AGENDA. N.V. De Kennemer Bankvereeniging Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING MAANDAG 8 JANUARI 1940 HAARDE M'S DA'GBC A D Mr. Dr. F. A. Bijvoet. 12J4 jaar lid van den Haarlemschen Raad. Wij herinneren er aan dat eenigen tijd geleden door ons werd medegedeeld, dat mr. dr. F. A. Bijvoet 11 Januari 1214 jaar lid van den Haar lemschen gemeenteraad zal zijn. Gedurende tal van jaren was de heer Bijvoet voorzitter der R.K. en de Rechtsche raadsfractie. In September van 1939 volgde zijn benoeming tot wethouder, hem werd toen de portefeuille van financiën toevertrouwd. Bond van Jong-Liberalen bestaat 15 jaar. Zaterdagavond is in het gebouw voor K. en W. te Utrecht in een druk bezochte bijeenkomst het vijftienjarig bestaan van den bond van Jong- Liberalen gevierd. Bij deze gelegenheid hield de voorzitter van den bond, drs. H. A. Korthals te Rotterdam, een rede, waarin hij de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen periode memoreerde. Spr. stond stil bij de moeilijkheden, welke over wonnen moesten worden alvorens tot oprichting kon worden overgegaan. Er is in dien tijd belangrijk werk verricht zeide spr. en het verheugde hem juist in de hui dige omstandigheden nog eens naar voren te kunnen brengen, dat de bond in dien tijd reeds krachtig stelling heeft genomen tegen de ge dachte van nationale ontwapening. Vooral van belang noemde spr. den geest, die er is. Elk lid, zoo zeide hij, is een strijder en heeft geloof en vertrouwen in de toekomst en den wil om de krachten in te zetten voor het liberalisme. Dit houdt een belofte in voor een goede toekomst, aldus de heer Korthals. Spr. wees voorts nog op de betrekkingen met- de liberale staatspartij, die thans zeer goed zijn. Beide organisaties zijn onafhankelijk van elkaar en werken zelfstandig. Zij zijn echter verbonden door het ideaal en daarom pogen zij eensgezin te zijn. Spr. wees in dit verband op de sympathie, die de bond steeds heeft mogen ondervinden van de voorzitters van de liberale staatspartij. Zijn bijzondere erkentelijkheid betuigde hij jegens Z. Exc. mr. D. Fock, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, die tot op den huidigen dag intens medeleeft met alles wat in den bond van jong-liberalen geschiedt. Mutaties bij de Spoorwegen. Met ingang van 1 Januari j.l. vonden bij de Ne- derlandsche Spoorwegen de volgende mutaties plaats: Ir. W. R. Rombach, ingenieur le klas te Utrecht, benoemd tot afdeelingschef le klas. O. Schutte, ingenieur van den weg met den persoonlijken titel van hoofdingenieur te Amsterdam tot hoofdinge nieur van den weg aldaar, ir. A. 't Hooft, ingenieur van het seinwezen met den persoonlijken titel van hoofdingenieur te Rotterdam, tot hoofdingenieur van het seinwezen aldaar, ir. R. B. Canters, afdee lingschef le klasse met den persoonlijken titel van hoofdinspecteur te Utrecht, tot hoofdinspecteur, chef van den rangeerdienst aldaar, dr. P. Th. Post humus Meyjes, afdeelingschef le klas te Utrecht, tot hoofdinspecteur, chef van de afdeelïng extra- treinen en reïzigersmaterieel aldaar, H. P. D. van Wijk, inspecteur le klas te Utrecht, tot afdeelings chef le klas aldaar, ir. A. L. Knook, afdeelings chef le klas met den persoonlijken titel van hoofd inspecteur te Utrecht, tot hoofdinspecteur,-chef van de onroerende eigendommen aldaar, ir. B. J. Nache- nius, hoofdingenieur der tractie te Utrecht, tot hoofdingenieur, chef van den krachtvoertuigen- dienst aldaar, ir. F. J. Heiligers, afdeelingschef le klas te Amsterdam, tot hoofdingenieur der tractie