De Rauchnachte in de Alpen. H: \v n> ENGELSCH S UPINATORIUM BOEKHOUDEN FRANSCH Alfred SAROT handig meisje flink werkmeisje VERTEGENWOORDIGER WINST. ZATERDAG 6 JANUARI 1940 HAARDE M'S DAGBC'AB Ï3 Oude gebruiken, die bewaard bleven. ET is de tijd der „Rauchnachte" (de nachten, waarin wierook gebrand wordt). Er gebeuren in die periode gToote dingen. De werelden der gees ten en heiligen, heksen en dooden staan meel open dan ooit, de geheele kosmos sluit zich dich ter aanéén, sluit de doorbroken keten harmoni scher dan op eenig ander tijdstip in den kring loop van 't jaar: anders onopgemerkte dingen worden tot symbool; handelingen, gezegden, waar van oorsprong en eigenlijke beteekenis in 't duis ter van duizenden jaren wegzonken werden levend Men leeft in den weerglans der eeuwige gebeur tenissen van deze bewogen „Zeit der Zwol ften" (twaalf nachten), de geheimzinnigste tijd van het jaar, die met den heiligen avond begint en imet Driekoningen eindigt. I Het Kerstfeest is hier in de bergen nog iets jmeer dan de groote dag van geschenken voor familieleden en kennissen, ook meer dan het peest van stralende kinderoogen en met kaarsen (getooide boompjes. De oerkracht van de idee, van het beleven der rijzende zon, is volkomen bewaard gebleven, evenals de vreugde over de (kosmische gebeurtenis, verklaard en vergodde lijkt door de ontroerende gelijkenissen en het verband, dat de aan fantasie rijkste aller kerken fcusschen deze dingen legde. En onder en tus- schen en naast dit alles loopen versteende aderen van een zinlooze handeling, die meestal ln den vorm van een groteske maskerade, in oeroude heidensche gebruiken wortelt. I Het moet zijn feesten hebben en zijn goden en eijn heiligen en zijn geloof, een hemel vol eeuwige Vreugden en een hel zonder genade of einde, het moet kunnen gelooven en bidden, dit uiterlijk onbewogen, zwijgzame volk der Alpen, en het moet aan de natuur om zich heen en aan den last van zijn leven zin en beteekenis geven. En zoo zoekt in de nachtelijke zorgen van den Ad ventstijd het naar den hemel stormende Rorate ?ich evenzeer duizendstemmig een weg naar om- ïjjhoog als het bevrijde Gloria van de „Christ- erfnette" (de Middernachtsmis). Ook van de laat- dkte eenzame hofsteden komt de bevolking op tafleden met van voren rond gebogen ijzers om laagrijden, door de hooggelegen bosschen. Over dpveiden en velden komen ze loopen, zoodat de eipellingen rondom bezaaid lijken met de blauwe dammetjes van misleidende ..Pütze" (ronddolende 3eesten). En de kerken in stad en dorp kunnen e menschen niet bevatten die vol goeden wil naar linnen stroomen en nog dicht opeengedrongen voor de hoofd- en zijingangen staan. Van bin nen uit dringt naast den verblindenden glans svan door licht overstroomde pronkaltaren, waar de priesters de hoogmis opdragen, het rui- Echen der orgels, die met wijdgeopende registers het Halleluja in alle harten uitstorten. En toch is deze tijd niet zoo zegenrijk en vol ^'onderen dat hij alle sporen van heidensche naachtén zou hebben kunnen uitwisschen. In de /vier voornaamste .Rauchnachte", op 6 en 25 De- jcember en dan op 1 en 6 Januari, wordt er wie rook gebrand in de huizen en stallen en worden j deze met wijwater besprenkeld om de vele wilde 'en booze geesten uit te bannen, die in deze tijden dichterbij en invloedrijker zijn dan ooit. In den jvoedenden sneeuwtsorm, die iederen ademtocht verstikt, trekken oeroude, vervloekte