Tabaksproducten in oorlogstijd. NIEUWS IN 'T KORT. ABDIJSIROOP AGENDA. Jen heer G. Spaan Thans versterkt door Codeine woensdag 10 januari 1940 TT A' A" R 1: E M'-S DAGBL'AD Prijzen van sigaren en tabak stijgend Sfeeds grooter verbruik van 3/4 cents sigaretten. FILMNIEUWS. nuari tot en met Augustus 1939. Wanneer men aan de hand der gepublicee cijfers nog enkele opmerkingen zou moeten u ken, zouden het deze zijn, dat de gemiddé prijs per duizendtal sigaretten verder geda is, hetgeen op zichzelf volkomen begrijpelijk indien men weet, dat het procentsgewijze aj deel van de 3/4 cents prijsklasse in de tot hoeveelheid sigaretten, waarvoor bandera waren gekocht, tot 54 procent gestegen is, 5 wijl het in de eerste acht maanden van i| nog 49 en in September nog 51 procent j droeg. Daartegenover vertoonen de gemidde prijzen van sigaren en tabak reeds een stijgi MOLLERUS. Giroverkeer groeit sterk. Geldelijke omzet in 1939 tot 2214 milliard gestegen. De toenemende waardeering voor den po chèque- en girodienst blijkt niet alleen uit voortdurende vermeerdering van het aantal kening houders, maar ook uit het steeds levi diger wordend verkeer op de postrekening Zoo steeg in het afgeloopen jaar het aan aangeslotenen met bijna 34.000 tot een tod van rond 365.000. Het aantal boekingen op de postrekening vermeerderde met 11 pet. tot ruim 113 millio terwijl daarbij een geldelijke omzet werd reikt van niet minder dan 22V2 milliard guld Vermeldenswaard is hierbij, dat door 1 centrale girokantoor per dag gemiddeld 100. afrekeningen aan de rekeninghouders wor< verzonden en dat het algemeen saldo tegoed de postrekeningen ultimo December bijna millioen beliep. BEDIENDE BIJ LANDBOUWCRISIS ORGANISATIE PLEEGDE VERDUISTERING De 41-jarige kantoorbediende H. J. C., heeft zijn werkzaamheden bij de landbouwcrisisorga satie Zuid-Holland een bedrag van f 150 verdi terd, voor welk feit hij Dinsdag voor de Haagsi rechtbank terecht stond. Hij legde een volled bekentenis af. Er was een rapport over hem uitgebracht, een voorwaardelijke gevangenisstraf aanbeval, n hij zich onthield van sterken drank. De Offit van Justitie vorderde een voorwaardelijke gev genisstraf van zes maanden met drie jaar-proef onder toezichtstelling van de Dr. Arriensveree ging en drankverbod gedurende den proeftijd. Te Amsterdam zijn een man en vrouw arresteer! terzake van diefstal van geld en g deren. De vrouw was als werkster in dienst een' familie in de Ruysdaelstraat, bij wie kans heeft gezien driehonderd gulden benev sieraden en kleeren te ontvreemden. Het g en de opbrengst van de goederen hebben echtelieden samen opgemaakt. De Amsterdamsche politie heeft een neg< tien jarigen jongen aangehouden, die veert dagen geleden een envelop met 190 van expeditietafel heeft weggenomen ten nadeele de firma bij Wie hij in dienst was. In de Maamdstraat te Amsterdam is Dii dag een zeventienjarige wielrijdster geslipt, liep een hersenschudding op. Tegen een Gooische autohandelaar, die auto zou hebben bestuurd terwijl hij onder d invloed van alcohol verkeerde, is in hooger t roep een maand hechtenis geëischt. DE oorlogsomstandigheden hebben niet nagelaten invloed uit te oefenen op het gebruik van de verschillende tabaksfa brikaten. Het is de gemobiliseerde, die in zijn nieuwe omgeving, belangrijke hoeveel heden dezer producten verbruikt. Op zichzelf hebben wij hier niet te maken met een nieuw verschijnsel Ook in de jaren 19141913 kon men hetzelfde vaststellen. Ook toen was er van een verhoogden afzet sprake. De hoeveelheden .ban derolles, welke door de fabrikanten van tabaks artikelen zijn gekocht in October 1939 toonen aan, dat deze voor het artikel sigaretten be langrijk. grooter zijn dan in September 1939. Voor sigaren en tabak liggen