„2)e (MgeCuksuogel" BOEKEN UIT HET BUITENLAN Geen "innemen" tegen Baby's KOU "atAkkertje l MAANDAG 8 JANUARI 1940 H A A R E E M3S D A G B E A D Ernstig verkeersongeluk. Tachtigjarige man gedood. Zondagavond troffen voorbijgangers in het Kenaupank te Haarlem een bejaard man aan, die midden op den rijweg lag en geen teekenen van leven meer gaf. Zij stelden onmiddellijk de -politie hiervan in kennis, die het stoffelijk over schot naar het St. Elisabeth's Gasthuis deed vervoeren, waar een dokter den dood consta teerde. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de 80-jarige heer J. B. Bongers, een vroeger te Haarlem welbekend dansleeraar. Het lijk ver toonde eenige wonden aan het hoofd en de lin kerarm was gebroken. Daar ook de overjas,.die de heer B. droeg op verschillende plaatsen bleek gescheurd te zijn, vermoedt de politie, dat het slachtoffer bij het oversteken van den rijweg door een auto is omvergereden. Voor zoover men thans te weten kon komen is ter plaatse kort voordat men den her B. aan trof, een auto gepasseerd, die toen een oogenblik stopte, vervolgens achteruit reed, doch daarna zijn weg- weer vervolgde. Het staat evenwel nog niet vast, dat dit ook de auto zou zijn waar mede de heer B. is aangereden, daar de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat de bestuurder van deze auto alleen uit nieuwsgierigheid zou hebben gestopt. In verband met dit ongeluk verzoekt de politie eventueele getuigen o.a. een militair, die de hierboven genoemde manoeuvre van de auto zou hebben gezien, zich op het hoofdpureau van .politie te Haarlem te willen aanmelden, tot het geven van inlichtingen. De heer J. B. Bongers exploiteerde vroeger te Haarlem als dansleeraar het gebouw „Vauxhall" in de Wijde Appelaarsteeg, waar hij zijn dansles sen gaf en organiserde ook altijd met vasten avond en kermisdagen gemaskerde bals in de groote zaal van de Soc. Vereeniging (thans het Gem. Concertgebouw.) Bestrijd ze door de 3-Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om "Baby's kou (of de Uwe) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daama ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret tig voelend, valt Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct (Adv. Ingez. Med.) COMMISSIE VAN TOEZICHT M. O. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan we gens periodieke aftreding, heeft de plaatselijke Commissie van toezicht op de Scholen voor Mid delbaar Onderwijs aan B. en W. van Haarlem óe volgende dubbeltallen doen toekomen: a. Vacature dr. Th. Th. Koot: 1. P. K. J. Tervooren, arts en 2. J. H. van Beers, arts. b. Vacature mevr. mr. J. H. G. Schutte Struick: 1. Mevr. H. H. L. SterringaVan Raven, en 2. mevr. M. Waardenburg—Lindeijer. allen wonende te Haarlem. De aftredenden zijn niet terstond hierkies- baar. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 9 JANUARI 1940. Progr. I Hilversum H. Progr. n Jaarsveld en Hilversum I. Progr. UI: Keulen 8.Engeland 8.20, Keulen 9.20, Deutschlandsender 9.50, Pauze of diversen 10.10, Keulen 11.20, Ned. Brussel 12.20, Deutsch- Iandsendel 2.20, Keulen 4.20, Beromünster of Diversen plan. 4.30, Ned. Brussel 5.20, Boedapest of diversen 7.05, Ned. Brussel pl.m. 7.20, Boeda pest -8.20, Keulen pl.m. 8.45, Breslau 9.35, Pr. Brussel 9.50, Pauze 10.20, Deutschlandsender p.lm 10.25. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Engeland pl.m. 9.20, Danmarks Radio 11.20, Fransch Brussel 122.0, Engeland 12.50 Parijs Radio 1.50, Dan marks Radio 2.20, Engeland 3.50, Fransch Brussel 6.35, Keulen 7.20, Parijs Radio pl.m. 7.30; Ned. Brussel 8.50, Engeland 9.20, Ned. Brussel pl.m. 9.35, Parijs pl.m. 11.05. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.00—5.09 Schevenirtgen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operamuziek. 1. Madame Butterfly v. Puccini (verk. uitvoe ring). Solisten, koor en orkest van het Scala Theater Milaan. 