vee fraters slachtoffer n het ijs. Dr. N. M. Josephus Jitta afgetreden. Balans Opruiming -WINDJACKEN HetAmerikaanscheHuis De wonderen der techniek OM DEN BALKAN TERDAG 6 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBEAD Op het IJselmeer verdronken. Vrijdagmiddag zijn op het IJselmeer bij [edemblik twee fraters, die zich op de jhaats van de haven uit ver op het IJsel- leer hadden gewaagd, door het ijs gezakt ji verdronken. Het ongeluk geschiedde op »n eenzame plaats ter hoogte van den vuur- Iren van Oude Zeug. De omgekomenen zijn de 27-jarige frater L. Pijnappels en de 25-jarige frater A. W. n Arkel, beiden onderwijzer aan het pen- onaat „Sint Radboud" te Medemblik. beide slachtoffers waren met verschillende ere fraters gaan schaatsenrijden. Op onge- tien kilometer van Medemblik, bij de e Zeug, zag een der fraters plotseling een vooruit twee zijner medebroeders door •ijs zakken en geheel verdwijnen. Aan red- I viel niet te denken, want toen de andere Ers nabij de plek des onheils kwamen, be en zij het ijs daar zeer slecht, zoodat zij ns het gevaar van zelf te verongelukken, r Medemblik huiswaarts keerden, ontsteltenis in huize „St.-Radboud" evenals iet stadje is zeer groot. fn reddingsploeg is terstond ter hulpverlee- j vertrokken, doch 's avonds onverrichterzake fegekeerd. edenochtend is opnieuw een reddingsploeg I vletter naar de plaats des onheils gegaan. Arbeiderswoningbouw bepleit. }or wethouder Reinalda in de vergadering van den Nationalen Woningraad. rijdagavond is te Amsterdam de vergadering den Nationalen Woningraad, Algemeenen d van Wcmingbouwvereenigingienbegon- tdat de voorzitter van den raad, de heer L. I. Wal, een openingswoord had gesproken, ien de aftredende bestuursleden, de heeren Jruintjes te Coevorden en C. Lambeek te echt, bij acclamatie herkozen. Rede van den heer Reinalda. e heer M. A. Reinalda, wethouder te Haar- heeft een rede uitgesproken over de wo- ivoorziening tijdens de oorlogscrisis. De in- er wilde als motto voor zijn rede kiezen: „Er in Nederland geen woningnood meer zijn" moeten thans niet weer vervallen in het wen van noodwoningen, er mogen geen huur- imissies komen en geen sleutelgeld mag wor- vastgesteld. eze jaarvergadering zij een roepstem voor i eischen. Een voorname hiervan is de ge lige aanbouw van woningen, geordend naar behoeften, welke wij in het land hebben en kennen. Spr. noemde voorts eenige mar- ;te cijfers uit de statistiek van de woning- Suctie. Volgens spr. is het thans reeds dud- ik, dat we de beruchte woningnood met rasse feden naderen. e groot© massa der arbeiders kan geen huur [len gelijk aan bouwkosten plus exiploitatie- Bt. Voor groote groepen van hen* blijft het [lig, dat het particulier initiatief der woning- (vvereenigingen in de gelegenheid wordt ge il te bouwen, waarbij de huur alleen de kos- [dekt. e particuliere huizenbouw moet zich ontwik- in, het blijft een eerste eisch. Particuliere jenbouw en huizenexploitatie moeten voor- Jaan daar, waar het huizenbezit een normaal Üement kan opleveren. Er. lichtte een desbetreffenden brief van den malen woningraad aan de regeering toe. stelsel van gelijk blijvende annuïteiten ter i van rentebetaling en aflossing van te ver- n woningwetvoorschotten moet weer wor- ingevoerd. het algemeen is het een volksbelang, dat woningen self-supporting zullen zijn. Voor :nen, wier loon of permanente steun blijft :r het normaal arbeidersinkomen moet steun Ien verleend in den vorm van bijdragen in |oitatietekoi*ten. Deze taak rust op de schou- van woningstichtingen en gemeenten, ter- de bijdragen door rijk en gemeenten moe- worden gedragen. ij de uitvoering van vorenstaande wenschen t onderscheid gemaakt