Militair vliegtuig verongelukt 7Statendam" wordt opgelegd I VRIJDAG 5 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Amerikaansche politie legt beslag op Duitsch schip. Tweede officier diende klacht in. BOSTON. 5 Januari (Havas). Het Duitsche petroleumtankschip „Pauline Friedrich", dat bij het begin van den oorlog een toevlucht heeft ge- M zocht in de haven van Boston, is door de federale politie in beslag genomen, in verband met een klacht van den voormaligen tweeden officier, Wil- Jhelm Harren, die verklaart geen loon te hebben ontvangen. De lading olie van het schip, ter waarde van een millioen dollar, zal onder bewaking blijven tot de borgsom zal zijn betaald. Nieuwe belastingen in Duitschland. BERLIJN. 5 Januari. Volgens goed inge lichte leningen zullen er binnenkort nieuwe oor logsbelastingen en voorgeschreven terzijdelegging van een deel van alle inkomens boven een zeker peil voor den duur van den oorlog uitgevaardigd worden. Volgens deze kringen zal een deel van Ualle inkomens boven de 400 Mark per maand ge plaatst moeten worden m geregelde of speciale epaarsaldi, welke naar men vermoedt vervolgens bij banken in staatsobligaties geïnvesteerd zul len worden voor de financiering van den oorlog. Deze soort van financierinng zal dienen om de riUitgave van de gebruikelijke oorlogsleeningen te w vermijden, welke door de nazi's ongewenscht worden geacht. De belastingen zullen volgens deze ,kringen luxe-artikelen zooals champagne, wijn, t bier, sigaren, sigaretten en bioscoopkaartjes be treffen. (United Press). Beide inzittenden redden zich per parachute Boven de Noord-Hollandsche gemeente Graft is vanmiddag een militair vliegtuig onklaar geraakt en verongelukt. De beide inzittenden sprongen met parachute uit het toestel en konden zich op die manier redden. Salla weer int Finsch bezit? KOPENHAGEN 5 Januari. Volgens ge ruchten, die wij via Stockholm uit Finland ver nemen zouden de Finnen na een strijd van 2 dagen er in geslaagd zijn Salla te hernemen. Dit resultaat dat eenige overeenkomst vertoont met het verloop bij Kiantajarvi zou volgens het Finsche opperbevel wel eens beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling der krijgsverrich tingen in den Salla-sector. (United Press). c. Lord Lothian verwacht groot n Duitsch offensief in het voorjaar. CHICAGO, 5 Jan. Lord Lothian, de Britsche ambassadeur, voorspelt dat het Duitsche voorjaars offensief zal zijn: „een verschrikkelijke aanval te *land, te water en in de lucht, waarbij ieder wapen 'van het Duitsche arsenaal gebruikt zal worden". ra „Indien de Duitsche poging om de oppermacht 'Iter zee te veroveren, faalt dan is het nog slechts 31 een kwestie van tijd, om door een onverbiddelijke 'blokkade een voortzetting van den oorlog door Duitschland onmogelijk te maken, hetgeen onge- "TtwijfeM zal eindigen in een Duitsche nederlaag. ,UI De democratiën zullen dan de kans hebben den geest te bepalen van de wereld waarin wij zullen leven". iV (United Press). Russen leggen een „Siegfried-linie'' aan. HELSINKI 5 Januari Waarnemers aan het Karelische front berichten, dat de Russische strijdkrachten op verschillende punten begon nen zijn, een soort Siegfried-linie te maken tegenover de Mannerheim-defensie linie. Dit is de eerste onpartijdige bevestiging van het semi-officieele bericht, dat de Russen een dergelijke verdedigingszóne gingen aanleggen. Dit zou kunnen beteekenen dat de bevelhebbers van het Roode Leger besloten hebben zich hier te verschansen, daar de aanval gefaald heeft of deze linie als uitgangspunt te maken voor een nieuwen onmiddellijken of toekomstigen aanval. Een toe komstige aanval n.l. in het voorjaar, is aanneme lijker, daar de weersomstandigheden dan niet zoo ten voordeele