Rijksmiddelen (.L.M. hoopt volgend jaar postdienst op de West te openen. Allerlei verkeerskwesties aan de orde. DE OORLOG TER ZEE ATERDAG 16 DECEMBER 1939 HAARCEM'S DAGBEAD Een jaar later een passagiers-postdienst. \SD0mSÖ= pp ÉSsA WMAtTA^ >pj-HS, [HET KIM NET IN WEST-INDIË -V-c; =eOSIOJ«co=^-. 1 r^= -I t i a n t I s ch e J tb: S c rt e e e.-\ - ^LC e a a n HBBaas:(flri Op deze kaart is de nieuwe luchtverbinding aar Ciudad Bolivar in Venuzuela aangegeven; iteressant is hierop de groei van de KIM, te olgen, welke met twee luchtlijntjes begonnen van Ouragao resp. naar Aruba en naar onaire en thans een belangrijke schakel ge- orden is tusschen de omringende luchtlijnen er andere maatschappijen. 4 lijnen geven veribinding naar Venezuela, twee |nen naar Britsche eilanden Barbados en Tri- [dad.en één lijn naar Columbia; terwijl onze iroofe invloed van den oorlog op hef luchtverkeer. Het feit,, dat vijf jaren geleden, nl. op 15 Decem- jr 1934, de Kerstvlucht van de Snip werd onder omen en dat daarmede een aanvang werd ge laakt met de stichting van het KL.M.-bedrijf in est-Indië, waar zich sedert dien rond onze ge- iedsdeelen een luchtnet met groote perspectieven seft ontwikkeld, heeft onze K.L.M.-directie aan- iding gegeven daarover in een persconferentie >t een en ander mede te deelen. Een belangrijk steunpunt schijnt Curasao te wor- en voor een intensief luchtverkeer. Geregeld wer en nieuwe luchtvei-bindingen tot stand gebracht de lengte van het net dat hier op het oogenblik oor de K.L.M. wordt geëxploiteerd, bedraagt 3675 ,M. in den loop van 1938 werden de diensten ge iend op Coro, aan- de kust van Venezuela en op aranquilla in Colombia. In 1939 ging de ontwikkeling vooral in weste- jke richting, in Februari werd de luchtverbinding isschen Curasao en Trinidad geopend, terwijl te- ïlijkertijd het Engelsche eiland Barbados door de .L.M. in haar luchtnet werd opgenomen. Tot dien ■as Barbados geheel van luchtverkeer verstoken tbleven, zoodat ook hier de instelling van de vier wekelijksche dienst met vreugde werd ont- angen. In September van dit jaar werd tenslotte het lan verwezenlijkt, dat men van den aanvang af eeds voor oogen had gehad, het vestigen van een telle verbinding tusschen de twee belangrijkste federlandsohe gebiedsdeelen in West-Indië, met ame Suriname en Curasao. Het ongeveer 1700 !.M. lange traject wordt in zeven uur_ afgelegd, aet een tusschenlanding in Port of Spain. Een nieuwe luchtlijn. Uitbreiding komt dezer dagen tot stand. Op 5 anuari aanstaande zal nl. de dienst van Trinidad aar Ciudad Bolivar worden geopend. Ciudad Bo- ivar, een reeds vrij aanzienlijke stad in het bin- enland van Venezuela, is sterk in opkomst, ver- chillende belangrijke ertsgebieden in de omgeving ferden den laatsten tijd in exploitatie genomen. Het ligt in de bedoeling, twee van de Douglas )C-5 vliegtuigen, welke eenigen tijd geleden wer en besteld, in het aanstaande voorjaar recht reeks van Noord-Amerika naar Curasao te diri- eeren, waar zij voor de vloot een welkome aan- ulling zullen zijn. Voor Suriname valt de nadruk op de taak van e luchtvaart in dienst van de karteering Op dit ebied werd in West-Indië aan de K.L.M. reeds be- angrijk werk opgedragen. Groote aandacht wordt besteed aan de vesti ging van een Transatlantische verbinding Am sterdamParamaribo via Portugal en de Kaap Verdische eilanden, Indien de voorbereidingen hiertoe normaal voortgang kunnen vinden, kunnen in den zomer van 1940 zeker eenige postvluchten worden verwacht. Tegen het einde van 1941 zullen dan gemengde passa giers- en postdiensten kunnen worden tege moet gezien. Als voorwaarde geldt uiteraard, dat de oorlogsomstandigheden de voorberei dingen niet te zeer in den weg mogen staan. Vermoedelijk reeds Woensdag a.s. zal onder com- nando van den piloot Brinkhuizen een DC-2 vlieg- uig van Schiphol via Shoreham naar Portugal ver rekken ter verdere voorbereiding van de K.L.M.