Jiunst Minister de Man hier te lande. NIEUWS IN 'T KORT. p lui Winterhanden P.T.T. 25 jaar Staatsbedrijf Ik ontdek Amerika. W' WOENSDAG 3 JANUARI 1940 HAARLEM'S D'AGEE'AD Otn zich van het O. en O.-werk op de hoogte te stellen. Dinsdagavond is te 's-Gravenhage gearriveerd Je Belgische minister De Man, die zich in ons fend op de hoogte komt stellen van O. en O.- rerk. Minister De Man heeft namelijk in België net zijn ambtgenoot van de landsverdediging de Biding van het overeenkomstige werk daar te ande, hetwelk er werk-Elisabeth heet, dus ge- loemd naar de Koningin-Moeder. Wij mochten in hotel Centraal, waar de minis ter zijn intrek heeft genomen, een ouderhoud hebben met dezen bewindsman. Zeer bereidwillig {af minister De Man een overzicht van de orga nisatie, de werking en de resultaten van het werk Jcr stichting-Elisabeth. Eendgen tijd geleden, bij Je legeruitbreiding in 1936, is een dienst ingesteld enaamd de dienst voor den vrijen tijd van den oldaat, waarop thans het nieuwe werk is ge- laseerd. Natuurlijk zijn er verschillen met het ivereenkomstige werk in ons land en om die te icstudeeren en daaruit gevolgtrekkingen te ma len vertoeft minister De Man een enkelen dag jn ons land. De „Vereeniging zonder Winstbejag" is opge licht krachtens regeeringsbesluit, met particuliere inedewerking. Uit particuliere bronnen zijn drie (nillioen francs binnengekomen, terwijl de nor male uitgaven bestreden worden uit het regee- flngscrediet van 750.000 francs per maand. Een "lijzondere staf onder leiding van de genoemde ewindslieden verricht het uitvoerende werk. Van le vele afdeelingen van het werk heeft dde voor e sport het grootste succes. Er woirden vertoo- .lingen georganiseerd, die een opvoedend of op leidend karakter dragen. Gemobiliseerde wieier- laonpioenen en boksers reizen rond en geven ver jarende voorstellingen. Een nadeel hiervan is, lat hiervoor groote zalen nood'ig zijn, zoodat de jldaten „in de rimboe" zooals de minister dit .oemde hieraan niets hebben. Er bestaat voorts n afdeeling muziek, zang, tooneel enz., waarbij jebruik wordt gemaakt van gemobiliseerde kun- itenaars; ook worden met behulp van acht wa- [gens bioscoopvoorstellingen gegeven. Een zeer belangrijke afdeeling is die van bi- iliotheek en onderwijs. De afdeeling onderwijs zal van 15 Januari af jeginnen met het geven van onderricht in de E.g. tweede taal, d.w.z. Fransch voor de Vlamin gen en Vlaamsch voor de Walen. Dit onderwijs kal zeer elementair zijn en een bijzondere wijze kal worden gevolgd: de nationale zenders zullen telken middag een half uur radiofonisch taal onderricht geven. Dit zal de grondslag van het taalonderwijs zijn. Naar de minister verklaarde, bestaat er in het leger een groote behoefte aan de tweede taal, daar de tegenstelling tusschen Walen en Vlamingen kunstmatig blijkt te zijn geweest: er bestaat een zeer goede verstand houding onderling. Een ander belangrijke afdeeling is die van de jSoldatentehuizen, waarvan men twee soorten kent, n.l. die door particuliere inrichtingen wor- opgericht en door het werk geïnspecteerd en ge subsidieerd, en die door het werk zelf warden ingericht. Eenigen tijd nadat onze soldatenkrant „De Wacht" is verschenen, heeft België eveneens een een soldatenblad, dit verschijnt in de twee talen en wordt geredigeerd door gemobiliseerden. Het bevat oneer illustraties dan „De Wacht", aldus deelde ons min. De Man mede en is ook minder officieel. Het blad, dat gratis wordt uitgereikt (één krant voor tien man) heeft een groot succes. Naast het Elisabeth-werk wordt ook veel ge daan door de plaatselijke vereenigingen en op eigen initiatief van de leger-eenheden. De be doeling van het werk is dan ook, daar ontwik keling en ontspanning te brengen, waar dit an ders niet mogelijk is en overigens het particuliere initiatief aan te wakkeren en het peil te fixeeren. Door de gladheid van den weg verongelukt. Dinsdag is onder Ressen (nabij Eist) een on geluk gebeurd, dat den bejaarden gehuwden ar beider J. Jansen het leven heeft gekost. De man trachtte, op zijn rijwiel gezeten, een stilstaande vrachtauto te passeeren, doch kwam door de gladheid van den weg ten val. Hij sloeg eerst met het hoofd tegen den wagen en vervolgens tegen den grond. Met een ernstige schedelbasis- fractuur werd de man een woning in de nabij heid binnengedragen. Enkele oogenblikken later overleed hij aan de ongeloopen verwondingen. Wijziging van de wet op de Personeele Belasting. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de artikelen 10 paragraaf 1, en 11, paragraaf 1, der wet op de personeele belasting. In art. 94, letters d en e, van het ingetrokken ontwerp van wet, houdende heffing van een natio nale inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten zoo lezen wij in de me mories van toelichting kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbeteringen van de wet op de personeele belasting 1896 beoogden. In het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in zake het genoemde wetsontwerp wer den ten aanzien van deze bepalingen geen opmer kingen gemaakt. De ministers achten het wenschelijk, in het on derhavige wetsontwerp opnieuw een voorstel tot het aanbrengen van de genoemde verbeteringen te doen. De eerste verbetering Deoogt de huurwaardeschat tingen te vergemakkelijken en de uitkomst van die schattingen juister te maken. Indien ook de huur prijs van een gedeeltelijk vrijgesteld gebouw (waar in bijv. een bergplaats voor bedrijf aanwezig is) kan worden gebezigd als leidraad bij de schatting van de huurwaarde van het belaste gedeelte, zal de uitkomst van de schatting voor den belasting schuldige ook begrijpelijker zijn dan thans nogal eens het geval is. Ten aanzien van de tweede voorgestelde bepaling merken de ministers op, dat de reductie, welke ge noten wordt door vele bewoners van ambtswonin gen, in een aantal gevallen veel te ver gaat, name lijk indien de belastingplichtige meer dan een ambt bekleedt doch slechts in een hoedanigheid een ambtswoning aangewezen heeft gekregen, en voorts ingeval de woning door een aantal ambtsbekleeders die een gezin vormen, gezamenlijk wordt bewoond. Onder meer bij onder wij zere en bij onderwijzeressen komt dit laatste voor. Militairen wenschteii Amsterdam's burgerij geluk. Dinsdag heeft de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, op het stadhuis de geluk- wenschen in ontvangst genomen van de Amster- damsche militairen, die gelegerd zijn in het 7e regiment, te Amersfoort. Op origineele wijze zijn deze felicitaties overgebracht. Met toestemming der militaire autoriteiten was de bekende wiel renner Piet van Nek 's morgens om 9 uur uit Amersfoort gestart. Hij had een eikenhouten koker bij zich, waarin een fraaie oorkonde was gestoken. Op deze oorkonde, welke dr. de Vlugt om 12 uur van Piet van Nek in ontvangst nam, stonden de gelukwenschen aan den 'burgemeester en de burgerij van Amsterdam vermeld. Bovendien spraken de militairen de hoop uit, dat zij spoe dig naar hun stad zouden kunnen terugkeeren. Voorts was men erkentelijk voor de bijzondere zorgen, welke de hoofdstad aan zijn gemobili seerde inwoners besteedt. De burgemeester dankte voor dit bewijs van saamhorigheidsgevoel. Vervolgens keerde van Nek per fiets naar Amersfoort terug. Felle brand te Escbaren. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in het café annex bakkerij van den heer van Raay, hetwelk gelegen is in de nabijheid van de kerk midden in het dorp Escharen. In een ommezien stond zoowel het café als de bak kerij in lichter laaie. Het vuur sloeg na korten tijd over op de groote boerderij van den land bouwer Peters. Men slaagde er in den inboedel en het vee tijdig in veiligheid te brengen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de boer derij tot den grond toe afbrandde. Ook het café en de bakkerij gingen geheel verloren, even als de inboedel. DE KRIJGSRAAD TE DEN BOSCH. Bij K.B. is le. aan mr. W. M. van Lanschot op grond van het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslag verleend als president van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch. 2e benoemd voor den tijd, dat de tegenwoordige algemeene mobilisatie voortduurt en Nederland