van de Finnen zullen zijn. Xsch van Fokker naar Nederland. ai Urn aan boord van de „Volendam". HOBOKEN, 5 Januari (A.N.P.) De asch van wijlen Anthony Fokker, die op 23 December te New-York is overleden, is aan I boord van het Nederlandsche schip „Volen dam" gebracht om naar Rotterdam te wor den vervoerd. De urn met de asch is in een I mahoniehouten kist geplaatst. BOKSEN fj u HENRY ARMSTRONG BLIJFT WERELD- nj KAMPIOEN. Uit St. Louis: Henry Armstrong, wereldkam pioen weltergewicht, wist zijn titel te behouden in een gevecht tegen Joe Ghnouly. Armstrong "won door k.o. in de vijfde ronde. vs GALENTO EN BAER BOKSEN TEN BATE ?11 VAN FINLAND. NEW YORK, 5 Januari. De bekende boks- promotor Mike Jacobs heeft Hoover medege- deeld dat waarschijnlijk op 22 Maart een bcks- match van 15 ronden tusschen Tony Galento en 3j| Max Baer gehouden zal worden, waarvan de N opbrengst ten goede zal komen aan Finland. (United Press.) ;r| [al Vallend rotsblok verwoest twee '2 huizen. sta 'n Elf dooden. MILAAN, 5 Januari (D.N.B.) Bij het neer storten van een rotsblok in Cividale nabij Udine, waarbij twee huizen instortten, hebben elf men- M schen den dood gevonden. Een vrouw met haar beide kinderen is wonder boven wonder in een be- l', lendend huis aan den dood ontkomen. Men neemt I aan, dat het rotsblok is neergestort als gevolg van den zwaren storm. Men heeft de lijken nog niet kunnen bergen. Naar wij vernemen heeft de directie van de HollandAmerika lijn besloten het s.s. „Sta tendam" op te leggen. Een van de redenen, die tot dit besluit heb ben geleid, is, dat men in verband met de bij zondere tijdsomstandigheden niet voldoende emplooi voor het schip kan vinden. Zooals men zich herinneren zal lag het oor spronkelijk in de bedoeling de „Statendam" in de laatste week van December, dus korten tijd nadat het in Nederland was teruggekeerd, weer naar Amerika te doen uitvaren, doch la ter heeft men het vertrek tot Januari uitge steld. BURGERLIJKE STAND HAART.FM, 5 Januari, Bevallen 1 Januari E. E. Spoor—Beukei, z.; 4 Januari: A. J. v. d. WeijerNienhuis, d,; M. C, nJ J. van der PuttenGrijseels, z.; G. E. Burdet e1 Carrasco, d.; C. AndréaGrilles, d.; 5 Januari ■r1 X. van ZutphenSmeets, d. u Overleden 2 Januari: A. Rog. 25 j.. Spaarne, _nj 4 Januari: C. D. van Damme, 80 j„ Bakkerstraat. 5' Ondertrouwd 5 Januari: W. I. H. Brinkmann 1 en A. G. J. A. Hazenberg. De positie der Scandinavische landen. KOPENHAGEN. 5 Januari (Reuter). De „National Tidende" schrijft in een hoofdartikel: „Wij stellen hier openlijk vast, dat wij tot nu toe niet hebben gedacht aan het feit, dat Duitschland het noodig zou kunnen achten een van de Scandinavische landen te waarschuwen dat zij niet mogen toestaan, dat hun gebied zou worden gebruikt voor militaire doeleinden door de groote mogendheden. Een dergelijke moge lijkheid bestaat niet. Nog een ding moet absoluut duidelijk wor den gemaakt. De moreele, materieele en mili taire edschen worden te hoog opgevoerd, wanneer men de Scandinavische landen alleen of ge meenschappelijk zou vragen te verhinderen, dat twee groote mogendheden hulp zouden brengen aan Finland, dat wordt bedreigd door de over macht van het Bolsjewisme. Deensche arbeiders naar Finland? KOPENHAGEN 5 Januari (Havas). De Jeugd- liga, welke haar zetel heeft in Graasten (Deensch Sleeswijk) heeft besloten Ernst Starmore als haar vertegenwoordiger naar Finland te zenden om een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop Dene marken civiele hulp kan verleenen. Deensche ge schoolde arbeiders en landarbeiders zouden zich in Finland met een bepaalde taak willen belasten, waardoor de Finsche arbeiders zich aan een andere taak zouden kunnen wijden. Hulp voor Finland. Amerika zendt deze maand 400 vliegtuigen met piloten. Een lid van de Amerikaansche legatie te Riga heeft medegedeeld dat Finland tegen het einde van deze maand 400 vliegtuigen en een ongeveer gelijk aantal Amerikaansche piloten zal ont vangen. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft het Bazeler comité tot hulp aan Finland een bedrag van 100.000 Zwitsersche franc overgemaakt naar Helsinki. De Zweedsche nationale inzameling voor Fin land heeft thans een bedrag van rond 6V2 mil lioen kronen bijeengebracht. De bevelhebber van het vrijwilligerscorps voor Finland, luitenant generaal Linder, zal in de eerstvolgende dagen naar Finland vertrekken. Finland heeft te Oslo driehonderd skisleden be steld voor het vervoer van gewonden. Noorwegen zal bovendien tweehonderd skisleden cadeau doen. Meer Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. WASHINGTON (Un. Press). Uit gezaghebbende bron vernemen wij, dat Engeland en Frankrijk hun orders voor Amerikaansche vliegtuigen hebben ver groot tot 4000 a 5000, waarbij alle orders in 193i geplaatst zijn inbegrepen. Volledige cijfers zijn niel te verkrijgen, maar gemeld wordt dat de uitbreiding van de orders betrekking heeft op middelzware en lichte bommenwerpers, oefentoestellen en jacht vliegtuigen die gewoonlijk regelmatig en snel wor den afgeleverd. Naar schatting produceeren de Amerikaansche fabrieken op het oogenblik 1700 1800 vliegtui gen per maand. In 1938 was de productie nog slechts gemiddeld 300 per maand. De Finsche commissie zou op het oogenblik niet in staat zijn, Amerikaansche toestellen te verkrij gen, daar de fabrieken overkropt zijn met orders van de Vereenigde Staten en de geallieerden. (United Press) DR. NEDERBRAGT BURGEMEESTER VAN VOORBURG. Bij K. B. is met ingang van 15 Januari 1940 be noemd tot burgemeester der gemeente Voorburg dr. J. A. Nederbragt. Dr. J. A. Nederbragt is 29 Februari 1880 te Heteren geboren. In 1934 werd hij benoemd tot voorzitter van den havenraad te Dantzig. Na de bezetting door Duitschland heeft dr. Ne derbragt deze stad verlaten. Het inspecteurscorps te Haarlem. Voor het eerst een inspecteur 3e klasse benoemd. Eenige dagen geleden hebben wij medegedeeld dat de heer J. F. H. v. Daelen benoemd is tot inspecteur van politie 3e klasse te Haarlem. Tot heden waren er hier ter stede alleen inspecteurs le en 2e klasse. Wij wijzen er evenwel op dat eenige jaren geleden de verordening op de samenstelling en de salarieering van het Haar- lemsqhe politiecorps door den gemeenteraad op voorstel van B. en W. gewijzigd is in verband met de aandrang die daartoe uit den Haag op de verschillende gemeentebesturen is uitge oefend. Toen is ook de rang van inspecteur 3e klasse opgenomen. De benoeming die nu heeft plaats gehad was de eerste sinds de wijziging van die verordening. Het is dus wel aan te nemen dat ook bij nieuwe benoemingen in het algemeen steeds in specteurs 3e klasse zullen worden aangesteld. HILDEBRAND MARKT Het bestuur van de Kinderbewaarplaats Haar lem-Noord zal 6 en 7 Maart een Hildebrand- markt houden in de bovenzalen van rest. Brink mann ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Kinderbewaarplaats. De rioleering te Haarlem. Hoe het 80 jaar geleden was. In enkele dorpen vindt men ook thans nog langs de rijwegen heulen, open riolen, waarin het afvalwater van de huizen wegloopt. Wie zoo iets primitiefs ontdekt gelooft misschien iets gevon den te hebben dat uit den oer-tijd stamt. Maar hij heeft het mis. Wij lezen juist in een kroniek over Haarlem dat hier in 1860 dus nu juist 80 jaar geleden begonnen werd om die heulen door overdekte riolen te vervangen. Zoo heel lang is het dus ook te Haarlem nog niet geleden, want er zullen nog vele jaren na 1860 verloopen zijn voor ook op