„2)e aitQeiuk&a&get" GROENTJE DONDEünSG 14 DE C E MB F. B 1939 HXXEEEM'5 DSGBESD 1 VOOR DEN KANTONRECHTER Duur water. Over de waterprijzen hebben we in deze streken over het algemeen niet te klagen. Ge kunt voor nog geen halve cent uw buik rond drinken indien men ten minste door het drinken van water een ronde buik zou kunnen krijgen hetgeen te be twijfelen is. Met melk is het heel anders gesteld. Die moet duurder betaald worden maar daar staat dan ook weer tegenover, dat veel melk drinken wel bevorderlijk is voor den menschelijken omvang. Tenminste als ge bij het koopen van een liter melk ook werkelijk een liter melk krijgt en niet melk vermengd met eenige deelen water. Een Be- verwijksche melkhandelaar. die blijkbaar bezorgd was voor den slanke lijn van zijn cliënten had water door de melk gemengd en uit het nemen van 2 monsters was dat geconstateerd. Na het eerste monster had de melkhandelaar zich tot een veearts gewend en hem verteld, dat hij een zieke koe had waardoor het waterpercentage in de melk abnormaal hoog was geworden. De veearts had twee monsters gekregen een van de zieke en een van de normale koe en had inderdaad kun nen vaststellen, dat de melk van de zieke koe van minder goede kwaliteit was. Daar de dierenarts echter niet zelf de monsters had genomen doch de melkhandelaar ze bij hem had gebracht, kende de ambtenaar van het O. M. aan dit onderzoek weinig waarde toe. De melkhandelaar had volgens hem gemakkelijk water in een der monsters kunnen doen. De Ambtenaar vond het een bijzonder erger lijk vergrijp en eischte voor de eerste overtreding een geldboete van f 25 of 15 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met 2 jaar proeftijd en voor de tweede overtreding 2 weken hechtenis. De Kantonrechter wilde nog geen gevangenis straf opleggen en veroordeelde den melkhandelaar tot een boete van f 100 of 20 dagen en een van f 200 ol 40 dagen. Zoodai water onder bepaalde omstandigheden toch duur kan zijn. Duurder zelfs dan in warmer streken. HAARLEM'S KAMERMUZIEK ENSEMBLE. Maandagavond 18 December zal Haarlem's Kamermuziek Ensemble een kamermuzekavond geven in de bovenzaal van het Gem. Concertge bouw te Haarlem. Het ensemble bestaat uit Chris v. d. Glas, 1ste viool. Jan Hesmerg 2e viool, Fred Luyken piano, Jetty Kruseman cello en Jan Tegel altviool. Doar de mobilisatie kan de 2e violist Jan Hesmerg zijn medewerking aan dien avond niet verleenen terwijl om dezelfde redenen Chris van der Glas zijn taak tijdelijk aan Jan Tegel heeft overge dragen. Haarlem's Kamermuziek Ensemble bestaat uit vijf jonge musici die allen hun opleiding genoten aan het conservatorium van Toonkunst te Am sterdam of aan de muziekschool van deze Ver- eeniging te Haarlem. Het ensemble stelt zich ten doel de belang stelling voor de kamermuzieklitteratuur die zoo veel te weinig uitgevoerde werken telt, te bevorderen. Het hoopt, dat deze belangstelling zich niet alleen beperkt tot luisteren, maar ook leidt tot gezamenlijk musiceeren in den huiselijken kring. Op de uitvoering van 18 December zal o.m. een eerste uitvoering te Haarlem worden ge geven van het piano-trio van Jan Felderhof. Verder vermeldt het programma nog: Trio Op. 1 No. 3 c. moll van L. van Betehoven, Sonate voor cello en piano Op. 38 c. moll van Joh. Brahms, Sonate in E voor viool en piano van P. Hindenmith en Gab. Faurè's pianokwartet Op. 15 c. mineur. PROVINCIAAL SUBSIDIE PROEFTUIN TE AALSMEER. Bij de behandeling van de voordracht van Ged. Staten betreffende een provinciaal subsidie voor den Proeftuin te Aalsmeer in de betrokken com missie van Prov. Staten, juichte een der leden deze voordracht ten zeerste toe, maar betwijfelde niettemin of het juist is, aan de toe te zeggen 2.500.