Koudegolf over Finland Gevechtsactie vrijwel stilgelegd NIEUWS IN 'T KORT Het Fransche Imperium in den oorlogstijd. WOENSDAG 3 JANUARI 1940 HAASEEM'S DAGBEAD 5 De gevechten aan het front van Salla en van Petsamo in Noord Finland zijn prac- tisch tot stilstand gekomen tengevolge van de intense koude, zoo meldt het in Hel sinki verschijnende dagblad „Sanomat". De operaties in het gebied van Petsamo, zoo schrijft het blad, zijn beperkt tot activiteit van patrouilles in een temperatuur van 22 graden onder nul. Het Finsche front strekt zich hier uit tot aan de Noonsche grens. De strategische groote weg van Rovaniemi naar de IJszee wordt zwaar on dermijnd door de Finnen, terwijl zij de terug trekkende Russische strijdkrachten achtervol gen. Vele bekende skiloopers hebben vrijwillig dienst genomen en bevinden zich thans bij de strijdende troepen, o.m. Vannimen. Een speciale correspondent van Reuter bij het Finsche leger heeft gisteravond uit Wi- borg geseindEen hevige sneeuwstorm heeft de gevechtshandelingen in de Landengte van Karelië bijna tot stilstand gebracht. Het Zondag door het Roode Leger tegen de Mannerheim linie ingezette offensief is daar door verloopen. Het zicht boven het front was gistermiddag verdwenen. Alle doelen lagen achter een ondoordringbaar wit gordijn ver scholen. Uit de laatste militaire berichten uit Hel sinki blijkt, dat er nog geen systematisch Rus sisch offensief tegen de Mannerheimlinie is in gezet. Russische krijgsgevangenen vertellen dat een deel der reusachtige reserves, welke onlangs aangekomen zijn, aan dit front reeds in het vuur gebracht zijn. Dit schijnt te worden bevestigd door het feit, dat vele gesneuvelde of gevangen genomen Russen veel jonger, beter gekleed en ook beter uitgerust waren. Naar gemeld wordt, worden op meer dan één punt de Russische soldaten gedwongen voor de tanks uit te loopen om den weg te effenen en met het oog op de aan wezigheid van mijnen. Een correspondent van Reuter die juist te ruggekeerd is in Wiborg van een bezoek aan het front in de nabijheid van de Vuoksi aan de Oost zijde van de Karelische landengte, meldt, dat toen hij gisteren de frontloopgraven bereikte er teekenen waren van een ochtendaanval der Russen. De aanval werd snel afgeslagen. Men kon tal van lijken van Russen zien liggen op het prikkeldraad voor de Finsche loopgraven. De correspondent van Reuter vertelt verder: Een voorbeeld van den moed en de bekwaamheid der Finsche troepen kan gegeven worden door het verhaal van een patrouille in den sector, dien ik bezocht. De patrouille bestond uit een officier en drie manschappen. Zij drong door tot tien kilometer achter de Russische linies. Toen de mannen terugkeerden, werden zij ontdekt door negen Russen. Nauwelijks hadden zij deze vijan den verslagen of nog zeven Russen, die de scho ten hadden gehoord, kwamen aan. Ook zij wer den neer geschoten. De Finnen brachten de lij ken van drie Russen mede, waaronder het stof felijk overschot van een groepsleider. Op de lij ken werden papieren gevonden, die waardevolle inlichtingen behelsden. Het Dinsdag uitgegeven Finsche legerbe- richt meldt: „De eerste dagen van het jaar was het betrekkelijk rustig op de Landengte, met uitzondering van schermutselingen tus- schen patrouilles en afmattingsvuur der ar tillerie, dat van tijd tot tijd vrij hevig werd. Aan het Oostelijk front werden gevechten ge leverd op verschillende punten langs het front ten noorden van het Ladogameer, tengevolge waarvan onze troepen wederom hun stellingen verbeterden. In de richting van het meer La- vajarvi heeft de vijand Maandag den geheelen dag aangevallen, geteund door tanks. Hij werd echter afgeslagen en een tank werd vernield. Te De brand in de Pauselijke Kanselarij. Onvoorzichtigheid of kwaadwilligheid de oorzaak. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de Pauselijke Kanselarij te Rome heeft uitgewezen dat het niet mogelijk is dat de brand door kort sluiting is ontstaan. De oorzaak is te zoeken ofwel in onvoorzichtigheid, ofwel kwaadwilligheid. Ver scheidene personen, die hebben deelgenomen aan herstelwcrkzaaamheden, moeten zich ter beschik king van de politie houden. Zweedsch stoomschip op een mijn. Noorsch schip redt een deel der bemanning. Enkele dagen geleden is het Zweedsche s.s. „Lars Magnus Trozelli", groot 1387 ton, gezonken bij de oostkust van Engeland, na op een mijn te zijn ge- loopen. De meeste leden der bemanning, die uit 22 koppen bestond, zijn gered door een Noorsch stoom schip. Estlandsch vaartuig vermist. In Estlandsche scheepvaartkringen» heerscht on gerustheid over het 1173 ton groote Estlandsche s.s „Mina" waarvan men sedert 11 December niets gehoord heeft. Het schip voer met een bemanning van 17 koppen op de Noordzee. Men acht het waar schijnlijk, dat het schip op een mijn geloopen is. HERSTEL VAN DE KERK VAN HET HEILIG GRAF VRIJWEL VOLTOOID. Uit Jeruzalem: De herstelwerkzaamheden in de kerk van het Heilig Graf. welke enkele jaren geleden zijn be gonnen. zijn voor het oudste deel van de kerk gereed. De bekende kapel van Sint Helena, waar van de stijl een mengsel is van Romaansch, By- zantijnsch en Gothisch, is hersteld. Hierbij zijn fraaie kapiteelen uit den tijd van keizer Ha- drianus. oude tegelvloeren en twee altaren uit den tijd der Kruistochten aan het daglicht ge komen. Nieuwjaarsrede van Kallio. HELSINKI, 1 Januari (Havas). De president, van Finland, Kiosti Kallio, heeft ter gelegenheid van het nieuwe jaar een radiotoespraak gehou den, waarin hij in de eerste plaats een opsomming gaf van de jongste gebeurtenissen en wees op de bedoelingen van het Russische imperialisme. Ver volgens gaf hij uitdrukking aan zijn dankbaarheid jegens de verdedigers des lands, waarbij hij betoog de, dat het land voort zal gaan met zijn last te dra gen. Tenslotte bracht hij dank aan de vrienden van Finland en wenschte hij Finland en zijn vrien den in het buitenland een gelukkig jaar toe, waar bij Gods zegen afsmeekte voor de bescherming man het Finsche volk Altoojokki werd een der vijandelijke bases beurtelings door elk der beide partijen in den loop van den dag bezet. Toen onze troepen de basis innamen maakten zij 3 machinegeweren een veldkeuken, 400 overjassen en ander mate riaal buit. Te Kuhmo deed de vijand een aanval in de richting van Rasti, doch hij werd afgesla gen. Te Suomussalmi werden de zuiverings operaties voortgezet op 't door onze troepen ge nomen terrein. De achtervolging van den vijand in de richting van Juntusranta werd voortge zet. Eldèrs bedrijvigheid van patrouilles en artil lerie. Het vijandelijke slagschip „October Revolutie"' heeft de forten van Koivisto zonder noemens waard resultaat gebombardeerd. Afgezien van levendige bedrijvigheid in de lucht was het elders aan de kust rustig. De vijandelijke luchtmacht heeft vooral Turku en Oulu gebombardeerd. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in beide plaatsen enkele burgers omgekomen of ge wond. Er is ook schade aangericht. Op andere plaatsen zijn kleinere luchtaan vallen ondernomen, die voor zoover bekend, geen menschenlevens gekost hebben of schade ver oorzaakt. Ten slotte meldt het communiqué dat de Finsche luchtmacht en het afweergeschut vol gens bevestigde berichten Maandag zeven bom bardementsvliegtuigen hebben neergeschoten. De Finsche overwinning bij Suomussalmi. De overwinning, die de Finnen Zaterdag be haald hebben bij Suomussalmi, is het resultaat van een welvoorbereid plan der militaire autori teiten in deze streek, zoo meldt Havas. Alvorens aan te vallen, wachtten de Finnen tot dat de Russen zich in de impasse van Kantajarvï had den begeven. Tevoren hadden zij de Sovjet-Rus sische voorhoede tot wanorde gebracht en de verbinding tusschen de Russische detachementen onderling verbroken. De Russische troepen streden drie dagen, den vierden dag overwonnen de Finnen. Verscheidene duizenden Russen vonden den dood en een groot aantal ging teloor in het woud, waar Finsche skipatrouilles de achtervolging op zich namen. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militair district Leningrad deelt mede: „Op 2 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht slechts verkenningsvluchten ge maakt". De Fransclie legerberichten. Het Fransche avondlegerbericht van Dinsdag luidt: „De gewone bedrijvigheid der afdeelingen, die met den vijand in contact zijn. Gedeeltelijke her vatting der activiteit in de lucht aan beide zijden". Het legerbericht van hedenmorgen zegt: „Er valt niets te vermelden". De geallieerden en de Finsche zaak. Twee overwegingen voor steun. De diplomatieke redacteur van de Manchester Guardian schrijft: „De geallieerden zijn ervan overtuigd dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokke nen aan hun eigen zaak, niet alleen op moreel ge bied, doch ook uit strategisch oogpunt. De aan wezigheid van de Duitsch-Russische bondgenooten aan de Noord-Atlantische kust, te Petsamo aan de Varanger-fjord en te Narvik, zou een gevaar be- teekenen voor de noordelijke maritieme verbin dingswegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een overvleugelende beweging, waardoor de Duitsch-Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impasse aan het westelijk front en de maritieme kracht van Enge land in het noord-oosten te bedreigen. Het zijn ge varen van dezen aard, die de geallieerden nood zaken, de Finnen te steunen." Duitsch schip mag Brazilië niet verlaten. „Windhuk" weigert lading wol te lossen. SANTOS (Brazilië), 3 Januari (Reuter) Het Duitsche schip ..Windhuk" is op ver zoek van de Dreyfus Maatschappij te Lon den verboden de haven te verlaten, op grond van de weigering 27 balen wol te lossen, wegende 63 ton, welke het schip voor den oorlog te Port Elizabeth aan boord had genomen. Het schip heeft 450 ton olie aan boord en is gereed voor vertrek. Verder wordt gemeld, dat de gezagvoerder van de „Windhuk" aan boord ziek ligt. De Druyfus Maatschappij heeft haar plaatse lijke vertegenwoordiger te Santos medegedeeld dat alle papieren, welke noodig zijn om den gezagvoerder te dwingen de wol te lossen, per luchtpost zijn verzonden. Deze worden Donder dag verwacht HOUTEN GEBOUW EN ZES BOOTEN BIJ MIJNONTPLOFFING VERNIELD. Door de ontploffing van een aan de Noorsche westelijke kust bij Utsira, voor Haugesund, aange spoelde mijn, zijn behalve een houten gebouw zes motorbootcn vernield en tot zinken gebracht. De schade bedraagt minstens 100.000 kronen. Aange zien de drijvende mijn ongeveer een half uur voor zij tot ontploffing kwam werd opgemerkt, zijn geen slachtoffers gevallen. De geredden van het Spaansche schip „Cabo San Antonio", dat in brand geraakt is, zijn voorloopig aan boord gebracht van een te- Dakar liggend koopvaardijschip. In diplomatieke en journalistieke kringen to Rome is het gerucht in omloop dat Von Papen binnenkort benoemd zou worden tot ambassa deur van Duitschland te Rome De regeering der Sovjet Unie oefent thans censuur op alle uit het buitenland binnenko mende brieven. De zender te New-York meldt, dat de En- gelsche kruiser „Ajax", een der drie oorlogs schepen, die het gevecht met de „Graf Spee" geleverd hebben, vandaag de haven van Monte video zal binnen loopen. Het schip heeft 48 uur gekregen om brandstof en mondvoorraad in te slaan. De haven van Hongkong is sinds gister morgen voor de scheepvaart gesloten. De auto riteiten verklaren dat het een defensie-maat regel betreft, welke veroorzaakt is door alarm- berichten van buitenposten op zee. Protest tegen