? Getuige: Ter verdelging van wandluizen, volgens Cen nieuw procédé. President: U bent toch nooit officieel teler ge- Veest? Getuige: In zekeren zin toch wel De Officier eischte bevestiging van het beroepen Tonnis. Verdediger, Mr. Junge wees er op, dat door de vele artikelen in kranten en tijdschriften een mentaliteit werd geschapen tegen de saneering waarin men er gemakkelijk toe kan komen, de crisiswetten te overtreden. Van deze mentaliteit is de verdachte slachtoffer geworden. Bovendien staat het niet vast, dat men hier kan spreken van telen in den zin der wet. De bollen waren n.l. niet bestemd om weer opnieuw geplant te worden. Ook tegen de formuleering van de dagvaarding had pl. juridische bezwaren. Hij vroeg daarom vrijspraak subs, een geldboete gecombineerd met een voor waardelijke gevangenisstraf. Uitspr. Donderdag 21 December. JUBILEUM. Vandaag was de heer P. Vos, draaier aan de Centrale Werkplaats der Nederl. Spoorwegen te Haarlem 25 jaar in dienst der maatschappij. Hedenmorgen werd hij namens de directie met dit jubileum gelukgewenscht, waarbij hem de ge bruikelijke gratificatie met oorkonde werd over handigd. De jubilaris bracht overigens den dag in den huiselijken kring door. OPVOERING VAN ..DIE CZARDASFüRSTIN Het Ned. Operette Gezelschap dir. W. Rettich, regisseur Frans du Mee, zal Zondag 10 December in den Stadsschouwburg te Haarlem de operette „Die Czardasfiirstin" opvoeren, met als gast Dora Schrama, de bekende radiozangeres. Het orkest is gevormd uit H. O. V.-leden. Voor de bezoekers der operette is na de voorstelling gelegen heid tot dansen tot 3 uur in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Buitenlanders zonder geldige papieren. Na de controle van den grooten stroom van vluch telingen, die ons land hetzij op legale, hetzij op illegale wijze binnenkwamen, wordt thans bijzonde re aandacht besteed aan ongewenschte vreemde lingen, die in ons land verblijf houden. Daarbij wordt zonder aanziens der persoons ge handeld. Nadat kort geleden twee Engelschen, als ongewenschte buitenlanders uit ons land waren geleid, is kort geleden een Franschman gearresteerd, die zijn taal doceerde, doch wiens gedragingen o\erigens van dien aard bleken te zijn, dat op het verblijf hier te lande van den man geen prijs gesteld behoefde te worden. Deze vreemdeling zal zoo spoedig mogelijk over de grens gezet worden. Ook zijn wederom tal van ongewenschte Duitschers uit ons land verwijderd. In de meeste gevallen zijn de uitgeleiden beken den van de politie van verschillende landen en niet zelden komt het voor, dat nog rekeningen te ver effenen zijn. Woensdagavond zijn in de hoofdstad negen per sonen aangehouden, die niet in het bezit van geldige papieren waren. HET HAARLEMSCHE GYMNASIUM VERSIERD. In het stukje over de versiering van het Haar- lemsche Gymnasium, in ons nummer van Woensdag opgenomen, is een fout geslopen, doprdat van een handwerklokaal werd gesproken, waar een gewoon klasselokaal werd bedoeld. Zooals ieder natuurlijk weet, wordt op het gymnasium geen handwerk- onderwijs gegeven. ST. NICOLAAS EN DE MILITAIREN. De militairen uit de Dreefsc'nool te Haarlem hou den Vrijdag a.s. een St. Nïcolaasavond in het ge bouw van de Jozefsgezellen in de Linschotenstraat. St. Nicolaas komt op bezoek. De avond zal ver der gevuld worden met muziek, zang en voor drachten. JAVA—NEW YORK LIJN. Poelau Laut 6 van Batavia naar New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (uitreis) 5 December van Suez. Sitoebondo (uitreis) December te Sabang. Kedoe 6 Dec. van Batavia naar Rotterdam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN Bengkalis, Manilla n. Vancouver 5 te Los Angeles. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer 6 van Durban naar Singapore. Chr. Huygens (uitreis) 6 te Genua. Heden: DONDERDAG 7 DECEMBER Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat: Psycho- Synthese: Voordracht van den heer B. v. d. Meer, 8.15 uur. Café Bolwerk: IJsvcreeniging Haarlem en O. Jaarvergadering, 8.30 uur. Begijnhofkapel: Evangelist J. Sevensma, 8 uur. Luxor Theater: Jongensstad. 