deze hoeveelheden ver boven het gemiddelde van de eerste acht maanden van dat jaar, doch zij zijn lager dan in September 1939. Bij het trekken van con clusies uit deze gegevens zal men evenwel voor zichtig moeten zijn. Onder normale omstan digheden kan men wel als vaststaand aanne men, dat de hoeveelheden door de fabrikanten betrokken banderolles overeenstemmen met de werkelijk omgezette hoeveelheden tabakspro ducten. Op dit oogenblik staat het daarmede evenwel anders. Een en ander als gevolg van den plotseling verhoogden omzet. Tót dusverre gold de gewoonte dat eenmaal per maand door de fabrikanten banderolles werden gekocht. Indien in den loop van de betrokken maand de hoeveelheid af te leveren tabaksartikelen stijgt, zijn de aantallen ingekochte banderolles onvol doende. Onder die omstandigheden zijn het in het bijzonder de groote fabrikanten die een tweede hoeveelheid banderolles bestellen, dik wijls van zeer aanzienlijken omvang. Zoodoende verstrekt de fiscus wel grootere hoeveelheden banderolles, maar dat beteekent daarom nog niet, dat de omgezette hoeveelheden tabaksfa brikaten daarmede overeenstemmen. Vandaar dat men voor de beoordeeling der werkelijke* hoeveelheden sigaren, sigaretten enz., onder bo ven geschetste omstandigheden, de verkochte hoeveelheden banderolles niet als maatstaf mag nemen. Eerst wanneer er een zeker aanpassing heeft plaats gehad en de extra-inkoopen aan banderolles geheel of grootendeels achterwege blijven, wordt het weder mogelijk om uit de cij fers der verstrekking van banderolles definitieve conclusies te trekken, ten aanzien van het ver bruik van tabaksproducten. Maar niet alleen zijn de verstrekte banderol les aanzienlijk grooter in aantal dan de werke lijke omzetten der industrie, ook de industrieele omzetcijfers zijn weer hooger dan het werke lijke verbruik, aangezien de rookers, en in 't bij zonder die van baai, die zich de prijsstijging van tabak en sigaren en sigaretten uit de jaren 1914- 1918 nog goed herinneren, niet hebben nagelaten in de eerste oorlogsweken zekere voorraden te maken. Deze voorraadvorming is langzamerhand in beteekenis afgenomen, zoodat de werkelijke omzetten zich ook weder op een lager peil bewe gen. Blijkbaar als gevolg van het feit, dat de voorraden tabak en de aanvoermogelijkheden niet ongunstig waren waarin intussehen wel een verandering ten kwade is gekomen - maakten de rookers zich geen zorgen voor de toekomst. Intussehen zijn uit de beschikbare gegevens wel eenige algemeene conclusies te trekken. In October 1939 werden banderolles afgege- van voor 565r6 millioen sigaretten. Dit aantal is 67 millioen hooger dan in September 1939 en 146 millioen meer dan het gemiddelde der eerste acht maanden van dat jaar. Vergeleken bij de maand October 1938 valt voor October 1939 een verhooging vast te stellen van 159 millioen stuks. De gemiddelde prijs per 1000 sigaretten bedroeg in October 1939 f 9.97, in September 1939 was deze f 10.19 en gedurende de eerste acht maanden van 1939 f 10,28. In October 1939 werden banderolles afgege ven voor 1)61 millioen sigaren. Dat beteekent voor 14 millioen stuks minder dan in Septem ber 1939, doch 28 millioen stuks meer dan het gemiddelde in de eerste acht maanden van 1939. De. gemiddelde prijs per duizendtal sigaren bedroeg in October 1939 f 43.55 tegenover f 41,50 in September 1939 en f 41,51 in de maan den Januari tot en met Augustus 1939. Wat de positie van de tabak betreft moet worden opgemerkt, dat nog altijd voor groote hoeveelheden banderolles worden aangevraagd. In October 1939 geschiedde zulks voor 1,4 mil lioen K.G., in September 1939 voor 1,7 millioen K.G. en gemiddeld voor 857 duizend K.G. per maand in de periode van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1939. Evenals