Lederen Motorkappen Winkelgalerij op het Kennemerplein. HetAmerikaanscheHuis Ontmoeting met Russische krijgsgevangenen. BURGERLIJKE STAND MAANDAG DECEMBER 1939' ÏÏAAREEM'S DAGBEAD ZANDVOORT TOONEELVEREENI GIN G „DE SCHAKEL". De toonelvereeniging „De Schakel" geeft Zon dag 24 December een uitvoering van het blij spel „Comedie" van Henk Banker Na afloop bal met vele nieuwe attracties. CHANOCKO FEEST. Zondag werd door de Ned. Israëli etische Ge meente alhier in Groot Badhuis het Chanocko feest gevierd, dat door den heer M. Spijer met enkele woorden werd geopend. Het voornaamste nummer van het programma was een aardige revue, die werd opgevoerd door de kinderen van de Godsdienstschool. De revue werd geschreven door den Godsdienstleeraar, den heer M. Frank. De verschillende tafereelen stelden voor de maanden van het jaar en de voornaamste gebeurtenissen, die op godsdienstig gebied in elke maand voorkomen. Telkens wer den hierbij liederen gezongen op melodieën, die gedurende de bepaalde maand ook in de syna goge worden gezongen. Wij herinneren slechts aan enkele van de vele mooie tafereeltjes. In de eerste plaats de opkomst van Koning Sabath met zijn pasages, die de verschillende attributen droegen en de twaalf maanden van het jaar, die elk op zijn beurt het noodige te vertellen hadden; het Paaschfeest; het Weken feest met de mooie figuur van Mozes met de Steenen Tafelen; de rouw over de verwoesting van den Tempel; de opwekkinug tot bekeering, met begeleiding van bazuingeschal; het Nieuw jaarsfeest; het feest der boomen, waarbij alle bekende vruchten uit Palestina op het tooneel verschenen; de Groote Verzoendag; het bekende Loofhuttenfeest; de Vreugde der Wet, waarbij de bruidsuikers niet werden vergeten; het Chanocko-feest of het Inwijdingsfeest ter her innering aan de Inwijding van den Tempel, waarbij de medespelenden als groote kaarsen opkwamen en waarbij t ontsteken der lichtjes wel een hoogtepunt vormde en tot slot het vroolijke Purimfeest. Mej Braun bracht dank aan mevr. Rodriguez en den heer Frank en Lufsma, die geen moeite hadden gespaard om den revue met de kinderen in te studeeren. Hierna werd door een groep kinderen nog een leuke dans uitgevoerd, welke was ingestudeerd door den heer Van der Kemp. Een goochelaar, die met verschillende aardige trucs de aanwezigen geruïmen tijd wist bezig te houden, en vele versnaperingen, voltooiden dit feest. BEGIN. VAN BRAND. Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur werd een be gin van brand ontdekt in de woning van mr. R. aan den Koninginneweg. Waarschijnlijk was de brand ontstaan doordat een der werklieden, die bezig waren aa nde leiding van de centrale verwarming, onvoorzichtig met een benzine lamp omging. Het riet van een pitafond was gaan smeulen. De brandwere, die gealarmeerd werd en spoedig met een slangenwagen aanwezig was, behoefde niet op tetreden. Het begin van brand werd met eigen krachten gebluscht. „ONS TOONEEL". Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Ons tooneel" een reprise van het'blijspel. „De familie van m'n vrouw". Er werd over 't algemeen uit stekend gespeeld. Enkele kleine foutjes die bij de eerste opvoering werden gemaakt, kwamen thans niet meer voor, waardoor het geheel op nog hooger peil kwam te staan. Het stuk viel dan ook zeer in den smaak van de aanwezigen en geregeld klonken de lach salvo's door de zaal. Een gezellig bal onder leiding van den heer Jacques Levy besloot den avond. BENNEBROEK Er wordt een raadsvergadering gehouden op Donderdag 21 December, des avonds om 8 uur ten Raadhuize. De agenda luidt: 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleening voor de reparatie van de Centenbrug en de voorzie ning van enkele wegen. 