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: Heinz Ruhmann in: Het Pa radijs der Vrijgezellen. Op het tooneel: Bob Schol- te. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Het geheim van Betty Bonn en De Kroegzangeres. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Charles Laughton in Jamai ca Inn. 2,30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Gevarieerd programma, 2.30 en doorloopenrl na 7.15 uur. Palestina. Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve vAjdag eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur. Hotel „De Leeuwerik". Kruisstraat 30: Jaarver gadering Ziekenfonds „Ziekenzorg", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdag eiken werkdag van 35 en van J9 uur. Die van drie jaar geleden echter nog niet door de regeering goedgekeurd. Nu tekort van vijf millioen geraamd. Binnen den daartoe overeengekomen termijn is Woensdagmiddag de Amsterdamsche gemeen teraad gereed gekomen met de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1940. De begrooting voor 1940 werd goedgekeurd met 31 tegen 10 stemmen. De laatste twee dagen waren gewijd aan de be handeling van het hoofdstuk gemeentebedrijven, waarbij vooral op de Amsterdamsche gemeente tram veel critlek werd geoefend welke Woens dagmiddag door wethouder Rustige is beant woord. Alvorens tot stemming werd overgegaan, heb- oen eenige fracties verklaringen afgelegd. Mr. F. H. C. van Wijck (R.K.) verklaarde dat het op zichzelf juist zou zijn, wanneer zijn frac tie haar stem aan een begrooting, die sluit met een tekort van vijf millioen gulden zou onthou den. De fractie verklaarde echter, dat B. en W. een weg zullen weten te bewandelen, die leidt naar een oplossing voor de moeilijkheden, waarin men thans verkeert. De fractie vertrouwt tevens, dat de regeering haar medewerking zal verlee- nen aan maatregelan. die binnen afzienbaren tijd tot een oplossing zullen leiden. De R.K. fractie behoudt zich vooj zelf te bepalen, wat zij onder .binnen afzienbaren tijd" verstaat en onder deze voorbehouden zal zij haar stem aan de begroo ting geven. Namens de liberale fractie verklaarde mr. K. Jansma, dat ook zijn fractie deze niet sluitende begrooting zou aanvaarden, er op vertrouwende, dat B. en W. zouden voortgaan alle juiste bezuini gingsmaatregelen toe te passen. De heer Seegers namens de communistische fractie en de heer Sneevliet (rev. soc.) verklaarden te zullen stem men tegen de begrooting, die zij strijdig met de belangen der arbeiders achten. Behalve de rev. soc. en communisten stemden ■jok de nat. soc. tegen. Zooals bekend, zijn de Amsterdamsche gemeen- •.ebegrootingen voor 1937, 1938 en 1939 nog steeds •liet door het rijk goedgekeurd. Groot Nationaal Muziekconcours. Georganiseerd door de Haarlemsche Politie Muzickvereeniging. De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging heeft in haar jongstleden gehouden ledenvergadering besloten over te gaan tot het uitschrijven van een groot nationaal concours. Voor het organiseeren van dit muziekfeest dat a.s. zomer gegeven zal worden, is een uitvoerend comité gevormd, dat met haar voorbereidende werkzaamheden reeds een aanvang heeft gemaakt. In dit comité hebben de volgende heeren zitting genomen: J. Pauel voor zitter, H. Plant, concourssecretaris, T. Hogenes, A. Koster en H. C. Knip. UITSLAG ESPERANTO-EXAMENS van het Nedcrlandsch Esperanto-examen Comité, Rijksgecommitteerde de heer J. van Andel, In specteur der Lycea. Aan het B-examen te Utrecht op 4 November 1.1. hebben 12 candidaten deelgenomen. Afgewe zen 2. Geslaagd: mej. C. C. Muusze, Driehuis, H. C. van Berkel, Haarlem enz. Aan het B-examen te s-Hertogenbosch hebben deelgenomen 6 candidaten. Afgewezen 4. Geslaagd mej. E. H. J. Siegers