Haarlem's Dagblad Het aftreden van Hore Belisha. Het Ijs. Auto van „De Jonge Spelers" tegen boom gebotst Nederland zal zich tegen eiken aanval verweren. „Generaal Vorst Van boei tot boei. Waardeering voor moedige daad Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17347 Uitgave lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 8 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel maaf 0.15. Groentjes zie rubriek. Ofschoon het nu aan het wegsmelten is wou ik er toch nog wat over zeggen. Want het heeft weer zoo duidelijk getoond, hoe wij Hollanders aan het (schaatsenrijden verknocht blijven. Het zit ons in :het bloed. Als er weer zoo'n winter aantreedt aar zelen vele middelbaren en ouderen wel een paar jdagen. Zij vinden het even een moeilijk besluit. ■Die kou en die snerpende windzou het niet j beter zijn er nou maar eens van af te zien? Maar 'dan zegt iemand: als je een jaar overslaat kom je er later nooit meer toe. Of een vriend belt op en stelt voor op een toon, die onmiddellijke in stemming schijnt te verwachten, om een vervaar lijken ijstocht te gaan maken. Zoo maar ineens. jOf een zoon of dochter spreekt uitdagende taal. (Enfin, het kan niet lang duren of de middelbare (Of nog-oudere Hollander bindt weer aan, begint Imet de gedachte het nog eens eventjes te probee- renbinnen een halfuur is-ie weer thuis ten wordt vrijwel onmiddellijk door de oude beko- Jring gegrepen. Hij vangt aan met achterdocht negens de barsten en scheuren, maar merkt dat hij ze nog even behendig weet te vermijden als {vroeger. Zijn snelheid schijnt verminderd en zijn fchythme zoek, maar door een of ander onver klaarbaar wonder gaat zijn bloed sneller stroo lmen en dan keeren snelheid en rhythme ook te rug. De eerste misschien niet heelemaal, maar in elk geval lijkt het zoo. De tweede zeker. Wat de kou betreftgek genoeg schijnt die geheel te verdwijnen. Vanmorgen heeft hij nog even gerild in zijn winterjas toen-ie naar kan toor ging. Zonder dat ding is het na tien slagen al heerlijk weer. Lekker frisch. En des middel- baren-of-ouderen-HolIanders oog begint te fon kelen. Hij zet er een tempo in. Hij weigert zich te laten lompen door den een of anderen knaap die hem voorbij wil rijden, verlengt zijn slag, blijft In een barst haken en ontdekt met welbehagen dat hij nog altijd goed vallen kan ook. Dan Blaat-ie zich wat af, krijgt er nog meer zin in en blijft den heelen middag weg. De jonge generatie heeft het natuurlijk geërfd. Die begint vanzelf, ontwikkelt zich via tallooze tuimelingen en is dikwijls al snel en zelfs stijl vol rijder bij die bekende lichaamslengte, die met Brie turven gemeten pleegt te worden. Het zou aardig zijn te weten hoeveel manne lijke en vrouwelijke Nederlanders er in de laat ste weken schaatsen gereden hebben. Het moet teker als men de zuigelingen, de stokouden en (iet normale gemiddelde aantal zieken van het jotale bevolkingsgetal aftrekt een geweldige meerderheid zijn. Het moet in de millioenen joopen. Dit blijft onze oudste en meest karakteristieke taderlandsche sport. Het zou mooi zijn als de Ne derlander met evenveel aangeboren toewijding de j^iatte-watersporten" zwemmen, roeien en zeilen, Beoefende, maar dat doet hij niet. Ofschoon het iwemmen zijn veiligheid in dit natte land aan merkelijk vergroot en een voorwaarde is voor loeien en zeilen. Aangeboren voorkeuren worden ttiet door veiligheids-overwegingen beïnvloed. Ik jen zelf een enthousiast zwemmer geweest en een enthousiast roeier gebleven. Maar de bizondere ïervulling van het schaatsenrijden schijnen ze loch niet heelemaal te kunnen geven. Die is iets jparts. Die isnou ja, die komt vanzelf, zon- Jer dat je erbij nadenkt. Wij schijnen bedwongen wateren toch altijd het allerliefst te hebben. Ge- itremd moeten ze worden, hetzij dan door dijken Df door „den winterboei", zooals de ouderwetsche (lichters zeiden, die van gezwollen taal hielden. Als zij bedwongen zijn verschaffen zij ons pas onze hoogste veldoening en plezier. Het buitenland kent ons in sportieven zin Voornamelijk