zulks bij de sigaren het geval was, valt ook bij de consumptie van de verschillende kerf tabaksoorten een zekere verschuiving waar te nemen naar de hoogere prijsklassen. Zulks geldt niet alleen voor de prijsklassen van f 1.20 per K.G., maar nog in sterkere mate voor de prijs klassen van f 1.40, f 1.60, f 2.40, f 2,60 en f 3 per K.G., welke meer en meer in de plaats treden der lagere prijsklassen. De gemiddelde prijs per K.G. tabak bedroeg in October 1939 f 1.91 tegenover f 1,82 in September 1939 en f 1,77 in de maanden Ja Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, speldt den heer G. Spaan, die zijn gouden jubileum bij de Haarlemsche Brandweer vierde, de medaille der Oranje Nassau-orde op de borst. „MET JAN P. STRIJBOS OP AVONTUUR" IN REMBRANDT. Zondagochtend, 14 Januari, geeft het Rembrandt- Theater alhier een speciale filmvoorstelling met inleiding en toelichting van Jan P. Strfjbos. Onder den verzameltitel „Met Jan P. Slrijbos op avon tuur" wordt een serie natuurfilms vertoond. Allereerst „De wonderen van den vogeltrek". Jan P. Strfjbos had zelf een werkzaam aandeel bij het tot stand komen van deze film. De film toont een „rirrgstation" en het „ringen" van zangvogels, die in tevoren opgestelde fuiken gevangen zijn .Ook de methode voor het meten en wegen wordt getoond. Hierna volgt een boeiende film over het leven van de vleermuis. Een volgende „strooptocht met de camera" toont ons de geheimen van de zwartbruine wouw, de vïscharend, de klauwier, het merkwaardige vogel tje, dat er een provisiekast op nahoud door de gevangen insecten vast te prikken op de doornen van de rozenstruik waar het in woont. Verder het roodstaartje, de nachtzwaluw of geitenmelker, de Vlaamsche gaai met haar veeleischende jongen en de zwarte ooievaar. Interessant zijn ook de opnemingen van den auerhaan. Tenslotte verschijnen stamgasten van het Noord zeestrand. De tureluur en de kluut. Deze laatste bindt, om zijn eieren te beschermen, zelfs den strijd aan met lammeren en schapen. Terwijl de microfoon de geluiden binner. in een ei registreert, registreert de camera het moment, waarop de klei ne vischdief zijn eierschaal openpikt en het eerste levenslicht aanschouwt. De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende „codeïne",maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot „'s-Werelds béste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slüm 'losmaken, Uw afmattende hoest buien. evengoed als "t kriebelhoesLje in den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bij 't minste kuchje AKKER s Abdijsiroop die U snel zal helpen. AKKER 'S v&istè/i&te tegen hoest, griep, bronchitis, asthma I Flacon 90 et., f 1.50. f2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaao (Adv. Ingez. Med\ Gistermiddag defileerden het 7de Depótbataljon, onder aanvoering van den commandant majoor C. W. Duijne, en het 18de Depótbataljon langs Haarlem's stadhuis op de Groote Markt, ter gelegenheid van het feit dat het 7de Regiment Infanterie zijn 126-jarig bestaan vierde. Op het stadhuisbordes sloegen de Burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en luitenant-kolonel <5. G. Zonnevylle het défilé gade. Heden: WOENSDAG 10 JANUARI Kamer van Koophandel: Vergadering, 8 u Luxor Theater: Jeannette Mac Donald en N son Eddy in „Sweethearts" (geprol.) 2.30, 7 9.15 uur. Cinema Palace: „Vier mannen en een gelof en „Kom je ook achter de tralies?" 2 en 8.15 u Frans Hals Theater: „Robert Koch" met Ei Jannings en Werner Krauss. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moeder", 2.30, 7 en 9.15 Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. C opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3- en van 79 uur. DONDERDAG 11 JANUARI Gem. Concertzaal: Christ. Oratoriumveree Beethovenconeert. 