Werkloozen krijgen Kerstgave. AGENDA. „2Je Spawiue&tad!' Ochtendbeurs Amsterdam De Kerstinzameling voor de Stille Armen. land- D 0K'DE1?D X G T4 DECEMBER 1939 HSSREEM'S DXGBESO 25 pCt. van het in de week van 1016 Dec. ontvangen bedrag. De minister van sociale zaken heeft den ge meentebesturen medegedeeld, dat hij heeft be sloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkecrmgseen Kerstgave wordt toegekend Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag hetwelk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag berekend volgens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag)die de onder steunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens wor den toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag min der ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuit keering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerst gave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, zal uit het werkloosheidssubsidie- fonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. welke op de Pan-Amerikaansche conferentie is vast- TENTOONSTELLING „HET RASKONIJN". De door de Konijnenfokkersvereeniging „Het Raskonijn" georganiseerde nationale konijnen tentoonstelling in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem wordt a.s. Vrijdagavond geopend. WIJDINGSAVOND VOOR KERSTMIS. Op Zondag 17 December wordt door de Onaf hankelijke Religieuze Gemeenschap in het Sociëteitsgebouw Zijlweg te Haarlem een advent- avond gehouden. Een koor en solisten verleenen medewerking. Er worden o.a. de schoone, weinig bekende Christkindlieder van Max Bruch gezon gen en voorts liederen van mevr. B. Tideman Wyèrs en Johan Haytink. Voorganger is ds. A. R. de Jong. ARROND. RECHTBANK. Het mooie beeld". Op 31 October werd uit een tuin aan den Bronsteeweg te Heemstede een beeld gestolen. De eigenaar kocht het later terug van een opkooper voor f 2,75. zoodat dit product van menschelijke cultuur na een omzwerving thans weer in den tuin te pronk staat. Hedenmorgen verschenen voor de Arr. Recht bank te Haarlem twee mannen, die er van ver dacht werden het beeld te hebben gestolen. Zij bekenden dit feit. Den middag van 31 October kwamen de twee langs het huis. De een zei: ,.Dat is een mooi beeld Dat ga ik vanavond halen". Pres. Waarom vond je het zoo mooi? Omdat het van brons was?" Verd.: „Ik vond het zoo ineens mooi". Pres.: „Je wou het verkoopen?" Get.: „Ja. Bij een opkooper is het voor f 2.75 verkocht." Eén van de twee mannen nam het beeld weg en de ander hielp met dragen. De officier vond dat gesproken kon worden van diefstal in vereeniging omdat de twee te voren een afspraak hadden gemaakt. Tegen de eene, eischte hij een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Tegen de andere verd. werd geëischt 6 maanden onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest. Mr. Drilsma. die één der verdachten verdedigde kon zich vereenigen met een gecombineerde straf. Mr. Verlooy, pleiter voor den anderen verdachte, was van meening dat op juridische gronden geen veroordeeling ingevolge diefstal in vereeniging kon plaats vinden. Uitspraak over 14 dagen. Hamsterwet. Tijdens de zitting van de Arr.