dit gebied onze stad gemoderni seerd was! DE VOLKSMUZIEKSCHOOL. De Volksmuziekschool te Haaiiem de stich ting die ten doel heeft kinderen die om finan- cieele redenen geen lessen kunnen nemen, aan scholen of bij bevoegde leerkrachten muziek onderwijs te geven zal om haar werk meer bekend te maken een demonstratieavond geven op 10 Januari in het gebouw van Zang en Vriend schap in de Jansstraat. HAARLEM'S TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Voor de bewoners van het Tehuis aan den Schotersingel te Haarlem heeft het Nieuwe Jaar zich goed ingezet. De Tooneelver. .Kunst na Ar beid" betrad het podium. De huiselijke sfeer bracht stemming in de zaal. De oudjes zaten echt op hun gemak. De jonge vereeniging gaf een vroolijke voorstelling van een Vrijgezellenleven, waarbij ieder der medespelenden zijn of haar rol eer aandeed. De regie was bij mevr. J. de Mon—Lustig in goede handen. De heer J. C. v Vliet zorgde voor muzikale afwisseling. In de pauze werd een tractatie aangeboden. De heer Glastra sprak een hartelijk dankwoord STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over De cember 1939 (1938). I. Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2008 personen (v.j. 2068), t.w. 1808 mannen en 200 vrouwen. Bovenden 263 militairen. Bezoek aan de krantenzaal door 4673 perso nen (v.j. 5235), t.w. 4357 mannen en 316 vrouwen. Bovendien 184 mil. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6631 personen (v.j. 7303» t.w. 6165 mannen en 516 vrouwen. Bovendien 447 mil. Uitgeleelnd werden 8085 boeken (v.j. 8079), II. Filiaa! „Huis te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 782 personen (v.j. 771), t.w. 687 mannen en 95 vrouwen. Bovendien 54 mil. Uitgeleend werden 3222 boeken (v.j. 3117) III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden teza men bezocht door 7463 personen (v.j. 8074), t.w. 6852 mannen en 611 vrouwen. Bovendien 501 mil. In het geheel werden uitgeleend 11307 boe ken (v.j. 11196). VOOR DE STILLE ARMEN. Bij het Comité binnengekomen van S. Ph. de V. 5.-. LEZING JAN STRIJBOS. Voor de Vereeniging „Santpoorts Bloei" hield de heer Jan Strijbos gisteravond een lezing over Spitsbergen. De zaal van het Vereenigingsge- bouw was vrijwel geheel bezet. De spreker, dt< veel succes had, werd Ingeleid door mr. L. Vorst man. Aan het slot van den avond dankte de heer Joh. van Beem den spreker hartelijk voor zijn interessante causerie. Belgisch kabinet afgetreden. Pierlot opnieuw formateur. BRUSSEL, 5 Januari (Belga). Minister president Pierlot heeft het collectieve ont slag der regeering ingediend. De koning heeft Pierlot opgedragen, opnieuw een kabinet te vormen. Joden van brandstichting in Synagoge beschuldigd. PARIJS, 5 Januari (Havas). Het Poolsche te legraaf agentschap deelt mede dat volgens de Warschauer Zeitung de synagoge van Czestocho- wa op 25 December door brand is vernield. De Duitsche autoriteiten beschuldigen de Joodsche bevolking zelf den brand te hebben gesticht en hebben een decreet uitgevaardigd, waarbij het verkoopen van alcohol aan de Poolsche en Jood sche bevolking wordt verboden. Verder mogen Joden niet na 18 uur en Polen niet na 19 uur op straat loopen. opnamen te zien van het bezoek van het En- gelsche koningspaar aan Canada. Dr. van der Sleen vertelde op zijn bekende dui delijk en geestige manier waarbij zeer veel wetens waardigs werd medegedeeld. Het was een mooie avond, waarvoor dr. Van der Sleen aan het eind een hartelijk aplaus ten deel viel. Namens het Comité werd nog medegedeeld, dat op Donderdag 8 en Zondag 11 Februari weder een cultureele filmavond zal plaats vinden. Aanbesteding voor het nieuwe stoompontveer. Vrijdag 26 Januari zal te Haarlem aanbesteed worden het uitvoeren van