lannen van minister Gerbrandy. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING Kustvaarder bij Callantsoog vergaan Ontivecp tegen pecsex= cessen van de baan? Nederland zal niet aan sancties deelnemen NIEUWS IN 'T KORT. Suikerbon loopt tot en met 29 December Geheimzinnige moordaanslag VERHUUR VAN SAFE - LOKETTEN IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS Zeven opvarenden "^Akkertje [A AN DAG 11 DECEMBER 1939 HA'AEEEM'S DA'GBEXD intwerp kinderrecht en ntwerp echtscheiding imen het eerst aan de Verschenen is de memorie van antwoord aan Tweede Kamer over de begrooting van jtitie voor 1940. Daaraan is het volgende ontleend: De plannen van den minister. De plannen van den minister nopens de verdere afdoening van aanhangige wets ontwerpen moeten, gezien het tijdstip van lijn optreden en het beslag, hetwelk de bij zondere omstandigheden, niet het minst in richting van een doeltreffende en jachtige handhaving van de openbare orde en het openbaar gezag, op hem leggen uiteraard bescheiden zijn. Hij meent goed je doen zijn krachten te dezen te concen treren en heeft tot dit doel 'een tweetal wetsontwerpen uitgekozen, waarvan hij de verdere behandeling in ieder geval zooveel mogelijk wil bevorderen: het zijn het ont werp kinderrecht en het ontwerp echt scheiding. Kaar het oordeel van den minister zou het remeen belang geschaad worden, indien de iak-Oss", die z.i. tot het verleden behoort, tot >uw leven werd gewekt. Wettelijke voorzieningen op het gebied van het privaatrecht. De minister stelt zich voor een kleine eom- ssie van deskundigen te belasten met de dere uitwerking der plannen, die in groote ïen door zijn ambtsvoorganger ter zake van :ing van proceskosten, reeds waren ont- rpen. )e minister heeft nog geen gelegenheid kun- vinden het wetsontwerp op het huwelijks- mogensrecht in studie te nemen, n beginsel is hij bereid aan de totstand- ning van een regeling op den grondslag van aanhangige wetsontwerp mede te werken, al oc<k hij de meening toegedaan, dat gezien de isomstandigheden de afdoening van bedoeld werp geenszins urgent is te achten. >e indiening van een wetsontwerp tot betere eling van zekere onderdeelen van den burger- e wetgeving omtrent de arbeidsovereenkomst in het voornemen van den minister. Iet betrekking tot de vraag, of de herziening het geheele arbeidsrecht thans aan de orde teld dient te worden, schaart de minister zich de zijde der leden, die hiervan weinig prac- 1 nut, doch slechts vertraging van de tot ndkoming van de voorgenomen partieele ziening verwachten. Een afzonderlijke opdracht tot partieele hnische herziening van het burgerlijk wet- )k komt den minister niet raadzaam voor. ndien de staat geen financieele zorgen kende de minister gaarne bereid zijn, de vraag in irweging te nemen, of de eeuwenoude ver- jhting van de balie "om on vermogenden gratis htstoijstand te verleenen nog gehandhaafd et blijven. In de huidige tijdsomstandigheden taat evenwel geen mogelijkheid de kosten dezen rechtsbijstand ten laste van de open- kas te brengen. )e tweede categorie van bezwaren betreft de uwe regeling omtrent het kosteloos of tegen minderd tarief procedeeren. 'ot dusverre is meer van bezwaren tegen het dend recht, dan van concrete voorstellen, hoe wet zou kunnen luiden, vernomen. Niette- kan wel worden toegezegd, dat indien de nmissie uit de Nederlandsche advocatenver- ïiging een ontwerp voor 'n nieuwe regeling op 1 gebied zou opstellen, dit ontwerp nauwkeurig worden bestudeerd. )e betalingsmoeilijkheden, die voor hen, die Ier de wapenen zijn geroepen, uit de mobi- ,tie zouden kunnen voortvloeien, hebben bij irtduring de aandacht van de regeering. 