-Rechtbank te Haarlem, 14 dagen geleden, eischte de officier te gen een dame uit Bloemendaal een boete van f 250 wegens het in de week van 29 Aug. tot 4 September hamsteren van koffie, thee, suiker en rijst. De rechtbank heeft hedenmorgen de verd. van rechtsvervolging ontslagen, omdat geen opzet in den zin der wet gebleken is. Intern. Vereeniging „Bellamy" Onderwerp: ZAL DIT DE LAATSTE OORLOG ZIJN? Hierover spreekt M. H. v. d. STIJL, uit 's-Gra- venhage. op MAANDAG 18 DECEMBER 1939, in de zaal van Hotel „DE LEEUWERIK", Kruisstraat 8.15 uur precies. Toeg. 20 ct. - Militairen en werkloozen 10 ct. Gelegenh. tot het schriftel. stellen van vragen (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 14 DECEMBER Remonstrantenhuis: Voordracht B. v. d. Meer, 8.15 uur. Begijnhofkapel: Tijdrede door J. Kits, 8 uur. Geb'. Wilhelminastraat 21: Lezing door A. J. Korff, 8.30 uur. Geb. De Nijverheid: Lezing door J. de Vries, over: De An.ti-Christ. Harmenjansweg 2: Alg. Verg. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V., 2.45 uur. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann In „Het Paradijs der Vrijgezellen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Peter Lorre in „Moto's laatste waarschuwing", 8.15 uur. Luxor Theater: „Lokkend verleden". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 7 en 9.15 uur Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 15 DECEMBER Stadsschouwburg: Trio Pasquier-Stotijn, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen s middags en s avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 39 uur. Anonieme briefschrijver aan het werk. Justitie doet een inval. AMSTERDAM, 14 December. De justitie heeft vanmorgen in een woning in de omgeving van de Spuistraat een inval gedaan. Er waren namelijk van vele zijden klachten binnengekomen van per sonen, die anonieme brieven van beleedigenden en lasterlijken inhoud hadden ontvangen. Reeds zeer lang verdenkt de Justitie den man, bij wien van morgen de inval is gedaan. Een groot aantal'papieren is in beslag genomen, dit ter vergelijking van -het schrift met dat van de anonieme brieven. De in beslag genomen paperassen zijn vervoerd naar het hoofdbureau van politie, waar een schrift- deskundige een uitgebreid onderzoek zal instellen. Arrestaties zijn in deze zaak niet verricht. De brieven hadden deels betrekking op een kerkelijke kwestie. UITLATINGEN OP EEN „WERKERS BIJEENKOMST" DER N.S.B. Onderzoek van Justitie duurt voort. Op vragen van den heer van der Goes van Naters in verband met uitlatingen op de „Wer kersbijeenkomst" der Nat. Soc. Beweging op 10 November 1939 te 's Gravenhage gehouden, heeft de minister van justitie geantwoord, dat, op bedoelde bijeenkomst derN.S.B. inderdaad uit latingen zijn gedaan, welke over het algemeen geacht kunnen worden overeen te komen met het in de vraag gestelde. Het onderzoek naar de vraag, of eenige uitlating tot een strafrechtelijk optreden kan leiden, is nog niet beëindigd. Na afloop van dit onderzoek zal de minister overwegen of er voor nadere maatregeeln zijner zijds aanleiding bestaat. MUZIEKSCHOOL VAN TOONKUNST. Evenals vorige jaren zullen er in dezen winter enkele muziekuitvoeringen gegeven worden door Leeraren der Muziekschool, van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst te Haarlem, met het doel de leerlingen in te leiden in de belangrijke werken der muziek-litteratuur. De eerste uitvoering, waaraan de heeren Fr. Althuizen, viool, Cor de Wilde, cello en A. de Vogel, piano, bun medewerking verleenen, zal plaats hebben op Maandag 18 December in het schoolgebouw. Het programma bevat werken van Beethoven en Dvorak. JOAN A. NIEUWENHUIS t Woensdagmiddag is te Haarlem op 83-jarigen leeftijd overleden de heer Joan A. Nieuwenhuis. een der voormannen uit het begin der arbeiders beweging. Hij stichtte met den heer Gerhard in 1878 te Amsterdam de