sm De strijd van het Finsche volk. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING cs—rs- neemAkkertje Bestrijdt KOU direct. Vreemde vliegtuigen NIEUWS IN 'T KORT. HA A KD.iG 18 DECEMBER 1939 HAAEL'EM'S DAGBUXD 3 Waarde Russen komen is hef land verwoest. „lüg buigen ons ooat Piet Pot, maat ooot de (Russen buigen wij niet (Van onzen Scandinavischen correspondent). 16 December. Door den nacht stoomt een trein naar het Noorden, een verduisterde trein door een land zonder licht. Verpleegsters in 't wit gaan met het inpecti espuitje van coupé naar coupé in de lange tweede-klas-wagens, waar op de banken de geëvacueerde patiënten van een ziekenhuis in een stadje aan de Zuidkust liggen. De con ducteur werkt zich door de volle corridors heen van de andere wagens om de kaartjes te knip pen van de mensehen, die kaartjes hebben. Veel zijn dat er niet, de meeste passagiers zijn vluch telingen uit Viborg, vrouwen en kinderen, die weggestuurd zijn na de eerste bombardemen ten. Als de trein door een bocht gaat en de wielen knarsend schuren tegen de rails, schrikken dom melende kinderen wakker: 't geloei van 't lucht alarm zit hun nog in de ooren, ze hebben dui delijk de sirenes gehoord. Dan merken ze, dat ze in den trein zitten, dat er niets aan de hand is en zakken weer tegen elkaar aan in slaap. Er is een jongen van acht jaar met een verband om zijn hoofd. Telkens meent hij de sirenes weer te hoo- ren en opeens houdt hij 't niet langer uit, be gint hij te gillen. Zijn moeder en de andere vrou wen kijken zwijgend toe, met de verstarde ge zichten van Finsche vrouwen, die hun man, hun vader, hun oudste jongens aan 't front hebben en nu zelf weg moeten, weg van huis, weg naar het onbestemde .ergens" van den oorlogstijd. Maar als de jongen onbedaarlijk blijft huilen geeft zijn moeder hem een duw tegen zijn schouder en zegt ze rustig en streng: „Onni, je mag niet hui len, want als je huilt kun je later geen goede soldaat worden om net als vader en grootvader tegen den Rus te vechten". Na een oogenblik houdt de jongen zich stil. Het is een Finsche jongen. Een jongen van acht jaar „Wij buigen ons voor het lot, maar voor de Russen buigen wij niet", zei dezer dagen een doktersvrouw uit Helsingfors, toen zij na een reis van drie dagen en drie nachten aan de Zweedsche grens bij Haparanda haar beide kin deren van vier en zes jaar toevertrouwde aan een helpster van het Zweedsche vluchtelingen comité om zelf met den eersten trein naar het Oosten te gaan en zich bij het veldlazaret, waar haar man werkt, als vrijwillige hulpkracht te melden. Zij bracht onder woorden, wat heel het Fin sche volk voelt, wat, misschien met andere woorden, duizenden malen per dag gedacht wordt door hen, die vechten aan het front en door hen, die leven achter het front. Door den kolonist op de Laplandsche toendra, die zijn huisje, dat hij twee jaar geleden bouwde, vol sleept met berkenrijs en er den brand in steekt om dan zelf, voor de oprukkende Russische troepen uit, vrouw en kind en een paar pakken kleeren en dekens op de slee in veiligheid te brengen, Door den ingenieur, die tien jaren ge leden mee-gewerkt heeft aan den aanleg van den vermaarden autoweg van Rovaniemi naai de Noordelijke IJszee en die nu met zijn hak in de sneeuw kruisen trekt waar de dynamietladin- gen aangebracht moeten worden om den weg meter voor meter, kilometer na kilometer, vol komen te verwoesten. De vrouwen in de vluchtelingenkampen in het binnenland, vrouwen, die niets meer hebben dan een bundeltje vuile kleeren en