'ot nu toe is van behoefte aan een wefcte- regeling niet gebleken, in het verslag ter sprake gebrachte exces- re uitingen waaronder die van antisemieti- en aard een belangrijke plaats innemen, jdienen ook naar het oordeel van den minis- üi meer dan één opzicht ernstige afkeuring en pen door de overheid, voor zoover zij een straf- >r karakter dragen, met alle beschikbare mid- en te worden tegengegaan. Dit klemt vooral dezen tijd, waarin iedere aantasting van I overheidsgezag en iedere poging om tegen gingen onder ons volk te scheppen of toe te Itsen, wel bijzonder bedenkelijk moet worden Icht. uitingen van landsverraderlijke strekking moe- i inderdaad, in het bijzonder in dezen tijd van Ier nationale spanningen, zoo krachtig mogelijk jrden bestreden. Deze aangelegenheid heeft de pondere aandacht. I De minister heeft zijn standpunt voor wat betreft een verdere behandeling van het Janhangig wetsontwerp tot bescherming jan de openbare orde (persexcessen) nog niet lefinitief bepaald. Voor het oogenblik is hij eneigd de voorbereiding .van een Memorie fan Antwoord aan te houden. Met de ande re leden, te dezen in het verslag aan het f'oord, vraagt hij zich af, of de openbare brde niet op andere wijze doeltreffender kan Porden beschermd. [n de eerste plaats, hoewel niet daaraan al- p, denkt hij met die andere leden hierbij aan li betere handhaving van de bestaande be- jingen. Hij is bij de bestudeering van de Verwerpelijke materie tot de conclusie geko- n, dat die handhaving, al worden ter zake her- aldelijk strafvervolgingen ingesteld en al irden in veel gevallen passende straffen opge- !d, niet steeds geheel bevredigend is te ach- 1, Nadere maatregelen, ten einde te komen tot a meer stelselmatige en afdoende handhaving f bestaande bepalingen, zijn in voorbereiding, prts wordt door hem onder oogen gezien of het itrokken euvel ook nog langs anderen weg zou nnen worden tegengegaan. Naar zijn oordeel mt het door sommige leden ter sprake ge achte denkbeeld van invoering van strafmini- tegen hetwelk vele andere leden terecht be- laren opperen, intusschen minder in aanmer- Hg- Ook de minister is van oordeel, dat de uitlatin gen, welke twijfel pogen te wekken aan den arnstigen wil der Nederlandsche regeering urn onze neutraliteit onder alle omstandig heden te handhaven, of welke ons volk tegen een der oorlogvoerende partijen opzetten, bestrijding vereischen. Gaarne wil hij teza men met zijn betrokken ambt.genoot.en na gaan. of het mogelijk is met het oog op de bedoelde uitingen, een nieuw voorschrift tot Stand te brengen, berustend op artikel 100, onder 1 e.. van het Wetboek van strafrecht. Bij den bestaanden tekst van artikel 100, zonder uitvoeringsvoorschrift, is in vele ge vallen vervolging niet mogelijk. VreemdelingenrechtNederlanderschap. De minister hoopt de indiening van een wets ontwerp tot herziening van het wettelijke vreem delingenrecht eerlang te bevorderen. Het be trokken ontwerp is gereed. Hij wil echter, alvo rens deze zaak verder ter hand te nemen, gezien de buitengewone omstandigheden van het oogen blik, de ontwikkeling der gebeurtenissen gaarne nog eenige maanden aanzien. Mogelijk zullen de ervaringen, welke thans worden opgedaan, nog in eenigerlei richting tot aanvulling of wijziging van het ontwerp, hetwelk vooral op consolidee ring van gezonde practijik zal zijn gericht, kun nen leiden. Omtrent de reorganisatie van de politie deelt de minister o.a. het volgende mede: De nieuwe centrale, welke placht te worden aangeduid als „Rijksrecherchecentrale", behoort in een bepaalde verhouding tot het departement van justitie te staan, omdat een op zichzelf staande dienst de verhouding tusschen den mi nister van Justitie en zijn procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, zou ont