eerste sociaal-democra tische vereeniging. Later werd hij hoofdopzich ter van de gemeentewerken en hoofdbrandmees ter te Groningen. In het geheele Noorden van ons land hield hij tal van voordrachten over het socialisme. In Groningen stichtte hij het Groninger Weekblad en het Nieuwsblad van het Noorden. In 1890 ging de heer Nieuwenhuis weer naar Amsterdam. Daar was hij eerst opzichter bij Pu blieke Werken en later hoofdbrandmeester. In 1913 trad hij af. Daarna schreef hij nog verschillende boeken, o.a. „Brand" en „Een halve eeuw onder socia listen". De teraardebestelling is vastgesteld op Zater dag a.s. 16 December, op de begraafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem. TAFELTENNIS. Haarlem—Amsterdam. De Amsterdammers winnen met 100. Voor de militairen werd Woensdagavond te Haarlem een Tafeltennis stedenwedstrijd gespeeld tusschen Haarlem en Amsterdam. Het is een wed strijd van een zeer goed gehalte geworden, waarbij de Amsterdammers met 100 wonnen. De eerste partij ging tusschen Van Abbevé en den nationalen kampioen C. du Buy. Zonder eenige moeite behaalde laatstgenoemde met 219, 2111 de overwinning. Tegen zijn broer J. du Buy heeft Van Abbevé het leelijk laten liggen. Hij onderschatte zijn tegenstan der, wat hem al spoedig een achterstand bezorgde. Eerst bij 148 zag de Haarlemmer het gevaar in, maar het was al te laat om de game nog in winst om te zetten. De tweede game werd zeer sterk door Du Buy gespeeld. Aanvankelijk kwam hij met 1815 achter te staan. Een kleine inzinking werd Van Abbevé noodlottig. Uitstekend haalde Du Buy op en met 2119 won hij deze game. Pelser begon tegen Van Abbevé in een verbluf fend tempo. In de tweede game ging Pelser met een 127 voorsprong verdedigen. Hij bracht hier echter niet veel van terecht, zoodat de Haarlemmer kans zag tot 1817 in te loopen. Toen vond Pelser het genoeg; met fraaie fore-handslagen maakte hij een einde aan de partij (2110, 2117). Heeck viel tegen. In de eerste game tegen C. du Buy was zijn spel veel te mat. In de tweede game werd zijn spel veel forseher. Het plaatsen van Du Buy werd uitstekend verzorgd, wat het voor Heeck steeds moeilijker maakte. Met 216, 2111, moest de Haarlemmer de vlag strijken. De partij HeeckDu Buy was de slechtste van den avond. Vele fouten werden aan beide kanten gemaakt. Du Buy won met 2115, 1621 en 2112. De partij HeeckPelser bereikte haar hoogte punt in de tweede game. Op fraaie wijze wist Heeck de harde slagen te retourneeren. Deze game was één van de mooiste momenten van den wedstrijd. In de beslissende game was Heeck uitgespeeld. Het werd 10—21, 21—15 en 7—21. C. du Buy liet aan G. Wolters het initiatief. Deze profiteerde hier dankbaar van. Met een 1615 voorsprong veranderde Wolters onbegrijpelijker wijze zijn spel. Van den aanval ging hij in de ver dediging. Hij retourneerde de ballen veel te hoog terug, waarvan Du Buy dankbaar profiteerde, om zes punten achter elkaar te scoren. In de tweede game bleek dat Wolters te veel van zijn energie had gevergd. Zonder eenige moeite won Du Buy deze game (21—16, 21—5). Tegen J. du Buy heeft Wolters de overwinning voor het grijpen gehad. Op regelmatige wijze ver zekerde hij zich van een vooréprong, welke opge voerd werd tot 1916. Tot aller verbazing wist hij zijn eigen service niet in winst om te zetten en met 2119 moest Wolters de game aan zijn tegenstander laten. In de tweede game nam Wolters een 123 voor sprong. Even kwam Du Buy opzetten (137), doch bij den stand 157 liet hij de game loopen. En de beslissende game gaf Du Buy aan Wolters geen kans in zijn spel te komen. De hooge verdediging strafte Du Buy op de juiste wyze af (1921, 2110, 10—21). Tegen Wolters toonde Pelser, dat hy veel van C. du Buy heeft geleerd. In de tweede game speelde Pelser uitsluitend fore-hand. Dit bracht hem de overwinning (2118, 21—12). In het dubbelspel viel het opstellen van de Gebr. Du Buy op. Èen goed sluitende combinatie. Van Abbevé en Wolters waren als combinatie heel slecht. Met 2114, 2110 wonnen de Amsterdam mers het dubbelspel. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur. Meest zwakke veranderlijke wind, aanvan kelijk uit oostelijke richtingen. Betrokken tot zwaar of half bewolkt, later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag. Tem peratuur om het vriespunt, later waar schijnlijk iets zachter. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 38 F 34 F 36 Het gebied van hoogen druk op den oceaan beslaat thans het geheele oostelijke gedeelte. Het breidt zich nog naar het Noorden uit en be vat thans de hoogste luchtdruk waarden boven 1035 mbar. ten noorden van de Azoren. Het depressiegebied in het N.W. was hedenmorgen IJsland gepasseerd. De laatste kern van onder 995 mbar lag ten Z.O. van Jan Mayen. Een lang gerekte voor van lagen luchtdruk ten westen van ons land vormt de verbinding van het depressie- stelsel in de Poolzee met een secundaire minimum in de Golf van Biscaye en met de opvullende Middellandsche Zeedepressie. Zij vormt tevens de scheiding van het warme oceanische gebied van hoogen luchtdruk in de stationnaire' koude anticycloon van 1030 mbar boven Skandinavië in de Botnische Golf. De aanvoer van continen tale luchtmassa's met een temperatuur om het vriespunt over ons land houdt aan. Het luchtdrukverval is nog steeds van N.O. naar Z.W. gericht doch is belangrijk afgenomen. Behoudens in de omgeving van de hoofddepres sie bij de Faroer valt nergens neerslag van be- teekenis. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 mM. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr Houtstraat 137 Tel- 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 icfite (Belg.. Atithracietr Afm. 22/35 30/50 15/22 8/15 dus niet z.g. Belg. kwaliteit, per H.L. f 2.60 f 2.40 f 2.25 f 1.80 BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 - TEL 14164-13904 (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 247—249V2. H.V.A. 399—401. Vergde Vorstenl. 105'/*—106. Amst. Rubber 200204V2. Philips 128 1/2—129 1/2. AKU 3634—37'4. Unilever 93—93-K- Ned. Scheepvaart Unie 104. Koninkl. Ned. Stoomboot Mij. 104 HollandAmerika Lijn 92. Beth. Steel 6214—62 3/8. U. S. Steel 51—51 3/8. Republic Steel 18 3/3—18 5/8. Anaconda 24 V22454. Shell 10—10 1/16. Tidewater Ass. Oil 8'/:8 5/8. North. Am. Aviation 19 3/854- Interc. Rubber 4 3/84 19/32. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 7.42 Berlijn 75.55 Parijs 4.20y2. Brussel 31.071/». Zwitserland 42.24. New-York 1,88 3/8 12.- Londen 7.42J/2. Berlijn 75.55 Parijs 4.20-J4- Bi-ussel 31.12. Zwitserland 42,24. Kopenhagen 36.40. Stockholm 44.88. Oslo 42.80. New-York 1.88 3/8 Italië: Reisllre 9.60. Vrije lire 8.60 Bankpapier 6.75. Duitschers maken tien krijgs gevangenen. Fransche bevestiging van Duitsch legerbericht. Het Fransche legerbericht van Woensdagavond luidt als volgt: „Tijdens een reeks acties ten westen van de Saar is één onzer kleine posten genómen door den vijand, die een tiental krijgsgevangenen maakte. De toestand is hersteld, zooals medegedeeld is in het communiqué van Dinsdagavond. Woens