—. de voorwaarde te verbinden dat door het Rijk ten minste het dubbele zal worden be taald. Gevreesd werd dat, indien voldoende hulp van Rijkswege achterwege zou blijven, ook de Provincie tot vermindering van het toe te zeggen bedrag zou moeten besluiten. Een ander lid was echter van meening, dat de gestelde voorwaarde juist een gunstige uitwerking kan hebben en zelfs een zekeren waarborg in houdt dat naar behoefte subsidie wordt gegeven. Weer een ander lid vroeg of het niet mogelijk zou zijn het bedrag tot f 3.200— te verhoogen en of Ged. Staten bereid zijn met voorstellen tot het geven van méér subsidie te komen, indien mocht blijken, dat het bestuur van den Proeftuin voor tekorten komt te staan bij haar streven om de wetenschappelijke voorlichting aan de bloemis terij te Aalsmeer zoo goed mogelijk te doen zijn. Het lid van Ged. Staten, in de vergadering aan wezig, verklaarde, dat het College met blijmoe digheid het gevraagde bedrag van 2.500.— heeft toegezegd, echter geen enkele aanleiding aanwe zig achtte om hierboven uit te gaan. Niettemin zijn Ged. Staten van meening. dat het streven van het bestuur van den Proeftuin zóó belangrijk Is dat eventueel gaarne zal worden overwogen verder gaande hulp te verleenen. indien door te kort aan middelen het effect ongunstig beïnvloed zou worden. Gedeputeerde Staten waren zich volkomen be wust van de moeilijkheden, waarmede Aalsmeer te worstelen heeft en van meening dat dit belang rijke bedrijfsgebied met alle ten dienste staande middelen moet worden geholpen. De commissie besloot. Prov Staten te advisee- ren, de voordracht te aanvaarden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 DECEMBER Progr. 1: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.— Keulen 10.— Pauze of diversen 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel 2.20 Deutschlandsender 5.20 Brussel Fransch 7.20 Ned. Brussel 8.20 Brussel Fr. 9.20 Keulen 9.35 Brussel Fr. 10.20 Ned. Brussel 11.20 Deutschlandsender (Breslau) Progr. 4. 8.Ned. Brussel 8.20 Engeland 8.30 Ned. Brussel 9.20 Engeland 11.20 Danmarks Ra dio 12.20 Engeland 1.05 Brussel Fr. 1.20 Engeland 1.50 Parijs Radio 2.20 Danmarks Radio 3.50 Keulen 4.20 Engeland 5.20 Boedapest of diversen 5 50 Ned Brussel" 6.05 Parijs P.P. 6.20 Engeland 6.35 Ned. Brussel 7.05 Engeland 7.20 Keulen 7.35 Diversen 9.20 Engeland 9 35 Boedapest 10.20 Diversen 10.40 Boedapest 11.20 Engeland Progr. 5: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheve- ningen. Berichten Dep. van Justitie 5.097.00 Di versen. 7.008.90 Eigen gramofoonplatenconcert. „Elek wat wills". 1. Hongaarsche Marsch, Concertgeb. Orkest: 2. Notte a Venezia. Benjamino Gigli: 3. Potp. uit ..Die Geisha", H. E. Groh en M. Hesters; 4. Flirtation Walk. Dick Powell; 5. Basin Street Blues, The Four Blackbirds: 6. De Olieman, L. Davids; 7. Piano Medley of Straus Waltzes. Ch. Kunz; 8. Ouv. Or pheus in der Unterwelt, Berl. Philharmoniker: 9. La donna a mobile ..Rigoletto", Jussi Björling: 10. Tanz der Sylphiden, Concertgeb. Orkest; 11Will you remember, J. MacDonald. N. Eddy; 12. Dixon Hits nr. 26. Reg. Dixon; 13. Ev'ryone says I love you. Edna Clare; 14. Marschenpotpourri van Sousa, Jack Hylton. 