Noodlottig drama te Hoeven. Lederen Kleeding Handschoenen Het Amerikaansche Huis N.V. De Kennemer Bankvereeniging AGENDA. Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING flink meisje H.H. Kappers V DINSDAG 2 JANUARI 1940 HAARDEM'S DAGBEAD 2 Yorst-werkloozenu Honderden meldden zich bij de Haarlcmsche Arbeidsbeurs. Tengevolge van de vorst zijn zeer veel prbeiders tijdelijk zonder werk gekomen. Er kan als het vriest niet in den grond gewerkt-worden, terwijl ook de bouwvakarbeiders voor zoover zij buiten werk hebben „uitgevroren" zijn. Aan de Arbeidsbeurs te Haarlem was het heden morgen een groote drukte, want allen moesten zich •laten inschrijven om aanspraak te kunnen maken op een uitkeering. Ook de werkverschaffingen zijn tijdelijk stop gezet, waardoor alleen reeds eenige honderden Haarlcmsche arbeiders zonder werk ko men. Deze vorst-werkloozen worden in de statistiek niet als werkloozen aangemerkt omdat zij immers wel werk hebben, maar dit slechts tijdelijk niet kunnen verrichten. Natuurlijk heeft de vorst toch wel eenigen vloed op de werkloozen-statistiek, want zij maakt dat geen nieuwe werken begonnen worden. Er was zooals wij eenige dagen geleden reeds méde deelden veel kans. dat deze week begonnen zou zijn met het rioleeringswerk in de omgeving van den Vijfhoek (Voldersgracht en aansluitende stra ten), maar daarvan kan thans natuurlijk niets ko men. BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". De competitie-ontmoeting „Haarlem Noord" b tegen B. C. H. N. c is gewonnen door eerstgenoemd team met 158115. Na de derde ronde der vierlallenselectie stand dezer competitie geworden als volgt: is de Team X. eapt. v. Alphen Team R. 1 capt. Wiegmink Team I capt. Keur Team IX capt. Meijboom Team IV. capt. mevr. Mulder Team I. capt. Walter Jr. Team III. c'apt. Dekker Team VIII. capt Kooyers 91—70 102—45 99—75 68—38 64—45 74—92 68—59 38—53 OUDEN VAN DAGEN IN „REMBRANDT". Hedenmorgen werd in het Rembrandttheater te Haarlem een voorstelling gegeven voor ouden van dagen. De aanwezigen genoten zeer van George Form- by's „Kouwe drukte" en aangezien ook Jackson en zijn orkest en Conrad Will en partner belange- Jooze medewerking hadden toegezegd, kregen de oudjes „van alles wat". Het was dan ook duidelijk waar te nemen dat deze voorstelling in den smaak viel! DE JOSIF STALIN" VOER PROEF. COMMISSIE KOMT MET BEZWAREN. Zaterdag heeft de „Josif Stalin", een van de beide turbineschepen, die door de Nederland- scho Scheepsbouw. Maatschappij te Amstea'dam zijn gebouwd, in opdracht van de Machino Im port. het Russische staatslichaam voor aanbouw en bestellingen en wel voor de afdeeling „Sovtor Flot" te Leningrad zijn proeftocht gemaakt. In verband met het risico, dat nog gedragen wordt door de scheepsbouw maatschappij, werd tusschen Amsterdam en IJmuiden en in de Am- sterdamsche haven heen en weer gevaren. Reeds vroeg in den ochtend werden de tros sen losgegooid; aan boord bevonden zich be halve de directieleden van de Scheepsbouw Maatschappij, vertegenwoordigers van Stork en Co.. van Groeneveid en v. d. Poll en Asea, van Becht en Dyserinck, de havenmeester, de heer De Vries en de 39 leden van de Russische commis sie voor overneming, die onder leiding stond van den heer W. Fomin Het schip is speciaal gebouwd om te varen in koude streken. De grootste lengte bedraagt ruim 135 M., de breedte 18.35 M„ de holte 9.65 M., de diepte 6.35 M. Het laadvermogen is 3220 ton, de waterver plaatsing 8950 ton en de grootste dienstsnelheid bedraagt 20 knoop. Er zijn 3 klassen aan boord. Het merkwaardige van den proeftocht onder zoo buitengewone omstandigheden met dit prachtige schip is geweest, dat het tenslotte tijdens de vaart door de vertegenwoordigers van de Russische Sovjet niet overgenomen is. Van den directeur der Scheepsbouw Maatschappij, den heer D. Goedkoop Dzn„ vernamen wij, dat de commissie voor overneming met enkele bezwa ren tegen het schip voor den dag kwam. Hierover Is urenlang van gedachten gewisseld. De heer Goedkoop stelde vast. dat de heeren bij ver schillende proeven tijdens den tocht niet aan wezig zijn geweest, doch dat de gebruikelijke proeven volkomen bevredigend verloopen waren. Bij afloop van den tocht, toen het schip, in den laten namiddag, weer in de Coenhaven gemeerd Jag, was men nog niet tot overeenstemming ge komen. De vlag van de Scheepsbouw Maatschap pij was niet verwisseld voor de vlag met hamer en sikkel, welk symbool reeds op den scheepswand geschilderd staal. Tenslotte Is besloten, dat de overdracht Woensdag a.s. zal geschieden. Ingevolge cont-ractueele bepalingen is 55 pro cent van de bouwkosten reeds .betaald, Een zuster schip van de „Josif Stalin", n.l. de „Molotov" ligt bijna voltooid aan de werf van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij. Voor Barteljorisslraat 20 Telef. 