NIEUWS IN 'T KORT. Eenige Hoogerhuisleden dringen aan op vredesonderhandelingen 3&eCq,iscfi~7ledecCandsd Goede vangst der Antwerpsche politie. W erkloosheidspercentage loopt iets op. DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBE'AD 8 De partij van den Nederlandschen kampioen C. du Buy uit Amsterdam (achter) en den Haarlemschen kampioen Van Abbevé in den Woensdagavond te Haarlem gespeelden Tafeltennisstedenwedstrijd HaarlemAmsterdam. ZWEMMEN Zwemfeest van de Z. C. „Haarlem". Woensdagavond heeft de Zwemclub „Haar lem"' ter gelegenheid van de tweede ontmoeting der zwemcompetitie in Stoop's Bad een zwem feest georganiseerd, dat uitstekend geslaagd mag heeten Het resultaat van de wedstrijden was als volgt: Zwemcompetitie 100 M. schoolslag heeren nieuwelingen: 1. J. Bais (Haarlem) 1 min. 22.4 sec.; 2. A. Hilarius 1 min. 28.4 sec. (H.V.G.B.) 100 M. borstcrawl heeren nieuwelingen: 1. L. ten Berge (D.WJl.) 1 min. 11.5 sec. 2. B. Fran- kcnthal (H.V.G.B.) 1 min. 12 sec. 5 x 50 M. borstcrawlestafette dames: In de voorserie van vier ploegen met D.WJl. 2, Nereus. H.V.G.B. en Haarlem 2 was Nereus de sterkste in 3 min. 12.6 sec., gevolgd door H.V.G.B. in 3 min. 29.1 sec. In de laatste en sterkste serie kwamen tegen elkander de ploegen van Haarlem, D.WJl., HP.C. en V.Z.V. H.P.C. moest buiten mededin ging zwemmen, omdat drie zwamsters haar club in den steek hadden gelaten. De uitslag werd: 1. Haarlem 3 min. 7 sec.; 2. Nereus 3 min. 12.6 sec.; V.Z.V. 3 min. 15 sec. Uitslagen onderlinge wedstrijden: 25 M. borstcrawl jongens t.m. 13 jaar: 1. M. Hofman 15.6 sec., 2. D. Forma 16.2 sec. 50 M. idem voor jongens van 14 t.m. 16 jaar: I. R. Kuit 31 sec., 2. M. Wanrooy 32.7 sec. 25 M. schoolslag meisjes t.m. 13 Jaar: 1. T. Kamp 23 sec. 100 M. borstcrawl dames: 1. P. van Daatselaar 1 min. 23 sec. 2. B. Sonneveldt. 100 M. idem heeren: 1. R, Vunderink 1 min. 8 sec.; 2. M. Smits 1 min. 9.4 sec. 50 M. rugcrawl dames: 1. M. Jansen 43.1 sec. 2. C. Kraft 46.8 sec. 50 M. idem heeren: 1. M. Smits, 36.1 sec.; 2. G. Koonings 38.8 sec. 50 M. schoolslag van 14 /tot 16 jaar: (dames) 1. B. Druyff 44.7 sec., 2. G. Brouwer 445.1 sec. Idem heeren: 1. M. Wanrocy 40.4 sec., 2. M. Smits 41 sec. 50 M. borstcrawl niet wedstrijdzwemmers: 1. W. van Lom 40.1 sec., 2. L. Stuy 40.6. sec. (dames) Idem heeren: 1. J. de Brie 32 sec.; 2. en 3. J. Borger en H. Suerhoff beiden 34.8 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. C. Kraft 1 min. 35.3 sec.: 2. S. Paap 1 min. 38 sec., 3. G. Brouwer 1 min. 41.2 sec. Idem heeren: 1, M. Spaanderman 1 min. 26.2 sec. 2. R. Otte 1 min. 27.9 sec. Hierna werden nog twee polowedstrijden ge speeld n.I. Haarlem tegen H.D.Z. (Dames) en Haarlem—A.Z. 1870 (Heeren). DE WEDSTRIJDEN VAN V.O.Z. De onderlinge wedstrijden van de R.K. Zwem- vereeniging V.O.Z. voor dames en meisjes en voor heeren en jongens hadden een vlot verloop. De resultaten waren zeer bevredigend en openen belangrijke perspectieven voor de komende na tionale wedstrijden. Bijna allen noteerden snel lere tijden dan te voren, sommige zelfs met 3 sec. verschil, wat op een zoo korte baan als 33 M. een groote vooruitgang beteekent. Een bewijs dat de training in goede handen is. De uitslagen zullen nader bekend gemaakt worden. Het eerste St. Nicolaasfeest voor de V.O Z.