„De- OdQeiuksmaei" Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. fl v.Empelen GROENTJE Concert der H. O. V M A 'A N DAG 18 D E C E M P, E R 19.19 H A" A R E E M'S D A "G B E A D' De oorlog heeft rampzalige gevolgen voor het bedrijf. Hoop op méér regeeringssteun. Hedenmiddag hiel:: de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur haar 191e algemeene vergadering in het gebouw van den H. K. B. Rede van den voorzitter. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, opende de ver gadering met een rede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de nagedachtenis van verschillende leden, die aan de Vereeniging door den dood zijn ontvallen, de heeren C. Nelis, S. A. van Ko nijnenburg, J. Mooy Jr., H. Slegtkamp. P. D. van Mourik, J. Schoehuys, H. A. van Waveren, J. C. van der Eyken, Zetsma en J. Berbee. Ook de beursconcierge J. de Jong, op 83-jarigen leeftijd overleden, zal bij de vakgenooten in dankbare herinnering blijven. De oorlogstoestand, zoo ging spr. voort, heeft voor het bloembollenvak rampzalige gevolgen. De exporteurs hebben nacht en dag gewerkt om de producten nog naar het buitenland te kunnen verzenden. Zij verdienen daarvoor dank. Slechte door hun inspanning is het mogelijk geworden dat nog ongeveer 70 pet. van vorig jaar is uitge voerd. Het invoerverbod dat door Engeland, dat meer dan de helft van onzen export afnam, werd uitgevaardigd, de groote moeilijkheid van den export naar Frankrijk en de beknotting van den uitvoer naar Duitschland hebben het bloembollenvak in een ongekend moeilijke po sitie gebracht. De uitvoermoeilijkheden naar vele andere landen kwamen hierbij; zoo is bijv. het openen der vijandelijkheden tusschen Fin land en Rusland weer een slag die zeer zwaar aankomt. De oorlog volgt op een economische depressie van 9 a 10 jaar; het weerstandsvermogen is ver zwakt, waardoor het voor het vak onmogelijk is, op eigen kracht de stooten op te vangen. Het sur plus is opgeloopen tot een hoeveelheid, waarvan ce opkoop niet door het vak zelf kan worden gefinancierd. nel vak heeft dankbaar kennis genomen van het feit, dat de Regeering dit heeft erkend door een bijdrage van drie millioen gulden aan het Surplusfonds toe te zeggen, hoewel op deze plaats en in dezen kring met nadruk geconsta teerd dient te worden, dat deze steun zelfs voor dit doel niet voldoende is Daarom mag verwacht worden, dat de door Minister Steenberghe toegezegde steun een begin is geweest, en dat Zijn Excellentie dezen steun aanvult tot een zoodanig bedrag, dat het Surplusfonds zonder onmogelijk door te voeren maatregelen de opgekochte over schotten met 71 pet. van den minimumprijs kan uitbetalen. Om het surplus voor een volgend jaar zooveel mogelijk te beperken heeft de Regeering de tul- pen- en hyacintencultuur tot de helft terugge bracht, al had geen enkele organisatie tot een zoo groote inkrimp durven adviseeren. Dit brengt mede een vernietiging van plantgoed op groote schaal. Dit is vernietiging van kapitaal, van in komensbron. Dat voo deze vernietiging niet, zooals b.v. bij opkoop van vee wel geschiedt, een ver goeding is vastgesteld, is wel zeer te betreuren. Dat de regeering zich ook op dit punt nog eens berade Wanneer de minister, zoo vervolgde dr. Verhage, den financieelen steun aan ons be drijf dit jaiar niet verder zou uitbreiden, zou den de gevolgen niet te overzien zijn. Behalve massa-ontslagen van arbeiders zouden op grooter schaal, dan verantwoord is, ook ont slagen van hooger personeel moeten volgen, en zou op deze wijze het apparaat en de per- soneeloutillage, waarop het bedrijf voor een groot deel steunt, zeer geschaad worden. Ter wijl instandhouding hiervan een eerste ver- eischte is om de taak weer te kunnen opvat ten, wanneer eenmaal ook in dezen oorlog het laatste schot gelost zal zijn. De toestand zou volkomen onhoudbaar wor den, wanneer minister Steenberghe zijn eerste toezegging niet deed volgen door meer. Gelukkig bestaat een goede samenwerking met besturen van