confiskeering van Amerikaansche post voor Duitschland. Ver. Staten betwisten dit recht aan Engeland. De regeering der Vereenigde Staten heeft naar Reuter meldt, formeel bij de Brit- sche regeering geprotesteerd tegen het in beslag nemen van voor Duitschland be stemde post. In het protest wordt gezegd, dat „de Ameri kaansche regeering niet kan erkennen, dat de Britsche autoriteiten het recht zouden hebben maatregelen te nemen ten aanzien van Ame rikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neutrale schepen in volle zee, of cen suur uit te oefenen op Amerikaansche post aan boord van schepen, die onvrijwillig Engelsche havens zijn binnengeloopen". De protestnota noemt vier speciale gevallen, waarbij de Britsche autoriteiten ongeveer 1250 zakken pakketpost en briefpost op Amerikaan sche of andere neutrale schepen in beslag heb ben genomen. Havas verneemt uit Londen dat, hoewel nog geen enkel antwoord is gegeven op de nota der Amerikaansche regeering men er in Londensche diplomatieke kringen aan herinnert dat, toen men overwoog voor Duitschland bestemde con trabande in beslag te nemen, men in de eerste plaats heeft gedacht aan inbeslagneming van deviezen, daar die een der grootste behoeften van het Duitsche Rijk zijn. Daarom, aldus zegt men. moet de voor Duitschland of de aan Duitsehland grenzende neutrale landen be stemde post worden nagezien en wordt direct be slag gelegd op alle zendingen büitenlandsche deviezen, die langs dezen weg zouden kunnen zijn verzonden met bestemming Duitschland. De Amerikaansche nota wordt met aandacht en sympathie bestudeerd en men stelt zich voor ieder uitstel of noodelooze verwikkeling te voor komen. Tezelfder tijd is men evenwel vastbeslo ten het stelsel der contrabandecontröle met ge strengheid toe te passen in een der gevallen, wel ke men het belangrijkst acht, nl. de verhinde ring dat Duitschland in eenigerlei vorm in het bezit van deviezen zou komen. Italië ontsticht over Russische militaire maatregelen. Desnoods Italiaansche interventie in Zuid-Oost Europa. BOEKAREST 3 Januari. In diplomatieke kringen in Boekarest wordt bijzonder belang gehecht aan het vertrek van den Russischen ambassadeur uit Rome. Naar verluidt is den Duitschen gezant in Boekarest medegedeeld dat, indien Rusland met haar militaire voorberei dingen aan de Roemeensche en Hongaarsche grens doorgaat, Italië officieel zal interveniee- ren met al, wat in haar vermogen ligt. Italiaansche kringen in Boekarest verklaren dat er vroeg of laat een breuk tusschen Duitschland en Italië zal komen, indien Berlijn Moskou niet in strenge termen zal laten weten dat Rusland af moet zien van den Balkan en de Donau- landen. Hoewel Roemenië er veel aan gelegen ligt haar neutraliteit te handhaven, vreest het thans Duitsch land niet langer. In het bijzonder sedert onlangs een handelsovereenkomst met Berlijn tot stand is gekomen, schijnt er meer en meer een geest vaardig te worden alle manoeuvres, die uit Moskou komen, te weerstaan. De sympathie voor Finland wordt dagelijks grooter. In büitenlandsche militaire krin gen wordt opgemerkt dat het moreel van het Roe meensche leger door den dapperen tegenstand van het kleine Finsche leger opmerkelijk beter is ge worden. (United Press). De ontvoering van Best en Stevens. Amerikaansche ambassade te Berlijn vraagt inlichtingen op verzoek der Britsche regeering. LONDEN, 3 Januari. Naar verluidt heeft de ambassade van de Vereenigde Staten in Berlijn op verzoek van de Britsche regeering inlichtingen gevraagd over de verblijfplaats van de twee Britsche officieren Best en Stevens, die uit Venlo ontvoerd werden. De kwestie van hun vrijlating te verkrijgen, wordt aan de Nederiandsche regeering overgelaten. De resultaten van de onderzoe kingen van de Amerikaansche ambassade werden tot dusverre nog niet bekend ge maakt. (United Press). Zweedsche arbeiders werken door op vacantiedag. Loon wordt aan Finland afgestaan. STOCKHOLM. 