£aahste> BeriM&t BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam MA A N D A G S JANUARI 1940 HÏ'AKCEM'S D A G B E AD 9 Nieuwe tactiek van de Finnen. KOPENHAGEN, 8 Jan. „Berlingske Tidende" meldt uit het noorden van Finland dat de Rus sen tijdens eenige schermutselingen ten zuiden van Suomussalmi met gas hebben geëxperimen teerd en in sommige gevallen dynamietbommen gebruiken. De Finnen hebben thans een nieuwe tactiek om de Russische tanks tegen te houden. Zij versperren de wegen met boomstronken en schieten op de Russen die de tanks verlaten om de versperringen op te ruimen. Nikkanen ernstig gewond Volgens het zelfde blad is de beroemde Fin- sche athleet Javeliner Nikkanen ernstig ge wond. De correspondent van „Berlingske Tidende" in Helsinki meldt dat de bekende Finsche schrijf ster Sally Salminen uit het buitenland terugge keerd is en zich ter beschikking van de nationale verdediging gesteld heeft. (United Press). De rampen in Turkije. ij j ISTANBOEL, 8 Jan. De regens, overstroo- l mingen en de lage temperaturen benevens de da- il gelijks opvolgende bevingen maken dagelijks de doodenlijst, welke tusschen dertigduizend en vijf— it tigduizend geschat wordt, langer. Daar het den ij redders niet mogelijk is sommige districten te be- ai reiken, zal het weken, waarschijnlijk zelfs nog lij maanden duren, alvorens een officieele lijst be- jj beschikbaar is. De tot op heden bekende cijfers I zijn 18.732 dooden, 11.838 huizen verwoest, 93 dor- vjpen volkomen weggevaagd, Gedurende het laatste etmaal werden weer d schokken waargenomen in Bergama, Yozgat, To- u kat, Niksar, over de aangerichte schade is nog niets bekend. (United Press). jj Dezen winter geen groote slag meer aan het Finsche front? j KOPENHAGEN, 8 Jan. De „Berlingske Tidende" bericht dat de slag, die thans in het Salla-dis- trict waar de temperatuur thans 30 gr. onder nul is gevoerd wordt, wellicht de laatste van dezen winter zal zijn. Boeren graven achter de voorste linies schuilplaatsen. Hetzelfde geschiedt d achter de Russische linies, hetge ener op schijnt te wijzen, dat een stabilisatie in den oorlogs toestand op komst is. In een Ruscsische schuil plaats, die door de Finnen veroverd werd. vond men de bevroren lijken van 250 verdedigers. United Press). Engelsch schip van 3000 ton gezonken. LONDEN. 8 Januari (Reuter.) Het Britsche J Bchip „Cedrington Court" metende 3000 ton, is i Zondag aan de zuidkust van Engeland na een "J ontploffing in tien minuten tijd gezonken. De uit 34 personen bestaande bemanning is gered. Een scheepsjongen werd eenige meters de lucht ingeslingerd, doch hij heeft alleen een been ge- r1 prolken. Schepen in den storm vergaan. Scheepsramp bij Korea eischt vele dooden. Uit Keijo (Korea) 7 Jan. In de Koreaansche zee- y engte bij het eiland Tsjoesjima is een motorbarkas, h 'die op weg was van Korea naar Japan, in noodweer vergaan. Men vreest dat 20 opvarenden verdron- ken zijn. Veertien passagiers zijn door een vis- schersvaartuig gered. N Uit Istanboel: Het uit Alexandrette met 200 pas- e sagiers en een belangrijke lading terugkeerende stoomschip „Tiphan" werd door den storm op de j kust bij Alanya geworpen. De positie van het schip n is kritiek, a Engeland verliest weer drie schepen. Alle op mijnen geloopen. Het 8317 ton metende Engelsch schip „City of Marseilles" is Zaterdag bij de Schotsche oostkust op een mijn geloopen en heeft midscheeps ernstige schade gekregen. Een lid der bemanning, een Laskaar, kwam om het leven, 13 