s kostte drie menschenlevens. Twee jongemannen in wak op IJselmeer terecht gekomen. voorjaarsbeurs wordt i week vervroegd. Rijksuitgaven in 39 jaar met 350 pCt. gestegen. Jiaipetten- en lo Co SnUIJI JPhNecm dan Mijnhardtjes IIEUWS IN 'T KORT. Jhoedipe soldaat tedt twee Idudeteu kei teven lANDAG 8 JANUARI 1940 HS'ARLE M'S DAGBLAD 3 k een ongeiuk op de germeer. Iet ijs heeft weer verschillende slacht- 5 geëischt, zelfs nog vóór de dooi was in reden. Op het IJselmeer bleken er vele ikke plekken te zijn, ten gevolge waarvan ^cheidene personen door het ijs zijn ge- t en soms pas op het allerlaatste oogen- i zijn gered. Twee jongemannen, de 24- ige gehuwde J. Kapteyn en zijn neef de (jarige ongehuwde C. Kapteyn, zijn echter jen wak terecht gekomen en daar niemand iwezig was om hulp te bieden, verdronken. jwaren Zaterdagmorgen te voet over het ijs (richting Lemmer vertrokken om een vriend laar Urk zou komen, tegemoet te gaan. :iend kwam om drie uur op Urk aan, zonder hakkers te hebben gezien. Korten tijd later men op Urk gealarmeerd door een paar lien, die beoosten den dijk van Lemmer Urk wandelden en op een zeker oogenblik jeroep meenden waar te nemen. Zij gingen p terstond in de richting van den dijk. dien deze over, doch ontwaarden niemand, «vonden zij. dat het ijs zeer bros was. Zij sten een stok met een doek op deze plek loedden zich voorts aar Urk, waar zij van ervaringen mededeeling deden, het eiland waren reeds verschillende mili- i, die met verlof waren, nat aangekomen, lat zij op hun wandeling naar Urk door js waren gezakt, dat op plaatsen waar pgassen loskomen dun of bros is. l reddingsploeg, uitgerust met fakkels, lan- k en dreggen is nog 's middags uitgetrok- im te trachten beide mannen op te sporen, men keerde '5s avonds onverrichterzake idagmorgen om zes uur is een ijsvlet ver en om te zoeken naar de beide vermiste mannen. Deze reddingsploeg stond onder ig van den burgemeester, den heer G. >r. a is eerst gegaan naar de plaats, waar Za- g het hulpgeroep was gehoord. Nu van 5 tot 14 Maart. Ie a.s. Voorjaarsbeurs zal gehouden wor- i in de week van 5 tot 14 Maart a.s. en daarom gedeeltelijk samenvallen met de pziger Messe. verband met dit samenvallen deelt het se- tiaat der Kon. Ned. Jaarbeurs mede: Raad van Beheer heeft reeds in Juni van orige jaar besloten tot vervroeging van de laarsbeurs in 1940. Dit besluit berust op de nde argumentatie. Bij handhaving van de ronkelijke data (1221 Maart), zou de le week samenvallen met de week Paschen, Ook bij de Voorjaars- i in 1932 viel de tweede week samen ie Stille week voor Paschen, waarbij zich fenzelfde situatie voordeed. De resulta- iraren toen van dien aard, dat een onder- werd ingesteld. Hierbij kwam men tot de ,usie, dat een dergelijk samenvallen onge- Dht is, daar dit deze beurs, zoowel wat het tk, als de omzet ter beurze betreft, niet ten komt. lien de Jaarbeurs na Paschen zou worden iden, zou deze vallen in de maand April, ien door het bedrijfsleven als te laat in het !n wordt beschouwd, getuige het feit, dat russelsche Jaarbeurs in de laatste jaren is t naar Maart, zij valt dus gedeeltelijk samen ünze Nederlandsche jaarbeurs, hetgeen wij Zuiderburen nooit kwalijk hebben geno- getuige de uitstekende verstandhouding le laatste jaren. De Raad van beheer heeft bij wijze van uitzondering deze komende aarsbeurs een week vervroegd en de data esteld van 514 Maart a.s. Leipziger Messe is voor de Nederlandsche kers grootendeels reeds des Woensdags of erdags afgeloopen en de zakenmenschen. e Leipziger Messe bezoeken, hebben de He week nog alle gelegenheid naar utrecht tan. KSES EN PRINS HERBEN WEER TE l/OOSDRECHT SCHAATS GEREDEN. k Zondagmiddag heeft het Prinselijk Paar rende een uur op de Loosdrechtsche Plas- ichaatsen gereden. Prinses Juliana en Prins Jiard bonden de schaatsen af toen het ijs echt werd. Van daar werd de omgeving afgezocht en toen ongeveer dertien kilometer ten noorden van Urk een wak werd aangetroffen, heeft