BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 2 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Ontploffing in ketel van verwarmingsinstallatie. Twee gewonden. AMSTERDAM, 2 Januari. Vanmorgen om ongeveer elf uur heeft zich in de perceelen Fer dinand Bolstraat 106108, waarin de glas- en aardewerkwinkel van den heer J. Rubens is ge vestigd, .een hevige ontploffing in de verwar mingsinstallatie voorgedaan. De ketel stond in een achter den winkel ge legen ruimte, welke met een deur was afgesloten In den winkei bevonden zich op het oogenblik van de ontploffing eenige klanten en het vol tallige personeel, bestaande uit vijf verkoopsters. Een groote wolk stoom werd den winkel in geblazena Een vriend van den eigenaar, de heer F. Kirsch, raakte bekneld tusschen openstaande deur en den muur en kreeg een bloedende hoofd wonde, alsmede verschillende brandwonden. Ook een winkeljuffrouw, die in de nabijheid van den ketel stond, raakte gewond, doch niet ernstig. De luchtdruk richtte een ware ravage in het glas- en aardewerk aan. Bekend Finscli kasteel bij bombardement getroffen. HELSINKI, 2 Januari. Bij het jongtse lucht bombardement door de Russen, zijn bommen te recht gekomen op het bekende kasteel Turku nabij Aabo, dat dateert van 500 jaar geleden, toen Finland onder Zweedsche heerschappij stond. Twee personen werden tengevolge van het bom bardement gedood en vier gewond. Het schijnt dat men een deel der in het kasteel aanwezige kunstschatten heeft kunnen redden. (United Pres.) HOFBERICHTEN. 's GRAVENHAVE, 2 Januari. Hare Majesteit de Koningin heeft 1 Januari te 5.30 uur des na middags ten Paleize Noordeinde ontvangen, den doyen van het corps diplomatique, ten einde de Nieuwjaarswenschen van dat corps in ontvangst te nemen. 's GRAVENHAGE, 2 Januari. Hare Majesteit de Koningin heeft 1 Januari ten Paleize Noord- einde te 6 uur des namiddags ontvangen de hooge autoriteiten en te 6 uur 15 de leden van hoogst- derzelver hofhouding ter aanbieding van Nieuw jaarswenschen. uitwijken voor en daarzij slipte zijn wagen door AFSCHEID IR. A. GROOTHOFF. 's-GRAVENHAGE, 2 Jan. De president-direc teur van het staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen ir. A. Groothoff, die met ingang van 1 Ja nuari 1940 als zoodanig is opgevolgd door ir. F. Q. den Hollander, tot dusverre adjunct-directeur van dat bedrijf, heeft Zaterdag j.l. afscheid ge nomen van den minister van defensie in bijzijn van zijn opvolger en de overige directeuren van de artillerie-inrichtingen, de heeren G. Hout wipper en ir. L. L. E. Ornstein alsmede van den secretaris-generaal van het departement van de fensie den heer C. Ringeling. Inlevering van boonen en capucijners. Verkoop verboden. 's GRAVENHAGE 2 Januari. Naar aanleiding van de van verschillende zijden gestelde vraag, wanneer met de1 distributie van bruine boonen en capucijners zal worden begonnen, betreurt de mi nister van economische, zaken te moeten mededee- len, dat de voorraden van deze artikelen nog niet voldoende zijn om tot distributie te kunnen over gaan. De minister heeft besloten enkele maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van boonen en capucijners hoopt te bevorderen en daardoor het instellen van de distributie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het afleveren en vervoeren onder meer van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners verboden. Tot dusverre is van deze verbodsbepaling evenwel ontheffing verleend voor zoover het betreft de aflevering aan uit eindelijke verbruikers. Deze onthef if ng is nu ingetrokken. Elke verkoop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is derhalve verboden. Teneinde in den overgangstijd, waarin de ver koop van