worden tusschen het eland en de groote steden. Spr. gaf een itiek over de woningmarkt in de groote :n, middel-groote steden en platteland, volkskracht zal sterk gebaat zijn bij de op- Ing van krotten, ongeschikte woonwagens 'oonschepen. >k hierover gaf spr. verschillende cijfers, winst aan volksgezondheid, geestelijke en :1e kracht compenseert ten volle de aan „herbewapening" bestede gelden. Niet [er mag worden vastgehouden aan den dat alleen maar gebouwd mag worden eventueel krotten worden gesloopt, je regeering moet onverwijld overgaan tot hel roeren van de vele aanhangige plannen en It daar financieelen steun verleenen, waar gevolge van de oorlogsomstandigheden steun len is. gemeenten dienen dan volledige vrijheid •rijgen om de rente en de aflossing van self irtingw oningen te garandereen. Zulks on- toezicht van Ged. Staten, ja de rede van den heer Reinalda stelde het ur een resolutie voor, welke door de ver ging werd aangenomen. In deze resolutie :n de door den heer Reinalda in zijn rede isomde wenschen verwerkt. Voorts wordt •in toezicht van rijkswege gevraagd op de n der bouwmaterialen, en bij dreigende arschte; aan bouwmaterialen, uitvoering een stelsel van distributie, waarbij voorrang It verleend aan den bouw van woningen lage huren. ikanna de Nigtere in Den Bosch gesignaleerd? De commissaris van politie te 's-Hertogen- ch heeft aan het publiek het volgende mede- eeld: et is niet onwaarschijnlijk dat het verdwe- Amsterdamsche meisje Johanna de Nigtere itreeks Kerstmis 1939 te dezer stede heeft ge- t met prentbriefkaarten. [et publiek wordt verzocht, het meisje te vol- wanneer het in den Bosch wordt aangetrof- en de politie hiervan direct in kennis te stel- ooie gift voor het Finsche Roode Kruis. en Nederlander die onbekend wenscht te blij- heeft den secretaris van de Finsch-Neder- dsche vereeniging medegedeeld een gift van 0.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van Finsche Roode Kruis. Als Voorzitter van den Gezondheidsraad. Bij K.B. is aan dr. N. M. Josephus Jitta met ingang van 1 Januari 1940 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van den gezond heidsraad, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Het eervol ontslag aan dr. Josephus Jitta als voorzitter van den gezondheidsraad maakt een einde aan een uitzonderlijk lang ambtelijk leven van een hoogst verdienstelijk Nederlan der, die niet alleen in ons land maar ook in het buitenland zeer gewaardeerd wordt wegens zijn wetenschappelijke verdiensten en zijn aange boren beminnelijkheid. Dr. Jitta is 16 Mei 1858 te Amsterdam geboren, waar hij in 1884 tot doctor in de medicijnen promoveerde op een proefschrift over haemag- lobinusie en heamaglobinaemie. Hij vestigde zich te Amsterdam als oogarts en kreeg al spoedig naam vooral door zijn werk ter bestrijding van het zoogenaamde trachoom. Ook in het openbare leven van de hoofdstad trad hij zeer op den voorgrond, hij werd lid van den raad en daarna wethouder. Als zoodanig trad hij in 1917 af en toen de centrale gezond heidsraad, later vervangen door den adviseeren- den gezondheidsraad, werd ingesteld, benoemde de regeering hem tot voorzitter van dat college Naast zijn voorzitterschap van den gezond heidsraad heeft dr. Jitta vele bestuursfuncties vervuld ten bate van ae wetenschap en de volksgezondheid. Als Neder landsch vertegen woordiger in het „comité permanent de l'Office International d' Hygiëne Publique", nam dr. Jitta dele aan het Volkenbondswerk. Herhaal delijk leidde hij vergaderingen van dit comité te Parijs en te Genève. Zijn groote tact en ken nis van de Fransche taal maakten hem bij uit stek geschikt aan dergelijke bijeenkomsten leiding te geven. Zeer