2. Ouverture Fra Diavolo v. Auber, Staats- operaorkest Berlijn. 3. Faust Salve Dimora, Luigi Fort. 8.0012.00 Diversen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid ƒ2000, over lijden ƒ400, verlies van een hand, voet of oog 200, beide leden van een duim 100, één lid van een duim 50, alle leden van een wijsvinger ƒ60, één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een ande ren vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. L usfe/oos (Adv. ingez. Med.) Oude man onder tram geraakt. In zorgwekkenden toestand naar het Diaconesscnhuis. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de 75'jarige 'voetganger W. E. S. onder een tramtrein van de lijn Haarlem—Leiden geraakt. Het slachtoffer wilde het tramspoor op de Dreef tegenover de Hazepaterslaan oversteken. Waarschijnlijk is hij toen gestruikeld. Hij kwam onder de baanschui- ver van de tram terecht en kreeg een bloedende hoofdwonde. Door het opvijzelen van de tram kon hij worden bevrijd. Nadat O.D. en een Officier van Gezondheid de eerste hulp hadden verleend, is het slacht offer in ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het tramverkeer in de richting HaarlemHeemstede ondervond ongeveer 20 minuten vertraging. De politie ver zoekt hen, die getuige van dit ongeval zijn ge weest, zich te willen melden aan het bureau Smedestraat. Het Christelijk Onderwijs te Haarlem Een nieuwe U.L.O.-school in Haarlem-Noord. Bij raadsbesluit van 18 Jan. 1939 werd door den Haarlémschen raad medewerking verleend aan de Vereeniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs tot stichting van een bijzondere school voor U.L.O. op een nader aan te wijzen terrein in de omgeving van den Rijksstraatweg, welk gebouw ruimte zou bieden voor 125 leer lingen in 5 lokalen. Het schoolbestuur bericht thans, dat het nader heeft besloten de voorgenomen stichting van zijn school voor uitgebreid onderwijs (Prinses Ireneschool) zoodanig uit te voeren, dat in plaats van 5 leslokalen gebouwd zullen worden 8 leslo- walen en een gymnastieklokaal, terwijl de school ruimte zal moeten bieden voor 155 leerlingen. De reden van deze wijziging is gelegen in het feit, dat door het schoolbestuur overeenstemming werd bereikt met het bestuur der Vereeniging tot. Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem (welke vereeniging ook plannen had ten opzichte van den bouw van een school voor uitgebreid lager' onderwijs in het Noorden der gemeente) om de door adres sant te stichten school gemeenschappelijk te exploiteeren. De kosten zijn nu geraamd op f 154.000. Over deze plannen zijn B. en W. met het be stuur in overleg getreden. Het komt hen voor, dat het gewenscht is den bouw met 8 lokalen en een gymnastieklokaal spoedig te doen uitvoe ren; zoodanige bouw zal immers thans goed- kooper kunnen worden verkregen, dan wanneer later de school met 3 lokalen moet worden uitge breid. Het is de bedoeling d.e nieuwe school te bouwen op ten. terrein aan de Hiaslaan. BRANDJE AAN DE BAKENESSERGRACHT. Zaterdagmiddag ontstond een begin van brand in een electrotechnische werkplaats aan de Ba- kenessergracht te Haarlem. Een werkbank en eenig gereedschap werden vernield, terwijl een klein gedeelte van de werkplaats door de vlam men werd aangetast. Verzekering dekt deze schade. De brand ontstond doordat een knecht een brandende lucifer na gebruik op den met petro leum doordrenkte vloer liet vallen. De brand weer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur met een slang op de waterleiding. VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Dem. Bond houdt Donderdagavond haar jaar vergadering in hotel Lion d'Or aan den Kruis weg. Behalve de jaarverslagen stelt de agenda aan de orde: „Verkiezing van twee bestuursle den. Mevr. E. L. C. KooimanDankmeijer en de heer P. Westerling treden periodiek af en zijn niet herkiesbaar. VERKOOP GROND. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor. aan H. Bijl te Haarlem tegen den prijs van f 9600, in totaal in koop af te staan grond gelegen aan de Dutrystraat, groot pl.m. 865 M2, zulks met de bestemming om op dien grond zes woonhuizen te bouwen, elk; bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin. ROTTERDAMSCHE DAMES willen ook genoemd worden als verbruiksters van JOZO en NEZO voor alle spijzen. Zuiverder zout bestaat er volgens deze dames niet. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Orkest Vereeniging ZONDAGNAMIDDAGCONCERT. De herhaling van de JJ. Vrijdagavond gespeelde Sinfonia op het Zondagmiddag concert is voor mij aanleiding om even terug te komen op de kwestie die ik in mijn vorig verslag te berde bracht, n.l. of deze Sinfonia gelijk is aan het eerste Brandenburgsche Concert. De overeen komst van toonsoort en blazersbezetting gaven grond tot die veronderstelling, en die is gebleken, niet onjuist te zijn. Inderdaad bevat de Sinfonia drie van de vier deelen, waaruit het Brandenburgsche Concert bestaat, dus, in een vergelijking uitgedrukt: S 3/4 Br. C.. Onwelkom was de herhaling zeker niet. Voor eerst gaf ze gelegenheid nogmaals het verdien stelijk spel der blazers te waardeéren en in 't bijzonder den lsten hoornist bewonderend te volgen bij zijn welgeslaagde stijging baar de zeer moeilijk bereikbare ultra-hooge c (die op F- hoo-rn natuurlijk als f klinkt). Voorts konden we de harmonische gedurfdheden in het Adagio nu eens rustiger ontleden. Deze geven aanleiding- tot dissonanten, welker stelselmatige opvolging doet veronderstellen, dat we er opzettelijk over tredingen van conservatieve wetten in hebben te zien, maar die ook het gevaar meebrengen, dat de hoorders correcte uitvoering als foutieve doen opvatten. Mocht dit het geval zijn, dan wil ik hen gerust stellen: het staat er zóó als het gespeeld werd. Mozart's „Symphonie concertante" voor viool, altviool en orkest .volgde. Zij is het belangrijkste en voor de solisten ook wel het moeilijkste van Mozart's meervoudige Concerten en blijkens het no. 364 van Köchels Verzeichniss ongeveer in denzelfden tijd als het Concerto voor 2 klavieren (365) geschreven. We hebben het werk hier meer malen gehoord. De bezetting der solopartijen wisselde, maar telkenmale schonk het werk zelf opnieuw genot door de frischheid der con ceptie en de schoonheid der melodieën. Ditmaal waren Lida VarenkampLangerveld en Renate Zwaardemaker de solisten. Beider samenspel was doorgaans zeer goed; individueel genomen be vredigde het spel der altiste meer dan dat der violiste, omdat eerstgenoemde een nieuwe verschijning op het Haarlemsche podium steeds zuiver, maatvast en goed gefraseerd speelde, hetgeen men van het spel der violiste niet steeds getuigen kon. De schoone toonkwaliteit der alt viool mag nog speciaal genoemd worden. Het orkest begeleidde goed, alleen soms wat te sterk. De Symphonie van Franck besloot het na- middagconcert.De uitvoering van dit werk onder Marinus Adam's intelligente en bezielde leiding is reeds zoo vaak met waax-deering vermeld, dat ik voor ditmaal kan volstaan met een bijzonder woord van lof voor die harpiste. De dames VarenkampLangerveld en Zwaar- demaker ontvingen fraaie bloemen. K. DE JONG ALS ÜWAAREFN LA DDF R ZOEKTX ALS l/W VROUW EEN 0IENSTM6»S"3B NOODl 6 WEEFT, OF EEN MAAI - MACWlf\J£F TEROlERA/AMe, OP ALS VVS DOCHTER. EEN TWEEDEHANDSCH P/AMO WIL HEBBEN, «IFS CAN DG SNELSTE EN GOEDKOOPS METHODE DE NIEUWE „PRIX GONCOURT". E „Prix Goncourt", welke ieder jaar de eerste helft van December wordt toegekend, is de belangrijkste Fransche letterkunde-prijs en vormt telkens op nieuw het onderwerp van talrijke beschouwin gen. Men heeft kunnen lezen dat de eer ditmaal te beurt viel aan den auteur Philippe Hér ia t voor zijn roman „Les enfants gates" en natuurlijk is ook dezen keer de toekenning van verschillende zijden gecritiseerd. Hériat