ïnsche patrouilles diep op Russisch gebied. W.Alphenaar Journaal aan de Week Pierlot vormt een nieuw Belgisch kabinet. Veertien portefeuilles fiUROL tegen jeuk en zwelling A.s. Maandag Muziek Opruiming kTERDAG 6 JANUARI 1940 H A A i Russische troepen worden in het noor den onophoudelijk bestookt. DEN STRIJD OM DE Hava-s meldt uit Helsinki, 5 Januari: De Finsche patrouilles blijven den vijand bi den rug bestoken in het hooge noorden. Op verscheidene plaatsen zijn zij tot diep op Sovjet-Russisch gebied doorgedrongen. De vernieling van den spoorweg naar Moer- mansk wordt niet officieel bevestigd en men merkt op dat de lijn op het punt, waar zij het meest de Finsche grens nadert, toch nog 75 KM. hiervan verwijderd is. In het gebied van Petsamo vallen de Finsche patrouilles (voortdurend de Russische troepen aan en in een poging om hier een einde aan te maken, bomtoardeeren 'die Sovjet Russische vliegtuigen alle plaatsen waar zich Finsche patrouilles zouden kunnen ophouden. In dit hooge hoorden leveren de Finsche vrouwen op merkelijke staaltjes van moed, tot in de vuurlinie werken zij in de ambulances. Op de landengte van Karelië schijnt men nieuwe aanvallen van de Russen te ver wachten. Uit hetgeen Sovjet-Russische krijgsgevangenen ?bben medegedeeld blijkt dat de Russen veel te den hebben door het gebrek aan verband- iddelen en medicijnen. Dikwijls worden alleen officieren die gewond zijn geholpen, terwijl soldaten aan hun lot worden overgelaten. Bij jomossalmi zijn d Russen zoo overhaast terug trokken dat zij in een schooltje al hun gewon en en materieel achter hebben gelaten. De ^respondent van het Finsche blad Ussi Suomi ericht dat buiten de school een aantal ont- -EM'S DAGBUAD luchtmacht Abo, Ha. districten in Noord-Fi„n een aantal bewoonde geen schade van belang- gebombardeerd, Br is Behalve wat het commu' nog vernomen, dat de Nó meldt, wordt Voikka, in de nabijheid van^ het'dorpje centrum gelegen, hebben g». industrie- Negen vliegtuigen lieten 22 bombardeerd. waardoor tien huizen verwoest werv. vallen, burgers kwamen om het leven, 16 p»Twee onder wie 15 vrouwen, werden gewonden. Stefani meldt, dat ondanks de weersoms, Waarschijnlijk geen regeeringsverklaring. dlgheden de Finsche luchtmacht belangrijJ Pierlot heeft Vrijdag een nieuw Belgisch Sovjet Russische versterkingen heeft gebombar-4kabinet gevormd, dat als volgt is samengesteld, deerd. die zich van Kaïndalaska naar den sector' van Salla begaven, waar de slag steeds verbete- ner woedt. Ten noorden van het Ladogameer, nabij Ilo- mantsi, hebben de Finnen bij tegenaanvallen twee tanks vernield en twee tanks buitgemaakt, ter wijl hun tevens talrijke automatische wapens in handen vielen, evenals krijgsgevangenen. kleede lijken lag opgestapeld. De smerigheid van het hospitaal was onbeschrijfelijk, de gewonden lagen temidden van het vuil. Hetzelfde blad bericht, dat niettegenstaande de twintig jaar van bolsjewisme en atheïsme, de Russische soldaten nog bij iedere gelegenheid een kruis slaan, evenals in het Tsaristische Rus land. Russen lijden ernstig verlies bij aanval. Het Finsche legerbericht van Vrijdag zegt: „Te land.': Óp den avond van den 4den Januari heerschte op de Karelische Landengte een groote bedrijvigheid der artillerie. In den loop van den avond deed de vijand een aanval op Kirvesmaki aan de Taipale. Ten noorden van het Ladoga- meer aan het oostelijk front viel in hoofdzaak activiteit van patrouilles en artillerie te melden. Een stelling werd door twee compagnieën Rus sische grenswachten aangevallen. De aanval werd afgeslagen, de Russen verloren 150 man. In den sector Aiïtojoki is een vijandelijke aanval af geslagen. Te Suomossalmi hebben de Finsche troepen een vijandelijk detachement