goden, de pude Wodan, de sterke Frlgg, met al de „selische JGister" rond; de woeste, woedende stoet jaagt '°%oor de zwarte wouden, zoodat de zwiepende 3rltammen buigen, alsof ze arme, gegeeselde zielen waren-, Ren blind bijgeloof herleeft, de blikken >nBe gedachten trachten de planken te doorboren ®%aarmee de toekomst dichtgespijkerd is, men =eVraagt naar groote dingen van het leven: de irMonge mensch naar de liefde, de oude Tpiensch naar den dood. Op droomen wordt angst- 1 ralliger dan ooit gelet, ze worden uitgelegd en de jcer ziet in de twaalf heilige dagen het weer "jan het komende jaar: ieder van deze dagen ~pmt met een maand overeen. De vreemdeling, die in dezen tijd in het dorp Verblijft en de herberg met de zware balken ver- erroos b°ven spiegelende zaal in een hotel, die, jJjnisschien eenzaam, de geheimen van deze da nken in de bergen wil zoeken, omdat ze in de stad verloren gingen, kan. als hij zich slechts aan de ,Jmgeving weet aan te passen, als hij weet te ertwijgen en in eerbiedige verwondering toe te ■jien, dingen ontmoeten, die hem ontroeren als effen oud, wonderlijk boek, waarvan de dingen al erjang voorbij of slechts door een geloovig gemoed Ja|edicht zijn. Zoo laten sommigen op Nieuwjaarsavond op lazen en schalen notedoppen drijven, waarin Hepet een naam beschreven papiertjes zitten. En ^ie levensscheepjes van hen, wier bootjes door sen gunstigen luchtstroom of een vriendelijken :eest naar elkaar toegedreven worden, zullen sa- en varen op de levenszee. Als 's nachts buiten Ie honden huilen, dan komt de groote hongers- .ood, maar als de „Habergeiss" (een geit, die ha- jg'ier eet) schreeuwt, dan sterft hij, die hem hoort. Hgjn het komende jaar. Weer een ander sluipt op bePudejaarsavond naar den bakoven en hoort in onjlen wind, die door den schoorsteen blaast, zijn ■agbruilofts- of doodsklokken luiden, 's Nachts groeien de gedachten uit tot visioenen: dan ziet zijfien allen, die in het nieuwe jaar zullen sterven. iatJe middernacht om het altaar naar het misoffer ,eJchrijden. Als men er zelf bij is, ziet men de )0'}igen gestalte, zonder hoofd, temidden der jrtinderen. ooi ee- ch' P den Nieuwjaarsdag begint het al in de vroegte: eerst de lotsbeschikking door de jjerste ontmoeting: zooals altijd en overal bren- ii |en een hupsche jongeling, een aardig meisje, jjiven zeker geluk en liefde als een oude vrouw b.Ingeluk en dood. De eerste, die je op Nieuwsjaars- 3rJiorgen tegenkomt, moet je zijn doopnaam vra- tie|en; het is de naam van de toekomstige gelief- enre- imI Als het jaar met een mooien dag begint, dan is djle boer blij, want het komende jaar zal vol ^ruchtbaarheid zijn. Maar als op den Nieuw- eejaarsdag niet al het vlas afgesponnen is, wordt lgJet nieuwe jaar slecht. er Eén nacht, de laatste der „Losnachte" (nach- vaJen, waarin het lot beslist wordt), zooals de •ei>Rauchnachte" ook heeten. een nacht, die alle ngiaystiek der „Zwölften" nog eens doet opleven in ten wonderrijk feest, waarvan de stad al lang arifiets anders meer weet. dan dat men niet hoeft :inje werken, is de geheimzinnige nacht, die voor- tinifgaat aan het feest van Epiphanias. de Open- ndearing des Heeren (6 Januari). De bonte pracht iaaer legendarische gestalten van de Drie Konin- lerfen uit landen van ver over alle bergen en zeeën, chle Moor, de ongelooflijke schatten van het geüorgenland, de zoete bekoring van den stal met dèe Madonna, het