bagger- sloop-, grond en oeververdedigingswerken ten behoeve van de nieuwe stoompontveerverbinding over het Noordzeekanaal te Velsen met bijkomende wer ken. De raming ervan is f 73.000. GRAAF CSAKY TE VENETIë. LONDEN, 5 Januari (Reuter). Radio Rome heeft medegedeeld dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, te Vene tië is aangekomen. VENETIë, 5 Januari (Reuter). Minister Ciano vertrekt hedenavond van Rome naar Venetië, waar hij den Hongaarschen minister Csaky zal ontmoeten. VOORBEURSOVERZICHT. Het meest opmerkelijke verschijnsel op de wisselmarkt te Amsterdam was hedenmorgen de vaste stemming voor den Nederlandschen gul den. De buitenlandsche deviezen verkeerden ten opzichte van ons nationale ruilmiddel bijna zonder uitzondering in reactie. Omtrent de wer kelijke oorzaken liepen de meeningen uiteen, maar, naar het scheen, was het buitenlandsche aanbod van guldens, dat den laatsten tijd nu en dan viel op te merken, geheel verdwenen en was de vraag, die zich thans openbaarde, voldoen de om ons nationale betalingsmiddel naar boven te doen gaan. Bovendien werden de mededeelin- gen inzake het Amerikaansche budget ten aan zien van den Amerikaanschen dollar niet voor- deelig uitgelegd, hetgeen klaarblijkelijk leidde tot een omzetting van Amerikaanche dollars in Nederlandsche guldens. Het Amerikaansche devies werd hedenmorgen te onzent verhandeld tegen 1.87 3 8 a 1.87 7,16. Het Britsche pond kwam vrij gevoelig lager te liggen. Terwijl de officieele noteering gisteren 7.38j4 was, bestond heden bij de opening aanbod tegen 7.36 en werd later in den ochtend gehandeld tegen 7.33 a 7.33 3 4 De Fransche franc zakte in overeenstemming met het pond sterling in en was 4 14 a 4.17 Belga's waren 31.42 a 31.46. Zwitsersche francs 42.03 a 42.07: Duitsche marken golden 75.10 a 75.20. De termijnmarkt gaf geen mutaties van be- teekenis te zien. Registermarken waren niet on belangrijk lager en waren tegen 16 aangeboden. Duitsch zilvergeld en Duitsch bankpapier werd verhandeld tegen resp. 22% en 21. Voor de Scandinavische deviezen werden de koersen aLs volgt geadviseerd: Oslo 42.55, Kopen hagen 36.15, Stockholm 44.60. De effectenhandel op de ochtendheurs was van zeer geringe afmetingen. In hoofdzaak moest worden afgedaan op adviesprijzen, die op slechts geringe veranderingen wezen. Ameri kaansche waarden waren meerendeels iets lager. HAARLEMMERMEER NOODLOTTIGE VAL. Donderdagavond had op een glad gedeelte van het langs den Kruisweg alhier gelegen rijwielpad een wielrijder, de heer K. uit Heemstede die links van het pad reed en zich plotseling naar den anderen kant wilde begeven door slippen het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat hij een arm brak. Na bij een der bewoners binnenge bracht en voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto naar zijn woning gebracht. BEVERWIJK Plannen van de woningbouw verenigingen. Voor den bouw van 117 woningen. Bij de behandeling van de Gemeentebegrootlng in het bijzonder bij het Hoofdstuk Volkshuisves ting heeft de wethouder van Openbare Werken in antwoord op een desbetreffende vraag medege deeld, dat bij de alhier bestaande woningbouw' vcrccnigingen en bij een woningbouwvereeniging in oprichting een gemeenschappelijk plan in voorbereiding was voor den bouw van arbeiders- woningingen tegen zoo laag mogelijken huur prijs. Naar wij thans vernemen betreft het hier een plan voor den bouw van 117 woningen, waar van 52 voor de woningbouwvereen. „Goed Wo nen", 32 voor de Chr. Woningbouwvereen. „De Voorzorg" en 33 voor de R.K Woningbouwvereen. „St. Agatha" in samenwerking met de nog in op richting zijnde woningbouwvereeniging „St. Willi- brordus", welke laatste zich meer in het bij zonder zal bezig houden met