vernietigd. De Russen verloren 250 man, terwijl 40 hunner gevangen werden genomen. In den sector Jun- tusrata duurt de strijd voort. In den sector Salla bedrijvigheid van verkennings- en artillerie-af- deelingen. Ter zee: Zekere activiteit van de vijandelijke luchtmacht en artillerie aan de kust bij Koivisto en ten noorden van het Ladogameer, doch geen resultaten van beteekenis. In de lucht: Op 4 Januari heeft de vijandelijke Een ander Stefanibericht meldt, dat de Finsche troepen Salla bezet hebben. Salla vormt een der belangrijkste defensiepumten van Midden-Finlaud. In militaire kringen te Helsinki acht men het niet waarschijnlijk dat het Russische op perbevel thans een groot offensief tegen de Manmerheim-linie zal inzetten. De Russen schijnen voor de wintermaanden een solide verdedigingslinie op te bouwen. De Finnen maken met succes gebruik van een nieuwe vinding, 'n wapen tegen tanks; de bijzon derheden worden geheim gehouden, doch wel is onthuld, dat het wapen een electrisch mechanis me bevat, dat tankmotoren buiten werking kan stellen. Geen bombardement op Oesel? Van bevoegde Estlandsche zijde wordt volgens het D. N. B. categorisch het bericht tegengespro ken dat Finsche bommenwerpers het eiland Oesel zouden hebben aangevallen en daarbij branden en andere schaden zouden hebben ver oorzaakt. Men verklaart hier, dat geenerlei Finsche bomaanvallen op het eiland Oesel geschied zijn en dait het desbetreffende bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Het Russische legerbericht. MOSKOU, 6 Januari. (Tass.) Het hoofdkwar tier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat op 5 Januari zich geen bijzondere ge beurtenissen hebben voorgedaan. In de omgeving van Akhta, Repola en Petrozavodsk waren pa trouilles actief. Bij Petrozavodsk hebben Sovjet Russische patrouilles een vijandelijke afdeeling van 50 man vernietigd. Ook op de landengte van Karelië activiteit van patrouilles en artillerie. De luchtmacht van de Sovjet Unie heeft een aantal succesvolle aanvallen gedaan op de re serves van den vijand en op militaire objecten. Iersche terroristen kunnen zonder proces geïnterneerd worden. President onderteekent de volmachtenwet. De president van Eire (Ierland) heeft de bijzondere volmachtenwet onderteekend, welke de regeering het recht geeft, burgers, die van staats vijandig optreden worden verdacht, te interneeren zonder hen voor de rechtbank te brengen. De personen, die op grond van deze wet ge arresteerd worden, zullen in interneeringskampen worden ondergebracht. Ofschoon zij daar zonder gerechtelijk onderzoek worden vastgehouden, zul len zij het recht hebben, in beroep te gaan bij een tot dit doel ingestelde commissie. pfrfo Winterhanden ffjiryi Wintervoeten. Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez Med.) Minister-president: Pierlot (katholiek). (Innenlandsche zaken: Vandevpoorten Jtxal). Bur\e: Janson (liberaal). Finarmdsche zaken: Spaak (socialist). Defensie Gutt (extra-parlementair). Economiseneraal Denis (extra pari.) Sap (kath.) zaken en voedselvoorziening: Verkeer: DeL Landbouw: Gtt (chr. dem.) (katholiek). van Aspremont Lynden Onderwijs: Soudan Koloniën: De VleescftP.). Arbeid en sociale zaketfer (kath.) Gezondheid: Marcel HeP?alhiazar Openbare Werken: SenatoJasPar ('lb-) n Tatagne (soc.). Pierlot heeft te kennen gegeven eigenlijke regeeringsverklaring zal 'atj er ®een legd. Waarschijnlijk zal het kabinet T-Her\ Jp:" eenkomen. indaÊ b«' Pierlot heeft ook doen weten, dat de die., nationale informatie bij het kabin^van dei?n. r ter-president zouden worden ingeeQbld. ,ruJ Pierlot ontving Vrijdagmiddag den minister 2, den portefeuille in het aftredende kabinet. De Mai Ns het onderhoud legde De Man een verklaring