-ju- nioren is een groot, succes geworden, zoo groot zelfs dat op het laatste oogenblik van zaal ver anderd moest worden, daar de gehumde zaal voor den onverwacht grooten toeloop veel te klein bleek. Er was op een maximum van 80 V. O. Z.-junioren gerekend, doch toen de voorzit ter. de heer G. Captein, in de gelukkig nog be schikbaar gevonden concertzaal „Odeon" aan de Jansstraat het feest opende, was deze zaal met. ruim 150 junoren gevuld, niet medegerekend de ouders die de jonge V.O.Z.-spruiten vergezelden. Het programma, gevuld door V.OZ.-leden, werd vlot afgewerkt en viel zeer ln den smaak. Een V.O.Z.-band vroolijkte het geheel met populaire schlagers en St. Nicolaas-liedjes verdienstelijk op. Ook het komische duo ,,Flip en Flap" boekte veel succes. Het hoogtepunt werd echter bereikt toen St. Nicolaas met Zwarten Piet in de zaal ar riveerden. Aan het gejuich kwam geen einde, totdat de voorzitter den Sint welkom heette. De Sint dankte voor de hartelijke ontvangst en maakte vervolgens zijn wenschen en grieven kenbaar om ten slotte de jeugd aan te sporen alles in het werk te stellen om den naam V.O.Z. hoog te houden. Hierna mochten allen, één voor één, ten tooneele verschijnen om uit de handen van de Sint een pakje in ontvangst te nemen, waarna de voorzitter den Sint voor zijn komst dankte. Hiermede was dit eerste St. Nicolaas feest voor de V.O.Z.-junioren geëindigd, een feest dat in alle opzichten geslaagd mag heeten. De aanwezigen werden onthaald op chocolademelk met speculaas. GYMNASTIEK VERGADERINGEN K. T. K. De jaarvergadering van den Kennemer Turn kring zal 13 Januari plaats hebben. 1*3 technische kringvergadering wordt 6 Januari gehouden. TECHNISCHE BONDSVERGADERING. De 16e Technische Bondsvergadering van het K.N.G.V. zal Zondag 7 Januari te Utrecht worden gehouden. Deze vergadering zal 's morgens wor den voorafgegaan door een studie-bijeenkomst, die vooral op de practijk gericht zal zijn. Be handeld worden „grond-gymnastiek" en „be weging en muziek". De Technische Bondsvergadering zal behan delen o.a. wijzigingen in het wedstrijd-reglement voor gymnastiek en al of niet handhaving van den evenwichtsbaik voor de dames-kampioen- schappen. ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN. De adspiranten-wedstrijlen van den K.T.K., die a.s. Zaterdag zouden worden gehouden, gaan wegens onvoldoende belangstelling niet door. Er waren slechts twee vereenigingen, nJ. Bato (Haarlem) en O.S.S. (Zandvoort), die voor deze wedstrijden hadden ingeschreven. KANAALWEDSTRIJD. Voor deelneming aan den Kanaalwedstrijd. 20 December in Beverwijk te houden, heeft de T. V. IJmuiden zich moeten terugtrekken. De Bloe- mendaalsche Gymnastiek Vereeniging komt er voor in de plaats: met haar zullen Olympia en T. V. S. de Zuidploeg vormen. De Noordploeg wordt geleverd door Sparta, S.S.H. en Turnlust B. WATERPOLO V. Z. V. II—Haarlem II (vriendsch.) Oorspronkelijk was deze wedstrijd bedoeld als competitie-wedstrijd, maar daar beide zeventallen een speler misten en bovendien de soheidsrechter niet aanwezig was, werd besloten den wedstrijd vriendschappelijk te spelen. Aanvankelijk gaf de strijd weinig schoons te zien. Kort voor de rust ge lukte het aan P. Duinker een worp van C. Visman uitstekend door te slaan. Na de rust maakte P. Duinker spoedig met een hard schot er 20 van. Een verkeerd wegwerken van den bal door den V.Z.V.