kreeg den prijs ook met die kleinst mogelijke meerderheid: zes van de tien leden der jury keurden zljin boek de eer waardig. Doch ook Hériat's artistiek verleden zal bij dit alles een woordje hebben meegesproken: men heeft hem nl. vrijwel nooit als een „serieus" kunstenaar beschouwd. Hij heeft zich totnogtoe bijna voornamelijk bezig gehouden met tooneel en film; met Marcel l'Herbier is hij altijd een der geestdriftigste voorvechtei-s geweest van de Fran> sche film. Hij trad in verschillende films en too- neelstukken als acteur op men herinnert zich wellicht de avant-garde-film „En rade" van Ca- valcanti, waarin hij meespeelde en welke naar een novelle Van hem werd opgezet en daarna vertrok hij naar Hollywood om daar als scenario schrijver en technisch adviseur voor Fransche films werkzaam te zijn. In zijn vrijen tijd schreef hij intussdhen enkele romans, die over het algemeen weinig belang stelling trokken: eerst „L'innocent", een Freu- diaansche liefdeshistorie, daarna een satyrisch boek „La main iendue", vervolgens „La foire aux garqons", een panorama van de bandeloosheid der na-oorlogsche jeugd en ook nog het boek „L'araig- née du matin", waarin hij verwerkte wat hij in de jaren 19141918 als soldaat aan het front heeft meegemaakt. Door de toekenning van den „Prix Goncourt" is hij inmiddels geheel op'het eerste plan geschoven. Komt hem die onderscheiding als literator toe? Kan hij de vergelijking doorstaan met de vele be langrijke kunstenaars, die vóór hem dezen prijs ontvingen? Het ligt voor de hand, dat men voor de beant woording dezer vragen in de eerste plaats zijn thans bekroonden roman raadpleegt. De lezer leert Hériat dan ook onmiddellijk kennen als een auteur van internationale oriëntatie: het boek begint op een hooge verdieping in het befaamde Rockefeller Centre te New-York, waar men de vrouwelijke hoofdpersoon van den roman leert kennen op het oogenblik, dat zij na een tweejarig verblijf Amerika naar haar vaderland zal terugkeeren. Deze inzet toont Hériat dadelijk van zijn beste zij de: hij is een levendig opmerker van alle dingen om zich heen en hij verwerkt zijn indrukken in een prettigen stijl. Hij heeft misschien door zijn werkzaamheid in de filmindustrie? een scherp oog voor karakteristieke détails; men moet tijdens het lezen van zijn roman inderdaad telkens aan een film denken en er zal wellicht zeer weinig voor nood'ig zijn om „Les enfants g&tés" om te zetten in een vlot en boeiend filmscenario. Agnès Bpussardel zoo luidt de naam van de jonge vrouw keert overigens met gemengde ge voelens naar huis terug. De aanleiding tot haar tamelijk overhaast vertrek is het teleurstellende einde van een romantisch liefdesavontuur met een jongen, Amerikaanschen architect. Hun verhou ding, wonderlijk stil begonnen, hield geen stand: het verschil tusschen den vlotten jongen en het vrij stille, zelfbewuste meisje was te groot. Agnès besefte het zelf en.trok zich terug. Plotseling her innerde zij zich haar ouderlijk huis, voelde dat niets haar meer aan Amerika bond en-besloot haar leven opnieuw te beginnen in den kring van haar naaste familie. DoCh ook in Parijs wacht haar niets dan teleur stelling. De Boussardels vormen een typische géldfamilie: een geslacht van beursmen-sohen, dat geen andere levensnormen kent dan effecten en geld, vami vader op zoon vergroeid met een aantal opvattingen, die ieder waarachtig leven hebben misvormd en verminkt. Mauriac is in het uitbeel den van dergelijke families een ongeëvenaard meester en de Boussardels zouden in een roman van hem uitstekend op hun plaats zijn, doch ook Hériat beeldt deze aan het goud geketende wezens ongemeen boeiend uit, niet zoo meedoogenloos dramatisch als Mauriac, maar met een even lich ter, wrang cynisme, dat over het geheel genomen zeker niet minder doeltreffend is. Zijn schildering van dit pijnlijke milieu, dat niettegenstaande alle