8.0012.09 Diversen. Mr. A. F. Zwaardemaker over „Asylrecht". Woensdagavond hield de Haarlemsche Waagkring een bijeenkomst in het gebouw van de „So ciëteit Vereeniging", waar mr. A. F. Zwaardema ker sprak over het onderwerp „Asylrecht". Dr. T. Goedewaagen heete de aanwezigen wel kom. Iedereen heeft de laatste jaren gesproken over het asylrecht van buitenlandsche vluchtelin gen, aldus mr. Zwaardemaker en t.a.v. de geschie denis en de huidige beteekenis van dit recht wordt dikwijls verkeerd geredeneerd. Een asylrecht is nooit een recht op asyl. In zijn eenig juiste juridische beteekenis is het 't recht om asyl te verleenen. Er zijn drie vormen van asylrecht. Het kerkelijk asylrecht is vermoedelijk een voorrecht geweest, dat in Griekenland aan bepaalde tempels verbon den was. Dit instituut heeft zich van Griekenland naar Rome, en vandaar uit over het heele Romein- sche Rijk uitgebreid. Wie dus in de middeleeuwen iets op zijn gewe ten had en vluchtte in een kerk of op een kerkhof of zich alleen reeds vastklampte aan een priester kon niet meer door de wereldlijke overheid wor den gegrepen. Vond de overheid dat zoo maar goed? In den tijd, dat dit asylrecht bloeide was het strafrecht nog geen overheidskwestie doch de handhaving er van een familietaak. De politie ging dit recht uit den weg. De crimineele ordonnantie van 1570 wendde zich tegen het kerkelijk asylrecht. Hier te lande is door dat de reformatie tegelijk haar intreden deed met de bevrijding van de Spaansche heerschappij het asylrecht verdwenen. De heiligheid der kerkge bouwen was toen immers opgeheven. Tot aan het eind van de 18de eeuw was dit asylrecht in het zuiden des lands echter nog een nagel aan de dood kist van eiken officier van justitie. Het feodale asylrecht was niet anders dan een uiting van vaderlandsche zelfstandigheids waanzin. Iedere plaatselijke autoriteit in den tijd der Vereenigde Nederlanden wensehte geen autoriteit boven zich. Het volkenrechterlijke ayslrecht is het eenige, dat tegenwoordig practische beteekenis heeft. In het begin van de 19de eeuw kwam men er toe te zeggen dat een vluchteling uit een vreemd land niet uitgeleverd mocht worden. Voor dien tijd was het de plicht van de staten om rebellen enz. uit te leveren. Men leverde toen menschen uit, die zich aan politieke misdrijven schuldig maakten. Wanneer iemand een gewoon misdrijf beging werd hij niet uitgeleverd. In de 19de eeuw komen de politieke vluchtelin gen bij honderdtallen. Het is in dezen tijd dat de gedachte groeide dat men niet moest overgaan tot uitlevering van politieke vluchtelingen. In het zich liberaliseerende Europa van omstreeks 1830 ging men hoe langer hoe meer bescherming verleenen aan emigranten. Overal werd door geestelijken e.a. in dien tijd verteld dat onze voorvaderen ook altijd vriende lijk tegenover vluchtelingen zijn geweest. Maar daar is niets van aan. De vaderlandsche gastvrijheid was veeleer een onderbreking van onze historische lijn. Ons land verleende weliswaar gastvrijheid aan vele vorsten doch dit was eigenlijk niet het gevolg van een bepaald streven. Deze vorsten hadden min of meer speciale relaties met ons land. Door bijv. de Hugenooten in ons land te ontvan gen onttrok men aan Frankrijk een groot deel van den middenstand, die hun geld en hun in dustrieën naar hier meebrachten. Men moet zich derhalve niet voorstellen dat het hier altijd een eldorado is geweest voor vreemde vluchtelingen. Dit wordt tegenwoordig zoo vaak ten onrechte beweerd. Het vreemdelingenrecht is hier altijd strenger dan in welk ander land dan ook geweest. Na de pauze bestond er gelegenheid vragen te stellen. FEESTAVOND VAN DE FED. VAN ARB.