Na drie jaar weer naar Canada I Speet w Si WOENSDAG 10 JANUARI 1940 H 'A ARDE M'S D A G B L' A D Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Tienduizenden levens vernietigd in de jacht naar rijkdom GLETSCHERS VAN ALASKA. Opneming uit een vliegtuig boven Skagway. Wij waren in de Inside Passage, Binnendoor, zouden wij Ui het Hoilandsch zeggen en dat be teeken t, dat er voor de kust van Alaska zoovele eilanden liggen, dat groote stoomschepen door beschutte baaien en zeearmen kunnen varen in rustig kalm water, tusschen met zwaar dennen bosch begroeide berghellingen, waajr bovenuit bergen hun massieve rotstoppen verheffen. Ik kan mij haast niets heerlijkers denken dan zoo'n tochtje op een luxueus ingericht zeekasteel met het voortdurend wisselende uitzicht oip visschers- plaatsjes aan stille baaien, groene berghellingen, helder door de zon beschenen aan den eenen kant, imposant donker, wanner zij in de schaduw oprijzen, want boven licht en schaduw beide torenen steile rotswanden, soms sneeuwbeplekt, maar meestal bezet met breede groote gletschers. die hun oorsprong vinden in uitgestrekte blanke rondingen van hagelwitte sneeuw, die alle scherpe contouren verzachten en dan in breeden stroom omlaag glijden door dalen, die eerst begrensd worden door loodrechte rotswanden, later door zachter glooiende hellingen, waarop teer berken bosch verder omlaag plaats maakt voor het don kerder groen van dennen en sparren. En de glet scher zelf doet mee aan deze kleursverandering. Het hagelwit krijgt een groenige tint; waar de breede gletscher saamgeperst wordt m een nauwe dalopening ontstaan lengtespleten, die het licht smaragdgroen weerkaatsen en wanneer nog dichter bij den zeespiegel de gletschertong zich waaiervormig uitspreidt en schijnt te botsen tegen het zware dennenbosch, ontstaan overal barsten, spleten en scheuren, die honderden meters diep doordringen in het ijslichaam en de stralende blauwe kleur van het gletscherijs duidelijk doen uitkomen, zoodat wij uit onze fauteuil in de ruime salon van ons schip haast kunnen den ken, dat wij na uren van zwaar, vermoeiend klimmen eindelijk een der beroemde uitzicht punten in onze Alpen hebben bereikt. Een dag op de Scheldegg leert u minder van gletschers en bergwereld, dan een uur op een schip tus schen Petersburg en Skagway. Eh dat laatste uur zal in uw herinnering blijven als een tijd van ongelooflijke schoonheid. Het wordt slechts door één ding overtroffen en dat is door een uur vliegen boven de onmetelijke ijsvelden rond Skagway. Daar ligt een gletscher, die ongeveer viermaal zoo groot is als de oppervlakte van heel Zwitserland. Elke week varen twee of drie toe ristenschepen af en aan door deze prachtige wateren. Veertig jaar geleden voeren er vaak vijf per dag, andere schepen echter met heel andere passagiers. Bijeengekomen van alle hoe ken der aarde evenals onze verzameling genot zoekers. maar toen waren het gelukzoekers, aan getrokken door de verhalen van fabelachtigen rijkdom', die daar in het dal van de Klondike zoo maar voor het oprapen metes ten liggen. Deze menschen, jong en oud, mannen en vrouwen, moeten dat landschap heel anders hebben aan gezien. Zij wisten, dat het beloofde land achter deze bergruggen lag. Zij moeten met angst en vreeze hebben opgezien naar de steile rotswan den en de witte onmetelijkheid, die ons aan spoort tot juichen en zingen. De donkere dennen- bosschen, die ons aanlokken als prachtige kampeerterreinen en ideale streken voor de jacht met de camera moeten hen vervuld heb ben met schrik en ontzetting, terwijl ze dachten aan beeren en wolven en voor de meesten van heil onbekende gevaren van de wildernis. Wij reizen in den nazomer. In 1898 kwamen de mees ten in het vroege voorjaar. De tocht naar de goudvelden. Vorst en sneeuw maakten het verblijf aan dek haast onmogelijk, beneden was alles overvol, lagen