VERLOOR DIKTE BURGERLIJKE STAND DECEMBER 1939 H A' A R HEM'S D A 'G B E 'A" D BLOEMENDAAL TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 19 December in Rust hoek. Behalve enkele zakelijke punten als de begrooting, benoeming van een verificatiecommissie en bestuurs verkiezing, bevat de agenda bet punt: vakbespre king door den heer Tabernal over „De eigenschap pen van de voornaamste oude en nieuwe groente gewassen". Verder is er een wedstrijd in het herkennen van zaden. Voor inzendingen van Kerstartikelen in den ruim- sten zin van het woord worden premies beschik baar gesteld. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. Leendertsede Vries z., M. Jon kervan Leersum z., A. M, A. MollmannStieke rn a 2 d., P. W. A. WarmerdamBeliën d. Ondertrouwd: R. C. Boer en M. A. Paul. Getrouwd: p. F. Buffart en R. J. A. Mulkens, J. C. van Roode en H. S. Schoepe, A. H. M. Die- perink en A. J. Cassee. Overleden: C. A. Karseboom 76 j.. wonende te Zeist. ZANDVOORT f OUDERCOMMISSIE SCHOOL C. In een vergadering van de Oudercommissie van School C. werd de heer B. Waas gekozen tot voorzitter, mevrouw Frank tot secretaresse en mevrouw Schaap tot afgevaardigde in het schooTmelkcomité. BLOEDTRANSFUSIE-DIENST. Voo den bloedtransfusiedienst hebben zich te Zandvoort 32'personen opgegeven: met het on derzoek, dat te Haarlem geschiedt, is reeds een aanvang gemaakt. KRING GODSDIENSTIG LEVEN. Op Maandagavond 18 December wordt door den Zandvoortschen Kring' Godsdienstig Leven afdeeling van den Ned. Prot. Bond, in gebouw Brugstraat 15 een Kerstbij eenkcanst voor Vrouwen gehouden. HEEMSTEDE FEESTAVOND VOETBALCLUB „O. W." Zaterdagavond geeft de voetbalclub van Openbare Werken een cabaretavond in café-res taurant „Wapen van Heemstede". Hieraan verleenen medewerking de heer J. Westerhoven en de heer en mevr. Gerrets. Het beloofd een interessante avond te worden met als slot een bal (met prijs dansen OPENBARE WERKEN—MILITAIREN. Zaterdagmiddag speelt het voetbalelftal van Openbare Werken op het terrein aan de Wag- nerkade een wedstrijd tegen een militair elf tal. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming een ledenvergadering in het R.K. Vereenigings- bouw. Onder de aanwezigen waren o.a. het hoofd der luchtbescherming, inspecteur A. Berentsen en enkele leden van den Raad. De voorzitter, mr. A. J. Backer, sprak in zijn openingswoord er zijn leedwezen over uit, dat de zaal niet geheel gevuld was. Hij gaf daarna een overzicht van het werk in het eerste ver- eenigingsjaar. Voca- de naaste toekomst staan op het pro gramma o.a. het vormen van een blokbrandweer, waarvoor ter voorbereiding een commissie is be noemd bestaande uit verschillende hoofden van takken van gemeentedienst, benevens de samen werking met het technisch bureau voor lucht bescherming voor het gemakkelijk aanschaffen van luchtbeschermïngsmateriaal. De heer S. Rijkes, lid van den Gemeenteraad, dankte het bestuur voor de wijze waarop het Kjn taak tot nog toe heeft verricht. Op de vraag Van den heer Rijkes of de bewoners zich ook niet moeten toeleggen op een actieve afweer, antwoordde de voorzitter, dat dit wel aan de militaire leiding is toe te vertrouwen. Inspecteur A. Berentsen hoofd der luchtbe scherming dankte vooral de instructeurs en in- •tructrices voor hun werk bij de cursussen en sprak den wensch uit dat de voorzitter tijd en lust zal blijven vinden zoolang dit noodig is, als hoofd der vereeniging leiding te blijven geven. Daar de functie van secretaris-penningmees ter in één persoon vereenigd te zwaar werd, werd met algemeene stemmen als secretaris ge kozen de heer J. de Graaf. In de plaats van den heer A. Wijma, die een causerie zou houden over luchtbescherming trad in diens plaats op de heer M. Kroes. St. Nicolaas is juist vertrokken, Kerstmis •taat voor de deur