ABDIJSIROOP UI ie? „2)e ougeCuksiMjeC" ECZEEM RADIO j 1foor Jong en Oud AKKER'S VetetèsiJdte 1 GROENTJE WOENSDAG 3 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAG 312 AD A Het Leidsch Studenten Tooneel. Het Avontuur van Ambrose Applejohn. Het Leidsch Studenten Tooneel zal door be middeling van het Comité van O. en O. Dinsdag 9 Januari in onzen Stadsschouwburg een voorstel ling geven van „Het Avontuur ran Ambrose Ap plejohn, blijspel van Walter Hacket, welke voor stelling op 11 en 16 Januari voor de militairen zal werden herhaald. De onkosten van de gratis-voor- stellingen voor de militairen zullen worden bestre den door de baten van de opvoering voor de burgerij. „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" heeft te Leiden zoowel bij het publiek als de pers een zeer groot succes gehad. Zoo schreef Het Alg. Handelsblad: In dit stuk gebeuren allerlei wonderlijke dingen met inbrekers, spionnen, ontvoerde maagden en piraten, die ons misschien zouden doen rillen van ijselijkheid, als ze niet meteen zoo „opgelegd" dwaas waren. Het origineele van het stuk is vooral, dat heel deze romantiek voortkomt uit een uiterst braaf-burgerlijk begin. Stuk en spel sloegen ge weldig in. De Maasbode: Het Leidsch Studenten-Tooneel heeft voor een uitstekend geslaagde opvoering van dit kostelijk blijspel gezorgd. Leidsch Dagblad: Er zit spanning, zelfs geduchte spanning in dit werkeen uitmuntende vertolking. elschen Hoest en Verkoudheid op de borst dadelijk goede verzor ging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen heb ben en oorzaak zijn dat men ge- ruimen tijd het bed moet houden. Wacht dus niet. maar neem ln zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdij siroop, welke de voortgang stuit. Abdijsiroop heeft een dubbele wer king. want z(j bevat krulden? extracten en de beste hoestbe- dwlngende stof ..codeïne". Daardoor slijmoplossend en hoeststlllend. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 120. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Paedagogiek M.O.B. Aan de Vrije Universiteit slaagde de heer M. Stouten, te Hillegom. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haar lem, zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 2 Januari 1940. 1. A Korff, schoenmaker, wonende te Aals meer. Oostelnderweg 248. Curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 2 R. R. C. Pesch, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Marnixstraat 45. Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. 3 De Handelsvennootschap onder de firma „Ge broeders Turnhout", bloembollenkweekerij en handel, gevestigd te Lisse, Vreewijk 1, thans Prins Hendrikstraat 3 en hare vennooten' 1 A. W. Turnhout, bloembollenkweeker, wo nende te Lisse, Prins Hendrikstraat 36. 2 H. A. Turnhout, bloembollenkweeker, wonen de te Lisse, Julianastraat 42. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 4. De Vennootschap onder firma J. Wiedemeijer en Zn., bloembollenkweekerij, gevestigd te Hil legom, Stationsweg 27 en hare vennooten: 1. H. Wiedemeijer, bloembollenkweeker, wo nende te Hillegom, Stationsweg 33, 2 F. Wiedemeijer, bloembollenkweeker, wonen de te Hillegom, Stationsweg 31. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs tp Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. E. J. W. Top, te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- Hjst is geëindigd het faillissement van: De N.V. L. Schoenmaker en Co., gevestigd te Haarlem. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Surséance van betaling. Op 29 December 1939 is door de Haarlemsche Rechtbank voorloopig surséance van betaling ver leend aan W. H. Itenout, ïjzerhandelaar, wonende te Haarlem en aldaar handelende onder den naam Renout's Ijzerhandel, met benoeming van Mr. L. V. Hoog te Haarlem tot bewindvoerder. Behandeling van het accoord zei plaats hebben op Zaterdag 20 Januari 1940, v.m. 11.15 uur. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 4 JANUARI. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. IH: 8.00 Keulen, 8.20 Engeland. 9.20 Keulen, 9.30 Deortschlandsender, 10.10 Pauze of diversen, 11.20 Keulen, 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Damnarks Radio, 3.20 Keulen, 4.50 Deutschland- sender, 5.20 Motala, 6.20 Parijs Radio. 9.35 Fr. Brussel, 10.20 Ned. Brussel, 11.20 Deutschland- sender. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Engeland, 11,20 Danmarks Radio, 12.20 Fr. Brussel, 1.20 En geland, 1.50 Parijs Radio. 2.20 Engeland. 3.20 Pa rijs Radio, 4.20 Engeland, 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Engeland, 6.35 Fr. Brussel, 7.20 Keulen, 7.30 Dan marks Radio, 9.20 Engeland. 9.35 Boedapest, 10.20 Radio Parijs of Diversen, 10.35 Engeland, 10.55 Boedapest., 11.20 Engeland. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5 00—5.09 Scheveningen, Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Duetten en Koorwerken: Duetten: 1. Barbiere di Siviglia, L. Fort en L. Piccioli; 2. Don Juan, sopr, bar, orkest; 3. Bar biere di Siviglia. L. Fort en L. Piccioli; 4. Die Zau- berflöte, sopr. bar. orkest; 5. I Pescatori de Perle, L. Fort. en L. Piccioli; 6. Le Barbier de Seville, mezzo-sopr. tenor orkest; 7. La Bohème, L. Fort en L. Piccioli Koorwerken: 8. Don Pasquale, Scala koor Milaan; 9. Bruidskoor uit Lohengrin, Irm- ler Madrigal Ohor; 10. Der Obersteiger, Koor en Orkest; 11. Wine Women and Song, BBC-koor; 12. Spinnchor uit Fliegende Hollander, Irmler Madrigal Chor; 13. Cavaleria Rusticana. Scala koor Milaan; 14 Der Lindenbaum, Berl. Lehrer tiesang Ver. 8.00—12.00 Diversen. Bezinning en gebed. Drie samenkomsten van de Evangelische Alliantie te Haarlem. Evenals in de 90 jaren, die achter haar liggen, wekt de Evangelische Alliantie ook thans de Christenen der verschillende kerken van geheel de wereld op. om in de eerste volle week van Januari samen te komen tot bezinning en ge bed. De Haarlemsche predikanten ds. H. M. Bielke Broedergemeente, ds. G. W. van Deth, Geref. Kerk (in H. V. i. ds. H. J. Drost, Ned. Herv. Kerk, dr. E. Emmen, Ned. Herv. Kerk, ds. L. de Haan. Baptisten Gem. on ds. W. F. Laman, Chr. Geref. Kerk, die aan dezen oproep der Alliantie gehoor gegeven hebben belegden daartoe een drietal avonden. In een rondschrijven zeggen zij: „Wij beseffen dat het meer dan coit noodig is, om in deze verscheurde wereld iets tot openbaring te bren gen van de eenheid der kerk, die er toch be staat, ondanks het droeve feit. dat ook zij ver scheurd is. En wij gelooven in de kracht van het gebed, dat roept om de komst van het Konink rijk Gods. In de laatste jaren waren deze samenkom sten slecht bezocht. Dat is niet alleen jammer, maar ook fout. Moge onze oproep dit jaar tot resultaat hebben dat velen met ons medever- staan, dat Christus hier de Kerk roept: Waakt en bidt'. De diensten worden gehouden in de Broeder gemeenten Parklaan Haarlem. Het programma is als volgt: Dinsdag 9 Januari: De Algemeene Kerk; één ondanks haar verdeeldheid. Woensdag: 10 Januari: Onze verstoorde wereld: Volkeren en Overheden. Donderdag 11 Januari: De verovering der wereld: Evangelisatie en Zending. Telkens zullen twee der predikanten hierbij spreken en voorgaan in het gebed. Duur der diensten ongeveer één uur. Aanvang 8.15 uur. 50 jaar bij de Haarlemsche Brandweer. Het jubilé van den heer G. Spaan. Zooals wij reeds medegedeeld hebben, zal het oip 9 Januari 50 jaren geleden zijn, dat de heer G. Spaan, thans ondercommandant-secretaris der Vrijwillige Brandweer te Haarlem, als vrij williger bij de brandweer kwam. De commandant de heer C. J. van den Broek herinnert in een rondschrijven aan de loopbaan van den jubilaris en Iaat daarop dan volgen: „Het spreekt wel uit deze data. dat Spaan zich in de hem toevertrouwde functies