boonen, grauwe erwten en capucijners verboden zal zijn, diegenen niet te benadeelen, die aan deze peulvruchten op medische gronden be hoefte hebben, zal een aparte regeling voor zieken en daarmee gelijkgestelden worden getroffen. Ook met de bijzondere behoeften van ziekenhuizen zal rekening worden gehouden. Duitsch protest te Montevideo. De Duitsche gezant te Montevideo heeft ge protesteerd tegen de interneering van de Duit sche tankboot „Tacoma" door de autoriteiten van Uruguay. (Uited Press) GERUCHTEN OVER UNITY MITFORD. LONDEN, 2 Januari. Vernomen wordt dat het Engelsche meisje Unity Mitford, een intie me bekende van Hitler, per ambulancetrein uit Duitschland naar Zwitserland is vervoerd, van waar zij verder naar Engeland zou worden gebracht. Miss Mitford zou onlangs te Mün- chen door een schot zijn gewond. Haar ouders, Lord en Lady Redeshill, zijn haar tot Folkestone tegemoet gereisd. Uit Brussel wordt gemeld, dat Unity Mitford vermoedelijk vandaar per vliegtuig naar Enge land is gebracht. Bevestiging hieromtrent kon niet worden verkregen. (Uited Press.) EXAMENS. Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein te Haarlem gehouden examens zijn ge slaagd: Voor machineschrijven: W. J. van Beek te Haar lem (50 lgr. p. m.); J. de Vries te Haarlem (45 lgr.); H. Elskamp te Haarlem (45 lgr.); A. W. Luikinga te Haarlem (50 lgr.); mej. H. J. Ballast te Aerdenhout (45 lgr.); J. van Wieringen te Vijfhuizen (40 lgr.); mej. M. J. H. Warns te Aerdenhout (40 lgr.); mej. B. Kesting te Overveen (50 lgr.); mej. A. Wesseling te Heemstede (50 lgr.); mej. A. W. M. Sijlaart te Bennebroek (65 lgr.); mej. C. G. van Weel te Heemstede (45 lgr.); mej. L. H. C. van der Horst te Overveen (55 lgr.); B. J. van Dierendonck te Haarlem (45 lgr.); mej. G. Brand te Haarlem (50 lgr.); mej. J. H. Koster te Haarlem (45 lgr.); mej. H. W. Kok te Hoofddorp (45 lgr.); mej. W. Leeg water te Heemstede (50 lgr.); mej. J. G. Buur te Haarlem (45 lgr.); mej. E. A. Cornelisse te Haarlem (70 lgr. met lof); mej. C. M. Janse Kok te Haarlem (50 lgr.)P. A. Boekelaar te Haarlem (45 lgr.); mej A. C. Dijkstra te Haarlem (45 lgr.); mej. H. L. van den Burg te Haarlem (45 lgr.); mej. A. L. van den Berg te Haarlem (55 lgr.); mej. T. J. Bruinsma te Haarlem (45 lgr.); mej. T. Schulz te Heemstede (55 lgr.); M. Franke te Hoofddorp (55 lgr). Voor stenografie Nederlandsch: A. Gxünwald te Haarlem (120 lgr.), mej. J. E. Wals te IJmuiden (130 lgr. met eervolle vermel ding), mej. F. H. M. Wildeboer te Bentveld (130 lgr.), mej. M. C. van Duinen te Haarlemmermeer (130 lgr.) mej. E. Cornelisse te Haarlem (130 lgr.) mej. C. J. de Heer te Bloemendaal (130 lgr. met eervolle vermelding), mej. J. H. Koper te Zand- voort (120 Igtr.), mej. J. C. de Hoog te Haarlem (130 lgr.) mej. J. C. de Hoog te Haarlem (130 lgr. met eervolle vermelding). Voor stenografie Fransch: Mej. C. Timmermans van Abcoude (100 lgr. met eervolle vermelding. Crematie N. B. van der Waals. Zaterdagmiddag om 1 uur is te Driehuizen het toffelijk overschot van den heer N. B. van der Waals, in leven tooneelmeester van onzen Stads schouwburg gecremeerd. Onder de aanwezigen za gen wij o.a. de heeren Carel van Hees, oud-directeur van den stadsschouwburg, J. B. Schuil, lid van de commissie van toezicht, Wim Paauw, acteur en regisseur, Th. Bouwmeester, imperesario, C. War nier en mej. Annie Serphos, secretaresse van de Haarlemsche Tooneelclub. Het personeel van den schouwburg was o.a. vertegenwoordigd, door den heer Groos, die 21 jaar met den heer Van der Waals had samengewerkt. De directeur, de heer H. Dei- nurn kwam met den stoet mede. In de aula sprak allereerst de heer H. Deinum, die, hoewel pas kort directeur, in den heer Van der Waals een waar