dag een kalme dag aan het geheele front". Russische ambassadeur onverwacht uit Rome vertrokken. Verband met de betoogingen? Uit Rome wordt gemeldt dat Gorelkin, de nieu we Sovjet ambassadeur in Italië, naar Moskou is vertrokken. De Sovjet Russische ambassade in Rome deelt niets mede over de redenen van deze reis, die eenige verrassing heeft gewekt in poli tieke en diplomatieke kringen in Rome. Gorelkin was n.l. nog geen volle drie weken in Rome en had zijn geloofsbrieven nog niet overhandigd. Men legt verband tusschen dit vertrek en de pro-Finsche en anti-Russische betoogingen in Jtalië. Altijd zout uit eigen bodem i Er is trouwens geen ander zout, dat beter is! Boekelo's Tafelzout (l5 ct. per bus van 340 gr.) is steeds goed vloeiend En NEZO keukenzout weldat is ideaal en voordeelig in 't gebruik (13 ct per pak van 2 pond). (Adv Inaez Med.) Als men nu in de kou moet zitten. Het wordt koud. Wel vriest het nog niet over dag en hebben wij ook nog geen sneeuwbuien gehad, maar toch doet de striemende koude wind de wan delaars op straat naar huis snellen. Naar de huis kamer waar de kachel brandt, de lichten ontstoken zijn en alles een sfeer van gezeligheid ademt! Maar zoo is het niet in de woningen der Stille Armen. Uit vorige riiededeelingen weet men dat er verscheidene Stille Armen zijn die niet meer dan één KWU. electriciteit in een heele maand verbrui ken, want meer dan 20 cents kunnen zij daarvoor niet van hun mager huishoudbudget aftrekken. Die menschen zitten dus vrijwel den geheelen langen winteravond in het duister. Onze berekening was immers dat zij daai-van een 50-kaars lamp ten hoogste 40 minuten op een avond kunnen branden. En winteravonden duren zoo lang. Wie geen licht kan betalen, heeft natuurlijk ook geen geld voor brandstof. Hoe groot zal het aantal Stille Armen zijn dat in kou en donker zit? Maar met Kerstmis mag dat niet zoo zijn. Lezer werkt, voor zoover gij dit nog niet deed, mede aan de Kerstinzameling, die bedoeld is om den Stille Armen in Haarlem en omgeving met een Kerstgave te verblijden die hen in staat zal stellen op die dagen althans de materieele zorgen voor even te vergeten. Er zal voldoende geld gegeven worden om het mogelijk te maken dat op die dagen de kachel kan branden, het licht ontstoken, terwijl er. ook voldoende voedsel op tafel kan komen. Dan zal er ongetwijfeld vreugde zijn in die huizen, want zoo'n „weelde" hebben zij in lang immers niet gekend! Vele Stille Armen die hoop hebben dat ook hun naam bekend gemaakt is aan het Comité, zullen verlangend uitzien naar de komst van den afgezant die hen de enveloppe zal overhandigen. De envelop pe die hen een gelukkige Kerstmis waarborgt. Maar wil geen Stille Arme teleurgesteld moeten worden, dan zal nog veel geld moeten binnenkomen. Laat die aanmaning tot hen die nog in staat zijn voor het mooie doel iets te offeren voldoende zijn. Achtste verantwoording giften Stille Armen. N. N. 2.50; IJ. S. D. ƒ2.50, C. C. J. K. ƒ2.50; mej. C. M. Ph. v. H. ƒ2.50; J. v. d. B. ƒ2.50; N. N. 1.35; L. J. Th. K. 1.—; J. V. S.—T. 1.—; W .en D. 2—; F 1.—; F. v. B. ƒ0.75; Mevr. Br. ƒ1.—; A. W. ƒ2.—; H. J. W. ƒ1.—; N. N. ƒ1.—; F. S. ƒ3.50; Mej. Z. 1.50; Dr. 1.—; D. H. te Z. ƒ2.50; v. d. M. 2.50; Mevr. R., Bl'daal, ƒ1.—; E. N. en J. K. ƒ2.—; L. ƒ0.50; uit de spaarpot van kinderen T. 0.75; K. L. E. ƒ1.—; C. B. ƒ1.—; J. D. ƒ1.—; N. N. ƒ0.50; A. T. ƒ2.50; W. S. K. ƒ1.50; v. M. ƒ2.50; Will. C. H. ƒ2.50; Mevr. E. A.—B. ƒ2.50; Mej. C. J. v. d. W. ƒ2.50; Mevr. K. ƒ2.