Kindje, de engelen, de her- orders en de os, de lichtende ster, verleenen nog ;pe|énmaal een hemelschen glans aan den gewijden •igiijd, die nu bijna achter ons ligt. Nog éénmaal, 'olioordat het jonge jaar onopgemerkt groeit en enjjjpt en ons zijn koud, vaal gezicht toont, "net op den vooravond van Driekoningen, met oniGömachten", wordt er zooals in' de andere ee#Rauchnachte" in huizen en stallen wierook ge brand. Deze worden gezegend en onder God's bescherming gesteld. Hierna mogen de staldeu ren op dezen avond niet meer geopend worden. Boven iederen ingang schrijft men. liefst met gewijd krijt, C+M B iCaspar, Melchior, Bal- thasar) het wapen tegen duivels, heksen en aller lei onheil. Hier en daar vormen soms nog daar na de bewoners van het huis een kring, in welks midden de huisvader staat, die ieder afzonderlijk met 't wierookvat wijdt. En reeds staat naast de zegen de vloek, want wie in den kring ontbreekt, sterft, eer er een jaar om is. Ook vergeet men de oude goden niet en laat men van den avondmaaltijd iets over: 's nachts komt dan Stampa of Gsanga met den langen neus en vindt het offer. Of, als het dan heel stil is geworden in huis, komt de stok oude Perchtel (Berchta) met de ongedoopte kin deren en dan kan je ze soms wel hooren smullen. Deze Perchtel is de vrouw van Pilatus, gedoemd om tot het jongste gericht rusteloos rond te dolen. Zij is het onuitroeibaar overblijfsel van de stra lende Beratha, de liefelijke godin, die zon en regen schonk. De kleinen trekken de dekens over het hoofd en kunnen niet slapen uit angst voor Stampa, die de kinderen rooft, of voor den woesten grijzen Percht met den ijzeren neus en de lange tanden, Percht, die het lichaam van de stoute kinderen opensnijdt en het met stroo- haksel vult. Daarom legt men in zulke nachten de kleine kinderen onder de wieg. In de stallen kan het vee met Gömachten praten, het spreekt over de laatste dingen en, daar de tongen nu toch losgemaakt zijn, voorspelt het de toekomst en kondigt het den dood aan; het weet meer dan onderwijzer en pastoor. En menig een luistert naar wat de. wind zegt, die over den bergkam strijkt, anderen kijken hoe de sterren staan en zien in de nevelen, die om de toppen hangen, heksen en „Salige" too vermaagden Op Driekoningen zelf (Perchtentag) trekken drie jongens of ook wel drie zangers van huis tot huis, dikwijls zwart gemaakt met roet en papieren kronen op het hoofd, terwijl ze meestal een groote ster op een langen stok voor uitdragen, die door middel van een touw kan worden be wogen. Zoo gaan de zangers met de ster door het dorp en zingen bijv.: „Die heiligen drei Könige mit ihrem Stern Ziehen früh aus Vor dem Herodes sein Haus. Herodes scha ut zum Fenster heraus. Und wenn ihr was gebet, So gebt es uns gem Und gebt es und bald, Wir miissen heut noch durch den finstern Wald Bei Mondschein und Stern, Nach Bethlehem zu unserm Herm". ..De heilige drie koningen met hun ster Trekken vroeg uit Naar Herodes' nuis. Herodes kijkt uit het venster. En als ge wat geeft, Geeft het ons gaarne En geeft het ons met spoed, Daar 'k heden nog door het bosch heen moet Bij maneschijn en sterren, Naar Bethlehem, de stad onzes Heeren". Zoo zit het vol fantastische wonderen, heilige legenden, naieve bezieling van alle dingen en duivelsche spookgestalten, dit licht- en schaduw rijke bergland, dit zwijgzame, moeizaam gaande volk. Het heeft zijn visioenen, zijn geesten in boom en