Haarlem's Dagblad Saafet-twepen- in Jiinta In het hooge Noorden. fiag-en een wiy te dufven Kerstinzameling voor de Stille Armen. Lilliputters. Ir kec&tetcdaqe! Vorstelijke gift Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17328 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 13 December 1939 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losss nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Te Genève heeft men uit Moskou bericht ont vangen, dat de Sovjet-regeering de aangeboden bemiddeling in den oorlog met Finland afwijst. Het is een hoffelijk gesteld antwoord hetgeen de geadresseerden verwonderd heeft omdat zij op hun vroeger tot de Russen gerichte uitnoodiging, zich te Genève te laten vertegenwoordigen, een nijdig „nee" hadden ontvangen. Overigens schij nen zulke verschillen alleen van belang voor de statistiek. Zelfs de vormelijkste diplomaten der Westersche traditie moeten tegenwoordig wel het gevoel krijgen dat het er niet meer toe doet of een regeering als de Russische op nijdige of be leefde wijze nee zegt. En er zijn al zooveel diplo matieke tradities bezweken. In het hooge Noorden zelf viel de nijdigheid van het eerste Russische antwoord overigens sa men met een zwak offensief en de hoffelijkheid van het tweede met een sterk. Want vandaag blijkt dat de Russen veel meer troepen hebben aangevoerd en een doorbraak naar de Bothni- sche Golf beproeven in het midden des lands. Als die lukte zou Finland „in tweeën worden ge sneden", zoodat de Zuidelijke en Noordelijke dee- len van het Finsche leger van elkaar gescheiden zouden zijn. Men behoeft geen strateeg te zijn om te begrijpen dat dit den aanvaller in een gewel dig sterke stelling zou brengen. Immers, met zijn overmacht aan onuitputtelijke troepen-reserves zou hij dan achtereenvolgens de beide deelen van het Finsche leger in het nauw kunnen drijven, terwijl bovendien toevoerwegen der Finsche troe pen zouden worden afgesneden. Een groot deel van het land is zoo moeilijk toegankelijk dat dan nog wellicht geruimen tijd een guerilla-strijd gevoerd zou kunnen worden, maar de hoofdbe slissing zou gevallen zijn als een belangrijk deel van het Finsche leger vernietigd of gevangen genomen werd. Het spreekt dus vanzelf dat de Finnen hun uiterste krachten zullen inspannen om de beoogde doorbraak te voorkomen. Onze militaire medewerker schrijft in dit num mer over de beide oorlogen die thans gevoerd worden. Dus ook over den oorlog in het hooge Noorden. En ofschoon hij den Finschen soldaat superieur acht aan den Russischen komt hij tot een voor de Finsche zaak sombere slotsom, om dat de overmacht der tegenpartij zoo geweldig groot is. Diezelfde meening was al eerder op deze plaats geuit en onze militaire medewerker vestigt nog eens extra de aandacht op het enorme Rus sische overwicht in vliegtuigen, artillerie, ge vechtswagens en andere oorlogsmachines. Na tuurlijk is dat van nog gx-ooter belang dan de meerderheid in soldaten. Terwijl de Finnen zich piet groot beleid en vernuft verdedigen en telkens mededeelingen doen over groote aantallen Rus sische tanks en vliegtuigen die zij vernietigd zou den hebben laat ons aannemen dat zij daarbij niet te sterk overdrijven, maar ieder oorlogvoe rend leger overdrijft in zijn communiqués moet bij de Finsche legerleiding het ontmoedigende besef heerschen dat voor dat vernietigde mate riaal enorme reserves bestaan, die zij zelf mist. En dat de Russische industrie van een dusdani- gen omvang is, dat het vervangen van een hon derdtal tanks en een paar dozijn vliegtuigen zeer snel kan geschieden. De grootste hoop der Finnen zal liggen in een mogelijk tekort aan geschoolde bedienings-manschappen bij de Russen. De eerste weken van dezen oorlog hebben blijkbaar m mi litaire kringen in andere landen de meening omtrent de gevechtskracht van het roode leger sterk doen dalen, vooral wat de opleiding betreft. Maar het zou al een soort