men gedregd. Na eenigen tijd werden de lijken aangetrof fen. Met de vlet zijn de slachtoffers naar Urk overgebracht. Sergeant in een wak gereden en verdronken. Zaterdagmiddag om 5 uur is op het Kager- meer de 27-jarige sergeant J. Heynes, afkomstig uit Oude-Pekela, met een kennis in een wak gereden. De jongedame kon worden gered, maar de sergeant, die onder het ijs was geschoten, verdronk. Deze telkenjare door het centraal bureau voor de statistiek verzorgde publicatie geeft een uit voerig overzicht van: a. de inkomsten en uit gaven volgens de rijksrekeningen tot en met 1937 en de rijksbegrootingen voor 1938 en 1939, b. elk der rijksbelastingen, c. enkele der overige voornaamste middelen en inkomsten, d. elk der fondsen en bedrijven van den staat, e. de geves tigde en de vlottende schuld van het rijk. De steeds toenemende omvang van het over heidsapparaat komt tot uitdrukking in de ge wone uitgaven, die in 1900 nog 149 millioen, doch bijna onafgebroken zijn aangegroeid tot 663 millioen in 1937. terwijl voor 1938 en 1939 oorspronkelijk geraamd werd resp. f 704 mil lioen en 745 millioen De daarmee niet altijd gelijken tred houdende inkomsten waren oor zaak dat tot en met 1937 op den gewonen dienst een bedrag van 194 millioen ongedekt bleef. Per hoofd der bevolking bedroegen de uit gaven van alle departementen te zamen in 1937 61, in 1938 (oorspr. raming) 66 en in 1939 (oorspr. raming) 69. Als opbrengst der belasting ten behoeve van den gewonen dienst is in de rijksbegrooting voor 1939 geraamd 453 millioen 52 per hoofd der bevolking), de win sten der staatsbedrijven werden geraamd op 11 millioen (d. i. ruim 1 per hoofd der bevolking). Van de voor dit jaar in totaal geraamde uitga ven ad. 606 millioen bleef zoodoende 143 mil lioen ongedekt of 16 per hoofd der bevolking. De totale belastingopbrengst met inbegrip van die ten behoeve van het verkeersfonds was in 1937 582 millioen, tegen 120 millioen in 1900. De voorloopige raming voor 1939 bedroeg 600 millioen. De gevestigde schuld heeft op 1 Januari 1938 met 3253 millioen een maximum bereikt. Per 1 Januari 1939 is zij iets teruggeloopen tot 3212 millioen. De vlottende schuld is de laatste jaren ln vergelijking tot vroegere jaren zeer hoog. Zij bedroeg bij den aanvang van 1938 805 millioen. in begin 1939 774 millioen, terwijl zij op 15 De cember 1939 zelfs gestegen is tot 1018 millioen. De rentelast kon verminderen door voortdurend plaats gehad hebbende conversies. Voor 1939 werd in de oorspronkelijke begrooting nog 111 millioen hiervoor geraamd. Dag extra-loon voor het Algemeen Steuncomité 1939. Het dagelijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 deelt mede, dat van een con ducteur der Nederlandsche Spoorwegen een schenking is ontvangen van een bedrag van een dag extra-loon. Moge dit voorbeeld zoo veegt het er aan toe tot navolging strekken. BIJDRAGEN VAN DE KONINGIN UIT HET SOPHIAFONDS Naar men ons meedeelde heeft H.M. de Ko ningin aan het algemeen steuncomité 1939 en aan de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van militairen een bijdrage geschonken uit de in komsten van het Sophiafonds, hetwelk ter be schikking van de Koningin is gesteld door wijlen H. K. H. Groothertogin Sophia van Saxen-Wei- mar, prinses der Nederlanden. ftevzische Japif'en^ een SCHITTERENDE sortering tegen sterk verlaagde prijzen BARTELJORISSTRAAT 39-41 HAARLEM Telefoon 10250 (Adv tngez Med.j OORZAAK VAN MILTVUUR GEVONDEN. Infectiebron bij leverancier. KRACHTIGE MAATREGELEN GENOMEN. Men deelt ons mede: Sedert midden December 1939 deden zich gevallen van miltvuur voor, in uitgebreider mate dan voorheen, in het bijzonder in de dis tricten Zuid- en Noord-Holland en aangrenzen de districten, nadien sporadische gevallen in andere provinciën. De Veeartsenij kundige Dienst nam in de eer ste plaats maatregelen om op de boerderijen waar zich een of meer gevallen voordeden, uit breiding te voorkomen door preventieve serum injecties, hetgeen terstond gunstige resultaten gaf. Intusschen werd onverdroten gezocht naar de bron der infectie: in aanmerking genomen het vrijwel gelijktijdig voorkomen in verschillende deelen van het land. werd dadelijk gedacht aan voedsel-infectie. Verder nasporen bracht aan het licht, dat vrijwel alle gevallen terug te brengen waren naar een zelfde bron, een leverancier van beendermeel, dat verwerkt was onder de z.g. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voorkomen, door verbod van vervoer van mengvoedsel met dit beendermeel en/of bloedmeel uit deze bron, terwijl maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. Er bestaat een voortdurend contact ter zake tusschen den Veeartsenij kundigen Dienst en het Bureau voor Voedselvoorziening in Oorlogs tijd om in onderlinge samenwerking uitbreiding te voorkomen. De echte xljn niet rond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) Brak Pool bij Zwolle's burge meester in? Op aanwijzing van een hotelhouder heeft de politie te Amersfoort een Pool aangehouden, die géén visum bezat. Bij fouilleering bleek, dat de man in het bezit was van een vrij belangrijk be drag aan geld en een aantal sieraden, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De politie had het vermoeden dat zoowel het geld als de sieraden toebehooren aan den burge meester van Zwolle, bij wien eenigen tijd gele den is ingebroken. Op grond van dit vermoeden is de man naar Zwolle overgebracht en daar ter beschikking van de justitie gesteld. DIRECTEUR RIJKSACADEMIE VOOR BEEL DENDE KUNSTEN. Bij K.B. is benoemd tot hoogleeraar-directeur der rijksakademie van beeldende kunsten te Am sterdam: W. van den Berg. thans hoogleeraar bij die instelling. IN 1939 WERDEN IN HAARLEM'S DAGBLAD 48596 GROENTJES GEPLAATST. Dat is weer 1528 meer dan in 1938, niettegenstaande alle woelingen van het afgeloopen jaar. Het aantal Groentjes blijft groeien, tegen alle verdrukking in. De huldiging van mevrouw dr. J. van den Bergh van EysingaElias bij haar zestigsten verjaardag. De jubilaresse omringd door haar kinderen en leden van de Commissie van Uitvoering. Aan haar linkerhand prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Rechts op de foto biedt mej. G. G. M .de Vos aan mevrouw Van den Bergh van Eysinga een herinneringsalbum aan. lEE EN VEERTIG JAAR BURGEMEESTER. ben speciale zitting van den raad der ge- te Oud- en Nieuw-Gastel heeft de heer A. G. ktboom afscheid genomen als burgemeester, tl ambtsvervulling van 42 jaar. De 73-jarige mevr. A. M. J. Weijn, uit Groen- eifelde bij het oversteken van den Ruurlo- I weg. Zij werd dientengevolge aangereden éen benzine-auto en op slag gedood. Te Amersfoort is een militair aangehouden, i Soest een fiets heeft gestolen. De Groningsche politie heeft twee mannen [houden, verdacht van diefstal en heling nederen. In de Beethovenstraat te Amsterdam is een tige jongedame, die op het balcon van de [stond, in de bocht bij de Apollolaan uit den iden wagen geslingerd. Zij kreeg een her- pudding en een groote wonde aan het ach- fcfd. Een jongeman, die in de Noorder Amsiel- le Amsterdam op een reeds in beweging zijn- fgen van lijn 25 wilde springen, viel en kwam lijn rechter voet onder den baanschuiver te- I Zijn voet werd ernstig gewond Op den onbewaakten overweg te Empel m borlijn Den Bosch-Utrecht is Zaterdag de 14- W. de Kleyn, uit Empel, door een trein ge- p en op slag gedood. Door twee opeenvolgende hoogwaterperioden is veej schade toegebracht aan de oevers der rivieren. Door het wassende water kwamen op verschillende plaatsen de wortels der boomen bloot te liggen. Mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga—Elias 60 jaar. Veel belangstelling. Ter gelegenheid van haar 60sten verjaardag hield mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga Elias Zaterdagmiddag in Hotel Lion d'Or een re ceptie die zeer druk bezocht was. Ten einde een huldiging voor te bereiden was een Comité van Uitvoering gevormd bestaande