het bevorderen van den bouw van woningen voor groote gezinnen. Ook van het aantal woningen voor „Goed Wo nen" zal een aantal voor groote gezinnen worden bestemd. De woningen van „Goed Wonen" en „De Voorzorg" zullen worden gebouwd onder ar chitectuur van den heer H. J. W. Meyran. De woningen zullen verrijzen op één bouwter rein. waarop ook ruimte zal worden gereserveerd voor plantsoenaanleg en voor een speelterrein voor de jeugd. Op het oogenblik woden onderhan delingen gevoerd over den aankoop van den grond. De woningen zullen gebouwd worden met Rijkssteun, waarvoor onderhandelingen moeten worden gevoerd met het gemeentebestuur en de Rijksinstanties. Tot nu toe is het plan nog niet bij het gemeen tebestuur ingediend. Het gelden hier dus voor bereidende werkzaamheden, die er niettemin op wijzen, dat thans een krachtige poging wordt aangewend om te komen tot den bouw van arbei derswoningen die een huurprijs van f 5 per week niet te boven zullen gaan en waaraan het tekort in Beverwijk steeds nijpender wordt. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: A. J. Lammers en J. Keur. Gehuwd: A. v. d. Mije en G. Sieders, Willem straat 29a: H. C. v. Oort en A. Beets, Zandvoort- schelaan 24: S. Schatz en R. Vogel, Zeestraat 39. J. F. v. d. Mije en N Kerkman. Koningstraat 37; H. A. Koper en A. Koper, Pakveldstraat 11; D. den Adel en L. Weber, Leipzig; P. A. Kommers en A. D. Bol, Kruisweg 10; J. A. Versluis en P. J. Koning, Java N. O. I. Geboren; Hendrika, d. van A. v. d. Mije en J. Keur. Brugstraat 13; Jozefus Franciscus. z. van J. F. Paap en D. Koning. Kruisweg 10: Johanna Margaretha Maria, d. van F. J. M. Versteege en P. M. Switser, Jan Steenstraat 9; Aagtje, d. van H. Roos en P. Keur. Potgieterstraat 32; Johanna Marijtje, d. van G. v Duijn en A. K. Renzel. Bm. Beeckmanplein 3; Pieter, z. van Jb. Paap en H. H. Busch, Pakveldstraat 1; Henk Theodor, z. van H. Koning en H. P. M. Holtmann, Hulsmanstraat 10; Johanna, d. van J. H. Kunkeler en S. Mole naar, Nic. Beetslaan 24; Leendert, z. van P. H. Terol en D. J. Loos, Haarlemmerstraat 34. Overleden: D. H. Haagsma, 73 j.; E. A. Wijn stroom, 58 j.; C. J. Posthuma, 71 j.; G. Draijer, echtgenoote van V. Schaap, 77 j. VELSEN Cultureele filmavond in de Pont. Met Dr. v. d. Sleen naar de Eskimo's. Donderdagavond 1.1. trad voor het Comité voor Culture Filmavonden te Velsen op dr. Van der Sleen uit Haarlem. De groote zaal van de Pont bioscoop was nagenoeg geheel gevuld toen voor zitter Y. J. Reitsma het gebruikelijke openings woord sprak. Vervolgens was het woord aan dr. Van der Sleen voor een beschrijving van zijn in den zomer van 1939 volbrachte reis naar en door Canada, waarbij aan de kust van de Poolzee de daar verblijvende Eskimo's werden bezocht, waar na de reis werd voortgezet naar de Westkust voor een kennismaking met de aldaar wonende India nen. Een reeks lantaarnplaten gaven interessante opnemingen te zien van de reis van dr. en mevrouw Van der Sleen door het intens mooie bergland schap met heerlijk blauwe meren en groote en kleine rivieren met tallooze bochten en stroomver snellingen. We maakten h*er kennis met de broed plaatsen van Pelikaan en Aalscholver met de woonplaatsen van Bever en Bisamrat, we kregen respect voor de durf en het uithoudingsvermogen der reizigers. Een schitterende gekleurde film gaf een keur IJMUIDEN Een nieuwe functie bij de gemeentepolitie. Me). A. E. Rosendahl adiunct-lnspectrico. Mej. A. E. Rosendahl. Een vrouw heeft haar intrede gedaan in het politiecorps onzer gemeente. Mej. A. E. Rosendahl, die reeds gedurende een tweetal maanden bij de politie-administratie werk zaam was. is met ingang van 1 Januari 1940 door den burgemeester benoemd tot adjunct- inspectrice bij de afdeeling