- ■erbindingen met Lissabon als steunpunt, zoowel usschen Noord en Zuid als in de naaste toekomst usschen Europa en Amerika door de lucht. In Lissabon is men bezig een zeer modern vliegveld n te richten, waarvan de K.L.M. gretig gebruik ioop te maken. ACHTTIENJARIGE PLEEGDE GEHEEL ALLEEN EEN MOORD Naar wij vernemen, heeft het voortgezette on- lerzoek in de moordzaak tegen P. K., die in den lacht van Zondag op Maandag in een pand in de laan te Rotterdam de 36-jarige M. E. O. door wur- ing om het leven bracht, uitgewezen, dat de tweede learresteerde, L. S., niets met den moord heeft te naken. Weliswaar heeft IC. hem in den loop van len dag op de hoogte gebracht van hetgeen hij had ledaan, zoodat hij door dit aanvankelijk voor Ie politie te verzwijgen ernstige verdenking op lich laadde, het is evenwel niet gebleken, dat hij den moord een werkzaam aandeel heeft gehad, is dan ook op vrije voeten gesteld. DS. HUGENHOLTZ VEROORDEELD. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 51-jari- Igen predikant J. B. T. Hugenholtz uit Ammerstol (Veroordeeld wegens het schrijven van een artikel in een nummer van Kerk en Vrede, hetwelk belee- Idigend werd geacht voor het openbaar gezag, tot :f 40 boete subs, 20 dagen hechtenis, met vernieti ging van de stukken van overtuiging, kolonie Suriname tevens met Curasao is ver bonden. De tijd zal niet ver meer af zijn, dat wij eens kunnen zeggen dat de afgelegen eilanden o.a. St. Martin, Saba en St. Eustatius, welke Neder- landsch bezit zijn, ook in het K.L.M.-net zullen zijn opgenomen. De bekende vooruitstrevendheid van deze maatschappij kent blijkbaar geen moeilijk heden en het doet ons goed als Nederlander te zien dat oc.k onze West geen stiefkind is. De oorlogstoestand in Europa heeft de K.L.M. wel gehandicapt, hetgeen moge blijken uit het feit, dat voor het binnenland een vermindering met 52 pet. en voor de Europeesche lijnen met 11 pet. sedert verleden jaar moest worden geboekt. Daar entegen heeft het luchtverkeer naar Ned.-Indïë een vermeerdering met 6 pet. en dat in West-Indië zelfs een vooruitgang met 47 pet. mogen ondervin den. Binnenkort is een verlaging van het passagiers tarief op de luchtlijn NapelsBatavia tot ongeveer f 1300 te verwachten (de tegenwoordige prijs is f 1500), terwijl voor een enkele reis door de lucht AmsterdamParamaribo vermoedelijk f 900 zal worden berekend. De K.L.M. heeft thans nog met een tekort aan piloten te kampen, daar er niet minder dan veer tig van de 78 onder de wapenen vertoeven. blijven rijkelijk vloeien. Over November opbrengst ook weer boven de raming. Aan het overzicht van den stand der rijksmid delen op 30 November jl. wordt het volgende ont leend: Directe belastingen. Het accres ten aanzien van het vorig jaar blijkt nog steeds aan te houden, al is de voor sprong van het zuiver bedrag der kohieren op eind October, welke toen in vergelijking met het bedrag op ultimo Oct. 1938 f 14.081.379,18 bedroeg, thans iets tcruggeloopen en wel tot f 13.140.601.06. Bij een raming van deze middelen voor het loo- pende jaar van f 126.703.000, kan worden geconsta teerd, dat het zuiver bedrag der kohieren ad f 132.906.323,48 deze raming thans reeds met f 6.203.323,48 overschrijdt. Wanner we daarbij voorts in aanmerking nemen, dat de raming voor het loopende jaar f 10.303.000 hooger was gesteld dan die voor het vorige jaar, dan mag deze vooruitgang zeer