als een volk van fietsers. Het wordt hooit moede zich te verbazen over ons vervaar lijk gefiets. Het is heelemaal gewend aan onze voortdurende productie van wielrenkampioenen. Maar als het ons beter kende zou het beseffen dat de algemeene toepassing van een negentien de eeuwsche uitvinding als de fiets slechts een oppervlakkig nieuw verschijnsel is vergeleken bij het eeuwen- en eeuwenoude gezag van de schaats pver het Nederlandsche gemoed! Nu dooit het hard. Maar de winter is nog jong pn in ons hart hopen we allemaal op een volgen den ijstijd. De gewone wintersporten, voetbal, hockey, korfbal zullen nu wel weer aan de beurt komen maar eigenlijk waren wij ze allemaal zoo'n peetje vergeten en zelfs de spelers, de scheids rechters en de sportredacteuren zullen er van daag weer aan gedacht hebben met zoo'n gevoel als: aa's waar ooknou krijgen we dat weer. Tenslotte is „dat" in oorsprong alles maar import. Er zit geen eeuwenoude drang achter. Het lijkt mij toe dat we nog wel wat ijs tegoed nebben. Het heeft telkens op Zondagen gedooid U da's eigenlijk gemeen, zegt de opinie thuis fen er was toch een strenge winter voorspeld, pus we mochten toch zeker ook op veel tochten tekenen. Eigenlijk ook op den Elfstedentocht. Kou dan! R. P. Behandeling begrooting van Economische Zaken uitgesteld. Wegens ziekte van minister Steenberghe. 's-GRAVENHAGE, 8 Januari. In verband met. een ongesteldheid van den minister van Economische Zaken is de behandeling van zijn begrooting. welke a.s. Woensdag en volgende dagen in de Eerste Kamer zou plaats hebben, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Amerikaansch schip door de Britsche autoriteiten vrijgegeven. De Britsche autoriteiten te Gibraltar hebben op bracht gekregen het Amerikaansdie mailschip „Manhattan", dat Vrijdagavond naar de contróle- basis was gebracht, vrij te laten. Afgetreden Britsche minister zal een „persoonlijke verklaring" in het parlement afleggen. Hore Belisha zoo meldt Havas uit Londen heeft besloten de traditie van het Britsche parle ment te volgen en een „persoonlijke verklaring" af te leggen, wanneer het Engelsche parlement weer bijeen zal komen. Hij zal zijn verklaring af leggen nadat de verschillende ministers zullen hebben geantwoord op de vragen, welke hun zullen worden gesteld. Om het aftreden van Hore Belisha hangt een sfeer van geheimzinnigheid. Naar verluidt wist hij Donderdag bij zijn be zoek aan den minister-president nog niets van het lot, dat hem boven het hoofd hing. Cham berlain schijnt dezen dag alles in het werk te heb ben gesteld om hem over te halen de portefeuille van handel te aanvaarden en hij beschouwde de weigering van Hore Belisha niet als definitief. Hij maakte complimenten en verklaarde dat het werk van Hore Belisha in de geschiedenis ge boekstaafd zal blijven. In parlementaire kringen vraagt men zich af voor welken druk de minister-president is ge weken. Naar verluidt heeft hij alvorens zijn be sluit te nemen, Sir John Simon geraadpleegd. In sommige kringen wordt hieraan toegevoegd dat ook Sir Samuel Hoare van de zaak afwist. Deze heeft onlangs een bezoek gebracht aan het ex- peditieleger in Frankrijk en men acht het moge lijk dat deze bij zijn terugkeer naar Engeland zou hebben gewezen op de verschillen van mee ning, welke bestonden tusschen de legerleiding en den minister van oorlog. Men veronderstelt, dat dit invloed heeft uitgeoefend op het besluit van Chamberlain. United Press meldt uit Londen: Ondanks het feit dat de publieke opinie voor zoover tot uiting komend in de dagbla den. zich luidruchtig bezighoudt met de kwes tie van het aftreden van Hore Belisha, is er veel kans dat de officieele behandeling ervan, dus in 't parlement, niet in 'n openbare, doch in een gesloten zitting zal plaats hebben. De mogelijkheid is namelijk geenszins denk beeldig, dat wegens den aard van het ministerie men het niet in het openbaar belang acht den achtergrond te onthullen. Intusschen stroomen adhaesiebetuigingen uit het geheele land naar de woning van Hore Be lisha, wel