-keeper gaf Haarlem 2 de kans een tegen- puntje te maken, welke kans zij volledig benutte. Als compensatie maakte P. Duinker 31. Vlak voor het einde werd driemaal achter elkaar op het Haarlem-doel geschoten, maar driemaal ook wist Haarlem 2 te ontkomen. V.Z.V. 2 heeft dezen wedstrijd dus met 31 ge wonnen. A. Z. 1870—D. W. R. (2—3). Door een overwinning op de Amsterdamsche Zwemclub hebben de Waterratten hun fraaie po sitie aan den kop van de ranglijst weten te be houden. Al spoedig weet Van Amersfoort doelman Kollerie te verrassen. (10). Na goed samenspel maakt Van Viersen. gelijk. (1-1). Het plaatsen laat nogal wat te wenschen over. Wederom kan Van Amersfoort den keeper der Waterratten van dichtbij passeeren. (21). Na de hervatting beginnen de Waterratten be ter te spelen; nu wordt het Amsterdamsche doel geregeld onder schot genomen. Na goed aangeven van de achterhoede maakt De Vries gelijk. (2—2). Opnieuw zijn de Waterratten in den aanval. Een corner op het Amsterdamsche doel heeft geen succes. Tenslotte bezorgt De Vries na keurig sa menspel der voorhoede aan D.W.R. de overwinning. (2-3). U-Z.C— HET IJ (1—2). Woensdagavond is te Utrecht voor de eerste klasse A der wintercompetitie van den Kon Ned. Zwembond de waterpolowedstrijd U.Z.C.— Het U gespeeld. Laatstgenoemde won met 2—1 POSTDUIVEN HAARLEMSCHE CONCOURSCOMMISSIE. Zaterdag 13 en Zondag 14 Januari houdt boven genoemde organisatie haar jaarlijksehe tentoon stelling in het gebouw Van der Moolen aan de Kleine Houtstraat. Er is reeds een groot aantal eere-prijzen be schikbaar. Men rekent op 600 vogels. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren A. C. Trigellex te Amsterdam en L. Gimbrère te Haarlem. WIELRIJDEN EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield recordwed strijden op de hometrainers. Voor de A_ en B-kl. 1 en 3 K.M. C-kl. 750 M. Juniores 500 M. De uitslag was: B. Boersma, 40 1/5 sec., oud record 40 sec. C-kl, 750 M.: 1 Ch. Schelfout 29 4/5 sec. oud record 31 sec., stond op naam van Taverne., 2 K. Verbeek 31 1/5 sec., 3 M. Taverne 32 2/5 sec., 4 Joebij 36 sec., 5 v. der Wagen 36 3/5, 6 van der Vosse 37 4/5. Junires 500 M.: 1 C. Boersma 20 1/5 sec., oud record 22 1/5. A- en B-kl. 3 K.M.: 1 B. Boersma 2 min. 20 sec., het oude record stond op naam van C. de Gier met 2 min. 23 4/5 2 K. Verbeek 2 min. 23 sec., 3 Schel fout 2 min. 27 4/5 sec. SCHAKEN. H.S.G. 3—H.S.C. 3. Dinsdagavond had een wedstrijd plaats tus- schen de derde tientallen van het Haarlemsch Schaak Gezelschap en de Haarlemsche Schaak Club. De wedstrijd werd gewonnen door het Haarlemsch Schaakgezelschap met 6%3y2. DAMMEN. CLUBK AMPI OEN S CH APPEN HAARL. DAMCLUB. Bovengenoemde wedstrijden werden voort gezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. L. Schrijnemakers remise met Pg. G. Amelung Jr. Eerste klasse: Chr. Gerritsen remise met sergt. A. D. J. Bron. Tweede klasse: H. A. Hoddenbach remise met G. de la Rie; W. J. A. Matla remise met O. T. Glaser. Derde klasse: W. Jonkhof wint van A. Blom. H. L. Philippo remise met J. H. Klaverstijn; J. Piek wint van J. J. Weiland KIJK UIT. Kijk Uit—Het Noorden 8—12). Onderlinge competitie tweede tiental: W. de Vink Heemskerk 02 en A. Ie NobleHermsen 20. Derde tiental: FortjesB. Zurel 02, A. Bak kerSchaap 02, FortjesP. Ie Noble 11 en B. ZurelP. Ie Noble 20. H. D. C. 3—HET NOORDEN. Maandag werd voor de tweede klasse competitie van den districtsbond Noord-Holland van den Ned. Dambond gespeeld: H.D.C. 3Het Noorden. Eerstgenoemde won met 155. HENGELEN D. O. V. Dit college hield Zondag zijn jaarlijkschen wed strijd per boot in Aalsmeer.. De prijzen werden in het Clubgebouw als volgt uitgedeeld: 1. Leemborg 2. C. Sloof, 3. Bauzema, 4. Bijster, 5. Ploeg, 6. G. Calandt, 7. B. Bijster, 8. B. Calandt, 9. van Oord, 10. J. Hartman, 11. D. Portegies, 12. H. de Vries, 13. Zonneveld, 14. Lindhorst, 15. P. Calandt. B. Calandt kreeg als extra prijs een zilveren heerenhorloge. IJSHOCKEY AMSTERDAM—BRUSSEL (1—1). Met een levendigen wedstrijd, waarin men nochtans het vurige Canadeesche element miste ls Woensdagavond te Amsterdam het interna tionale ijshockeyseizoen begonnen. De ploegen van Amsterdam en Brussel hebben de punten gedeeld, hetgeen de krachtsverhouding goed weergeeft. De uitslagen der speeltijden waren- 1—0, 0—1, 0—0. VOETBAL. FRANKRIJK—ENGELAND OP 14 JANUARI. Uit Parijs: Het Fransche elftal zal dezen win ter in ieder geval in twee landenwedstrijden uitkomen. Op 14 Januari zal in de Fransche hoofdstad de wedstrijd Frankrijk—Engeland worden gespeeld. Voorts, heeft de Portugeesche Voetbal-Federatie de uitnocdiging, om een in terlandwedstrijd tegen Frankrijk te spelen, aan vaard. Deze ontmoeting zal te Parijs of te Bordeaux worden gespeeld. Een 18-jarige jongen is op den Overtoom te Am sterdam door een autobus aangereden. Het slacht offer brak het linkerbovenbeen en kreeg een sche- delbasisfractuur. Ingediend is een wetsontwerp inzake voorloo- pige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden langs den rand van den Noord-Oostelijken polder. Bij het passeeren van de Stokkenbrug te Rot terdam is een schipper met het hoofd bekneld ge raakt tusschen de stuurstelling en de onderzijde der brug. De man was op slag dood. B. en W. van Amsterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend nabij Schiphol 3.6 H.A. grond aan te koopen in verband met de verbetering en aanvulling der radio-installaties. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld voor f 20.900 deel te nemen in het ga rantiefonds voor een in 1940 te Amsterdam te hou den groote nationale bloemententoonstelling. Op het volksconcert van het Concertgebouw orkest te Amsterdam van Zondag 17 December a.s. /.al een der grootste koorwerken der moderne Ne- derlandsche literatuur „Der Kreis des Lebens" van Jan van Gilse onder leiding van den componist ten gehoore worden gebracht. Bij het voetballen heeft te Amsterdam een 27-jarig militair een hersenschudding -opgeloopen. De Rotterdamsche politie heeft zeven mannen gearresteerd, die betrokken zijn bij drie diefstallen van suiker uit de gemeente-apotheek De Rotterdamsche Jeugdluchbvaartclub heeft den Koolhovenbeker dit jaar wederom ge wonnen en daardoor in haar definitief bezit ge kregen. Een houten bekisting, welke bij den aan bouw van den flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" wordt gebruikt, Ls in brand ge raakt. Personeel van de werf heeft het vuur ge- bluscht. Een 25-jarige pensionhoudster uit de Am- stelstraat- te Amsterdam en haar 26-jarige vriend zijn gearresteerd, verdacht van beroo- ving. Zij zouden van een bezoeker een por tefeuille met f 700 hebben gestolen. Op de terreinen van de Ned. Dok Maat schappij te Amsterdam is een arbeider door het breken van een onderdeel van een waterdrukap paraat zóó ernstig bekneld geraakt dat hij is overleden. Woensdag is