13439 JACK MORRIS HOUTPLEIN 8 VERZILVERT DIVIDENDEN ALLE COUPONS EN LOSSINGEN fAdv. Ingez Med.) Negentienjarige door messteken levensgevaarlijk gewond. Noodlottige twist. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich in het gehucht Boschweg te Schijndel een ernstige vechtpartij voorgedaan, waarbij een 19- jarige jongen ernstig werd gewond. Nadat verschillende jongelui enkele cafés hadden bezocht, en zich huiswaarts begaven, ontstond tusschen den 19-jarigen W. Rijkers uit het gehucht Leiseind te Schijndel, en den 19-jarige W. v.d. A. een woorden wisseling. Deze liep zoo hoog, dat v. d. A. zijn mes trok en Rij kers verschillende steken in rug en achterhoofd toebracht. Hevig bloedend brachten enkele vrienden R. naar zijn huis, waar onmiddellijk dr. Verstraeten uit Schijndel ontboden werd. Deze achtte den toestand van het slachtoffer zoo ernstig, dat hij onmiddellijke overbrenging naar het Groot Ziekenhuis in Den Bosch ge lastte. De gemeente politie uit Schijndel heeft v. d. A. die onmiddellijk na het gebeurde naar huis was gegaan, van zijn bed gelicht. Na een scherp verhoor legde hij een volledige bekentenis af, waarna hij is ingesloten. De Post en Nieuwjaar. Groote drukte, v ooral door de correspondentie der militairen. De Post heeft het altijd druk met de jaarwisse ling. Maar dit maal is er al bijzonder veel Nieuw jaarscorrespondentie geweest. Daarvoor hebben de militairen en hun verwanten gezorgd. De landsver dedigers die niet zoo gelukkig waren „oud en nieuw" in familiekring te kunnen vieren, hebben natuurlijk veel briefkaarten verzonden en er nog meer ontvangen. Die briefkaarten zijn immers vrij van port, zoodat het al heel gemakkelijk was zijn beste wenschen voor 1940 aan de Post toe te ver trouwen. Niet ergens maar overal in Nederland was het daardoor op de postkantoren druk, maar niet het minst bij de veldpost, waarheen alle stuk ken voor de militairen bestemd gestuurd worden. Maar de particuliere correspondentie is dit keet- niet minder geweest dan anders. Nog altijd wor den er vrij veel naamkaartjes verzonden. Vroeger bestond die gewoonte vrijwel alleen in de meer ge goede kringen, die zijn in den loop der jaren er toe overgegaan om de naamkaartjes te vervangen door felicitatiebrieven. De gewoonte van kaartjes sturen is nu door anderen overgenomen. Door die verandering is de hoeveelheid Nieuwjaarscorres pondentie eerder vermeerderd dan verminderd. Nieuwjaar viel voor de Post gunstiger dan ver leden jaar, want toen was immers de eerste dag van het jaar een Zondag, zoodat de Post niet veel kon verrichten. Nu was het een Maandag en hoewel het publiek daarvan niet veel meer merkte dan de be zorging van één bestelling, is er toch den geheelen dag door de Post met een volledige bezetting ge- werkt. Dit heeft nara de directeur van het Postkan toor te Haarlem ons mededeelde tengevolge ge had. dat ook op den drukken Nieuwjaarsdag de ge wone correspondentie normaal verwerkt is. Voor brieven bestond dus in het geheel geen vertraging. Met de kaartjes staat het natuurlijk anders. He denmorgen zijn zakken vol goede wenschen van de andere postkantoren in ons land binnengekomen. In verhouding heeft het Haarlemsche Postkantoor niet minder kaartjes van deze omgeving naar de Postkantoren in Nederland gestuurd. Die bergen wenschen kunnen pas successievelijk verwerkt worden. Te meer omdat er nog steeds nieuwe aan voer komt. Het gevolg zal dan ook wel zijn dat het Vrijdag of Zaterdag zal worden voor de laatste ge- lukwensch door de Post zal zijn bezorgd. (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: Het Residentie Tooneel met „Een kalme Bruiloft". 