andere in het bedrijf werkzame organisaties en geregeld wordt met nog niet weerlegde argu menten en cijfers de noodzakelijkheid aange toond van een steun, die aanzienlijk grooter is dan 3 millioen. Het waardig maar daarom niet minder krachtig voeren van deze actie kan het resultaat slechts ten goede komen. Dit geldt ook voor de steunverleening aan de bij goed cultures; verlangd mag worden dat de regeering ook hier financieelen steun verleent. Het vinden van een zoo groot mogelijke export mogelijkheid is ook een zeer belangrijk vraag stuk. En daarbij vraagt de aandacht het vinden van een bestemming, voor den open gekomen grond. Dr. Verhage sprak de overtuiging uit naar aanleiding van de gevoerde besprekingen dat voor den open grond een teelt van producten mogelijk zal worden, die zoo goed mogelijk in de bollenbedrijven past. De werkzaamheden van de Ned. Bloembollen- bedrijfsorganisatie zijn bij het uitbreken van den oorlog door den minister van Economische Zaken opgeschort. Het ware te overwegen, de ver kregen samenwerking te doen voortduren in het college, dat de regeering adviseert, n.l. het be stuur der Sierteelt Centrale, dat daarmede echter geen andere functie zou krijgen. Het Scheidsgerecht voor den bloembollenhan del heeft onlangs zijn 2500e uitspraak gewezen. Aan juristen en vakgenooten, die hun tijd en kennis hebben willen beschikbaar stellen voor deze mooie instelling en dit nog doen bracht spr. dank. Met het uitspreken van de hoop, dat de voor een nieuwe ontwikkeling van het vak noodzakelijke voorwaarde vrede en eendracht spoedig vervuld moge worden eindigde spr. zijn rede. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, over lijden 400. verlies van een hand, voet of oog 200, beide leden van een duim f 100. één lid van een duim ƒ50, alle leden van een wijsvinger 160, één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een ande ren vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Van een menschelijk wrak werd een gezonde wielrijder. Magnetiseuse veroordeeld. In Augustus had een Amsterdamsche dame twee inwoners van Haarlemmermeer van hun pijnen afgeholpen door magneti sche behandeling. Aangezien zij niet bevoegd was tot het uit oefenen der geneeskunde verscheen zij Voor het kantongerecht te Haarlem om Zich voor haar handelwijze te verantwoorden. De eerste patient van de magnetiseuse, een steenkolenhandelaar, verscheen als getuige, en vertelde dat hij last had van de darmen en van het hart. Hij was bij eenige doktoren geweest, die hem niet beter hadden kunnen maken. Toen hoorde hij via een caféhouder dat er een dame in Amsterdam woonde, die hem met haar magnetische kracht misschien zou kunnen helpen. Acht keer was hij bij haar thuis geweest. KantonrechterEn heeft het geholpen? Getuige: Meneer, van een menschelijk wrak ben ik een volkomen gezond mensch geworden. Voordat ik gemagnetiseerd werd kon ik geen 2 kilometer fietsen en nou trap ik er weer op los. Kantonrechter: Dat is heel merkwaardig. Hoe heeft ze u precies behandeld? Getuige: Ze maakte over me heen bewegingen met haar handen alsof ze iets wegsloeg. Voor elke behandeling betaalde de steenkolenhandelaar 1- De tweede getuige was een patiente, die veel last van benauwdheden had en 's nachts niet kon slapen en derhalve maar wandelen ging. Kantonrechter: Hoe was het resultaat bij TJ? Getuige: Ik heb er ontzettend veel baat bij gevonden. Mevrouw vroeg geen geld, maar ik voelde dat ik verplicht was tegenover haar wat te doen en gaf uit eigen beweging soms 0.50 soms 1. De magnetiseuse zei dat ze haar taak bezag uit menschlievend oogpunt. Zij beschouwt de magnetische kracht als een talent, dat ze ten bate van anderen moet aanwenden. De ambte naar van het O.M. wilde een waarschuwend woord tot de verdachte richten wegens dit on- geloorloofd uitoefenen der geneeskunde. Het lijkt nou wel heel mooi dat de patiënten er zoo'n baat bij vonden, maar hun pijnen hebben ze niet voor niets; dat zijn door de natuur gegeven signalen dat er iets