4. Beslissing op reclames inzake schoolgelden. 5. Behandeling van het ontwerp-Reglement voor de commissie van advies inzake de armenzorg. 6. Vaststelling begrooting Wegenfonds 1940. 7.Vaststelling begrooting Woningbedrijf 1940. 8. Vaststelling Gemeentebegrooting 1940. 9. Rondvraag. Sluiting. IN GEBRUIKNEMING GEREFORMEERDE KERK. De Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Bennebroek heeft een vergadering belegd op Woensdagavond 20 December tot in gebruikneming van de Kerk, Rijksstraatweg 71. CRISIS-COMITé BENNEBROEK. Door het Crisis-Comité Bennebroek zal een in zameling worden gehouden uit de opbrengst waar van zoo mogelijk een extra Kerstuitkeering aan behoeftigen zal worden gedaan. BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. C. Schneider, oud 78 jaar, wonen de te Amsterdam, verblijfhoudende Stichting Vo gelenzang. HEEMSTEDE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De vereenïging „Huishoudelijke voorlichting", die in Heemstede al eenige jaren heel nuttig werk heeft verricht door het geven van kooklessen en verstel-naaicursussen heeft in perceel Valkenbur gerlaan een kleine twee-daagsche tentoonstelling georganiseerd waarin op zeer overzichtelijke wijze het doel van haar werk gedemonstreerd wordt. Vandaag is de tentoonstelling nog geopend. HAARLEMMERMEER SCHAAKBOND „IIET PLATTELAND „Tempo" heeft in den tweeden wedstrijd voor den Plattelandsschaakbond aan „Zwammerdam" een 52 nederlaag toegebracht. HOOFDDORP „GEZELLIG SAMENZIJN". De toonveelvereeniging „Gezellig Samenzijn" te Hoofddorp geeft Dinsdagavond 19 December haar tweede uitvoering in dit seizoen in Hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Opgevoerd zal worden het blijspel in irie bedrijven „De Nalatenschap", HILLECOM BESTUUR COÖPERATIE. De aftredende bestuursleden der Coöperatie .Onderling Belang", de heeren L. Burggraaf, M. van Ruiten en G. van Ast, benevens de com missaris Th. A. Stevens, zijn bij enkele candi- daatsfceJlxng als zoodanig herkozen. BLOEMENDAAL BLOEMEND A ALSCHE KUNSTKRING. In het clublokaal van den Bloemendaalschen Kunstkring hield Piet Nieuwdorp Zaterdagavond een voordracht met lichtbeelden over Michel Angelo. Spreker werd ingeleid door Winny Hagedorn, waarna de heer Nieuwdorp voor een aandachtig gehoor het leven schetste van dezen grooten kunstenaar. In de donkere stilte der bergen ving spr. aan ontspringt bij Caprese een rivier, slingert zich dor nauwe kloven, verbreedt zich en vliedt dan als den machtige stroom door de wereld hoofdstad, waar burcht en kerk der pausen zich er in weerspiegelen. Een stille, ernstige knaap ontlook te Caprese, ontplooide zich te Florence, betrad met zijn machtig talent de stad der pausen, waar burcht en dom zich spiegelden in zijn ziel en toen hij na lange jaren de eeuwige stad en het tijde lijk leven verliet, waren aan de oevers der rivier gestalten verrezen, scheppingen van zijn sterfelijke hand en toch onvergankelijk, en aan het water steeg blauwgrijs de stoutste koepel der wereld omhoog, de droom van een grijsaard, die 90 jaren tevoren aan de brcn van den Tiber was geboren. Michel Angelo werd op 5 Maart 1475 ge boren, leerde niet goed, maar teekende graag en kwam op een 3-jarig contract in de leer bij meester Chirlandajo. Hier moest de jonge leer ling copieeren uit schetsboeken en toen reeds ondervond hij den naijver van verschillende zijner makkers. Zijn werk trok de aandacht van Lorenzo de Medici, die hem als „gast" in zijn huis opnam. Onder Leo X kwam de beschildering van de Sixtijnsche kapel tot stand, later de graftombe der Medici's in Florence en als slot het ontwerp van den koepel van St. Pieter. Een en ander werd verduidelijkt door af beeldingen. De heer Huyser sprak een woord van dank JAARVERGADERING BLOEMENDAAL'S BLOEI. De Vereenïging „Bloemiendaal's Bloei" houdt haar algemeene jaarvergadering op Vrijdag 22 December in hotel Roozendaal te Overveen. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secre taris en penningmeetser, benoeming van een commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester, de begrooting en bestuursverkiezing. Aftredenden zijn de heeren mr. Th. F. Raedt, mr. Th. Westerwoudt en C. W. de Visser. BEVERWIJK meening. dat thans, zoolang de gemeente twee wethouders zal hebben, gelet op den huldigen aard en omvang van hun taak, een bezoldiging van 1750 voor ieder van hen billijk zou zijn. Teneinde met kans op succes te kunnen be pleiten, dat de beslissing van Ged. Staten dd. 2 December 1936 in dezen geest zou worden her zien, moesten nieuwe argumenten kunnen wor den aangevoerd. Overtuigd, dat deze thans ge legen zijn in de omstandigheid, dat de bevol king inmiddels tot ongeveer 21.500 ingezetenen is aangegroeid en dit aantal in 1940 nog aan zienlijk zal toenemen en dat, gelijk de ervaring sedert 1936 heeft geleerd, de ontwikkeling en het karakter der gemeente meer dan gewone aandacht vergen van de leden van het College, stelt de voorzitter d.i. de burgemeester voor, dat de raad er bij Ged. Staten op zal aandringen, de regeling in bovenbedoelden geest te herzien. De geldende wachtgeldregeling van de wethouders zou zich automatisch hierbij aansluiten. De plaatsruimte in het stadhuis zal eerst na de verhuizing van de Kennemer Oudhoudkamer toelaten, dat een vertrek ten behoeve van de beide wethouders wordt gereserveerd. BEHANDELING VAN DE BEGROOTINGEN. De Gemeenteraad komt Woensdagavond half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling: 1. Installatie nieuw benoemd lid van den Raad. 2. Financieele voorzieningen dienst 1939. 3. Voorstel tot aanvaarding van de door de Re geering gestelde voorwaarden ten aanzien van het verleenen van Rijksonderstand over het dienstjaar 1939. 4. Voorstel tot het vaststellen van straat namen. 5. Voorstel tot wijziging der gemeenschappe lijke regeling met enkele gemeenten omtrent we- derkeerige hulpverleening bij de bestrijding van brand. 6. Voorstel tot het toestaan van de benoodig- de gelden ten behoeve van den bouw van een rijwielbergplaats bij de R.K. U.L.O. school voor meisjes. 7. Vaststelling van de begrootingen voor den dienst 1940 van het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, het Slachthuisbedrijf. het Bedrijf Openbare Wer ken en Ophalingsstortingsdienst en van de Ge meente. 8. Mededeelingen en Ingekomen Stukken. Beverwijksche conservenfabrikant koopt het bouwterrein achter de groene schutting IJMUIDEN Maandag Naar wij vernemen is de heer L. Aardenburg conservenfabrikant te Beverwijk eigenaar gewor den van het bouwterrein aan de Noordzijde van het Kennemerplein dat jaren lang achter de be kende groene schutting braak gelegen heeft. Dit terrein behoorde aan de R.