wereldwonder zijn als tegen zulk een overmacht het kleine Finsche volk nog eenige maanden stand hield. En als dat ge beurde en de Russen tot een belegeringstactiek overgingen en wachtten tot de lente die daar in het hooge Noorden laat komt zou hun lot toch bezegeld zijn. Blijkbaar willen de Russen nu doorzetten en hebben hun regeering en legerleiding er heel wat van hun 170.000.000 landgenooten voor over om tot een snelle beslissing te komen. Intusschen zal de commissie van dertien in Genève met haar aanbevelingen komen. Maar hoe die ook mogen uitpakken, men hoeft niet te verwachten dat machtige legers en vloten van andere mogendheden de Finnen te hulp zullen snellen. En dat is op den duur toch het eenige, dat hen zou kunnen redden. Met steun geld, in levensmiddelen en in wapenleveranties, wie dien steun dan ook mogen verleenen, kan de groote handicap waaronder zij strijden toch nooit wor den weggenomen. Hun redding schijnt'eigenlijk alleen denkbaar indien de Westersche groote mogendheden met elkaarvrede zouden sluiten. Dan zou het veelbesproken „beschermen van een kleine natie" inderdaad tot werkelijkheid kunnen worden: een enkele scherp-gestelde nota aan Moskou zou dan wel voldoende blijken om den oorlog in Finland te beëindigen. Helaas ontbreken op dit oogenblik nog alle verschijnselen van toe nadering in het Westen. Dat van den Volkenbond in zijn eersten vorm niet voldoende kracht meer uitgaat weten wij nu allang. Maar daarom is de idéé, eenmaal gewekt en in een eerste poging beproefd, niet dood! Dat heb ik al zoo vaak betoogd en het deed mij goed dezer dagen een dergelijk betoog te vinden in het Haagsche dagblad De Avondpost. Hier citeer ik mijn Haagschen collega: „Moet geconcludeerd worden, dat de idee van den Volkenbond schipbreuk heeft geleden? Geenszins. Nooit is in de wereld, in de samenleving der menschen en der volkeren, iets groots en iets goeds zonder barens-weeën tot stand gekomen. Onze groote (te weinig gekende) professor van Vollenhoven heeft in zijn nobele en zuivere geest drift voor een staten-gemeenschap gepleit en aan de mogelijkheid er van vurig geloofd. Velen, in alle landen, doen dat nog. Er moet en er zal üit den baayerd van het oogenblik iets opgroeien en opbloeien, dat het ideaal (ook door President Strijdtooneel naar het centrum van het land verplaatst Reuter meldt uit Helsinki 12 December: Finsche waarnemers komen langzamerhand tot de conclusie dat de Russen op het oogenblik slechts hun meest derde rangssoldaten in het veld hebben. Men denkt, dat de Russische bevelheb bers, die geconstateerd hebben, dat zij de kracht van den Finschen weerstand ernstig onderschat hebben, thans besloten hebben hun eerste klas reserves in het veld te brengen. Intusschen is het centrum van den ernst der gevechten plotseling verplaatst van de Karelische landengte naar het midden van Finland, waar de Russen met twee even wijdige aanvallen probeeren een wig in het land te drijven en dit in tweeën te splijten. Zeer zware gevechten worden geleverd rondom Suomussalmi en verder in het Noorden nabij Kuolajarvi. De laatste berichten melden dat de Russen daar een zeer groote troepen macht hebben en de Finnen versterkingen derwaarts zenden, om de Russen te stuiten. Op de Karelische landengte komt de Rus sische oorlogsmachine langzamerhand tot staan. Schermutselingen en guerrilla gaan nog voort, maar er is niets te zien van felle gevechten aangezien de Roode troepen niet langer oprukken. De Finsche legatie in Londen deelt mede, dat drie Sovjet-Russische compagnieën „in de pan gehakt zijn" door troepen, die oprukten in de nabijheid van Ilomansti. Een andere compagnie is vernietigd in den sector van Suomussalmi. Hier door is volgens de legatie tijdelijk de bedreiging afgewend, dat de Russen de Finsche strijdkrach ten in tweeën zouden drukken. De legatie zegt, dat een Russische compagnie op oorlogssterkte, omstreeks 200 man omvat, zoo