de ongeveer 32-jarige van H. uit Roosendaal op de Broek te Veldhoven in volle vaart met zijn motorfiets tegen een stil- staanden bestelwagen gereden, vermoedelijk doordat zijn stuur onklaar raakte. Van H. liep een zware hersenschudding op en werd in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. Bij K. B is de electriciteitsraad, bedoeld bij de electriciteitswet, ingesteld. Benoemd Ls tot lid en voorzitter: prol", ir. G. J. van Swaay, oud-minister van Waterstaat /CHEEP/ T JUNCESjj STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras. 13 van Batavia te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk, 13 van Vancouver te Rotterdam. Boschdijk, 13 v. Rotterdam te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (thuisr.) p. 12 Perim. Kedoe (thuisr.) 12 v. Sabang. Kota Baroe (uitr.) 13 te Belawan. SILVER JAVA PACHTOLIJN. Kota Nopan, San Francisco n. Java 11 v. Los Angeles. Halifax vrees! voor verkeerden indruk van het debat in het buitenland. ocedesuiitiatiep tec spcake. Het Engelsche Hoogerhuis heeft Woensdag de batten gewijd aan het Belgisch-Nederlandsche vre desinitiatief. De debatten begonnen met de vraag van Earl Darnley of de regeering thans wilde ver klaren bereid te zijn gebruik te maken van dit aanbod ten einde een op vrije onderhandelingen gebaseerden vrede te verzekeren. Spreker zeide de "hieening te zijn toegedaan dat Engeland in het ver leden niet altijd de kansen om Duitschland te ver zoenen had uitgebuit en dat de Christelijke leer van kwaad met goed vergelden in het huidige ge val behoort te worden toegepast. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van Hitler's standpunt zeide Darnley dat er maar een weg scheen te zijn uit de moeilijkheid, nl. Neder land en België, of een ander neutraal land te ver klaren dat Engeland bereid is om onder hun aus piciën vrije, niet gecompromitteerde onderhande lingen te openen in het geloof dat het constructie ve verlangen aan beide kanten een kans zou kun nen hebben om tot ontwikkeling té komen en te groeien. Spreker was van meening, dat Engeland zijn plicht zou vervullen jegens de kleine neutra len, die in gevaar verkeeren te worden meege sleept in den maalstroom, wanneer het er in slaag de hen te bevrijden van den rampspoed, dien zij niet gezocht hebben. Lord Arnold, onafhankelijk oppositioneel, die vorig jaar uit de Labour-partij getreden is, gaf eveneens als zijn meening te kennen, dat het voor uitzicht op het verzekeren van een spoedïgen vrede na vrije onderhandelingen de beste kans zou heb ben wanneer de voorwaarden niet van te voren werden vastgelegd. Spreker oefende critiek uit op het Fransche optreden betreffende het verdrag van Versailles. Lord Arnold zeide voorts, dat Hitier thans in een zeer moeilijke positie verkeert, aangezien Rus land zijn berekeningen geheel in de war heeft ge bracht en hij thans de ondergeschikte is geworden van Stalin. Een feitelijke overwinning voor Duitschland lijkt onmogelijk en Hitler is thans niet minder maar meer verlangend naar vrede. Wanneer de vrede eenmaal gevestigd is, is het niet waarschijnlijk, dat hij weer verbroken zou worden door Hitier, nu de bedreiging door Rus land aan zijn grenzen staat. Arnold be sloot zijn rede met te zeggen: „De geheele positie is gewijzigd door de opkomst van Rusland als groote mogendheid met agressieve plannen. Na een tot het einde uitgevochten oorlog