- ESPERANTISTEN. Elk jaar, bij voorkeur op den I5den December, den geboortedag van den schepper van Esperan to, Dr. Zamenhof, vieren de Esperantisten feest. Zoo organiseert de Fed. van Arb. Esperantisten dien datum een feestavond in gebouw „Odéon", Jansstraat te Haarlem. Dat dit nooit een luid ruchtig feest kan zijn, spreekt wel van zelf en dit jaar zal het dat zeker niet zijn, omdat Espe ranto niet alleen een Wereldtaal is, maar boven al een internationale toepassing van de gedach te aan wereldvrede en broederschap. Natuurlijk bomt er op zoo'n feestavond een buitenlandsch Eperantist. want de idee Wereld taal wil zich niet binnen de grenzen laten op sluiten en ditmaal is het zelfs een buitenlandsche familie, die den heelen avond zal vullen met muziek, voordracht, zang en dans, waardoor zelfs minder ervaren studenten in deze taal een pret tige avond wordt gegarandeerd. BAL DANSSCHOOL H. KWEKKEBOOM Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de dansschool H. Kwekkeboom aan de Nieuwe Gracht wordt Zaterdagavond 16 December een bal gege ven in alle zalen van het Concertgebouw. De dans muziek zal worden verzorgd door The Merry Ma kers" o.Lv. Jan Staats met medewerking van de lady-crooner Babe Morris. Ook de Haarlemsche band „The Margians" zal aan dit bal medewerken. Migraine i Nee'n AKKERTJE (Adv. Ingez. MecL.) Herscholing van keilners. Een nieuwe cursus te Haarlem. Men schrijft ons: De in den vorigen winter van gemeentewege on dernomen pogingen om door het bijbrengen van meer vakbekwaamheid den werkloozen zelf een wa pen in de hand te geven ten einde de zoo zeer ge vreesde werkloosheid te bekampen, zijn met suc ces bekroond. Onder deze maatregelen heeft de her scholingscursus voor keilners een belangrijke plaats ingenomen. De resultaten met dezen cursus bereikt, hebben de commissie die het gemeentebestuur van voorlichting dient en is samengesteld uit afge vaardigden van werkgevers- en werknemersorga nisaties aanleiding gegeven het gemeentebestuur te adviseeren in het winterseizoen wederom een dergelijken cursus te organiseeren. Het gemeente bestuur, dat immer bereid is, waar mogelijk, mede te werken om de werkloosheid terug te dringen, heeft dit advies opgevolgd, met het resultaat, dat in de afgeloopen week met het geven van onder richt een aanvang kon worden gemaakt. Dank zij de medewerking van de firma Gebr. Brinkmann, wordt deze cursus, welke zooveel mogelijk op de pr act ijk zal worden gericht, in haar restaurant aan de Groote Markt gegeven. Daarmede is hij geplaatst in de entourage, welke voor het practische onderricht zoozeer gewenscht is. De cursus zal gedurende 4 maanden op drie mid dagen in de week worden gegeven door drie leer krachten en omvat de vakken serveerkunde, Fran- sche keukentermen, menu-kennis en algemeene vakontwikkeling. Een 20-tal cursisten werd inge schreven. De kosten worden door gemeente en rijk gedragen. DERDE PROVL\CL\LE SUPPLETOIRE BEGROOTING De derde suppletoire begrooting der Provincie voor 1939 (Onvoorziene uitgaven) werd in de betrok ken commissies van Prov. Staten behandeld. Een lid der Commissie uitte zijn voldoening over de vrijgave van machtigingen ten behoeve van het P. E. N., tot een bedrag van ca. f 12.000.000. Even wel was het voor hem een vraag of daarnaast post 324 (uitkeering P. W. N.) groot f 5.130.234,89 niet voor verlaging in aanmerking komt. Voorzoover hij had kunnen nagaan, zijn door Prov. Staten in de jaren 1934 tot en met 1938 mach tigingen verstrekt tot een bedrag van f 3.908.540, terwijl in die jaren is uitgegeven f 2.700.034.96, zoodat minder is uitgegeven dan werd verleend f 1.208.505.04. Daar het geraamd bedrag der uitkeering P.W.N. f 5.130.234.89 bedraagt, zou nog ongebruikt open staan over de jaren vóór 1934 f 5.130.234.89 minus f 1.208.505,04 of f 3.921.729.85, wat dit lid zeer hoog voorkwam. Hij verzocht derhalve deze cijfers nog eens te willen nagaan en zoo mogelijk dezen post t' volgende