dat in deze twee gevechten alleen reeds de Sovjet 800 man heeft verloren. De legatie deelt verder mede, dat krachtige Sovjet-Russische detachementen aanvallen doen op vele punten langs de oostelijke grens van Finland. Zij zijn echter teruggeslagen. De po- ;ingen van de Russen om door het meeren- systeem heen te breken, dat een natuurlijke ,Maginotline" vormt hebben geen succes gehad en zijn duur te staan gekomen, want nergens hebben de aanvallers het water kunnen over steken. Op de Karelische landengte, zoo deelt de lega tie mede, waar de positie ongewijzigd is. zijn de zware kanonnen - de Finsche Ttustbatterijen op den oostelijken oever landinwaarts gesleept en gericht op de opmarcheerende Russische deta chementen dien zij zware verliezen toebrengen. Finsche vliegtuigen hebben waardevolle ver kenningsvluchten ten uitvoer gelegd en opruk kende Russische colonnes met bommen en ma chinegeweervuur bestookt .Voorts heeft de legatie berichten ontvangen over vex*woede gevechten in de sneeuw, vei'der ten noorden van de rivier Taipale. Zware vijandelijke aanvallen zijn af geslagen bij Kievniemi. De beweringen van Rus sische zijde, volgens welke de spoorweg van Nur- mes is afgesneden, worden van Finsche offici- eele zijde tegengesproken Het gezantschap ver klaart dat een Russische aanval in den sector van Tolvajarvi afgeslagen is, maar dat in het gebied van Salla de aanvallers opgerukt zijn in het dichtbeboschte land. In Petsamo is het rustig geweest ofschoon zich vele Russische troepen bewegingen hebben voorgedaan. Wilson nagestreefd) practisch benadert en de idee van collectieve veiligheid verwerkelijken zal. Stel u voor, dat zij, die streefden naar afschaf fing der slavernij, hun pogingen hadden gestaakt toen er zoo menige mislukking kwam. Stel u voor, dat Willem van Oranje den strijd voor onze vrij heid had opgegeven, toen hij zoo menigen tegen slag te verduren had en alles, letterlijk alles hopeloos scheen. Zoo gaat het ook met de idee van de samen werking der volkeren en de uitbanning van den OOX'lOg. Idealisten worden gewoonlijk bespot, maar men vergeet altijd, dat elke idee, die verwezenlijkt wordt, steeds het eerst door idealisten is ver dedigd: zij waren altijd in dé wereldhistorie hun tijd vooruit, maar toen zij al lang gestorven wa ren, namen de kinderen en kindskindex-en der spotters de oude idee der idealisten over, en men vergat, dat in de hamerslagen, waarmee het ge bouw werd opgetrokken, het lied klonk van het oude ideaal. Men zegt, dat het een ontroerend en verheffend oogenblik was, toen zij, die (van weerszijden) bezig waren een van 's werelds hoogste bergen voor een tunnel te doorboren, elkanders hamer slagen hoorden: zij naderden elkander, weldra zou de berg zijn doorboox-d. Zóó gaat het ook met den oxitzaglijken arbeid voor een volkerengemeenschap, op den grondslag van waarachtigen vrede. Van verschillende kanten wordt er aan gearbeid en zelfs in dezen boozen tijd. Het oogenblik komt, waarop wij elkanders ha merslagen zullen hoox-en. En dan zal de berg van geweld en onrecht en misverstand, die thans nog tusschen de volkeren staat, zijn doorboord. Wij zeggen niet, dat de generatie van thans dit nog zal beleven, althans niet de voltooiing ervan. ,Wij zijn de bouwex-s van den Tempel niet wij zijn alleen de sjouwers van de steenen" (Henr. Roland Holst). Laat ons meesjouwen!" Dit is een staal van die moedgevende taal, die juist nu en juist in de neutrale landen den boven toon behoorde te voeren. Want hier moet men sterk en overtuigd zijn voor de toekomst, waar aan wij mee zullen moeten bouwen en waarin onze hulp en overtuiging gevraagd zullen worden. Ideeën en overtuiging 1 R. g- Bevroren schildwachten. Berichten uit Wiborg melden dat de Russen klaarblijkelijk verschrikkelijk te lijden hebben van de felle koude, welke thans begonnen is. Tenten zijn een weelde, zelfs voor officieren en de manschappen moeten in de open