Britsch-Indiërs werden gewond. Het schip is Zondag een haven binnengesleept. De Engelsche trawler „Eta" is gezonken door ontploffing van een mijn/welke in een net gevan gen was. Zes leden der bemanning zijn aan land gebracht in een haven aan de oostkust van Enge land. Tenslotte is het Engelsche s.s. „Towneley" (2888 ton) Zondag ter hoogte van de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning konden worden gered. Ook een Duitsch schip verongelukt. Reuter meldt uit Oslo dat het 5062 ton metende Duitsche s.s. „Frankenwald" van de Hamburg— Amerika lijn Zaterdag bij Steinsund aan de Sog- nefjord, ongeveer 70 Kilometer ten noorden van Bergen, gezonken is. De uit 48 koppen bestaande bemanning en de twee Noorsche loodsen zijn door een Noorschen torpedobootjager gered en naar Bergen gebracht. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. De proc,-generaal bij den Hoogen Raad heeft ge concludeerd tot verwerping van een cassatieberoep van Mr. Rost van Tonningen tegen een veroordee lde?, tot f 100 boeté wegens beleediging van den minister van Justitie, welke beleediging was ge pleegd in een artikel over de zaak-Oss in „Het Na tionale Dagblad". HAARLEM, 8 Januari. Bevallen 5 Januari: S. Slurink—Koelma, z.; A. Besse—Dekker, z.: A. F. OvertoomDonsen, d.; M. G. W. BindelsKorremans, z.; 6 Januari: C. C. Puyfelik—ter Metz, z.: M. BosniaWij- nands. z.; J. W. C. MeijerDisco, z.; M. A. Olk Iselhorst, z.; 7 Januari:'M. HartEberl, d.; G. M. PotLager weij, z Cli. W. GeerlingsFlor ie. e.: E. J. M. HoekVisse, d.; Overleden 5 Januari: A. LimbachAshoff, 72 j., Parklaan: F. Laven, 59 j., Vrouwehekstraat; 6 Januari: B. T., 14 j., d. v. K. Fr. Varkensmarkt: Ch. Konijnenburg, 81 j.. Velser- 'j Straat; C. M„ 3 jz. v. A. Baars. G. van Aemstel- I straat: H Boeré. 60 j. Leidschevaart; J. S.. d. v. H. Boerrigter 9 m Zuidpoldsrstraat: K. van der Horst. 48 j., Korte Annastraat.; 7 Januari: |W. J. Alderliesten. 82 j.. Schotersingel; J. van peenen, 80 U Kruisstraat. De zaak Jo de Nigtere. Het meisje niet in Den Bosch gezien. AMSTERDAM 8 Januari. De politie van het bureau Marnixstraat hier ter stede verzoekt ons te melden dat het meisje, dat men in de laatste weken van December in Den Bosch, ventende met brief kaarten, heeft gezien en wier opsporing de com missaris van politie te Den Bosch had gevraagd, omdat men in haar Jo de Nigtere had meenen te herkennen, de vermiste niet is. Het bleek een Amsterdamsche te zijn, die met een blinden man is getrouwd en die beiden in hun onderhoud voorzien met den verkoop van prent briefkaarten. DE NATIONALE WONINGRAAD. Zaterdag werd de zes en twingtigste jaarlijksche ledenvergadering van den Nationalen Woningraad te Amsterdam voortgezet. De voorzitter van den Woningraad, de heer L. v. d. Wal, hield een inleiding over het inrichten van schuilruimten in woningwetwoningen. De voor bereiding voor deze bespreking was geschied door een tweetal rapporten van deskundigen, welke zoowel de technische zijde der luchtbescherming als de financieele aan een grondig onderzoek hadden onderworpen. De commissie heeft een onderscheid gemaakt tus schen afwerende en beschermende maatregelen. De eerste vormen overheidstaak, de tweede kunnen ook door particulieren genomen worden. Het rapport wil slechts een handleiding zijn voor de woning- bouwvereenigingen. Betreffende de financiering merkte spr. op, dat men niet kan volhouden, dat de overheid deze be scherming moet financieren. Men kan 't standpunt niet verdedigen, dat