-K. Parochie van den H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden, die het jaren geleden liad gekocht voor den bouw van een nieuwe Katholieke Kerk, welk plan men later om verschillende redenen heeft laten varen. De nieuwe eigenaar deelde ons mede, dat hij van plan is, het terrein te bebouwen met elf winkelhui zen met afzonderlijke bovenwoningen. De winkel huizen zullen aan den voorkant een galerij krijgen, zoodat dit belangrijke centrale punt een mooie af sluiting zal verkrijgen, welke het aanzien onge twijfeld ten zeerste zal verhoogen. Op onze vraag, of de uitvoering van het plan spoedig ter hand zal worden genomen, deelde de heer Aardenburg ons mede, dat dit inderdaad de bedoeling is. Hij verwachtte reeds in den loop de zer week het bouwplan van den architect den heer B. Hoogstraten te Rijswijk, waarna zoo spoe dig mogelijk met den bouw zal worden begonnen. Eindelijk zal er dus iets komen van de bebou wing van dit kostbare terrein, dat gelegen is op het mooist denkbare punt van IJmuiden. Men zal zich herinneren, dat er nog eenmaal sprake is ge weest van de bebouwing van dit terrein en wel met een modernen schouwburg. Dit plan is afge stuit op de hooge kosten en het schouwburgkasteel werd een luchtkasteel. Het Kennemerplein zal door dezen winkelbouw ongetwijfeld een voornaam aspect krijgen en de overburen zullen het op prijs stellen, dat de eeuwi ge groene schutting eindelijk toch gaat verdwijnen. De jaarwedden van de wethouders. Verhooging wordt voorgesteld. Bij het afdeelingsond-erzoek van de begrooting vonden vele raadsleden de jaarwedden van de wethouders veel te laag. Gelet op de verantwoor delijkheid, welke zij hebben te dfagen, alsmede op de hoeveelheid en den aard van den arbeid, dien zij in het belang der gemeente verrichten, achten zij een verhooging alleszins gemotiveerd. Een lid, dat vroeger ten opzichte van voorge stelde verhooging een afwijzende houding had aangenomen, verklaarde thans ook van de nood zakelijkheid daarvan overtuigd te zijn. Enkele leden stelden de vraag, wat de bur gemeester, die de toezegging deed zijn invloed te zullen aanwenen om tot verhooging te komen, in dezen heeft gedaan. Verscheidene leden ga ven als hun meening te kennen, dat een verhoo- ging tot 1750 voor iederen wethouder nood zakelijk was. Anderen, die ook wel van de noodzakelijkheid van verhooging overtuigd waren, konden zich met genoemd bedrag niet vereenigen. Enkele leden waren van meening, dat het wet houderschap niet den vollen persoon opeischt en meenden zich op dien grond tegen verhoo ging van de bezoldiging te moeten verzetten. Ook financieele bezwaren werden aangevoerd. Een lid stelde de vraag of ten behoeve van de wethouders niet een kamer van het raadhuis kan worden gereserveerd. De voorzitter van het college van B. en W. deelt blijkens het antwoord van B. en W. de IJMUIDEN Crematie A. F. van Opbergen. Groote belangstelling, vooral uit bioscoopkringen. Zaterdagmiddag heeft in het crematorium te Driehuis onder zeer veel belangstelling de cre matie plaats gehad van het stoffelijk overscho van den heer A. F. van Opbergen, directeur van het Thalia-Theater alhier. De stoet, waarbij een aparte auto met bloem stukken, was langs het Thalia-Theater naar Westerveld gereden. In de hal voerde eerst de heer E. Prager uit Haarlem het woord, die na mens de collega's, het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond en de afdeeling Centrum van dezen Bond der overledene dank bracht voor hetgeen hij had verricht. Hij heeft mede gewerkt, om ons in de afdeeling nader tot elkaar te brengen. Altijd ingetogen en in stilte wer kende, was ea- toch iets, dat hem naar anderen dreef. Spr. zeide dankbaar te zijn, dat zij elkaar gevonden hadden en dat hij de spreekbuis mocht zijn van anderen om hier een woord van dank te spreken, dat er een nieuwe geest in de afdeeling gekomen is. Ga rustig heen, zeide spr., uw werk zal door uw kinderen worden voortgezet en het geen ge voor de organisatie deed, zal door uw collega's voortgezet worden. De heer J. F. A. Jungbacker herdacht den overledene als een man, die zeer velen vriendelijk heid bewezen heeft. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel. De oudste zoon zeide dat zijn vader een trouw echtgenoot en een zeer goede vader was geweest, die voor hen onvergetelijk zou blijven en wiens voorbeeld de kinderen voor oogen zouden houden. Spreker dankte voor de groote belang stelling en voor het medeleven tijdens de ziekte van zijn vader. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 18 December 1939 (A.N.P.). Versche visch: Tarbot 225 ct. per k.g. Tong 175110 ct. per k.g. Griet f 4026 p. 50 k.g. Groote schol f 2820 idem. Middel schol f 20 idem. Zetschol f 24 idem. Kleinschol f 2423 idem. Schar f 13.504.20 idem. Poontjes f 7.505.50 idem. Middel schelvisch f 29 idem. Kleinmiddel schelvisch f 25—20 idem. Kleine schelvisch f 1816 idem. Groote gul f 16.50 idem. Wijting f 12.504.20 idem. Makreel f 17.5015 idem. Versche haring f 15.5012.50 idem. Kabeljauw f 6240 p. 125 k.g. Vleet f4.15—3.50 p. stuk. Leng f 2.301.p. stuk. Koolvisch f 1.0.30 p. stuk. NAAR ZEE. Zaterdag zijn naar zee vertrokken de trawlers Norma Maria IJM 6 en Gerberdina Johanna IJM 38 De I. S. Groen IJM 30 zal vandaag moeten va ren. De Dirkje RO 53 blijft binnen tot na de Kerst mis ten einde de motoren te laten nazien. Aangevoerd afslag 513 k.g. geconsigneerde snoekbaars 4339 per k.g. 900 kisten versche haring. Manden Treilers: 410 Dirkje R.O. 53 ƒ4970.- 355 Knikker, IJM 44420.— Loggers met versche visch: IJm. 204 f 920.—. Kotter: FN 283 f 1650.—. VELSEN Zilveren ambtsjubileum E. W. de Boer. De hoofdcommies ter secretarie, de heer E. W. de Boer, vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum in dienst onzer gemeente. Ten einde dit gebeuren meer luister bij te zetten waren vele ambtenaren van de secretarie 's morgens in de statige raads zaal bijeengekomen; onder hen waren de chefs der verschillende afdeelingen, de heeren C. J. van Oost, Chr. W. Suwerink. G. T. Groen en H. Schmitz. Ook de heer P. Waardenburg, hoofd van den Distributiedienst en van Maatschappelijk Hulpbetoon en vele anderen bevonden zich onder de aanwezigen. Nadat de jubilaris en mevrouw P. L. de Boer— Harder vergezeld van een tweetal familieleden aan de met enkele tuilen bloemen versierde tafel van het college van B. en W. hadden plaatsge nomen nam de heer C. J. van Oost, chef der af deeling Bevolking en militaire zaken, die als cere moniemeester fungeerde, het woord. De heer Groen voerde daarna het woord als oudste afdeelingschef van de secretarie en namens het geheele personeel van het gemeentehuis. De heer W. J. C. Jantjes sprak namens de ambtenaren der eerste afdeeling, waarvan de jubilaris 12 jaar als chef heeft gefungeerd. Yeisen wenscht geen asch en vuilnis van een buurvrouw. Verordening voorgesteld om dit te voorkomen. Het is B. en W. gebleken, dat het voornemen bestaat om op een terrein, gelegen op korten af stand van de bebouwde kom te Santpoort aschi en vuilnis, afkomstig van een naburige gemeente te gaan bewaren en'of verwerken. Indien aan dit voornemen uitvoering wordt gegeven moeten daarvan naar de meening van B. en W. voor de gezondheid schadelijke gevolgen worden ver wacht. Zij achten het daarom gewenscht, dat ten aanzien van inrichtingen als voren bedoeld een verordening wordt vastgesteld, als genoemd in ai'tikel 4, onder 2e, der Hinderwet. Mitsdien stellen B. en W. voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Velsen; gezien de voordracht