niet in orde is. Door het magnetisee- ren doet men de pijnen verdwijnen, maar de kwaal wordt er niet door bestreden. De eisch luidde 15 subs. 19 dagen t.a.v. het eerste geval en 100 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar t.a.v. de tweede behandeling. De Kantonrechter adviseerde verdachte op te houden met het magnetiseeren en veroor deelde haar tot twèe boeten van 5 subs 3 d. hechtenis. GEIVI. GENEESKUNDIGE DIENST TE HAARLEM Dr. O. H. Dijkstra verzoekt aan den Haarlem- schen gemeenteraad de instructie voor den bacterioloog-seroloog ^patholoog-anatoom zoo danig te wijzigen, dat het hem zal zijn toege staan particuliere consultatieve praktijk uit te oefenen. Blijkens het advies heeft de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst tegen inwilliging van dat ver zoek onder beperkende voorwaarden geen be zwaar, met welk standpunt de Commissie van bijstand voor openbare gezondheidszorg zich heeft vereenigd. B. en W. stellen den raad daarom voor boven bedoelde instructie te wijzigen. CHRISTELIJKE ORATORIUM VEREENIGING. Uitvoering van Beethoven's „Kleine Mis" op 11 Januari a.s. door de C.O.V. De Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem geeft op Donderdag 11 Januari in de Gem. Concertzaal een concert, waarop een twee tal werken van Ludwig van Beethoven zullen worden uitgevoerd, en wel de Mis in C dur (de z.g. Kleine Mis) en de Chor-Phantasie. Aan deze uitvoering werken mede de Solisten Corry Bijster, sopraan; Annie Hermes, alt; Han le Fevre. tenor; Lucien Louman, Bas en Karei de Jong. piano. De orkest-begeleiding wordt ver zorgd door de Haarl, Orkest Vereeniging, koor: de C. O. V., het geheel onder leiding van den heer George Robert. DE AANSTAANDE FEESTDAGEN. Ontheffing winkelsluiting. Op de Zondagen 24 en 31 December 1939 geldt te Haarlem de gewone Zondagsche regeling, be houdens de hierna genoemde uitzonderingen. Op de werkdagen van 18 tot en met 23 Decem ber mogen alle winkels tot 10 uur n.m. voor het publiek geopend zijn. Op Donderdag 21 December is er geen mid dagsluiting voor de kappers. Beide Kerstdagen gelden als werkdagen. Op Zondag 24 en 31 December mogen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade, en de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en planten ten verkoop in voorraad zijn, van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. voor het publiek geopend zijn. doch uitsluitend voor den verkoop van deze waren. Op de werkdagen van 18 tot en met 23 Decem ber mag gevent worden tot 10 uur n.m.; op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, die in dit opzicht met den Zondag worden gelijkge steld. uitsluitend met geringe eetwaren en wel tot 12 uur des nachts. De regeling is dus als volgt: Dinsdag 19 en Woensdag 20 en Donderdag 21 Dee. alle winkels open tot 's avonds 10 uur. (Dan is er geen middagsluiting voor de kappers). Vrij dag 22 en Zaterdag 23 Dec. alle winkels weer ge opend tot 10 uur i kappers- en barbierszaken li uur. doch uitsluitend voor kappers- en bar bierswerkzaamheden) Zondag 24 Dec. gewone Zondagsche regeling; brood- banket-, suikerwerk- en chocoladewinkels van 88 uur; bloemen- en plantenwinkels van 88 uur. Maandag 25. Dinsdag 26. Woensdag 27 en Don derdag 28 Dec. alle winkels open tot 8 uur (wel middagsluiting kappers). Vrijdag.29 Dec. alle winkels 8 uur en Zaterdag 30 alle winkels tot 's avonds 10 uur open i kappers- en barbiers zaken 11 uur, doch uitsluitend voor kappers- of barbierswerkzaamheden) Zondag 31 Dec. de gewone Zondagsche rege ling; brood-, banket-, suikerwerk- en chocolade winkels en bloemen- en plantenwinkels van 88 uur. Maandag 1 Januari alle winkels open tot 's avonds 8 uur. Haarlemsche Reddingsbrigade. Zaterdag hield de Haarlemsche Reddingsbrigade haar jaarlijkschen ontspanningsavond in hotel .Royal" te Haarlem. Nadat de heer N. D. Warmerdam eenige popu laire nummertjes aan den vleugel ten beste had gegeven, opende de voorzitter der H.R.B. het feest; hij memoreerde dat dank zij de vele milde