vriend had gevonden en in dezen ernstigen kunstenaar vooral drie kanten had gezien, zijn uiterste bekwaamheid, zijn grooten ijver en zijn gave vriendschap. In het hart van ieder, die met hem in aanraking kwam, moest de heer Van dei Waals wel een groote plaats innemen. Het was niet alleen door zijn ijver, zijn belangestelling en zijn bereidwilligheid, dat hij bekend stond als de beste tooneelmeester van ons land. Maar vooral ook door zijn talent. De directie zou trachten de nagedachte nis van Van der Waals te eeren door een plaats vervanger te zoeken, die in zijn geest zal voortwer- ken. -Voor het personeel was Van der Waals een vaderlijke vriend en bekwaam leermeester geweest De heer Deinum eindigde met een persoonlijk woord van troost tot de familie. De heer Carel van Hees sprak als oud-directeui van den stadsschouwburg. Ik moet den tijd zegenen, zei de heer Van Hees, dat Van der Waals mijn medewerker was. Hij hield van zijn werk dat hij volkomen beheerschte en was zeer bekwaam; hij was dankbaar ook, als zijn werk werd gewaardeerd. Die waardeering vond hij bij alle gezelschappen Van der Waals was niet alleen tooneelmeester, maar ook een door en door goed mensch. Hier zoo ging de heer Van Hees door ontbreken velen, die tegenwoordig hadden willen zijn, maar door hun werk verhinderd werden. Zoo moeten vooral de dilettanten den gestorven tooneelmeester wel heel dankbaar zijn. De heer Van Hees bracht in herinnering, dat hij in Parijs eens werd aangesproken door een acteur, die hem had gezegd, dat hij in den schouwburg te Haar- iem het best bediend was. En dat zeiden alle bui- tenlandsche regisseurs. Dit was vooral het werk van Van der Waals, die de eenvoud zelve was en nooit naar mooie woorden verlangde. Ten slotte sprak de heer Wim Paauw, die dankte voor den velen steun, dien hij van Van der Waals steeds had ondervonden en voor het vele, dat hij van hem had geleerd. Van der Waals was niet alleer vakman, maar hij was in de eerste plaats artist. De tooneelwereld zal hem dan ook noode missen. "Nadat op het orgel het Largo van Handel was gespeeld, dankte een stiefzoon van den heer Van dei Waals de heer Groen na een woord van diepe bewondering voor den gestorvene, ook namens zijn moeder, de sprekers en allen, die bij deze plechtig heid aanwezig waren geweest. NOG MEER VRIJWILLIGERS UIT ZWEDEN VERTROKKEN. STOCKHOLM 2 Januari (Tete). Gister avond is opnieuw een afdeeling vrijwilligers naar Finland vertrokken. Men verwacht, dat thans de vrijwilligers in sneller tempo zullen toestroomen. SCHAATSENRIJDEN. Wij vernemen dat de groote ijsbaan te Halfwe; Woensdagochtend 10 uur zal worden opengesteld. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING De Ned. Vrouwen Electriciteits-Vereeniging (afd. Haarlem en omstreken) gaf een bonten kinder middag in de geheel gevulde muziekzaal van rest. Brinkmann, Groote Markt. Een vertelling („De uitvinder"), een aardige teekenfilm en electrisch gebakken poffertjes, welke uit een poffertjeskraam bij porties werden rondgediend, vulden een deel van het program ma. Eén van de voornaamste dingen was echter een tentoonstelling en demonstratie van ingezon den eigengemaakt electrisch speelgoed en de toe kenning van prijzen hiervoor. De 1ste prijs werd gewonnen door: Dick v. d. Noord met electr. trein en eigengemaakt schakel bord en verlicht vliegtuig; de 2de prijs door Ton Jansen met electr. trein en eigengemaakte huis jes en verlichting; 3de prijs Jan Bijl met kabel baan; 4de prijs Joh. Nederkoorn met molen. Tenslotte ontving ieder kind als verrassing een chocolade stopcontact. Voorwaar een zeer geslaagde middag. Dat één en ander bij de jongelui in den smaak viel bewe zen wel de verzoeken, die bij de presidente bin