Strenge vorst IDoMevi bankets £ecea fekkets Haarlem's straten weer berijdbaar Het verkeer komt op dree AAMBEIEN Het Avontuur van Ambrose Applejohn. HANDSCHOENEN HET AMERIKAANSCHE HUIS LEDENCONCERT. WEERBERICHT trnrmü Nederlandsch vliegtuig maakt noodlanding in België. VV ORKSDAG 10 JANUARI 1940 HSARLE M'S DAGEEAD Meest matige tot zwakke oostelijke tot zuidoostelijke wind. Helder tot lichtbe- wolkt, droog weer, des nachts strenge overdag matige tot lichte vorst. rHERMOM ETERETAND Hoogste gisteren F 26 Laagste hedennacht F 19 Hoogste heden F 22 Het gebied van hoogen luchtdruk over het con tinent beslaat thans het geheele gebied van de Oostzee tot de Middellandsche Zee en met groote snelheden stroomt in de bovenlucht de conti nentale koude naar het westen. De depressie in het westelijk Middellandsche Zeegebied is nog in beteekenis toegenomen. Langs de kusten van het noordelijk deel van Italië en Dalmatië heer- schen zware stormen. De continentale koude is het hoogst in de Baltisühe staten en in de Ukraine waar temperaturen tot en nabij -30 gra den gemeld worden. Aan de kusten van de Adria- tische Zee heerscht de bora en brengt aldaar, temperaturen onder het vriespunt. De Oceaandepressie begint zich thans naar het noorden te verplaatsen. Op de Azoren is de luchtdruk gestegen. Een randstoring passeert thans IJsland. De temperaturen zijn in het noorden nog gestegen en IJsland verschilt thans in temperatuur slechts weinig met. de Azoren en Sicilië. Ook Be reneiland. Spitsbergen en Jan Mayen melden temperaturen tusschen 2 en 4 graden. Het depressiegebied zet zich met een langge- rekten uitlooper tot ver in het westelijk deel van den Oceaan voort. BAROMETERSTAND Vorige stand 775 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 780 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. C. v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars Donderdag v.m, 4.03 uur; n.m. 16.20 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. EEN WARME EN STERKE DRACHT WAAR U JAREN LANG PLEZIER VAN HEEFT Voor Ook in de buitenwijken wordt gestrooid. De vorst houdt aan en wordt zelfs strenger, maar de gladheid op. de wegen en straten in Haarlem en omgeving neemt gelukkig af. De hoofdwegen zijn goed berijdbaar; weliswaar is het wegdek hier en daar zoogenaamd „drooggevroren" en woei vooral op plaatsen, waar de wind vrij spel had, in den afgeloopen nacht het zand weg, doch de strooiwa gens van de gemeentereiniging zijn, zeven in getal reeds druk bezig om deze plekken te „corrigeeren". De verbindingswegen in de buitenwijken krijgen vandaag ook een beurt. Gisteravond zijn de strooiwagens tot elf uur in touw geweest, en hedenmorgen vroeg toog men weer aan den arbeid In totaal is er thans, sedert Zondagmorgen, on geveer 300 ton zand en zout gestrooid. Alleen Dins dag werd ongeveer 60 ton aangewend. De tram heeft nog steeds een buitengewoon groot aantal passagiers te verwerken. De straten en we gen zijn wel beter begaanbaar dan in het begin van de nieuwe vorstperiode, maar toch geven nog velen ook omdat het zoo koud is— de voorkeur aan de tram boven de fiets. En uiteraard maken de meesten, die onder normale omstandigheden zou den loopen, nu gebruik van de N.Z.H.T.M., want niet alleen de koude weerhoudt hen van een wan deling, maar het loopen blijft vooral in de bui tenwijken bezwaarlijk. Op het tramnet wordt derhalve nog steeds, zoo wel wat materieel als personeel betreft, verster king aangebracht, in het bijzonder tijdens de spits uren van 