gewichtige allures toch zoo zielig en bekrompen blijkt, is uitmuntend geslaagd en de reacties daar op van de teruggekeerde dochter hebben hem de zuiverste pagina's van zijn boek geschonken. Agnès levert deze familie, aanvankelijk veel stof tot achterbaksch geklets en zij voelt zich ook hier geheel verlaten, maar plotseling wordt de aandacht van haar afgeleid door de thuiskomst van haar achterneef Xavier, die zeven jaren tot hei-stel van zijn gezondheid in Davos vertoefde. Ook Xavier voelt zich in den naargeestigen kring der Boussar dels een vreemde en zoo worden zij bijna als van zelf naar elkaar toegedreven: twee uitgestootenen in eigen huis. Toch geeft Xavier na verloop van tijd de voorkeur aan een tweede vertrek; zijn zwak ke, weerstandlooze natuur is tegen het gekonkel niet opgewassen en hij gaat naar de Zuid-Fransche kust om daar tusschen de eenvoudige bewoners van een klein visschersdorp een stil bestaan naar Op een ochtend in de lente maakte Dinges een praatje met den fietsenmaker uit de buurt. En toen de laatste van de reis plannen hoorde, zei deze: „Weet U wat U doen moest, mijnheer Dinges Een tandem koopen, want daarmede kunt U heerlijke tochtjes maken!" „Dat is een goed ideel" riep Dinges uit* De fietsenmaker liet een groot aantal van zijn tandems zien. En mijnheer Dinges draaide er vergenoegd omheen. H(j bekeek ze met kennersblikken, voelde aan de banden en informeerde naar den prys. Deze viel nogal mee, zoodat de overeen komst spoedig gemaakt was: Dinges be- steegjje tandem en reed naar huis. Mevrouw Dinges keek haar oogen uit, toen manlief zoo sportief voor de deur reed en nog dienzelfden middag ging zij haar inkoopan doen: de reis per tandem moest direct begonnen worden, want van uitstel kwam toch maar afstel. Het echt paar was er zeker van, dat deze vacantia heerlik zou zön..„,« eigen zin te kunnen leiden. Agnès blijft allet ter, niemand bekommert zich om haar. Dan verschijnt plotseling weer haar Amei sche vriend ten tooneele; een Europeesche reis voert hem ook naar Parijs. Hun korte, i tische ontmoeting vol van herinnering en telé hng, brengt haar tegenover de familie weer lijke moeilijkheden. Zij heeft niemand om hal te kunnen openleggen dan Xavier, zij reist nq toe en hij vraagt haar met hem te trouwe huwelijk wordt in den kring der Boussard) eenige bevreemding begroet en wanneer Xa Parijs voor een soort familieraad wordt g| maakt men het hem zóó moeilijk, dat hij d een raam te springen een eind aan zijn levei te maken. Agnès blijft met haar kind alléén teruggetrokken in het kleine visschersdorp Zuidkust, volledig vervreemd van de fami haar alléén nog noodig heeft wanneer een j kelijke erfeniskwestie op even onsmakelijke moet worden geregeld. Dit is haar laatste met de Boussardels; zijn ziet, dat alleen het gj den scpeter zwaait en keert zich vol verdriet bittering af, zich voor de toekomst uitsluiten! bezinnend op haar eigen leven en het lev haar kind t Zoo eindigt Hériat zijn dramatische fami niek, waariri hij de lotgevallen van het „gebj de" geslacht der Boussardels met fijn cynij met ongemeen scherp observatie-vermogen i derd heeft. Zooals ik reeds schreef,, draagt deze milieu-schildering vaak een vergelijkil gelijksoortige episodes uit boeken van aan den lezer op; hoewel men dan beseft dat' nimmer het grandioze, sombere meesterschl Mauriac evenaart, blijkt de nieuwe winnd den „Prix Goncourt" toch een auteur van b« scherpzinnige en ook diep-menschelijke b( heid. In zijn weergave van de Boussardels men het ontspoorde en misvormde leven v| geheele klasse, de voosheid van een geheel geld gebaseerde schijn-aristoeratie, die voor d ten van een waarlijk menschwaardig bestas slagen blind is. óln dit opzicht kan men zijn bijzondere scheiding ongetwijfeld billijken, want hoej nog niet in „Les enfants- gatés" tenmiij een auteur van de meesterklasse is, zijn roi in opzet en uitwerking