die niet weten of haar man en haar zoons nog in leven zijn, breien den gansehen dag sokken en wanten voor het leger, breien den ganschen dag zoo snel de pennen maar willen gaan, omdat dit het eenige is, wat ze voor hun land kunnen doen. Mannen van zestig, zeventig jaar staan de uren, dat het licht is, met hun oude elandenbuks bij het telefoonkantoortje in 't dorp, bij het kruis punt achter hun hoeve, bij de brug over de rivier, te wachten op Russische vliegtuigen, die misschien parachutes met saboteurs neer zullen laten. Schooljongens, die te jong zijn om als vrijwilliger aangenomen te kunnen worden, loopen met den gelen band van den luchtbe schermingsdienst om den arm, jonge meisjes zitten overal in hooge boomtoppen te speuren naar vliegtuigen, alle mannen tusschèn achttien en veertig jaar en tallooze ouderen ook, zijn, voor zoover zij in 't algemeen belang niet aan hun gewone werk moeten blijven, onder de wape nen, wat in vier van de vijf gevallen wil zeggen: aan het front. En zoo vecht heel dit volk, kalm en verbeten, zonder zenuwen en. zonder illusies, zijn bitteren en wanhopig lijkenden strijd voor zijn vrijheid, voor de vrijheid, die het in de twee decennia van vrede en onafhankelijkheid zoo is gaan liefhebben, dat het haar niet prijs wil geven. dat het bereid is er alles voor op te offeren. Dit Is een verschrikkelijke strijd. Meedoogenloos wordt er gevochten. En zonder bedenking wordt elke hoeve, elk huis, elke weg, elke brug, dde de weermacht niet langer beschermen kan, plat gebrand of opgeblazen opdat de vijand er niet van zal kunnen profïteeren. Het land, dat hij verovert is verwoest land. Het Finland van de welvarende rooide houten hoeven, van de mach tige moderne fabrieken, van de villadorpen, van de fabrieksarbeiders, van de musea, bibliotheken, restaurants en winkels van beton en glas en roestvrij staal, zoo mooi in hun strakke zakelijk heid als zij welhaast nergens elders ter wereld gebouwd zijn, dit Finland züllen de Russen niet krijgen. Het is onmogelijk te zeggen, hoe deze oorlog In Finland eindigen zal. Maar wel is het duide- jlijk, dat deze oorlog nu reeds gansch anders is Idan Stalin en Molotof zich dien gedacht, hadden. |Na ruim veertien dagen zijn de Russische troe- ipen op verschillende deelen van het front nog niet verder dan eenige tientallen kilometers in Finland door kunnen dringen, op andere plaatsen hebben zij grootere vorderingen gemaakt, maar nergens is nog de voorste stelling van het Fin sche verdedigingsstelsel doorbroken. Overal voe ren de Finsche scherpschutters en skiloopers hun verwoeden guerillakrijg, overal wordt door de Finsche soldaten, die uitstekend geoefend en uitgerust zijn en een perfecte leiding hebben, met doodsverachting én met overleg gestreden tegen den vijand, die wél numeriek vele malen sterker is, maar kwalitatief bij de Finnen ten1 achter staat. Terwijl de Russische soldaten in het uiteerste noorden, waar het de afgeloopen week een paar maal 20 gr. C. gevroren heeft, het zonder tenten moeten stellen, beschikken de Finsche soldaten over tenten met een kacheltje en een radiotoestel. Terwijl een majoor van de Finsche artillerie behalve vijf jaar aan de Tech nische Hoogeschool nog twee jaar uitsluitend hoagwe wiskunde aan de Universiteit gestu deerd moet hebben, moeten de Russische vlieg tuigbestuurders hun berekeningen maken met éen tafel van vermenigvuldiging. Terwijl vele Rus sische soldaten vilten schoenen hebben, waarmee ze door de sneeuw moeten baggeren, hebben de finsche solaten allen hooge