slapenden en zieken op het tusschendek en in de gangen, maar dit alles was slechts een kleinigheid, vergeleken bij de ontberingen, die straks zouden komen. Aan de noordpunt van het Lynchannel werden de passagiers aan land gezet, misschien in 20 graden vorst en een flink sneeywbuitje. Daarin een tent op slaan en het je zelf gemakkelijk maken, is niet ieders werk en velen van hen hadden nog nooit in een tent geslapen. Achter Skagway en Dyea, de twee havenplaatsen, strekten zich White-pass en Chil- kcot-pass uit, als witte hellingen, beplekt met zwarte punten, menschen opweg omhoog. Er zijn dagen geweest, dat er twintig- en dertigduizend menschen in de tentenkampen in Skagway leef den. zich klaarmakende voor de reis omhoog. De tocht naar de goudvelden zou zeker een of twee maanden duren: onderweg zou niets te krijgen zijn, geen voedsel en geen hulp. Even over de pashoogte moesten booten worden gebouwd om daarmee de rivier af te zakken. Wie werkelijk goed uitgerust wilde zijn had voor zich alleen een 500 kilo bagage noodig. Pakpaarden, ossen, honden om de slede te trekken waren alleen voor ongehoorde sommen te koop. Duizend gulden voor een paard of os, driehonderd gulden voor een goeden trekhond waren gewone prijzen. Een ■hoefnagel kostte een dollar, in die tijden f 2.50. Daar werd geld verdiendmaar hoeveel werd er niet uitgegeven en ging verloren. Men zegt, dat er nog altijd meer geld in Alaska is ingebracht, Aan er tot nu toe aan goudswaarde is uitgekomen Honderdduizenden hebben den tocht aanvaard, tienduizenden zijn omgekomen, bezweken onder den last, die zij niet gewoon waren te dragen, doodgevroren door de vreeselijke koude stormen op de pashoogte, verdronken in poelen halfge- smolten sneeuw, waarin niemand hen had zien wegglijden. Niemand zal ooit weten hoeveel.men schen op deze beide bergpassen ui één winter het leven hebben gelaten en hoevelen er na^het doorstaan van al deze ellende zijn omgekomen in de stroomversnellingen van den bovenloop van den Yukon. Want de bergpas was eerst het begin der moeilijkheden. De gelukkigen, die na drie a vier weken zwoegen al hun hebben en houden, (alleen het onmisbare hoor) op de pas hoogte hadden weten te krijgen (slechts 1200 meter boven zee), sloegen hun tent op aan Lake Bannett en begonnen met het bouwen van een boot. Dat had ook geen van hen eerder gedaan en het resultaat was dan ook niet altijd schit terend. Wat maar genoeg drijfkracht had en niet lekte, was een boot. Ondertusschen begon de sneeuw te smelten, maar het ijs lag nog dik in het meer en het wachten was geen genot in de overbevolkte en verpeste omgeving. Een der goudzoekers, Robbert Service, een schrijver en dichter, die een mooi boek schreef over The trail of '98, vermeldt zoo eens ter loops; om een plekje vcor onze tent. vrij te maken, moesten we zes doode paarden opzij sleepen. Zoo'n enkele mededeeling spreekt boekdeelen. Den 17en Juni brak het ijs in het meer en kon de wilde race beginnen. Met riemen en zeilen werd zooveel mogelijk vaart gezet, maar niet lang. Toen nam de rivier het over. In snellen stroom joeg ze voort tusschen met rozen bezette oevers, sneller en sneller, tot plotseling de oevers steenig werden, hooger en hooger oprezen en het water omlaag gutste door een rotskloof van hier en daar nauwelijks tien meter breedte. Toen gold het niet meer elkaar vóór te komen, maar het veege lijf te redden. Afstand houden van elkaar en van den rotswand. Een botsing deed onverbiddelijk beide booten met hun inhoud in de diepte verdwijnen. Dan verbreedde zich de kloof tot een groote ronde kom, waar middenin een groote rots den schuimenden stroom splitste. Draaikolken vormden zich aan weerskanten. Vele booten maakten hier een halven slag rond en dreven achterste voor het tweede stuk van de kloof in, wat niet veel uitmaakte, want de meeste booten waren voor en