aldaar, ir. IJ. H. Kalt, ingenieur der tractie met den persoonlijken titel van hoofdingenieur te Utrecht, tot afdeelingschef le klasse met den persoonlijken titel van hoofdingenieur aldaar, A. M. Groot, refe rendaris te Utrecht, tot hoofdinspecteur aldaar. Met ingang van 1 Februari a.s. zal de heer Th. W- L. baron van Heemstra, ingenieur van het sein wezen met den persoonlijken titel van hoofd ingenieur te Amersfoort, naar Nijmegen worden overgeplaatst. Uw 3$iit lUUl Sxietts NIEUWSTE MODELLEN. GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 <AcLv mgez. Mea.j MAANDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg; „Een dokters Dilemma", door het Residentie Tooneel, 8.15 uur. Haarl. Muziek Instituut, Wilhelminastraat 51: 6e Symphonie van Beethoven door Dirk van der Stam, 8.30 uur. Luxor Theater: Jeannette Mac Donald en Nel son Eddy in „Sweethearts" (geprol.) 2.30, 7 en 9.15 uur.' Cinema Palace: „Vier mannen en een gelofte" en ..Kom ie ook achter de tralies?" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Robert Koch" met Emil Jannings en Werner Krauss, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moeder", 2.30, 7 en 9.15 u. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. DINSDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het avontuur van Ambrose Applejohn" door het Leidsch Stu denten Tooneel, 8.30 uur. Hotel „De -Leeuwerik": Vergadering leveran ciers van tuinspecie, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. HOUTPLEIN 8 VERZILVERT ALLE COUPONS DIVIDENDEN EN LOSSINGEN (Adv. mgez Med.) Gladde wegen. Een serie ongevallen te Haarlem. Zondagmiddag zijn tengevolge van den dooi en den motregen de straten en wegen glad geworden. De vorst die nog in den grond zat was daarvan de oorzaak. Die gladheid leverde natuurlijk gevaar op voor het verkeer. Menige voetganger en fietser kwam te vallen. Autobestuurders moesten zeer voorzichtig rijden omdat remmen moeilijk was en op sommige punten gleden de wagens zelf zonder dat geremd werd. Het eigenaardige en verradelijke was dat som mige straten en wegen goed berijdbaar waren, ter wijl andere erg glad waren. Om enkele voorbeel den te noemen: De Dreef en de Wagenweg lever den voor het verkeer weinig bezwaar op, maar de Hazepaterslaan en de Fonteinlaan deden aan ijs velden denken. De politie te Haarlem vond het op enkele pun ten noodig de naderende automobilisten te waar schuwen voor de gladheid. Zoo stond bij de gladde Fonteinlaan een agent met een lantaarn om tot zacht rijden aan te manen. Zondagmiddag te 4.30 uür werden door de Haar- lemsche gemeentereiniging eenige zandstrooima- c-hines uitgezonden. Verder in den avond bleek het noodig nog meer maatregelen tegen de toenemende gladheid të nemen. Tot des nachts 2.30 uur zijn de motorwagens voor het zand- en zoutstrooien in be drijf geweest. Ook hedenmorgen was het weder npodig verschillende wegen te bewerken. Wat het verschijnsel betreft dat, terwijl sommige straten spiegelglad waren, andere, in de onmiddel lijke nabijheid gelegen, straatwegen zeer wel be gaanbaar bleken, gaf men ons aan het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt hiervan de volgende ver klaring: Regen en mist bevochtigden gisteren de wegen, die nog zóó koud waren, dat er ijsvorming ontstond. Intusschen deed de stijgende temperatuur zich ook ten aanzien van het wegdek gelden. Waar nu het wegdek een goede geleider vormt, met andere woorden, waar de grond spoedig de temperatuur an de atmosfeer aanneemt, loopt het met de ijs- vorming wel los, doch