lucht slapen. Zij durven zelfs geen vuren aan te leggen uit vrees de aandacht te trekken van de Finsche vliegtuigen of van rondtrekkende patrouilles. Krijgsgevangenen vertellen vreeselijke ver halen over schildwachts, die stijfbevroren ston den op hixn posten, toen zij 's morgens afgelost zouden worden, en over schrikwekkende ge vallen van bevriezing. De nieuwe sneeuwval heeft de toestand van het Roode leger nog min der benijdenswaard gemaakt tex-wijl de Finnen goed beschut zijn in aangename tenten, die door kacheltjes worden verwarmd. De Finsche offi cieren geven voortdurend uitdrukking aan hun verbazing over het gemak, waaxmede de op rukkende Russen „weggemaaid" kunnen wor den met de machinegeweren en waarmede hun tanks vernield kunnen worden. Russische soldaten, die ten noorden van het Ladogameer gevangen genomen zijn deelen mede, dat zich politieke commissarissen aan 't Russische front bevinden. Deze commissarissen houden veelvuldig redevoeringen tot de troepen. In deze streek waar de transporten moeilijk zijn, schijnt 't voedsel der Russische soldaten af schuwelijk te zijn, hun kleeding laat veel te wen- schen over en de krijgsgevangenen vertellen, dat bij de Russische verliezen tegenover een ge wonde drie bevroren manschappen staan. De Gepeoe is achter het front zeer actief. Hij be waakt alle transporten en in sommige gevallen belast hij zichzelve daarmede. Onder de krijgs gevangenen heeft men talrijke leden van de ethnische minderheden gevonden, sommigen waren zelfs uit de verst afgelegen provincies ge komen. De meesten waren in begin September onder de wapenen geroepen, Overigens is bekend, dat de troepen ixit Sibe rië, die aan dit gedeelte van het front, tusschen het Ladogameer en de IJszee, staan, reeds in October in de aanvalspositie zijn gebracht. De hinderlagenoorlog, die toegepast wordt ten noorden van het Ladogameer, vindt eveneens toepassing in de operaties in het uiterste noor den. Verborgen achter rotsen, aardhoopen en sneeuw mitrailleeren de Finnen de Russen voortdurend bij verrassing. Volgens een niet officieel bericht dat van middag in Helsinki is ontvangen, hebben Fin sche vliegtuigen een vlucht gemaakt op ge ringe hoogte langs de spoorlijn nabij Moer- mansk en hebben zij op den permanenten weg bommen geworpen waardoor deze over een afstaxxd van ongeveer 20 K.M. volkomen vernield is. (Men zie ook pag. 2). Zevende verantwoording van giften. De zevende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften voor de Stille Armen luidt v. g. /i.—; N. N. ƒ1.—; v. s. k. ƒ2.50; C. A. M. H. 2.50; E. P. 10.—; N. V.—v. d. V. 5.—; Mevr. N. N. 1.—; N .E, Aerden- hout ƒ2.de Jonge Club ƒ10.Wed. M. L. 1.50; M. D. 1.—; D. R. f 1.—; E. en J. ƒ1.—; Mej. W. k. ƒ2.50; fam. v. H. 4.05; Mevr. C. S. ƒ2.50; H. J. V. ƒ3.—; fam. G. te O. 5 4.—; Z. 1.—; J. M. 1.—; Mej. M. v. d. W. .fl.—; Mej. L. P. ƒ4.50; L. 1.—; N. N. 1.— N. N. 1—; uit Her- tha z'n spaarpot ƒ0.50; Mevr. E.F. ƒ5. J. W. N. ƒ2.50; N. N. ƒ0.50; Dames v. d. V. 1.50; Mevr. C. k. 1.—; Ir. J. J. B. 50.—; A. C. O—V. ƒ20.—'; J. L. B. Sr. f.10.—; Dr. A. A. S. S. f 10,—; J. L. f 10.A. de V. f 10,—F. A. v. d. B. f 10,—; Mevr. A. H. L.—B. f7,50; J. R. d. R. f5,—; Dames L. f5,—; J. v. d. G. f 5,—; Damesleeskring A. L. P. f 5,A. H. f 5,—; Mej. P. S. W. Z. f 5,—; W. A. H. f 5,—; H. B. f5,—; W. A. f4,50; Mevr. de Wed. B. P.—E. f3,—; Mevr. v. H. f2,50; Mej. H. W. f 2,50; J. C. v. G. f 2,50; J. W. R. f 2,50; P. J. W. B. f2,50; H. N. H. te Overveen f2,50; B. J. C. f 2,50; A. k. f 2,50; G. v. S.—v. E. f 2,—; J. v. d. N. f 2,—; C. A. N. f 2,— W. B. f 1,50; Mevr. A. H.—H. f 1,—; G. en R. f 5,—; Mr. W. flO,—D. J. W. fl,—Dames G. R. f2,50; fam. k. f 15,—: A. J. M. f5,—; Mej. H. I. G. P. f 2,—; Dames k. f 2,50; Mr. H. V. f 2,50; D. S. f 1,—; N. V. k. V.—R. f 2,50; k. de G. f 10,—; E. G. M- f 2,—. Th, de B. D. f 10.H. J. D. Overveen f 1.—; L. en H. f 1.—; Mevr. B. f 1.50; J. V. f 0.50; Fam. B. en C. f 2.