3 Januari. De arbeiders van de Zweedsche hoofdstad uit verschillende in dustrieën hebben besloten op „Ephiphany Zater dag" die een vacantiedag is, aan te bieden te werken en hun verdiensten van dien dag aan Finland af te dragen. De directies hebben dit aanbod gunstig ontvangen en zijn overeengeko men extra bedragen uit te betalen, in sommige gevallen zelfs de verdiensten te verdubbelen, ten einde de werklieden niet den geheelen last te laten dragen. De Zweedsche bijdragen beloo- pen thans 6.3 millioen kronen. Tienduizend Zweedsche huisgezinnen hebben aangeboden Finsche vluchtelingen tot zich te nemen. Tot dusverre zijn in Stockholm 400 Finsche kinde ren aangekomen. (United Press) Radiotoespraak van den Noorschen kroonprins. OSLO, 2 Januari. (Havas) Kroonprins Olaf heeft zich in een radiorede gericht tot de Noren in het buitenland. De rede werd door de Amerikaansche zenders gerelayeerd. De kroonprins heeft hierin ge zegd, dat Noorwegen zich thans in een moeilijker toestand dan ooit bevindt. Hij verklaarde verder te verwachten, dat dc opofferingen, welke de Noor sche zeelieden hebben getoond, het geheele land zullen bewegen zich voor te bereiden op ieder of fer. dat noodig is om de vrijheid en onafhankelijk heid van het land te verdedigen. Tenslotte zeide prins Olaf, dat de wereld niet zoo overbevolkt is, dat niet allen een plaats zouden kunnen vinden, wanneer de voortbrengselen slechts op rationeele wijze worden verdeeld en indien slechts Tiendschap en goede wil tusschen de volken heer- schen. VERBINDENDVERKLARING VAN BEPALINGEN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN BOEKDRUKKERSBEDRIJF GEVRAAGD. De bedrijfsraad voor het boekdrukkers- er» rasterdiepdrukbedrij f heeft een verzoek inge diend tot. verbindenverklarlng van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf. Onderhoud met minister Mandel. (Onze Parijsche correspondent schrijft ons:) Wij gelooven niet dat er onder de Fransche regeeringspersoonlijkheden een is. wiens uiterlijk zco weinig aan de klassieke regelen der aesthetika beantwoordt als dat van den minister van koloniën, den heer Madel. Laten wij eerlijk van koloniën, den heer Mandel. Laten wij eerlijk leelijk. Een rond hoofd met een te grooten neus, dat door een steilen, zeer hoogen boord van een lichaam gescheiden wordt, dat niet in evenredig heid is met de beenen. Teen we langs een gang. waar Boeddhabeelden mysterieus glimlachten op hun voetstukken, zijn ministerieele werkkamer waren binnengetreden, stond hij achter een schrijfbureau, waarop in schijnbare wanorde ontelbare bescheiden en stukken lagen opgestapeld. Op een tafeltje in een hoek een groote antieke wereldbol, tegen den muur een geweldige kaart van het Fransche koloniale imperium. Doch al die bijkomstigheden vergeet men, wanneer men den heer Mandel in de oogen heeft gekeken scherpe, doordringende oogen, die door je heen boren, die je in een oog wenk opnemen van top tot teen, oogen, waarin soms een vleugje geamuseerde ironie flikkert, maar die ook zoo hard en koud kunnen zijn, wan neer hij vertelt wat hij wil vertellen. En willen doet de heer Mandel veei, zeer veel zelfs. Hy staat bekend als een der energiekste Fransche staatslieden en het was juist die energie die hem door dien krachtmench, Georges Clé- menceau, den „Tijger", tot medewerker deed ver kiezen. Op verschillende posten heeft de tegen woordige minister van koloniën blijk gegeven van zijn onbuigzame wilskracht, gepaard aan een zeer groot begrip van realiteit en toen hij ver leden jaar April door minister-president Daladier aan het hoofd van dit uiterst belangrijk mini sterie geplaatst werd, had hij, ofschoon het Tsjecho-Slowaaksche alarm nog niet geslagen was reeds een