de over heid voor de bescherming van woningen van wo- nmgvereenigingen gelden moet beschikbaar stellen. De particuliere woningen hebben dan evenveel recht en de overheid heeft daartoe geen financieele middelen beschikbaar. Het treffen van maatregelen is de zaak van de volkshuisvesting. Ieder persoonlijk heeft deze kosten te dragen. Bij nieuwbouw kunnen de kosten in de huur verdis conteerd worden. BOUW VAN BRUGGEN MET VIADUCTEN. Ged. Staten der Prov. Zuid-Holland hebben aanbesteed: het maken van een tweetal bruggen met aansluitende viaducten in het in aanleg zijnde weggedeelte RijnsaterswoudeHaarlem- mermeerpolder over de Drecht en Leidschevaart, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken, gelegen in de gemeenten Woubrugge, Rijnsaterswoude en Leimuiden. De laagste in- schrijfster was de N.V. P. C. Zanen te Heem stede voor f 375.800. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 260—261%. Philips 127. HollandAmerikan Lijn 93. Beth. Steel 59 3/4—60. U. S. Steel 49. Republic Steel 23%. VOORBEURSOVERZICHT. Het koerspeil op de Amsterdamsche Wissel markt vertoonde heden morgen practisch geen verschil met het niveau van jj. Zaterdag. De markt had dientengevolge een zeer rustig ka rakter en de affaire was opnieuw beperkt. Was de Amerikaansche dollar jj. Zaterdag opge- loopen tot 1.88 op plaatselijke aankoopen. van morgen deed zich daarin een reactie voor en kwam het Amerikaansche devies weer terug op 1,87-Ü Factoren, welke eenigen invloed van beteekenis op het verloop van de wisselmarkt in het algemeen konden uitoefenen, waren niet aanwezig, zoodat de koers varia ties van minimale beteekenis waren. Het pond sterling bleef onge wijzigd op 7.37% a 7.38 en wat de overige devie zen betreft, ook hierin waren de veranderingen niet groot. Voor de Rijksmark werd vernomen 75.30 a 75.40, voor de Fransche franc 4.18 a 4.18%, voor de Belga aanvankelijk 31.39 a 31.41. waarna het Belgische devies iets opliep tot 31.42 a 31.44. De Zwitsersche franc werd vernomen op 42.10 a 42,12. Ook de Noordelijke wissels ver toonden geen verandering van beteekenis. Op de termij nmarkt waren termijnponden iets ge stegen met een disagio van 2 3/8 en 7 3/8 cents, resp. voor een een- en driemaandsch noteerin gen. hetgeen resp. Yi en V- cent hooger was dan Zaterdag. Het agio voor dollars deed heden morgen 5'16 voor de een-maandsch en 1 cent voor de driemaandsch noteering. Het voorbeurs-effectenverkeer had een bui tengewoon stil verloop en kenmerkte zich door een vrijwel volkomen gemis aan affaire. De koersen, zoowel van de lokale als de Amerikaan sche afdeelingien bewogen zich om het vorige niveau. UITVAART RES.-EERSTE LUITENANT TH. H. J. COPPERS. VOORBURG, 8 Januari. Op de R.-K. begraaf plaats naast de Sint Martinuskerk te Voorburg is vanmiddag onder groote belangstelling teraarde- steld het stoffelijk overschot van den Donderdag middag jl bij Pernis verongelukten invlieger van de Koolhover.fabrieken, den reserve-eersten-luite- nantvlieger Th. H. J. Coppers. Vele, zeer vele belangstellenden waren op de zen triesten wintermorgen naar Voorburg geko men om den zoo bekenden en in breeden kring zoo populairen vlieger de laatste eer te bewijzen. Het kerkgebouw, waar een uitvaartdient werd gehou den was vrijwel geheel gevuld. De dienst werd o.m. bijgewoond door de heeren F. Koolhoven en H. Walaardt Sacré, directeuren van de Koolhovenfabrieken, de heeren J. Mees en C. van 't Groenenwoud, commissarissen van deze vennootschap, verder door