achter gelijk, als een schouw bij ons en hadden voor en achter een groote roeiriem om in het snelle water gemak kelijker te sturen. Weer verbreedde zich de rivier tot een lachende, bloeiende stroom, met zacht glooiende oevers, maar niemand dacht nog aan rust. Miles Canyon was gelukkig gepasseerd, maar het ergste, de Whitehorse Rappids moest nog ko men. Ik heb ze gezien; we hebben het water omlaag zien stuiven en donderen en rustig aan den kant gezeten, overleggende, wat ik hier en wat ik daar zou doen. En we zijn tot de conclusie gekomen, dat ik voor honderd dollar er door wilde varen, maar er was gelukkig niemand in de buurt, die er dat geld voor over had! De arme goudzoekers van '98 echter hadden de rivier niet eerst kunnen bestudeeren .Zij hadden geen ideaal schip, zooals wij, maar iets tusschen een zeepkist en een zolderschuit. Maandenlang heeft de politie een groot net uitgespannen gehad beneden deze stroomversnellingen om de lichamen en bezittin gen van verongelukten op te vangen en het is gebeurd, dat zestig lichamen in één graf werden vereenigd. Ondertusschen werd met koortsach tige haast gebouwd aan een balken weg, waar langs de booten over land zouden kunnen worden getrokken om de stroomversnellingen te ver mijden. Zoodra deze portage road klaar was, werd het varen door de vernellingen verboden. In Whitehorse was steeds een groote drukte. Bijna alles werd kletsnat op den tocht door het kokende water en een zak meel droogt langzaam. De tocht verder omlaag leverde geen moeilijkheden, maar duurde weken en weken in zonnehitte en muggen plaag. De grootste teleurstelling kwam in Dawson zelf aan den mond der Klondike rivier, waar bleek, dat de heele vallei al bezet was en den goudzoekers werd aangeraden maar gauw weer huis toe te gaan. Menigeen vond echter toch nog in meer afgelegen streken goudhoudende grond, wroette en ploeterde er maanden lang om bij terugkeer in Dawson een maxkelijke prooi te blijken voor de eigenaars van drankgelegenheden en danshuizen. Het zoo gewonnen, zoo geronnen gold wel nergens sterker dan hier en ondertus schen kochten sluwe handelaars voor een paar groote maatschappijen de beste claims op, we tende, dat waar de goudwasscher met zijn een voudige ijzeren pan niets meer kon bereiken daar de moderne machine nog rijke winst zou kunnen maken, Het Klondikedal, Bearcreek, Bo nanza en Eldorado worden thans ondersteboven gehaald door reusachtige baggermachines. Gouden roggebroodjes. Consolidated mining verzendt elke drie dagen per vliegmachine een paar gouden roggebroodjes ter waarde van vijftig a zeventigduizend gulden en buitendien komen nog een paar Keer in de week gouddelvers binnen van ver over de bergen en brengen een zakje stofgoud naar de bank. Altijd slingeren er wel een paar zoo door de stra ten van de verlaten stad. waar vroeger veertig duizend menschen woonden en nu misschien vierhonderd. Bijna alle huizen staan leeg, alles ziet er vervallen uit, maar waar nog iemand woont prijkt de 'tuin in een weelde van bloemen, groeien aardappels, sla en worteltjes, onder glas rijpen tomaten en meloenen; de grond is vrucht baar, de zon schijnt lekker het lijkt een goed land om in te leven! Dat blijkt ook, wanneer wij de goedzoekers en vallenzetters zien vertrekken naar het terrein van hun werkzaamheden. Er zijn er, die elk jaar een paar duizend pond levensmid delen komen inslaan, meest spul in blik natuur lijk, behalve een paar zakken meel en suiker. Maar er zijn er ook, die slechts kort in stad komen met een buidel stofgoud, wat nuggets of een bundel kostbare huiden en die vertrekken in een klein oud wrak bootje met een aan-hang- motor, diie met touwtjes aan elkaar hangt en al hun winterprovisie in een oude sinaasappel- kist. Dat zijn de menschen, die den tijd nemen om een klein tuintje te bewerken, wat bessen te verzamelen, wat visch te drogen en