van Burgemeester en wethouders, opgenomen in gemeenteblad no. 55; gelet op artikel 4, onder 2o, der Hinderwet; besluit vast te stellen de volgende verordening: Verordening tot aanwijzing van een gedeelte der gemeente voor het oprichten, hebben of gebruiken van inrichtingen tot bewaring en ver werking van asch en vuilnis. Artikel 1. Voor het oprichten, hebben of ge bruiken van inrichtingen tot bewaring en ver werking van asch en vuilnis is aangewezen de polder Buitenhuizen. Artikel 2. Het is verboden het bedrijf, waartoe de oprichting of 't gebruik van de in artikel 1 dezer verordening genoemde inrichtingen ver eischt wordt, in een ander dan het daar genoem de gedeelte der gemeente uit te oefenen. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien der afkondiging en geldt voor een tijdvak van 20 jaar. SANTPOORT Concert Fanfarecorps „Wilheïmina". Ondanks den kouden Noordooster waren de ge trouwe bezoekers der concerten van het fanfare corps „Wilheïmina" Zondagavond toch in „De Weijman" present. Het waren er nog zeer velen Sinds eenige maanden studeert „Wilheimina' onder de leiding van een nieuwen directeur en deze, de heer W. Meyns Azn. uit Wormerveer. is de drager van een bekenden naam in de wereld der Nederlandsche harmonie- en fanfarecorpsen. Hem werd als jong dirigent dezen avond gelegen heid geboden een reputatie door zijn familie reeds gevestigd eer aan te doen. Van het corps hoorden we den bekenden marsch van Nicholls Marche du Héros op een allerpittigste wijze geblazen: echte Fransche stijl met prima verzorgde decrescendi en een attent slagwerk alles even luchtig en licht uitgevoerd. Ons compliment voor deze opvatting. Excelsior Ouverture van Reynaud leed door de onzuivere stemming. Er was een goede orkest discipline, zoodat er terdege op de aanwijzingen van den directeur, die op suggestieve wijze leiding gaf, gereageerd werd. O.a. werden de dynamische teekens op zeer loffelijke wijze in acht genomen. Technisch had men het eveneens prompt in de vingers. Maar hoe kan een werk genietbaar zijn als niet het eerste vereischte: zuivere stemming niet in orde is. Dat was erg jammer. De populaire Officer of the Day gaf eveneens blijk van het temperament van den heer Meijns, dat naar dat onzer Zuidelijke naburen neigt en dat je wel dadig aandoet. Geen gezeur of gelijm. Translateur's wals Wiener Praterleben was vaardig van samenspel en niet rommelig zooals dat zoo dikwijls geblazen kan worden, maar juist deze doorzichtigheid deed de minder gelukkige stemming extra goed hoorbaar zijn. Vlot gebla zen solotreJcjes van de middenstemmen en een accuraat 'basregister noteerden we. Het Coda kreeg een behoorlijke climax. Een gewild concoursnummer, de Firenza- ouverture van Gabriël Allier, droeg de vruchten van een ernstige studie. De introductie slaagde in vele opzichten; rhythmisch was het Andan- tino(?)-tempo niet altijd even scherp; de bary- ton-sax-solo werd goed-aangevoeld voorgedragen. De geproduceerde klank was daar lang niet slecht; de pistons doen af en toe ln de hoogte nog wat benepen. Het basregister was goed op dreef; het hooge koper daarentegen minder. Dat was te aarzelend en bovendien niet fraai van toon (embouchure, heeren!) Dan leverden de trombones het 'm beter. Een eerste vereischte voor een volgende uit voering is echter de stemming; dat mag eens wat zweven, maar het moet toch aanhoorbaar blij ven. CREMATIE H. VAN DORT. Onder veel belangstelling heeft Zaterdag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. van Dort, ambtenaar bij het Provinciaal Zie kenhuis alhier, op 