helder inzicht in het dreigend gevaar en stond zijn programma vast, de koloniën Frankrijk's onmeteljk imperium van over zee, moesten tegen een mogelijken aanval beveiligd worden en vervolgens zoo mogelijk actief mede weken aan de verdediging van het moederland. Meer dan welk ander Fransch staatsman dan ook wij laten hier de „bouwers" van het Fransch imperium, zooals bijv. maarschalk Lyautey, buiten beschouwing heeft minister Mandel de uiterst belangrijke plaats ingezien, die de koloniën in Frankrijk's economie, in zijn mili tair potentieel innemen: een der machtigste elementen zijn ze van Frankrijk's kracht evenals de dominions van Engeland, zoo dat de macht der geallieerde mogendheden op den duur zeer groot moet worden. Reeds in den wereldoorlog van 19141918 is de hulp door de koloniën aan het moederland ge- bracht-, uiterst belangrijk geweest en wanneer we eens nagaan, wat de overzeesche gebiedsdeelen die van het ministerie van koloniën afhangen Marokko en Algiers blijven dus in het verloop van dit artikel buiten beschouwing, daar Marokko als protectoriaat een bijzondere plaats inneemt, en Algiers beschouwd wordt aLs een deel van het moederland in die periode gepresteerd hebben, dan zien we in de eerste plaats dat 354.000 in boorlingen van wie 275.000 in Frankrijk ontscheept werden, in het Fransche leger hebben dienst ge nomen? Van deze 275.000 man werd verreweg het grootste contingent geleverd door de bewoners van Frankrijks bezittingen in West-Afrika, 150.000 Senegalnegers. voortreffelijke soldaten, dapper en trouw, die zich liever tot den laatsten man laten afmaken dan hun gewonden of ge sneuvelden officier in den steek te laten. De man schappen, die niet op het Europeesche oorlogs terrein meevochten, hebben zich in de oerwouden van Afrika even verdienstelijk gemaakt, daar zij meegeholpen hebben aan de lang niet gemak kelijke verovering der Duitsche bezittingen. Togo en Kameroen. Verder werden gedurende den wereldoorlog 56.000 arbeiders, van wie 50.000 alleen uit Indo-China naar het moederland over gebracht, zoodat de hulp aan menschelijke krach ten aanzienlijk genoemd mag worden. Economisch was de hulp der koloniën aan het moederland niet minder belangrijk. Gedurende die vier jaren immers werden in Frankrijk inge voerd 1.285.000 ton levensmiddelen en 640.000 ton erts. in totaal dus bijna 2 millioen ton, waarbij nog anderhalf millioen ton andere producten gevoegd moeten worden. Misschien zal de een of ander meenen dat dit totaal over een periode van vier jaar niet buitengewoon groot is, doch men moet niet vergeten dat in de eerste plaats de verbindingen tusschen koloniën en moederland slechts met moeite onderhouden werden terwijl in de tweede plaats de pacificatie van vele dezer gebieden van te recenten datum was om 'n mas saproductie mogelijk te maken. In de na-oorlogsjaren heeft men uitgebreide statistieken opgesteld van al hetgeen elke kolonie afzonderlijk zoowel op militair als op economisch gebied gepresteerd had en toen anderhalf jaar geleden de heer Mandel de portefeuille van koloniën kreeg toegewezen, beschikte hij over een uitgebreid cijfermateriaal, waaruit hij mét zijn bekende energie onmiddellijk de noodige en practische consequenties trok. In dit korte tijdsverloop heeft hij het militaire apparaat der koloniën totaal veranderd. Het is een eigen, zelfstandige organisatie geworden, rechtstreeks staande onder den minister van koloniën, die vroeger slechts de bevelen van het permanent comité der landsverdediging had uit te voeren Door dezen eersten maatregel kreeg minister Mandel de handen vrij en hij aarzelde niet er ruimschoots gebruik van te maken. Dreigend was in die dagen de houding van Japan bij de grens van Indo-China, dreigend waren de Italiaansche en Duitsche koloniale aspiraties. Vooral in Indo- China en