niet in een oorlog wordt getrokken tot president van den Krijgsraad voor de landmacht te 's-Her togenbosch mr. W. H. van Lanschot, met ingang van 1 Januari 1940 eervol ontslagen als president van vermelden krijgsraad. MILITAIRE AUTO GESLIPT Een zwaar- en een licht gewonde. Op den Zutfenschen straatweg te Brummen is een militaire auto met drie inzittenden geslipt en in volle vaart tegen een boom terecht ge komen. Een luitenant kreeg verwondingen in het ge zicht. De dienstplichtige B. uit Doetinchem is ernstig gewond naar het militaire hospitaal te Zutfen overgebracht. De bestuurder van de auto kwam met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. G|f O-- Snel en goed riep, iVou, fijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardt jes"2 st. lOct. Doos 50ct (Adv. ingez. MedJ Bij Zwolle's burgemeester werd ingebroken. Te Zwolle is ingebroken bij den burgemeester, den heer Van Walsum, meldt de „Zwolsche Crt." Door het indrukken van een ruitje in de bijkeu ken, dat gezet was in lood, kon iemand de sluiting bereiken van het raam, die van buiten zichtbaar is. Toen het raam geopend was, is men binnenge klommen en door de bijkeuken gekomen in de keu ken. Nadat hij zich hier aan eenige eetwaren had te goed gedaan, is de inbreker zijn tocht door de benedenwoning begonnen en daarna naar de 1ste étage gegaan, waar hij binnenging in de slaapka mer van den heer en mevr. v. Walsum. Op een kaptafel lag een portemonnaie en portefeuille en een gouden horloge met ketting van den burge meester evenals een beursje van mevrouw. De in breker heeft deze weggenomen, is naar beneden gegaan, heeft de portefeuille en portemonnaies leeg gemaakt en het huis door de gewone keuken deur aan de achterzijde verlaten. Weer bandjirs op Sumatra's Oostkust. Drie inlanders verdronken. MEDAN, 2 Jan. (Aneta-AJ7.P.) De regens, wel ke opnieuw inzetten, hebben bandjirs veroorzaakt en verschillende rivieren nabij Tebing-Tinggi (een vrij belangrijk centrum van de rubber-cultuur) welke plaats gedeeltelijk onder water staat. Het verkeer op den weg is gestremd. In een kampong bij Tebing-Tinggi zijn drie inlanders door den bandjir verrast en verdronken. Momenteel is het water iets dalende. Afmetingen der zes nieuwe onderzeebootjagers. De afmetingen van de zes onderzeebootjagers, die Zaterdag jl. vanwege het Departement van Defensie zijn aanbesteed zijn de volgende: lengte 65 meter, breedte 6.8 meter en diepgang 2 me ter. Het standaard deplacement is 395 ton en de maximum snelheid 24 mijl. De booten worden bewapend met mitrailleurs van 40 millimeter en dieptebommen. Distributiekaarten voor militairen die achterblijven van verlof. Blijkens een mededeeling van den minister van Economische Zaken kunnen militairen, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en dergelijke gevallen achterblijven van ver lof na afloop van iedere week, dat zulks voort duurt na het beëindigen van het tijdsbestek ge durende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Tegen inle vering van deze kaart wordt op een distributie kantoor rantsoenboekje 1 verstrekt, hetgeen bon nen bevta ter verkrijging van in distributie ge brachte goederen, in een hoeveelheid benoodigd voor een week. Te Utrecht is Dinsdag de nieuwe vleugel van het stadhuis, grenzend aan de Ganzenmarkt, in gebruik genomen. De tentoonstelling Honderd jaar Fransche beeldhouwkunst „Rondom Rodin" in het Stedelijk Museum te Amsterdam is Dinsdagavond gesloten. Er zijn meer dan 53.000 bezoekers geweest. Te Apeldoorn is een collecte voor het Finsche Roode Kruis gehouden, welke collecte ongeveer f 4300 heeft opgebracht. Commissarissen van de N. V. Eerste Ned. Rijwiel- en Machinefabriek v.h. H. Burgers stellen voor het dividend op 6 pet. (v. j. 5 pet.) te bepalen, Uit een benedenhuis in de Albrecht Dürer- straat te Amsterdam zijn sieraden, ter waarde van f 1500, gestolen. Op 77-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden de heer' D. A. P. Koning, oud-directeur van het marine-etablissement te Soerabaja. - Een 24-jarige vrouw uit Vlaardingen, die haar pasgeboren kindje had