nenkwamen nog eens zulk een middag te geven. TROUWE DIENST Heden herdenkt mej. Dina Breeuwer-Hurkmans den dag waarop zij vóór 12 y2 jaar als hulp in de huishouding bij mevrouw Schönhuth te Haarlem in dienst trad. Haar is wel gebleken dat haar trouwe toewijding zeer op prijs is gesteld en ge waardeerd. Na de zilveren medaille voor trouwe dienstbe- trachting te hebben overhandigd, sprak mevrouw Dyserinck de jubilaresse namens de Ned. Ver. Huisvrouwen heel hartelijk toe en roemde haar plichtsbesef en vlijt en bood haar de oorkonde aan. De jubilaresse en mevrouw Schönhuth werden namens de afdeeling Haarlem en omstreken bloe men aangeboden. De „Rotterdam'' voor sloop verkocht. ROTTERDAM, 2 Januari. De directie der Holland-Amerika-Lijn deelt ons mede, dat het s.s. „Rotterdam" voor den sloop verkocht is aan de N.V. Frank Rijsdijk's Industrieeele Onderne mingen te Hendrik Ido Ambacht. Hét schip zal Vrijdag as. worden afgeleverd. Brand in confectie-atelier. AMSTERDAM, 2 Januari. Hedenmorgen om streeks half negen ontstond brand in het confec tie-atelier van de firma S. Mamlok, gelegen op de beide bovenverdiepingen van het perceel Prinsen gracht 153, tegenover de Westermarkt. Het werd een felle uitslaande brand, die de brandweer ge durende een uur de handen vol werk gaf, waarna het gevaar bezwaren was, wat echter niet weg nam, dat het nasmeulende vuur nog den geheelen voormiddag de waakzaamheid van de brandweer bleef eischen, z z z z z z zzz Het geheele atelier brandde uit en een groote voorraad voor aflevering gereed zijnde en in be werking zijnde confectiegoederen, alsmede een «oorraad stoffer, ging verloren. De schade wordt Soor verzekering gedekt. De lager gelegen verdie pingen kregen eenige waterschade. HAARLEM 2 Januari 194(1 Ondertrouwd: 2 Januari." A. Ch. te Winkel en J. C. Diesbergen. Bevallen: 27 Dec. M. A. Moerkerk-van Dam. z. 29 A. Taverne-Bos, d. A. I. Hudig-Moes, d. M. Ratsma-Kok, z. H. B. Posthuma-Rade- maker, d. 30 G. Pluer-Reinders. d. 31 Buis-Zuiver, d. G. Versluis-Borst, d. A. W. ten Bosdh-van Voorst, z. 1 Jan. G. J. de Jong- Schreuder, z. M. Hennevelt-D'haene, d. R. van den Haak-Kohlen, d. J. Ch. M. Hooij-Over- sier, d. Overleden: 28 Dec.: A. van der Burg-Weiland, 45 j., Duinoordstraat. 29 A. Hoogerbeets-Cra- mer, 67 j., v. O. de Bruijnstraat P. van Sluis- Vink, 37 j., van Raephorststraat. N. C. Smit, j., Duvenvoordestraat. M. van Dam-Ter Beek, 70 j., Rijksstraatweg. T. van Tongeren-Schota- nus, 63 j., Kritzingerstraat. Th. Mens, 71 Hagestraat. F. N., 5 m., z. van J. C. Strootman, Jan Luyckenstraat. I. Th. W. Deutmann, 63 j., Beelslaan. 30 L. A. van Zonneveld, 88 j., Groote Houtstrata. A. H. de Bruijn, 64 j., Ged. Volders- gracht. J. Houweling, 61 j., Assendelverstraat 15. 31 M. L. A. van Vreeswijk, 67 j., Hazepaters- laan. W. Opdam, 59 j., Saturnusstraat. P. de Jong, 72 j., Lange Heerenvest. G. P., 4 d. van G. W. de Vos, KL Houtstraat. H. M. A. Mathot, 59 j., Bilitonstraat. M. Th. 6 m,, d. van N. F. Jansen, Gr. van Wiedstraat. 1 Jan. M Huijsman-Dam, 68 j., Zuidpolderstraat. M. J. Meijboom-Ruitengam, 81 j., Westerhoutstraat. Het Schoolschaaktournooi geopend. Te 10 uur precies verzocht de leider van het schoolschaaktournooi te Haarlem stilte voor den Zeereerwaarden heer Pater Dr. Vlaar, Rector van het R.K. Lyceum, die zich bereid verklaard had, dit tournooi te willen openen. Hij'noemde rijkdom aan aardsche goederen niet het voornaamste in dit leven; veel edeler is rijkdom van geest. „Indien ook de leiders van de volken hier aanwezig konden zijn, zouden zij zien, hoe door rustig denken problemen opgelost kunnen worden". Dr. Vlaar sprak den wensch uit, dat dit tournooi in broederlijke eens gezindheid zou gespeeld worden en dat de afloop