Kinderpolitie. Een benoeming, die ongetwijfeld valt. toe te juichen, want in onze gemeente geeft de jeugd de politie handen vol werk. En daarbij is veel, dat vrouwelijke tact. en vrouwelijke paedagogie vereischt, want met opvoedkundig werk kunnen vele moeilijkheden voorkomen worden. En wie kan beter praten met de ouders dan een vrouw, over de zonden, door hun kinderen misdreven, praten niet alleen maar raadgevingen verstrek ken, maatregelen beramen om gederailleerde kinderen weer in het goede spoor te leiden, om kinderen, die eens iets misdreven hebben van het pad der misdaad af te houden. En ook voor zoovele andere moeilijkheden kan een vrouw dikwijls meer bereiken dan een man. Een vereischte is, dat de functionaresse niet alleen de noodige bekwaamheden bezit, maar ook liefde voor haar moeilijk werk en intuitie voor het vinden van de juiste handelwijze heeft. En na het korte gesprek, dat wij gisteren met de pas-benoemde ambtenaresse hadden gelooven wij dat mejuffrouw Rosendahl ..the right man (pardonwoman) in the right place" is. Ik heb steeds veel liefde en belangstelling voor het werk gehad, zeide zij ons. Zij meent dat hier veel werk voor haar te doen ls en hoopt, met succes te kunnen arbeiden en ook dat de ouders zullen gaan gevoelen, dat zij door met haar mee te werken, in het belang van hun kinderen wer ken. Mej. Rosendahl bezit behalve liefde voor het werk, de noodige kennis. Zij is in bezit van het diploma der H.B.S met 5-jarigen cursus te Hil versum. In 1935 behaalde zij als een der weinige vrouwen het diploma voor inspecteur van politie. Practische ervaring heeft zij reeds in Amsterdam opgedaan, waar zij veel voor Pro Juventute heeft gewerkt. Marktberichten en besommingen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche vlsch.) IJmuiden, 5 Jan. 1940, (A.N.P.) Tarbot 185 et. per K.G. Tong 195—108 Ct. per K.G. Kleinschol f 25—10.50 per 50 K.G. Bot f 16.50—11.50 per 50 K.G. Schar f 15—4.50 per 50 K.G. Wijting f 8.20—4.70 per 50 K.G. Snoekbaars 3836 ct. per K.G. Besomming kotter: IJM. 27 f 1490. HEEMSTEDE AANBESTEDING RIJWERK. Door den directeur van Openbare Werken is het volgende rijwerk, uit te voeren in 1940. aanbe steed: 1. Het vervoer per dag 1 man en 1 paard. 2. Het vervoer per dag 1 man, 1 paard en 1 wa gen. 3. Het vervoer per dag, 2 paarden en 1 man. 4. Het vervoer per dag 2 paarden, 1 man en 1' wagen. 5. Het vervoer per dag van eiken wagen meer. 6. Het vervoer van huisvuilnis per dag, 1 paard. 7 Het vervoer van huisvuilnis per dag, 1 paard en 1 man. 8. Het vervoer van huisvuilnis per dag 2 paarden en 1 man. 9. H*et vervoer van 1000 steenen per paard. 10. Het vervoer per dag per auto. laadvermogen 3 ton. 11. Het bedienen van den sproeiwagen per dag tot 7 uur n.m. 12. Het bedienen van de veegmachine per dag. 13. Het bedienen der sproeiwagens per halven dag. 14. Het bedienen der veegmachines per halven dag. 15. Het bedienen van de sproeiwagens en de veegmachines per uur, indien het bedienen daarvan geen halven dag duurt. Er werd als volgt ingeschreven in de volgorde van 1—15. Th. v. Bakel. f 5.25, f 5.50, f 7, f 7, f 0.50. f 2.50 t 5.25. f 7. f 0.15, f 11. f 6. f 6. f 3f 3, f 0.50. J. C. Hageman f 6.50, f7.50, f 9, f 9.50, f 1 f 3.50, f 6.50, f 9, f 0.18,f 16, f 8, 6.50, f 4, f 3 50 fl.— J. L. de Jong f 0.25, f 6.75, f7.80, f 8.25, f 0.75, f 3, f 6.25, f 7.80, f 0.14, f 13.55, f 5.75, f 5.75, f 3 f 3, f 0.90. Gebr. v. Schagen f 6.25, f 6.25, f 7.50, f 7.50, f 0.75, f 3.50, f 6.25, f 7.50, pf 0.20, f 0.18, f 13 50, f 6.50, f 6.50, f 3.25, f 3.25, f 1.25. M. A. Jansen f 7, f 8, f 12, f 14, f 1, f 4, f 8 f 14, 0.20, f 16, f 8, f 7, f 4, f 3.50, f 1,10. De gunning is aangehouden

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11