—; N. N. f 0.50; S. N. f 0.50; G. f 1.—; A.—Q. f 2.—; fam. Sch. f 4,C. B. f 25,—; Uit Ankle's spaar pot f 1,— W. IJ. S. f 200,—; Jackie f 10,—; J. R. f 2,50; A. B. f 2.—; W. E. W. f 1,—; H. P.—M. f 1,—; J. v. G. f 1,—; fam. H. f 1,—; Mej. O. W. v. 't S. f 1,—; Mej. J. T. f 1,—; Mej. C. H. G. f 1,—; S. A. f 5,—. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 559 giften tot een totaal bedrag van f 4923.62. Giften kunnen wor den afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of wor den overgeschreven op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Een bijzonder goed geslaagde foto van onze Koninklijke Familie, gemaakt tijdens het bezoek van Koning Leopold der Belgen. (De Franschen hebben elf leden va/n een troep Duitsche lilliput ters, die van de New Yorksche tentoonstelling terugkeerden van een Duitsch schip gehaald ter interneering Uit New York teruggekomen Zijn ze op den Oceaan, Kortweg „in beslag" genomen, Toen zij huiswaarts wilden gaan. Een soort grutten contrabande En daar zit nu al dit grut Dat het land heeft om te landen Danig in de (lilli) put. Want ook in die kleine menschen Leeft een groote levensluot, Leven even groote wenschen. Als in ons, naar vreê en rust. En nu gaan zij met z'n allen Naar een onbekend adres, Dat moet bitter tegenvallen Na hun reuze dwergsucces. 't Lijkt u wellicht overbodig, Maar daax'bij vergeet u vast, Ook in oorlogstijd is noodig. Dat men op de kleintjes past. Oorlogszaken zijn ook zaken. En dan blijft het tevens waar, Naar u weet, veel kleintjes maken Toch één groote met elkaar. Frankrijk zal hen interneeren, Stellig zonder haat en nijd, 't Zal het kleine nog wel eex-en, Ook in dezen oorlogstijd. SNEEUWWATTEN PAPIER FLITTER ETALAGEVERSIERING HapieifiandeC Jtuys GED. OUDE GRACHT 103, Telef. 11723 (Adv. Ingez. Med.) Buitengewone dienstplichtigen van 3 lichtingen worden opgeroepen. DE minister van defensie heeft Dinsdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat in April en Juni 1940 buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940, in den leeftijd van 19 tot 22 jaar, zullen worden opgeroepen Gewone en buitengewone dienstplichtigen zul len elkaar aflossen. Het woord is aan Auerbach: De onmisbare levenskunst is: al het kleine als klein en het groote als groot te beschouwen. voor de Finsche regeering. Eon ingezetene van Rottei-dam heeft, volgens de N.R.Ct. een bedrag van hondei'dduizend gul den ter beschikking gesteld van de Finsche regeering uit sympathie en bewondering voor het Finsche volk. DIEFSTAL VAN EEN MOTOR. HEEMSTEDE Woensdag In de afgeloopen week is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een buitenboordmotor uit een schuitenhuisje aan den Breitrierweg alhier. HEDEN: 10 PAGINA'S. BINNENLAND pag. De „Tajandoen" wordt door een ander schip vervangen. 2 Er is een staatsleening van f 300 millioen uitge schreven, 2 De Spoorwegen rekenen op groote drukte met de Feestdagen; raad om op bepaalde tijden niet te reizen. 2 BUITENLAND De Russen pogen een wig te drijven in Finland. 1 Engeland en Frankrijk hebben lot nauwe finan- cieele samenwerking besloten. 5 Rusland neemt niet deel aan de besprekingen te Genève. 5 Weer twee Engelsche schepen op mijnen ge- loopen. 5 De „Bremen" is in Duitschland teruggekeerd. 5 Een Sovjet duikboot heeft een Duitsch schip tot zinken gebracht. 5 Zeventien dooden bij een treinbotsing in Duitschland. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: In het hooge Noorden. l Mr. E. Elias: Van zeven heuvels. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 De Tweede Kamer heeft de defensiebegrooting z. h. st. aangenomen. 3 Van onzen militairen medewerker: Rust aan het Westelijk front. 4 H.: Fairbank's beteekenis voor de film. 9 K. de Jong: Derde concert der Haarlemsche Bachvereeniging. g De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen on tf

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1