waar de grond slecht geleidt en dus koud blijft, bevriest het water, dat er op komt. De ervaring heeft geleerd, dat klinkerwegen langer de koude vasthouden dan asfalt, zoodat het vooral de klinkerwegen geweest zullen zijn, waar de gladheid zich deed gevoelen. Ongelukken. Zondagmiddag te kwart voor vier slipte een auto op de Fonteinlaan en kwam tegen een boom te recht. De wagen werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Een 19-jarige voetgangster kwam op de Brou- wersbrug te vallen en kneusde haar rechterenkel. Des avonds te ongpveer half elf werd een 35- jarige wielrijdster, die met haar man op de Kou- ebandsbrug fietste, de dupe van het gladde brug dek. Zij viel en kreeg een gecompliceerde rechter beenbreuk. Een botsing tusschen een 28-jarigen motoxu'ijder uit Heemstede en een auto bestuurd door een rei ziger uit Bloemendaal was eveneens het gevolg van de gladheid. Op den hoek Leidsche vaartWester- gi-acht slipte de auto en reed tegen den motorrijder op, die zijn. kuitbeen brak. Na door O. D. te zijn verbonden werd hij naar het Diaconessenhuis ge bracht. Tenslotte is nog de 20-jarige voetganger J. R. in de Byzantiumstraat uitgegleden. Hij brak een knie schijf. DE HEER H. KOCK BLIJFT AAN PALACE VERBONDEN. In de krant van 5 December meldden wij dat de heer H. Koek, die als chef onder directie van den heer Bakker de zaken van Palace Cinema te Haarlem behartigde, dit theater zou verlaten. Thans vernemen wij dat de heer Koek onder de. nieuwe directie van den heer G. van Toorn, in zijn functie gehandhaafd zal blijven. AANBESTEDING. AMSTERDAM, 8 Januari. Namens den di recteur van Publieke Werken is vanmorgen ten stadhuize aanbesteed: het maken van een rioolge maal aan de Postjeskade, met bijbehoorende wer ken. Ingekomen waren 23 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma G. C. van Hoften te Haarlem met 15.770 gulden. Het Algemeen Steun-Comité 1939. Een collecte te Haarlem op 20 Januari. Het volgende rondschrijven is verstuurd: Vermoedelijk zal uw aandacht gevallen zijn op het dezer dagen opgericht „Algemeen Steun- Comité 1939", waarvan H. K. H. Prinses Juliana eere-presidente is en voorzitter de oud-Minister Mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State. Dit Comité is ingesteld, teneinde in één centraal ox'gaan te belichamen de behartiging van de in deze zorgvolle dagen zoo bij uitstek gewichtige onder steuning van de talloozen, die bijstand behoeven. In hoofdzaak zal ingeschakeld blijven de wex-kzaam- heid tot dusver vex-richt door de Koninklijke Natio nale Vereeniging tot Steun aan Miliciens en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft allen burgemeesters verzocht, het initiatief te nemen tot het houden van een plaatselijke inzameling en het welslagen van deze collecte met alle middelen te bevorderen. De Regeering heeft het oprichten van plaatselijke afdeelingen overbodig geacht, doch alleen aange spoord tot het houden van een plaatselijke inza meling. In verband hiermede nu heeft de Burgemeester van Haarlem ondergeteekenden uitgenoodigd, om trent het houden van zoodanige inzameling overleg te plegen en deze met kracht te bevorderen. De Commissie is te rade geworden, dat het ge stelde doel, het verkrijgen van bijdragen van alle lagen der bevolking, allereerst moet worden nage streefd door een straatcollecte te houden. Bereids is besloten deze te doen plaats hebben op 20 Januari a.s. Daarnaast meende de Commissie hen, die voor dit bij uitstek nationale doel een ruimer bedrag willen beschikbaar stellen, dan