8.15 uur. Sociëteit „Vereeniging": Vereen. „Harmonis Psychometrische séance mevr. J. Remmers-v, Lans, 8.15 uur. Begijnhofkapel. Spreker ds. W. Dubbeldam, 8 Remonstrantenhuis: Psycho-Synthese. Vo< dracht B. van der Meer. 8.15 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat- Winter zing; Bestaat er een God? 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avom Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. G opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3- en jan 7—9 uur. Na afloop van de huldiging van den heer G. Spaan poseerde de jubilaris (achter de bloemen met de medailles op de borst) met zijn familie voor onzen fotograaf. Geheel links zittende de heer C. J. van den Broek, commandant van de Brandweer. Achter hem Dr. C. Spoelder. Een ouc/ middel in nieuwe samenstelling Namens het personeel van den Central en Brand weerpost heeft de heer A. C. J. Grootenboer Dinsdagmiddag den heer G. Spaan, die zijn gou den jubileum bij de Haarlemsche Brandweer vier de, toegesproken. „U hebt een belangrijk aandeel gehad in de vele verbeteringen, welke het appa raat van de Brandweer in dit tijdsbestek van 50 jaar heeft ondergaan", zei spreker. „Wij verheu gen er ons dan ook in, dat u de centralisatie van de Brandweer, waarvoor u ook jarenlang hebt ge streden. hebt mogen beleven en zelfs nog eënige jaren de leiding van den Centralen Brandweer post hebt mogen bezitten. Echter stemt ons het afscheid, dat u gelijk met uw jubileum gepaard doet gaan, niet tot vreugde; wij kunnen ons moeilijk realiseeren, dat u hier straks niet meer aanwezig zult zijn en dat wij het zonder u, die zoo doorkneed zijt met de theoretische en met de technische kennis van het brandweervak, zullen moeten stellen. Er is echter een tijd van komen en gaan. Het is ons een behoefte, u onzen oprech ten dank te betuigen voor uw kameraadschappe lijke en altijd hulpvaardige wijze van optreden tegenover ons allen. Ook mijn bijzondere dank voor het vele, dat ik van u heb mogen leeren. Wij hopen dat u, zij het dan niet van nabij, dan toch op eenigen afstand het werk van de Haarlemsche Brandweer nog vele jaren zult kunnen gade slaan". De echtgenoote van den commandant, mevrouw L. v an den Broe k-De Kievit, droeg een zelfvervaardigd gedicht voor, waaraan we het volgende ontleenen: Van den ochtend tot den avond, dikwijls in het nacht'lijk uur, Vocht gij moedig en vrijwillig tegen het vernielend vuur. Thans wil ik een woord hier wijden, als vrouw van den commandant En uit naam van alle vrouwen van de leden van den band, Daarvoor heb gij vijftig jaren uwe krachten veil gehad Voor het menschdom, voor de orde in onz' mooie bloemenstad 'k Breng u dank voor al datgene, dat gij deedt in het belang Voor de menschen; ga nu rusten, vele, vele jaren lang! De heer Spaan dankte in een uitvoerige rede voor de hem gebrachte hulde; hij verzocht den burgemeester, aan de Koningin zijn dank voor de hem verleende onderscheiding over te willen brengen. Zich tot de manschappen richtende, zei de scheidende secretaris: „Vrienden, ik ga nu heen, maar ik zal blijven kijken. Ik hoop, dat gij allen met dezelfde ambitie vervuld moogt blijven als tot dusver, tot heil van de Haarlemsche Brandweer!" (Applaus). Nauwelijks was de heer Spaan uitgesproken of de brandweermannen zongen uit volle borst; Wij zijn de jongens van de Brandweer; Wij zijn de jongens van de Vrijwilligers- compagnie Voor rook en vuur en vlam zijn wij niet bang, Wij zijn de jongens van de Brandweer! De receptie De heer Spaan hield Dinsdagmiddag een zeer druk bezochte receptie in Café-restaurant Brink- mann. De groote bovenzalen waren fraai versierd met groen, bloemen, vaandels en vele