89.30 uur en van 47 uur. Behoudens eenige vertraging functionneert het tramnet regel matig. Ook het busverkeer is thans normaal te noemen. Op alle lijnen wordt gereden. Een klein ongeval had gisteravond laat plaats, toen een bus op den Vergierdeweg een boompje omver reed. De schade aan den wagen was echter gering. Hoewel in het algemeen door de burgerij goed gevolg is gegeven aan de oproepen om zand, asch of turfmolm voor de deuren te strooien, heeft de politie toch twee processen-verbaal moeten op maken, en wel tegen een bewoner van het Spaarne en één van de Lange Margarethastraat, die in weerwil van deze oproepen verzuimden aan hun plicht te voldoen. In Haarlem-Noord is Dinsdag nog een groot aan tal personen voornamelijk wielrijders en voet gangers dat zich onvoorzichtig of noodzakelijker wijs waagde op de gladde binnenstraten en wegen, daarvan de dupe geworden. Vooral de trottoirs en rijwielpaden, die niet met zand bestrooid waren, leverden nog gevaar voor ongelukken op. Nabij het Spaarne kwam een voor eep wagen bespannen paard te vallen. Het kostte heel wat moeite om het dier, dat telkens weggleed, weer overeind te krijgen. De bestuurder was intijds van den bok gesprongen en kwam met den schrik vrij. Nabij de Mr. Jan Gerritszlaan kwam een wiel- rljdster zoodanig te vallen, dat ze met veel moeite weer overeind gekomen niet verder fiet sen kon. Ze bleek een been vrij ernstig gekneusd te hebben en werd door den bestuurder van een passeerende auto naar haar woning gebracht. De heer B.. die z'n woning aan den Rijksstraat weg wilde verlaten, had 't ongeluk op het voor 't huis liggende straatje uit te glijden, met het ge volg, dat hij tegen het hek viel en zoodanig ai het hoofd verwond werd, dat geneeskundige hu moest worden ingeroepen in den afgeloopen nacht. In den afgeloopen nacht werd te Haarlem een minimum temperatuur van 8 gr. Cel sius geconstateerd. Het Metereologisch Insti tuut aan het IJ te Amsterdam meldt voor den afgeloopen nacht een maximum vorstgraad van 10,3 Celsius. Omstreeks het middaguur van heden vroor het in Haarlem en omgeving ongeveer 4 gr. Celsius. AUTOBUS EN VISCHAUTO BOTSTEN. Tengevolge van de gladheid. ACHT PERSONEN GEWOND. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op d< Broekerjaagweg nabij Monnikendam door i gladheid van den weg een botsing ontstaan tu schen een autobus van de Waco en een viscl auto van de firma Tuyp te Volendam. Bij i aanrijding werd de vrachtauto ernstig gehaver In de cabine van den wagen zaten drie Volei dammers, de gebroeders H. en T. Guit en zeke Mooier, die allen werden gewond. H. Guit was evenwel het ernstigst aan toe. Nadat hem g neeskundige en geestelijke bijstand was verleer werd hij evenals Mooier naar het Onze Lie' Vrouwegasthuis te Amsterdam vervoerd. T. Gi werd naar zijn woning te Volendam overg< bracht. Achter in den wagen bevonden zich vier D» lendammers, die er met lichte verwondingen a kwamen en huiswaarts konden keeren. In i autobus, die op weg was van Hoorn naar An sterdam liep een militair een verwonding as het hoofd op. Deze wond was evenwel niet v< ernstigen aard, zoodat de man de reis kon voor zetten. ooeratle noodzakelijk wordt. Loot hot zoovsp nl doch behandel do aambeien met fost6r's Zalf. Inwendige aM bij uitwendige aambeien verlicht deze ra'f dl leuk en uljn. ^Duizenden n o. 50c. oei kle.'ne doos (Adv. Ingez. MedJ IJN/I INIETTEREN^j HET TOONEEL. Leidsch Studenten Tooneel. Het was gisteren wel geen officieele gala-avond In den Stadsschouwburg, maar