een duidelijke aanwijzing, dat het pu bliek zich met deze regeeringswijziging veel meer bezighoudt dan ooit te voren geschied is bij het aftreden van een enkelen minister. ..Misschien kom ik terug," heeft Hore Belisha naar verluidt aan een boodschapper van zijn mi nisterie gezegd, toen hij afscheid nam van de employés en orde stelde op de officieele papieren als voorbereiding voor het overgeven van zijn plichten aan zijn opvolger, hetgeen Dinsdag ge schiedt. Reuter's parlementaire correspondent schrijft o.a., dat verantwoordelijke kringen hun oordeel over het gebeurde willen uitstellen en er de voorkeur aan geven te wachten op omstandighe den, welke een scherper licht op de geheele si tuatie werpen. Het denkbeeld, dat het aftreden van Hore Belisha het gevolg was van eenig ge voel van ontstemming van de zijde der officieren, die persoonlijk door zijn politiek aan het minis terie van oorlog getroffen zouden zijn, zijn, zoo verneemt de correspondent van zeer gezagheb bende bron, ongegrond. De nadruk wordt erop gelegd, dat een duidelijk feit blijkt uit den brief van Hore Belisha aan den minister-president, n.l. dat er geen sprake is van eenig verschil van meening over de noodzakelijkheid „den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten." De pers levert critiek op het besluit. De „News Chronicle" herinnert er aan dat spoedig, nadat Hore Belisha de leiding van het ministerie van Oorlog had aanvaard, een „fluis tercampagne" onder leden van de hooge mili taire kaste, zoowel in het land als aan het mi nisterie zelf, tegen hem begon. Deze campagne nam, na het uitbreken van den oorlog, nog scherper vorm aan. Zij heeft zich, zegt het blad, geuit in den vorm van bekrompen vooroordeel tegen Hore Belisha, omdat hij een Jood is en in de hardnekkige oppositie onder officieren van hoogen rang en in andere invloedrijke kringen tegen het aandringen van den minister, om de democratiseering van het leger tot een feit te maken Men twijfelt er niet aan constateert het blad dat Chamberlain zich gedurende zijn jongste bezoek aan het Britsche expeditieleger in Frankrijk tegenover deze vooroordeelen zag geplaatst, waarna hij blijkbaar zonder eenigen Eén inzittende gedood Zondag is tengevolge van de gladheid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" tusschen Rauwerd en Deersum (Fr.) tegen een boom gereden. In de cabine waren behalve de chauffeur drie leden van het gezelschap gezeten. Eén van hen, de heer J. Seves werd bij de botsing zóó ernstig gewond, dat hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarheen hij was vervoerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. De chauffeur van Es en de assistent K. Rol, werden licht gewond. Het ongeluk geschiedde terwijl de auto met een kalm gangetje over den klinkerweg reed Op een gegeven moment slipte het voertuig plotseling en botste tegen een boom. De beide ge wonden konden, na in het Diaconessenhuis te Leeuwarden behandeld te zijn, het ziekenhuis weer verlaten „De Jonge Spelers" hadden Zaterdagavond een uitvoering te Sneek gegeven en zouden Zon dagavond te eeuwarden een voorstelling voor fabrieksarbeiders geven. Deze uitvoering is even wel in verband met dit ongeluk niet doorge gaan. grond voor critiek op het beheer van het depar tement van Oorlog, zijn jongsten en meest energieken kabinetsminister aan een kleinzielige en armzalige intrige opofferde. In een hoofdartikel zegt hetzelfde blad: „Het aftreden van Hore Belisha zal een groot ver lies zijn voor de efficiency van de regeering en zou wel eens ernstig het prestige der regee ring in het land kunnen ondermijnen". Het blad legt er den nadruk op, dat de openbare meening ongetwijfeld er op zal aandringen, meer uitvoerig te worden ingelicht omtrent de situatie, die tot Hore Belisha's aftreden heeft geleid. „Indien mocht blijken" betoogt het blad „dat hij aan het geschreeuw van een reactionnaire militaire kliek is opgeofferd, dan zou men deze elementen zelf hoe eerder hoe beter moeten hervormen". De „Daily Express" schrijft: „Waarom wordt