af, waarin hij zeide: „Ik heb een bezoek gebracht aan Pierlot en hem mijn wensch te kennen gegeven mijn vrijheid te hernemen, welke oplossing hij overigens ook zal geven aan de hervorming der regeering. Dit besluit hcudt geen enkel verschil van opvattingen met Pierlot in. Het wordt uitsluitend ingegeven door mijn wensch mij geheel te kunnen wijden aan de taak, die mij belang inboezemt (de leiding van O. en O. Red.) en tevens om Pierlot de uitvoering van de delicate taak, die hem opgedragen is, te vergemakkelijken. De voorgeschiedenis. Onze BrosseIsche correspondent schrijft: Het nieuwe jaar schijnt de voortzetting te worden van het ongelukkige crisisjaar 1939. Steeds wisselende regeeringen, die niet in het parlement maar door de politieke partijen daarbuiten, ten val worden gebracht. Experi menten met driepartijen- en tweepartijenre- geeringen van diverse schakeeringen. Ik wil even uw geheugen opfrisschen: Op 20 Januari een ge reorganiseerde driepartijenregeering onder den heer Spaak. Onmiddellijk daarop volgt- het rumoer over de benoeming van den activist dr. Martens tot lid der Kon. Vlaamsche Academie. Als protest aftreden van de liberalen op 9 Fe bruari. Een Katholiek-Socialistische regeering kan zich niet handhaven omdat links en rechts het niet eens kunnen worden over de financieele politiek. Nieuwe verkiezingen en weer verschijnt de heer Pierlot nu met een Katholiek-Libaraal ministerie. De oorlog breekt uit en het ministerie van 13 wordt met 5 socaliisten uitgebreid. Daarmee is wel aan een politieken wensch voldaan, maai tijd voor het opstellen van een programma is er niet of durft men in die eerste span nende oorlogsdagen niet te nemen. Het mini sterie is van den aanvang af eenigszins topzwaar en staat vrijwel onvoorbereid voor een zeer moeilijke taak, omdat het politiek geharrewar van het geheele jaar de werkzaamheden van zijn voorgangers niet ten goede is gekomen. Van al die verwijten die men deze regeering reeds in den loop der maanden heeft gemaakt gaf ik u nu en dan reeds een staalkaart. En toch had zij ook veel op haar actief. Het is haar gelukt België tot dusverre buiten den oorlog te houden en wonder boven wonder zelfs om vrijwel alle partijen en groepen te winnen voor haar neu traliteitspolitiek. En dat nog wel na het hevig verzet der eerste weken. De prestaties van den minister van defensie, generaal Denis, worden zeer gewaardeerd. De heer Gutt, de minister van Financiën, heeft in den chaos der staatsfinanciën. gevolg van de bmnenlandsche politieke onlusten in het eerste halfjaar van 1939 - weer rat orde Men praat echter niet over het vele werk dat de regeering in dezen moeilijken tijd moet ver zetten, maar over haar gebrek aan «n.ac"e™ economische politiek over het feit dat zu in 1940 20 milliard kosten wil maken bij een optimistisch geschat - nationaal 60 milliard. Het transportvraagstuk. de kwesUe der ontbrekende scheepstonnages, is nog steeds niet geregeld, een aantal indoetrreen beklaagt zich reeds over gebrek aan grondstoffen. En hoevele malen heeft men hier met verkondigd dat de steenkool het eenige kostbare ruilmiddel is om die grondstoffen te krugen. En toch kon het nog tot een „bliksem -staking komen., omdat er tusschen regeering, werkgevers en werknemers geen eenstemmigheid bestaat over de wijze waarop de productie moet worden op gevoerd. Ondertusschen slinken de voo"a<?