8.15 uur. Luxor Theater: Jcannette MacDonald en Nelson Eddy in „Sweethearts", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik ben geen misdadiger" en ,,'n Reuzentype", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Hotel du Nord" met o.a. Annabella. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe Drukte", geprolongeerd- 2.39, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. WOENSDAG 3 JANUARI Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 10—4 uur. NIEUWJAARSBIJEENKOMST VRIJZ.-DEM. JONGEREN-ORGANISATIE. Maandagmidag hield de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie in café-restaurant „Lido" een nieuw jaarsbijeenkomst. De afdeelingsvoorzitter, drs. P. F. R. Stol, sprak een rede uit, waarin hij o.a. het volgende zeide: Het bestuur der fadeeling Haarlem hoopt, dat 1940 een vervulling der wenschen mag brengen in het persoonlijk leven der leden. Allen hopen wij r>p een voorspoedig 1940 wat betreft het algemeen welzijn. Dit beteekent dus, dat wij wenschen, dat et- spoedig vrede moge komen. De kans is echter groot, dat de geuite wensch van vrede niet in vervulling zal gaan. Wij beseffen goed, zoo ging spr. voort, wat vrede voor'ons beteekent. De VD.J.O. heeft steeds voor den vrede gestreden, omdat vrede een der be langrijkste pijlers voor het geestelijk leven is. Bij ons is vrede steeds verbonden geweest met inter nationale rechtsorde. Ook dienen wij te begrijpen, dat wij op dit punt niet kunnen stilstaan, omdat internationale rechtsorde naiiw samenhangt met het vertrouwen, zoowel tusschen naties als tusschen- personen. Het vertrouwen is in de laatste jaren steeds meer gaan verdwijnen. Vertrouwen moet berusten op democratie en moet samenhangen met de democratische instel lingen. Men verwart dikwijls democratie met het parlementaire stelsel; men gaat democratie gelijk stellen met bepaalde vormen van het democratische stelsel. Tegenstanders duiden democratie soms aan met „de helft plus één". Tegen dit foutieve standpunt moeten wij strijden, omdat democratie voor ons vrijheid en verdraagzaamheid beteekent. Deze twee factoren zijn echter niet voldoende. Democratie moet ook berusten op rechtvaardig heid. Als wij zulk een democratie steunen, dan openen zich groote perspectieven, aldus de heer Stol. Het res teer ende gedeelte van den middag werd er gedanst. De dansmuziek werd verzorgd door de „Jitterbugs' Gelder. onder leiding van den heer K. van Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur. Voor het noorden: aanvankelijk nog strenge tot matige vorst, later stijging van temperatuur. Nevelig met toenemende be wolking, geen neerslag vam beteekenis. Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind. Voor het zuiden: strenge tot matige latei- afnemende vorst, nevelig tot licht of half- wolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. r HERMOM ETERSTAND Hoogste gisteren F 34 Laagste hedennacht F 24 Hoogste heden F 24 De veranderingen in den weerstoestand zijn vooral in het noorden groot en vinden met groote snelheid plaats. De depressie, die Zaterdag over het Kattegat gelegen was, is in zuid-oostelijke richting weggetrokken. Gedurende den Zondag bleef de luchtdruk in Zuid-Scandinavië voort durend stijgen, en ontwikkelde zich daar een be langrijk gebied van hoogen luchtdruk. Dit heeft zich naar het zuiden verplaatst en bevindt zich thans over Duitschland. Onder invloed hiervan is in ons land een nieuwe vorstperiode ingeti-e- den. Te Eelde in Groningen daalde de tempera tuur tot 15 graden onder het vriespunt, terwijl aan de kust matige vorst voorkwam. In Dene marken liep.de wind in den afgeloopen nacht om naar het westen, tengevolge waarvan de tempe ratuur aan de westkust sedert gisterenavond omstreeks tien graden steeg en weer boven het vriespunt is gekomen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden: 770 mM Neiding; Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer; 15333 Arbeider door geweerschot gedood. °'a' a 1.85, afm. 8-15 mm. 2.45, afm. 15-22 m.m. 2.80, afm. 22-3J ONDERSCHEIDING VAN DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Door de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen zal op 2 Januari een medaille en oor