Fransch West-Afrika moest de weer macht versterkt worden: het gebeurde en in min der dan één jaar tijcis waren de effectieven der inlandsche troepen verdubbeld. Enorme reserves staan achter deze troepenmachten en mocht het noodzkaelijk blijken dan zouden mililcenen- legers in de Fransche koloniën gevormd kun nen worden. Een leger zonder materiaal heeft echter geen waarde en daarom zijn deze koloniale troepen niet alleen voorzien van het modernste oorlogstuig, maar zijn ook versterkingen op gericht. waarop zi: steunen kunnen In December 1938 werd begonnen met den aan leg van verdedigingswerken in Fransch Somali- land, in Mei van dit jaar onderging de vreedzame handelshaven van Dakar op Afrika's Westkust een radicale verandering en werd een aanvang gemaakt met den bouw van een oorlogshaven, ter wijl in Indo-China talrijke versterkingen werden aangelegd en de eerste maatregelen werden ge troffen voor de vestiging van een eigen oorlogs industrie in dat veraf gelegen stukje van Frank- rijk-over-zee. Ook de luchtvaart had zijn aan dacht en dat was broodnoodig, want voor 1938 was de totale luchtvloot van het Fransche imperium kleiner dan die van Siam. terwijl de technische waarde ervan practisch nihil was. Zeer zeker is ook nu nog de luchtmacht een zwak punt in het verdedigingssysteem der Fransche koloniën, doch zonder het moederland schade toe te brengen kon in deze korte spanne tijds niet meer gedaan worden. In ieder geval is het voornaamste bereikt: de Fransche koloniën zijn in staat zich ook in de I lucht te verdedigen. Het is natuurlijk duidelijk |dat eveneens groote aandacht is besteed aan de verbindingswegen tusschen de verschillende ko loniën en met name aan de Trans-Saharische we gen, die de bezittingen in Noord-Afrika met die in West- en Oost-Afrika verbinden: de bestaan de werden verbeterd en een nieuwe aangelegd. Hoeveel dergelijke maatregelen wel gekost heb ben? Aan het moederland niets. Alie kosten wer den gedragen door de koloniën zelf. hetzij door de belastingen, hetzy door in dc koloniën zelve uit geschreven leeningen. Om deze ontegenzeggelijk zware lasten voor de inboorlingen te verlichten heeft minister Mandel den inlanders talrijke nieuwe rechten en vrijheden geschonken en met name voor zoover dat met hun graad van bescha ving overeenkomt een zekere mate van medezeg gingschap in het landsbestuur. In de vredesperiode tusschen dezen en den voorgaanden oorlog heeft het economisch leven in de Fransche koloniën zich buitengewoon ont- jwikkeld en natuurlijk heeft minister Mandel ook hieraan zijn aandacht gewijd. In vredestijd had 1 ij reeds een volledig economisch hulpplan opge- jsteld en niet zonder een zekere gerechtvaardigde zelfvoldoening kon hij ons verklaren dat onmid dellijk bij het uitbreken van den oorlog den gou verneurs der verschillende koloniën opdracht ge geven kon worden, zonder schade voor de bevol king uit den oogst van dit jaar 1.60D.000 ton ko len. 1,100.000 ton oliehoudende producten en l 600.000 ton steenkool, hout, rubber, cacao, bana- i en, suiker, vleesch, etc. voor de algemeene ravi- I tailleering te requireeren, meer dus ln een jaar tijds dan in de vier jaren van den voorgaanden oorlog bij elkaar. Begin November waren reeds 80 I schepen met in totaal 270.000 ton dezer diverse jroducten in Frankrijk aangekomen. Intusschen 1 is uiterst belangrijk feit de uitvoer uit de Fransche koloniën naar andere dan Fransche havens gedurende deze eerste oorlogsmaanden normaal gebleven. En de militaire hulp? Er zijn thans meer in landsche soldaten gemobiliseerd dan gedurende den geheelen voorgaanden oorlog na zeven ver schillende wervingen en over een zestal maanden zullen een half millioen soldaten uit de Fransche koloniën hun blanke kameraden uit het moeder land terzijde staan. Zoo zijn er 100 infanterlebataillons op de