en in plaats van de Kerst klokken. trekken wij aan de alarmlklok. Nu ja, bet rumoer is nog maar in het buitenland, in Ons land leven wij nog vrij rustig. Maar als de alarmklok moet luiden is er geen tijd meer voor voorbereiding. Als militair, aldus spr. hebben wij den plicht Nederland desnoods met ons bloed te verdedigen. Spr. zeide dat behalve de militairen ook de bevolking in dezen tijd plichten heeft. Wij hebben onze waterlinie, ons uitstekend ge- •chut. Maar er dreigen nu andere gevaren dan ln 1914—1918. Ei- kunnen zich nu gevechten boven ons land toordoen waarbij vliegers om sneller te kunnen vluchten hun bommen als overtollige ballast uit gooien zonder te letten op het neutrale terrein ëat eenige duizenden meters beneden hen ligt. Wat daartegen te doen is een zaak die bestu deerd moet worden voor het zoover is, maar dan direct omdat het morgen te laat kan zijn. En (BEi die gevaren meer aanschouwelijk te maken vertoont" inleider een serie lichtbeelden van de moderne vliegtuigen, de uitwerking van ver- schillde bommen, den inhoud daarvan als gas sen, scherven, het afweergeschut in actie en van het werk der gasverkenners, hoe men zich kan beschermen tegen luchtaanvallen. De voorzitter dankte den inleider voor zijn pro pagandistisch werk. Verder was er nog een kleine tentoonstelling gearrangeerd, bevattende een maquette van een schuilkelder, teekeningen van een blokbrand- spuit, draagbaren en verdere benoodigdheden. HAARLEMMERMEER BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Herv. school alhier benoemd de heer R. v. d. Ploeg te Alkmaar. Vergadering van Hoofdingelanden. Begrooting voor 1940 vastgesteld. Woensdagmorgen werd ten Polderhuize te Hoofd dorp een vergadering gehouden van Hoofdingelan den van den Faarlemmermeerpolder, onder leiding van den Dijkgraaf, den heer Reinders Folmer. Na opening der vergadering en enkele huishoude lijke mededeelingen, ging de vergadering accoord met het aanbrengen van een administratieve wij ziging in het ambtenarenreglement, alsmede met een voorstel van het dagelijksch bestuur tot ver koop aan de gemeente Amsterdam van een nabij de Nieuwemeer gelegen perceel rietland en water. Goedgekeurd werd een verzoek van Mevr. de wed. Jac. Heemstra in zake een toeslag op haar pensioen. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Cruquiusstiohting om eenige tegemoetkoming in de kosten van onderhoud enz. van het stoomge maal „de Cruquius", waarvan het exterieur werd gerestaureerd en een gedeelte als museum werd ingericht, werd besloten een bijdrage ad f 1000 toe te kennen. Goedgekeurd werden een reisgeldregeling voor de leden van het dagelijksch bestuur en de ad ministratieve ambtenaren, een voorstel van Dijk graaf en Heemraden in zake het toekennen van vergoedingen voor gepresteerde diensten (het sme ren der machines) aan „de Lijnden" en „de Leegh- water" en een regeling der loonen voor werklieden, die in tijdeljjken dienst voor onbepaalden tijd zijn aangesteld. Tot lid der financieele commissie werd in de vacature-Kranenburg benoemd de heer C. Suid- geest en als plaatsvervanger de heer P. Entho ven Dzn. Gelezen werd een voorstel van het dagelijksch bestuur om ten behoeve van den bouw van een nieuwe brug over de ringvaart bij Halfweg over te gaan tot aankoop van diverse gebouwen en ter reinen, tot het verleenen van schadeloosstelling en het aangaan van dadingen, waar zulks noodig mocht blijken. De financieele commissie had omtrent een en ander een gunstig rapport uitgebracht. Be sloten werd behoudens goedkeuring van Ged. Staten Dijkgraaf en Heemraden te machtigen de desbetreffende overeenkomsten aan te gaan, zulks tezamen tot een maximum van f 25.009. Verder werden goedgekeurd een voorstel tot aan koop van gronden te Nieuwvennep in verband met de toekomstige werken aan den