in collecte-bussen pleegt gestort te worden, daartoe langs anderen weg n de gelegenheid te stellen en het is daarom, dat wij mededeelen, dat de penningmeester onzer Com missie, de notaris N. J. Hoeflake, Wagenweg 58, gaarne bereid is bijdragen in ontvangst te nemen. Daartoe zij storting op zijn postgironummer 14489 vriendelijk aanbevolen. De Commissie is als volgt samengesteld: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter; Mr. P E, Barbas, secretaris;- N. J. Hoeflake, penning meester; Mr. A. Bruch; Mr. L. G. van Dam; Mr. F, A. Davidson; Ir. F. C. Dufour; Mevrouw A. J. Ger- ritsz-Schagen; J. P. de Josselin de Jong; Jhr. Mr E. J. Strick van Linschoten; J. J. Svvens; Jhr. F. Teding van Berkhout; Mr. Dr. W. P. Vis; E. van der Wall; D. J. A. Westerveld en G. H. Weustink. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur. In het noorden en oosten: Wellicht krachtige zuidoostelijke tot oostelijke wind. Betrokken tot zwaar be wolkt, later wellicht opklarend, Wellicht 'n weinig sneeuw. Lichte tot matige, tijdelijk wellicht strenge vorst. In het zuiden en westen: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zui delijke wind. Nevelig tot betrokken met kans op mist. Nu en dan lichten regen of sneeuw. Temperatuur om het vriespunt, later lichte vorst. Het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt in aansluiting op het weerbericht mede: Kans op gladde wegen in het midden, noorden en oosten van het laind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 36 F 34 F 34 Sinds Zaterdag is de luchtdruk in de Balti- sche staten 20 mbar gestegen. Het continentale gebied van hoogen luchtdruk heeft zich in de laatste etmalen voortdurend naar het westen en zuiden uitgebreid. Hedenmorgen bereikten de stijgingen IJland. In het noordoosten en oosten van ons werelddeel heerscht overal zeer strenge koude. In Spanje en. het Middellandsche Zeege bied blijft de luchtdruk eveneens hoog. Hier echter zijn de temperaturen hoog en is geen sprake van winterkoude. De Oceaandepressie behoudt een groote uitge strektheid. Bij de zuidpunt van Groenlaxid was de luchtdruk gisterenavond nog omstreeks mbar en dezelfde lage waarde kwam voor bij een randstoringen doen in sterke mate hun invloed randstoringen do enin sterke mate hun invloed gelden op het weer óp de Azoren, doch blijven ver in het westen. Een stroming van warme lucht beweegt zich lang den z. en o. rand der depressie en dringt door tot diep irx de poolzee. Op IJsland brengt zij de temperatuur op 7 tot 9 graden boven normaal. In de kustlanden van het vasteland houdt zij de van uit het noordoosten opdringende vorst te rug. De vorstlijn liep hedenmorgen dwars over ons land en volgde in Duitschland aanvankelijk den Rijn. BAROMETERSTAND: Vorige stand 762 m.M. Stand van heden om 10 uur 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van. Fa. C. v. HUIZEN, Opticien. - KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer; 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars Dinsdag v.m. 2.42 uur; n.m. 15.16 uur. Strand berijdbaar van 7.30—13.00 uur. °-a- a 1.85, alm. 8-15 nun. 2.45, alm. 15-22 m.m f 2.80, afm. 22-35 m.m. FRANCO HUIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. ingez. Med.) Autobus slachtoffer van de gladheid. Vijftien mijnwerkers gewond. WTJLRE, 8 Januari Gladheid van den weg is oorzaak geweest van een autobus-ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In den vroe gen morgen om 6 uur slipte een groote autobus met mijnwerkers in de onmiddellijke nabijheid van