Belisha vervangen? Er kan niets tegen hem ge zegd worden, anders zou hem niet de portefeuille van Handel zijn aangeboden. Indien hij goed genoeg is voor het ministerie van Handel, dan is hij te goed, om uit het mi nisterie van Oorlog te worden gezet". De „Daily Mail" uit de hoop dat het verloop der gebeurtenissen in de kritieke dagen, welke op handen zijn, niet tot gevolg zal hebben, dat het land Hore Belisha's vertrek zal betreuren. De „Times" is van oordeel, dat er niets cata strofaals schuilt in veelvuldige wisselingen in de regeering gedurende den oorlog, aangezien de taak, die op de ministers rust, zoo zwaar en afmattend is, dat juist in tijden van hoogspan- nine het principe van periodieke wisselingen met instemming begroet moet worden. LONDEN, 8 Januari. (Havas) Vanochtend zullen de leiders van de vakvereenigingen bijeen komen om het aftreden van Hore Belisha te be spreken en na te gaan of het aanbeveling verdient onmiddellijk het parlement bijeen te doen roepen. Een der leiders heeft verklaard dat men in de eerste plaats voornemens is Chamberlain te vra gen de verzekering te geven dat de benoeming van Oliver Stanley tot minister van oorlog geen wijzi ging zal meebrengen in de sociale wetgeving van het leger en de bevordering. Dc regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in buitenland- sche persorganen tendentieuze berichten omtrent Nederland verspreid, in dier voege dat twijfel wordt gewekt aan Nederlands vastbeslotenheid om zich met alle krachten, waarover het land beschikt, tegen eiken buïtenlandschen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nogmaals ver klaard, ter voorkoming van alle misrekening en ter wegneming van verder misverstand, dat over Nederlands onaantastbaarheid niet te onderhandelen valt en dat elke aanrander van het Nederlandsche grondgebied den meest hardnekkigen weerstand onzer wa penen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. L» de machtige Finsche bondgenoot. Felle koude heeft weinig vat op de Finsche soldaten. Goed verwarmde Finsche gevangen kampen oefenen groote aantrek kingskracht op de Russen uit. Een United Press correspondent bij de Finsche strijdkrachten op de Karelische lahdengte seint: Heden was de zware vorst de bondgenoot van de Finnen bij hun verdediging tegen de Russen. Het was te koud voor groote activiteit, behalve dan van de artillerie welke van tijd tot tijd aan het Isthmus- front donderde, want de meeste Russische vingers waren te verkleumd om een geweer af te schieten. Op enkele plaatsen daalde de temperatuur tot zesendertig graden Celcius onder nul en mogelijk is het elders nog kouder. Naar gemeld wordt zijn vele Russen gedeserteerd, teneinde in de warmere Finsche gevangenkampen opgenomen te worden. Anderen werden tijdens sporadische aanvallen door patrouilles ondernomen, gevangen genomen daar de koude hun zwaar hinderde in hun bewegingen. Bij een van die ontmoetingen wisten vijftien Finnen een Russische patrouille van tusschen de vijf enzeventig en honderd man te vernietigen. De plaats, waar dit geschiedde wordt niet genoemd. Bij Taipalejoki werd een kleinere patrouille ge vangen genomen. De Finsche artillerie was actief. Tusschen het Muola meer en de Finsche Golf slaagden Finsche batterijen er in een vijandelijke tank-colonne te verwoesten. Aan de westelijke Isthmus werden twee Russische batterijen vernield en ten oosten van het Muola meer werd op 'n emplacement, waarop hon derden mannen zwoegden, een bad van bloed, aarde en sneeuw aangericht. Op een andere plaats werden twee Russische kanonnen door de Finsche artillerie vernield. De Finsche officieren noemen de koude, den groo- ten bondgenoot, generaal Vorst, want zij schijnen deze koude zonder groote moeite te kunnen dragen. Hun kleeding, uitrusting en training is dan ook zoo danig dat de koude meer bondgenoot dan tegen stander is Een officier, die vandaag in Wiborg van het front terugkeerde, zeide dat zijn manschappen de koude in het geheel niet voelden en goed voed sel en een goede beschutting hadden. Zij