Venneperweg, als mede een voorstel tot wijziging van de uitgifte ir erfpacht aan de gemeente Haarlemmermeer in zake uitwegen te Zwanenburg. Na vaststelling van het jaarlijksch wegenrap port, kwam in behandeling de begrooting voor 1940, welke na eenige discussie conform het advies van de financieele commissie werd vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft, in ontvangst en uitgaaf op f 800455.34 en ten aanzien van den kapi- taaldienst op f 360.500. Met het oog op de verlaging van verschillende Rijks- en Provinciale subsidies, had 't dagelijksch bestuur voorgesteld den omslag voor 1940 met f 2 per hektare te verhoogen en te brengen op f 19 per H.A., hetgeen berekend naar 17521 hektaren 51 aren en 53 centiaren, waarop het kohier van den omslag vermoedelijk zal worden vastgesteld en volgens de raming op den betrekkelijken begroo- tingspost bijna f 333.000 zal bedragen. Een voorstel tot het aangaan van^geldleeningen tot een maximum-bedrag van f 200.000 en een maximum-rente van 4 pet. werd goedgekeurd. ZES-JARIG KIND LOOPT TEGEN AUTO. Op den provincialen Kruisweg voor de Chr. School liep Woensdagmiddag het zes-jarig dochtertje van den heer R. uit Hoofddorp tegen een passeerende auto, waardoor het ernstig werd gewond. Het meisje liep met twee vriendinnetjes op 't trottcür en stak plotseling den snelweg over doch bemerkte niet dat uit de richting Aalsmeer en rijdende in de richting Heemstede een auto van den Keuringsdienst van Waren uit Haarlem kwam aangereden. Het kind liep pardoes tegen de auto op en werd door het linker gedeelte getroffen en tegen het wegdek geworpen, waar het ernstig aan het hoofd gewond bleef liggen. Vele mensehen kwamen toesnellen. Dr. Nan- ninga die spoedig aanwezig was, vervoerde het meisje naar zijn woning waar hij het verhond. Daarop werd het naar de ouderlijke woning gebracht. Even later kwam de politie opmetingen maken waarna twee autobestuurders, waaronder de bestuurder R. van de auto, waartegen 't meisje opliep, de politie naar het bureau vclgden om verhoord te worden. Voor zoover was waar te nemen, was de auto niet beschadigd. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING. Woensdagavond waren zeer velen naar het ver- eenigingsgebouw van den Religieuzen Kring geko men, om naar het mooie Kerstverhaal van Dickens te luisteren en naar Aerdenhout's Vrouwenkoor. Met dit laatste had de leider, de heer F. de Nobel, vier liederen ingestudeerd, welke natuurlijk aan sloten bij de voordracht van dr. J. B. van Ame- rongen over de Christmas Carol. The Holly and the Ivy, en „As I sat on a sunny bank, beide bewerkt door den heer F. de Nobel, werden eerst gezongen en later volgden A Christmas Motet van Palestrina en Rejoice, rejoice, van Byrd. De liederen werden stemmingsvol voorgedragen en oogstten een groot succes. Dr. Van Amerongen gaf een korte inleiding over Scrooge en Marley. In 1843 verscheen het Kerstverhaal en de 6000 exemplaren van den eersten druk waren spoedig uitverkocht. Thackeray sprak er met lof over en tot op den huidigen dag heeft het een onweerstaan bare aantrekkingskracht uitgeoefend. Dit komt wel, omdat hier Dicken's positieve eigenschappen schit terend naar voren komen, zijn meesterschap over de taal, zijn uitdrukkingswijze, zijn dichterlijke be schrijvingen, zijn humor zijn naïeve, oprecht ge voelde menschenliefde, zijn klaterende levens vreugde. Ook in onze dagen met zijn zedelijke verwilde ring, eindigde spr. zijn inleiding, beteekent Dickens nog iets voor ons. Dr. Van Amerongen droeg een verkorte bewerking van het Kerstverhaal voor en teekende levendig den ouden vrek, het bezoek van Marley en de toch ten met de drie geesten in het verleden, het heden en .de toekomst. De knappe voordracht werd met de grootste aan dacht aangehoord en beloond met een warm applaus. SANTPOORT