het dorp. De bus kwam eerst met de achter zijde tegen een huis terecht, schoof daarna ra kelings langs een transformatorhuisjedrong door een haag en bótste vervolgens met den voorkant tegen een huis, waar de wagen tot stilstand kwam. De vijftien inzittenden liepen alle lichte ver wondingen op. Ter plaatse konden er veertien door een geneesheer worden behandeld. Een van hen was vrij ernstig gewond. Hij werd over gebracht naar het St. Josephs ziekenhuis te Heerlen. De overige konden naar huis gaan. De autobus werd aan de voorzijde ingedrukt en voorts zwaar beschadigd. DE REALISTISCHE SCHOOL IN DE ECONOMIE. In een plechtige senaatszitting herdachten cu ratoren, professoren en studenten van de Techni sche Hoogeschool te Delft heden de dies natalis. Prof. di'. J. A. Véraart, rector magnificus van de Technische Hoogeschool sprak op dezen gedenk dag een rede uit over „De realistische school in de economie". ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEëSCHT TEGEN PLEGER VAN AANSLAG. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Januari. Het ge rechtshof alhier heeft vandaag arrest gewezen in de zaak tegen den jeugdigen arbeider P. van Z., die op 22 Augustus j.l., tijdens de kermis, een aanslag op het leven van den heer A. van der Heijden, wethouder te Heesch, heeft gepleegd. Het hof bevestigde het vonnis van de Bossche rechtbank en veroordeelde P. van Z. opnieuw tot zes maanden gevangenisstraf. Aardschokken in België waar genomen, BRUSSEL. 8 Januari (Belga). De seismogra- fen van het Weerkundig Instituut te Ukkel heb ben gistermiddag te 16.29 uur, alsmede te 20 uur, 32 minuten 51 seconden, zwakke aardschokken opgeteekend. Deze schokken zijn in België ge voeld te La Louvière, Charleroi en Binche. Wijziging der Haarlemsche Politieverordening. Het toezicht op tentoonstellingen. Door een arrest van den Hoogen Raad der 'Nederlanden van 31 Mei 1939, gewezen in een zaak betrekking hebbende op de politieverorde ning van de gemeente Gravenhage' is zoo schrijven B. en W. van Haarlem aan den ge meenteraad komen vast te staan, dat het vrijwel gelijk luidende art. 152 in de Haarlem sche politieverordening eigenlijk geen voldoende aanduiding bevat, dat het de bedoeling is onder meer ook voor het houden van tentoonstellin gen, waartoe het publiek toegang heeft, het heb ben van een vergunning van B. en W. noodzake lijk te stellen. De ervaring heeft geleerd, dat het niet ge- wenscht is, zeker in dezen tijd niet, tentoonstel lingen en dergelijke voortaan te onttrekken aan het toezicht. Ten einde dit toezicht in zijn tot nu toe gebruikelijken omvang te kunnen blijven uitoefenen, hebben B. en W. zich daarom in ver binding gesteld met de Commissie voor het ont werpen en herzien der strafvorderingen met ver zoek te willen aangeven welke verduidelijking het voorschrift van art. 152 A.P.V. noodig heeft, Voorzorgen tegen Brandgevaar. Verder heeft het Brandweercollege bij B. en W. de wenschelijkheid bepleit van een tweetal maatregelen ter vermindering van het gevaar vóór brand hier ter stede. De ontploffing, welke zich het vorige jaar in een winkelzaak in één der hoofdstraten heeft voorgedaaii bij het vullen van i*eclameballon- nen met waterstofgas heeft dergelijke ernstige gevolgen gehad, dat het noodzakelijk is geble ken van ovexTxeidswege maatregelen te treffen dat een herhaling daarvan onmogelijk wordt. Op zich zelf zijn deze ballonnen bij ontploffing, bijv. door aanraking met een brandende sigaar, voor omstanders ook niet ongevaarlijk, zoodat het ook uit dien