gedood, is tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Amsterdamsche Gemeentetram jubileert. Veertigjarig bestaan. Dinsdagmiddag is in het administratiegebouw der Amsterdamsche gemeentetram een receptie gehou den ter herdenking van het veertigjarig bestaan der gemeentetram. De receptie werd bijgewoond door het volledige college van burgemeester en wethouders van Am sterdam. Namens het personeel bood de voorziter van de feestcommissie, ir. W. Wijt. een gedenk plaat aan voor het gebouw, die onthuld werd door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. D-! burgemeester wenschte in een toespraak den directeur en het bedrijf geluk en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau, den heer J. J. C. Groothof, administrateur der gemeentetram, ter wijl was toegekend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan den heer H Krol, chef van de wagenmakerij, en de eere- medaiile verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons aan den heer Beudeker, conducteur bij de gemeentetram. J. P. Wyers maakt hooger winst. De bruto-bedrijfswinst van J. P. Wijers Indus trie- en Handelsonderneming over het boekjaar 1939 bedraagt volgens het verslag f 935.168, tegen f 461.115 over het vorige jaar. Na extra-afschrij vingen wordt een onveranderd dividend van 8 pet. uitgekeerd, terwijl de dividend-reserve met f 180.000 tot f 360.000 wordt verhoogd. De gang van zaken was gunstig, de verkoopen hooger, terwijl de winstmarge door de vaste prij zen gunstig werd beinvloed. De exploitatiekosten zijn in verhouding minder gestegen dan de ver koop. Wat de gang van zaken betreft in het op 1 Oc tober 1939 ingetreden nieuwe boekjaar wijst de directeur op een groote toename in het bedrag van den verkoop, ten deele veroorzaakt door kwantitatieve vermeerdering, ten deele door prijs stijging. De vraag naar goederen blijft groot en de prij zen blijven zich in stijgende richting bewegen. De grondstoffenpositie van de industrie hier te lande en de bestaande importmogelijkheid ge ven de directie vertrouwen, dat zij aan die vraag zal kunnen blijven voldoen. Wintervoeten. Winteroorea UROL tegen jeuk en zwelling Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. MedJ De jaarlijksche bijeenkomst van Ambtenaren bij de P.T.T. werd te Den Haag ook bijgewoond door de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken, prof. mr. P. S. Gerbrandy en H. van Boeyen Bijeenkomst in de Kon. Schouwburg te 's Gravenhage. Evenals andere jaren werd op 2 Januari een bijeenkomst van P.T.T.-ambtenaren gehouden, ditmaal in den Kon. Schouwburg te 's-Graven hage. De bijeenkomst had ditmaal een zeer bijzonder karakter, doordat het feit werd herdacht, dat 25 jaar geleden door toepassing van de bedrijven- wet de P. T. T.-diensten den vorm van staats bedrijf kregen. Als belangrijke punten in de geschiedenis van 't P.T.T.-bedrijf noemde ir. Damme in 'n rede o.a.: Instelling van het postcheque en giroverkeer (1918); radio-telegraafverbinding met Indië (1923); luchtverbinding met Indië 11924 eerste kruisgesprek met Indië 1927)instelling van den postraad (1928 radiotelefonische verbin ding met Indië; beeldteiegrafie (19311indienst- stelling van den verreschrijver (Telex), dat o.m. gebruikt wordt door het Algemeen Nederlandsch Persbureau bij de nieuwsvoorziening aan de Ne- derla,ndsche dagbladen, een nieuwsvoorziening, welke vele, zoo niet alle. buitenlandsche bureaux tot voorbeeld kan strekken. Na het verleden besprak ir. Damme het he den. Ook het P. T. T.- bedrijf is niet ontkomen aan den invloed der tijdsomstandigheden, doch dank zij het personeel, dat ondanks overuren en andere moeilijkheden zijn taak met opgewekt heid bleef vervullen, bleef het bedrijf zonder ha peren loopen. De toekomst is verontrustend. Maar ondanks het feit, dat we allemaal een stuk achteruit gaan. veel moeten verliezen, behouden wij ook veel. waarvoor wij dankbaar kunnen zijn, en waaraan wij onze beste krachten kunnen geven. Spr. wenschte ten slotte allen het beste in 1940 toe. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen. betrad vervolgens het po dium en zeide, dat het eigenlijk niet gebruike lijk was, dat de minister deze bijeenkomst bij woont. Dat spr. er thans wel was. had een bij zondere reden en dat was die van het jubileum van P.T.T. De minister wenschte den directeur- generaal het beste voor 1940 toe, en hoopte voorts, dat de bestaande harmonie tusschen P.T.T. en binnenlandsche zaken altijd gehand haafd zal blijven. Hierna overhandigde de minister met enkele toepasselijke woorden de uitgereikte onder scheidingen aan de begiftigden en spelde de on derscheidingen eigenhandig op hun borst. Wist U dat in San Francisco Een spertijd voor liet centrale verwTarmingsbedrijf. In de Nederlandsche Staatscourant is een be schikking van den minister van economische za ken gepubliceerd waarbij wordt overgegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor het centrale-verwarmingsbedrijf. Met ingang van heden is het verboden een in richting, bestemd of mede bestemd voor de uit oefening van dezen bedrijfstak te vestigen zon der vergunning van den minister van economi sche zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aanzien van de uitbreiding van het in een in richting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting uit geoefende centrale-verwarmingsbedrijf, in geval van wijziging in de personen van de ondernemers. in Haarlem en daarbuiten. De beeldende kunstenaar in 1940 Het geval wordt er niet beter op als we telkens herhalen en hooren herhalen dat deze tijden voor de beeldende kunstenaars al buitengewoon on gunstig zijn. Wij weten dat nu langzamerhand wel en als, op den Oudejaarsavond, wij ons achter de nog blanke blocnote zetten om het wekeiijksch artikel voor de krant te schrijven, gaan ondanks dat, onze gedachten toch dien kant uit en vragen we ons af: wat kan 1940 voor de vaderlandsche schilders en beeldhouwers aan beloften of teleur stellingen in petto houden? We hebben het in de laatste weken, naar aan leiding van de tentoonstelling in het Rijks Mu seum, zoo vaak gehoord: „waar blijven die drie duizend en zooveel kunstwerken, en waar leven die meer dan negenhonderd autisten van, dde ze ln het aanschijn geroepen hebben?" Ik wacht me er voor die vraag, zelfs met een schijn van zekerheid, te beantwoorden. Er is im mers niemand die dat weet en ieder antwoord zou noodzakelijk moeten berusten op vage en in de lucht zwevende vermoedens. De statistiek heeft zich met de existenties in de vrije beroepen dei- kunstenaars nog niet bezig gehouden voor zoover het schilders, grafici en beeldhouwers betreft, en het lijkt mij erg verstandig van die statistiek dat ze dat heeft nagelaten. Het is een terrein vol hin dernissen en staketsels, vol greppels en molshoo- pen, waar ze zich op zou begeven, en als wij er dan toch een oogenblik onze gedachten over wil len laten gaan, dienen wij een paar dingen van te voren vast te stellen. In de eerste plaats dat wij ons uitsluitend houden bij het materieele be staan van hen, die kunst produceeren, en ons niet op dit oogenblik door aesthetische voorkeuren of min of meer gefundeerde artistieke inzichten la ten afleiden. Doch in de tweede plaats dat wij ons ook niet stellen naast den al te nuchteren meneer die, toen een jong artist, teleurgesteld over de ontvangst van zijn werk, hem zei: „ik moet toch leven" ten antwoord gaf: „daar zie ik de nood zakelijkheid niet van in". Dat antwoord was grof en arrogant Wij willen dan de kwestie zuiver stellen als een van productie en consumptie, en dan constatee- ren, dat de laatste afnam naarmate de eerste is toegenomen. Als wij den verminderden afzet uit sluitend op rekening stellen van de verminderde kooplust en koopkracht van het vaderlandsch publiek, dan raken wij de zaak slechts ten deele en veronachtzamen den export, die zoowel in de zeventiende eeuw als in den bloeitijd der Haag- sche school van groote beteekenis was en, mate rialistisch gezien, de zaak der kunst feitelijk op pooten hield en tot een loonend bedrijf maakte, ook voor den kunstenaar. Indien een lezer in het hart gegriefd wordt door deze burgerlijk nuchte re terminologie, moet hij voor