konde worden uitgereikt aan Lamberdina BreeuwerHurkmans wegen ^V^-jarigen dienst als dienstbode bij mevrouw Emilie L. A. Schön- huthBajnikel te Haarlem. HAARLEM'S TRIO VOOR DE N.C.R.V. .Haarlem's Trio" een muziekensemble be staande uit Jan Hoeben (viool), Philip Vlessing (cello) en Jac. Zwaan (piano) is door de N.C.R.V. geëngageerd. Woensdagmiddag 3 Januari van 3.30 tot 4.20 uur zal de eerste uitvoering voor de microfoon .plaats hebben. Het programma bevat werken van Haydn en Beethoven. FRANCO HUIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med,.) De lieer J. F. H. van Daelen tot inspecteur van politie te Haarlem benoemd. De heer J. F. H. van Daelen, klerk bij de politie- administratie te Haarlem is met ingang van 1 Februari 1940 door den burgemeester benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse. De heer van Daelen doorliep in zijn geboorte plaats Venlo het gymnasium. Vervolgens stu deerde hij eenige jaren in de rechtswetenschappen aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Daarna was de heer Van Daelen werkzaam als volon tair aan de griffie van het Kantongerecht en vervolgens als volontair bij de politie te Weert. Op 1 November 1937 volgde zijn benoeming bij de polïtie-administratie te Haarlem waar hij zijn volledige opleiding tot inspecteur ontving. Gladheid oorzaak van eenige, niet ernstige, ongelukken. Ofschoon door de zandploegen van de Haar lemsche Gemeentereiniging tijdens de afgeloopen feestdagen duchtig met zand is gestrooid zijn toch nog eenige ongelukken gebeurd. In den Oudejaarsnacht heeft op de Fontein- laan een botsing tusschen twee autó's een be stuurd door een koopman uit Heemstede en de andere door een chauffeur uit Hengelo plaats gehad. De bestuurder van eerstgenoemde auto moest uitwijken voor een aan den kant van den weg staande auto en daarbij slipte zijn wagen door de gladheid van den weg. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook in Haarlem-Noord hebben de gladde wegen vele automobilisten, wielrijders en voet gangers parten gespeeld. Nabij de Zaanenlaan kwam een wielrijder die Zondagavond met een flinke vaart een straat wilde indraaien, door 't slippen der wielen zoodanig te vailen, dat hij een pols brak en geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Nieuwjaarsmorgen kwam een 57-jarige voet gangster in de Zaanenstraat zoo ongelukkig te vallen, dat hij haar rechteronderbeek brak. Na door O. D. te zijn verbonden is ze per ziekenauto naar de Maria Stichting gebracht. DE PROV. DRENTSCHE EN ASSER COURANT. Nieuwe Directeur benoemd. Assen, 30 December. In de hedenmiddag ge houden gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Provinciale Drentsche en Asser Courant N.V., gevestigd te Assen, is wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd ontslag verleend aan den directeur van dit bedrijf, den heer P. H. Walstra, met ingang van 1 Januanri 1940, en voorts is met ingang van voornoemden datum tot directeur-hoofdredacteur benoemd de heer H. Clewits, thahs hoofdredac teur van dit blad. EXAMENS. Teekenen M.O. Geslaagid de heer A. Voorzanger te Haarlem. Boekhouden 5LO. Geslaagd voor boekhouden M.O. (afd. Q) de heer J. P. I. Hulsmeyer, te Haarlem. Vergiste de moordenaar zich? Dader werpt zich voor den trein. Oudejaarsavond om zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoeven een drama af gespeeld, dat twee personen het leven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiderswo ningen naast elkaar. In één daarvan woont de 52-jarige A. S., rentenier, met zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-jarige gehuwde landarbeider C. Jong- mans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans Oudejaarsavond even naar buiten ging, hoorde men een schot. Even la ter kwam J. de woning weer binnen en viel bijna onmiddellijk dood neer. Hij bleek in de hartstreek te zijn getroffen door een schot. Een overbuurman, die het schot gehoord had en zich op het gehuil van kinderen naar de wo ning van J. begeven had, waarschuwde onmid dellijk een dokter en den majoor van de rijks- veldwacht. Ook de burgemeester van Hoeven, de heer P. J. Jansen, werd verwittigd. Terwijl de ge meente- en rijkspolitie met den politiehond Leo van den