uit mej. G. G. M. de Vos, Rotterdam; mevr. Ina Boudier—Bakker, Utrecht; dr. A. H. Haentjens, Haarlem; prof. mr. M. G. Levenbach, Amster dam; ir. Munnix, Bloemendaal; mevr. wed. mr. F. L. J. E. RambonnetSpeet, Driehuis; mr. P. Tideman, Bloemendaal en mevr. dr. C. M. Wer ker—Beaujon, Wassenaar- Bij het begin van de receptie richtte mej. G. G. M. de Vos. de voorzitster van het Uitvoerend Co mité, het woord tot de jubilaresse en vestigde er de aandacht op dat mevr. van den Bergh van Eysinga in een vlug tempo had gestudeerd, zoodat haar naaste omgeving en vrienden vol bewondering tot haar opzagen. Daarna heeft zij veel lessen gegeven, cursus sen geleid en veel publicaties doen verschijnen, waarvan de waarde hoog werd aangeslagen. Als leerlinge van prof. Bolland heeft mevr. van den Bergh van Eysinga veel gedaan voor de versprei ding der Hegeliaansche denkbeelden. Mej. de Vos bood de jubilaresse namens het comité en vele vrienden een geschenk onder cou vert aan, alsmede een album, dat In beeld en woord een overzicht geeft van haar leven, haar publicaties en de namen van haar vrienden. Mevrouw van den Bergh van Eysinga zeide in haar dankwoord o.a., dat deze middag voq,r haar een verrassing was; wel wist zij dat haar kinderen aanwezig zouden zijn, maar dat er zooveel vrienden ook uit haar studententijd ter receptie verschenen waren had haar verrast en bijzonder aangenaam getroffen: „Wij hebben altijd hard gestudeerd, maar wat hebben wij toch ook veel pret gemaakt als de begeleidende charme van den ernst van het werk". En later ook, in de Soroptimistenclubs, was er steeds de prettigste samenwerking. Het album aanvaardde de jubilaresse gaarne en dankbaar als een blij vende bron van vreugde. Ook na de huldiging kwam nog een stroom van belangstellenden mevr. van den Bergh van Eysinga gelukwenschen. Behalve de meeste comitéleden werden o.a. opgemerkt dr. J. D. Bierens de Haan, prof. mr. H. M. Methorst, de beeldhouwster Nel Bakema, mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi en prof. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar te Am sterdam. „Internationaal recht maakt deel uit van de weerbaarheid van ons volk." Prof. Van Hamel voor de Vereeniging voor Internationaal Recht. In tegenwoordigheid van den minister van Justitie heeft de Vereeniging voor Internatio naal recht Zaterdagmiddag in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage eèn bui tengewone vergadering gehouden, onder voor zitterschap van prof. mr. J. A. van Hamel. Na de aanwezigen, onder wie verschillende autoriteiten en hunne vertegenwoordigers te hebben welkom geheeten. wilde de voorzitter een kort algemeen woord spreken, nu de vereeniging voor de eerste maal in den oorlogstijd bijeenge komen was. „Ik wil er den nadruk op leggen, dat er nog even goed, zoo niet sterker dan anders aanleiding blijft, om de gedachte aan interna tionaal recht levend te houden. Een natie als de onze zal zich te allen tijde moeten vastklampen aan haar weermacht en haar geestkracht niet alleen, maar ook aan recht. Recht van het bestaan, recht van zelf standigheid, recht van internationaal respect. Dit blijven voor ons krachten in de wereld, god delijke krachten, waaraan kleinere mogendhe den zich moeten vasthouden, omdat zij de ver dediging bieden tegenover de overmacht der machtigen, tegenover geweld en niets-ontziend- heid. blijven wij het volkenrecht zien als een nationalen steun en een nationaal belang van de eerste orde. En daarom ook moeten wij thans het internationaal recht niet zien in een ledig waas van algemeenheden, maar als een zaak, die tot in bijzonderheden toe. deel uit maakt van de weerbaarheid van ons volk. Meer dan ooit is het reëel en practisch belang, tel kens onder de oogen te zien wat voor ons bin nen onze eigen nationalen kring en begrepen van ons eigen eerlijke nationale standpunt, van het internationale recht te maken is. en wat het ons geven kan. Al heeft het het thans duchtig benauwd