wrichten en omdat een zelfstandige dienst als jevolg met zich zou kunnen brengen, ontoelaat bare inmenging in de behandeling van strafza ken, speciaal bij het vooronderzoek. Iedere mo- _elijkheid van ontstaan van een soort geheimen politiedienst met bijzondere bevoegdheden moest van meet af aan worden uitgesloten. De goede resultaten van de incorporeering van den Rijksvreemdelingendienst in de af dee ling politie meent de minster persoonlijk reeds te hebben kunnen constateeren. Zoo kon in twee maanden tijds ten aanzien van omstreeks 140 vreemdelingen die naar ons land wenschten te komen, worden vastgesteld, dat zij crimineele of anderszins bedenkelijke antecedenten had den. De ontvluchting van de vijf vreemdelingen uit het Huis van Bewaring te Haarlem is vol gens den minister te wijten aan nalatigheid van een der leden van het personeel. De maatre gelen, welke zijn getroffen om herhaling van zulke ontvluchtingen te voorkomen, kunnen be zwaarlijk openbaar gemaakt worden, daar de uit werking daarvan anders kans zou loopen zeer verzwakt te worden. De Oostenrijksche conversieleening 1934—959. Ons land komt zijn verplichtingen na. De regeenngspersdienst meldt: In sommige bladen is een Reuterbericht opge nomen, oetreffende de internationale gegaran deerde Oostenrijksche conversieleening 1934-1959. Volgens dat* bericht zouden de trustees hebben medegedeeld dat zij van de regeeringen van een aantal landen, waaronder Nederland, geen beta ling hebben ontvangen op hun aanvraag om haar garantieverplichtingen na te komen. De trustees hebben protesten tot de betrokken regeeringen gericht. Aangezien dit bericht den onjuisten indruk zou kunnen vestigen, alsof de Nederlandsche regee ring zich aan haren garantie-plicht welke, zooals bekend, zich uitstrekt over 1 pCt. van de geza menlijke tranches der leening, zou hebben ont trokken, is rechtzetting op dit punt gewenscht. In verband met de omstandigheid, dat de aan spraken, welke Nederlandsche houders van stukken der leening zouden kunnen doen geiden op de bij de trustees gestorte bedragen, de som, tot betaling waarvan de Nederlandsche regeering ingevolge haar garantie gehouden is, zeer aan merkelijk overtreffen, heeft de regeering de door trustees opgegeven bedragen, tot betaling waar van de regeering onder haar garantieplicht ge houden is, gestort op een rekening bij de Neder landsche bank, welke bestemd is om daaruit de Nederlandsche houders van coupons, die door de trustees zullen worden betaalbaar gesteld, te vol doen, en welke voor dit doel geblokkeerd blijft. Deze procedure was noodig, omdat de Duitsche regeering slechts bereid is, in overeenstemming met de bestaande desbetreffende overeenkomsten, ie Nederlandsche houders volledig schadeloos te stellen ten aanzien van de per 1 December j.l ver vallen coupons, indien de Nederlandsche regee ring de verzekering kan geven, dat de aldus on- ïer het bestaande desbetreffende transferprotocol overgemaakte bedragen niet direct of indirect ten goede komen aan bezitters van stukken in deze leening, behoorende tot landen die de betrek kingen met Duitschland hebben afgebroken. Met de trustees der leening is nader overleg gaande. Te zijner tijd zullen omtrent de getroffen rege- ingen nadere mededeelingen worden gedaan. Officieus verluidt: Hoewegl het uiteraard niet mogelijk is, nog vóór het begin der Volkenbondsvergadering te Genève, welke .Finland's klacht tegen Rusland behandelen zal, tot in bijzonderheden mede te deelen welke Nederland's houding daar zal zijn, zoo kan toch in groote trekken worden aangegeven, wat het standpunt ten opzichte van Nederland's deel neming, gelet op de tegenwoordige wereldom standigheden, is. Dat Nederland aan den oproep voor deze