heeft onder scheiden en voor wie in de gelegenheid was een kijkje achter de schermen te nemen, was het geen geheim, hoeveel werk Spaan ten behoeve van de Vrijwillige Brandweer heeft verzet, zoo wel in zijn werk bij de actieve brandbestrijding, als in het vele preventieve werk, dat de Brand weer tot haar taak rekent. Vooral als secretaris heeft de heer Spaan veel en belangrijk werk voor de Brandweer kunnen presteeren; men ziet hem daarom noode ver trekken. Wij meenen aan den heer Spaan een eere- saluut niet te mogen onthouden voor zijn geheel belangloozen arbeid gedurende een menschen- leeftijd aan de openbare zaak der brandbestrij ding in de gemeente Haarlem gegeven. De ge meente Haarlem mag met recht trotsch zijn, burgers, met zooveel energie voor het gemeen schapsbelang te kunnen eeren. De receptie zal gehouden worden op 9 Januari a-s. tusschen 3 en 5 uur in café Brinkmann. BUREAU VAN CONSULTATIE. Aan het verslag van het Bureau van Consul tatie bij de Arrondissements-rechtbank te Haar lem over 1939 is het volgende ontleend: Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 880 (vorig jaar: 1006) bezoekers, en bezoeksters, terwijl bui ten de zittingen nog 121 (vorig jaar: 123) recht- zoekenden zich tot het Bureau wendden, hetzij schriftelijk wegens verwijderde woonplaats, hetzij persoonlijk bij den secretaris in spoedeischende gevallen. In 704 gevallen (vorig jaar: 789 gevallen) waar van 640 (vorig jaar: 712) in zitting 64 (vorig jaar: 77) buiten zitting werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor ge heel kosteloozen bijstand. Deze 704 (vorig jaar: 789) gevallen betroffen hoofdzakelijk scheidings- en alimentatiezaken. Het gemiddeld aantal toevoegingen per per soon, berekend over de advocaten, die gedurende het geheele jaar voor toevoegingen beschikbaar waren, bedroeg ruim 12 (vorig jaar: 13, in het jaar 1937: 14^). Toevoegingen voor rechtsbijstand tegen half ta rief wegens minvermogen geschiedde in 8 geval len (vorig jaar: 20). Het Bureau was in 1939 samengesteld uit: Mrs. P. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink, J. Deenik, C. Blanke voort, F. van der Groot en F. J. D. Theyse. Uitsla* en Jeukendo hukulckte beliooi-en afdoende behandeld te worden, anders komen zo telkens terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moeilijker wordt het haar te genezen Daarom dient U In zoo'n geval naar den dokter te gaan Om In het algemeen de Jeuk te verlichten, «ebruike men met vertrouwen Foster's Zalf. Ze Is antiseD- tlsch en geeft onmiddellijk verlichting. Foster's Zalf is alom verkrljgb. i f 1.25 oer gr. doos. tube f 1.—kleine doos 50o. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Bond tot liet redden van drenkelingen. Wat te doen bij ijsongelukken. Nu misschien de vorst aanhoudt, waarschuwt de Bond ernstig tegen het gaan op ijs boven diep wa ter, indien het ijs nog niet ten volle betrouwbaar is. In December gingen niet minder dan twintig menschenlevens verloren bij ijsvermaak. Reddingshaken, ladders, touwen, planken, ban ken (pooten omhoog) zijn goede en zeer bruik bare reddingsmiddelen. Ga nooit, op zwak ijs, loopende naar een door gezakte om hulp te bieden, want de kans is groot dat ge zelf door het ijs zakt en dan bevinden zich twee slachtoffers in nood. Ga kruipend op den buik naar een drenkeling; Iaat een tweede en een derde helper bij de ge spreide enkels vasthouden, dan vormt ge een le vende ketting. Laten gemeentebesturen, ijsvereemgingen en red dingsbrigades zorg dragen voor doeltreffende red dingsmiddelen. Reddingsbrigades kunnen zich verstaan met E.H.B.O. Vereenigingen om tezamen ijswachten te vormen. Een yswacht bestaat uit ploegen van vier man (ook vrouwelijke hulp is gewenscht), waarvan in iedere ploeg één als leider fungeert. Het aantal ploegen hangt af van plaatselijke omstandigheden. De ploegen helpen vrijwillig bij alle ongevallen. Belooning wordt nimmer ge wenscht. Inlichtingen over ijswachten verstrekken gaarne het secretariaat van den Bond, Van Woustraat 2, Amsterdam Zuid en A. J. Meijerink, hoofdconsul der Centrale Propaganda te Haarlem. RAAD VAN RECHTSBIJSTAND IN STRAFZAKEN. Aan het verslag van den Raad van Rechtsbij stand in strafzaken bij de arrondissements-recht bank te Haarlem over 1939 ontleenen wij het vol gende. Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 90 (vorig jaar: 114) bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog 14 (vorig jaar: 16) verdachten zich tot den Raad wendden, hetzij schriftelijk wegens verwijderde woonplaats hetzij persoonlijk bij voorzitter of secretaris in spoedeischende ge vallen. In 46 gevallen (vorig jaar: 65), waarvan 36 (vorig jaar: 57) in zitting, 10 (vorig jaar: 8) bui ten zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toe voeging van een raadsman. Deze 46 (vorig jaar: 65) gevallen betroffen diefstal, verduistering, heling, crisiswetten, dood of lichamelijk letsel door schuld, zedendelicten en andere zaken. De Raad was in 1939 samengesteld uit: Mrs. P. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bak huizen van den Brink, J. Deenik, C. Blankevoort, F. van der Goot en F. J. D. Theyse. KAPELAAN SPAARNEK.ERK. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der Spaarnekerk kapelaan J. J. Eeken, vroeger kapelaan der parochiekerk van St. Fran- ciscus van Assisi. KIENAVOND. De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" houdt Zaterdag 6 Januari haar jaarlijk- schen kienavond in restaurant „Dreefzicht". vefitopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matielc, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwlsselingszout Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Oubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Haarlemsche Nachtveiligheids- dienst. Nam den Bloemendaalschen dienst over. Naar wij vernemen heeft de Haarlemsche Nachtveiligheidsdienst den Bloemendaalschen Nachtveiligheidsdienst overgenomen. Het personeel is ook overgegaan. HAARLEMSCHE BESTÜURDERSBOND. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond wordt. Donderdag 4 Januari een bijeenkomst ge- houden voor de bestuursleden en vertrouwens mannen der bij deze plaatselijke vakcentrale aangesloten organisaties, op welke bijeenkomst de heer E. Kupers voorzitter van het N.V.V. zal spreken over de Internationale Vakbeweging. Zonder tussclienlanding naar Indië Uitslag van prijsvraag bekend gemaakt. Zooals destijds gemeld, waren voor de prijs-_ vraag, die was uitgeschreven door het comité „Vliegtocht NederlandIndië" vijf inzendingen ontvangen. De jury heeft deze beoordeeld en den eersten prijs toegekend aan het ontwerp „De nieuwe Weg", van ir. E. A. Driessen, Badhoeve dorp, den tweeden prijs aan P. H.-A. L. V., van de heeren ir. T. J. W. van Lammeren, R. A. Arn- ken, J. Kaufman en H. Schipper. De derde prijs werd toegekend aan „Veiligheid", van H. J. Kre- mer uit Bosch en Duin. De prijsvraag behelsde niet alleen het ontwerp van een vliegtuig, doch verder het leveren van een studie zoowel op technisch, geografisch, na- vigatorisch, meteorologisch, economisch als poli tiek gebied. De jury heeft thans aan het comité „Vliegtocht NederlandIndië" bepaalde voorstellen gedaan, waarin wordt aangegeven, welke weg verder, vol gens haar meening. moet worden gevolgd, om tot een practische uitvoering van het doel te ko men. Hiertoe zal samenwerking tusschen ver schillende instanties en de prijswinnaars noo dig zijn. In afwachting van de plannen, die het comité verder heeft, kan de jury niet verder tot publi catie van de ontwerpen overgaan, doch zij hoopt spoedig ln de gelegenheid te zijn een overzicht van de bekroonde ontwerpen te geven. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Middenstandscentrale te Haarlem. De voorzitter voor 1940. Zooals men weet wordt het presidium van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstre ken .bij toerbeurt waargenomen door een der voorzitters van de drie Haarlemsche Midden- standsvereenigingen. In 1939 vervulde de heer L. Lam, voorzitter der Christelijke Middenstands- vereeniging, deze functie; hij wordt voor 1940 opgevolgd door den heer W. B. Lasschuit den voorzitter van de Haarlemsche Handelsver- eeniging. DIES NATALIS AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. De senaat der universiteit van Amsterdam hoopt den dies natalis dezer inrichting te her denken in een openbare vergadering op Maandag 8 Januari 1940 des namiddags te 4 uur. in de aula der Universiteit. In dezevergadering zal de rector magnificus prof. dr. J. J. van Loghem, de gebruikelijke rede uitspreken en aan den heer R. Luyken, med. cand. te Amsterdam het getuig schrift der eervolle vermelding uitreiken, voor zijn antwoord op een prijsvraag toegekend. (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Zooals bekend, heeft de heer D. Andreson, die ln den aanvang van 1939 den wensch te kennen had gegeven per 31 December 1939 zijn functie van directeur neer te leggen. In verband met de toenmaals vigeerende omstandigheden, zich be reid verklaard zijn functie voorloopig niet op te geven. Wij vernemen thans, dat de heer Andreson den datum van zijn aftreden op 31 Maart 1940 heeft bepaald. 't Was al half twee. Dinges begon honger en dorst te krijgen. Kijk, daar zag hij een knopje. Dat was zeker om den kellner te roepen. Dinges drukte er op en meteen ging er een luikje in de deur open. „Aan nemen. één koffie", riep Dinges tegen het hoofd, dat door 't luikje te zien was. „Ik kom zoo btf U. mijnheer", lachte de man valsch en hij kwam terug met een kruik water. Meteen stond agent nummer 18 al weer voor de deur. „Vooruit, mee naar den commissaris". De laatste keek Dinges doordringend aan en gebood hem op alle vragen te antwoorden. „HmGerrit Jan Dinges, vertelt U eens, verliet U hedenochtend opzettelijk Uw woning om dezen agent op den muur uit te teekenen?" „Hoe komt U er bij?" viel Dinges uit. „Ik kwam langs de school, zag de teekening en wilde die verwijderen, toen ik in m'n kraag gepakt werd!" plfVATS Eer» Afscheid door ABLOVA. E ronde klok boven de deur wijst hall zeven en nog steeds is Jansen bezig. Voo; hem liggen de boeken waarin hij lange) dan vijftig jaar gewerkt heeft. Och, op dl kaften hebben de jaren elkaar verdrongen, elk) eerste Mei heeft hij met sierlijke letters eej nieuw boekjaar op de omslagen geschrevej maar de inhoud van de boeken is in den loop de) jaren niet veel veranderd. Langzaam tikt de klok. Jansen is de laatste, zooals hij dat al die jare< was. Om zes uur zijn de anderen weggegaan; wal rumoer van schuivende stoelen, wat korte groe ten over en weer en dan stilte in het lokaal. Hel rustigste oogenblik van den geheelen dag. Geen stem die meer de stilte verbreekt, alleen hei krassen van zijn eigen pen en het tikken van d| oude klok is hoorbaar. Ook buiten is het langza merhand stiller geworden. Voor een half uur waj er een drukte van fietsen en zich van het kan» toor naar huis haastende menschen. Tallooz^ voetstappen die aan de hooge ramen voorbij gaan. Maar Jansen kan alleen maar de kruinen van de boomen zien. Er is in die tientallen jaren niets veranderd. De boomen zijn kaal geworj den, er is sneeuw langs de ramen naar benedeij gevallen- - de boomen hebben knop gekregen zijn groen geworden. Een cirkelgang, ononderj broken, jaar ln jaar uit. Langer dan vijfti) jaar. Maar nu is het uit, hij is gepensionneerd. Gis teren is er feest geweest, ze hebben officieel af scheid genomen, hij heeft in een versierden stoe gezeten en de baas heeft een toespraak gehou den. Jansen heeft er niet veel van verstaan, he is alles langs hem heen gegaan. Alleen dit een« heeft hij begrepen: hij heeft afgedaan, de cir» keigang heeft zich even verbroken, nooit meei zal hij°aan zijn vertrouwden lessenaar zitten) het werk doen waarmee hij vergroeid is. Een an der heeft zijn plaats ingenomen, een ander za morgen het werk voortzetten waarmee hij nt bezi'S ls- t En nu, bij dit afscheid van al dat vertrouwde beseft hij dat hij iets dierbaars gaat verliezen Zijn werk; een deel van zijn leven. Morgen is hel Zondag en hij zal door de straten loopen, doel loos, naar huis gaan, een krant lezen De klok tikt. Jansen schrijft nu niet meer, hi] zit gebogen over zijn boeken en zucht; een oudi man die zijn leven tracht te overzien. Is het ieti anders geweest dan het. zitten op dezen kruk aan dezen lessenaar? Hij hoort het praten val zijn collega's het slaan van een deur, het snorren van de kachel in den hoek, het ratelen van een schrijfmachine-de schel van de telefoon; hij ruikt de vertrouwde lucht van de oude boeken. Ja dat is zijn leven geweest, jaar in jaar uit. Maar nu is het afgeloopen. Vandaag is de laatste dag geweest. Hij heeft zijn opvolger hel werk overgedragen met weemoed in het hart. Hij heeft in gedachten dien jongen man op zijn plaats zien zitten, zien schrijven in zijn boeken; een vreemde. Jansen staat langzaam op. Voor het laatst gaal alles zooals het altijd ging. Zijn potlooden leg! hij netjes naast elkaar, de liniaal boven aan zooals zij daar duizend nachten op de zelfde plaats boven aan gelegen heeft, het boel in een lade. Een opgeruimde lessenaar, zooals a. die andere. Dan gaat hij naar het fonteintje om zijn han den te wasschen, langzaam, secuur. De geur var de zeer» is nog dezelfde als toen hij hier als jon gen van zeventien jaar kwam. De kleerkast, zijr hoed dien hij met zorgvuldige bewegingen af schuiert- met een kalen schuier, kaal zoolang hij zich herinneren kan. Nog eenmaal kijkt hij het verlaten lokaal dooi en het is hem alsof het begint te leven. Met een prop in zijn keel ziet hij schimmen van colle ga's zij die morgen terug zullen keeren maai ook zij die voorgoed gingen. Gurke, die drie jaar geleden is gestorven, daar zat-ie aan het raam, vele jaren. Tot op een ochtend zijn vrouw opbelde dat hij ernstig ziek was. Ze hebben hem niet meer gezien. Adieu Gurke Schimmen, gestalten, stemmen. Vertrouwde geluiden, bekende geuren, rumoer van buiten zoo als altijd, sleeperskarren hotsen langs den Sin gel, het gebel van fietsen, het eentonig geroep van een venter. Dan gaat Jansen langzaam naar buiten en sluit de deur achter zich. Zacht alsof hij een doodenkamer sluit. De donkere lange gang. Geen geluid uit het huis. De Singel. Is hij anders, de Singel? Enkele late kantoor-» menschen haasten zich naar huis, een fietser voorovergebogen over zijn stuur trapt hem voor bijRoerloos en verlaten liggen een paar booten aan den wal gemeerd: op den kant liggen balen en kisten ordelijk opeengestapeld. De bekende lucht van water en dekzeilen. Een oude gebogen man loopt langs den Singel. Op den hoek is een brievenbus. Op den tast zou hij hem kunnen vinden. Hij haalt de brieven uit zijn binnenzak langzaam, zooals altijd. Met een plof vallen zij neer. Een plof die het einde beteekent, het einde van alles wat ver trouwd was en goed. Even blijft Jansen staan, als in gedachten, dan schuifelt hij verder, en gaat den hoek om. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) CONCERT „DIE SPAERNFSANGHERS". Woeisdag 24 Januari a.s.. geeft het Mannen koor „Die Spaernesanghers" te Haarlem een concert in de Gem. Concertzaal, onder leiding van Lieven Duvosel. Medewerkenden zijn Hélène Ludolph (sopraan)Jacob Bijster (orgel) en Haarlems Vrouwenkoor. iiHet programma noemt eenige eerste uitvoe ringen, nl. van: „Stabat Mater" (le deeD van pergolex; ,JLe Rossignol" van Grety; ,.A la Mu- scique" van Em. Charbier en Psaume 150 van César Franck.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6