leeren laarzen, 'ter- wel de Finnen in het Noorden allen pelsjassen hebben, zijn vele Russen daar, in dat barre land benoorden den Poolcirkel, gekleed in katoenen uniformen, maar terwijl de Russische af deelin gen in de voorste linie elke vier-en-twintig uur afgelost worden, kunnen de Finnen er niiet op rekenen, vaker dan eens in die vijf, zes dagen te worden afgelost. Volgens sommige hooge Finsche officieren zal het, als de verhoudingen ongeveer blijven zooals zij nu zijn meer dan een jaar kunnen duren voor Kuusinen de roode vlag te Helsingfors kan plan ten. Eerst dan zal het pact, dat Kuusinen als premier van de, achter de Russische troepen aan gekomen, „regeering van Terijoki" met Moskou gesloten heeft, geratificeerd kunnen worden. Maar er kan in dat jaar veel gebeuren. Er kan dit gebeuren, dat het geduld van de heeren in 't Kremlin op raakt, als de veertien dagen, die men volgens de stellige verzekeringen van Kuusinen noodig zou hebben om Finland er onder te krij gen, aangroeien tot een maand, tot maanden, zonder dat er van belangrijke resultaten gespro ken kan worden. Kuusinen moet verzekerd heb ben, dat de Finsche communistische partij, die sedert 1930 verboden is, maar waarvan hij de on- dergrondsche actie van Moskou uit bestuurde, zeer sterk was en dat er in geval van oorlog in minder dan geen tijd revolutie in Finland uit zou breken. Moskou blijkt door hem slecht ingelicht te zijn. Moskou heeft zich verrekend. Wat van die mis rekening de gevolgen zullen zijn is niet te voor spellen. In Finland hopen velen, dat de heeren in het Kremlin hun fout zullen erkennen en, na Kuusinen „geliquideerd" te hebben, weer onder handelingen zullen aanknoopen met de werke lijke volksregeering van Finland. Maar velen vreezen ook, dat Moskou het met het oog op zijn prestige niet zal kunnen doen en dat het er alles op zal zetten om dat prestige te redden. Dat kan de verwoesting, letterlijk: de ver woesting van Finland beteekenen. C. G. B. Individueel onderwijs voor demobiliseerden. Aanvankelijk was het Instituut voor Individueel Onderwijs te Amsterdam uitsluitend werkzaam ten behoeve van het algemeen vormende onderwijs voor werkloozen. Het werd opgericht in 1934, toen was gebleken, dat de bezwaren, verbonden aan het gangbare klassikale stelsel, vrijwel onoverkomen- lijk waren. De oplossing van de moeilijkheden zou alleen kunnen worden gevonden in de richting van de individualisatie van het onderwijs. Bij het intreden van den mobilisatietoestand bleek aanstonds de noodzakelijkheid om tot ont wikkelingswerk onder de gemobiliseerde troepen over te gaan. De opperbevelhebber van land- en zeemacht besloot in verband hiermede het instituut voor individueel onderwijs in te schakelen, juist omdat de I.V.I.O,-methode zoozeer geëigend is om toegepast te worden bij onregelmatig cursusbezoek. Dit verschijnsel is bij gemobiliseerden nu eenmaal onvermijdelijk, omdat verschillende cursisten re gelmatig afwezig zijn. In een persconferentie, dezer dagen gehouden, heeft de voorzitter van het bestuur der stichting I.V.I.O.prof. dr. Ph. Kohnstamm, uiteengezet, dat momenteel voor de gemobiliseerden reeds onge veer 200.000 taken met zeer veel ambitie worden doorgewerkt, De belangstelling richt zich voqral op de middenstandsopleiding. In meer dan 150 kan- tonnementen zijn reeds cursussen begonnen. Een aanzienlijke toeneming kan nog worden verwacht, mede dank zij de groote belangstelling en de ac tieve medewerking van den centralen raad voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerden, de