sa menkomst gehoor heeft gegeven, beschouwt het als het vervullen van zijn plicht als volken bondslid Ook de andere Oslostaten blijken de zelfde opvatting te zijn toegedaan. Intusschen is de Nederlandsche regeering van oordeel dat de Volkenbond in zijn tegenwoordige samenstelling het gezag mist om leiding te geven bij een internationale actie tegen een aanvaller. Met betrekking tot het aan de orde gesteld punt kan dan ook niet anders verwacht worden dan dat Nederland, hoewel het zal kunnen mede werken aan een eventueele uitspraak tot het aan wijzen van den agressor, niet bereid zal zijn aan sancties in eenigerlei vorm tegen het als aan valler aangewezen land deel te nemen. Het behoeft nauwelijks betoog dat de Neder landsche delegatie zich in volstrekten zin zal verzetten tegen pogingen om deze Assemblée te gebruiken voor een discussie omtrent conflicten, waarvoor zij niet bijeen is geroepen en die de Volkenbond, naar het oordeel der Nederlandsche regeering, thans niet behoort te behandelen. Vliegdienst op Engeland tijdelijk stop. Nadat Zaterdag slechts één K. L. M.-toestel van Shoreham naar Schiphol is gevlogen, stond Zondag de vliegdienst in beide richtingen stil. Ook heden zouden er geen machines naar en van Engeland vertrekken. Vervalsclite kantoorbediende triptieken? Wij meldden Zaterdag dat de justitie een inval had gedaan in een assurantiekantoor aan het Ro- kin te Amsterdam op vermoeden dat aldaar ver- valsching van triptieken zou geschieden. De in beslag genomen papieren zijn nauwkeurig onder zocht, waarna de centrale recherche is overge gaan tot arrestatie van den 39-jarigen kantoor bediende K. onder verdenking van valschheid in geschrifte. De verdachte ontkent alle schuld. De „Johan van 01 denbarnevelt" te Genua. Zondagmiddag is het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" van de stoomvaartmaatschappij Ne derland uit Indië te Genua, thans het eindpunt van de thuisreis, aangekomen. Er waren talrijke passagiers aan boord, die per trein de reis naar ons land zullen voortzetten. J. P. Coen in veilige haven. Zondagavond ongeveer half tien is de J. P Coen van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" in de Amsterdamsche haven aangekomen. De Coen vertrok op 26 November van Lissabon en kwam op 30 November in Duins aan Zaterdag kreeg de ka pitein toestemming naar Amsterdam door te va ren. De J. P. Coen voer met een volledige beman ning. Er bevonden zich geen passapiers aan boord. Automobilist zag wielrijder te laat op den weg. Man op slag gedood. Zaterdagavond omstreeks tien uur reed een automobilist, komende uit de richting Groenlo op den rijksweg naar Ruurlo. Eensklaps zag de be stuurder een man naast een rijwiel langs den weg liggen. Het was op dat moment reeds te laat om een aanrijding nog te voorkomen. De wielrij der werd op slag gedood. Men vermoedt dat de man, de 58-jarige J. Bo nenkamp uit Beltrum, eerst door een andere auto was aangereden, doch men acht de mogelijkheid niet geheel uitgesloten dat hij van zijn fiets was gevallen. In de aula van de R.K. Universiteit te Nij megen is Zondagmiddag prof. dr. B. H. Molken- boer O.P. ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag gehuldigd. De Amsterdamsche politie heeft een inval jedaan in een speelhol in de Kerkstraat te Am sterdam. Negen personen werden bij het spel aangetroffen. Prinses Juliana en Prins Bomhard hebben Zondag de godsdienstoefening in de Willems kerk te 's-Gravenhage onder leiding van ds. Bos bijgewoond. Koning Leopold van België heeft den kun stenaar Joep Nicolas benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. In afwijking van de eerst gegeven mededeeling is bepaald, dat de suikerbon, bon „6" van de Rijks distributiekaart, tot