hoogst representatie een deel der huidige samenleving, dat er zii ledig in weerspiegeld weet. Hériat is, nu j „Prix Goncourt" won, voornemens de film d toe te keeren en zich in het vervolg geheel) literatuur te wijden. Wanneer hij erin slaagt j kwaliteiten, welke „Les .enfants gat,és" bei verder tot ontwikkeling te brengen, kan ve) nog zeer veel goeds worden verwacht. GABRIëL Philippe Hériat: „Les enfants gatés". R- F. Gallimard, Paris 1939. Concert H. O. V. Solist Theo van der Pas. Het concert der H.O.V. van Woensdag zal dag worden gegeven en door Marinus 'Adanj den geleid. Theo v. d. Pas, de geziene gast) H.O.V., zal het pianoconcert van Grieg v« gen en met concertmeester Gijs Beths en dei fluitist Joh. Spies de obligaatpartijen spele! het vijfde Brandenburgsche concert van J. S, voor strijkorkest en deze combinatie. De orkest-bijdragen bestaan uit de Syrri in Es gr. terts van Mozart, en het symphonisl dicht „Le chasseur maudit" van Cêsar Frai PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma boekhouden Vereen, van Leeraren in dn Handelswetenscli te Amsterdam mej. N. van Zanen te Haarlet HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGIN Voor de leden der Haarlemsche Handelsvé ging zal Prof. R. Casimir in het Middenstai op 17 Januari a.s. een lezing houden over: ciale en ethische beteekenis van der- Middi Het bestuur deelt mede, dat het iii de bed ligt, meer lezingen, waarin dergelijke ondc pen worden behandeld, te organiseeren. KENNEMER FOTOKRING. De jury bestaande uit de heeren J. C. !ty W. P. Woutersen kende de volgende prijz* o,p den 5en Kerstsalon: Ie prijs: mevr. 2e prijs de heer J. Stoelman, 3e prijs de C. Uhlenbroeck en 4de prijs H. de Groot. Woensdagavond 17 Januari wordt in de fceit „Vereeniging" een ledenvergadering den, waar de voorzitter een oritische bescho zal houden over de foto's van den 5en Kers) VEREENIGING TOT BEHARTIGING VAA ONDERWIJS IN DE STAATSWETENSCHA De jaarvergadering der Vereeniging tot 1 tiging van het onderwijs in de Staatsu schappen, onder leiding van den voorzitte A. H. M. Albregts te 's Gravenhage geh< benoemde bij acclamatie den heer D. van uit Utrecht tot bestuurder in de plaat, mr. F. Vorstman uit Haarlem, die onder betuiging volgens rooster moest aftreden, bestuurslid. Een bespreking van de vrijstellingen staatshuisoudkunde bij het H.B.S.-examen een overzicht van de factoren en inzichte de ontwikkeling tot den huidigen toestan< ken te hebben bepaald. Mej. mr. M. H. Koderitsch bracht enquetrice vervolgens verslag uit over he derwijs in de staatswetenschappen aan de delbare meisjesscholen, waarna een progra op verzoek van den wethouder van ond te Haarlem door den heer C. J. E. Dinau gesteld, na overleg met mej. Kode door den eersten werd toegelicht. In de middagbijeenkomst besprak pro M, J. Langeveld de staatsburgerlijke opvo der jeugd in de middelbare-schooljaren Na beantwoording van verschillende v was het woord aan prof. mr. C. W. de Vrie inleiding van zijn voordracht over de mo oorlogsvoering en het publiek recht wees sj de groote verantwoorde lij kheid van docó in het hooger en middelbaar onderwijs b; doorgeven van wat door de grootste de over staatsrecht en staatsleer wei*d gevo Wat over 30 jaar wordt gedacht zal in toonen van wat wij nu zeggen. Spr. is over ook nu nog onbewust te leven en te denke der den druk het is vriendelijk bedoe van zijn gyminasiumleeraren. VERHUUR PERCEEL. B. en W. van Haarlem stellen den Raad aan de N.V. Haarlemsche Auto Central) wederopzeggens doch uiterlijk tot 1 Jal 1947 in huur af te staan het perceel aa Ripperdastraat no. 2 met de toestemming opstal te doen sloppen, nadat - binnen een B. en W. "-.e bepalen termijn genoemd nool -ch en bedrag van 4500 in de gem te kas zal hebben gestort en onder bepaling de huurprijs van den dan vrijgekomen f 150 per jaar zal bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6