voor iedereen bevredigend mocht zijn. Hiermede verklaarde hij het schaaktournooi voor geopend. Namens het R.K. Lyceum sprak Jac. van Baai", die Dr. Vlaar bedankte. Spreker gaf een verklaring van het feit, dat de deelneming niet zoo groot is, als verleden jaar. De voorbereiding moet namelijk grondig geschieden, en dit was van 't jaar door om standigheden niet het geval. Daarom werd voorge steld, een permanente commissie te vormen, die de regeling van het schaaktournooi op zich neemt. Hij dankte de Haarl. Schaakclub, die borden, stukken en klokken beschikbaar stelde en den heer Luitinga, die zich zeer verdienstelijk maakte bij de organi satie. Vervolgens werd aan Dr. Vlaar verzocht, den openingszet te doen aan het eerste bord; hiermede begon de jaarlijksche schaakwedstrijd om het kam pioenschap van Haarlem. BLOEMENDAAL DE REINIGINGSDIENST Wij ontvingen een klacht, dat hedenmorgen in de Julianalaan en omgeving open bakken werden gebruikt voor het ophalen van vuilnis, zoodat het stof alle kanten uit woei, hetgeen natuurlijk zeer onaangenaam was. Wij wendden ons tot den pachter, den heer G. Veldhuyzen en vernamen daarbij dat deze in derdaad minder prettige wijze van vuilnis ophalen slechts voor dezen éénen dag moest worden toe gepast, omdat er door de opeenvolging van Zon dagen en de groote hoeveelheid Kerstboomen enz. die opgeruimd werden, zooveel „vuil" was, dat het gewone materiaal alles niet kon verwerken. Maar voortaan worden weer gesloten wagens gebruikt. DE GLADDE WEGEN Zondagmiddag te één uur had op den hoek Bloemendaalscheweg-Tetterodeweg een botsing plaats tusschen twee auto's, waarvan de een van den Tetterodeweg kwam en bestuurd werd dooi den heer J. G. uit Amsterdam en naar links reed in de richting Bloemendaal. Van denzelfden kant naderde een auto, bestuurd door den heer M. J. R. P., eveneens uit Amsterdam. Belde bestuurders remden doch de auto's gleden door, botsten en werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. In den Oudejaarsnacht, 12 uur, werd bij de poli tie aangifte gedaan dat een auto, bestuurd door den heer H., die van de Julianalaan naar de Cearalaan reed, door te groote snelheid geslipt was. De auto kwam op het trottoir, reed tegen een boom, kwam weer op den weg om nogmaals tegen een boom te rijden. De politie stelt een onder zoek in. Op den Duinlustweg nabij Kraantjelek slipte des nachts om één uur een taxi, bestuurd door den heer P. F. P., wonende te Haarlem, door de gladheid van den weg en reed tegen een boom. De voorzijde van de taxi werd geheel Ingedrukt. De bestuurder kreeg geen letsel. Zaterdag had op den Zandvoorterweg een aan rijding plaats. Een auto, bestuurd door den heer H. H. uit Aerdenhout, kwam van Zandvoort en zou de Leeuwerikenlaan inrijden. Door de glad heid slipte de auto en kwam tegen een boom. Een driewielige melktransportfiets werd hierbij aan gereden en sloeg geheel over den kop. Melk, boter, eieren lagen over den weg verspreid. De schade bedroeg 20. De transportfiets was van de mei- kerij Mariënbosch. De auto bleek vrij ernstig be schadigd. Maandagmiddag één uur reed van de Juliana laan naar de Vrijburglaan een auto bestuurd dooi den heer L. M- uit Overveen. Terzelfder tijd kwam een auto uit de tegenovergestelde richting, bestuurd door den heer G. V. H. uit Haarlem. De ze wilde naar links en kwam met eerstgenoemde auto in botsing. Beide auto's werden beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongelukken. AANSTELLING BIJ DE POLITIE- ADMINISTRATIE. Met ingang van 15 Januari is aangesteld bij de politie-administratie te Haarlem mej. E. P. M. Kostense thans werkzaam bij de politie te Soest. VOORBEURSOVERZICHT. Gisteren is van de Poolzee uit een depressie in zuid-oostelijke