—; A. Z. ƒ0.50; F. K. ƒ0.50; Mevr. W. J. S N. ƒ2.50; Da mes B. M. J. 3.fam. de G. 1.E. H. K. de F. 1.—; N. v. d. M. 0.75; P. J. v. d. B. ƒ5.—; Mevr. R. ƒ2.50; J. t. H. 1.— Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 657 giften tot een bedrag van 5302.97. Giften kunnen worden af gegeven aan onze bureaux Groote Hout straat 93 en Soendaplein of worden over geschreven op onze postgirorekening nr. 38810 onder vtfcmelding „Voor de stille armen" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenseht. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Ai-men", werd bij de Twentsche Bank gestortMevr. S. F. v. D. K. 5. F. K. ƒ2.50; M. H. ƒ10.—; J. S., Heem stede 10.—; N. N. 1.50; N. N. 2.50. Bij het Comité is ingekomen van Mr P .F. S. 10.—. De achtste verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften luidt: N. N. f 2,50; Mej. G. de V. te O. f 1,—- Mei M. H. O. te O. f 2,50; Q. L. f 2.-; fam. v. H f 5,—; A. B. f 2,—; P. B. f 2,50; E. W. te Over- veen f 3,—; J F. K. f 5,—; Mej. L. J. P. v. D. f7,—; E. K. f 1,—; J. T. K. f 5,— Mevr. C W.v.S. f 7,50; A. C. f 10,—; J. E. C. B f 2.50; G. R.S. f 1,Joke v. D. f 1,A. d. B. f 2,—; T. H. Heemstede f 5,—; G. M. B. fl,—M. f 1,S. Z. K. f3,—T. H. T. f 1,—Tilly f2.50; fam. N.—D. f2,50; Mevr. Z. Z. f 1,—N. C. fl,—F. f 1.50; Mevr. P. f 5,—; T. Sch. f 2,—; G. v. T. f 50,—; D. H. f 25,—; I. H. A. B. f 10,—; D. L. f 10,—; Mevr. Wed. S. Z.—K. f 10,—; J. Ph. J. H. f 10,—; F. C. D. f 10,—; Y- d. M. f 10,—; P. S. f 10,— A. J. B. f 10,—; J. J. S. f 10,—; W. F. J. f 6,—; Mej. A. G. M. f 5,—; P. T. f 5,—; X. Y. Over- veen f 5,—; A. v. W. f 5,—; B. F.—W. f 5,—; L. M. f3,50; J. M. W. f3,25; H. H. f3,—; C. H. M. K.—v. d. P. f 2,50; M. M. f 2,50; R. D. B. d. 1. F. f 2,50. SANTPOORT HET GEVAL VAN VERVUILING Oude vrouw overleden. De bejaarde vrouw, die, zooals wij gisteren meld den, door de politie te Santpoort in sterk vervuil den toestand werd aangetroffen is in het Antonius- Ziekenhuis, waarheen zij was vervoerd, overleden. Als spreker trad vervolgens op de heer H. Rik- kers met het onderwerp „Het Bolsjewisme". Spr. zette de voorgeschiedenis uiteen, hoe voor 1903 het bolsjewisme één was met de S. D. A. P., hoe en op welke wijze beide groepen in 1903 felle tegen standers werden en op welke grondslagen het ver schil ontstond. Slechts één gedachte bleef bij beide: alles voor den arbeider, doch het bolsje wisme wenschte daarbij door geweld zijn doel te bereiken. Spr. eindigde met den wensch, dat ons land voor een doordringen van het bolsjewisme zou worden gespaard. Uit den aard der zaak leende dit onderwerp zich tot zeer vele opmerkingen en vragen, zoodat daar uit een levendige discussie ontstond. AERDENHOUT BLOKINDEELING VOOR LUCHTBESCHERMING De onder af deeling Aerdenhout-Bentveld der Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescher ming heeft de blokindeeling van haar terrein goed aangepakt, en een overzichtelijk kaartje huis aan huis doen verspreiden waarop de indeeling precies is aangegeven, met den raad dit kaartje duidelijk zichtbaar in de woonkamer tegen den wand te bevestigen. Haar terrein wordt begrensd: ten westen door de grens Zandvoort/Bcntveld, ten oosten door de grens Haarlem'Heemstede, ten zuiden door de grens Heemstede en ten noorden door de scheiding Aerdenhout'Overveen. Hoofdleider is de heer C. Schuttevaer, Klaphek laan 5, Aerdenhout. Blokleiders zijn de heeren: Blok I en II tijdelijk jhr. van Dedem, Boeken- rodeweg 6, Aerdenhout; Blok III: jhr. van Dedem; Blok IV: mr. P. J. Prinsen Geerligs, Dahlialaan 20, Aerdenhout. Blok