vele onderscheidingen vielen dr. Jitta ten deel. Hij is ridder in den Nederlandschen Leeuw, commandeur en grootofficier van de orde van Oranje Nassau en heeft ook verscheidene buitenlandsche orden. De vorige week heeft minister van den Tempel met eenige hoofdambtenaren van het departe ment van sociale zaken ten huize van dr. Jitta afscheid van hem genomen. Vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt: tegen het'mid daguur zijn heden op zeer groote hoogte boven de provincie Utrecht enkele vreemde vliegtuigen gesignaleerd. Zij zijn van den grond af onder vuur genomen. Patrouilles zijn opgestegen en he* ben vastgesteld dat de vreemde vliegtuigen zich inmiddels hadden verwijderd. van eenige GOEDE en GOEDKOOPE CAMERA'S, w.O. Reflex Koralle, Rolleicord, Ciné 8 mm. wilt U een betrouwbaar advies? Gaat dan naar v. VLIET's Ciné Fotohandel WAGENWEG 86 TELEF. 10851 (Adv. Ingez. Med.) Het verkeer te Haarlem. Verbetering van de dienstregeling van de Brockway. Er is een nieuwe dienstregeling van de auto buslijnen der Brockway te Haarlem verschenen. Daaruit blijkt, dat de frqnuentie van lijn I (Mid denwegSchouwtjesplein) verhoogd is van 15 in 10 minuten. Lijn II (MuiderslotwegStationGr. MarktSchalkwijkerweg en lijn III (Muiderslot wegStationGr. MarktTurfmarkt) rijden op Zaterdag, Zondag en feestdagen een gecombineerde 6 minutendienst. De directie der Brockway verzekert daarbij dat zij de frequentie van haar bussenlijnen zal opvoeren zoodra de noodzakelijkheid dat gebiedt. CABARETAVOND NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Hedenavond wordt voor de leden der afd. Haar lem van de Ned. Reisvereeniging in den Stads schouwburg een cabaretprogramma opgevoerd. Medewerking verleenen: Dora Schrama, de Co- relli's, de Rettichini's en Alex de Haas, conferencier. Na afloop dansen in de zalen van restaurant Lido, onder leiding van den heer J. L. van Duin. DE JAC. VAN KEMPEN-BANK. Het comité voor de „Jac. van Kempen-bank" ver zoekt ons mede te deelen, dat er nog steeds gele genheid bestaat gelden voor dit doel te storten. Penningmeester is de heer H. Lindt, Herculesstraat 22, Amsterdam (C). (Postgiro 216517). vanaf f 5.95 voor Dames en Heeren Tlwische wanten, pausen, =sokken Barteljorisstraat 20 Jack Morris - Telef. 13439 (Adv. ingez Med.) Op 18 Januari a.s. 'boonendistributie Het ligt volgens de Tel. in het voornemen der regeering per 18 Januari a.s. de distribu tie van bruine boonen, witte boonen en capucijners te doen ingaan. De hoeveelheid, waar over men te beschikken zal krijgen, zal waarschijnlijk niet groot zijn, namelijk een half pond per hoofd per maand; èn dan niet een half pond van elke soort, maar naar verkie zing uit één van de drie soor ten. Tevoren zal een begin ge maakt worden met de voorbe reiding eener regeling voor zieken en zwakken, die meer dan gezonden op boonen als voedsel aangewezen zijn. Bij zonderheden over deze rege ling en over de algemeene dis tributie van boonen zullen la ter volgen. WIELRIJDER ONDER AUTO GERAAKT EN OMGEKOMEN Vrijdag is de 61-jarige ge- pensionneerde onderwijzer Weideman uit Ede, die op den Rijksstraatweg te Voorthuizen fietste, door de gladheid van den weg geslipt en onder een auto geraakt. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. VOOR TWEE IMILLE PAPIER GELD VERBRAND. Vrijdagmiddag is brand uit gebroken in het houten kan toorgebouw van de N. E. M. B. O., groothandel in nieuwe en gebruikte ijzeren vaten, aan de Maaskade te Schiedam. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de geheele bo venverdieping in lichter laaie stond, toen de brandweer ar riveerde. Na twintig minuten was men den brand meester. De verze kering dekt slechts gedeelte lijk de schade. Er is ongeveer 2100 gulden aan papier geld, dat zich in een bureau op het privé-kantoor bevond, verlo ren gegaan. (door MELIS STOKE) De mensch heeft met vernuft de Oceaan veroverd, hij heeft het snelle zeekasteel uit staal getooverd, dat tusschen alie weield-deelen bruggen slaat. En toen die wonderen langs alle zeeën togen, werd - weer door menschenhand - een hefboom omgebogen, waardoor dit werk rampzalig weer ten onder gaat. Hoe onuitputtelijk z'jn der menschen geestesbronnen. Zij hebben in hun drang de hemelen overwonnen met de triomfen van het wereld-luchtverkeer, waarmee z' een net van banden om de volken sponnen.... Toen vielen onder 't vuur van machtige kanonnen de vruchten van het werk in puin en vlammen neer. Een eeuw van menschenwerk heeft land met land verbonden en wegen zonder tal voor snelverkeer ontstonden waaraan met man en macht voortdurend werd gewerkt. En toen het weg-verkeer geen grens meer kende of perken sloot men de grenzen dicht met stalen vestingwerken, en hindernissen, zwaar met prikkeldraad versterkt.... Het radio-verkeer werd in deez' eeuw geboren. Men kon elkander op een verren afstand hooren en ieders wel en wee en ieders vreugd en nood De wereld kende deze kansen nooit tevoren Toen kwam de eene stem de andere stem verstoren en sloeg met luid geweld de tegenstemmen dood. Al wat vernuft verzint, wordt door vernuft verslagen, in de vernietiging van deze dolle dagen. En wat de vrucht van jaren arbeid is geweest en 't grootsche resultaat van toegewijde krachten wordt in zichzelf versmoord door de verbonden machten van 't destructieve in den menschelijken geest. Laat ons in kleinen kring de mogelijkheden kweeken de gaven der techniek niet technisch af te breken. Er is een juist gebruik voor elk modern gerief Men kan o'e telefoon vriendschappelijk bepraten. En schrijfmachine-schrift gebruiken zonder haten, En hartelijkheden zetten in een luchtpostbrief. Zoo kunnen wij wellicht de kleine cellen bouwen voor 't wereldwonder van de liefde en 't vertrouwen, met alle middelen die den mensch ten dienste staan. Het positief gebruik van positieve krachten.... Dan is het heldenwerk der technische gedachte en 'l menschelijk vernuft niet meer voor niets gedaan1 Schoten op officieren gelost. Acht jaar geëischt tegen sergeant. Voor den krijgsraad te den Bosch is Vrijdag be handeld de strafzaak tegen een 30-jarigen sergeant, ihans gedetineerd, die op den avond van 9 Septem ber 1939 onder de gemeente Gendringen vijf scho ten heeft gelost op twee reserve-eerste luitenants. In de dagvaarding was hem ten laste gelegd, dat hij in tijd van oorlog zich met geweld verzet heeft tegen zijn meerderen, door, toen zij hem in voorloo- pig arrest wilden stellen, met een geladen geweer vijf schoten op hen te lossen, en voorts dat hij met voorbedachten rade tot tweemaal toe een geweer en patronen uit het wachtlokaal heeft genomen, deze heeft geladen en zich naar buiten heeft begeven naar de plaats, waarlangs hij verwachtte, dat de officieren zouden passeeren. De beklaagde legde een volledige bekentenis af. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. nogal eens misbruik van sterken drank had gemaakt, om dat hij zich eenzaam voelde. Officieren hadden hem reeds meermalen gewaar schuwd. Hij zag in hun optreden een poging om zijn gezin ongelukkig te maken en had, toen hij het geweer wegnam, gezegd, ze dood te zullen schie ten. Na deze bedreiging ging hij telefoneeren in een cel. Tijdens het telefonisch gesprek namen eenige soldaten het geweer weg, doch nadien heeft hjj zich een ander geweer verschaft en opnieuw ge zegd: „laat de officieren nu maar komen, ik schiet ze kapot." Toen de