valt een donkere schaduw van het communistische Rusland en waarschijnlijk eveneens van een communistisch Duitschland". Lord Balfour of Burleigh verklaarde dat het hem speet, dat deze debatten gevoerd werden, aangezien zij slechts kunnen dienen tot aanmoe diging van de vijanden des lands en mogelijk de openbare meening kunnen misleiden. Pacifisme is heel goed, wanneer dat overal rond om heerscht. Het is niet moeilijk, zich voor te stellen wat het resultaat zou zijn van eenzijdig pacifisme. Op het oogenblik, aldus spreker, vech ten wij voor ons leven en onder de huidige om standigheden zijn pacifisten een groot gevaar. Ten slotte verklaarde Balfour, dat naar zijn meening dit debat een monsterachtig misbruik was van den tijd van het Hoogerhuis. De bisschop van Chichester wees er op dat men- schen in neutrale landen, die meer van Duitsch land wisten dan Engeland zeiden, dat er groote aantallen Duitschers zijn, die den oorlog niet wil len. Wat voor soort waarborgen wenscht de Brit- sche regeering? Vervolgens voerden nog het woord Noel Buxton. Lord Samuel van de liberale oppositie en Lord Snell van de Labour-oppositie, deze laatste zeide dat zijn gevoelens uitgingen naar een poging om iederen oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindi gen. Zijn verstand echter zegt hem, dat het on raadzaam is de motie van Lord Darnley te aan vaarden. Lord Halifax antwoordt. De minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, voerde ter beantwoording van de vorige sprekers, het woord. Hij zeide o.a. Ik ben van meening, dat dit een ongelukkig debat is geweest. Daarmede zeg ik slechts wat mij een eenvoudig feit lijkt te zijn en het is niet noodig dat ik dit verklaar door te zeggen dat ik wel is waar den moed en oprechtheid erken van degenen, die een andere opvatting zijn toegedaan en die een zaak verdedigen, die verre in de minderheid is, maar dat toch sommige der redevoeringen naar mijn meening schade toebrengen aan de zaak, die thans de zaak der natie is. Wat Lord Balfour en Lord Snell hebben gezegd was direct en onmiddellijk nuttig doordat zij een correctie aanbrachten op den indruk, die naar ik vrees door die redevoerin gen in het buitenland kan worden gewekt. Ik hoop dat wanneer men elders de debatten leest, die indruk tenminste niet verkeerd verstaan zal worden. Ieder, die niet thuis is in de recente geschiedenis en die toevallig binnengekomen zou zijn om de debatten te beluisteren, zou hebben kunnen denken, wanneer hij luisterde naar de rede van Lord Arnold, dat dit land den oorlog begon nen had. Op ons is de blaam geworpen, dat wij niet voldoende gestreefd hebben naar een verzoe ning tot Duitschland. Ik ben mij er niet van be wust dat Duitschland zich uitgeput heeft om ons te verzoenen. Ik weiger volstrekt dit land in de beklaagdenbank te zien plaatsen in verband met de internationale zaken en te zien hoe Engeland op eenigerlei wijze, vergeleken met Duitschland, een blaam zou treffen voor de tragedie, waarin de wereld gedompeld is. Wij zijn steeds bereid geweest te onderhandelen, wij waren daartoe bereid voor den oorlog en wij hebben nooit de deur gesloten voor onderhande lingen, bij wat wij ook zeiden of deden sedert de oorlog is begonnen. In feite hebben wij bij meer dan een gelegenheid er den nadruk op gelegd, dat, mits essentieele voorwaarden van internationale orde in Europa verkregen