hoofde gewenscht is eenige beper kingen op te leggen, o.a. met betrekking tot het aantal dat gevuld voorradig mag zijn in den winkel. De beteekenis welke deze ballonnetjes als reclame-artikel kunnen hebben, is niet zoo belangrijk, dat ter wille daarvan deze gevaren bestendigd zouden mogen blijven in verband daarmede komt het B. en W. wenschelijk voor, de uitreiking van dergelijke ballonnetjes in winkels en magazijnen in het algemeen afhan kelijk te stellen van een vergunning van hun college. Voorts is gebleken, dat er hier en daar handel wordt gedreven in oude en gebruikte films van bioscooptheatex-s. Deze z.g. nox-maalfilms, welke zeer brandbaar zijn, komen vaak in handen van allerlei, ook jeugdige personen, die óf niet zijn ingericht oip het nemen van de veredschte veilig heidsmaatregelen, óf soms in 't geheel niet op de hoogte zijn van den licht-brandbaren aard van deze films, in tegenstelling met dien der z.g. smalfilms. Met het oog daarop vex-dient het aan beveling ook hier een verbodsbepaling in het leven te roepen, welke controle mogelijk maak.t In het door B. en W. voorgestelde artikel wordt het in voorraad hebben van een of meer van deze films strafbaar gesteld. Alleen bioscoop theaters worden vrijgesteld. HENRI VAN ABBE 60 JAAR. Heden is de heer Henri van Abbe, de bekende sigarenfabrikant te Eindhoven, stichter- en hoofddirecteur der Ka-rel 1 Sigarenfabrieken jaar geworden. De heer Vaxx Abbe bezit groote verdiensten, welke ook van hooger .hand zijn gewaardeerd door zijn 'benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij is Amsterdammer van geboorte en na zijn opleiding in het tabaks vak vestigde hij zich aldaar zelfstandig als si garenfabrikant. In 1940 bestaan dus ook de Karei 1 fabrieken 40 jaar, welk feit echter in verband met de bijzondere omstandigheden zon der feestvertoon in intiemen krixxg zal worden herdacht. In 1908 verplaatste de heer Van Abbe zijn bedrijf naar Eindhoven, waar hij meende, dat zijn inmiddels levensvatbaar gebleken fabriek, tot grooter ontplooiing zou kunnen komen. Thans zijn er drie Karei 1 fabrieken: te Eind hoven, Reusel en Arendomk (België). De heer Van Abbe is een groot liefhebber van moderne kunst. In zijn particuliere verzameling komen werken voor van alle corypheen der he- dendaagsche kunst. Hij is b.v. een groot bewon deraar van Kees van Dongen, Jan Sluyters e.a. en menig kunstenaar mocht speciale opdrachten van hem ontvangen. Men zal zich ongetwijfeld herinneren de vor stelijke dotatie, die de heer Van Abbe de ge meente Eindhoven heeft gedaan, tot stichting van het stedelijk Van Abbe Museum, waardoor de Gemeente Eindhoven een museum rijk is ge worden, dat menige stad haar zal benijden. Sandler organiseert liulp aan Finsche kinderen. Met zijn echtgenoote in Noord-Finland aangekomen. STOCKHOLM, 8 Januari (Havas). Oud minister Sandler en zijn echtgenoote bevinden zich op het oogenblik in het Noorden van Fin land, waar zij de hulp aan de Finsche kinderen organiseeren. Tienduizend Zweedsche gezinnen zijn bereid Finsche kinderen op te hemen. Churchill aan het hoofd van nieuw Britsch ministerie van lands verdediging? LONDEN, 8 Januari (Havas). Volgens do politieke redacteur van de „Daily Mail" is het mogelijik, dat Chamberlain, na Hore Belisha te hebben vervangen door Oliver Stanley, een mi nisterie voor landsverdediging in het leven zal roepen, dat tot taak heeft alle strijdende dien sten te leiden. De leider van dit departement zou dan zon der twijfel Winston Churchill zijn, die populair is en het vertrouwen