die veel gezonder, gemoedelijker, minder in zenuwachtige haast leven dan zij, die elke minuut dat ze wak ker zijn al hun kracht besteden aan het najagen van dat groote fortuin, dat toch maar door wei nigen zal worden gevonden. Ge kunt nog gaan goudwasschen aan de oevers van de Yukon. Ik trof er een paar baardige jonge kerels op een grintbank aan den oever der rivier. Ze maakten geregeld in den zomer 6 a 8 dollar per dag met goudwasschen en gingen 's winters vallen zetten. Goudwasschen langs de rivier is vrij, maar als ge een ander wilt beletten vlak naast u te gaan, moet ge een speciale vergunning voor een bepaald stuk land koopen. Er zit overal goud in den grond in Alaska, maar het merk waardige is, dat bijna alles gevonden wordt in 't zand en grint der rivieren, dus in verweerde rots, terwijl de plek, waar het in het vaste ge steente uit het binnenste der aarde omhoog moet zijn gekomen nog steeds niet is ontdekt. Er zijn een paar plekjes, waar goudhoudende kwartsaderen in kwartsporfier worden verwerkt, maar dat is niet de moeite waard. Er is echter ander werk in Alaska. Een flinke kerel kan daar altijd nog zijn geld verdienen, want het is een land, dat eerst bezig is zich te ontplooien. Ik ontmoette er een Frieschen boe renzoon, natuurlijk arm er heen gegaan, thans eigenaar van een flink taxibedrijf met drie groote Buickwagens. Een andere flinke Holland- sche jongen is mede-eigenaar van een houthak- kersbedrijf in Whitehorse en is twee jaar geleden even overgekomen om vader en moeder nog eens de hand te drukken. Dat is toch altijd een teeken, dat de zaken goed gaan. Dat reisje heeft hem toch zeker een dikke duizend gulden gekost. En hij heeft niet eens een flinke Hollandsche huis vrouw meegenomen terug en moest ons dus zelf een paar pannekoeken bakken voor het ont bijt. Maar ze waren lekker; huis, keuken en moes tuin waren Hoilandsch netjes. Die jongen heeft het goed, heel wat beter dan zeer velen, die thuis bij moederspappot, zijn gebleven. (Nadruk verboden). ORGAAN VOOR DE MEUBELINDUSTRIE BESTAAT 50 JAAR. „Onze Gids", officieel orgaan van den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland, den Ned. Bond van Patroons in het Meubileeringsbedrijf en den Alg. Meubelbond (Alg. Bond van Meubelfabrikan ten) bestond bij het begin van den nieuwen jaar gang 1940 50 jaar. Bij deze gelegenheid is een herdenkingsnummer verschenen, waarvoor o.a. bijdragen zijn afgestaan door den Minister van Economische Zaken, den wethouder voor Volkshuisvesting te Amsterdam en den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. In een uitvoerig artikel wordt verder de ontwik keling van de meubelindustrie in de laatste halve eeuw beschreven. Paul Bromberg heeft een artikel afgestaan: „De verlichting van onze woning. Een toekomst beeld". De architect W. Hoosemans schrijft over „het open haardvuur", dat ook tegenwoordig zeer goed kan worden toegepast. Illustraties maken het verschil duidelijk tusschen de moderne meubileering en die van vóór 50 jaar. LAKE BENNETT, waar de goudzoekers vau 1898 hun booten moesten bouwen. SCHAKEN Achtkampen N .H. S. B. Door het bestuur van den Noord-Hollandschen Schaakbond zijn twee achtkamipen georganiseerd voor jongere en sterke spelers. Op een enkele uitzondering na. nemen daaraan geen hoofd klasse-spelers deel. De deelnemers aan achtkamp A, die in het clublokaal van de Bloemendaalsche Schaak club, hotel „Rusthoek", gehouden wordt, zijn: L. Biesheuvelv. d. Bronk 10 lem), P. Heijn (A.S.C.), J. H. Marwitz (H.S.G.), P. A. Hoogendoorn (Het Oosten), J. Speojer (Zandvoort) en P. A. O. v. d. Bronk en W. v. d. Werff (Bloemendaalsche S. C.). Aan achtkamp B, die in het clublokaal van de Haarlemsche Schaakclub, Jansstraat 49, gespeeld wordt, nemen deel: J. Wijker („Morphy", den Helder), S. Kooi („Kijk Uit", Velsen), Ph. Bakker en P. Stet („Weenink", Beverwijk), D. v. Hoorn („Zaandamsche S.C."), G. Swanenveld (V.A.S.) H. Blokker („de Rochade") en D. F. de Lange (Haarlemsche S. C.) De uitslagen van de eerste ronde van achtkamp A luiden: Biesheuvelv. d. Brond 10 Heijn-Hoogendoorn remise v. d. WerffMarwitz 01 J. BlokkerSpeijer afgebroken, Biesheuvel kreeg reeds in de opening een voor sprong, dien hij wist te behouden; hij won ten slotte gedecideerd. Heijn en Hoogendoorn speel den gelijk op; bij den 27sten zet werd tot remise besloten. De partij Van der WerffMarwitz had een wisselvallig verloop. Marwitz kwam eerst een pion voor; na 18 zetten hadden beide spelers nog ongevere een kwartier den tijd voor de overige 18 zetten en later kwam Marwitz in nog heviger tijdnood. Toen de vlaggen gevallen waren, was v. d. Werff twee pionnen voor; hij had een gewonnen stelling, miaakte echter een blunder, verloor een toren en gaf op. De partij J, BlokkerSpeijerf werd afgebroken in een vor zwart gunstiger stelling; Speijer is een pion voor; Blokker heeft een dubbelpion Woensdag 17 Januari wordt de tweede ronde gespeeld. De eerste ronde van Achtkamp B werd ge handicapt door de gladde wegen van Maandag avond j.l. Twee spelers waren niet opgekomen. De drie gespeelde partijen werden alle afgebro ken. Die van Kooiv. Hoorn in voor wit betere stelling; omtrent den uitslag van de partij WijkerDe Lange valt nog niets te voorspellen; in de partij Swanenveld'H. Blokker is wit een pion voor. De partijen worden a.s. Maandag uitgespeeld. „HET OOSTEN "—„DEN UIL". Voor de competitie van den Noo-rd-Holland- schen Schaakbond speelde Donderdagavond het eerste tiental van „Het Oosten" tegen „Den Uil" (Hillegom). De voorloopige uitslag luidt als volgt: Het Oosten: Den Uil: J. J. van KampenG. Marinus 10 C. HovinghH. Gogoll 10 R. J. Bijl—J. Elsinga afgebr A. HerfstJ. Bol afgebr. A. VeermanW. Verleur afgebr. E. F. van BeemJ. Kramer afgebr.. A. G. van EisH. Hulsman 01 C. SeijbsE. Wiedijk VzVz H. LindG. Staalenhoef afgebr. J. GroeneveltD. Oikma 01 2Vz—2Vz De uitslagen van de onderlinge competitie van „Het Oosten" waren: Groep HI: A. van WeertA. v. d. Bogaart 01. C. L. OverbeekeTh. Bergman afgebr., W. Ma- rinissenW. H. van Wel afgebr. en R. van Weert D. Buur 1—0. Groep IV: W. K. Kloeke—B. Ego Vz—Vz, J- D. van Huizen-A. J. J. Blokland 10, J. Kroons- bergF. Koning 01, A. GeilswijkG. Zwaans- wijk 01 en W. WolfA. Pen afgebr., DAMMEN. OM DEN DE GRAAF'S WISSELBEKER. Donderdagavond had de eerste ronde plaats van de wedstrijden om den De Graaf's wissel- 'oeker. De volgende kwartetten bonden in het clublokaal van Oosterkwartier den strijd aan: Damclub HaarlemHet Noorden: A. P. de ZwartA. F. van Leuffen 20, E. F. Visser- C. Harmsen 20, J. HartelL. Poots 11 en T. W. de Mol—A. Bron 2—0 (7—1). Haarl, DamclubKijk Uit: P. J. v. Dartelen- W, Persoon 20, Jh, FabelW. v. Leuffen 11, H. LunenburgH. v. d. Linden 11 en P. H. MeureJ. Surel 1-1 (53). Oosterkwartier—D.O.S.: Y. de JongJ. Boer- koel 20, A. de JongJ. Oud-hef Jr. 20, J, P,oppen—T. Dinkla 2—0 - J. P. v. Eyk—W. Dijkhof 2—0 (8—0). ATHLETÏEK ZWEDEN—NEDERLAND. Naar wij vernemen zal in Juli een landen- athletiekwedstrijd tusschen Zweden en Neder land worden gehouden. De ontmoeting, waarvor het standaardprogramma zal gelden, heeft te Malmö of te Stockholm platas. De secretaris van de I.A.A.F., de Zweed Ekelund was dezer dagen in Amsterdam, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met de leden van het dagelij ksch bestuur der K.NA.U., de heeren A. J. G. Strengholt, C. H. Trines en E. G. van der Werff Jr. Tijdens dit onderhoud is men tot volledige overeenstemming omtrent den landen- wedstrijd gekomen. JAARVERGADERING K.N.A.U. Op 10 Maart zal te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van de Kon. Ned. Athle- tiek Unie worden gehouden. WANDELSPORT GROOTE NATIONALE MOBILISATIEMARSCH Ten bate van liet Centraal Comité voor