NED. HERV. KERK. De predikantsvacature. In de predikantsvacature bij de Ned. Herv. Gemeente die ontstaan is door het vertrek van Ds. R. H. Oldeman naar de Ver. van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem Is nog steeds geen be roep uitgebracht. In „Eenheid" het godsdienstig maandblad der Ned. Herv. Gemeente, lezen we daaromtrent: „De keuze is niet groot: Er zijn op het oogenblik meer dan honderd vacante plaatsen en er is een groot gebrek aan predikan ten". Verder vernamen we nog, dat een paar predi kanten. die met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid. voor een beroep in aanmerking zouden zijn gekomen, voor een eventueel be roep toch zouden hebben moeten bedanken, omdat zij nog te kort aan hun huidige stand plaats verbonden waren. Inmiddels zet de hoorcommissie, naar wij ver namen, met groote activiteit haar werk voort. PERSONALIA. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente is inplaats van den heer T. F. Roos, die als zooda nig bedankt had, benoemd de heer J. Ver kerk. DRANKBESTRIJDING. De A.N.G.O.B. vergadert Vrijdagavond bij W. v. Reenen, Tulpenstraat 34. BEVERWIJK Nederland in de branding van dezen tijd. Rede voor de Chr.-Hist. Unie. In het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den heer Th. Runia de plaat selijke afdeeling van de Christelijke Historische Unie. Na de gebruikelijke opening releveerde de voor zitter in zijn welkomstwoord de voornaamste ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, De heer J. J. Delfos uit Haarlem hield hierna een rede over het onderwerp: „Nederland in de bran ding van dezen tijd". Ons volksbestaan wordt bedreigd, aldus spr., want Nederland raakt hoe langer hoe meer in de knel. Ons scheepvaartverkeer ondervindt een be lemmering, zooals het in den wereldoorlog niet ge kend heeft. Zelfs de zee is geen vrij arbeidsterrein meer. De economische geschiedenis van ons land leert zoo vervolgde spr., dat ons land altijd het land is geweest van den vrijhandel. Het gevolg hiervan was, dat andere landen van deze vrijheid misbruik maakten, zoodat de regeering ging contingenteeren. Contingenteering is in zeker opzicht staatssocialis me, waartoe wij gedwongen werden door den nood van den tijd. Spr. meende, dat het hier nog eens zal komen tot een ander economisch stelsel, n.l. overheidsbemoeiing. Spr. vreesde, dat hierdoor toe standen zouden ontstaan, die niet te overzien zijn. Hij gaf hiervan eenige voorbeelden. Vervolgens merkte de heer Delfos op, dat op het oog het fascisme en communisme geheel verschil lend zijn, doch spr. kon geen enkel verschil zien in hun uitingen op staatkundig gebied. Bij beide is geen plaats voor godsdienst, de kerk heeft afgedaan, dertje staat" zorgt voor alles en is de baas. Het druischt in tegen de heiligste dingen en daarom kan men zich onmogelijk vereenigen met deze heilsta ten. Nadat spr. nog gewezen had op het feit, dat de eene profetie na de andere wordt vervuld, besloot hij met te zeggen, dat het in dezen tijd niet genoeg herhaald kan worden, dat het gaat om het Kruis alleen, want God regeert over allen en alles. VELSEN Vergadering van den Genleénteraad De raad der gemeente Velsen komt in open bare vergadering bijeen op Dinsdag 19 December 1939, des namiddags 7 uur. Velsen's belastingbetalers hadden in 1938—1939 een inkomen van ruim 17% millioen. Ruim 1.6 millioen meer dan het jaar daarvoor. B. en W. hebben den gemeenteraad aangeboden een overzicht van het aantal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen in de Rijks inkomstenbelasting over de vier laatste belastingen. Uit het overzicht blijkt, dat het aantal aangesla genen in het belastingjaar 19381939 9083 bedroeg, met een gezamenlijk zuiver inkomen van f 17.563.880. Dit beteekent een aanzienlijke stijging, vergeleken bij het voorlaatste belastingjaar toen deze cijfers bedroeg resp. 8303 enf 15.900.960 of 9.4 pet. meer wat het aantal, 10.5 pet. meer wat het inkomen betreft. Deze stijging' is belangrijk grooter dan de bevolkingsaanwas; niet alleen steeg het aan tal aangeslagenen procentsgewijze meer dan het zielental, ook het gemiddelde der zuivere inkomens was in het laatste belatsingjaar grooter dan in het voorlaatste n.l. f1934 in 19381939 tegen f1915 in 1937—1938. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat de algemeene lichte verbetering van het economisch leven ook in onze gemeente merkbaar was. In de belastingjaren 19351936 en 19361937 was het aantal aangeslagenen resp. 8301 en 8104, het totaal der zuivere inkomens resp. f 16.193.653 en f 15.606.288. Uit de gedetailleerde cijfers van de verschil lende belastinggroepen blijkt, dat vooral het aantal aangeslagenen van de groep van f 800 tot f 1000 zuiver inkomen het sterkst gestegen is, waaruit men zou kunnen afleiden, dat vele ingezetenen,, wier inkomen in het belastingjaar 19371938 beneden het belastingplichtige mi nimum bleef, in 19381939 dit minimum kon den overschrijden. Deze groep steeg van 769 aangeslagenen met f 682.933 zuiver inkomen tot 928 aangeslagenen met f825.826 zuiver inkomen. Zetten we deze vergelijking tusschen de beide laatste belastingjaren tot de volgende groepen voort, dar kunnen we constateeren, dat bijna alle groepen gestegen zijn, percentsgewijze niet het minst de laatste groep inkomens van f8000 en hooger. Voor deze groep waren de cijfers: 75 aangeslagenen met fl.161.753 in 19371938 en 95 aangeslagenen met, fl.526.534 in 1938—1939. Verder vinden we voor de verschillende groepen de volgende cijfers: Belastingjaar 1937/38. Belastingjaar 1938/39. c ra A - d ca ai <v c S O c ra ,2 0) C i I 3i2 Aant: aang< slagen 11 N C 1000—1200 1080 1.172.936 1142 1.241.223 1200—1400 1516 1.960.802 1590 2.050.698 1400—1600 1305 1.944.001 1434 2.135.894 1600—1800 852 1.434.647 1021 1.725.496 1800—2000 595 1.119.461 601 1.132.009 2000—3000 1327 3.177.240 1388 3.316.200 3000—3500 279 896.313 344 1.103.198 3500—4000 183 680.742 195 722.379 4000—4500 115 484.514 126 532.348 4500—5000 66 310.772 61 287.375 5000—6000 64 347.530 83 452.331 6000—7000 49 316.971 48 310.400 7000—8000 28 210.345 27. 201.962 (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen). Toewijzingen en blauwe grossiers- bonnen bij de distributie. Vermindering van toewijzing mag alleen door officiëele instanties geschieden. De in verband met de distributie van suiker en erwten uitgegeven toewijzingen en z.g. „blauwe grossiersbonnen" mogen uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van de daarop aangegeven hoeveelheid en derhalve het be trekken van een geringere hoeveelheid suiker of erwten dan de op de toewijzing of den gros siersbon aangegevene, niet geoorloofd is. Aangezien echter bij de uitvoering' van de distributie is gebleken, dat degenen, die van het centraal distributiekantoor toewijzingen, recht gevende op het koopen van suiker en erwten, ontvangen, niet te allen tijde in de gelegenheid zijn de toegewezen hoeveelheid in haar geheel in te slaan, wordt vanaf heden de mogelijk heid opengesteld deze toewijzingen d.w.z. dus toewijzingen a 1b 1 en a 2b 2 desge- wenscht te doen verminderen. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik wenschen te maken, dienen zich met hun toewijzing te vervoegen bij het plaatselijke distributiekantoor dus niet bij het centraal distributiekantoor. Het plaatselijk distributiekantoor teekent dan op de toewij zing aan, dat deze is verminderd tot de door den houder gewenschte hoeveelheid. Men is der halve niet gerechtigd zelf zijn toewijzing te ver minderen. Heeft men zijn toewijzing door het plaatselijk distributiekantoor laten verminderen dan mag deze uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van de hoeveelheid, tot welke de toegewezen hoeveelhedi is verminderd. Ook in dat geval is derhalve het betrekken van een geringere hoeveelheid, dan die, tot welke de boegewezen hoeveelheid door den distributie- dienst is verminderd, ongeoorloofd. Ten slotte zij er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat zij, die van de mogelijkheid, om hun toe wijzing te doen verminderen, gebruik hebben ge maakt hieraan geen enkele aanspraak kunnen ontleenen om bij een volgende gelegenheid een hoogere toewijzing dan de hun normaal geno men toekomende te ontvangen. Behalve de mogelijkheid tot verlaging der toewijzingen bestaat in den vervolge de moge lijkheid om de van het centraal distributie kantoor ontvangen toewijzingen in ten hoogste drie gedeelten te splitsen, dat wil dus zeggen, dat de toegewezen hoeveelheid in twee of drie gedeelten mag worden vervoerd en afgeleverd, mits het vervoer en de aflevering van alle ge deelten plaats vindt voor den op de toewijzing gestemjpelden datum. Indien van de mogelijkheid om de toewijzing te splitsen gebruik wordt gemaakt, moeten tel- kens.wan neer een gedeelte van de toegewezen hoeveelheid wordt vervoerd, op het geleidebiljet d.i. dus op de a-helft der toewijzing, de verzon den hoeveelheid en de datum van het verveer in inkt door den afzender der goederen worden aangeteekend. Hetzelfde geleidebiljet wordt in zoo'n geval dus twee of driemaal gebruikt.è De houders van alle soorten van toewijzingen en blauwe grossiersbonnen zijn in den vervolge verplicht om, na ontvangst van de daarmee ge kochte suiker of erwten, de geleidebiljetten, waardoor het vervoer der ontvangen goederen gedekt is geweest, zorgvuldig te bewaren. Hier door vervallen derhalve de tot dusverre geldende verplichtingen om deze geleidebiljetten onder scheidenlijk bij den distributiedienst en de Nederlandsche meelcentrale in te leveren. Zweedsch tankschip op een mijn. KOPENHAGEN, 13 Dec. - De Zweedsche tank boot „Algö" is tusschen Trelleborg en Falsterbo in de omgeving van een Duitsch mijnenveld op een mijn geloopen. Twee Zweedsche oorlogsbo dems zijn naar de plek van het ongeluk gevaren om assistentie te verleenen. (United Press). Bazar voor liet Babyhnis in de Boekenrodestraat. HAARLEM. Woensdag We zijn het de laatste jaren gewend, in de maand December in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem den bazar ten bate van het „Babyhuis" aan de Boekenrode straat (door de dames van het comité „Thé-Ko- uurtje" genoemd) bij te wonen en telkens treft het ons opnieuw met welk een bezieling en ijver de leidster mevr. L. M. A. van DijkVan Lies hout. alles regelt en bestiert. Terwijl zij onop houdelijk qm inlichtingen door de dames wordt aangeklampt, geeft zij allen een taak; zij helpt zelf aan het versieren van den grooten kerst boom, die elk jaar opnieuw aan dezen bazar zooveel luister bijzet; kortom, niets ontgaat aan haar aandacht. En zij zorgt er voor, dat de bazar precies op tijd geopend kan worden. Dat deed zij hedenmorgen elf uur in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden en dames van het comité. „Het is weer 13 December", zeide mevr. Van Dijk, „en ik moet u weer om uw be langstelling voor het bekende „Babyhuis" aan de Boekenrodestraat verzoeken. Maar inplaats van u er over te spreken, kon ik u eigenlijk beter inviteeren, eens met mij mee te gaan naar ons tehuis, want dan weet ik zeker dat uw belang stelling enuw gift veel grooter zullen zijn Dan kunt u immers zelf zien, met hoeveel liefde de kleintjes in de baby-zaal en de kleuters in een andere afdeeling door de directrice en de zusters verzorgd en vertroeteld worden. Dan kunt u zien. hoe goed de kindertjes het maken wier moeder of vader door ziekte of andere oorzaken niet in staat zijn, zelf voor de