jaar te verlagen. Vorengenoemd lid van Ged. Staten geeft als zijn meening te kennen, dat de grond voor de voorge stelde overbrenging van verleende credieten is ge legen in de omstandigheid, dat de werken zoo lang mogelijk met de eigen middelen der bedrijven wor den gefinancierd en de objecten in een aanmerkelijk korter tijdsbestek worden afgeschreven dan de looptijd der betreffende leeningen bedraagt. Zoo is een aantal leeningsbesluiten ontstaan op grond waarvan geen kapitaalsuitgaven meer behoeven te worden gedaan. De mogelijkheid van een te hooge raming voor kapitaalsuitgaven achtte hij uiterst klein. Tuinbouw en Plantkunde. Al weet men, dat de heer C. Sipkes, als hij plaatjes vertoont en een spreekbeurt te vervullen heeft, steeds iets goeds naar voren brengt, nie mand had toch kunnen vermoeden, dat wij Dinsdagavond op de vergadering der afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in Hotel „Lion d'Or" te Haarlem zulke zeldzame kleuren foto's te zien zouden krijgen. Ze waren door den heer Sipkes zelf vervaardigd en waar de foto grafeerkunst te kort was geschoten, door hem zelf met de hand bijgekleurd. Als zeer geslaagd zouden wij willen noemen de Botanische Tulpen, de Irissen, het Japansche Bloemengazon. de Ap pelbloesems en den prachtigen zonsondergang. Ook de andere platen getuigden van groote tech nische vaardigheid en als er dan nog een des kundige toelichting bij gegeven wordt, zooals de heer Sipkes dit doet, geniet men er dubbel van. Niet të verwonderen was het dan ook, dat de spreker veel succes oogstte en dat de voor zitter, de heer J. L. Bouwer, hem in hartelijke bewoordingen dank bracht. Besproken werd de deelneming aan den op- gerichten cursus in groenten- en fruitteelt door de afdeeling Bloemendaal, van welken cursus de heer Steetskamp de leiding heeft. De voor zitter wekte op tot deelneming aan deze nuttige lessen. Bij de onderlinge tentoonstelling werden 8 punten toegekend aan een inzending Cyclamen van de Bloemisterij Koper te Bennebroek en 5 punten aan een mandje van den heer Van de Wateren. De Waaghals. door J. P. BALJé. HET stond voor ieder, die Kobus Barent- sen kende vast, dat hij wis en zeker een vroegen dood zou sterven, want een groo- tere waaghals dan hij moest nog geboren worden. In zijn jeugd zei de heele buurt al, dat hij nog eens ongelukkig aan zijn einde zou komen, want er bestond geen sleeperswagen, geen vrachtauto, geen tram, waar hij niet aangehangen had en in groote vaart weer afgesprongen was. maar een verstuikte pols was bij dié waarghalzerij het erg ste geweest, wat hem overkomen was. Als er ijs lag, was hij de eerste, die probeerde, of het hem al dragen kon: niet alleen in de stadsvijvers, waar het hem hoogstens een paar natte voeten kon kosten, maar ook op het gevaarlijke kanaal. Daar was hij dan ook een keer prompt „kopje onder" gegaan en slechts met de grootste moeite was het gelukt hem tusschen de ijsschotsen van daan te visschen. Het had hem een stevige long ontsteking bezorgd en zijn naaste bunren hadden wijs-glimlachend verklaard, dat ze het altijd wel gezegd hadden dat die Kobus op zoo'n manier nooit een „blijvertje" kon zijn en dat hij nu Petersen den grimmigen begrafenisondernemer met het uitgestreken gezicht, wel werk zou bezorgen. Maar Kobus dacht er anders over, en kwam de crisis alsmede koortsen van meer dan 41 graden te boven. De buren schudden het hoofd over zoo veel brutaliteit, maar wisten te voorspellen, dat het alleen maar uitstel van executie zou betee- kenen. En Kobus liet niets na, om de voorspelling van zijn buren waar te maken. Waar er maar een gelegenheid was om