en met 29 De cember recht geeft op aankoop van 1 K.G. suiker en dus niet tot en met 1 Januari a.s. zooals aanvankelijk is gemeld. Achttienjarig meisje levensgevaarlijk gewond Zaterdagavond omstreeks acht uur kwam de 18-jarige mej. D. Alting uit Meerkerk per rijwiel uit de richting Gorinchem. Zij werd gevolgd door een jonge man van onmstreeks 18 a 19 jaar, die eveneens per rijwiel was. Toen de veehouder C. den Braven, wonende aan den Rijksstraatweg te Hoog Blokland van huis kwam en zich met zijn fiets naar het rij wielpad begaf zag hij, dat de jongen het voor hem rijdende meisje een duw in den rug gaf Het meisje stapte vervolgens van haar fiets en verdween hierop, gevolgd door den jongen achter de woning van bakker van Maurik. De heer den Braven zag hierin niets kwaads en reed door Achteraf bleek, dat het meisje achter de woning was gevlucht voor den jonge man, die haar steeds achtervolgde. Daar heeft de jongen haar goed bekeken en zonder zich verder om haar te bekommeren is hij daarna weer op de fiets gestapt en ge vlucht. Het meisje dat voelde dat zij was gewond, vluchtte bij Bakker van Maurik binnen. Toen zij deze vertelde wat er gebeurd was, zag de bakker, dat er een' dolkmes in de wonde stak ter hoogte van het schouder blad. Op medisch advies is het meisje, dat in zorgwekkenden toestand verkeerde, naar de ouderlijke woning vervoerd. Zondag kon zij nog niet door de politie worden gehoord. Van den dader is een vaag signalement bekend. Omtrent de aanleiding tot dezen aanslag tast men volkomen in het duister. HOUTPLEIN S (Adv. Ingez. MecL.) Jmmingham" liep op een mijn. ah dam een uxandet geted Het Nederlandsche motorschip „Immingham" is nabij Callantsoog op een mijn geloopen. Het schip werd gedeeltelijk opengereten en zonk onmiddellijk, doch als door een wonder zijn de zeven opvarenden gered. Toen de ramp geschiedde, hing er op zee een dichte mist. De „Immingham" een motorschip, behoorde toe aan de N.V. Internationale Kustvaart Maat schappij te Rotterdam en was 398 bruto ton groot. Het was Vrijdagavond met een lading steenkool van Goole naar Harlingen vertrokken. De ramp geschiedde op zes mijl uit de kust, even ten Noorden van Callantsoog. Het dorp en omgeving werden door het geluid der ontploffing opgeschrikt. Het schip werd aan stuurboord door een mijn getroffen en gedeeltelijk opengereten. Het helde onmiddellijk sterk naar rechts over en begon tegelijkertijd te zinken. Van de zeven leden der bemanning slaagden vijf er in de sloep te bereiken en zich in vei ligheid te stellen. Het waren de kapitein Groot, de stuurman Denijs, de eerste machi nist Van der Vlies, de tweede machinist Garla en de matroos Nieuwkerk. De heer Van der Vlies woont in Harlingen. De anderen zijn uit Rotterdam afkomstig. De kapitein en de stuurman bevonden zich op het oogenblik der ontploffing in de stuurhut, welke zij, doordat het schip slagzij maakte, slechts aan bakboord door het inslaan van een der ramen konden verlaten. Hierbij liepen zij snijwonden aan gelaat en handen op, doch deze verwondingen waren gelukkig van wei nig beteekenis. De twee overige opvarenden, de matrozen Koster en van der Swan, beiden Rotterdam mers waren in zee gesprongen en hielden zich met moeite aan een luik drijvende. Zij mogen van geluk spreken, dat zij vrij spoedig werden opgemerkt door de inzit tenden van een patrouilleerend marine-wa tervliegtuig, die eveneens de ramp hadden waargenomen, 't Vliegtuig daalde vlak bij de mannen op het water. Zij konden zich aan de drijvers vasthouden en werden daarna aan boord van het toestel genomen. De machine is da&rop naar het strand van Callantsoog getaxied, waar de beide schip breukelingen aan land werden gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van