konden worden, wij be reid zouden zijn om Duitschland volledige samen werking met ons zelve te verleenen in het stre ven om die orde op te bouwen, verre van een wensch te voeden om Duitschland te verpletteren en een groote natie te berooven van haar gerech tigde plaats. Ik ben er volkomen zeker van dat Hitier zeer verlangend is naar vrede op zijn eigen voorwaarde. Ik ben er niet zoo zeker van dal hij verlangt naar een vrede op voorwaarden, die eer. vrede voor Europa zouden vormen. Wij allen zijn van gevoelen, dat het prachtig zou zijn wanneer wy zouden kunnen gaan onder handelen. Niemand meer dan ik kan de ontzetting en tragedie van den oorlog gevoelen of er zich be wust van zijn hoe misdadig verkeerd het wezen zou om eenige werkelijke kans op vrede te mis sen. Maar komt gij niet terug tot de fundamenteele kwestie had gij of had gij geen gelijk om uw standpunt te bepalen voor de zaken, die u drie maanden in den oorlog leidden? Wanneer wij ge lijk hadden, zou het dan niet verkeerd zijn op te houden alvorens gij uw uiterste best zoudt hebbg gedaan om de zaken veilig te stellen, waarvoor g in den oorlog ging? Niemand kan zeggen in ho& verre gij zult kunnen slagen. Maar als gij getij had, dan is het niet juist wanneer gij uw strevg opgeeft voor gij er van overtuigd zijt, dat gij nis meer kunt doen. Daarom vraag ik welke redeng zijn er voor den indruk, dat de voorwaard^ waraop gij vrede zoudt kunnen sluiten, een vreó; dien gij met eenige hoop zoudt kunnen beschot! wen als veilig, in feite aanwezig zijn? Ik geloc niet, dat op het oogenblik die bewijzen voldoend zijn om een rechtvaardiging te geven voor de koers, die aanbevolen is door Lord Darnley. Voortgaande verwees Halifax naar de twee voo: waarden, die hij de vorige week noodzakelijk ha genoemd voor het succes van een conferentif (Duitschland zou de voorwaarden moeten aanvaai den, welke overeenkomen met de doeleinden, waai voor Engeland in den oorlog is gegaan, en z« iedere aanvaarde regeling moeten eerbiedigen - Red.). Hieraan voegde hij toe: „Ik wil geen wijö ging brengen in die voorwaarden, omdat ik va meening ben, dat zij goed gegrond waren. Haliia herinnerde er aan, dat de vredesoproep van Koningin der Nederlanden en den Koning der Bel gen gericht was tot de drie regeeringen in Engelaiij Frankrijk en Duitschland. „Ik denk niet, dat men eerlijk zal kunnen zeggen, dat ons antwoord en dat van de Fran sche regeering de deur sloten voor de mogelijk heid van verdere onderhandelingen. Spreker citeerde een deel van het Britsche antwoord zeggende, dat het Fransche antwoord niet anders was. Wat was het antwoord van de Duitsche regeering ,zoo vroeg hij vervolgens. De Duitsche regeering, zoo antwoordde hy zelf, gaf geen schriftelijk antwoord en zelfs geen officieele ontvangstbevestiging. Ik verneem, aldus de minister, dat het officieel Nederlandsche persbureau bekend gemaakt heel op 15 November dat de gezanten van Nedei land en België in de Wilhelmstrasse zijn ontvanga waar Von Ribbentrop hen uit naam van den rijks kanselier er van in kennis stelde dat na de abrupt verwerping door de Engelsche en Fransche regee ringen van hun diensten, ook de Duitsche regeerin het onderwerp als afgedaan beschouwde. Met hi oog op die verklaring beken ik het moeilijk achten, om het zelfde belang als Lord Darnley aan te hechten, wanneer hij zegt, dat het aanbod nc open staat. Om die