ingenieurs en talrijke employés van de Koolhovenfabrieken. Na afloop van den dienst werd de kist door 12 onderofficieren, behoorende tot de tweede verken ningsgroep van het tweede luchtvaartregiment naar buiten gedragen. Vier officieren-vliegers fun geerden als slippendragers. Op de kleine begraafplaats naast het kerkge bouw was de belangstelling eveneens byzonder groot. Namens den minister van Defensie was hier aan wezig de garnizoenscommandant van Den Haag, luitenant-kolonel J. Knel. Het detachement militairen, dat de gebruike lijke eerbewijzen bracht, stond, onder commando van ritmeester J. B. A. F. van Eekelen, het vuur peloton onder commando van den eersten luitenant E. Outmans. De beaarding en de absoute werden verricht door pastoor Möller. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.38. Berlijn 75.35. Parijs 4.18. Brussel 31.45. Zwitserland 42.15. New-York 1.8713/16 12.— uur. Londen 7.37 3/4. Berlijn 75.35. Parijs 4.18 1/4. Brussel 31.43. Zwitserland 42.11. Kopenhagen 36.20. Stockholm 44.70. Oslo 42.62%. New-York 1.87 3/4. Italië: a. Vrye lire 9.55. b. Reislire 8.60. c. Bankpapier 6.50. DRIEHUIS HET CREMATORIUM. In 1939 hadden in het Crematorium der Ver- eeniging voor facultatieve Lijkverbranding 976 crematies plaats tegen 870 in 1938. Een ver meerdering dus van 106 of ruim 12 pet. Van de gecremeerden behoorden 563 tot het mannelijk en 413 tot het vrouwelijk ge slacht Den Haag had de meeste crematies, nl. 228, Amsterdam volgt hierop met 191. Rotterdam had er slechts 46. Naar den godsdienst behoorden 538 tot een of .ander kerkgenootschap en 438 tot geen kerk. Van de eerstgenoemden waren 336 Neder- landsch Hervormd, 40 Remonstrantsch, 66 Doops gezind, 43 Luthersch, 21 Israëlietisch, 12 Roomsch-Katholiek en 20 van een ander kerke lijke gezindte. SANTPOORT PERSONALIA. Donderdag a.s. hoopt de heer A. Molenkamp alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van het Provinciaal Zieken huis. VARA-AVOND. De afdeeling SantpoortBloemendaal organi seert Zondag a.s. een feestavond in „Vreeburg" waarop het gezelschap „Teun Klomp en zijn Makkers" zal optreden. HAARLEMMERMEER JONGEN DOOR HET IJS GEZAKT. Een jongen, de 15-jarige G. K. die zich Zater dag op het ijs in de Genievaart alhier dat op enkele plaatsen door slechte plekken onbetrouw baar was had begeven zakte er plotseling door. Een passeerend wielrijder, die op 't hulpgeroep van den knaap toesnelde om hem uit z'n benarde posi tie te bevrijden, slaagde daarin spoedig, zoodat de jongen met den schrik en een nat pak vrij kwam. Toch was hij door het gebeurde zóó van streek geraakt, dat de wielrijder het noodzakelijk achtte hem op z'n fiets naar huis te brengen. DE WITTE VLAG De witte vlag wordt te Hoofddorp in den wal kant van de Hoofdvaart uitgestoken, ten teeken dat de gemalen werken en het water onder het ijs wordt weggezogen. Het berijden is dan ge vaarlijk er ontstaan groote scheuren en men loopt kans ook op plaatsen waar het ijs dik y>, erdoor te zakken. Dit overkwam Zaterdag een militair uit Am sterdam, die nabij Hoofddorp op deze vaart reed. Hij zakte tot de schouders in het koude water, doch wist zichzelf gelukkig uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Een besteller uit Amsterdam was zoo welwillend den drenkeling mee te nemen naar de hoofdstad. „GEZELLIG SAMENZIJN" BESTAAT 20 JAAR. Het is deze maand twintig jaar geleden dat de populaire tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" werd opgericht. Gedurende al die jaren