attributen van de Brandweer. Namens de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer vereniging „De Tien" overhandigde Dr. C. Spoel der den jubilaris een groot bloemstuk. De heer C. J. G o r,d ij n, commandant van de Amsterdamsche Brandweer, voerde het woord namens den Kon. Ned. Bond van Brandweerver- eenigingen. Speciaal wenschte hij den heer Spaan geluk met de Koninklijke onderscheiding. „Dit spreekt zeer sterk tot ons brandweermannen, om dat de Koningin een onderscheiding heeft gege ven aan iemand, die het verdiend heeft. Vijftig jaar de Brandweer gediend, maar dan op de ma nier, zooals gij dit hebt gedaan: als vrijwilliger. Gij voelde behoefte, om de gemeenschap te hel- Druk bezochte receptie pen als gevaar dreigde. Ge hebt gewoekerd met de talenten, die u gegeven zijn. Als goede nabuur en vriend wensch ik u van harte geluk; ik heb u gekend in uw leven en uw werken. Alle rangen in het korps hebt ge bekleed en speciaal als secre taris hebt ge u verdienstelijk gemaakt. Wij, brandweermannen, weten wat het beteekent, om vijftig jaar paraat te zijn; wij weten wat het -zeggen wil, vijftig jaar klaar te hebben gestaan om uit te rukken en hulp te verleenen. Ik heb veel respect voor u, evenals onze Bond, namens wien ik u het eerekruis mag overhandigen, be stemd voor personen, die zich bijzonder hebben onderscheiden. Dit kruis zal zeer verdiend uw borst versieren, Deze onderscheiding mag u zien als een bewijs van belangstelling en dank van de Nederlandsche brandweermannen". Onder luid applaus speldde de heer Gordijn den jubilaris het eerekruis op de borst. De heer Spaan dankte voor deze onderschei ding en voor de vriendschap, die uit de woorden van den heer Gordijn bleek. „Wij hebben u vaak „groote broer" genoemd", zei spreker: als er bij ons wel eens moeilijkheden waren, zeiden wij al tijd: „laten we het aan onzen grooten broer vra gen, want die wéét het!" En u was altijd bereid uw hulp en goeden raad te verleenen. Daarvoor dank ik u". De heer A. de Bruyn, secretaris van den Noord-Holl. Brandweerbond, bracht namens deze organisatie de gelukwenschen over. Verder werd gecomplimenteerd door een depu tatie van de Bloemendaalsche Brandweer, be staande uit de heeren Joh. Meeuwig, D. Verduyn en Hartdorff; deputaties van de Alkmaarsche en Bussumsehe Brandweer: door de heeren E. H. Tenckinck en G. A. Draijer, resp. commissaris en hoofdinspecteur van politie; den heer B. W. Las- schuit; ir. D. Kruyf, directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht; den heer A. A. Ochtman, directeur van het gemeentelijk Gasbedrijf en der Duinwa terleiding; de heeren G. A. van der Steur, J. J. Beccari, oud-commandanten en F. van der Vaart, oud-kapitein van de Haarlemsche Brandweer, dié daarvoor uit Eindhoven was overgekomen. Alle sprekers werden door den heer Spaan be antwoord. DEFILé OP DE GROOTE MARKT. Gisteren vierde het 7e Regiment Infanterie zijn 126-jarig toestaan, ter gelegenheid waarvan het 7e Depotbataljon onder aanvoering van den Comman dant, den Majoor C. W .Duijne, voorafgegaan door het eigen muziekkorps en onder pittige muziek gistermiddag door Haarlem defileerde, in het bij zonder langs het Stadhuis op de Groote Markt. Aan den marsch werd eveneens deelgenomen door het 18e Depotbataljon, hetwelk behoort tot het zelfde Vile Depot Infanterie. Op 'het bordes van het Stadhuis, waar de Burge meester en de Commandant van -VIIe Depot In fanterie, de luitenant-kolonel G. G. Zonnevylle aanwezig waren, maakte de ti-oepencommandant, de Majoor Duijne zijn opwachting, en terwijl het muziekkorps zich tegenover het Stadhuis opstelde, werd op keurige wijze voor de autoriteiten gede fileerd. Er was groote belangstelling van het pu bliek. Des avonds werden de herdenkingsfeestelijkhe