ditmaal de rest van ons artikel maar ongelezen laten. Wij spraken im mers af, dit keer alle aesthetische en gevoels kwesties buiten bespreking te houden. Die export van onze kunst van hedenbe staat niet meer. Een uitzonderingsgeval daarge laten misschien. En dat dateert niet van gisteren of van de laatste reeks crisisjaren, doch ze is langzamerhand, en aanvankelijk onopgemerkt, verdwenen en verdrongen uit de buitenlandsche belangstelling. Een aanvaardbare verklaring daar van is wel te geven, doch zou buiten ons onder werp vallen. Het feit is er nu eenmaal. De toegenomen productie is voor een deel aan dien bloeitijd van den export te verbinden, doch nog meer aan de gewijzigde inzichten hier te lan de (en elders) inzake schilderkunst; inzichten, die steeds meer en meer welwillend werden t. a. v. de eischen, die aan het positieve kunnen der kunste naar gesteld werden. Een tot op zekere hoogte maar dan ook niet verder waardeerbaar dilet tantisme en een, met schilderen in verwijderd verband staande frasenkunst, vroegen en verkre gen een plaats in de openbare belangstelling. Te gelijkertijd verloor een deel der solide en kundig gebleven Hollandsche productie het eigenaardig vaderlandsch cachet, ging onderduiken in den Europeeschen geest zonder in dien geest briljan te figuren op te leveren. Wat ook niets zou heb ben uitgericht: een enkele Van Dongen redt de Hollandsche schilderkunst niet. Zoo ligt, meen ik, de zaak voor de Hollandsche schilders van vandaag. De tentoonstelling in het Rijksmuseum geeft van den toestand een vrij juist beeld. Wij hebben nog knappe schilders ge noeg, aardige en alleraardigste dilettanten overvloed, wij zijn van alle markten thuis en heb ben geen enkele strooming in de kunstproductie aan ons laten voorbijgaan. Doch het totaalbeeld is even verward als de toestand der wereld op de zen dag. Individueel redt de ééne kunstenaar zich een beetje beter dan de andere, heeft een beetje meer geluk of wat betere relatiesmaar om niemands arbeid wordt gevochten. Integendeel, waar de grootste belangstelling voor schilderkunst nog aan den dag treedt, is die thans op oude schilderijen gericht. Officieele en half-officieele instanties spannen zich in om daarvoor het publiek te winnen en de handel in die objecten maakt zich breed. Dat is niet leuk voor de levende schilders. Wie hun een goed hart toedraagt kan hun dan ook voor 1940 niets beters wenschen dan een strengere, onderlinge, eerlijke selectie; den moed het eigen eerlijk gemeende werk rustig voort te zetten, ondanks alles, en het geluk dat de liefhebbers zich weer de regelen van den dichter gaan herinneren (ze zijn niet van Boutens, maar dat doet er niet toe) De Kunst van d'eigen tijd Laat beter met zich praten Dan oud. haif-nieuw, geflikt. Doch vol certificaten. J. H. DE BOIS 1ST u dat in San Francisco één van de populairste vijf Amerikaansche burgers woont? Hij verdient tachtigduizend dol lar per jaar Hij werkt drie maanden en de overige negen maanden mag hij doen waar hij zin in heeft. Hij was vroeger havenarbeider. Hij heeft een restaurant dat beheerd wordt door zijn broer en dat alleen daarom zoo goed gaat, omdat zijn naam op den gevel prijkt. Ze adverteeren kauwgom, sigaretten en haarwater met zijn naam en alleen omdat hij zegt dat dit kauwgom zoo goed voor zijn tanden is, dat die sigaretten zoo goed voor zijn keel zijn en dat dit haarwater zoo best voor zijn haar is, werden er honderd millioen pakjes kauw gom, vijftig millioen pakjes sigaretten en drie mil lioen flesschen haarwater van die merken méér ver kocht. Daarmee verdient hy nog dertigduizend dol lar extra. Hij is vorige maend getrouwd met een fi-mactrice, waarvan nog nooit iemand had gehoord. Maar omdat zij nu met hèm getrouwd is, heeft zij salaris-opslag gekregen: 25.000 dollar méér. Toen het huwelijk tusschen hem en haar werd voltrokken stonden er 30.000 menschen voor de kerk en in de kerk zelf waren er 2000. Na afloop van de huwe lijksinzegening was er receptie in zijn restaurant. Er kwamen 10.000 menschen feliciteeren. Waaronder de burgemeester van San Francisco en de