stichting „Nederlands Volkskracht", de „Gro ninger Gemeenschap" en de stichting „Opbouw van Drente". Thans reeds is duidelijk, dat de methode van werken groote voordeelen boven alle andere syste men heeft. Het gaat er thans om. de ontwikkeling van de gemobiliseerden op zoo efficient mogelijke wijze aan te pakken. Natuurlijk kunnen gemobili seerde docenten belangrijk werk doen in hun kan- tonnementen. In samenwerking met het comité voor O. en O., liet ministerie van Sociale Zaken, hoopt het insti tuut 'de beste methode gevonden te hebben om alle gemobiliseerden, die in een onderwerp belang stel len, te kunnen bereiken. Aan het einde van een cursus wordt een diploma toegekend, dat ook later in het burgerleven nuttig kan zijn bij sollicitaties. Provinciaal Comité A.-R. Kies- vereenigingen in Noord-Hc-llancl. Herdenking van het vijftigjarig bestaan. Zaterdagmiddag is in Bellevue te Amsterdam herdacht, dat vijftig jaar geleden het Noord- Hollandsch Provinciaal Comité van Anti-Revo lutionaire Kiesvereenigingen in Noord-Holland werd opgericht. De druk bezochte vergadering stond onder leiding van prof. mr. V. H. Rutgers. De voorzitter schetste de plaats, die de pro vincie inneemt in het staatsbestuur, waarna hij de voornaamste politieke gebeurtenissen van de laatste halve eeuw aanstipte. Het Provinciaal Comité is een bescheiden werktuig gebleven bij den geestelijken opbouw van ons vaderland. Met de beste wenschen voor de toekomst van het comité verklaarde spr. de vergadering voor ge> opend. De secretaris, de heer H. R. Zijlstra. gaf een overzicht van de geschiedenis van het vijftig jarige comité. Het aantal A.R. Statenleden in Noordholland is in vijftig jaar gestegen van 3 op 8. Het aantal anti-rev. kiesvereenigingen in Noord-Holland steeg van 26 tot 101 met 9500 leden. Het aantal anti-revolutionaire stemmen in Noord-Holland steeg van 39.000 in 1923 tot 88.000 in 1939. Vervolgens sprak de heer Chr. van den Heu vel, eere-voorzitter van het provinciaal comité, een rede uit, waar ook hij den groei der anti revolutionaire partij schetste. Een zeer belang rijke uitbreiding van den invloed der Anti-Rev. partij in het gewest Noord-Holland constateerde spr. met vreugde. "De rechtsche samenwerking is radicaal ver broken, het herstel is weinig hoopvol, hoezeer dit ook zou zijn toe te juichen. In de Katholieke opvattingen zou een grondige wijziging moeten worden gebracht om weer tot samenwerking te kunnen geraken. De feestrede zou worden gehouden door dr. H. Colijn, die echter verhinderd was aanwezig te zijn en wiens plaats werd ingenomen door den heer J. Schouten, voorzitter der A.R. Kamer fractie. De heer Schouten complimenteerde het provin ciaal comité, daarbij de groote beteekenis rele- veerende van het comité voor het A.R. politieke leven in Nederland. Moge in de toekomst in ge heel Noord-Holland geschieden, wat reeds twin tig jaar in de kieskringen den Helder en Hoorn geschiedt, gestage vooruitgang zonder door ach teruitgang onderbroken te worden. De anti-revolutionairen hebben gemeend geen zitting in dit kabinet te moeten nemen en deze meening ben ik nog toegedaan, aldus spr. In sommige kringen heeft men zich over de hou ding der A.R. verbaasd, soms was men zelfs ont stemd. Van die ontstemming heb ik niets begre pen. Ieder in Nederland moet toch weten, dat de anti-revolutionairen het kabinet steunen, zonder er zelf zitting in te hebben, omdat wij onze po sitie op zakelijke gronden bepalen. Als het beleid van de regeering naar haar roeping en naar. onze