van alle partijen geniet. Bemanning van de „Columbus" op weg naar huis. Via Japan en Siberië naar Duitschland. Een Reuterbericht uit Tokio meldt dat de 579 opvarenden van het Duitsche passagiersschip „Co lumbus", welke te New-York waren aangekomen nadat zij hun schip tot zinken hadden gebracht, volgens de „Asahi Sjimboen" voornemens zijn over Japan en Siberië naar Duitschland terug te keeren. De gezagvoerder en 39 opvarenden willen met een Japansch schip van Los Angeles vertrek ken, 220 gaan vandaag met andere Japansche sche pen in zee. Hussisch-Duitsche handels besprekingen. BERLIJN, 8 Januari. Naar verluidt is Ritter, het Ixoofd van de Duitsche handelsdeleg tie in Moskou, naar Berlijn teruggekeerd om v<< slag uit te brengen en nieuwe instructies in oi, vangst te nemen. Zaterdag had hij 'n langduj onderhoud met Von Ribbentrop, dat, vóór hij het midden van deze week weer naar Mos» vertrekt, door conferenties met Hitier en Goerij gevolgd zal worden. Hoewel van Duitsch standpunt bezien de vo deringen van de handelsbesprekingen, welke R; ter leidt, voldoening gevend genoemd word! verklaren goedixxgelichte Duitsche handelskrj gen dat een van de voornaamste kwesties, wel Ritter in Berlijn zal bespreken het moeilij vraagstuk van Ixet transport op groote schaal vj goederen tusschen Rusland en Duitschland Een van de andere onbeantwoorde vragen is1 hoeverre de door den oorlog tot uiterste krachi inspanning gedreven Duitsche industrie in sta zal zijn de Russische orders aan machineries eindproducten, halffabrikaten en boven alles 0 tische instrumenten zal kunnen uitvoeren. Na verluidt staan de Russen erop dat alles zoo spo dig mogelijk afgeleverd wordt. Mexi zegt dat Goerïng als onbestreden Duitst ecoxxomisch dictator nieuwe krachten gaat pij beeren in het bijzonder om de uitwisseling vi goederen met Rusland te versnellen en te da toenemen. Een andere stap in deze, richting 3 naar men verwacht de komst van een Russiscj handelscommissaris in de nabije toekomst'zij welke zich bij de Russische handelsgedelegeerdj zal voegen. Buiten plannen voor de toekomst hes de Duitsche pers sedert het begin van den oorlj slechts weinige specifieke berichten over de W€ kelijke ruiling van goederen met Rusland g bracht. Er zijn wel onlangs foto's afgedrukt, d werklieden laten zien, welke uit Russische goecj renwagens het graan ixx Duitsche wagens ovq scheppen, maar er worden'geen cijfers over des hoeveelheden gepubliceerd. In handelskringen noemt men de kwaliteit vi deze eerste gepubliceerde leveranties „niet e| goed". Het- Hamburger Fremdenblatt verklaa desniettegenstaande„De Duitsch-Russische ov, eenkomsten zullen eiken dag duidelijker, naj mate d-g oorlog langer duurt en met grooter vcj bittering wordt gevoerd, de toekomst van Euro] beïnvloeden. Het besluit veeibeteekenend: „I Westersche mogenheden zullen met Rusla* moeten rekenen als een vijand, misschien ni vandaag maar zeker tenslotte". (United Press). TWEE KONINGSTIJGERS GEVELD. MEDAN, 8 Jan. (Aneta-A.N.P.) De ass|^ van de Deli Maatschappij -de heer J. A. M. Heej kens Thijssen schoot Zaterdagavond op de ondel neming Payabakong twee volwassen koningstijgej binnen het kwartier. De omgeving is hierdoor vs een gevaarlijke plaag verlost. Duitsche critiek op (le hulp aan Finland. „Scandinavië voor het karretje der geallieerden." BERLIJN, 8 Januari (D.N.B.) De „Völki- sche Beobachter" wijdt vandaag een hoofd artikel aan de hulp van de geallieerden aan Finland. Hierin wordt gezegd dat Engeland en Frankrijk onder verwijzing naar