hebben geweigerd afgelost te worden, voor dat ze een maand aan het front zijn geweest. Deze officier be vond zich zelf in een moeilijken toestand. Hij was in de subtropen aan een buitenlandsche legatie werkzaam geweest en voelde de koude meer dan zijn mannen. Hij bleef echter op zijn post. Een andere officier vertelde dat een Russische deserteur zich vermomd had en zich tusschen de Finsche soldaten bagaf, die juist hun eten kregen, en hoewel men 't geval doorzag, liet men hem eten. Daarna werd hij gearresteerd en ging hij voldaan en met een volle maag mee naar het concentratiekamp. (De Groningsche politie heeft wegens diefstal een kermisrei ziger gearresteerd, die als boeien- koning pleegt op te treden.) Een boeienkoning uit een kermistent Tot zulk onkoninklijk gedrag verleid, Dat is nog wel een boeiend incident. Zelfs in het woelig kader van den tijd. Van boei tot boei moet wel de titel zijn, Nu hij zoo in de bajes is „verzeild", Zijn vreemde kunst zal hem op dit terrein. Geen baat brengen, zoolang hij er verwijlt. Een nuchter zakelijk politieman Is weer wat anders, naar hij stellig merkt, Dan het publiek dat hij zoo boeien kan. Wanneer hij zelf zich uit de boeien werkt. Hoe groot hij ook als koning wezen mag. De band die hem met het publiek verbindt, Is niet zoo hecht als die van het gezag, Waaruit hij niet zoo licht bevrijding vindt. En kreeg Justitie hem alleen niet klein. Dien boeienkoning uit de kermistent, Dan zal er nog de heer van Boeyen zijn. Als hulp voor het bevriend departement. WEEKBERICHT Coöperatie „Vooruitgang" U.A. JAFFA APPELEN 5 cent REGEERINGS TOMATENSOEP 21 cent KERSEN met pit 1/1 blik 40 cent KERSEN zonder pit 1/1 blik 50 cent PEREN 1/1 blik 40 cent PERZIKEN per blikje 20 en 28 cent MAÏZENA per pakje 7- cent SCHOENCRèME per groote doos 14 cent SCHEERPOEDER per strooibus 6 cent MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Medj Haarlemsche begrooting voor 1940. Behandeling vermoedelijk pas in Februari. Het verslag van de afdeelingen van den Haar- lemschen gemeenteraad waarin de begrooting voor 1940 besproken werd, is klaar, maar B. en W. moeten de memorie van antwoord daarop nog sa menstellen. Het zal dus wel de volgende week wor den voor verslag en antwoord gepubliceerd zullen worden. In dat geval kan de openbare behandeling van de begrooting in den raad misschien nog in het eind van Januari beginnen, maar er is meer kans dat hét begin Februari zal worden. Mr. Dr. A. baron Röell. Zooals gemeld zal op 16 Januari a.s. mr. dr. A. baron Röell te Haarlem den dag herdenken, waar op hij 25 jaar geleden het ambt van Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Holland aan vaardde. Wij hebben verleden jaar toen baron Röell den 75-jarigen leeftijd bereikte, in een uitvoerig ar tikel zijn beteekenis op velerlei gebied geschetst, vooral zijn beteekenis voor dit gewest. Baron Röell werd 21 Augustus 1864 te 's-Gra- vanhage geboren als zoon van den oud-zee-offi cier W. F. baron Röell, bezocht het gymnasium te 's-Gravenhage, studeerde te Leiden in de rechten en promoveerde aldaar op 4 April 1892 in de Staatswetenschappen op een proefschrift geti teld: „Wetgeving op de huisvesting van arbeiden de klassen" en in de rechtswetenschap op stel lingen. In dat zelfde jaar trad hij in functie als adj.- commies ter Provinciale Griffie van Gelderland; in 1893 volgde zijn benoeming tot Commies-Af- deelingschef ter Prov. Griffie van Overijsel. In 8 werd hij burgemeester van Leeuwarden en in 1904 zag hij zich benoemd tot burgemeester van Arnhem. Ook hier duurde zijn ambtsperiode 6 jaar- in 1910 aanvaardde hij het burgemeesters ambt te Amsterdam. Met ingang van 16 Januari 1915 werd baron Röell in zijn tegenwoordig ambt benoemd. Hij is Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en is drager van een aantal buitenland sche onderscheidingen. Sedert 1915 is baron Röell voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen en in 1923 werd hij voorzitter van de Kon. Vereen „Koloniaal Instituut". In laatstgenoemde qualiteit maakte hij