beginselen juist is, steunen wij die regeering. ook al hebben wij ernstige bezwaren. De vergadering werd hierop gesloten. GEMEENTE-UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM De secretaris van den senaat der gemeente Uni- -ersiteit te Amsterdam deelt mede, dat den schrij- 'er van het onder het motto: „Die ïrrtiimer des Menschen machen ihn eigentlich Lebenswiirdig, Goethe", ingekomen antwoord, op een door de fa culteit der geneeskunde uit het fonds Reich uitge schreven prijsvraag, den heer R. Luyken, medisch- candidaat, een eervolle vermelding is toegekend. ,Pennland" redt de opvarenden van Griekscli scllip. Ook de „Statendam" nam aan reddingswerk deel. Het Nederlandsche schip „Pennland" heeft medegedeeld dat het alle geredden van het Grieksche schip „Germaine", dat in den nacht op Zaterdag in den Atlanti- schen Oceaan is gezonken, hetzij door een mijn. hetzij door een torpedo, aan boord heeft genomen. De „Germaine" mat 5.217 ton. Toen het schip getroffen werd, zond het S.O.S.-sig- nalen uit, welke door verscheidene schepen werden beantwoord, o.a. door het Neder landsche schip „Statendam", dat deelnam aan het reddingswerk. Schefe hoofdpijn P j 'n i (Adv Ingez. Med.) HOUTPLEIN S neemt inschrijvingen aan op de 4pct. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1940 Prospecti en inschrijvingsbiljetten zijn ten hare kantore verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) - SSjXSSl haa'5 vóór bed- "d (1) V\ ;..Ut wri ven, W A - Vap°^u^ (2) 1 .W Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, jbst het slijm op, vermindert het hoesten i maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en U prettig voelend, zult U spoedig in een verkwik- kenden slaap vallen. Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 et (Adv. Ingez. Med.) Zestienjarige bekent aanslagen te hebben gepleegd. De 16-jarige G. van T. uit Gorinchem, die verdacht werd Vrijdagavond op mej. v. d. Pijl een moordaanslag te hebben gepleegd, heeft bij verhoor niet alleen dezen aanslag be kend, maar ook dien van een week tevoren te Hoog Blokland gepleegd, waarbij een meisje zeer ernstig werd gewond. Den nacht voordat hij te Hoog Blokland den aanslag pleegde, had hij te Arkel ingebroken en een gouden horloge en een dolkmes gestolen. Met het dolkmes heeft hij het meisje in Hoog Blok land gestoken. De jongen is waarschijnlijk niet geheel toe rekenbaar, daar hij zijn slachtoffers in het geheel niet kende en dus niet uit wraak gehandeld heeft. Ook P.T.T.-personeel krijgt identiteitsbewijzen. Evenals het personeel der spoorwegen zal binnenkort ook het P.T.T.-personeel van identiteitsbewijzen worden voorzien. Op deze identiteitsbewijzen zal een pasfoto worden aangebracht. Voor den buitendienst zullen deze bewijzen beperkt worden tot de amb tenaren en tot het personeel op arbeidscon- contract, voor zoover dit min of meer ge regeld dienst doet. boven ons land In den loop van Zondagochtend zijn op ver schillende tijdstippen boven het midden en Oos ten des lands enkele verspreide vreemde vlieg tuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waargenomen. De vliegtuigen hebben ons rechts gebied verlaten, nadat meerde patrouilles jacht vliegtuigen opgestegen waren en zij ook her haalde malen van den grond af onder vuur ge nomen waren. De nieuwe Fokkers van de K. L. M. zullen zeer snel zijn. De nieuwe verkeersvliegtuigen welke de K.L.M. bij de Fokkerfabrieken heeft besteld, zullen een kruissnelheid krijgen van 330 K.M. per uur, dat is 30 K.M. hooger dan de kruissnelheid