O. en O. te 's Gravenhage. Herhaalde malen is in de Wandelsport-Bonden de vraag gerezen, of de mogelijkheid ook bestaat, dat men ook iets voor de gemobiliseerde militairen zou kunnen doen. Het bestuur van den Sticht-Gooische-Wandel- sportbond heeft daarom besloten een wandeltocht te organiseeren en het batig saldo af te dragen aan het Centraal Comité voor Ontwikkeling en Ontspan ning voor Militairen. De organisatie is opgedragen aan de Bussumsche Wandelclub „De Kievit", secr. Keizer Ottostraat 121, te Bussum, alwaar ook de marsch gehouden zal worden. ,De Kievit" is reeds in volle actie met het orga niseeren van dezen marsch. Zij verzoekt aan hen, die een prijs beschikbaar willen stellen, dien toe te willen zenden aan het secretariaat van „De Kievit". De marsch wordt gehouden op Vrijdag 23, Zater dag 24 en Zondag 25 Februari. SCHAATSENRIJDEN Deze week geen Elfstedentocht» Route nog niet geheel berijdbaar. Heb is thans zeker, dat de elfstedentocht lang de traditioneele route, met vertrek en aankoms te Leeuwarden, in geen geval in den loop va: deze week zal kunnen plaats vinden. Bij door gaand vriezend weer zal het centraal bestu-u zich nader beraden om den tocht uit te schrijve: In ieder geval zal het vaststellen van den datur tijdig geschieden, opdat liefhebbers uit ander deelen van het land gelegenheid krijgen zie aan te melden en voor te bereiden. De route LeeuwardenHartogen is tot nu to voor de scheepvaart open gehouden. Leeuwarden Dokkum is gisteren gestremd, doch men kan e niet rijden door de schotsen. De verkorf te rout van Franeker naar Dokkum is neg niet ver trouwd, hetgeen veroorzaakt wordt door d stroomingen. Trouwens, het water is dezen win ter zeer onrustig en dat is de oorzaak, dat nie overal het ijs mooi en betrouwbaar is. Wel ever weegt het centraal bestuur een andere route t kiezen bijv. van Dokkum over Oudkerk naa Leeuwarden, doch dit gedeelte moet eerst ge inspecteerd worden. Van Leeuwarden naar Sta voren en van Stavoren naar Harlingen i prachtig ijs; in Sneek echter kan men niet rijde: zoodat hier de ijzers moeten worden afgebonder Ongetwijfeld kan men prachtige tochten maker doch de gebeele route voor den elfstedentocli is in ieder geval deze week niet te berijden, wa zeer zeker een teleurstelling zal beteekenen voc het groot aantal liefhebbers, dat gehoopt ha< dezer dagen aan den traditioneelen rit te kun nen deelnemen DRIE NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR OSL( Naar wij vernemen zullen Jan Langedijl (Rotterdam), Roelf Koops (Zuid-Laren) ei Dolf van der Scheer (Rotterdam) door het pre sidium van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbon< naar Noorwegen worden uitgezonden om t Oslo op 20 en 21 Januari a.s. deel te nemei aan een 'internationalen wedstrijd over de af standen 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter. De rijders zullen Vrijdag a.s. per vliegtuig naa het hooge noorden vertrekken, waar zij nog eei week gelegenheid krijgen te trainen. De wed strijd te Oslo zal bestaan uit een tweekamp bus schen een Noorsche ploeg en een team, dat za worden samengesteld uit de te Oslo vertoevend buitenlandsche rijders. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND De eerste ronde van de clubcompetitie is al fliri gevorderd; die heeft voor de Haarlemsche vereeni gingen een gunstig verloop. De teams van D. E. nemen beide de bovenste plaats in in de klasse I Af deeling 2 en klasse F, Af deeling 3. Zij behaalde resp. 90, 88 en 92.35 pet. van het maximum-aanfc te maken caramboles. De ploegen van Insulinde ma ken eveneens een uitstekend figuur. In de klasse speelt Insulinde in de Afdeelingen 1 en 2 uitstekent Haar drietallen staan daar ook aan het hoofd va de ranglijst met 95,10 en 94.92 pet. van het totaal i maken aantal punten. De beide teams, die in <3 klasse F, Afdeeling 1 en 2 uitkomen, nemen ee: eervolle 3e en 4e plaats in en brachten het tot 89.1 en 86.05 pet. De B. C. Haarlem sukkelt met ziekt van haar spelers. Haar tweede plaats in de klasse I Afdeeling 1, met bijna 89 pet. van het maximur is des te fraaier. Haar D-team bengelt onderaan d ranglijst, doordat het maar 3/4 van haar totaal ko: behalen. Over de laatstgespeelde wedstrijden nog het vol gende: Klasse D, Afd. 2. In Amsterdam tegen Insulind' zag het er voor D. E. S. aanvankelijk donker uil v. d. Hoek (DES) was er finaal uit en bleef tege: v. Nifterik op 75 van de 100 staan. Slot en Strijbo waren er goed in; zij klopten Dessauer en Blor resp. met 34 en 39 caramboles. De gastheeren boek ten dus een tekort van 73 punten tegen DES 75. Klasse F, Afd. 1. Insulinde 1 zette het jaar goe in, door tegen het drietal van de Algemeene niet carambole te laten liggen. De Amsterdammers bo den hardnekkigen tegenstand. Springer (De Alg. bleef slechts 3 punten beneden zijn totaal, hetgeel Lopez Cardozo hem nadeed. Brouwer (Ins.) be haalde de grootste winst; hij nam 19 puntjes op Zul derweg. De Algemeene maakte dus 207 van de 232N Klasse F, Afd. 2. De reserves van Insulinde lever! den een fraaie prestatie, door Sarphati van dl derde plaats te verdringen. O vermeter gaf Insulind een voorsprong van 11 caramboles en liet Weber jj niet verder komen, dan 72 van de 83. v. Gog moes echter 2 puntjes afstaan aan Lindenaar (Sarphati) Klasse F, Afd. 3. Het leidende DES-drietal pet mitteerde zich de luxe in de hoofdstad van „Onde! Ons" met 5 caramboles te verliezen. Vlug speeldi wederom constant en maakte Broekman 16 punte afhandig. Steenkist (DES) moest de zege echter aai Van Deyck laten; hij verspeelde 25 kostbare ca ramboles. Kaars bezorgde Onder Ons nog 4 verlies punten, zoodat de thuisclub 20 caramboles tekoi maakte en DES 25. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer: Totaal 2574. Vette renderen Vette kalveren 168. Nuchtere kalveren 10, Scha pen en lammeren 905, Varkens 597. Vette koeien le kwaliteit 80, 2e lew. 66, 3e kw 4454 per kilo. Vette ossen le kw. 76, 2e kw. 68 3e kw. 4056 per kilo. Vette kalveren le kw. 15 2e kw. 1.25, 3e kw. 951.05 per kilo; Varken (levend gewicht le kw. 67. 2e kw. 66, 3e kw. 6' per kilo. Schapen le kw. 45, 2e kw. 40 3e kw. 3! per kilo. Lammeren le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw 38 per kilo. AMSTERDAMSCIIE VEEMARKT Ter veemarkt waren heden aangevoerd: vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw f 0.80—0.90, 2e kw. f 0.70—0.78, 3e kw. f 0.56- 0.61, mindere soorten f 0.460.50 per kg', slacht gewicht. 74 melk- en kalfkoeien f 180—260 pe: stuk, 32 vette kalveren 2e kw, f 0.80—0.84. 3e kw f 0.700.78 per kg. levend gewicht, 89 nuchter' kalveren f 7—12 per stuk, 69 schapen f 14—28 pei stuk, 471 varkens vleeschvarkens wegende vai 90110 kg. f 0.720.76, zware varkens f 0.72- 0.76, vette varkens f 0,72—0.76 per kg. slachtge wicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderei uit Denemarken. Slachtrunderen matige aanvoer, stugge han del, onveranderde prijzen. Melkkoeien matige aanvoer en handel. Vette kalveren zeer matig' aanvoer, stille handel, przen lager. Nuchtere kal veren matige aanvoer, vlugge handel, constant) prijzen. Schapen matige aanvoer, zeer stuggf handel, prijzen hooger. Varkens gewone aanvoer levendige handel, onveranderde prijzen. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 25, 2e kw. 18 3e kw. 13; Lammeren le kw. 18, 2e kw. 14. 3e kW 9. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel levendig, prijzen prijshoudend; Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen prijshoudend; Schapen en lammeren: aanvoer aanvankelijk kleiner, handel willig, prijzen hoo ger; varkens aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Benige partijen schapen voor export verkocht

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12