den voortgezet in het Sportfondsenbad, alwaar Majoor Duijne voor zijn personeel interessante zwemwedstrijden om fraaie prijzen had georgani seerd, PERSONALIA. Voor het examen Duitsche Handelscorrespon dentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde mej. J. P. C. de Vries, leerlinge van den heer A. W. V. Hoeper mans, alhier. HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op Donderdag 11 Januari a.s. zal voor de Haar lemsche Amateur-Fotografen Vereeniging in het clublokaal Ged. Oude Gracht 104 mevr. E. Hooyer Dubois te Bloemendaal een voordracht houden over: Een fotografische vacantie in Egypte. Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. Verduisteringsvoorschriften belemmerend voor reddingspogingen. Voor de bewoners van wijk 7 en 8 der afdeeling Haarlem-Zuid, hield de heer A. J. Meijerink Dinsdagavond in het gebouw van den Haarl. Ke gelbond een causerie met lichtbeelden over het redden van drenkelingen uit auto's in verband met de verduisteringsvoorschriften. Spreker be gon met te zeggen, dat het de plicht is van elk rechtgeaard burger, de verduisteringsvoorschrif ten nauwkeurig op te volgen, doch hij kwam als redder van drenkelingen toch wel in opstand tegen die voorschriften. De spreker verzocht aan de autoriteiten, te willen overwegen op wel ke wijze de verschillen tussohen het redding- wezen aan de eene en de verduisteringsvoor schriften aan de andere zijde zijn op te lossen. De verduistering eischt diepe duisternis over de geheele stad; het reddingswezen eischt volop licht. Hij gaf eenige duidelijke voorbeelden uit Haarlem, uit Bedum, uit Gouda enz., die be wezen, dat veel licht bij het redden van drenke lingen een eisch is, wil men goede afdoende hulp bieden. Het vakhoofd de heer G. J. P. Verschoor gaf op de desbetreffende vraag als zijn meening te kennen., dat in geval van werkelijk luchtgevaar de eenling zou moeten worden opgeofferd aan het algemeen belang, doch dat in geval van oefeningen wel zou worden toegestaan plaatselijk te verlichten, waar een werkelijk on geluk gebeurde. Bij de lantaarnplaten werden tal van reddin gen besproken; de heer Meijerink bracht hulde aan de Haarlemsche Politie en Openbare Wer ken voor de goede wijze van bescherming van autorijders; witte hekken en betonnen paaltjes toonen op duidelijke wijze aan, waar gevaar schuilt voor te water rijden. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarlemsche Brigade, die welwillend de projec tielantaarn bediende, deelde zijn exwaringen mede, opgedaan bij de officieele verduisterings proef in November j.l. De heer Mr. L. L. F. André de la Porte bracht den spreker dank voor de interessante voordracht. CHR. STADHOUDERS OVERLEDEN. De heer Chr. Stadhouders, bedrijfsleider van de Koolhoven Fabriek te Rotterdam is dezer dagen tengevolge van een hartverlamming over leden. De heer Stadhouders was, voor hij de leiding van het groeiende Koolhovenbedrijf op zich nam, jarenlang een der meest geziene leden van de controle-staf der Nederlandsche luchtvaart. Hij verliet 's-Rijksdiemst als officier bij den marine stoomvaartdienst. In het Koolhovenbedrijif stond hij 'bekend als een door en door rechtvaardig man, die op een voudige wijze zijn groote kennis op het gebied van de vliegtuigfatoricage aan anderen wist over te doen. Dinsdagmiddag is zijn stoffelijk overschot op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld. /U1EEP/ TJMNCEN; STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Aagtekerk (thuisreis) 8 van Batavia. JAVA—NEW YORK LIJN. Bennekom 9 van Batavia naar New York. Java 9 van New York naar Batavia. SILVER—J1AVA—•PAiOIFIC LUN. Madoera 7 van Los Angeles via de Golf naar Oost-Af rika.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10