V: J. de Lugt, Langelaan 3, Aerdenhout; Blok VI: de heer G. Maks, huize De Schulp; Blok VII: ir. D. C. Noppen, Klapheklaan 1, Aer denhout; Blok VIII en IX; mr. A. L. van Zwijndrecht, V/esterlaan 8, Aerdenhout. BLOEMENDAAL HILLECOM PATRIMONIUM Woensdagavond hield de plaatselijke afdeeling m het eigen gebouw van Patrimonium onder lei ding van den heer J. O. Vermeer een drukbezochte vergadering. Na de gebruikelijke opening werden eerst eeni- huishoudelijke zaken afgehandeld. In de plaats van het niet herkiesbaar zijnde bestuurslid G. Rikkers werd als zoodanig gekozen de heer A. Kapteijn. In de commissie van beheer werd herkozen de heer C. Jansen, terwijl tot lid der woningstichting werd herbenoemd de heer P van Klaveren. DIEFSTAL VAN EEN PORTEMONNAIE. De politie heeft aangehouden en voorloopig in arrest gesteld mej. S. wonende te Haarlem die als werkster in dienst was bij een familie in Bloemen daal. Een dienstmeisje, dat daar in betrekking was miste haar portemonnaie met ongeveer drie gulden. Hiervan werd de werkster verdacht. Zij bleek den diefstal te hebben gepleegd. Zij werd naar den politiepost gebracht en na verhoord te zijn op vrije voeten gesteld. HEEMSTEDE EEN DROEVE MILITAIRE PLECHTIGHEID. Na een kortstondig doch hevig lijden is dezer dagen de milicien K. Deinum uit Gaastmeer in de inrichting Meer en Bosch overleden en heden morgen is het stoffelijk overschot naar zijn ge boortegrond overgebracht. Om 7 uur werd het stoffelijk overschot van het sterfhuis afgehaald door de Mitrailleurs Com pagnie. De stoet werd als volgt gevormd: Voorop tamboers met omfloersde trommels, gevolgd door den waarnemenden bataljonscommandant, dan het vuurpeleton bestaande uit een onderofficier en 12 manschappen, dan de lijkauto met 4 slip- pendragers. waarachter 12 dragers (collega's), een volgauto met een deputatie der Compagnie; daarachter de mitrailleurs-compagnie. Bij de grens van Heemstede, aan de Blauwe Brug, werd halt gehouden, waarna het muziek- coros van de motorcompagnie gedempt het Wil helmus speelde en na een laatsten groet door het salvo van 12 schoten door het vuurpeleton ver trokken de beide auto's in de richting van Fries- De lijkbaar was gedekt door een 3-tal kransen, waarvan twee van officieren, onderofficieren en manschappen en een van het O. en O. en de bur gerij van Heemstede. De droeve plechtigheid werd door talrijke be langstellenden gadegeslagen. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. MARKTBERICHT IJmuiden 14 Dec. 1939. (ANP) Tarbot 225 ct. per kg. Tong 180—160 ct. per kg. Heilbot 100 ct. per kg. Bot f 24.50—12 per 50 kg. Schar f 6.60—3.80 per idem. Poontjes f 7.704.50 per idem. Kleinmiddel schelvisch f 2119 per idem. Kleine schelvisch f 1811.50 per idem. Groote gul f 15 per idem. Wijting f 9.504.30 per idem. Makreel f 16.508.80 per idem. Versche haring f 148.10 per idem. Kabeljauw f 5234.50 per 125 kg. Vleet f 2.05 per stuk. Leng f 1.500.70 per stuk. Koolvisch 8060 per stuk. BESOMMIN GEN Aangevoerd aan den afslag 1958 kg. geconsig neerde snoekbaars, 3225 ct. per kg. 513 kisten versche haring. Trawlers: 835 m. Maria van Hattem IJM. 1 f 5940 65 m. Maria IJM. 95 f 720 Loggers met versche haring. SCH 130 f 1720 SCH 46 f 1060 SCH 50 f 140. De heer F. A. van Opbergen overleden. In den ouderdom van 51 jaar is gisteren na een langdurige ziekte overleden de heer F. A. van Opbergen, directeur van Thalia Theater alhier. De crematie vindt plaats a.s. Zaterdag na aan komst van trein 11.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2