heel veel scheelde het toch niet. Er was meer toilet gemaakt dan anders en de volle zaal zag er dan ook recht fees telijk uit. Voor de rest zorgde Het Leidsch Stu- denten-Tooneel met de opvoering van „Het Avontuur van Ambrose Applejohn", de voorstel ling, die op li en 16 Januari voor de gemobili seerde militairen in den Stadsschouwburg zal "worden herhaald. Het is wel geen groote kunst, die Walter Hackett in zijn blijspel geeft hij blijft bijvoorbeeld aan merkelijk beneden Achard, met wiens „Le Cor- saire" dit Avontuur van Ambrose Applejohn is vergeleken maar het stuk leent zich uitstekend voor het doel waarvoor het door de Leidsche stu denten was gekozen, voor opvoeringen namelijk voor militairen. Het is half blijspel, half thriller en de droom van den heer Applejohn voert ons zelfs even naar het rijk van den draak, zonder dat het 'n oogenblik „echt" wordt. Het is dus een mengsel van alles en geeft dank zij weer den droom ook heel wat te zien. Het avontuur van Ambrose Applejohn blijft genoegelijk, on- danks alle griezeligheid, waarin dit heer verwik keld wordt. Deze heer Applejohn beklaagt zich over zijn eentonig leven. Elke dag is voor hem precies hetzelfde en van het bloed van den kaperkapi tein, die eens zijn over-over-over-grootvader was, vloeit hoogstens nog maar 1 procent door zijn aderen. Hij verlangt naar iets anders, naar een avontuur en Ambrose krijgt als in een sprookje wat hij begeerd heeft. Een Russische danseres de schoone Anna Valeska die 's avonds bij hem binnen komt vallen en in zijn armen in zwijm geraakt, dat is voor zoo'n verstokten 40- jarigen vrijgezel al heel ongewoon, maar het is nog maar het begin. De schoone Anna Valeska wordt gevolgd door een Russischen spion, een fakirachtigen EngeLschman en zijn vrouw en zijn gemoedsrust wordt zelfs geheel verstoord door de ontdekking van een geheime deur en een document, waarin gesproken wordt van een dcor over-opa Ap plejack verborgen schat. Is het wonder, dat dit Aimibrose naar het hoofd stijgt en hij er van droomen gaat? Die droom krijgen wij in het tweede bedrijf. Wij zien Ambrose Aipplejohn in de kajuit van het kaperschip als die bulderende zeeroover hulde aan de regie, die deze verandering, hocus pocus- pats, ons voorgoochelde zoodat wij onze oogen nauwelijks konden gelooven en wat in die kajuit met de ontvoerde maagd gebeurt, zou je kippenvel bezorgen, als het geen droom was. Ambrose Applejack blijkt een mannetjes putter, die met zijn brani scheepsjongen alleen heel het muitende volk tart. De scheepswanden gingen er van trillen, als hij zijn piraten toe- bulderde: „tuigtuig! tuig!" Maar heel veel beter was Ambrose zelf ook niet, want hit bleek de uitvinder van het beruchte spel „klaveraas", te zijn, waardoor hij zijn rebelleerenden boots man overwon. Wanneer Ambrose Aipplejohn in het derde be drijf weer wakker is geworden, is er iets van zijn voorvader Applejack in hem gevaren en hij is daardoor in staat 'n heele bende inbrekers en inbreeksters het hoofd te bieden. Dat laatste bedrijf is niet 't sterkste deel van dit blijspel De schrijver maakt er zich te veel met een ar tistiek Jantje van Leiden af om aan zijn slot te komen en laat heel veel onbeslist, maar wij nemen het hem niet kwalijk, omidat de lieve, onschuldige Poppy Faire, die het heele stuk dor zoo duidelijk liet merken, dat zij Ambrose lief had en hem in zijn droom als scheepsjongen zoo heldhaftig ter zijde had gestaan, tenslotte in zijn armen mag vallen, welke gunst haar meer toekomt