bron, het heeft zijn oude en zijn nieuwe geloof bp wonderlijke wijze vermengd tot een drank, die tegen al de groote en kleine zwak heden van het leven, tegen de leegheid der aarde, zelfs tegen laatste stervensnood helpt. In de na bijheid van donderende lawinen en in het licht van door de maan beschenen sneeuwbergen heeft 't niet verleerd de dingen te verstaan, die achter de gelijkenissen van deze aarde staan. En daar om staat ook de wegwijzende ster zoo helder en stralend boven de hofsteden en daarom ziet dit sterke volk ook eerder dan anderen iets van het licht der lichten, dat eens „opging uit 's we relds duistre wolken", H. St. Bejaard echtpaar aangereden. Vrijdagavond ongeveer tien uur liepen een 76- jarige man en een 72-jarige vrouw (het echtpaar W. uit Amsterdam), die bij hun zoon te Haarlem op bezoek waren geweest, over het Soendaplein te Haarlem. Zonder op het verkeer te letten, liepen zij het trottoir af om te trachten een juist vertrekkende tram te halen. Juist op dat moment naderde een auto uit de richting Velsen, bestuurd door een reiziger uit Haarlem, die weliswaar krachtig remde, maar toch niet kon voorkomen, dat de twee oude menschen werden aangereden. Zij werden slechts even geraakt; beiden sloegen tegen den grond, waarbij de vrouw haar linker onderbeen brak. Na door leden van den Ongevallendienst be handeld te zijn, werd zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Vervolgens werd z<'j met denzelfden wagen naar een ziekenhuis inrichting te Amsterdam overgebracht. De man had alleen een schaafwond aan het gezicht gekregen; hij behoefde niet geholpen te worden. De autobestuur der had geen schuld aan dit ongeluk; de remmen waren uitstekend in orde. De contrabandecontröle. V. S. stellen Engeland voor eventueele schade aansprakelijk. Het Amerikaansche departement van staat heeft een tekst gepubliceerd van een lange nota betreffende de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de Britsche contrabande controle. De nota is aan den Britsehen am bassadeur, Lord Lothian overhandigd. In de nota wordt verklaard dat de Vereenigde Staten Groot Brittannië verantwoordelijk zullen achten voor de schade, die zal voortvloeien uit verliezen en beschadigingen, wanneer schepen gedwongen worden Britsche controlehavens binnen te va ren. Russische duikboot valt Zweedsch schip aan. Zweedsch démarche te Moskou Het Zweedsche kustvaartuig „Fenris", groot 484 ton, is aangevallen door een Russische- duikboot in de Kvarken het nauwste gedeelte van de Bothnische golf. Het vaartuig vloog in brand. De bemanning is gered. Naar aanleiding van dit voorval heeft het Zweedsche gezantschap te Moskou opdracht ge kregen van de regeering aan de Sovjet Unie een onmiddellijk onderzoek naar de reden van de aanwezigheid van Russische duikbooten in de Bothnische Golf te vragen. Rivieren in twee Spaansche provincies buiten de oevers. Het water van de Guadalquivir daalt. Terwijl het weer in Zuid-Spanje goed is en het water van de Guadalquivir daalt, beginnen de rivieren in Ciudad Real en Avila buiten haar oevers te treden en de velden te verwoes ten. Te Madrid is de brug over de Manzana- res tusschen de universiteitswijk en de Cass del Campo, die tijdens den burgeroorlog door de troepen van Franco werd gebouwd, door het water vernield. Op eenige punten moest het treinverkeer over andere lijnen geleid worden. Grootste gevaar voor Andalusië geweken. Het