van de thans in dienst zijnde Douglas-machines. Verwacht wordt, dat, voor de plannen dezer nieuwste Fokker-machines geheel zullen zijn uit gevoerd, nog wel twee jaar zullen zijn verloopen. De plannei-Tzijn, zooals bekend, in overleg met de regeering, de Ki.M. en de Fokkerfabrieken vast gesteld en waren een gevolg van den aandrang om de Nederlandsche industrie zooveel mogelijk in te schakelen. Van de 4 door de K.L.M. bestelde D.C.'s van de Doug'lasfabrieken in Californië, zullen er 2 naar West-Indië worden gedirigeerd, die daar op eigen kracht' zullen heenvliegen en twee naar Neder land komen. Verscholen onder de natuurlijke camouflage, welke de bosschen langs den Rijn geven, is een der Duitsche stukken geschut nabij de SiegfttedTmie opgesteld, onzichtbaar *oor de vqandelijke verfcennmgsvfieghiigen School voor Maatschappelijk Werk bestaat 40 jaar. Herdenkingsbijeenkomst in „Krasnapolsky'. Maatschappelijke werkers uit velerlei kring kwamen Zaterdagmiddag in „Krasnapolsky" te Amsterdam bijeen ter viering van het veertig jarig bestaan van de school voor maatschap pelijk werk te Amsterdam. De voorzitster van het schoolbestuur, mevr. L. van der Pek-Went, sprak een herdenkingsrede uit, waarin zij een uitvoerig overzicht gaf van de geschiedegnis der school. Ondanks vele ver anderingen in den loop der jaren bleef de grond gedachte dezelfde, nl. de vorming van mannen en vrouwen, die maatschappelijken arbeid tot levenstaak hadden gekozen. Vervolgens belichtte de directeur der school, mr. M. J. A. Moltzer, de beteekenis van het het maatschappelijk tferk. Deze arbeid is. aldus spr., een vorm van systematisch opgebouwde hul-pverleening aan menschen, die in maatschap pelijken nood verkeeren. Deze vorm zou nooit kunnen ontstaan zonder een geestelijke ver bondenheid tusschen de menschen op den grond slag der Christelijke liefde. Het maatschappe lijk werk leeft uit het besef, dat ieder men- schenleven van waarde is. Het staat en valt met ons geloof in de liefde. Het is een onmisbaar element in de samenleving, die zonder deze hulpverleening zou verarmen. Ieder is op de hulp van anderen aangewezen. Daarom zijn wij allen hulpbehoevende wezens. Wij kunnen geen voet verzetten zonder van de hulp van anderen gebruik te maken. In maatschappelijk hulpbe toon moet zich een kracht uiten, die niet van deze wereld is. Met zijn verachters is spr. van mee ning dat maatschappelijk werk „lapwerk" is, doch dan bedoeld als kwalificatie. Het is lapwerk, maar daarmede is het niet veroordeeld. Ook In dien de maatschappij-inrichting verbeterd zou zijn, zouden de menschen persoonlijke hulp van noode hebben. Mevr. L. Cloeck—Gude huldigde uit naam van oud-leerlingen en leerlingen de leiding der school en overhandigde een geschenk aan mevr. Van der Pek en tevens een souvenir, bestemd voor mevr. MullerLulofs. Aan de school bood zij een epidiascoop aan. Ten slotte werd nog gesproken door mej. Van Asperen, namens de wijkverpleegsters, die hun opleiding op de school voor maatschappelijk werk hebben genoten en door dr. Bierens de Haan, die namens docenten en oud-docenten als geschenk een projectie scherm aanbood. Hij zeide daarbij, dat de leeraren het als een geluk beschouwden mede te mogen werken aan den opbouw van karakter, leven en kennis van anderen. Mej. E. Knappert, oud-directrice der school, huldigde tenslotte den directeur Mr, Moltzer en de onder-directrice, mej. Löhnis, die thans 12V2 jaar aan de school verbonden zijn. Zij over handigde beiden in verband met dit jubileum een boekwerk. Een