dan de schoone, maar valsche Anna Valeska. Het Leidsche Studenten Tooneel heeft van dit stuk een alleraardigste opvoering gegeven. Vooral de sfeer van de oude romantiek in het tweede bedrijf was door de regie uitstekend ge troffen. Wij zaten hier wat ook moest midden in de ouderwetsche draak, maar toch zoo, dat het niet heelemaal echt was. De kaperkapi tein en zijn bootsman de heeren Van Holk en Geertsema bulderbasten tegen elkaar, dat het een lieve lust was, en het piratendom was 'n stel letje tuig, zooals je het in je kinderdroomen niet erger kon denken. In het derde bedrijf dreigde er even een in zinking, maar dat kwam ook door den schrijver, die blijkbaar niet goed wist, hoe hij er mee aan moest om den knoop te ontwarren. Het slot, toen de deugd beloond werd met een kus en een schat van 500.000 Pond maakte alles weer goed. De heer L. P. van Holk heeft als Ambrose Applejohn de voorstelling gedragen. Hij gaf den wat angstigen Ambrose in I heel geestig en met aardige details en zijn methamorphose als rooverkapitein, was zelfs uitstekend. Van den schichtigen Applejohn was in dezen zelfverze kerden, romantische zeeroover niets te herken nen. Mijn compliment! En hoe voortreffelijk gearticuleerd sprak de heer Van Holk. Hieraan zouden heel wat be roepsspelers van tegenwoordig, die dikwijls zoo nonchalant brabbelen, dat zij op de vierde rij stalles al niet meer zijn te verstaan, een voor beeld'kunnen nemen. Ook de heer W. J. Geertsema, die de dubbel rol van Ivan Borolsky en den opstandlgen boots man met aplomb en zekerheid speelde, trof ons door zijn goed spreken. Er zat dynamiek en span ning in de scènes, als deze twee heeren samen op het tooneel waren. Mejuffrouw J. E. Boon was een charmante Anna Valeska; verleidelijk als de pseudo-dan- seres hoe aardig wist zij het vreemd accent vol te houden en in den juisten romantischen stijl als de beklagenswaardige, ontvoerde maagd in den droom. Dit trio vormde den kern van deze spelers- groei: maar met genoegen hebben wij ook het spel der anderen gevolgd, mej. A. A. Labberton als de lieve, zachte Poppy Faire en, die vooral den scheepsjongen pittig en levendig speelde, mej. A. M. S. Snoeck Henkemans in de gedaante van Ambrose's spichtige tante, jkvr. T. Sand- berg als Mrs. pengard en mej. A. H. Vermeulen in het bescheiden rolletje van het dienstmeisje Marie. De heer P. Cleverlnga ging door dit stuk als de traditioneele buttler, die een stok had ingeslikt en verraste in II door zijn zeer goed gespeelden Chinees hulde voor zijn sortie na de „coup de pied au cul" van den kaperkapitein de heer W. Koops was de fakirachtige En- gelschman met kwade bedoelingen, de heer T. Q. Dekker de agent, die geen agent was en de heer C. de Vos van Steenwijk loste als Johnny Jason het raadsel der inbraken op afdoende wijze op. Zoo werd het een voorstelling die bij het pu bliek terecht zeer veel succes had, zooals wel duidelijk bleek uit het daverend applaus aan wol gevoerd 2,50 VOOR FIETS EN MOTOR. BARTELJORISSTRAAT 20. JACK MORRIS Telef. 13439 (Adv. Ingez. MedJ het slot.