D. N. B. meldt uit Madrid; De regenval in de provincie Andalusië is geëindigd. Het grootste gevaar is voorbij. Op vele plaatsen begint het water te zakken. Het spoorwegverkeer op de versperde lijnen wordt pog langs omwegen onderhouden. Vele dakloozen in Portugal. Uit Lissabon: Meer dan 7500 personen zijn dakloos geworden ten gevolge van een over- stroomdng van den Taag. Een groot gedeelte van het dal staat onder water. De ministers van Openbare Werken en Landbouw hebben zich naar het bedreigde gebied begeven. Bij Monte Real is een goederentrein, welke van Oporto op weg was naar Lissabon, ontspoord. De locomo tief en negen wagens zijn uit de rails geloopen. Er zijn geen slachtoffers. Bij Santarem tusschen Setil en Muge is een spoordijk over een lengte van tweehonderd meter ingestort. Tal van personen die door het water werden geïsoleerd, konden worden gered. Zij hebben hulp ontvangen van de districtsautoriteiten. Leeraren in de levende talen. Algemeene vergadering te Amsterdam. In de groote zaal van de A.M.V.J. te Amster dam is Vrijdag de algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging van Leeraren in de levende talenwonder voorzitterschap van dr. D. M. E. Habbema. De inspecteur van het M. O., dr. J. J. Elzinga. deelde mede, dat de minister van Onderwijs, dien hij hier vertegenwoordigt, zeer gaarne aanwezig was geweest, omdat de minister weet, van hoe groote beteekenis deze jaarlijksche vergadering is. Prof. dr. N. van Wijk, hoogleeraar in de Sla vische talen aan de rijksuniversiteit te Leiden, hield vervolgens een voordracht over de betee kenis der phonologie. De phonologie is een nieuwe wetenschap en men zou zelfs het geboortejaar ex-van nauwkeu- rig kunnen noemen, nl. 1928 toen op het inter nationaal Linguïstisch Congres drie Russische geleerden een aantal stellingen over dit onder werp poneerden. De phonologie Is een reactie op de ouderwet- sche indo-germanistiek. die eigenlijk gefaald heeft in haar doelstellingen, omdat deze te moeilijk waren, nl. de herleiding der talen tot en de reconstructie van het Indo-Germaansch. De phonetiek houdt zich bezig met de studie van de klankvorming en acoustiek. Men heeft echter over het hoofd gezien, dat een taal wer kelijk levende klanken heeft. De phonologie houdt er echter rekening mee, dat de taal een systeem is, dat er in een bepaald woord tal van uiteenloopende klanken Kunnen worden ge bruikt, waardoor het woord telkens een andere beteekenis ki-ijgt, zooals in val, vol, viel, veel, enz. Met tal van voorbeelden toont spr. aan, dat het vrij gemakkelijk is, een harmonisch vocaal systeem te construeeren. De vocalen zijn veel vrijer en gemakkelijker te vormen, omdat ze minder afhankelijk zijn van de klankorganen en de articuleerende organen. Veel moeilijker is het daardoor, een systeem der consonanten te con strueeren. Men streeft er thans naar. de phonologische taalkaart van de wereld samen te stellen, een streven, dat door den oorlog natuurlijk ernstig wordt belemmerd. In Nederland bestaat daar toe een plionoligische kring, die deze studie beoefent. Wijsgeerige propaedeuse en het talenonderwijs. De tweede inleider was prof. R. Casimir, die een voordracht hield over het onderwerp „Wijs- geerige propaedeuse en het talenonder wijs". Sommige schrijvers zijn van meening, dat het geheele onderwijs van wijsbegeerte doortrokken moet zijn en spr. wil zijn onderwerp beperken tot de vraag, wat de