bezorgde deze vereeniging haar leden en donateurs gezellige avonden, waar goede stukken werden opgevoerd. Het is niet alleen daarom, dat deze tooneelvereeniging a^e populariteit verwierf Het bestuur toonde dikwerf een open oog te hebben voor het vereenigingsleven in het al gemeen van waar 't bij machte was, werd mede werking verleend Bij de opvoering van openluchtspelen door de Oranjevereenlging stond „Gezellig Samenzijn" paraat en zorgde voor het welslagen. Gaf de Orkestvereening een uitvoering, „Gezellig Sa menzijn" zorgde voor variatie van het program ma. Dit bestuur verzorgde reeds zestien maal voor de Jeugd van Hoofddorp en omgeving het Sint Nicolaasfeest en maakte hiervan een groote ge beurtenis. De vereeniging had gemeend leden en dona teurs een nationaal tocneelconcours aan te bieden, doch door tijdsomstandigheden moest dat worden opgeschort naar het 25 jarig be staan. Ongemerkt kan dit feit toch niet voorbijgaan VELSEN De heer P. Bosman overleden. Was gedurende vier jaren wethouder voor Sociale Aangelegenheden. In zijn woning aan den Zeeweg te Driehuis is op 69-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer P. Bosman, oud-wethouder voor Socialè Aangele genheden. De overledene woonde reeds bijna 35 jaar in onze gemeente en was een in breeden kring ge ziene persoonlijkheid. Hij vestigde zich in IJmui- den na vele jaren bij de Marine te hebben ge diend. In onze plaats is hij gedurende een lange reeks van jaren in dienst geweest van den Rijks waterstaat. In October 1917 deed de heer Bosman voor den Vrijz. Democratischen Bond zijn intrede in den gemeenteraad. Bij de nieuwe verkiezingen in 1919 werd hij niet meer herkozen maar in 1923 kwam hij weer in de raadzaal terug. In 1931 werd hij, ondanks dat hij slechts de eenige vertegenwoordiger der Vrijzinnig Demo craten in den Raad was, tot wethouder gekozen. Hem werd de portefeuille van Sociale aangele genheden toevertrouwd. Groot werk heeft hij in deze functie door de moeilijke omstandigheden niet kunnen doen, maar hij droeg zijn minder met aardsche goederen bedeelde plaatsgenooten een warm hart toe en waar hij kon heeft hij ge holpen. Na vier jaren wethouder te zijn geweest, werd hij niet .herkozen. Hij bleef echter in den raad tot de gemeenteraadsverkiezingen van 1939. Voor deze verkiezing had hij zich in verband met zijn hoogen leeftijd niet meer verkiesbaar ge steld. De overledene heeft voor de afdeeling Velsen van den Vrijz. Democratischen Bond veel gedaan. Gedurende acht jaar was hij voorzitter der afdee ling. Behalve zijn politieke partij is ook het Comité „Schoolvoeding" hem veel dank verschuldigd voor hetgeen hij ook na zijn wethouderschap voor de schoolvoeding heeft gedaan. De crematie vindt a.s. Dinsdag plaats, na aan komst van trein 14.14 uur. De stedeling, die geen tijd had, er op uit te trekken, profiteerde van de gelegenheid, welke de bevroren grachten en kaden boden voor het ijsvermaak. Moe druk het was op de Stadhouderskade te Amsterdam (Adv. Ingez. MedJ Weer eenheid in de R.