officieren kwamen om hem te arrestee ren, verborg hij zich in de struiken langs den weg en loste een en daarna nog vier schoten in hun richting, zonder hen echter te treffen. Toen eenige soldaten verklaarden, gehoord te hebben, dat de sergeant sprekende over de offi cieren in dreigende taal zich jegens hen had uit gesproken, gaf de president van den krijgsraad hun een reprimande, omdat zij de officieren niet van de moordplannen in kennis hadden gesteld. Hij verzocht den auditeur-militair tegen hen een vervolging in te stellen, daar zij niets hebben ge daan om een misdrijf te voorkomen. De auditeur-militair achtte het misdrijf zeer ern stig. Verdachte heeft zich schuldig gemaakt aan een poging tot feitelijke insubordinatie van een zeer ernstig karakter, waarbij hij den opzet heeft gehad de luitenants of wel van het leven te berooven of wel zwaar te treffen. Het mïsdi-ijf is des te ernsti ger. omdat het gepleegd is in tijd van oorlog en vlak bij de grens op een zeer voornamen post. Spr. eischte een gevangenisstraf van acht jaar met ontslag uit den dienst. Het vliegtuigongeluk hij G aft. Vrijdagmiddag is nabij Graft (N. H.) een militair vliegtuig onklaar geraakt, waardoor het is veron gelukt. De beide inzittenden hebben zich echter door met hun parachute uit het toestel te springen, kunnen redden, zooals wij reeds *n een groot deel onzer vorige oplage hebben kunnen melden. Inwoners van Graft zagen op vrij groote hoogte het vliegtuig, dat slingerde en plotseling over den kop sloeg. Reeds vreesde men, dat er slachtoffers zouden vallen. Toen het slingerende vliegtuig tot naar schatting ongeveer 500 meter was gedaald, za gen de angstige toeschouwers, dat een der inzitten den van het vliegtuig met een parachute uit het toestel sprong. Deze kwam behouden in den Beem- ster op den grond. Het bleek de waarnemer van het 'oestel te zijn. Even later, toen het vliegtuig naar schatting reeds tot ongeveer 100 meter v*> gedaald, sprong ook de tweede inzittende, de vlieger, met een parachute uit het vallende vliegtuig. Ook hij kwam in den eilands- oolder ongedeerd neer. Ongeveer 300 meter verder sloeg kort daarop het toestel zelf tegen den grond te pletter en ging in vlammen op. Het brandende wrak verspreidde zulk een gloed, dat de eerste uren niet met het bergings werk kon worden aangevangen. Het geweld, waar mede de machine is neergekomen, heeft een gat van ten nunste vier meter teweeggebracht. Musolini tot Stalin: „Pas op vriend, val niet in het tuintje van onzen buurman". Grondaankoopen door het Rijk. Landgoederen op den Haarier- en Holterberg en in de gemeenten Zeist en Groesbeek. Dezer dagen zijn naar wij vernemen eeni ge belangrijke aankoopen van grond door het Rijk tot s.and gebracht. Het Staatsboschbeheer is ni. door het departement van Sociale Zaken m jtaat gesteld, een complex gronden op den en Holterberg (de landgoederen „Twilhaar en „Heihuizen") ter gezamenlijke grootte van ongeveer 540 H.A. in eigendom te verwerven ten behoeve van de werkverruiming Voorts is aangekocht het landgoed „Wallen berg ter grootte van ongeveer 230 H.A., gele gen onder de gemeente Zeist en grenzende aan de boschwachterij „Austerlitz" van het Staats boschbeheer. Het ligt in de bedoeling deze bosschen, die behalve voor de houtproductie ook uit hoofd® van natuurschoon en recreatie van veel betee- kenis zijn, in werkverruiming te verbeteren. Ten Zuid-westen van Groesbeek verwierf het Staatsboschbeheer een terrein van ongeveer 65 H.A.. genaamd „De Bruuk", waarvan een ge deelte. dat uit natuurwetenschappelijk oogpunt beschouwd belangrijk is, in zijn tegenwoordigen staat zal worden bewaard.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5