|®1^^ het nulpunt en vreest men dat men de aange gane verplichtingen - Belgische steenkool in ruil voor het onmisbare Fransche ijzererts binnenkort niet zal kunnen poeren Terwtfl in andere landen de werkloosheid daalt, blij" ze hier stijgen! En dan al is het nu de tijd der offers, ge lijk de heer Spaak het de vorige week op een ergadering van mijnwerkers verkladde. [f0* ■m ziet ze liever door een ander brengen.D Siders willen de garantie hebben dat bijv. veSging van den arbeidsduur met het be- gm 16 an een definitieven aanval op de sociale we,Ue,n' óe conservatieven zijn verbolgen over de oelasting buitengewone winsten Slechts het feit dat dez reKeering toch zóu weggaan of ge reorganiseerd^ Worden heeft hen er waar schijnlijk toe tw0oen sommige amendementen op deze wet, die v,,0 belasting op buitengewone winsten nog voorut zij gemaakt zijn, tot 70 pet. opvoert, te verwweni En onder dit wankele ivcreeringsgebouw is door het aftreden van minister\/iarck die door zijn eigen Katholieke parti^eu0oten toch ge steund wordt een steen weggetrokken. En na dat dus de Katholieke minister ervan beschul digd was op het laatste oogenblik relden te heb ben teruggetrokken uit het Crédit Anversois, voordat dit zijn loketten sloot, kwam de Katho lieke Libre Belgique" met een dergelijke be schuldiging tegen de vrouw van den socialisti- schen minister Wouters, ex-directeur van de „Peuple" en hoofd van het hier toch zoo onpopu laire ministerie van Voorlichting. Optimistisch heette net toen. dat men het topzware, te groote ministerie van achttien zou gaan reorganiseeren en het tot twaalf of veertien zou terugbrengen. Officieel kreeg de heer Pierlot pas Donderdag hiertoe opdracht van den Koning, maar aan deze reorganisatie was hij reeds dagenlang be zig. begint onze Seizoen Kruisweg 49 (Adv. Ingez. Med./ EEN TERUGBLIK 'ONDAG 31 DECEMBER. Er was een klein meisje dat haai' gebedje loest zeggen. En zij zeide tot God: „Onze Lieve jeer, wilt u de slechte menschen goed maken en e goede menschen aardig?" Daar heb ik aan gedacht, niet alleen omdat leine meisjes en jongens zoo vaak de waarheid jt uiting brengen maar ook omdat het zoo een- Dudig bewijst, dat wij allemaal op Oudejaars- ag aanleiding hebben tot het vormen van goede bornemens. Allemaal. In het vreeselijke poli- ieke jargon van dezen tijd zouden sommigen eggen dat dat kleine meisje een prachtige „neu rale propaganda" geuit had, of een groote ideologie" of iets dergelijks. Maar laten we hen lat niet nazeggen. Het kleine meisje bad en zei li den eenvoudigsten vorm, wat het in de men- chen miste. Zij kunnen het niet loochenen, al pjn sommigen soms aardig. En al de kinderen |an diezen tijd moeten zich af en toe wel^ over Ie wereld der volwassenen verbazen met groote erbazing. Daar behoeven zij niet eens kranten (oor te lezen. Als zij zien hoe plechtig en ont- (oerd de groote menschen zijn met Kerstmis en lok op Oudejaarsdag en zij hooren dan de radio {etuigen van den kolder, die in de wereld feerscht. Ik heb naar den meneer in Bremen geluisterd, lie ons telkens in het Nederlandsch toespreekt >ver een Duitschen zender. Da's te zeggen: het i'ordt als Nederlandsch betiteld. De meneer zei: ,hij heeft bereidschap getoond", sprak van „de itussen, die versterkingen naar het front wer- jen", pakte uit over „democratiën"', met den klemtoon op de a en had het meer dan eens over ten „verzekeringspoliés", met den klemtoon op Ik noem maar vier voorbeelden. Zij bewijzen hts dat men zelfs in een zoo groot land als tschland geen omroeper weet te vinden die tui ver Nederlandsch spreekt. En er zal toch wel jnoeite gedaan zijn om een goeden te krijgen, Ivant alle omroepvereenigingen weten hoe be langrijk dat is. Zij nemen er zelfs vergelijkende Examens voor af en als zoo'n stem den waren klank heeft wordt de bezitter bijna net zoo be roemd als een film-ster. Velen duiden hem steeds tij zijn voornaam aan en sentimenteele juffrou wen zenden hem brieven en bloemen. Dit zal Bien meneer uit Bremen niet gauw overkomen. Kén van zijn voornemens voor 1940 behoorde dus Ite zijn: Nederlandsch leeren. Eerlijk