gaven van verscheidene leden een mooie collectie prijzen besohikbaar was om te worden verkiend en ver loot. Hij bracht tenslotte eenige woorden van dank aan den heer N. D. Warmerdam, die geheel belan geloos 'het eerste gedeelte van dezen avond, de muzikale verzorging, op zich had genomen. Hierna was het woord aan den heer J. M. Thuis die op vlotte wijze de noodige kienplankjes aan den man (vrouw) wist te brengen. Ook had nog een huldiging plaats; bij monde van den voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt (de heer A. J. Meijerink was ongesteld) werd namens den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen aan mej. A. M. Smink met eenige hartelijke woor den een diploma aangeboden, wegens door haar belangeloos verleende medewerking aan den Bond. Mej. Smink verzorgde reeds vele jaren het teeken- werk, benoödigd voor de tentoonstellingen en le zingen, welke zoowel in het binnenland als bui tenland door den Ned. Bond werden gehouden. Nadat alle prijzen aan de gelukkigen waren uit gereikt, volgde een zeer geanimeerd bal. KERSTMIS BLOEMEN. Onafscheidelijk zijn in ieders ge dachten de bloemen verbonden aan het Kerstfeest. Een geweldige voorraad eerste keus CYCLAMEN. BEGONIAS, KERST ROZEN. KERSTBOOMEN, HULST enz. tegen billijke prijzen. BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE Telef. 28080. (Adv. Ingez. Med.) De Maandaginarkt te Haarlem. Een klacht van winkeliers. De firma Schous heeft zich met een klacht tot den directeur van het marktwezen te Haar lem gewend over de opstelling van de kramen op de thans gereorganiseerde Maandagmarkt op de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Raaks. O.a. werd opgemerkt: „Het geval is nu, dat de kramen meer dan de helft van het trottoir in beslag nemen, wat nog aangevuld wordt door allerlei pakken en kisten die de kraamhouders daar achter deponeeren, terwijl de gespannen zeilen achter de kramen met bovenstaande tot effect hebben, dat van de winkeletalages en dus ook de winkels zelf niets meer te zien is. Zooals thans de kramen opgesteld zijn domi neert de Maandagmarkt volkomen en kunnen de winkeliers op de Ged. Oude Gracht feitelijk op eiken Maandag wel sluiten. Gevraagd wordt voortaan de trottoirs geheel vrij te laten voor de voetgangers. Gemeend wordt dat daarmede de winkeliers en de markt gebaat zullen zijn. Tot zoover deze klacht, die ons inderdaad niet zonder grond lijkt. De moeilijkheid is «venwel, dat als de kramen geheel op den rijweg geplaatst worden het gedeelte van dien weg dat voor ver keer beschikbaar blijft, wordt versmald. Wij vernamen intusschen dat de wijze van plaatsing der la-amen nog niet definitief is. Reeds is gebleken dat de doorloop tusschen de kramen Maandag j.l. te smal was. daarom wordt de bin nenste kramenrij a.s. Maandag al wat meer op den rijweg geplaatst. Meer van dien rijweg af te staan om ook de kramen van het trottoir weg te halen, gaat vermoedelijk niet' zoo meende de Commissaris van Politie. DE 70e VERJAARDAG VAN DEN HEER SPAAN. Ter aanvulling van hetgeen wij Zaterdag meld den over den 70en verjaardag van den heer G. Spaan, ondercommandant en secretaris van de Vrijwilligen Brandweer kunnen wij nog berichten, dat de heer Spaan ook een groot bloemstuk ontving van de Vereeniging „De Tien". Des middags bracht het bestuur der Brand waarborg Vereeniging van de gemeente Haar lem waarvan de heer Spaan administrateur is. hem een bezoek en bood hem als stoffelijk bewijs van waardeering een barometer aan. Zooals gemeld zal de heer Spaan, ter gele genheid van zijn gouden jubileum bij de Brandweer op 9 Januari a.s. in een der zalen van café-restaurant Brinkmann receptie hou den. BAL DANSSCHOOL H. KWEKKEBOOM. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Dansschool van den heer H. Kwekkeboom aan de Nieuwe Gracht te Haarlem werd Za terdagavond een bal gegeven in alle zalen van het Gem. Concertgebouw. Deze groote ruimte bleek volstrekt niet te groot te zijn er moest in twee partijen wor den gedanst en dit bewijst wel. dat de heer Kwekkeboom over zijn leerlingenaantal niet te klagen heeft. (Ook vele oud-leerlingen waren aanwezig). En dat dit aantal zoo groot is wordt weer veroorzaakt door den goeden naam. dien de dansschool van den heer Kwekkeboom heeft. De leerlingen die zaterdagavond de groote Concert zaal vulden deden dien naam ook nu weer alle eer aan: de verschillende dansen werden over het algemeen sierlijk en met groote correctheid uitgevoerd. Én de stemming liet niete te wenschen over. De dansmuziek werd uitstekend verzorgd door „The Merry Makers" onder leiding van Jan Staats, met medewerking van dé lady-crooner Babe Morris. Er werkte ook nog een tweede dans- orkest mede: de Haarlemsche band „The Mar- gians" in versterkte bezettinge van 10 man. In den loop van den avond maakte de heer Van Houten zich tot tolk van de leerlingen, dankte voor het prettige en uitmundende onder wijs van den heer Kwekkeboom en bood hem ais stoffelijk bewijs van erkentelijkheid een ge beeldhouwde halkist aan. Zij nog vermeld, dat na een opwekkend woord van den heer Kwekkeboom een collecte voor de Stille Armen werd gehouden, die f 66.86 op bracht. COMITé ONTWIKKELING EN ONTSPANNING. Hedenavond zal voor de militairen in 't ge-bouw „St. Bavo" Martin van Delden's nieuwste revue met medewerking van Leo van Norde en Henk Smal, worden opgevoerd. Op 28 December speelt „Jacob van Lennep" eveneens in gebouw St.. Bavo voor de militairen „Muggen om de Kaars", klucht van H. de Wilde. WEIHNACHTS-ORATORIUM OP DEN TWEEDEN KERSTMIDDAG. Evenals vorige jaren zal door Haarlem's Ge mengd Koor, dirigent Jan Booda, op Tweeden Kerstmiddag in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem het Weihnachts Oratorium van J. S. Bach worden uitgevoerd. Een aantal jongens van het kinderkoor „Inter Nos" zal medewerking aan de koralen verleenen. Mijnheer Dinges kende ook niet zoo heel veel van de Engelse taal en begon den brief langzaam te vertalen: „Beste oom... en tante... Deel U mede... dat... ik, Don derdag 25 Mei, U kom... opzoeken... Uw neef James!" „Wat?" stamelde mevrouw, „Donderdag 25 Mei? Dat is vandaag. Dan moeten wij zoo gauw mogelijk naar huis. Hier kunnen wij geen oogenblik langer blijven. Mijn aardappelen moeten opgezet worden. Lieve help, we moeten direct weg." Tenslotte keek ..ij baar man eens aan en vroeg toen: „Waarom heb je dezen brief vanochtend niet gegeven?" „Vergeten," stamelde haar man. „Mooi," riep me vrouw, „dan is het jouw schuld, dat er niemand thuis is." lUcutd Te R OVERtlAMIï: plf\ATS EE9 EXAMENS. Academische Opleiditj Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amst; dam voor het candidaatsexamen rechten: n; A. C. v. d, Voort van Zijp en de heeren W. Hel!: ma, J. Homulle en J. Zuur. Bevorderd tot api theker: de dames E. J. Wiegel en A. M. Feyge, NED. TOONKUNSTENAARSBOND. Dezer dagen hield de afd. Haarlem van Ned. Toonkunstenaarsbond in Café-Restaura „Bolwerk" haar jaarlijksche ledenvergaderi^ Bij de gehouden verkiezing voor het afdeelin? bestuur werden herkozen als voorzitter-pen-nfc meester de heer D. E. Schild en als secrete de heer Joh. Th. Betz. Ter completeermg het bestuur werden nog als commissaris gek© de heeren J. Tames, W. v. d. Moot en B. Meegdes. Ter vergadering werd ook besproken de voeren actie voor werkverruiming dei- va musici te dezer stede. Het arbeidsbemiddslin bureau is dan ook steeds bereikbaar ten ka tore: Rijnstraat 11, Haarlem-Noord, telef. 