richting getrokken. Deze ligt he denmorgen met luc-htdrukwaaxden van ongeveer 975 mbar over Noord-Scandinavië. Aan de Noor- sche kust is de wind stormachtig uit noordwest, gepaard met regen en sneeuw en een temperatuur om het vriespunt. Aan de westzijde van dit mi nimum steeg de luchtdruk eerst snel. zoodat van de noord-oostkust van Groenland gisterenavond barometerstanden van 1042 mbar werden gemeld, Vanmorgen is deze stijging weer in een snelle daling overgegaan. Tusschen Noord-Scandinavië en Groenland worden zeer koude luchtmassa's naar het zuiden getransporteerd. Op Jan Mayen is de wind stormachtig uit noordwest bij een temperatuur van elf graden onder nul. Uit de randstaten wonden zeer lage temperatu ren gemeld. Ook op den Balkan is het zeer koud en melden enkele stations meer dan 15 graden vorst. In de Povlakte is de temperatuur 5 tot 10 graden onder het vriespunt. In het Middelland - sche Zee-gebied liggen twee depressiekemen met barometerstanden van ongeveer 1010 mbar, die in Zuid-Italië en Sardinië regen veroorzaken. Tusschen de Azoren en het Iberisch schiereiland is een minimum gelegen van ongeveer 985 mbar dat in oostelijke richting schijnt te trekken. On der invloed hiervan valt in Spanje en Portugal plaatselijk motregen, terwijl aan het zuiden van de westkust stormachtige winden met regen voorkomen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.43 Berlijn 75.45. Parijs 4.21. Brussel 31.49y2. Zwitserland 42.12. New-York 1.8744. 12.00 uur. Londen 7.4244. Berlijn 75.40. Parijs 4.2044 Brussel 31,5iy2. Zwitserland 42.13. Kopenhagen 36.27 y2. Stockholm 44.72l/s. Oslo 42.70. New-York 1.87 7/8. Italië: Vrij lire 9.60. Reislire 8.60. Bankpapier 7.60. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 267Vï—268yz. AKU 394-4—40. Beth. Steel 61. U. S. Steel 49 5/8—44- Republic Steel 18 1/8. Anaconda 23 5/8—Vz. HEEMSTEDE Veranderingen in de bevolkings- structuur. Hoe de bevolkingsstructuur van Heemstede zich door de vestiging van zoovele forensen ge leidelijk wijzigt, komt op merkwaardige wijze tot uitdrukking in pas bekend geworden cijfers over de schoolbevolkingbij het lager en het middelbaar onderwijs. De voortdurende toeneming van het zielental leidt ertoe, dat al deze cijfers een onafgebroken stijging te zien geven. Een nadere ontleding ei- van toont echter aan, dat deze stijging, ofschoon ontstaan door de toeneming van de bevolking, toch volstrekt niet aan deze toeneming evenredig is. Van 1934 tot 1938, dus in vijf jaar tijds, nam het totale aantal leerlingen van alle openbare en bijzondere lagere en uitgebreide lagere scholen in de gemeente toe van 2337 tot 2602. Dit be- teekent, dat het leerlingen-aantal per duizend inwoners van 141 tot 133 is gedaald! Dat deze daling geen toevallig karakter heeft, maar dat zij verband houdt met de zich wijzigende be- volkings-structuur, kan worden afgeleid uit haar regelmatigheid. Per Jaar bedroegen deze cijfers in het genoemde vijfjarig tijdvak nl. ach tereenvolgens 141, 140, 138, 134 en 133. Op den teruggang van deze verhoudingscijfers is natuurlijk ook van invloed geweest de vesti ging van gepensionneerden, gerepatrieerden er renteniers, kortom van gezinnen, die géén schoolgaande kinderen tellen, maar waarbij de genden invloed is dit echter blijkbaar niet ge weest. Deze moet veeleer worden toegeschreven aan de nieuwe forensen-gezinnene die wél schoolgaande knidern tellen, maar waarbij de gezinsgrootte in den regel toch heel wat geringer is dan bij de zoogenaamde inheemsche plaatse lijke bevolking, die grootendeels uit katholieke arbeidersgezinnen bestaat. Tot deze conclusie leidt een nadere beschouwing van de aantallen Heemsteedsche leerlingen van middelbare scho len en gymnasia. Dit