opvoe ding te zorgen; daar ziet u de tweeling, die bleek en mager in onze inrichting kwamen en wier moeder zwaar ziek in het Ziekenhuis ligt, maar die nu blozend van gezondheid in hun bedje lig gen. Ook is daar het kleine Joodsche vluchte- lingetje Monica uit Duitschland. wier vader daar gebleven is en wier moeder hier een be trekking in een fabriek gekregen heeft. Schuw kwam het meisje hier in de vreemde omgeving, maar ze voelt zich nu thuis en begint ook een weinig Hollandsch te praten. Ik hoop, dat u allen in een Kerststemming hier vandaan moogt gaan en dat u aanstonds, wanneer u het Kerst feest gaat vieren, het Babyhuis zult gedenken Hiermee verklaar ik dezen bazar voor geopend" Zij deelde met groote blijdschap mede, dat Prinses Juliana voor dezen bazar ook een gift ge schonken heeft. De dames verspreidden zich daarna in de zaal. Er zijn weer vele stands met huishoudelijke, nut tige en fraaie voorwerpen, die door de dames van het comité en haar kennissn voor het goede doel geschonken zijn. Een groote tafel vol wollen babygoed, tafelkleeden, theemutsen enz. getuigt van de liefde, waarmee de dames hef; Babyhuis gedenken. Verder is er een stand vol heerlijke levensmiddelen en ook een stand met kunst voorwerpen. Donderdagmiddag zal een groote verloting plaats hebben, waarvoor vele mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Zeer de aandacht trekt een meesterlijke nabootsing van het Babyhuis (op een tiende van de ware grootte), door den heer C. de Lee belangeloos vervaardigd. Letter lijk niets is er in vergeten en de directrice en de zusters hebben voor een smaakvolle aankleeding Zonder dieet Zonder medicijnen Zonder oefeningen Deze jonge vrouw verloor 80 pond over tollig vet op gemakkelijke, veilige en aangename wijze. Zij hield geen dieet. Zij nam geen medicijnen. ZIJ deed geen oefeningen. Zij nam alleen Wex. het mousseerend zout met drulvensnpde- rlvaten. „Ik ben lm. 55 lang", schrijft zij. „VooiN ik Wex begon te nemen, was mijn gewicht 1331 rond. nu weeg Ik nog 102 pond; Mijn omvang van uste. taille en heupen Is afgenomen. Ik heb be merkt, dat mijn glas Wex lederen morgen mil» bloed zuivert van al het overtollig zuur. Mijn ge zondheid Is vooruitgegaan en m(in teint Is frisct» en gezond". Mej. A. W. U kunt een slank, aantrekkelijk figuur krijgen op dezelfde veilige en aangename wijze. Neem Wex - 2 theelepels in een half glas water 's morgen* direct bij het opstaan. Wex is verkrijgbaar bif alle apothekers en drogisten in handige, apart verpakte hoeveelheden, écu doos van 6 stuks voor 40 cent, of een groote flesch1 ORUIVENZOUT'"»;^ n>oa (Adv. Ingez Med.) Russische officieren naar Roemenië gevlucht. CERNAUTI, 13 December (Reuter). Twee hooge officieren van het Sovjet Russische leger, drie andere officieren en acht onderofficieren van het Russische bezettingsleger in Polen zijn ge deserteerd en over de Roemeensche grens ge vlucht, De Roemeensche autoriteiten hebben hen voor de keus gesteld terug te keeren of te wor den geïnterneerd. Zij deelden de Roemeensche militaire autori teiten mede, dat zij ontevreden waren zoover van hun familie te moeten verblijven. Ook ver klaarden zij dat onder hun collega's ontstem ming heerscht over het Duitsch-Russische ver drag en over het feit, dat sedert de onderteeke- ning van dit verdrag de leiders van de Sovjet Unie een imperialistische politiek volgen. Spionnage in België. Arrestaties te Luik. BRUSSEL 13 December (Belga). De dagbla den berichten, dat de juridische politie van het parket te Luik een buitenlandsch propagandabureau heeft ontdekt in een café te Chératte in de provincie Luik. Het café werd gedreven door een in Duitsch land geboren Italiaan. Deze is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. In zijn kamer werd bij huiszoeking een nieuw mi trailleur-pistool