-Een allergenoegelijkste opvoering, die ook voor de militairen op 11 en 16 Januari heel veel belooft. J. B. SCHUIL. De voorstelling van Het Avontuur van Ambrose Applejohn werd o.a. bijgewoond door den burge meester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. de voorzitster van het Haarlemsche comité van O. en O., Mevrouw Baronesse de Vos van Steen- wijk-van Royen, den garnizoenscommandant, luitenant-kolonel H. Polis en Mevrouw Polis. Namens het comité van O. en O. heeft de heer J. B. Schuil voor den aanvang der voorstelling in een inleidend woord Het Leidsche Studenten Tooneel hulde gebracht voor zijn geste om te Haarlem twee voorstellingen voor de militairen te geven en het dames-comité, dat zich met de voorbereiding had belast speciaal de dames Wesstra-Mackay en Serphos voor hun zoo ge waardeerd werk bedankt. Het salon-orkest van het 7de Depot Bataljon heeft in de pauzes het muzikale gedeelte van den avond verzorgd en de voorstelling met het Io Vivat geopend. Hoe zeer dit door het publiek werd ge waardeerd bleek wel duidelijk uit het applaus na de woorden van dank tot het orkest door den heer Schuil gericht. MUZIEK Haarlemsche Orkest Vereeniging De medewerking van een solist als Theo van der Fas is steeds waarborg voor hoogstaande pianisti sche vertolkingen. Zijn medewerking en de keuze van het programma maakten het concert van Dinsdagavond buitengewoon belangrijk, hetgeen het alleen door Mozart's Symphonie in Es gr. t, K. V. 543 en het Pianoconcert van Grieg nog niet gewor den zou zijn. Maar Theo van der Pas speelt de solopartij van dit in sommige jaren haast epide misch optredende werk zoo goed als volmaakt. Een aantal jaren geleden het was nog tijdens het dirigentschap van Nico Gerharz verraste Van der Pas ons met een vertolking, welke slechts in die van Percy Grainger een gelijkwaardige vond en die boven al de later hier gegevene verre bleef uit steken. Daar waren goede, middelmatige en onvol waardige bij. Het is niet doenlijk die alle in een ranglijstje te schikken, maar 't is toch opmerkelijk, dat ik in alle geval heel erg onderaan in zoo'n ranglijstje zou moeten plaatsen devermoedelijk hoog gehonoreerde der Fransche pianiste Lucie Caffaret op een der Bachconcerten van vele jaren her. Waar mee ik maar zeggen wil dat onze Nederlandsche kunstenaars volstrekt niet per se voor de buiten- landsche de vlag zouden behoeven te strijken, indien hun eigen vlag in hun eigen land wat meer aanzien genoot. Enfin, de vertolking van Van der Pas was weer voortreffelijk, zoowel in technisch als in mu zikaal opzicht en kon daardoor zelfs den meest vergrijsden concerthabitué nog boeien. De meer dan gewone belangrijkheid van het pro- gramma kwam voort uit de keuze van Bach's Vijfde Brandenburgsche Concert en van Franck's Poème symphonique „Le Chasseur maudit", twee werken, die we hier nog maar zelden te hooren hebben gekregen. In het 5de Brandenb. Concert fungeeren fluit, viool en klavier als concertino. Aan het klavier heeft Bach in dit werk een bijzonder belangrijke partij toevertrouwd. De groote 64 maten tellende cadens in het eerste Allegro representeert op zich zelf haast een heel solowerk. Wonderlijk sug gestief zijn de vage, immaterieele harmonieën, die aan de uiterst snelle figuraties ten grondslag liggen. En ik moet zeggen, dat Van der Pas de beoogde suggestie door zijn fijn en gevoelig spel wist te ver klanken, al verschilt de klank van een grooten Bechsteinvleugel natuurlijk zeer van dien van het clavecin, die Bach voor den geest zweefde. Nu zou dc dunne toon van een clavecin in een groote con certzaal toch wellicht niet geheel voldaan hebben en daarom was de weergave op een modernen vleugel niet zonder meer af te keuren. De fluitist Joh. Spies en de concertmeester Gijs Beths waren hoogstverdienstelijke partners van den klavier speler; het gereduceerde strijkorkest vervulde zijn begeleidende taak naar behooren. In „Le Chasseur maudit", in 