aantal is nl. in hetzelfde tijdvak toegeno men van 304 tot 460, of per duizend inwoners van 18 tot 24! Tegenover een geleidelijke daling bij het la ger onderwijs van acht per duizend, of van bijna fi pet. staat dus een stijging bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs van zes per duizend, of van 33 pet. Ook deze toeneming vertoont een zeer vaste tendenz; over elk van de opeenvolgen de jaren waren de cijfers nl. 18, 20, 22, 23 en 24. Wat de cijfers van het lager en uitgebreid on derwijs betreft, is het ook nog interessant, na te gaan, of en in welke mate, het Openbaar, het Protestantsch-Christelijke en het Roomsch Katholieke onderwijs in dezen relatieven terug gang deelen. Want a! duiden verschillen op dit gebied niet op veranderingen in het gemiddelde welstandspeil der plaatselijke bevolking, zoo als die over het middelbaar onderwijs wel doen op andere wijzigingen in de bevolkings-struc- tuur duiden zij wel. Elk der drie genoemde takken van lager en uitgebreid lager onderwijs blijkt In den teruggang te deelen, doch lang niet in dezelfde mate. Bij het openbaar onderwijs liepi het aantal leer lingen per duizend inwoners terug van 49 tot 47. dus met twee per duizend. Bij het Roomsch- Katholieke onderwijs was de teruggang even grocé: het aantal leerlingen per duizend inwo ners daalde nl. van 61 tot 59. Bij het Protes- tantsch-Christelijke onderwijs echter liep het leerlingental per duizend ingezetenen terug van 32 tot 28. derhalve met vier. Bij deze be volkingsgroep bedroeg de daling van de relatieve cijfers dus het dubbele van die in de beide andere genoemde groepen. Auto-ongevallen door de gladde wegen. Vorst en regen hadden zoowel Zaterdag als Zondagavond de wegen zeer glad gemaakt en hoewel de dienst van openbare werken er al vroeg in den avond met zoutstrooiers op uit trok, zijn toch nog enkele ongelukken voorgekomen, die zich gelukkig nog tot materieele schade bepaal den en niet-ernstige verwendingen. Zaterdagavond stond de melkhandelaar H. Lammers uit de Haarlemmermeer met een 3-wie- lige bakfiets op den Heerenweg nabij de Zand- voortschelaan met zijn zoontje en de 18-jarige v. Looij. Uit de richting Bennebroek naderde 2 auto's, waarvan de voorste het teeken gaf de Zandvoortschelaan te willen inrijden. De bestuur der der 2e autto mej. G. B. G, D.^ uit Heemstede, remde daarvoor af, doch door de gladheid der weg begon de auto te glijden zoodat het achterste gedeelte der auto tegen de bakfiets terecht kwam waarbij ook de drie bovengemelde personen werden gegrepen. L. en zijn zocaitje kwamen er met enkele verwondingen aan handen en beenen af, doch v. Looij kreeg een hoofdwonde en werd door dr. De Groot, die spoedig ter plaatse was, behandeld. Deze achtte het noodig dat het slachtoffer naar een ziekenhuis in Haarlem werd vervoerd. De auto werd licht beschadigd terwijl de bak fiets gehele vernield werd. Alle melkproducten, pap, boter en eieren gingen verloren. Auto tegen tram. Eveneens Zaterdagavond reed een Haarlem sche taxi op de Heemsteedsche Dreef in de rich ting Haarlem. Toen uit het Haarlemmerhoutpark een tram naderde, kon de chauffeur door de gladheid van den weg zijn auto niet meer tot stilstand brengen, waardoor hij tegen den tram opbotste. De tram was aan de linkecyoorzijde ingedrukt, een ruit werd verbrijzeld. De auto moest worden weggeslept. Persoonlijke ongelukken hadden niet DE HEER J. R. VAN DER MOER Lzn„ OVERLEDEN. In den ouderdom van 71 jaar is op Nieuw jaarsdag overleden de heer J. R. van der Moer Lzn., majoor der infanterie b. d., alhier. De teraardebestelling heeft platas Donderdag 4 Januari a.s. te 12 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Het nieuwe Postkantoor te Heemstede. Plannen worden