gezegd neem ik van 1939 niet zonder (dankbaarheid afscheid. Het is zeker een treurig (jaar voor de Menschheid geweest, en vooral voor Europa. Het heeft bestaan uit acht maanden zenuwen-oorlog en vier maanden verklaarden oorlog'. De Fran-schen zeggen guerre blanche" en ..guerre rouge". Maar mij persoonlijk heeft het niettemin vrij wat goeds gebracht en zoo moet het met velen van u zijn. Laten we dat nou niet vergeten en er maar blij om wezen ook. Tenslotte kan niemand van ons vergen, dat wij voortdu rend het leed van de heele wereld of zelfs maar van heel Europa op onze persoonlijke schouders torsen en dienovereenkomstig gebukt gaan. Ik hoop dat deze openhartigheid geen slechten in druk maakt. Het is nu eenmaal zoo. Wij zijn maar menschen, met onze eigen verdrietelijkhe den maar ook met onze eigen vreugden. Dus trek ik de slotsom en zet bovenaan mijn lijst van goede voornemens; zooveel mogelijk blijdschap beleven. Hetgeen een goede gedachte is bij het ledigen van den bokaal, als het middernachtelijk uur niet het gebruikelijk stoomfluiten-gegier het jaar 1940 aanduidt. MAANDAG 1 JANUARI. Da ai' is het dan. Het vangt aan in koude maar ook in zonneschijn. Het belooft dus wel wat. De straten zijn gladwie sta zie toe dat hij niet val!.... en dat is ook een gepast symbool van den toestand waarin de wereld verkeert. Hitier verkondigt per Nieuwjaarsrede dat Duitschland strijdt voor een nieuw Europa, Daladier verzekert dat Frankrijk strijdt voor een nieuw Europa en als Chamberlain sprak zou hij ons ongetwijfeld verzekeren dat Groot-Brittannië strijdt voor een nieuw Europa. Als zij eens afspraken wélk nieuw Europa en het. dan maar schiepen ook. lnplaats van voort te gaan het oude te vernielen? Het moet hen zelf duidelijk zijn dat Europa er met al dit geredevoer niet beter op wordt maar integendeel steeds verder achteruit sukkelt. Mij wil het voorkomen dat deze heeren beter zou den doen met eens raad te vragen aan onze Ko ningin, den Koning der Belgen, den Koning van Italië, den Paus en den President der Vereenigde Staten, die allemaal bereid zijn hen te helpen om een nieuw Europa te maken zonder het oude om zeep te brengen. Mochten er onder u zijn die vinden dat er nog niet zoo heel veel vernield is aan menschen, sche pen, bruggen, wegen en huizen dan herinner ik hen even aan de vernietigde welvaart, den ver nietigden internationalen handel en den vernie tigden cultuurarbeid. Maar laat ons blijven ho pen dat '40 de „staatsmanskunst" zal brengen waarover mijn Fransche collega Pertinax zoo geestdriftig pleegt uit te weiden, ofschoon hij evenals ik de laatste kwarteeuw dier kunst be wust heeft meegeleefd. En dus de kunstwerken kent. DINSDAG 2 JANUARI. Na twee rustige dagen blijken de slechte men schen helaas nog niet allen goed en de goede on gelukkigerwijs ook nog niet allen aardig gewor den te zijn, te oordeelen naar het nieuws. Lucht gevechten boven de Schotsche kust, Russische aanval op de Karelische landengte, vervaarlijk gevecht op een bevroren meer bij Suomussalmi wat een naam! waarbij de Finnen het ijs met bommen stukgooien en hun belagers laten verdrinken tot de rest op de vlucht slaathet blijft een liefelijke wereld. De Turken in Anatolië zijn er nog steeds slecht aan toe. Na hun aard beving, die trouwens nog steeds doorschokt, en hun sneeuwstormen zijn nu de groote overstroo mingen gevolgd. En daarop zijn de wolven in hongerige troepen uit de bosschen komen op zetten en hebben de arme verkleumde dakloozen in hun bouwvallen en tenten, die niet voldoen de beschutting tegen deze nieuwste plaag geven- aangevallen. Het schijnt een waarschuwing voor vechtend Europa, een waarschuwing van Hooger- hand. Maar wanneer zal vechtend Europa begin nen te