1882 geschreven, hoort men de kenmerken van Franck's laatste scheppingsperiode doch de chromatiek is er niet zóó stelselmatig, haast opdringerig in aangewend als in sommige andere werken uit die periode. Minder dan Tristan schijnt de „Walkürenritt" den componist hier en daar' geïnspireerd te hebben. Behalve Wagner kunnen ook Liszt en Berlioz als geestelijke voorvaders aangezien worden. Toch is het stuk geen copie: er zit genoeg eigens van Franck in om oor spronkelijk te mogen heeten en genoeg afwisseling, van 't rustieke begin tot de adembenemende stretta aan het slot om den hoorder te boeien, zoodat we blij mogen zijn het weer eens gehoord te hebben. Adam's suggestieve leiding bezorgde een uitvoering, die een langdurigen bijval verwierf. In de vertolking van Mozart's Symphonie was af en toe een lichte onstandvastigheid van tempo en rythme, die dan aan de klaarheid dezer muziek eer.ige afbreuk deed. Dus was er op dezen avond een artistieke stijging, wat beter is dan het om gekeerde. Dat de solisten, inzonderlijk Theo van der Pas, langdurig toegejuicht werden, spreekt van zelf. K. DE JONG. Buitengewoon wreede dieren mishandeling. Op een volkstuintje, gelegen aan het ver lengde van de Rembrandtkade, even buiten de gemeente Utrecht, zijn de lijken gevonden van eenige kippen en konijnen en van een hond, wel ke dieren daar onverzorgd waren achtergelaten en van koude en honger zijn omgekomen. De kippen en konijnen waren opgesloten geweest in een hok; de cadavers waren gedeeltelijk reeds door ratten opgevreten. De hond was met een ketting vastgebonden aan een op zijn kant lig- genden ouden kinderwagen, die blijkbaar als hok had gediend Het dier was tot op het skelet vermagerd en de halsband was kennelijk bij pogingen tot bevrijding diep in den hals ge drongen. De politie te Maartensdijk, onder welke ge meente het volkstuintje is gelegen, heeft tegen den huurder, die verklaarde de eigenaar van deze dieren te zijn, proces-verbaal opgemaakt. V erwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Kwaliteit Afwerking Pasvorm De Speciaalzaak (Adv Ingez. MedJ In den laten Dinsdagnamiddag is een Neder landsch militair vliegtuig met een piloot en een waarnemer beiden officier in het Nederlandsche leger, genoopt tot het maken van een landing bij het station van Wilmarsdonck (België). Het toestel kwam zonder moeite en zonder eenige schade op den grond. De inzittenden bleven ongedeerd. Zij verklaarden, dat zij zich hadden vergist in den koers en dat zij geen voldoende benzine meer hadden, zoodat zij tot een noodlanding gedwongen waren. Het toestel is door de gendarmerie onder bewa king genomen. De Belgische militaire autoriteiten en de cousul-generaal der Nederlanden hebben zich derwaarts begeven. Men verwachtte, dat het toestel heden weer naar ons land zou kunnen terugvliegen Roosevelt's arbeid voor den vrede. „Feitelijke aanmoediging" in het voorjaar verwacht. President Roosevelt heeft tegenover een groep Protestantsche geestelijken te kennen ge geven dat hij hoopte dat zijn vredespogingen tegen het voorjaar feitelijke aanmoediging zou den ondervinden. De woordvoerder van de geestelijken, die het be sluit van Roosevelt Myron Taylor als zijn persoon lijken afgezant naar het Vaticaan te zendén, critiseerde, vertelde na afloop van de conferentie met den president, dat deze te kennen had gegeven dat de benoeming van een dergelijken afgezant gebaseerd was op de klaarblijkelijke hoop op eenige werkelijke ontwikkeling in de richting van