zijn bravour te toonen, deed hij het. Hij ging zwemmen in de breede rivier bij „afgaand" water, lette er niet op. of de badman toeterde, tot hij geen adem meer had, maar zwom naar de roode lichtboei, die de scheepvaart tot baken diende, rustte daar een kwartiertje uit en zette dan den terugtocht in. Het kostte hem alleen een feilen uitbrander en een klinkende draai om z'n ooren van den bad man. Z'n grootste genoegen vond hij er in, precies voor een hardrijdende auto langs den weg over te steken en hij had nooit meer schik, dau wan neer de hevig verschrikte chauffeur met een af- schuweijk geknars van zijn remmen stopte en een uitgebreide vocabulaire aan scheldwoorden over hem uitstortte. Was hij op de flets, dan jakkerde hij tusschen alle verkeer door en ont- De Amerikaansche marine heeft met een lucht schip een nieuwe methode tot het redden van drenkelingen gedemonstreerd, waarbij een zware takel het gevaarte op zijn plaats houdt en een touwladder met zak wordt neergelaten, waar langs de geredde omhoog kan klimmen of om hoog gehaald kan worden. De agent, die de wacht had, wist echter, waar de commissaris was. „Die trouwt vandaag", zei hij. En nummer 18 greep naar zijn hoofd. Och ja, dat was waar ook. Hoe kon hij dat nu vergeten? De commissaris had hem nog wel als z\jn plaatsvervanger aangewezen. Tja, nu zat er niets anders op, dan zelf de zaak te onderzoeken. Agent nummer 18 zette z'n pet af, ging achter het bureau van zjjn chef zitten en helde. Aan den agent, die binnenkwam, gaf hij 't bevel den vreemden arrestant en mevrouw Dinges binnen te laten. Enkele oogenblikken later ging de deur open enmevrouw Dinges kwam hoogst opgewonden binnen. Ze zwaaide een brief hoog boven haar hoofd. Achter haar kwam de vreemde snoeshaan binnen De laatste keek triomfantelijk naar agent nummer 18. TWF.EOF HAhDb tlauBtUiri TE koop? plftATS EE9 snapte dagelijks enkele maken aan een zekq dood met die dosis geluk, die blijkbaar volgq ongeschreven wetten de waaghalzen toegemaj wordt. Kobus ging naar zee. En de buren schudt deelnemend het hoofd, toen ze dat besluit n zijn moeder vernamen. „Enfin", zeiden ze onj elkaar „dan krijgt hij tenminste een eerlij zeemansgraf". Want Kobus had zich door j; kwajongensstreken, die aan baldadigheid grei den, niet bepaald bemind gemaakt bij de ordeüj leden van de maatschappij. De kapiteins, waar hij bij voer, hadden b wat met hem te stellen. Zoo'n lichtmatro hadden ze nog zelden meegemaakt. Ze stond doodsangsten uit. als ze hem op onverantwa delijlk-nonchalante wijze in het want za? klauteren, maar aan den anderen kant hadden bewondering voor den durfal, want er was gi baantje zoo gevaarlijk, of Kobus voerde het Toch scheen de zee niet zijn element te z want toen hij op zijn derde reis bij stormt van de „bak" was geslagen, waar hij op dat e ment heelemaal niets te maken had, en i een aantal gebroken ribben in het zeemanshce taal van Bah ia Blanca opgenomen moest won gaf hij er den brui aan. Na zijn herstel sU de consul hem op transport naar Nederland keek Kobus uit naar een ander baantje. De baantjes lagen echter niet opgeschept daarom besloot Kobus het in den vreemde zoeken. Als blinde passagier wist hij, om treinen hangend, Frankrijk te bereiken, en t hij daar kwam, brak juist een oorlog uit. wist dienst te nemen in een vreemdeling! legioen. En Kobus Barentsen zou zichzelf niet gewt zijn als hij zich ook daar niet onderscheiden door zijn overgelijkelijke roekeloosheid, die g durf meer genoemd kon worden. Hij was st* de eerste, om zich als vrijwilliger op te ge voor hachelijke ondernemingen, werd vijf 1 gewond, waarvan twee maal zoo