en gesnoerd, het volkenrecht is niet een gehange ne. Ik zie het veeleer steeds als een heel klein kind, dat nog amper loopen of praten kan en voortdurend struikelt en valt. De heele familie kring is ook lang niet altijd aardig of liefderijk of tegemoetkomend jegens het wicht! integen deel. Maar. zooals in ae school voor baby-zorg wordt gezegd: ..they are meant to survive", zij zijn bestemd om op te groeien en kunnen heel wat doorstaan, heel wat meer, dan men denken zou. Dezen regel mogen wij heden ten dage ook wel weer eens voor het internationale recht uit spreken. In de zekerheid, dat wij daarbij ook spreken in vollen Nederlandschen geest, aldus eindigde prof. van Hamel zijn toespraak. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan ka pitein mr. J. D. Schepers, die een voordracht hield over „Deelneming van burgerbevolking aan verdedigingsmaatregelen". Reddingspogingen voortgezet ondanks onderdompeling in het koude water Dit is dienstplichtige H. Th. Schouten, die Zater dagmorgen op kranige wijze een meisje van 4 jaar en een jongen van 6 jaar, die in de Delft door het ijs waren gezakt, heeft gered. Op kranige wijze en met gevaar voor zijn eigen leven heeft de te Haarlem gelegerde dienst plichtige H.T. Schouten Zaterdagmorgen twee kinderen, die door het ijs waren gezakt, het leven gered. Het vier-jarig meisje A. de Z. uit de Kweek tuinstraat en haar twee jaar oudere broertje K. de Z. waren op de Delft aan het spelen op een gedeelte waar geen schaatsenrijders waren om dat het ijs daar zeer gevaarlijk was. Er stond dan ook een bord „Gevcaarlijk", terwijl ook tak kenbossen aanduidden dat het ijs daar niet te vertrouwen is. De kinderen hebben dit echter blijkbaar niet gezien en op een gegeven oogen blik zakten zij onder hevig gegil door het ijs. De kreten van de kinderen werden ook gehoord op de nabij gelegen ijsbaan a»n de Klever- laan. Soldaat Schouten, die deelnam aan mili taire wedstrijden, bedacht zich geen oogenblik; klom over de afrastering van den ijsbaan en snelde de kinderen te hulp. Toen hij echter on geveer 1V2 meter van den kant was zakte hij eveneens dor het ijs. Ofschoon hij geheel in het koude water werd ondergedompeld zette hij zijn reddingspoging onvervaard voort en het mocht hem inderdaad gelukken de beide kleinen veilig aan den wal te brengen. Daar werden zij overgenomen door een agent van de motor brigade en bij omwonenden van droge kleeren voorzien. Per taxi zijn zij later naar hun huis vervoerd. Zij hadden geen enkel letsel gekregen. Het moedig gedrag van dienstplichtige Schouten werd door zijn commandant, die hem onmiddel lijk van droge kleeren liet voorzien met enkele hartelijke woorden geprezen. Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken stelde den kranigen redder een gratis seizoen-abonnment ter' hand. KORDATE JONGENS Zaterdagmiddag had een jongetje het ongeluk door het ijs van de Brouwersvn-"- bij de Kouse- bandsbrug te zakken. Het ijs v laar zeer on betrouwbaar en het had er vo> en jeugdigen drenkeling slecht uitgezien, als niet twee flinke jongens, D. Hakkenbroek en E Stavenuiter, zich voorzichtig op het ijs hadden begeven en den knaap uit zijn netelige positie verlost. Het kind werd bij een der bewoners van de Brouwerskade binnengebracht, waarna de ouders konden wor den gewaarschuwd. Een woord van hulde voor het doortastend op treden der beide jongens is zeker op zijn plaats. Lau Ezerman ernstig ziek. Naar wij vernemen is de bekende acteur Lau Ezerman ernstig ziek Hij is in het ziekenhuis „De Lichtenberg" bij Amersfoort geopereerd. Zijn toestand is zorgwekkend. AMELAND VOORLOOPIG GEÏSOLEERD? Zaterdag is de passagiersboot „Waddenzee" van Holwerd naar Nes. op Ameland, met vijftien passagiers aan boord onderweg op de wadden in het ijs vastgeloopen. Er zet zich vele ijs op de wadden tusschen Ameland en den vasten wal, zoodat kans bestaat dat Ameland voorloopig geïsoleerd zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5