uitgewerkt. Onze lezers herinneren zich, dat wij indertijd al medegedeeld hebben dat Heemstede een ander postkantoor krijgt. Het tegenwoordige Postkan toor in de Raadhuisstraat is geheel noodig voor postkantoor onder te brengen in een particulier den technischen dienst van de telefoon. Aanvankelijk was het toen de bedoeling het huis op het Raadhuisplein (waarin nu het R.K. Militair tehuis gevestigd is)dat voor dat doel ver bouwd zou moeten worden, maar de „strooming" die zich er voor beijverde het postkantoor meer in het centrum der gemeente te krijgen, heeft de overwinning behaald. Voor het nieuwe on derdak van het Postkantoor is daarop de villa het Clooster aan den Binnenweg aangekocht. Daarop kwamen ontevreden stemmen uit Zui delijk Heemstede, die meenden dat het nieuwe postkantoor nu te Noordelijk gelegen was. Uit het feit, dat de aangekochte villa maanden lang leeg bleef staan kregen de „Zuidelijken" weer hoop. Zou alsnog gehoor gegeven worden aan hun protesten? Die hoop werd nog levendiger toen het Rijk de villa voor postkantoor bestemd in bruikleen gaf voor de huisvesting van het Christelijk Militair Tehuis. Wij vernemen, dat de autoriteiten in den Haag besloten hebben het Postkantoor toch te vestigen in de villa het Clooster aan den Binnenweg. Zij hebben evenwel de over tuiging gekregen, dat alleen een goede op lossing verkregen kan worden als het be staande gebouw wordt afgebroken en ver vangen door een nieuw gebouw. Aan de uitwerking van de plannen wordt nu ge werkt. Wij kregen lntusschen den Indruk, dat het tempo waarin aan deze zaak gewerkt wordt niet zeer snel is. zoodat het ongetwijfeld nog wel eenigen tijd zal duren voor met den bouw be gonnen kan worden. lntusschen zal met voldoening vernomen worden dat Heemstede in de toekomst een mo dern Postkantoor zal krijgen, geheel naar de eischen van den tijd ingericht. IJMUIDEN Strubbelingen aan den kant. Voorloopig geen trawlers naar lee? Gedurende eenige weken worden onderhande lingen gevoerd tusschen de reeders en de organisa ties van werknemers in het Visscherijbedrijf over het afsluiten van nieuwe contracten, welke contrac ten door de organisaties eenigen tijd geleden zijn opgezegd. Tot nu toe is nog geen overeenstemming bereikt, maar heden werd niet-officieel aan de opvarenden meegedeeld, dat a.s. Donderdag de nieuwe voor waarden bekend gemaakt zullen worden. Onder de opvarenden bestaat weinig animo onder de gegeven omstandigheden te gaan va ren. Zü schijnen er de voorkeur aan te geven binnen te blijven totdat de nieuwe voorwaar den bekend zijn. Het is dan ook zeer twijfelach tig of er voor a.s. Donderdag trawlers naar zee zullen gaan, hetgeen een groote stagnatie zou beteekencn, aangezien een tiental booten ge reed ligt om te vertrekken. Naar wij vernemen is een der eischen der opva renden, dat niet alleen op de vaste gages maar ook op het procentengeld een toeslag van 50 pet. wordt gegeven. Deze toeslag wordt reeds door twee ree der ij en gegeven. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch.) IJmuiden, 2 Januari 1940 (A.NP.)". Tarbot 210—190 ct. per K.G. Tong 145—116 ct. per K.G. Heilbot 122—114 ct. per K.G. Schar 18—12 per K.G. Groote schelvisch f 21 per 50 K.G. Middel schelvisch f 21 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 17.50—12 per 50 K.G. Wijting f 13—7 per 50 K.G. Makreel f 9 per 50 K.G. Versche haring f 13—8.20 per 50 K.G. Kabeljauw f 74—44 per 125 K.G- Vleet f 4 per stuk. Leng f 2.500.45 per stuk. Koolvisch f 1.400.60 per stuk. Besommingen: manden. Trawlers. 1055 Gerberdlna Johanne IJM. 38f 10.090 1000 Haarlem, IJM. 9f 744C Logger: IJM. 304 f 390 Kotters: IJM. 23 f 2060, IJM. 210 f 380.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7