ernstig, alleen een wonder en zijn ongelooflijke taail hem het leven er deed afbrengen, en toen den dienst verliet, sierde een rijtje militaire derscheidingen zijn borst. Die medailles bezorgden hem in het vaderl wél een zekere bewondering, maar geen ba tje. Totdat het hem eindelijk lukte, zich glazenwasscher te verhuren. Als men Kobus boven op zijn ladder bezig hield men het hart vast. Dat doet men al als men een gewone glazenwasscher bezig met zijn halsbrekende toeren. Maar Kobus geen gewone glazenwasscher. Als hij gedaan als al zijn andere collega's, wat voldoende is normaal mensch kippenvel te bezorgen, zou 1 het baantje te emotieloos zijn geweest. Kc hield het midden tusschen een glazenwass< en een geveltoerist. Natuurlijk kwam het g moment in zijn hoofd op, wanneer hij een had gereinigd en hij naar de volgende me netjes zijn ladder af te dalen en voor de volge ruit te plaatsen. Dat deden zijn collega's imn ook alleen ln uiterste noodzaak. Maar Kobus bestond geen uiterste noodzaak. Iet uitstekende steen was voor hem voldoende er zijn voet op te zetten en een andere uit kende steen te zoeken, waar hij één hand of naar vingers om kon klemmen. Met zijn an< hand draaide hij dan zijn ladder naar zijn i en vaak floot liij ondertusschen nog een de tje. „Nou", wisten zijn kennissen elkaar te vertel „dat is het einde van Kobus Barentsen. Er is 1 slotte aan alles een grens en Kobus zal als zeuwasscher sterven" Zijn buren, zijn vrienden en zijn kennis kregen gelijk. Kobus stierf op jongen leef tijd.Kc blies als glazenwasscher den laatsten adem De voorspellingen kwamen uit, want Kobus zesentwintig jaar, toen Magere Hein hem in knokige vingers kreeg. Kobus had juist zijn equilibristische toe aan den gevel van een groot kantoorgebouw eindigd en hij was zijn ladder afgedaald ra het laatste raam was schoongemaakt. Hij op zijn wagen toe met zijn emmer in de ha toen hij struikelde over een losgeraakte v van zijn schoen. Hü viel en kwam zoo ongelul terecht, dat de haak, waaraan hij zijn em: ophing, hem juist in de slaap drong Zesentwintig jaar was de waaghals, toen overleed. Als glazenwasscher Toen zijn bennissen het vernamen knikter alwetend met het hoofd. Ze hadden het al wel geweten, dat die roekelooze Kobus nog e ongelukkig aan zijn eind zou komen! (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden). REÜNISTEN HANDELSAVONDSCHOOL De Reünisten van de Handelsavondschool g€ Zondagmiddag een Thé Dansant, in Hotel de Li werik, Kruisstraat, te Haarlem. Pim Verdel en zijn Rhythme Maniacs zuller dansmuziek verzorgen. VERVOER N. Z. H. Vervoersopbrengst van de N. Z. H. gedurendi maand November 1939 is f 270.812, tegen f 239 in dezelfde maand van 1938. DISTRIBUTIE VAN ACETON Vele handelaren in en verbruikers van ace hebben nog geen inschrijving bij het rijksbur voor chemische producten, aangevraagd. Belanghebbenden zijn nog tot 22 December ln de gelegenheid dit verzuim te herstellen bedoelde inschrijving aan te vragen, hetwelk schieden kan bij het rijksbureau voor chemis producten 's-Gravenhage. Alle fabrikanten, importeurs, grossiers en dustrieele verbruikers van aceton dienen in schreven te zijn. Slechts detaillisten, zooals a thekers en drogisten etc., benevens de kleine v bruikers, zooals ziekenhuizen, schoenmakers dergelijke, welke slechts enkele kg. aceton week verbruiken, zijn van inschrijving vrijgesti Degenen, c'ie. hoewe! daartoe verplicht, vóór December 1939 nog geen inschrijving hebben ai gevraagd kunnen niet rekenen op een toewijz voor de op 1 Januari a.s. aanvangende twei distributieperiode.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6