zeker gunstig wor den genoemd. Tot de hoogere opbrengst hebben alle middelen bijgedragen, met uitzondering van de verdedigings belasting. De inkomstenbelasting heeft de raming van 82j^ millioen reeds met rond f 8.569.000 over schreden en kwam daarmede ruim f 12.662.000 boven de opbrengst op ultimo November van het vorig jaar, toen de jaarlijksche raming echter 7y2 millioen minder bedroeg. Ook het verloop van dit middel is dus alleszins bevre digend. Wat de overige middelen betreft, moet wor den opgemerkt, dat de gunstige ontwikkeling, welke de maand October te zien gaf. zich in de afgeloopen maand niet in dezelfde mate heeft voortgezet, al is de opbrengst toch nog ruim 3 millioen boven de raming uitgekomen (opbrengst f 39.998.789,33 bij een maandelijk- sche raming van f 36,810.416,67). In deze maand overschreden o.m. de raming: de rechten op den invoer met bijna 4 millioen, het accijns op het gedistilleerd met ruim f 600.000, de accijns op tabak met bijna f 570.000, de omzetbe lasting met f 320.000. Wat nu de opbrengst over de eerste elf maan den van dit jaar betreft kan worden geconstateerd, dat de stijgende tendenz.' welke vrijwel gedurende het geheele loopende jaar viel waar te nemen, zich tot nu toe heeft voortgezet. De totale opbrengst dezer middelen was nl. op ultimo November jl. f 436.219.929,32 of f 31.305.346, meer dan de ra ming en f 32.709.000 meer dan de opbrengst over deezlfde periode van het vorige jaar. Wanneer we zien, dat de raming voor het ge heele jaar f 441.725.000 bedraagt, dan zou bij den tegenwoordigen stand van zaken mogen worden aangenomen, dat de opbrengst aan het eind van dit jaar deze raming met ongeveer 35 millioen zal overschrijden. TWEEDE KAMER Minister Albarda doet toezeggingen. DEN HAAG Vrijdag. Bij de afdeeling „spoorwegen'' zwaaide Minister Albarda lof toe aan de Spoorweg-directie, om vervolgens te verklaren nog eens te zullen nagaan, hoe het met de bepaling van het begrip „kostprijs" bij de Spoorwegen gesteld is, al neemt hij aan dat er daar geen sprake zal wezen van onoirbare prak tijken. Zulks in verband met 't feit, dat de Spoor wegen in hun concurrentie met de scheepvaart niet onder de kostprijzen gaan. Tusschen de positie van het Spoorweg- en die van het Rijkspersoneel bestaat een verschil, doch wanneer dit laatste een salarisverhooging zou krij gen zou men ongetwijfeld de spoorweg-personeels- loonen onder de oogen moeten zien. Van de spoorwegovergangen die verbetering be hoeven is die bij Leiden zeer dringend. Er is dan ook een plan tot. het bouwen van een verhoogd station in onderzoek. Een voorloopig plan is voor Delft ontworpen, dat 6 millioen zou kosten. Ook de Minister is doordrongen van de ongetwij feld bezwaarlijke uitgestrektheid van het station te Zwolle. Hij gaf den heer Duymaer v. Twist (a.-r.) toe, dat men er, om van het eene naar het andere eind te komen haast een autobus noodig heeft, mis schien kunnen een paar wilde autobussen hiervoor dienst doen. Intusschen. zal ir. Albarda overwegen wat er aan te doen is, mochten technische factoren een verbetering onmogelijk maken, dan zou men zich daarbij moeten neerleggen. Tenslotte zette de bewindsman op heldere wijze uiteen, waarom 's heeren Duymaer v. Twist's pleidooi tegen het trein-verkeer op Zondag zeer eenzijdig van kleur v/as en hoe door stilleggers van den treinenloop op Zondag, het publiek toch andere vervoersmiddelen zal gebruiken. Via de tramwegen kwamen we aan waterwegen en scheepvaart toe. Aan 's Ministers beantwoording der sprekers, zij het volgende ont leend. Saneering in de binnenvaart als partieele rege ling moet op dit oogenblik niet plaats vinden; die saneering