-K. Staats partij Groep-Heeremans zal vermoedelijk worden ontbonden. Van de zijde der voormannen van de Groep- Heeremans, de groep van dissidente leden van de R.K. Staatspartij, werd bij alle gelegenheden waar zulks te pas kwam er op gewezen dat zij niets liever zouden willen dan dat de eenheid in de partij weer hersteld zou kunnen worden. Ook de beide vertegenwoordigers der groep in den ge meenteraad, de heffen Heeremans en Stevens hebben steeds van hun verlangen naar een terug keer in den schoot der Staatsparty getuigd. Wy vernemen thans, dat er pogingen in het werk gesteld worden om deze hereeniging tot stand te brengen. Er zyn reeds besprekingen ge houden, maar men heeft nog geen modus gevon den, op basis waarvan de hereeniging tot stand gebracht zou kunnen worden. Van de zyde der R.K. Staatsparty zou er naar verluidt op worden aangedrongen dat de heer Geelen, die na een breuk met de R.K. Staatsparty zich achter het vaandel van den heer Heeremans heeft gevoegd, zyn mandaat ter beschikking stelt. In zyn plaats zou dan benoemd worden de heer C. B. Straats burg. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. Prins en G. W. Hey stek, beiden wonende te Bennebroek. Th. J. de Wilde en J. Vellinga, beiden wonende te Bennebroek. Overleden: W. H. Cijs, oud 70 jaar, wonende te Amsterdam. L. Oostwouder, oud 55 jaar wo nende te Ouder Amstel. beiden verblyfhoudende Stichting Vogelenzang. IJMUIDEN De hoogste besommingen in 1939. Nieuwe Vem-booten aan de spits. Het zal niemand verwonderen, dat de drie nieuwe booten van de Vem wat het totaal der be sommingen over 1939 betreft, aan de spits staan. Het zal ook voor niemand een verrassing zyn dat de Delft IJm. 17, wanneer voor de hoogste besom ming een eerepalm beschikbaar was gesteld, deze in de wacht zou sleepen. Met niet minder dan 188000.— gaat Leen Koster met z'n „Delft" voor aan. gevolgd door de Haarlem IJM. 9, schipper L. Blok, die het met veel minder moest doen, maar toch ook nog voor f 140.000 aan wal bracht. De Erin schipper G. Plug bleef slechts weinig onder de Haarlem; genoemde boot bracht het tot ruim 132.000. Een tragisch sterfgeval. Zaterdagmorgen zou het 9-jarig dochtertje van den heer L. in de Kortenaerstraat vóór schooltyd nog even een boodschap doen. Nog maar kort was het kind buiten of het zakte in de Van Wassenaerstraat ineen. Het kind werd by één der omwonenden binnengedragen en di rect werd een dokter ontboden. Deze was spoedig aanwezig, doch helaas kwam zyn hulp te laat. Het kind bleek reeds te zyn overleden. Het was ver- moedelyk door de koude bevangen. Marktberichten en besommingen. Tarbot f 2f 1.80 per kilo. Tong f 1.95f 1.16 idem. Heilbot f 1.40f 1.24 idem. Kleine schol f 2420 pel- 50 kilo. Bot f 26f 18 idem. Schar f 9 idem. Poontjes f 15f 10.50 idem. Middel schelvisch f 31 idem. Kleinmiddel schelvisch f 28—f 23 idem. Kleine Schelvisch f 23f16 idem. Groote gul f 22—f 18 idem. Wijting f 13.60f 10 idem. Versche haring f 9.60f 8.10 Idem. Kleine heek f 14 idem. Kabeljauw f 76f 46 per 125 kilo. Vleet f 3.70—f 1 per stuk. Leng f 2.40f 1.90 per stuk. Koolvisch f 1.80f 0.65 per stuk. IJMUIDEN AREN IN DEN „D ORPENTOOHT DOOR NOORD-HOLLAND'. Naar wy vernemen hebben vele plaatsgenooten deelgenomen aan den Zondag gehouden „dor- pentocht door Noord-Holland en de meesten van hen kunnen op een succesvollen tocht terugzien. Op degenen die den tocht op de smalle Ijzers volbrachten behooren o.a. de heeren Chr. Brouwer. H. Prins, J. Waal, C. van der Plas en S. Abspoel. BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag: 504 kisten versche haring. Besomming trawlers: Manden. 615 Adelante IJm. 19 f 6430. 485 Knikker IJm. 4 f 4880. 875 Caroline IJm. 26 f 6740. HEEMSTEDE PAUL HUF DECLAMEERT VOOR DEN KUNSTKRING. Op Woensdag 10 Januari houdt de Kunstkring Heemstede een bijeenkomst in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Postlaan. Paul üuf zal declameer en.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7