54-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren dr. G. Krans, de geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, de heer R. Verbeek, hoofd van den administratieven- en economischen dienst, dr. H. J. Visser, geestelijk verzorger, het bestuur der Schaakclub van het ziekenhuis, vele ambtenaren en beambten en vele patiënten. Gesproken heeft dr. G. Krans, die memoreerde dat de overledene 't volgend jaar 25 jaar in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis werkzaam zou zijn geweest. Hij was een man, zei de geneesheer directeur. die van hoog tot laag bij ieder geacht en bemind was. Spr. herdacht vooral welk een belangrijke plaats de heer van Dort had Ingeno men als leider van de Schaakclub, op welker bij eenkomsten hij altijd de stimuleerende kracht was en als hoedanig hij zeer verdienstelijk werk heeft gedaan. Spr. dankte den overledene voor alles wat hij voor het ziekenhuis was geweest. Daarna voerde ds. H. J. Visser het woord. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een broeder van den overledene voor de belang stelling bedankt. SANTPOORTS BLOEI. Het bestuur van „Santpoorts Bloei" heeft zich in de laatste bestuursvergadering als volgt ge constitueerd: Herbert Cremer, eere-voorzitter; Joh. Th. N. van Beem. voorzitter; Mr. L. Vorst man, secretaris, C. J. Wit, penningmeester, G. F Hempel, vice-voorzitter en beheerder van het pension-bureau, J. Visse, 2e secr., M. W. Jonker. 2e penningmeester, J. Copier, C. J. v. d. Kamp. Ir. J. A. Verhoef en H. Bogtstra. LEZING JAN P. STRUBOS. Op Woensdag 3 Januari houdt Jan P, Strijbos in het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Ge meente, onder auspiciën van „Santpoort's Bloei" een causerie met filmbeelden over zijn avon tuurlijken tocht naar Spitsbergen. Barteljorisstraat 20 JACK MORRIS - lel. 13439 (Adv. ingez. Med.j SCHAAKCOMPETITIE N H BOND. De uitslag van den verleden week gespeelden competitie-wedstrijd van den Noord Holland- schen Schaakbond tusschen de eerste tientallen van de schaakclub .Santpoort" en de schaakclub P.E.N. te Haarlem luidt als volgt- Santpoort I: P.E.N. I: Dr. M. de GrootJ. Kok 01 A. Schweitzer—Chr. Kampman Vz J. BlansjaarF. Botti 1— J. OversteegenJ. L. Top Va G. Hofman—P. Vermeer 01 Dr. J. Müller—J. Brinkman 1—10 Dr. A. de GrootA. v. d. Werff Vz A. MolenkampJ. W. v. d. Vosse 1O E. Homan—niet opgekomen 10 j. v. d. Burg—niet opgekomen 1—0 SVz3j4 DRIEHUIS VERLOTING SOLI DEO GLORIA. De trekkingslijst der verloting, door de R.K. Harmonie Soli Deo Gloria gehouden, vermeldt, dat er prijzen gevallen zijn op de nummers 1433, 1128 504, 1487 403 546 en 1256. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen) De speciale correspondent van United Press bij het Finsche leger aan het Taipale-front, Webb Mil ler, meldt: De activiteit der Russen wordt in dezen sector met zijn uitgestrekte, bevroren bosschen langs de westelijke oevers van het Ladogameer ten zeerste bemoeilijkt door de bevroren voeten der soldaten. Door middel van een tolk sprak ik met een zevental Russische gevangenen, die verklaarden dat honder den, misschien wel duizenden, aan hetzelfde euvel leden. Wij konden geheel vrijuit met de gevangenen spreken, die gewillig antwoordden. Deze mannen waren de eenige overlevenden van een zestigtal, dat met een boot de Taipale trachtte over te steken. De boot werd door het Finsche vuur vernietigd en dooden en gewonden vielen in het ijskoude water. Alleen dit zevental slaagde erin den noordelijken oever te bereiken, waar het werd gevangen ge nomen. Twee hunner waren gewond. Hun grauw-bruine uniformen waren