dient veeleer te geschieden in nauw verband met de vervoers-coördinatie. Zoo gaf Mi nister Albarda allereerst te verstaan om met be trekking tot de scheepvaartrechten te verklaren, dat deze inderdaad zeer zwaar kunnen drukken maar het is niet mogelijk ze allen met één penne- streek te schrappen, gelijk de heer Duymaer van Twist (a-r.) had bepleit. Men zou dan een in de papieren loopende andere voorziening moeten scheppen voor opbrengst der onderhoudskosten. Maar wel kon de Minister verzekeren, dat er her haaldelijk verlaging van tarieven tot stand wordt gebracht bij vernieuwing van de concessies. Zoo zal dit b.v. met ingang van 1 Januari geschieden bij het Noord-Willemskanaal. „Daar heb ik jaren voor moeten vechten", riep de heer Duymaer van Twist uit. „Des te grooter moet de voldoening zijn, die ik u thans kan schenken. Overigens is er wel meer lang gevochten ter verwerving van een groot goed. Zoo streden onze voorouders b.v. 80 jaar voor de onafhankelijkheid, en nu heeft de heer Duymaer v. Twist toch zeker minder lang hoeven te vechten", voegde ir. Albarda hem toe. Wat de Groningsch-Friesche kanalen en daar onder de verbinding met het IJselmeer betreft, kon de Minister medeelen, dat na een conferentie met de autoriteiten in kwestie een goede sfeer voor sa menwerking is ontstaan, die een gunstig eindresul taat doet verwachten. Spr. heeft een oplossing aan de hand gedaan, waarvan hij hoopt dat ze tot ver wezenlijking zal kunnen komen, en zulks in volle harmonie. En het vooral door den heer Weitkamp (c.-h.) besproken vraagstuk der Overijselsche ka nalen, welke laatstgenoemde afgevaardigde het liefst door het Rijk overgenomen gezien zou heb ben. Daardoor zou, aldus meende ir. Albarda, een ernstig inconvenient ontstaan, want de Dedems- vaart enz. zou dan in een ongunstige positie komen te verlceeren. De verbinding met Almelo wordt op genomen in de plannen, die voor de Overijselsche kanalen bestaan. Mocht de heer Tjalma (a.-r.) zeer betreurd hebben, dat de Regeering tot de ka nalisatie van den Geldersc'nen IJsel heeft besloten in plaats van een kanaal AlmenPannerden te laten graven, de Minister van Waterstaat kon ver zekeren, dat dit besluit genomen was in volkomen overeenstemming met het oordeel van den Minister van Defensie, zulks in verband met de kosten- kwestie. Omtrent verdieping van het Meppelerdiep en verdieping van de sluis bij Zwartsluis (opdat de haven van Meppel toegankelijk zal worden voor kustvaarders), denkbeeld eveneens door den zoo even vermelden a.-r. afgevaardigde bepleit, heeft de Minister, welke het belang daarvan inziet, reeds eenige weken geleden het advies van de Gedepu teerden van Overijsel gevraagd. Verder door de niet veel om het lijf gehad heb bende beraadslagingen heen vliegende, kom ik aan de afdeeling „Luchtvaart" terecht. Hierbij zongen de heeren Baas (a.-r.) en v. Kempen den lof van de K.L.M., doch tevens een liedje van verlan gen wat aangaat bevordering van de nationale vliegtuigindustrie. Waarop de Minister hiermee in stemde, er op wijzende dat er thans voor 4 belang rijke machines opdrachten aan Fokker zijn gegeven terwijl over een andere eventueele bestelling nog onderhandelingen gaande zijn. Onze scheepsbou wers hebben wereldvermaardheid verworven voor al ook dank zij bestellingen door de scheepvaart maatschappijen. Welnu datzelfde dient te geschie den met betrekking tot den bouw (en tot de op drachten hiertoe) van Nederlandsche vliegtuigen. Tenslotte kon de Minister nog laten doorscheme ren, dat er plannen in de lucht zijn van een lucht lijn Nederland—Amerika met Nederlandsche ma chines! E. v. R. Hoofdonderwijzers kunnen ook reserve-officier worden. Nieuwe regeling getroffen. Voor de opleiding tot reserve-officier kunnen in het vervolg ook in aanmerking komen zU, die in het bezit zijn van een akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer, bedoeld in art. 77 onder b. der L. O.