wijsgeerige pi-opaedeuse kan beteeker.en voor het onderwijs in de letterkunde. Propaedeuse beteekent Inleiding. In vele landen is zij afgeschaft, maar in den laatsten tijd komt zij weer op door de herleving der wijsbegeerte. De bedoeling ervan is, den leerlingen niet-con- crete feiten te leeren, maar hen te leeren inzicht te krijgen in het denken van de groote denkers en hun geest en belangstelling voor de groote denkproblemen te wekken. Bij de wijsgeerige propaedeuse treden twee vakken op den voorgrond, de logica en de psy chologie. Spr. schetste de verschillende metho den. die bij het onderwijs in deze vakken worden of kunnen worden toegepast. Zij zal dynamisch moeten zijn en niet sta tisch. Daardoor kan de school de taak vervullen, de verkregen en gevonden waarden te bewaren en voorts te bouwen aan toekomstige waarden. Het verruimt den blik van den leerling en opent hem de oogen voor de groote metaphysi- sche problemen in een periode, waarin zijn oogen en het hart daarvoor open staan. Sectievergaderingen. In den namiddag werd vergaderd in vier afzon derlijke secties, In de sectie voor de Nederland- sche taal leidde dr. W. H. Staverman uit Deven ter het onderwerp in: het lezen van moeilijk Ne- derlandsch in de hoogste klassen. In de sectie Fransch behandelde dr. J. de Graaf uit den Helder de opgave Nederlandsch-Fransch np het eindexamen H.B.S.-A en dr. G. G. Elle- broek uit Utrecht het letterkunde-onderwijs op de In dé sectie Engelsch behandelde dr. W. Ovaer het onderwijs in het Engelsch op de M. T. S. In de sectie Duitsch besprak de heer K Bu- kowsky, leeraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem, de voorbereiding voor de eindexamen vertaling. Balkandorpen door wolven overvallen. Eenige boeren gewond. ATHENE, 6 Januari. (D. N. B.) Talrijke dorpen in het westén van Thracië in de nabijheid van de Grieksch-Bulgaarsche grens, zijn door groote ben den wolven overvallen. De boeren zijn er met groote moeite in geslaagd de wolven althans voor- loopig te verdrijven. Ongeveer 10 wolven werden gedood. Eenige boeren zijn in de gevechten met de roofdieren gewond. Sneeuwballen gooien op het St Pietersplein te Rome. Ook in Italië doet de winter zich voelen. In den schaduw van het wereldberoemd bouwwerk krijgt deze seizoen-sport haar aparte bekoring De Heer en Mevrouw V. ANDEL-EENKHOORN geven met groote blijdschap en dank aan God kennis van de geboorte van hun Zoon BASTIAAN GERARDUS 5 Januari 1940 Postbox 411 Bloemfontein Zuid-Afrika Driekoningen 1940 Ondertrouwd. AT HAZENBERG en PIM BRINKMANN hebben de eer U kennis te ge ven van hun voorgenomen hu welijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Dinsdag 30 Januari a.s. in de parochie kerk van den H. Antonius van Padua, Nieuwe Groenmarkt 's morgens te half elf. Gelegenheid tot feliclteeren na de H. Mis in de pastorie. Pieter Kiesstraat 23 Haarlpm Groote Markt 9 Haarlem Toekomstig adres: Deckerstr. 