vrede. Sprekende over bovenbedoelde ontmoeting me» de geestelijken zeide Roosevelt in een persconferen tie, dat hij niet wenschte dat de gedeelten van zijn bespreking handelende over vrede, beschouwd zou den worden als zooiets als de veertien punten voor vrede en dat hij aldus tegenover de predikanten had verzocht niets te zeggen over het gesprek. Roosevelt voegde hieraan toe dat hij slechts een uitnoodiging had gestuurd aan de leiders van de kerk om uitdrukking te geven aan zijn geloof, dat alle kerken ter wereld in formeel verbond dienen te worden gebracht in de hoop, dat wanneer de tijd komt voor een bespreking over vrede, de invloed der kerken zou kunnen worden aangewend op nuttige wijze. Roosevelt gaf te kennen, dat Taylor te Flo rence zal wonen en zich indien noodig naar het Vaticaan zal begeven, Voetganger bekneld tusschen twee auto's. Vrachtrijder zonder rijbewijs aan het stuur. Gistermiddag omstreeks half drie stond een 34- jarige voetganger op het Spaarne naast zijn auto. Een vrachtauto, bestuurd door een 53-jarigen in woner van Heemstede, naderde, week niet vol doende uit en kwam zoodanig met de geparkeerde auto in aanraking, dat de voetganger tusschen de beide wagens bekneld geraakt. Hij kreeg een bek kenfractuur, en werd, na door O. D. voorloopig te zijn verbonden, naar het St. Elisabeth Gasthuis vervoerd. De bestuurder van den vrachtwagen bleek geen rijbewijs te bezitten. Tegen hem werd proces-ver baal opgemaakt. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer bevredigend. Turfproductie. De minister van economische zaken heeft ten aanzien van de turfproductie voor de campagne 1940 de volgende regelingen getroffen. Handgestoken fabrieksturf. De totale productie zal ten hoogste 30.000 dag werken mogen bedragen. Als basisjaren zullen weer gelden 1937 en 1938. De verveners mogen 110 pCt. produceeren van hun gemiddelde productie in deze jaren. d.i. 10 pCt. meer dan in de campagne 1939. De be staande toeslagregeling blijft ongewijzigd. Voor het graven van splittingturf kan een extra toe slag worden gegeven van ten hoogste 10 per dagwerk. Machinale huisbrandturf. De productieregeling wordt ongewijzigd ge handhaafd, zoodat de totale productie ten hoog ste 44.000 stobben baggerturf en 286.000 duizend tallen persturf mag bedragen en de verveners 90 pCt. van hun gemiddelde productie in de basis jaren 1934 en 1936 mogen produceeren. Het pro ductierecht van baggerturf kan evenwel nier meer voor dat van persturf worden geruild. Zoowel voor fabrieksturf als voor huisbrand- turf geldt daarenboven, dat de minister van eco nomische zaken bij. uitzondering in bijzondere gevallen toewijzingen voor de productie kan geven in afwijking van deze regelingen. De aan vragen hiertoe moeten ook bij de Nederlandsche turfcentrale worden ingediend. Indien door wijziging van omstandigheden een hoogere turfproductie wenschelijk mocht blijken, zal tijdig aan de verveners worden medegedeeld, welke verandering in de regelingen zal worden aangebracht. Zwarte vlekken op de zon. Uit verschillende plaatsen des lands ontving het Meteorologisch Instituut te De Bilt berichten over de waarneming van twee zwarte vlekken op de zon op 5 en 6 Januari. Dit waren twee bijzonder groote zonnevlekken, die door de gunstige weersomstandig heden met het bloote oog zichtbaar waren. Op 5 en 6 Januari bevonden de vlekken zich ongeveer midden op de zonneschijf, ze werden te De Bilt het eerst waargenomen op 2 Januari. Zooals men weet draait de zon in ongeveer 27 