de kust wacht. Een officier van gezondheid verleende medische hulp aan Van der Swan, die in het vliegtuig bui ten bewustzijn was geraakt. Hij en Koster zijn naar het marinehospitaal in Den Helder overge bracht om daar op verhaal te komen. De schepelingen, die in de sloep waren ge gaan werden niet lang daarna door de marine sleepboot „Amsterdam" opgepikt en vervolgens overgegeven aan de inmiddels uit Den Helder te hulp gesnelde motorreddingboot „Dorus Rij kers", welke omstreeks twee uur op zijn stand plaats terugkeerde. Deze vijf opvarenden werden eveneens naar het marinehospitaal gebracht, waar de twee gekwetsten werden verbonden. Drie vertegenwoordigers der reederij te Har lingen waren intusschen naar Den Helder ge komen om de noodige zorg aan de leden der be- Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Afscheid van den heer D. J. A. Geluk. Zaterdagavond bood in café-restaurant „Lido" de afd. Haarlem van de Vrijz. Dem. Jongeren Or ganisatie haar onlangs afgetreden voorzitter 'thans eere-voorzitter)het gemeenteraadslid den heer D. J. A. Geluk, een afscheidsavond aan, die tegelijkertijd het karakter van een feestelijke bijeenkomst droeg en o.a. werd bijgewoond door het bestuur van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond. Bericht van verhindering was inge komen van den heer A. G. Boes. Spit.rheumatiek (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE. Zaterdag is te Utrecht de uitgestelde jaar vergadering gehouden van de vereeniging voor kadaster en landmeetkunde. 's Middags heeft de heer N. D. Haasbroek, landmeter van het kadaster te Amsterdam, een lezing gehouden over: hermetingen in het al gemeen en de hermeting van Amsterdam in het bijzonder". NAJAARSTENTOONSTELLING SINT LUCAS. In tegenwoordigheid van verscheidene autori teiten o.a. den commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, mr. dr A baron Röell en andere genoodigden is Zaterdagmiddag in het stedelijk museum te Amsterdam de najaarsten toonstelling van Sint Lucas geopend. VERKOOP VAN ZEEP Aan de ingeschrevenen bij het rijksbureau voor chemische producten is voor het tijdvak van 1 Januari 1940 tot 1 Maart 1940 opnieuw dis pensatie verleend van het verbod tot het ver- koopen of afleveren van zeep en wel voor alle soorten zeep tot 1/6 deel van de in de periode van 1 September 1938 tot 1 September 1939 ver kochte of afgeleverde hoeveelheid. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Door bovengenoemde Orde wordt een verlotine gehouden. De hoofdprijzen zijn in het percee Nassaulaan 4 te Haarlem te bezichtigen. Ook zijn daar nog loten te verkrijgen. manning te besteden. Allereerst voorzagen zij de mannen van nieuwe kleeren. De „Immingham" was in 1936 op de werf van Jan Smit Czn. te Alblasserdam gebouwd. De heer D. J. A. Geluk, die afgetreden is als voorzitter van de Vrijz.-Dem. Jongeren Organi satie, nam Zaterdagavond op een feestelijke bijeenkomst in café-restaurant Lido afscheid van de organisatie. De voorzitter van de afd. Haarlem van den Vrijz.-Dem. Bond, de heer A. Jongbloed (rechts) sprak daarbij hartelijke woorden tot den heer Geluk (links). De voorzitter der afd. Haarlem van de V. D. J. O., drs. P. F. R. Stol sprak den heer Geluk harte lijk en waardeerend toe en zeide o.a. dat de ver diensten van den heer Geluk algemeen bekend zijn. Hij toonde zich steeds in sterke mate man van het beginsel, dat hij hoog hield, niet alleen in de tijden van grooten bloei van de V. D. J. O., maar ook toen die organisatie het moeilijk had. Hij was altijd een der leden, van wie de kracht der ^vereeniging uitging. Gedurende 9 jaar is hij voorzitter geweest en hij heeft enorm veel werk verricht, niet alleen plaatselijk, maar