luisteren en tot bezinning komen? Ik zoek verstrooiingin de tijdingen die des sportredacteurs zijn. Een gelukkig man, de sport redacteur. Op zijn groene velden en groene la kens wordt niet gemoord. Hoogstens wordt er eens een vuist gebald, een trap gegeven en een scheidsrechter nagezet. Maar dat is nu ook min der geworden omdat er geen promotie en degra datie zijn. Vriendelijk houdt hij beschouwingen over het competitieverloop in de eerste helft van het seizoen in diverse sporten, van dames-hockey tot voetbal, van de schattige elftalletjes tot de bonkige ploegen, van Loesje tot Bertus. En allen hebben zij zijn diepe belangstelling, al ontbreekt de romantiek van „het degradatiespook". Ook kan al wat Haarlemsch. Velsensch. Bloemen- daalsch, Heemsteedsch. Zandvoortscti Bever- wij ksch en anderszins districtsch is op hem als supporter rekenen zonder dat hij ooit de minste neiging toont, elftallen van elders te lijf- te gaan. Integendeel: de vreemdeling in Kennemerland kan op zijn hoffelijk welkom rekenen, niet slechts als zij Loesje maar zelfs als hij Bertus heet. In dezen tijd is de sportrubriek waarlijk goed en aardig. En dat strekt zich natuurlijk uit tot Euwe, die zijn nederlagen tegen Keres beschrijft met een openhartigheid en waardeering voor den tegenstander, waaraan alle opstellers van oor logscommuniqués een nobel voorbeeld zouden kunnen nemen. Maar zij zullen het nalaten, tot schade van hun ziel. WOENSDAG 3 JANUARI. Finland lijdt nu onder een „koudegolf", het geen in dat land heel wat zeggen wil. Wij bele ven ook een koudegolf en velen genieten ervan. De JJsbonden doen hun best om te voorkomen dat sommigen er hun leven bij inschieten, want het ijs is hier en daar nog heel onbetrouwbaar. Maar onze koudegolf zou een Fin vermoedelijk als een milde gunst van Moeder Natuur beschouwen en er zijn jas en handschoenen bij thuislaten. En het rendier zou in sukkeldraf overgaan om het niet te warm te krijgen. Vandaag spreekt minister de Geer ons toe in wijze en rustige woorden. Een voornaam maar ook een goed en een aardig mensch dat ge bed van het kleine meisje wil mij niet uit de ge dachten hetgeen ik allemaal kan getuigen om dat ik hem betor ken dan alleen uit zijn rede voeringen. Hij zegt dat de ware vrede niet het kind van den oorlog kan zijn maar alleen de daad van goeden wil en begrijpend overleg. niet van den zieltogenden overwinnaar, maar wel van de strijders die elkaar de hand reiken. En behoef ik u nog te zeggen dat deze overtuiging mij uit het hart gegrepen is? Een Belgische minister dragend den stoeren en afdoenden naam De Man. waart rond in onze dreven zooals Belgische ministers dat tegenwoor dig plegen te doen. steeds welkom, en stelt zich op de hoogte van O. en O., die in de practijk zijn L. en PLotsy en Pater. Ik ken Pater niet maar Karei Lotsy wel. sinds de schoolbanken al Kan het mij dus verbazen dat De Man onder den indruk is en zegt dat hij hier heel wat O. en O.'sch kan leeren? Neen. Het geval moet wel blaken van energie DONDERDAG 4 JANUARI. Een Duitsche duikboot heeft het Zweedsche stoomschip Svarton getorpedeerd. Twintig man nen worden vermist. De Russische luchtmacht bombardeert havensteden aan de Bothnische Golf. Twee Russische divisies worden door de Fin nen rnet omsingeling bedreigd; zij zijn afgesne den van hun toevoer-bases en zitten dus zonder eten in de barre kou. En Roosevelt spreekt over zijn vredestaak. Het was 30 November toen de Russen tot den aanval op Finland overgingen. Een volk van 170 millioen tegen een volk van ZVz millioen. Een reus tegen een dwerg. In de sportrubriek zou zoo iets eenvoudig niet opgenomen worden. Wel on der Stadsnieuws of Binnenland, maar dan alleen onder de hoofden Rechtzaken: Poging tot Dood