te Haarlem enz. VIJF EN TWINTIG JAAR IN DIENST. Op 14 December hoopt de heer A. P. Baljet den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de Centrale Werkplaat sen te Haarlem. De heer Baljet is daar grof-bankwerker. CONCERT IN „BREDERODEDUIN". Het dameskoor „Z.I.G.E.A.", te Haarlem, dirigen- te Rie Schouten, zal Zondag 10 December een con cert geven in „Brederodeduin". Voor de begelei ding van het koor zorgt Willy Schijf. Solistische medewerking verleend Suze Tak, viool en Sophie Leenöertz begeleiding. Maandagavond gaat het koor naar „Huize Parkzicht" te Haarlem. SYNAGOGENDIENSTEN NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.37 uur. Canoekoh: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en avonddienst te 3,45 uur. De diensten op Sabbath en de middag- en avonddienst op Canoekoh worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten vinden plaats in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. GEWESTELIJKE LANDSTORMCOMMISSIE „KENNEMERLAND". Consolidatiebijeenkomsten. Heden. Donderdagavond wordt voor de afdee- lingen Haarlem, Heemstede. Bloemendaal, Sant poort, Zandvoort en Vogelenzang-Bennebroek van de Gewesteluijke Landstorm Commissie in het gebouw van de Haarl. Jongemannen Vereeni- ging in de Lange Margarethastraat een consoli- datiebijeenkomst gehouden. Het progrmma vermeldt o.a. opening door den voorzitter van de Gew. Landstorm Commissie, den heer H. van Alphen en voordracht door mevr. Franclen KooteGerrese. Op 17 December worden dergelijke bijeenkom sten gehouden te Beverwijk in het gebouw van de Kennemer Veiling, Breestraat. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 245V2—2.47 H.VA. SSSVa-^SÖ. Vergde Vorstenl. 105. AKU 36.'436 V2 Ned. Scheepvaart Unie 105105 1/4 Konkl. Ned. Stoomboot Mij. 106. Beth. Steel 60 3 4—61. UB. Steel 50 3 450 15/16. Republic Steel 18 1,83 8 Anaconda 24' j24 7/8 Shell 9 15/16 North Am. Aviation 1919J4 American Enka 34 3/4 Ncrfch American Rayon 20 3/4—2015/16 Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur. Plaatselijke mist. Overigens helder tot halfbewolkt. Geen neerslag van beteeke- nis. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts. Overdag boven het vriespunt. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 44 Laagste hedennacht F 40 Hoogste heden F 42 De rug van hoogen luchtdruk heeft zich lang zaam naar het oosten verplaatst en reikt thans van Noorwegen over de Noordzee en onze om geving naar het Iberisch schiereiland. Over het Zuiden van Noorwegen bevindt zich een afzon derlijke kern waai 1022 mbar. Hierin nam de be wolking sterk af en daalde de temperatuur tot 17 graden onder het vriespunt. Hedenmorgen worden in Spanje de hoogste barometerstanden van omstreeks 1027 mbar aangetroffen. Tenge volge van nachtelijke uitstraling daalde in het midden van ons land de temperatuur onder het vriespunt. In de Bilt was de minimum tempera tuur in het gras ongeveer 5'/i graad onder nul, m de thermometerhut op pl.m. 2 meter hoogte -2 graden en op den toren op 30 meter hoogte +2 graden. Aan de kust kwamen nog lichte buitjes voor. De depressie, die gisteren bij de zuidpunt van Groenland gelegen was, trok in noordoostelijke richting, en bevindt zich nu tusschen. IJsland en Groenland. In de kern is de luchtdruk tot onder 970 mbar gedaald. Aan de zuidkust van IJsland viel zware neerslag. Vestmanoer meldt 24 mm. De depressie over Italië is tot 1003 mbar opge vuld. Het weer is er meest zwaarbewolkt tot be trokken evenals op den Balkan. Uit de omgeving wordt minder neerslag gemeld dan gisteren. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 0.21 uur; n.m. 12.51 uur. Strand berijdbaar van 6.00—11.00 uur. Het jubileum van het Gymnasium. Opening historische tentoonstelling. De historische tentoonstelling in de Raadszaal, ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van het Stedelijk Gymnasium, waarover wij in ons vorig nummer reeds het een en ander mededeelden, werd Woensdagavond officieel geopend in tegenwoor digheid van vele belangstellenden, onder wie de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de wethouders de heeren D. J. A. Westerveld en M. A. Reinalda; de gemeente-secretaris, mr. Th. A Wesstra en vele leeraren aan het gymnasium. De president-curator, de heer A. G. Boes, gaf eerst het woord aan de gemeente-archivaresse. mej. dr G. H. Kurtz, die herinnerde aan den stichtings datum der Haarlemsche Latijnsche School: 6 De cember 1389 en daarna een kort overzicht gaf van wat op de tentoonstelling te zien is. Spr. dankte voorts het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van dc Raadszaal, den heer de Wit directeur dei Stads-Bibliotheek en Leeszaal voor het arran- geeren der tentoonstelling en de heeren P. Risse- lada en jhr. mr. C. C. van Valkenburg onderschei denlijk voor inzending van het Gedenkboek dat indertijd aan den rector, dr. A. H. Garrer, bij diens 40-jarig jubileum werd aangeboden en voor eenige historische documenten. De rector van het Gymnasium, dr. C. Spoelder, sprak hierna woorden van dank tot mej. dr. Kurtz, die leerlinge van en leerares aan het Stedelijk Gym nasium is geweest en wier scherpzinnigheid, geheu gen en toegewijde zorg aan haar school spr. nu weer opnieuw ten zeerste bewonderd had. De heer Spoelder bood mej. Kurtz als bewijs van persoon lijke waardeering een souvenir aan, De heer Boes nam vervolgens het woord om de tentoonstelling te openen. Met bijzonder veel genoe gen had spr. de uitnoodiging hiertoe aanvaard, vooral ook omdat er op de tentoonstelling zooveel belangrijks te zien is en deze zeker zal bijdragen tot een waardige viering van het jubileum. Spr. wees er op, dat in vroeger jaren de rector van het gymnasium ook directeur was der Openbare Lees zaal en bracht in dit verband dank aan den heer De Wit en ook aan mej. Kurtz, voor het vele werk dat zij met zooveel toewijding hebben verricht om de tentoonstelling te doen slagen. Met den wensch dat velen de tentoonstelling zouden bezoeken, waardoor de belangstelling zeker nog zou toenemen, verklaarde de heer Boes de tentoonstelling voor geopend. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang. Er was ook gelegenheid, het versierde gymnasium te bezichtigen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Koning George bij het Britsclie expeditieleger. Uitgebreide beschermingsmaatregelen. Een speciale correspondent van Reuter bij hel Britsche expeditieleger meldt dat een groote con centratie van Britsche troepen in de Britsche zóne Woensdag, den tweeden dag van den inspectietochi van Koning George, viel op te merken. Bij duizenden waren de Britsche militairen op verscheidene punten verzameld. Boven de troepen cirkelden ter bescherming patrouilles gevechts vliegtuigen en verkenners. Ook stonden alle soor ten luchtdoelgeschut om de troepen opgesteld. De Koning was opnieuw in gezelschap van generaal Gort, den Hertog van Gloucester en andere hooge officieren. De Koning heeft het noenmaal gebruikt in een achttiende eeuwsch kasteel, waar Napoleon eens een nacht heeft geslapen. Na het bezoek aan de troepen keerde het gezelschap om 16 uur 10 naar het algemeen hoofdkwartier terug. De Fransche legerberichten. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbe- richt luidt: „Geen enkele gebeurtenis van belang. Activiteit van onze patrouilles" en dat van hedenmorgen: „Gedurende den nacht activiteit van patrouilles op verscheidene plaatsen; als gevolg hiervan aan beide zijden artillerievuur". FRANSCHE LITERATUURPRIJZEN. Uit Parijs, 6 December. De „Prlx Goncourt" is heden toegekend aan Philippe Hériat voor zijn ro man „Les enfants gatés". De ..Prix Jean Moréas" is toegekend aan André Blanchard voor zijn boek „Entre jour et nuit"." Voorts is de „Prix de Grèce" toegekend aan den dichter Maurice Pierre Boye voor zijn werk: „Compagnons infidèles". Ten slotte heeft Jean Malaquais voor zijn boek: „Java- nais" de „Prix Thépraste Renaudot" gekregen. Luchtalarm op dc Orkney-eilanden, Op de Orkney-eilanden is Woensdag luchtalarm gemaakt. Een halfuur later werd alles weer veilig gemeld. Men had een vijandelijk vliegtuig boven de eilanden gehoord. Later werd op deze eilanden een tweede maai luchtalarm gegeven. Het signaal „alles veilig" weer klonk 20 minuten later. Joe Brown ernstig gewond. HOLLYWOOD., 7 December. De bekende filmacteur Joe Brown bevindt zich in ernstige toestand tengevolge van een auto-ongeluk. (United Press.) VEER OEFFELT—GENNEP HERSTELD. Het veer OeffeitGennep, dat wegens den hoo gen waterstand zeven dagen is gestremd geweest, heeft den dienst hervat. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 7.36 3/é Berlijn 75.50. Parijs 4.17;4 Brussel 31.04 Zwitserland 42.24 V2 Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.88. Oslo 42.82. New York 1.88 3/8 Italië: Vrije lire 8.60 Reis lire 9.60. Bankpapier 6.90. OOK DE FRANSCHE COMMUNIST VASSART GEARRESTEERD De Parijsehe politie heeft den communist Vas- sart, lid van den algemeenen raad van de Seine gearresteerd in verband met een zaak, die reeds geleid heeft tot de inhechtenisneming van Frot en Legall, leden van den Parijschen gemeenteraad er zeven andere bekende communisten De commissie, belast met het onderzoek van aan vragen tot arrestatie van verscheidene Kamerle den, heeft zich uitgesproken voor het instellen van een gerechtelijke vervolging tegen den commu nistischen afgevaardigde Marty. Dertien dooden. Bij Lucca (Italië) heeft zich een ernstig vliegongeluk voorgedaan, waarbij 14 oerso- nen om het leven zijn gekomen. Drie bom bardementsvliegtuigen, welke van Milaan op weg waren naar Rome. zijn in de buurt van Lucca verongelukt. Van de in het geheel 18 personen tellende bemanningen der vliegtuigen konden 5 met hun valschermen behouden dalen. De 13 anderen werden op slag gedood. De oorzaken van het ongeluk zijn niet bekend. Een der vliegtuigen heeft in zijn val een boer gedood. Cabine van vrachtauto door verschuivende kisten ingedrukt. In den afgeloopen nacht is een groote vrachtauto, geladen met fruit, te Deil in een sloot gereden. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de fruithandelaren J. Verwey en W. M. Heicoop, beiden uit Den Haag, de chauffeur N. W. de Wit, was uit Bodegraven afkomstig. De wagen kwam van de fruitveiling te Gelder» malsen en reed op den rijksweg om via Utrecht- Den Bosch naar Den Haag terug te keeren. Bij het nemen van een bocht is de chauf feur van den weg gegleden, waardoor het voor stel van den wagen in een sloot terechth kwam. Door den schok schoven de kisten naar voren, tengevolge waarvan de cabine werd ingedrukt. Rijks- en gemeenteveldwachters waren spoe dig ter plaatse. Inmiddels had men ook genees- heeren gewaarschuwd. Toen men de drie inzit tenden uit de cabine had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. De lijken zijn naar het gasthuis in Zaltbommel vervoerd. Met behulp van een takelwagen is de vracht auto nog hi den loop van den nacht gelicht en naar een garage te Gorinchem vervoerd. Door den mist misleid. Het ongeluk is een gevolg van den hevigen mist, welke het uitzicht ter plaatse belemmerde. De chauffeur is hierdoor misleid en door een wit ver- keershek aan den verkeerden kant te passeeren raakte de auto van den berm van den weg en reed met volle vaart de sloot in. Door het gewicht van de volgeladen kisten met fruit werd de cabine nage noeg verpletterd. Twee der inzittenden moeten op slag zijn gedood. De derde werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand uit den wagen gehaald. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij over leden. Rede van Kallio op Finland's Onaf hankel ijklieidsdag. Roosevelt zendt hartelijken gelukwensch. De president van Finland, Kallio, heeft ter gelegenheid van den 22sten. verjaardag der Fin- sche onafhankelijkheid in de Finsche taal een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: „Onze groote kracht ligt in onze eenheid. Fin land heeft altijd een grooten vijand gehad en heeft moeilijke tijden doorgemaakt bij het be strijden van dien vijand.De methoden der Sovjets toonen aan dat de veiligheid van Leningrad niet ter sprake komt, want zij zijn langs de geheele oostelijke grens aangevallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersche beschaving te verdedigen heeft. Daarvoor heeft Finland erkenning verworven, zelfs van buitenlandsche staatslieden". De president besloot zijn rede met de woor den van Luther: „God is onze vaste burcht". Ter gelegenheid van den verjaardag der Fin sche onafhankelijkheid heeft president Roose velt een telegram gezonden aan den Finschen president waarin hij zegt: „Deze verjaardag, waarop het Finsche volk met trots het totstand- brengen van zijn onafhankelijkheid herdenkt, geeft mij wederom een welkome gelegenheid om uitdrukking te geven aan de oprechte achting, die het volk en de regeering van de Vereenigde Staten gevoelen voor het Finsche volk. Vurig hoop ik dat deze tragische dagen na niet langen tijd zullen wijken voor gelukkiger tijden, ten einde het Finsche volk in staat te stellen onge stoord de gestadige ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije politieke en sociale instellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk." Ofschoon het gebruikelijk is dat Roosevelt een telegram zendt aan de hoofden van vreemde staten bij gelegenheid van verjaardagen, ver klaren ambtenaren hier, dat zijn telegram aan Kallio veruitgaat boven de gebruikelijke geluk- wenschen. Woensdag bracht Prins Bernhard een langdurig bezoek aan Van Leer's Wals- bedrijven te IJmuiden. Tijdens den rondgang. V. 1. n. r.: de heer B. van Leer, majoor H. J. Phaff, ir. C. Gelderman, Prins Bernhard, in gesprek met een der voormannen. COMMUNISTISCHE INTER- NATIONALE OPPERT RUSSISCH- ROEMEENSCH VERDRAG. Gelijk aan dat van de Baltische landen ROEMEENSCHE COMMUNISTEN TOT VERZET AANGESPOORD, Het laatste nummer van het tijdschrift „De Communistische Internationale" schrijft: „De volken van Estland, Letland en Litauen weten dat de verdragen met de Sovjet Unie hen van den oorlog gered hebben en hun een veiligen waar borg hebben gegeven van hun onafhankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden". Voort gaande schrijft het orgaan: „De belangen der volken van Roemenië en hun vrije en vreedzame ontwikkeling zijn verbonden met de onmiddel lijke afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de U.S.S.R., gelijk aan de pacten, die door de Baltische landen zijn gesloten. Een blik op den binnenlandschen politleken en eco- nomischen toestand van Roemenië geeft de overtuiging dat de vriendschappelijkste betrek kingen met de Sovjet Unie een vitale nood zakelijkheid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de geannexeerde pro vincies Boekowina, Transylvanië, de Dobroedsja en Bessarabië is een politiek van nationale on derdrukking en tweede uitbuiting der volksmassa's uitgevoerd door Roemenië". Het artikel verklaart dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperialistischen oorlog" en voor het zelf beschikkingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenië mogelijk is. Roemeensche repliek. Uit Boekarest, 6 December: Het agentschap Rador verklaart: Er wordt hier de nadruk op gelegd, dat Roemenië, indien het zou worden aangevallen, zich zeer zeker zal verdedigen en zal vechten met zijn twee en een half millioen soldaten. De geheele bevolking van 20 millioen staat vastberaden achter zijn koning bij de voortzetting van deze politiek. Deze verklaring van Rador werd Woensdag avond gepubliceerd na het artikel in het nummer van ..De Communistische Internationale".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2