ook lande lijk. Hij was de drijvende kracht, de leidende fi guur, die zijn geestdrift op zijn medebestuursle den wist over te dragen maar van zichzélf het méést vergde. Ook landelijk gaf hij de lijnen aan. Buiten de vereeniging was hij nog werkzaam in de jeugdbeweging: jaren lang was hij voorzitter van „Jeugd wil vrede" en hij had de leiding van de collecte voor Joodsche vluchtelingen, uitgaan de van de jeugdbeweging in Haarlem. En sinds eenige maanden is de heer Geluk nu raadslid van Haarlem, in welke functie zeker nog veel van hem mag verwacht worden. Als blijk van erkentelijkheid voor dit alles bood spr. den heer Geluk namens de V. D. J. O. een stoffelijk huldeblijk aan, nl het werk van dr. J. Romein in 4 deelen: „Erflaters der beschaving". Aan mevr. Geluk-Kruyer, steeds een ijverig lid, die ook eenigen tijd aan de bestuurswerkzaamhe den heeft deelgenomen, werd eveneens een sou venir aangeboden. De heer A. Jongbloed, voorzitter dei: afd. Haar lem van den Vrijz. Dem. Bond, sprak een kort woord, waarin hij o.a. zeide dat het bestuur den heer Geluk al eenige jaren kent en waardeert als lid van den V. Z. Bond. Spr. kon zich begrijpen dat het het bestuur en de leden van de V. D. J. O. spijt, den heer Geluk uit de gelederen dier orga nisatie te zien verdwijnen. Maar, aldus spr., hij kan nog veel doen want „wij nemen hem over!". Het contact met de jongeren en den Bond wordt steeds ten zeerste op prijs gesteld en spr. ein digde met den wensch, dat de jongeren later zul len afvloeien" naar den V. D. B. Een lid van de V. D. J. O., de heer A. Presburg, vestigde de aandacht op den grooten bloei der V. D. J. O. „in de regeeringsperiode-Geluk". De heer Geluk heeft steeds met vast vertrouwen de democratische gedachte gepropageerd. Hij krijgt nu de gelegenheid meer werkzaam te zijn in de practische politiek. Dat hij daarin met hetzelfde succes moge werken en veel moge bereiken in de partij In zijn dankwoord zeide de heer Geluk dat hij met weemoed afscheid nam, maar toch is dit af scheid noodzakelijk. Het is goed, dat er een leef tijdsgrens is. Dankbaar ben ik, aldus spr., voor wat ik in de organisatie heb geleerd, voor wat zij mij heeft gegeven voor de vorming van mijn per soonlijkheid en voor den prettigen, kameraad- schappelijken omgang en de ware vriendschap die ik in de V. D. J. O. heb mogen ondervinden. „Het is nu een moeilijke tijd. Alles waarvoor ook wij gevochten hebben, stort in elkaar en wij we ten niet, wat er komen zal. Maar men zie dit alles toch niet als een volkomen verlies. Het is een periode in de gansche geschiedenis der mensch- heid; altijd is na zulk een periode de tijdelijk af gebroken lijn der beschaving toch weer doorge trokken en is de weg weer vervolgd. Laat dit voor de V. D. J. O een richtsnoer zijn op haar weg naar de toekomst; de jongeren zullen een belang rijke taak Rebben bij den wederopbouw van de wereld". Ten slotte sprak de heer Geluk zijn beste wen- schen uit voor den verderen bloei der V. D. J. O. en dankte ook namens zijn vrouw voor de waar- deerende woorden tot hem gesproken en voor de geschenken. Het was een feestelijke bijeenkomst en dus had de voorzitter, de heer Stol, den avond met een opwekkend woord geopend, waarin hij den leden op het hart drukte, „koers te houden" ook in deze moeilijke en ernstige tijden. Voorts declameerde mevr. F. Jongbloed eenige gedichten, de heer N. Seyffert zong bij de guitaar en mej. Beatrice Res ting zag Weensche liedjes ten beste. Verder ver meldde het programma nog: voordracht door den heer Wim Blazer, twee dansen door mej. N. Ba tenburg en de opvoering van een korte tooneel- schets. Na afloop werd tot 2 uur gedanst.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5