-Wet. In liet algemeen zullen zij echter niet kunnen worden bestemd voor opleidingen, waarbij uitsluitend of bij voorkeur personen worden geplaatst, die vol doen aan bijzondere eischen betreffende wis kunde of technische bekwaamheid. Houders van bedoelde akte, die niet in werke- lijken dienst zijn en die wenschen mede te dingen naar plaatsing bij een der opleidingen tot reserve officier, welke begin Februari 1940 aanvangen, kunnen zich per ongezegeld verzoekschrift tot den minister van defensie wenden. Deze verzoekschrif ten, waarbij behoort te worden overgelegd een gewaarmerkt afschrift van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer en van de daarbij behoo- rende cijferlijst, welke tegelijk met de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer werd uitge reikt, moeten vóór 30 December a.s. het departe ment van defensie hebben bereikt. Do aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het doen van een keuze uit de gegadigden de jongeren het eerst voor plaatsing in aanmerking komen, en dat zij, die de eerste oefening hebben volbracht, niet kunnen mededingen. De nieuwe Staatsleening. Mogelijkheid Vermogens- en Verdedigings belasting ermede te voldoen. De regeeringspersdienst meldt: Van 2 Januari 1940 af zal men bevoegd zijn om bedragen, verschuldigd wegens de vermo gensbelasting, met inbegrip van alle daarop ge heven opcenten, en wegens de verdedigingsbelas ting 1, te betalen door middel van schuldbe kentenissen, deeluitmakende van de a.s. staats leening. Bovendien zal men bevoegd zijn, betalingen In de genoemde belastingen, verschuldigd door ver schillende personen, te combineeren tot één be taling. Dit zal bijvoorbeeld kunnen geschieden door bemiddeling van een bank, een effecten kantoor of op andere wijze. Op die wijze zal ook ten aanzien van kleinere aanslagen van de vermelde faciliteit kunnen worden gebruik gemaakt. Daarnaast zal den ontvangers worden opgedra gen een redelijk aantal coupures van 500 en 100 gulden, welke te hunnen kantore ha betaling zijn gegeven, beschikbaar te houden om deze te kunnen teruggeven aan wie een grootere cou pure ter betaling aanbiedt. Contanten zullen de ontvangers niet kunnen teruggeven. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn zoolang de obligaties nog niet zijn afgegeven. VA r-s y Neptunus tot Mercurius: Hoe lang nog zal collega Mars mi|n gebied onveilig maken? KAMER VAN KOOPHANDEL. Verkiezing afdeeling Kleinbedrijf. Donderdag heeft de verkiezing van zeven le den der afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken plaats gehad. De zeven candidaten van de Middenstands centrale werden gekozen. Bij de vorge verkiezing werden 2838 stemmen uitgebracht; thans bedroeg het aantal stem men slechts 1515; hiervan waren 171 stemmen van onwaarde, tegen 213 bij de vorige verkie zing. Gekozen werd de heer H. J. L. Klein Schip horst (R.K.). Na overdracht van stemmen de heeren G. Deddens (H.H.V.), J. J. Brinkman (R.K.), G. Alders (RJC.), H. J. Brelj (H.H.V.) en L. Lam (Chi\). Na het laten afvallen van candi daten met de minste stemmen werd nog een zetel ter beschikking gesteld van den heer G. W. P, Stoutenbeek (H.H.V.). De heer J. van den Burg, die aftrad en die met een eigen lijst was uitgekomen, werd niet herkozen. Op hem werden 142 stemmen uitge bracht; dat is 20 minder dan op den heer Stou tenbeek.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5