dagen om haar as, de vlekken draaien mee en on dergaan daarbij geleidelijke vormveranderingen Op 9 Januari waren de vlekken dicht bij den rand der zon gekomen. Ze zullen bij gunstigen weers- toestand nog 1 of 2 dagen zichtbaar zijn, daarna verdwijnen en wellicht omstreeks 26 Januari weer aan den anderen rand der zon te zien zijn. Ciano en Csaky sloten een gentlemen's agreement. Csaky brengt te Boedapest rapport uit. In toonaangevende Italiaansche kringen won volgens United Press bevestigd dat Ciano en Csak een gentlemen's agreement hebben gesloten gedi rende de onderhandelingen te Venetië voor hi geval dat eenjgerlei communistisch gevaar Hor garije zou bedreigen. Of deze hulp, die door Itali wordt aangeboden, later zal gevolgd worden do^ een militair bondgenootschap zooals uit Boedape is gemeld of dat zij zich enkel zal bepalen tot eei zelfde soort hulp als Franco werd verleend tijdei den Spaansche burgeroorlog, werd in bevoegi kringen volkomen afhankelijk gesteld van de to komstige ontwikkeling der situatie. Door dezelfi kringen werd echter aan onzen correspondent mei gedeeld dat er gedurende de besprekingen nie werd onderteekend en dat al evenmin het ontwei werd gemaakt voor een militaire alliantie. Graaf Csaky heeft Dinsdag aan den Hongaai schen premier graaf Teleki verslag uitgebrac over de besprekingen te Venetië. Rijksbestuurder Horthy heeft daarna achtereei volgens graaf Csaky en graaf Teleki in audiënt ontvangen. Dinsdagmiddag heeft graaf Csaky deelgenome aan de bijeenkomst van den economische® raad va het kabinet, bestaande uit de ministers der econi mische departementen. In een telegram aan Ciano zegt Csaky: „Ik vei heug mij over de volstrekte overeenstemming der o vattingen, die ons naast onze persoonlijke vrieni schap in den moeilijken, maar geduldig ten uitvof gelegden arbeid vereenigt om den vrede, die ge grondvest is op rechtvaardigheid vol inzicht en c het bewustzijn van de eigen macht, op den Balka en in het Donau-bekken te bewaren". Balkanlanden confereeren begin Februari. Betrekkingen met Italië en Hongarije komen o, ter sprake. BOEKAREST 10 Januari (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld dat op 2, 3 en 4 Februari te Belgrado een bijeenkomst zal worden gehouden van de ministers van buiten- landsche zaken van Turkije, Griekenland, Roemenië en Joego Slavië. Te Boekarest acht men deze bijeenkomst volgeni op de besprekingen van Csaky en Ciano te Venet var groot belang. Men veronderstelt dat op de co ferentie de vraagstukken van de verdere ont>wi keling van de betrekkingen tusschen Balkanstat en Italië en Hongarije zal worden besproke alsmede de hulp, welke aan Roemenië kan wordi gegeven, wanneer zijn grenzen worden aangevalle De geruchten over een Balkan-verbond wordi noch bevestigd noch tegengesproken. Roemen blijft evenwel pogen de betrekkingen tot Bulgarj te verbeteren. In een toespraak tot den Bulgaarschj gezant, die van Boekarest naar Ankara vertrel heeft Gafencoe gewezen op de noodzakelijkheid bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschf beide landen te vergrooten. Hij verklaarde verdi vertrouwen te hebben in een vreedzame ontwil keling van de betrekkingen. De Bulgaarsche mini ter van financien, die een bezoek heeft gebracl aan Moskou, heeft op zijn terugkeer twee dagen Boekarest doorgebracht om besprekingen te voerf met zijn Roemeenschen collega. Binnenkort zulle handelsbesprekingen tusschen beide landen be ginnen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2