en een dienstpistool gevonden, als mede een stafkaart van de omgeving van Chératte. Tezamen met den caféhouder zijn drie andera vreemdelingen gearresteerd, evenals hij in Duitsch land geboren Italianen. Verder bericht de „Na?tion Beige" dat de politie in een hotel te Saint Hubert in de provincie Luxem burg een geheimen draadloozen zender heeft ont dekt. Argentinië verlangt verwijdering der Sovjet Unie uit den Volkenbond GENèVE 13 December (Harvas). De Volken bondsvergadering is vanmorgen onder voorzitter schap van Hambro (Noorwegen) bijeengekomen. Het woord werd terstond gegeven aan den ver tegenwoordiger van Argentinië, Freire. Hij bracht in herinnering wat Eurofia sedert Münehen had doorgemaakt. De Poolsche kwestie heeft een oorlog ontketend, doch in zoodanige om standigheden, dat aan den Volkenbond niet gevraagd werd op te treden. Het geval-Finland is volkomen duidelijk. Dit plaatst Argentinië voor de absolute noodzakelijkheid den Volkenbond te verzoeken de Sovjet-Unie uit te sluiten. De Bond heeft zijn dwang uitoefenende kracht reeds verloren, maar indien hij dit gebaar weigert, zal hij zich ontwrichten in een waren geest van zelfmoord. Freire besloot zijn rede aldus: Ten aanzien van al die beschouwingen en in het licht van die opmerkingen, zie ik mij ver plicht tot mijn grootste leedwezen te verklaren, waarbij ik mij maak tot den tolk van het on wrikbare besluit van mijn regeering, dat de republiek Argentinië zich voortaan niet meer als lid van den Volkenbond kan beschouwen, zoo lang de Sovjet Unie zich eveneens lid mag noemen. Na het betoog van Freire verwees de voor zitter, met instemming van de vergadering, het Argentynsche voorstel naar de speciale com missie van veertien. Vervolgens ging de vergadering over tot de verkiezing van drie niet-permanente raadsleden. Afghanistan en Iran, die sedert het begin der bijeen komst afwezig zijn, namen niet aan de stemming deel. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 38. Gekozen werden tot niet-permanente leden van den Volkenbondsraad: Zuid-Afrika met 36 stemmen, Bolivia met 35 stemmen en Finland met 34 stemmen. Daarna werd de vergadering gedaagd zonder dat het uur van de volgende bijeenkomst werd bepaald. Dit hangt af van de voltooiing der werkzaamheden der commissie van veertien. Deze commissie, na kennis te hebben genomen van de weigering der Sovjet Unie om over vrede te onderhandelen, gaat thans haar rapport opstellen en haar voorstelen aan de Assemblee. HAARLEM, 13 December 1939. Ondertrouwd: 13 Dec.: S. van der Tuuk en W. M. J. Stauder, K. J. Veenstra en M. R. Umans, J. L. Smit en M. A. Hederer, B. Spaan en H. Kort, P. D'haene en C. M. Kooijman, H. Eebes en A. T. Rf. Jacobi, G. A. Comajta en P. J. van Amerongen, S. Groot en M. Koek, G. H. Philippo en C. M. v. d. Poel P. de Graag en J. H. van Leeuwen, J. Luiten en P. G. v. Schaik. 13 December: J. Aldershof en G. G. de Wal, W. Oudhoff en A. M. Melchior, E. Vooges en B. Huis man, K. J. Neugebauer en G. F. Veldhoen, W. van Koperen en K. Lutke, D. H. van Lieshout en C. Jak, A. B. Maas en J. Evers, E. van Luijn en R. A. Ver baten, J. C. van dei' Wal en E. C. Verbaten, Th. S, J. Hubers en J. H. Giltay, J. van Ginkel en J. if Welsman, P. Vos en B. M. Hendriks. Bevallen: 11 Dec.: A. M. E. HonkoopHoogebooai J. G. M. Verbernevan Oploo, d., 12 Dec.: J. vat! WanrooijVergers, z., G. H. C. Overmeer—Veld man, z., F. BrouwerLotz, d., M. E. J. van Dijk— Koster, d., A. Beekelaar—Speelmans, d., 13 Dec.: A. A. HoogsteenWestra, d., Overleden: 11 Dec.: C. 5 j., d. van J. Spijkman, Jan Haringstraat, H. J„ 8 m., z. van H. J. van Bak- kum, Bastiaansstr., 12 Dec.: M. L. J. Koestal—Ser- né, 42 j., Gen. de la Reystraat, 13 Dec.: A. 12 m., si, vaa A, E, M. Meerveld, Siriusstraat,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11