In 1929 een reis naar Java, Bali en Sumatra. Het woord is aan Douwes Dekker: Het gebeurt zeer dikwijls dat wij menschen iets niet zien omdat het te groot is. Naar wij vernemen zal dienstplichtige H. T. Schouten, die met gevaar voor zijn eigen leven Zaterdagmorgen twee kinderen, die door het ijs van de Delft waren gezakt, heeft gered, heden middag door den garnizoenscommandant, overste H. Polis worden ontvangen en gecomplimenteerd. Bovendien bestaan er nog plannen den moedi gen soldaat een waardige huldiging te bereiden. (Men zie ook pag. 3). EngelancTs „opperste censor" treedt af. Ontslag van vice-admiraal Usborne. LONDEN, 8 Januari. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat vice-admiraal Usborne is afge treden als „opperste censor", teneinde een nieuw® taak van nationaal belang te gaan vervullen, waar voor hij door zijn ondervinding en dienst bij d® marine in het bijzonder is geschikt. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft hieraan toegevoegd dat reeds eenigen tijd geleden, de directeur-generaal van het censuurbureau wist dat Usborne wilde aftreden, teneinde zich vrij t* maken voor een andere taak. Hem werd evenwel gevraagd zijn ontslagaan vrage uit te stellen tot hij gemakkelijker kon wor den vervangen. Duitsche verkenningsvluchten boven Engeland en Frankrijk. BERLIJN, 8 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakte heden bekend: „In het Westen werd in het grensgebied ten westen van Merzig een vijandelijke patrouille-afdeelïng met verlies voor den vijand teruggedreven". Zondag werd gemeld: „Aan het westelijk front geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchlwapen heeft verkennings vluchten gemaakt boven Engeland en Frankrijk. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den laatsten tijd herhaaldelijk groepen strijdbare Polen, die trachtten van de Oostzeelanden uit het vijandelijke buitenland te bereiken, opgevangen". De Fransche Icgerberichten. Zaterdagavond: „In den loop van den dag hebben onze patrouil les d envijand op verscheidene punten ontmoet. Zij hebben eenige krijgsgevangenen meege bracht." Zondagmorgen „Activiteit van patrouilles op verschillende punten van het front. In het begin van den nacht aan beide zijden vrij levendige bedrijvig heid der artillerie in het gebied ten oosten van Blies". Zondagavond: „Niets belangrijks te melden". Maandagmorgen „Kalme nacht. Activiteit van patrouilles ten westen van de Vogezen". HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Te Haarlem wordt op 20 Januari een collecte gehouden voor het Algemeen Steuncomité 1939. 2 Wijzigingen der Haarlemsche politieveror dening. Geen normaalfilms meer buiten de bioscooptheaters. 2 Een moedig soldaat heeft te Haarlem twee kinderen het leven gered. 3 Bouw van een nieuwe Protestantsche ulo school in Haarlem-Noord. 4 BINNENLAND Nederland zal zich tegen eiken aanval ver weren. X Het ijs kostte drie menschenlevens. De rijksuitgaven zijn in 39 jaar met 350 pro cent gestegen. 3 De voorjaarsbeurs wordt met een week ver vroegd. 3 BUITENLAND Minister Hore Belisha zal een „persoonlijke verklaring in het Parlement afleggen. I De Russen voerden nieuwe bombardementen boven Finland uit. In Salla leden de Sov jets een nederlaag. 5 De Italiaansch-Hongaarsche besprekingen ge ëindigd. 5 Tusschen Turkije. Frankrijk en Engeland zal een financieele en economische overeen komst gesloten worden. 5 SPORT. Langedijk wint het Nederlandsch schaats kampioenschap. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het ijs. 1 Gabriel Smit: Boeken uit het buitenland. 4 K. de Jong: Zondagmiddagconcert der H O.V. 4 Van onzen Parijschen correspondent: Bou- logne-sur-Mer; handelshaven en vlootbasis 5 B. K.: IJs-elijke belevingen. 6 Van een bijzonderen medewerker: Schaats- evenenient in Noord-Holland. 8 v. H.: Critiek op merkwaardige Fransche pro ducten. n J. B Schuil: Cabaretavond Ned. Reisvere- eeniging. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9 LAATSTE BERICHTEN 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1