met bloedspatten overdekt en gescheurd door stukken van handgranaten. Alle gevangenen zagen er onfrisch uit en het slechte schoenwerk verklaarde waarom zij bevro ren voeten hadden. Een van hen droeg de traditio- neele Russische kiel met hooge laarzen. Een ander had zijn schoenen omwikkeld met lappen. Him uniformen waren van katoen en ten eenenmale on geschikt voor dit kilmaat. De jassen waren welis waar dik, maar van een slechte kwaliteit en zij droegen katoenen ondergoed. Toen wij een hunner vroegen of deze kleeding warm genoeg was zeide hij niet zonder humor: „Dat hangt van het weer af, als het vriest dan hebben we het koud." Hü vertelde verder dat hij in een fabriek werkte te Leningrad voordat hij werd opgeroepen en dat hij niet wist waarom deze oorlog eigenlijk ging zoo als niemand van de leden der communistische partij. Eenigen verklaarden dat zij niet gewend waren aan het leven in de bosschen. Zij behoorden alle tot de reservetroepen en schenen tenminste tus schen de vijf-en-dertig en veertig jaar oud. De meeste Finnen, die aan dit gedeelte van het front opereeren zijn bekend met het leven in de bosschen en voeren tegen de Russen een ware guerilla-oorlog. Zij sluipen met hun lichte geweren naar de vijandelijke kampen, die onder vuur wor den genomen. Teneinde hun eigen manschappen gerust te stellen laten de Russen soms den gan- schen nacht een tank rijden rondom de kampe menten, maar dit kan alleen worden gedaan op open plekken. Finsche officieren verklaarden dat ook andere gevangenen hadden gezegd, dat in dezen sector voor een groot deel laagvlakte-bewoners strijden die in het geheel niet vertrouwd zijn met het leven in bosschen en kampementen en zeker niet in deze doordringende koude, die voor de Finnen een be langrijk voordeel beteekent. DUITSCHLAND CONFISKEERT TWEE ZWEED SCHE SCHEPEN. De Zweedsche dagbladen melden, dat het prijshof in Hamburg een uitspraak heeft ge daan, waarbij twee Zweedsche schepen, nl. de 1184 ton metenre „Marcia" en de 1544 ton me tende „Britt" geconfiskeerd verklaard worden. De speciale correspondent van „Dagbladet" in Hamburg meldt dat deze uitspraak beteekent dat alle pulp, sulfiet en sulfaat contrabande zijn en met het schip in beslag genomen kunnen wor den. COMMANDANT LANGSDORFF VAN DE „ADMIRAL GRAF SPEE" NAM ZELF IIET STUURRAD TER HAND. Een gewonde kwartiermeester van de „Admiral Graf Spee" aldus een United Press bericht uit Montevideo heeft verteld dat de commandant Hans Langsdorff tijdens den zeeslag zelf het stuur rad ter hand heeft genomen om zoo te manoeu vreeren dat het schip zoo weinig mogelijk werd ge raakt. Door dit optreden zou voorkomen zijn dat de „Graf Spee" tot zinken werd gebracht. Er wer den volgens dezen zegsman 17 torpedo's op het Duitsche slagschip afgevuurd. VRIJZINNIG LUTHERSCH DAMESKOOR. Donderdag 14 December j.l. werd in Bethesda- Sarepta aan de Hazepaterslaan een kerstconcert gegeven door het Vrjjz. Luth. Dameskoor onder leiding van Bets Nederkoorn. Medewerking aan dit concert verleenden de dames Kitty Neder koorn (sopraan). Ans van Maanen (piano) en Riek Coppee (viool). De koorzang werd afgewis seld door solozang van Kitty Nederkoorn bege leid door Bets Nederkoorn en Riek Coppeê: beide laatsten brachten nog enkele nummers voor pia no en viool ten gehoore. Op enkele a capellanum- mers na werd het koor begeleid door Ans van Maanen. Dit Kerstprogramma viel zeer in den smaalt. HAARLEM 16 DecemDer 1939 Bevallen: 15 Dec. J. A. M. van Opzeeland— Brantjes, d.; 16 Dec. M. C. Zonneveld—Koopman, d.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7