2 In de Hope des Eeuwigen levens is heden van ons heengegaan onze lieve Va der, Behuwd- en Groot vader, Broeder, Behuwd- broeder en Oom Derk Jan Volkers, Weduwnaar van Amelia den Dapper, in den ouderdom van ruim 77 jaar. A. F. J. MEIJER— VOLKERS M. C. J. MEIJER en Kleinkinderen DE FAMILIE VOLKERS Haarlem, 5 Januari 1940 Kloppersingel 97 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Maandag 8 Jan. a.s. te 12 uur op de Algemeene Be graafplaats aan de Kle verlaan. Vertrek van het Sterfhuis pl.m. 11.30 uur. Door het verbindend worden der tweede en laatste uitdee- lingslijst is het faillissement van B. Smallegange, aannemer van grondwerken te Haarlem, geëindigd. De curator: Mr. JULIUS HOOG Zijlstraat 47rood, Haarlem Schriftverbetering voor Volwassenen. AANVANG NIEUWE CURSUS SEN. Inlichtingen en aanmelden dagelijks. Resultaten en attes ten vrijblijvend ter inzage. INST. REIBER NAN Ao. 1899 Kl-Houtweg 8 Tel. 17655 Opl. Mercurius Diploma. W C DREES Verspronckweg 32 Beschaafde dame, m. 1., biedt zich aan voor de huishouding en gezelschap. Pri ma refer. Br. Belinfante's Boek handel den Haag, lett. E.G. Kneuterdijk 3. Een net Meisje gevr. voor huishoudelijke bezigh. van 9—4 uur. Wagenweg 188, Haarlem. JEANNE en CORRY BLOM lordensstraat 49 - Telef. 18619 Haarlem Inrichting voor opheffing van voetgebreken Speciale afdeeling voor voetverzorging INSTITUUT GEOPEND: 9-17.30 uur. VRIJDAG 9—20.30. MERCURIUS- EN PRAKTIJKDIPLOMA Grondige opleiding, privaatles 6.—; combinatieles voor 2 per sonen 4.— en 3 personen 3.30 per maand en per persoon. M.O. EN STAATS- FRAKTIJKDIPLOMA Volledige opleiding, privaatles 10.— combinatieles voor 2 personen 7.50 en 3 personen 6— per maand en per pers. N. J. TH. SCHMIDT leeraar M.O. Boekhouden accountant. Wilhelminalaan 4, Hrl. tel. 14506 Instituut Burdorf 6c Strietman TALEN - STENO - TYPEF MIDDENSTANDSCURSUS BOSCH EN VAARTSTRAAT 27 TEL. 12476 Dr. Otto Klipp's T alenschool ONDERWIJS in DUITSCH FRANSCH ENGELSCH NEDERLANDSCH STENOGRAFIE Opl. voor alle Praktijk examens en „Akte L.O." Vraagt GRATIS prospectus! Kleverparkweg 142, Haarlem TELEFOON 13269 Thea Witk amp Pianoleerares, Staatsdlpl. Pieter Kiesstraat 44. Tel. 11615 Spreekuur Dinsdag 10-11 Donderdag 2—3. Club en privélessen. (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 r. Tel. 14110 MOVIAC THEATER vraagt een voor de cassa. Aanmeld na 2 u. 1915' (25) 1940 25 JAAR ERVARING 25 JAAR VOORUITGANG •STENO 3 maanden cursus TYPEN volledige examemopl. TALEN opl. praktijkiexamens beg.cursus f 7.50 p. 3 mnd. BOEKHOUDEN wist U dat wij f40.— boe= ken in bruikleen geven? Van de 200 leerlingen, die weke» lijks onze school bezoeken, slaagden in 1939 158 candidaten. MOORE'S SCHOOL Frans Halsstraat 1 Tel. 14624 Gezocht Wilhelminastr. in kL besch. gezin handig NET MEISJE of alleenst. juffrouw, die bezig heden zoekt voor 's avonds voor afwasschen. breien, naaien, strijken, van 7-10 uur. Wit schort dragend. Loon 4 p. w. Br. no. 2945 bur. v. d. blad Gevr. Wilhelminastraat dagelijks van 8-11 's morgens, uitgezonderd Zondags, zeer goed kunn. werken. Loon 4 p. w. Br. no. 2944 bur. van dit blad Gevr. te Bloemendaal met Febr. fl. dagmeisje van 8—8, 7 p. w. V. g. g. v. Mevr. De Roos Joz.Israëlsweg 8 HOUTHANDEL vraagt voor Haarlem e. o. liefst goed ingevoerd bfj HU. Aannemers en Meubelmakers. Brieven no. 2943 bur. van dit blad WINKELHUIS met woning te huur, Pres. Steynstraat 27. 6 p. w. Bevr Verbenalaan 12 Aerdenhout. Tel. 27318 f 500 gevraagd, geen risico. Ar tikel met groote winstmarge. Rente 10 pCt. plus winst. Br. no. 67 Wensing's Adv.Bur. Haarlem. ZALEN TE HUUR Geh. gemoderniseerd. 1 Concertgebouw ODEON 1 JANSSTRAAT 50. Kleine Middenstanclsw. Te huur in Haarlem (W.) per 15 Jan. a.s. bev. 6 kam., sch., ko- lenbergpl. 6.65 en 6.75 p. w. Inl. Bouwb. „De Gids", Lorentz- kade 360, tel. 10024. ADVERTEERT IN DIT BLAD

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3