gouver neur van Californië. Er werden op die receptie sandwiches gepresenteerd en champagne geschon ken. En zijn broer, de restaurateur, heeft bekend gemaakt, dat dien middag het volgende is gegeten en gedronken: 4000 brooden, 300 kalkoenen, 170 kippen, 50 kilo boter, 98 hammen, 2200 flesschen champagne. Hij is met zijn bruid door een achter deur verdwenen. De huwelijksreis ging naar Mexico. Het paar zal daarna een villa in de bergen bij San Francisco betrekken. Een nieuwe villa, die hy pas heeft laten bouwen: 12 kamers, 6 badkamers en een garage voor zijn 4 auto's. Het huwelijksge schenk dat hij haar heeft gegeven bestond uit juweelen ter waarde van 30.000 dollar. De villa heeft 110.000 dollar gekost. De inrichting: 80.000 dollar. Al deze cijfers zijn ontleend aan de kranten, die al dit belangrijke nieuws op de eerste pagina hebben afgedrukt met iets grootere letters dan den oorlog in Europa. Hij is nog geen dertig jaar. En op zijn 20ste jaar was hij nog havenarbeider. Zijn naam? Joe Dimaggio. Zyn beroep? Baseball-speler. Wist u dat San Francisco een stad is met evenveel inwoners als Amsterdam en wanneer u de voorstad Oakland er bij rekent: met meer dan een millioen inwoners, ongeveer vijftien tooneelstukken per jaar worden gegeven? Dat San Francisco geen enkel eigen tooneelgezelschap bezit? En dat er vele avon den zijn dat er heelemaal niets op tooneelgebied te doen is, terwijl San Francisco de rijkste stad van de Vereenigde Staten heet te zijn met vele rente niers en vele millionaire. Maar San Francisco heeft n eigen orkest, dat op 't oogenblik geleid wordt door den ook in Nederland welbekenden Pierre Mon- teux. En drie maanden per jaar is er opera. Wist u dat in San Francisco vele straten zóó steil op en af gaan zeven heuvels op en af dat ge in die straten bijna nooit een wandelaar tegenkomt, dat de meeste bewoners van die straten een auto hebben en dat ieder ander gebruik maakt van kabeltrammetjes, die op 't eindpunt op een draai schijf rijden en dan omgedraaid worden door de conducteurs en wanneer die het niet klaar spe len kunnen: met behulp van de mannelijke passagiers? Wist u dat in San Fransico de grootste Chineezen- wijk buiten Azië is? Er wonen daar 25.000 zonen, dochters, opa's en kleinkinderen van het Hemelsche Rijk. Het ziet er in dat Oostersche stadje in de Amerikaansche stad gezellig, helder en welvarend uit. Maar die 25.000 Chineezen, die één-vijf-en-dertig ste deel van de bevolking vormen, leveren één-vierde deel van de tuberculose-gevallen van San Francisco op. Oorzaak: de weinig-hemelsche woningtoestan den. Dikwyls wonen acht volwassen menschen in één kamer waar geslapen, gekookt en geleefd wordt en waar geen ventilatie is. Wist u dat in San Francisco één schilderijenmu- sfcum is, waar Nederland vertegenwoordigd is met Bteughel's Toren van Babel, met enkele middel matige Mauve's en Marissen, met een Neuhuys en enkele minderbekende 17de eeuwers? Maar eind- December komt in dat museum een groote tentoon stelling, waarvan Vermeer's Melkmeisje een der hoogtepunten zal zyn. Wist u dat in San Francisco dat een van do mooiste steden van de wereld is, langs een van de schitterendste kustlandschappen ter wereld tus schen de rotsen, waar de Stille Oceaan tegen aan spoelt een open plekje was dat men nu heeft aan gevuld met„rotsen" van papier maché? En dat er aan die kust twee „Hollandsche" windmolens staan, die men hier „de grootste van de wereld" noemt, terwijl bijna iedere echte Hollandsche windmolen anderhalf a twee maal zoo groot is? Wist u dit allemaal niet? Wel, dan weet u het nü.... Mr. E ELIAS, Stervend naast zijn rijwiel gevonden Jongen door de koude bevangen. Dinsdagmorgen werd op het Toepad te Rot terdam de 17-jarige fabrieksarbeider W. Wiul- fraat in stervenden toestand naast zijn rijwiel gevonden. De jonge man werd per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was over leden. Aangezien het lijk geen teekenen. welke op een gewelddadigen dood wijzen, vertoonde, wordt aangenomen dat de Jongen door de koude li bevangen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5