druk bezochte receptie volgde. DRIJVENDE KRANEN NAAR DELFZIJL. In de haven van IJmuiden is Zaterdagavond uit Rotterdam een drijvende kraan aangeko men, welke werd gesleept door de .Argus" van L. Smit en Co., De kraan is bestemd voor Delf zijl en zal binnendoor de tocht voortzetten. Er worden in de komende dagen nog meer kranen uit Rotterdam verwacht, op weg naar Delfzijl, waar ze dienst zullen doen in verband met de groote scheepvaartdrukte welke daar als gevolg van den internationalen toestand heerscht. Buurtstation te Utrecht opgeheven. Het buurtstation te Utrecht, dat speciaal dien de voor de treinverbindingen met de Bilt, Zeist, den Dolder, Soest, Soest-dijk en Baarn, is geslo- teiDe sluiting geschiedde met eenig ceremonieel. Enkele spoorweg-autoriteiten alsmede leden van den personeelsraad van de spoorwegen en een groep journalisten, maakten onder leiding van den heer J. W. Hupkes. directeur van de Gooi- sche Tramweg Maatschappij, met een autobus een tocht naar Hilversum, waar plaats werd ge nomen in den laatsten trein, welke omstreeks kwart voor elf met het donderend signaal van niistsienalen op hei Buurtstation te Utrecht werd ontangen. Vervolgens werd gewacht op het vertrek van den laatsten trein naar Hilversum, waarbij de heer D. Schiferli, perschef van de Ned. Spoorwegen, de machinist toesprak en hem een bloemenmand overhandigde. Tenslotte werd de gelegenheid gegeven een aanvang te maken met de afbraak van het station, welk origineel aanbod door verschillenden met genoegen werd aanvaard. Nadat twee tegels waren uitgebroken, heeft men dezen arbeid gestaakt om hem aan meer bevoegden over te laten. Affiche-tentoonstelling te Amsterdam geopend. De internationale affichestentoonstelling, welke ingericht is in de zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam, is eigenlijk mogelijk geworden, toen het muséum in verband met de tijdsomstandigheden werd ontruimd, aldus sprak jhr. W. J. H. B. Sand- berg, conservator der gemeentemusea, in zijn in leidend woord. Het stedelijk museum beschikt over een uitgebreide collectie affiches, deels door schen king van particulieren, deels op aanvrage verkre gen. In vier jaar tijds groeide de verzameling der mate, dat er zonder twijfel materiaal te vinden was voor een sprekende expositie. De thans ingerichte tentoonstelling maakt geen aanspraak op volledig heid, doch geeft wel een overzicht van wat er in binnen- en buitenland op het gebied der affiche kunst wordt gepresteerd. Op de expositie vindt men nog twee speciale zalen. In een daarvan ziet men hoe een affiche ont staat. Daaraan hebben twee kunstenaars hun me dewerking verleend. In de tweede zaal wordt het drukken van een affiche in tien kleuren gedemon- stoord. Deze demonstratie vindt op Woensdag en Zaterdag plaats. De voorzitter van het Nederlandsch Genootschap voor reclame, jhr. dr. J. C. Mollerus, opende met een kort woord de tentoonstelling. In den ouderdom van 70 jaar is in de Boerhaave- kliniek te Amsterdam overleden de heer H. Blok Wijbrandi, directeur der Dordtsche petroleum industrie maatschappij. De 14-jarige van Roomen uit Baarn is op den onbewaakten overweg De Malm bij Soest door een trein gegrepen en op slag gedood. De collecte ten bate van het Algemeen Steun comité 1939 heeft in de residentie ruim f 36.000 opgebracht. De negenjarige K, R. te Groningen is van de laadbak van een auto gevallen en onder het linker achterwiel terecht gekomen. Enkele uren later is de jongen overleden. - Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5