been gebracht met daarnaast al het artilleriepersoneel dat bij groote legereenheden hoort. Tegelijkertijd zijn orders gegeven om 70.000 ar beiders uit Indo-China te laten overkomen en naar gelang het noodig zal zijn. zal het niet moei lijk wezen nieuwe contingenten soldaten of ar beiders naar het moederland over te brengen. Het geliefde redenaarsthema: Frankrijk een imperium met 110 millioen zielen is hiermede een geduchte werkelijkheid geworden Bij het afscheid nemen verzekerde minister Mande: mij: „Ik hoop niet. dat het bij dit eerste contact zal blijven, maar dat ik nog meermalen het genoegen zal mogen hebben u te ontvangen. En dit durf ik u te verzekeren: eiken keer zal ik u nieuwe feiten en cijfers over de samenwerking tusschen moederland en koloniën kunnen geven, want Frankrijk en zijn imperium zijn één en zij vechten samen voor één doel en voor één over winning". (Nadruk verboden) J. W. KOLKMAN PROGRAMMA DONDERDAG 4 JANUARL HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. Berichten ANP. gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Omroeporkest en solist. (11.00—11.15 Weekoverzicht). 12.15 Het Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 1.20 Het Renova- septet. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3 45 Gramofoonmu ziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.00 AVRO-weekkaleidoscoop. 5.30 Het AVRO - a mus eme n ts orkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vroolijk programma voor militairen 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeellngen. 8.20 Het Con certgebouworkest en solist (om ca. 9.25 Gramo foonmuziek). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00- 12.00 Berichten ANP, hierna: het AVRO-dans- orkest en gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 1015 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP. Gramofoonmuziek 1.10 Vervolg concert. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round-sextet en gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-Harmonic-orkest, en gramofoonmuziek. 9.00 Lezing: Gebieden en ver bieden. 9.30 Bel Canto. 10.00 Berichten ANP, ac tueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.10 Gramofoon muziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. 11.05—11.20 Orgelspel 11.40 Victoria Hotel-or kest. 1210 Billy Cotton's Band. 12.50 Declamatie. 1.00 Lichte muziek uit Holland: Orgelspel. 1.20 Berichten. 1.30 Orkestconcert. 2.20—3.00 Literair- muzikaal programma. 3.20 Pianovoordracht. 4.00 Variété. 4.20 berichten. 4.35 Cello en piano. 5.00 Orgelspel. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Het BBC-Har- monie-orkest. 6,20 Berichten 6.35 Voor de boeren. 6.50 Een orkest, de Grosvenor-zangers en solis ten. 7.20 BBC-orkest en -koor. 8.00 Gevarieerd programma. 8.30 Radiotooneel. 9.20 Berichten. ".35 Causerie: War Commentary. 9.50 Radiotooneel met muziek. 10.35 Korte Avondkerkdienst. 10.55 Het BBC-Thea ter-orkest. 11.50 Het Hirscn-strijk- kwartet. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 en 12 35 Solistenvoordracht. 2.00 Gramo foonmuziek. 2.05 Solistenvoordracht. 3.20 Concert 5.20 Radiotooneel. 9.50 Solisten voordracht 10.20 Kamermuziek. 11.05 Radiotooneel. 11.35 Variété. 12.05—12.20 Lichte muziek. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 cn 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Drie Konin gen-programma. 9.20 en 10.30 Omroopsymphonic orkest. 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten.. 5.50 Cabaret. 9.35 Radio-orkest. 10.3011.20 Jules Destrée-herdenklng DF.UTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.50 Reportage. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Poli tiek overzicht, hierna: Avondconcert. 11.20 Be richten, hierna tot 12.20 Nachtconcert

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7