slag. Daar zou de politie allang tusschenbeide ge komen zijn. met een gummistok en handboeien. I11 de rubriek Buitenland praten de politie-agen- ten alleen, voorzoover ze tenminste niet met" el kaar vechten. Maar in vijf weken strijd heeft de reus den dwerg nog allerminst kunnen overwinnen en zelf vele harde klappen opgeloopen, zoodat het met zijn reuzen-reputatie mis is en zijn ouwen bijnaam, „kolos met de leemen voeten", weer te voorschijn is gehaald. Als aanvaller is hij nooit goed geweest en Josef de Verschrikkelijke schijnt dat ook niet te hebben veranderd. Sinds zijn vermaarden terugtocht in 1812, toen hij Napo leon's Grande Armée door ijs en sneeuw en daar na door het vuur van het brandende Moskou liet overwinnen, heeft de kolos geen groote krijgs- prestaties meer geleverd. En het merkwaardige is dat de Finnen hem nu fnuiken met.ijs en sneeuw en met branden in de dorpen, die hij bin nentrekt. En dat zij hem met patrouilles van skiloopers bestoken evenals Kutusow in 1812 de terugtrekkende Grande Armée belaagde met ko- zakkenpatrouilles Ik weet wel dat er nog meer" gebeurt, maar deze strijdmiddelen hebben tot dusver beslissen- den invloed. Napoleons troepen kwamen om in het ijs van de Beresina en Stalins troepen komen om in het ijs van de Finsche meren. De afbeel dingen der Russische bivakken herinneren ons wonderlijk aan die van de Fransche in 1812.. En zij worden óók in den nacht beschoten. Het is alsof de Historie haar revanche op de Russen neemt en met verbazing vraag je je af: Wat heb ben ze nou eigenlijk geleerdzelfs van hun eigen krijgsdaden? VRIJDAG 5 JANUARI. De Statendam wordt opgelegd nadat de Rot terdam dezer dagen voor den sloop is bestemd. Zoo verdwijnen onze groote schepen van de zeeën. Het zijn berichten die niet vroolijk aandoen. Goed, de Rotterdam was al ruim dertig jaar oud en zou het in geen geval lang meer gemaakt hebben. Maar in een beteren tijd zou zij nog wel wat dienst gedaan hebben terwijl een grooter schip werd gebouwd om haar te vervangen. En de Sta tendam? Geen voldoende emplooi voor te vinden, zegt de maatschappij. Hoeveel zeelieden komen hierbij weer zonder werk te zitten? Daarnevens zullen de nieuwe schepen, die gebouwd worden, ons geen welvaart maar alleen hooge uitgaven brengen. Er zijn deze week zes nieuwe torpedo- bootjagers door de regeering besteld. En de Nieu we Rotterdamsche Courant betoogt voortdurend dat we slagkruisers voor Indië moeten bouwen: een plan dat in de honderden millioenen loopt, afgezien van de enorme exploitatiekosten van zulke drijvende forten. Er is ongetwijfeld uit een oogpunt van Indische defensie ^eel ten voordeele van dien kruiserbouw betoogd, maar kunnen we het betalen? Hoe dan toch? Hoe moet het gefi nancierd worden terwijl er al een enorme staats schuld is. de mobilisatie fantastische sommen verslindt en de financïëcl-economische vooruit zichten van den Nederlandschen Staat rondweg gezegd allerbelabberdst zijn? Moeten we nu per se die vervaarlijke zeemonsters gaan bouwen, die pas over jaren gereed zullen zijn? En als dat ge beurt, terwijl we al 1.7 millioen per dag alleen aan de mobilisatie besteden, een vervaarlijk bedrag., hoe zullen we dan eigenlijk nog aan spoedige in flatie kunnen ontsnappen? Het is maar een vraag, maar dit Weekjournaal zal heusch niet alleen zijn in het stellen ervan. Wij hebben vroe ger In Nederland altijd een beleid gevoerd, dat de eindjes aan elkaar wist te knoopen en dat van geweldig belang is geweest voor de handhaving van onze onafhankelijkheid, de erkenning van de bevoegdheid van ons zelfbestuur en daarmee voor onze credietwaardigheld. Wie beweert dat die dingen er niet meer op aan zouden komen? R.&

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9