reden en om vele andere, die i al gegeven heb, vrees ik, dat geen enkel nuttig da gediend is, door deze debatten en spreek ik de hoc uit, dat, als en wanneer zij in het buitenland ge lezen worden, zij gelezen zullen worden als ee geheel. Na deze rede werd het debat gesloten. Vervalschte nationaliteitsbewijzen voor auto's ontdekt. Belangrijke fraude voorkomen, In liet voorjaar heeft de Antwerpsche politl den 27-jarlgen Nederlander E. J. E. op heeterdaai betrapt bij het stelen van een auto. Toen hij ge fouilleerd werd, vond men op hem een tweeta blanco Nederlandsche nationaliteitsbewijzen, di kennelijk gebruikt moesten worden bij het smok kelen van Belgische auto's over de Nederlandsch grens. Daarom werd de Rotterdamsche autocen trale van de arrestatie op de hoogte gesteld et inspecteur Maandag van dien dienst ging naa Antwerpen om een nader onderzoek in te stel len. Bij dit onderzoek bleek, dat de nationaliteits bewijzen valsch waren, zoodat nagegaan moes worden, waar zij vandaan kwamen en of er no meer in omloop waren. De dienst voor invoer rechten en accijnzen werd hiervoor in den an genomen en deze hield een zeer scherpe control op de auto's. Doen niet eenmaal slaagde mei er in een vervalsc.ht biljet in handen te krijgen zoodat mocht worden aangenomen, dat er no geen was uitgegeven. Het onderzoek naar de herkomst leverde moeilijkheden op, totdat van de Haarlemsch! politie de mededeeling kwam, dat er valsche na tionaliteitsbewijzen gebruikt zouden zijn doo E. J. E. Spoedig slaagde men er toen ook ln aen druk ker, die in I-Iaarlem woont, te ontdekken. Opnieuw ging men toen naar Antwerpen. E toonde zich zeer verbaasd, dat men den naan van den dnikker wist. Deze had honderd biljet ten voor hem gemaakt en haar daarvoor 2 gekregen. In hoeverre de drukker op de hoogt was van het strafbare feit, dat hij pleegde, moe nog nader worden onderzocht. Bij het verdere onderzoek bleek nog, dat E. e in geslaagd was zijn moeder te waarscuwen et dat deze naar zijn kamer in Den Haag was gegaai om de daar voorhanden zijnde biljetten te ver branden. Voorts kwam vast te staan, dat de biljettd pas waren gedrukt, toen E. gearresteerd was. zooj dat het vrijwel onmogelijk is, dat er in omloofl zijn. Dank zij het Ingrijpen van de politie is meï er dus in geslaagd een belangrijke fraude te voor komen. Indien de biljetten inderdaad gebruikt zouden zijn, zou het rijk voor een groot bedrag aan invoerrechten zijn benadeeld. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deel' de volgende resultaten mede van de verzame ling door het Centraal Bureau voor de Statistiel van de voorloopige gegevens over de week val 20 tot en met 25 November 1939. In de week van 29 t.m. 25 November 193! waren bij gesubsidieerde vereenigingen me werkloozenkas aangesloten 590.096 personen waaronder 75.200 landarbeiders. Van de 514.896 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 18J (in de vorige verslagweek van 6 t.m. 11 Novem ber 1939 was dit percentage 17.9). In de overeenkomstige verslagweek van No vember was het werkloosheidspercentage in dl laatste jaren als volgt (in het tijdvak van Me tot en met November worden bij de berekenin{ van de percentages de landarbeiders buiten be> schouwing gelaten): 1932 29.1, 1933 26.2, 1934 28.1 1935 32.6 1936 30.8, 1937 26.5, 1938 23.9 er 1939 18.3.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10