brigadier der rijksveldwacht Wens uit St. Wiliibrord zich bij de woning van J. bevonden, werd men gewaarschuwd dat er een tweede schot was gelost en wel voor de erica 800 meter verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O., waarbij het bovenlicht van de deur was stuk geschoten. Inmiddels was ook de officier van justitie' uit Breda, mr. Van der Dussen, met het parket ge arriveerd. Het spoor van den dader leidde van de woning van Jongmans via een zijweg, waar het vuurwa pen waarschijnlijk opnieuw geladen werd, naar de woning van v. O. en vervolgens naar een weg. welke naar de spoorbaan Zwaluwe-Roosendaal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats waar het eerste schot viel vond men het vermink te lijk van den rentenier A. S. Bij hem werd een éénloops jachtgeweer gevonden. Omtrent de aanleiding van den moord tast men volkomen in het duister. Het vermoeden bestaat echter dat de dader zich bij het eerste schot in de persoon heeft vergist. Waarschijnlijk heeft hij later zijn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein geworpen. S., die zijn geheele leven te Hoeven gewoond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om tc stroopen, waarmede hij een zekere vermaardheid had verworven. De aanslag schijnt gemunt te zijn geweest op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had-gepacht en die. alhoewel hij de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben be bouwd. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien komen, waarop hij zich met zijn geweer achter zijn woning op stelde om den ander op te wachten. De ver wachte kwam evenwel niet voorbij, wel Jong mans, dien hij, naar men aanneemt, niet heeft VELE DAMES UIT AMSTERDAM berichten ons, dat zij reeds lang, uit hygiënisch oogpunt, hetzij JOZO hetzij NEZO voor- alle spijzen gebruiken, omdat er inderdaad geen zuiverder zout bestaat. (Adv. ingez. Med.) Nieuwe Engelsclie lichtingen onder de wapenen. Voor het einde van het jaar worden 2 millioen man opgeroepen. Maandagavond heeft de Engelsche Ko ning in een privy council een proclamatie onderteekend op grond waarvan bijna 2 millioen man dienstplichtig worden voor de gewapende strijdkrachten. Het betreft alle mannen van 19 tot 28 jaar. De inschrijving en-oproeping van de verschil lende groepen zullen in den loop van het jaar worden bekend gemaakt. De eerste groep zal die der 23-jarigen zijn. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat deze mannen voor 1 Maart zullen worden opgeroepen, daan- zij die in November en December werden inge schreven, nog niet zijn opgeroepen. Sir Thomas Phillips van het ministea-ie van ar- baicl heeft medegedeeld dat het als wij zeker te beschouwen is," dat alle nieuwe lichtingen einde 1940 onder de wapenen zullen zijn. 'Duitsch marinevaartuig gestrand. Twee leden der bemanning omgekomen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: „Aan het westelijke front is de dag rustig ver loopen. De oorlogsmarine heeft ook in de laat ste weken haar verkennings- en bewakingsactie, alsmede een doorloopende controle der handels wegen, stelmatig voortgezet. Het gebruik van zeestrijd krachten in den handelsoorlog bleef succes opleveren. Een voorpostboot is in den nacht van 29 op 30 December ten oosten van Trelleborg tijdens zwaren storm gestrand. Van de uit 37 koppen bestaande bemanning werden 35 man gered". Sovjet Unie roept Duitschland's technische hulp in. Duitschen technici wordt hoog salaris geboden. KOPENHAGEN, 2 Januari (Reuter). De Ber- lijnsche correspondent van de „Politiken" bericht dat Stalin aan de Duitsche regeering heeft ge vraagd 200.000 Duitsche technici, ingenieurs en deskundigen te zenden voor het reorganiseeren van het Russische economische leven, in hetj bij zonder van het transport-systeem. De correspondent voegt hieraan toe dat .de Sovjet Unie niet in staat is den veldtocht in Fin land voort te zetten, tenzij onmiddellijk deskun dige hulp wordt verleend. Alle Duitsche technici die naar Rusland gaan krijgen geheel vrije hand en hen wordt een goed salaris aangeboden. De Duitsch-Russische samenwerking, aldus de correspondent, hangt voornamelijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp en het is al leen de vraag of Duitschland op het oogenblik zooveel menschen zal kunnen missen. 