artikel IQ van het handvest van den Volkenbond, Scan-, dlnavië voor hun karretje probeeren te span-; nen en in een toestand pogen te dringen, welke niet vereenigbaar is met de neutrali teit. Het risico dat de Scandinavische landen loopen zeer groot, aangezien de Britsche blokkade-oo] log ten doel heeft allen toevoer van grondstoffe voor Duitschland af te snijden. Het voornaamst Zweedsche ertsgebied en de voornaamste Nool sche ertshaven, Narvik, zouden binnen de zöii voor den doorvoer voor wapenen komen te lis gen. De Duitsche economische belangen staan d< op het spel, want zoxxder twijfel is het de bedo ling van Engeland hier een étappe gebied in j richten, waarvan het doel gemakkelijk te hei kennen valt. De „Völkische Beobachter" verklaart verdei dat het voor Zweden en Noorwegen niet noodza kelijk is zich op dezen weg te laten dringen. Hl systeem van den Volkenbond was gebaseerd q veronderstellingen, welke niet meer bestaan, zod dat geen sprake meer kan zijn van een nakomq van verplichtingen. Wanneer de Westelijke md jendheden Finland werkelijk willen helpen, da] bestaan andere middelen dan kleine staten in le vensgevaar te brengen. De houding van Engelan en Frankrijk toont evenwel duidelijk dat het do| van deze Finsche actie juist is de neutrale lan den van-het noorden in gevaar te brengen en dd men vooral te Londen geheel in het plan van dei oorlog werkt, n.l. anderen de rekening voor Enge land te laten betalen. Verliezen bij de Brilsclie marine. LONDEN, 7 Januari. De laatste verliezenlijs uitgegeven door de Admiraliteit, bevat de name van 116 officieren en minderen, van wie bekend 1 dat zij dood zijn, en die van elf personen, van wi wordt vermoed, dat zij zijn overleden. De lijst, tezamen met de eerder gepubliceerd lijsten, vermeldt de totale verliezen bij de vloc tot 14 December 1939. Deze verliezen hebben geen betrekking op ee bijzonder schip of actie. Het betreft zeven officie ren, die gedood zijn, 4 officieren die vermist zij en vermoedelijk dood zijn, een die aan wonde overleden is, drie dooden, twee krijgsgevangene: en drie gewonden en voor wat de minderen betref 58 gesneuvelden, drie aan wonden ovexiedenei zeven vermisten, van wie men gelooft, dat zij doo zijn, 44 dooden exx 103 man, die tijdens den kx'ijgs] dienst zijn gewond. Chineesch „winteroffensief" volgens de Japanners mislukt. Vele dooden aan Chineesche zijde gemeld. Het z.g. „Winteroffensief" in de Chineesch? provincie Hoepeh, waaraan meer dan tien Chi neesche divisies deelnamen wordt in 'n JapanscH frontberlcht een volledige mislukking genoemd, zoo meldt Domei. De Japansche troepen in 't bei treffende gebied hebben voor Nieuwjaar aan Chineesche zijde 5000 dooden geteld. Na de verijdeling van het Chineesche offensief reke-J nen de Japanners thans af met de Chineezeii in de bergstreeken te noorden van Tsoengyang en ten zuiden van Toengtsjeng, waar volgens dé berichten verwoed gestreden wordt. Uit Kanton meldt het Japansche Nieuwsbu reau dat de Japansche veldtocht ten noorden van Kanton in de provincie Kwantoeng volgens een Zaterdagmiddag door het hoofdkwartier van het Japansche expeditieleger in Zuid-Chi-! na uitgegeven communiqué snel zijn voltooiing nadert, nu achtereenvolgens de Chineesche stel-] lingen te Yoengyoensjien. Sanhoeatsjen exi Yingtak bezet zijn. Volgens net communiqué stonden de Japan-| sche troepen in dezen sector tegenover ÏOO.OOO, Chineezen, die 20.000 dooden moesten achter laten, terwijl 3000 zich overgaven.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2