230 COLLECTE VOOR „MAATSCHAPPELIJKE ZOi VOOR ZIEKEN". Op Woensdag 20 December a.s. wordt ten b- van de Haarlemsche vereeniging „Maatschap; lijke zorg voor zieken" te Haarlem een huis- straatcollecte gehouden. (IN/T EN EETÏEKE^ Het Zondagnamiddagconcert van 17 Decern! bracht tusschen drie werken, die men als got kennissen kon begroeten één noviteit, n.l. Concert voor Pianoforte en Orkest van den It liaanschen componist G. Francesco Malipie waarvan de eoncerteerende klavierpartij door pianiste Annie Meys gespeeld werd. Noviteit hebben steeds recht op onze bijzondere belas stelling, en daar de dirigenten van ons H.O.! orkest nooit opzien tegen de moeite nieuwe weinig bekende werken ter uitvoering aan nemen of te kiezen, die grondig- te bestudeeren met het orkest voor te bereiden, schenken zij d concertbezoekers ruimschoots de gelegenheid den kring van hun muzikale ondervindingen inzichten te vergrooten. Malipiero behoort tot de gematigd-moderr, onder de thans levende componisten; tot hf wier schrijfwijze ook voor conservatiefgezind aannemelijk, althans niet bepaald afstootend weerzinwekkend is. Zijn Pianoconcert getuigt vi den kleuren-rijkdom van zijn instrumentaal p let, van zijn kennis der orkestrale combinat! mogelijkheden. Vele orkestinstrumenten tree daarin afwisselend solistisch op; zoo houdt b in het Andante een solo-viool eenigen tijd it het klavier een dialoog, waarin zich geen andere instrumenten mengt. Omgekeerd heeft t er het klavier vaak als wel zelfstandig, maar to niet domineerend orkestinstrument in behande en er zelfs voor eenige oogenblikken het klan karakter van een xylofoon aan toebedeeld. Zoov als Strawinsky, die de piano tot een lid van slagwerkfamilie heeft getransformeerd, is Ma piero niet gegaan. De solopartij van zijn Conce bevat tal van fijne figuren en passages, die b karakter van de piano geen geweld aandoen. De eerste auditie van dit Pianoconcert nu mij den indruk, dat de zuiver-instrumente vondsten en combinaties de belangrijkste fact ren van het werk zijn. Psychisch schijnt het different, neutraal. Het bekoort niet door me! dische schoonheden, het sleept niet mee do hartstochtelijke stijgingen, het prikkelt niet verzet, het verrast niet door geestige thema's, ik nog van verrassingen mag spreken, dan wart dat nagenoeg alleen het bombardement dat pauken en de groote trom aan het einde van h Allegro moderato te hooren gaven en het zacb slot van het derde hoofddeel, een slot, dat a onverwacht kwam. dat niemand kon vermoede dat het stuk nu uit was. Anne Meys gaf in de vertolking der solopan vele bewijzen van uitstekende pianistische on wikkeling en muzikale intelligentie; in de groo klaviersolo van het derde hoofddeel klonk ha spel brillant. Om dit alles te demonstreeren g Malipiero's Concert haar voldoende gelegenhe en daarom was het niet duidelijk, waarom daarvóór nog het Concert van Grieg op het gramma had laten plaatsen. Zeker, Annie 1\ speelde ook dit Concert zeer goed. Maar het bi hoort tot die werken, waarvan nu eenmaal e( soort van standaardopvatting bestaat, zoodat nif mand, die niet tot excentrische dwaasheden zij toevlucht neemt; er nog iets nieuws of verrassen! in kan leggen. Het spelen van dit werk scheen minder noodig, omdat we het vermoedelijk deze winter nog een of tweemaal op de programma der H.O.V. kunnen verwachten. In dit verbaE kan het misschien nuttig zijn, er op te wijzen, di Grieg's partituur pp voorschrijft bij de aan blaa instrumenten toevertrouwde begeleiding van h< door de cello's mf gespeelde zangthema. Zondas middag waren de cello's zooals gewoonlijk nat welijks hoorbaar. In het intermezzo der Fint' kwam een der fagotten een poosje constant maat te vroeg en even later een cello ook. De eerste „Peer Gynt"-suite ging aan het c< eert vooraf. De uiterst fijne vertolking van Ai tra's Tanz en de geweldige climax in het slotsti „In den Hallen des Bergkönigs" mogen in 't bi zonder in deze vertolking geroemd worden. En met de weergave van Dukas' „L'Apprenf. Sorcier" heeft Toon Verhey schitterend revanct genomen t.a.v. de vorige maal en wederom bi wezen, wat hij als orkestdirigent in zijn mal heeft. Hoewel of misschien juist doordat - hij het tempo nu aanvankelijk minder snel, mef beheerscht nam, werd de spanning nu veel groc ter en de technische uitvoering was natuurlij nu veel beter. Ook zijn begeleidend werk was. me name in Malipiero's Concert, zeer mooi. maa Dukas' Scherzo zette toch de kroon op zijn arbei van dezen Zondagnamiddag. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6