1 herkend, zoodat deze nu het slachtoffer van den moordaanslag is geworden. Na zijn daad heeft S. zich uit de voeten ge maakt en verwijderde zich via de landerijen, wel ke zich achter het Moleneind uitstrekken. Tij dens de vlucht moet hij, blijkens het spoor, ook het schot voor de woning van Van O. hebben ge lost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrijzeld. Het schijnt dat hij tegen Van O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. Engelsch witboek over de onder handelingen met Moskou. Ambassadeur Seeds naar Engeland. LONDEN, 1 Januari. Het witboek, waarin een gedetailleerde uiteenzetting zal wor^c;.-., ge geven van de Engelsch-Russische onderhandelin gen, zou samengesteld worden door Sir William Seeds, den Engelschen ambassadeur in Moskou, die naar Engeland terugkeert, in samenkerking met Strang, die een belangrijke missie in Moskou heeft vervuld. (Havas). NIEUWE DOORVAART LANGS ZWEEDSCHE ZUIDWEST KUST. Een voorstel tot inrichting van een nieuwe door vaart voor schepen langs de Zuidwest kust van Zweden bij Falsterbo is aangenomen. De vaar geul zal 28 KM. lang zijn en honderd meter breed. Men heeft reeds een begin gemaakt met de uitdieping en verwacht den vaargeul tegen de lente of in het begin van den zomer te kunnen openstellen. Broedertwist met noodlottigen afloop. Schietpartij te Jaarsveld eischt een doode. JAARSVELD, 2 Januari. Vannacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27- jarigen broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanlei ding geweest is. staat nog niet vast. Wel is bekend dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. H. NIJGH ONDERSCHEIDEN. De heer H. Nijgh, directeur der N. Rott. Cou rant, is in zijn kwaliteit als oud-voorzitter van den raad van beheer van het A. N. P.. benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De distributie van benzine. Zegel-verkoop op de Postkantoren, Hoewel het rijksbureau voor aardolie in Den Haag ons verzekerde dat het tijdstip waarop de distributie van benzine beginnen zal, nog geheim gehouden moet worden, kunnen wij toch mededee- len, dat deze thans zeer spoedig te verwachten is. De auto-eigenaars zullen voor de distributie ze gels moeten afhalen aan de Postkantoren. Om dit ongemak zooveel mogelijk te beperken, worden er in deze omgeving maatregelen getroffen dat de ver strekking van deze zegels zooveel mogelijk gede centraliseerd. wordt over het hoofdpostkantoor en de verschillende bijkantoren. Autobezitters in de- aangrenzende gemeenten zullen de zegels op het postkantoor in hun eigen gemeente kunnen ver krijgen. UIT DE STAATSCOURANT. 's GRAVENHAGE 2 Januari. Bij K. B. zij a benoemd tot: commandeur in de orde van Oranje-Nassau, de heer ir. A. Groothoff, directeur-voorzitter der directie van het staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen. b. commandeur in de orde van Oranje-Nassau (bij bevordering) de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst ds. H. Jansen. Bij K. B. van 29 December is aan den vice- admiraal J. H. O. Graaf van den Bosch op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1940, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem. aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten. Zijn met ingang van 1 Januari 1940 bevorderd: a. tot schout bij nacht: de kapiteins ter zee G. W. Stove en L. A. C. M. Doorman. b. tot kapitein ter zee: de kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot. FLINKE DIENSTBODE gevr. voor den dag. Schoter singel 151 bij Verspronckweg. Gevraagd een flink DAGMEISJE van 's morgens 9—'s middags 4 uur. Mevr. ROT, Verspronckweg no. 110. Wordt gevr. voor direct: niet onder de 20 jaar. Tot 5 uur Julianalaan 37, Overvee.n Flinke sorteerster gevraagd en bekwame Mangelsters Aanmelden Stoomw. Femina, Regentesselaan 40 b.d. Juliana laan. Wasscherij DE HOOP, Amster- damschevaart 48-50, vraagt be kwame MANGELSTER (vouwster) Gevr. noodhulp Heerenkapper. M. van 't Hof, Wijkerstraatweg 48, Velsen-Nrd. Chauffeur Voor pl.m. half jaar een nette chauffeur gevraagd voor expe ditie. Br. no. 2915 bur. v.d. blad

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2