BURGERLIJKE STAND Nieuwe Uitgaven. yVOENSDAG 10 JANUARI 1940 HÏSRCEM'S DAGBEAD g -Duitsche officieren naar de Sovjet Unie vertrokken? Voor reorganisatie van het Russische leger. Het ItaJiaansche blad „Corriera della Sera" meldt dat twintig Duitsche stafofficieren naar de Sov jet Unie vertrokken zouden zijn teneinde het Rus sische leger te reorganiseeren. Het gevecht met de „Highland Patriot". Duitsche duikboot gezonken. RIO DE JANEIRO, 10 Januari (Reuter) Het dagblad O Globo zegt, dat de Duitsche duikboot I welke het Britsche schip „Highland Patriot" heeft aangevallen, na het gevecht dat twee uur heeft j geduurd, is gezonken. I Het blad voegt hieraan toe dat dit bericht af komstig is van leden der bemanning van de „Highland Patriot". Ter Britsche ambassade te Rio de Janeiro wordt i dit bericht bevestigd noch ontkend. CHURCHILL TERUG IN ENGELAND. Winston Churchill is gistermiddag in Engeland ii| teruggekeerd van zijn bezoek aan het Britsche expeditieleger aan het Westelijk front. DIT JAAR GEEN CARNAVALSVIERING IN DUITSCHLAND. Met het oog op den ernst der tijden zal dit jaar in Duitschland geen openbare carnavals viering plaatsvinden. In plaats daarvan zullen talrijke vroolijke amusementsavonden voor de bevolking en de weermacht georganiseerd werden. Ontrouwe brievenbesteller voor bet Gerechtshof. AMSTERDAM, 9 Januari. Een Amersfoortsdhe brievenbesteller die tijdens de uitoefening van zijn functie postpakketten had gestolen, waarin zich vijf vulpenhouders, twaalf armbandhor loges en een bedrag van f 23 hadden bevonden, dj stond vandaag in hooger beroep terecht voor het gerechtshof. De rechtbank te Utreoht had hem wegens verduistering, gepleegd als postambte naar veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dulleban vorderde bevestiging van het von nis, ook wat de strafmaat betreft, (twee jaar en drie maanden gevangenisstraf.) Arrest 23 Januari. België organiseert een „week voor Finland". BRUSSEL 10 Januari. Het Belgische Roode Kruis heeft nu besloten van 21 tot 28 Janauri in alle deelen des lands een „week van ontzegging" te organiseeren ten gunste van de oorlogsslacht offers in Finland. De week is in het bijzonder be doeld voor de jeugd. Van alle Belgische kinderen zan gevraagd worden zich iets te ontzeggen, ten einde elkeen in staat te stellen een bijdrage te doen. Een desbetreffende oproep zal gericht worden tot alle scholen alsmede tot de universiteiten. De week is echter ook voor de volwassenen bedoeld, en daar toe is reeds een beroep gedaan op de bonden van wrekgevei'S en werknemers, vrijwillig een uur sala ris of arbeid in de week van 21 tot 28 Januari af te staan. Weer 100.000 dollar uit Amerika. NEW YORK 10 Januari (Havas), Het comité tot hulp aan Finland onder leiding van oud-presi dent Hoover heeft opnieuw een chèque van 100.000 dollar naar Helsinki gezonden. In totaal heeft het comité thans 500.000 dollar gezonden. BOKSEN VAN KLAVEREN WINT IN AMERIKA. NEW YORK, 10 Januari (A.NP.) De Neder - landsche bokser Van Klaveren, die kort geleden naar de Vereenigde Staten overstak, heeft zijn eerste gevecht te New York gebokst. Hij sloeg den Amerikaan Eroievich gemakkelijk op pun ten. OLYMPISCHE SPELEN. STEUN AAN FINLAND. Het organisatie-comité voor de Olympische Spelen te Helsinki heeft aan alle landen, die vertegenwoordigers in de Olympische Spelen in Finland zouden zenden, verzocht, den bestellers van logies- en toegangskaarten te vragen, het reeds door hen betaalde bedrag aan het zoo getroffen Finland ter beschikking te willen stel len. In vele landen is bereids dit verzoek inge willigd. HAARLEM 10 Januari 1940. Ondertrouwd 10 Jan., B. H. L. E. Walker en E. Berg; W. Vermeer en M. M. Bot; A. Faber en G. de Wolf; F. M. Hekelaar en A. H. van Doorn; Th. H. Vermeulen en A. A. Werk; J Hovenier en A. v. d. Ploeg; H. Ploeger en A. Huizing; H. J. L. Manders en J. Jansen; J. H. Gommers en D. Schrama; A. M. Krielen en G. Romkema; M. H. Dahlen en J. Mar tens; A. P. L. Langendijk en A. C. E. Swarte; F. H. Cramer en J. M. J. v. Boekei; T. Veenings en G. M. y. Bohemen; C. W. Th. Heemskerk en E. J. C. Raspe. Gehuwd: 10 Jan.. B. Bosdijk en A. M. van der Landen; A. M. van der Velden en W. G. Wijtkamp; M. van Leeuwen en B. I. J. Schemmekes; L. P. Becker en C. M. de Zwart; C. P. Böhm en W. van Lubeek; W. C. van Teunenbroek en M. M. Ringers; J. J. Stevens en J. C. L. Liedmeijer. Bevallen: 7 Jan., J. M. L. Kloostervan der Eem, j d.; 8 Jan., J. RenoutBrugman, z.; M. Suerink iBank, z.: 9 Jan., G. N. J. Schuitle Nobel, d.; T. C. KloetJanssen, d.; W. KoekkoekGoedejohan, i zoon. Overleden: 6 Jan., B. A. Arentsvan der Wal, 75 5-. Kenaupark; 7 Jan., P. J. Grootes, 58 j., Coorn- hertstraat; J. M. B. Roelvink, 76 j., Overtonstraat; 8 Jan., A. 3 m., d. v. J. H. Hirs, Pieterstraat; A. van der Leij, 76 j., Kloppersingel: E. T. van Buuren, 75 j., Hazepaterslaan; A. M. Muller, 33 j., Hazepaters- laan 6: 9 Jan. M. J. StamBarneveld, 86 j. Klever- laan; A. A. C. S. M. Tepe, 65 j.. Wagenweg; J. L. M. Vissers, 24 j., Da Costastraat. Voedsel en post voor Urk. URK 9 Januari Vanochtend om zes uur is een slede met vier personen over het ijs van Urk naai Lemmer vertrokken. Om twaalf uur is deze slede uit Lemmer teruggekeerd met elf manden vleesch. Om ongeveer half twaalf landde een Fokker VII van de K. L. M., gezagvoerder Bax, met twee passagiers, 24 zakken post en pakken kranten op Urk. Het ligt in de bedoeling dat dit vliegtuig, dat ongeveer een kwartier later weer is vertrokken, vandaag nog een tweede vlucht zal ondernemen, daar het niet mogelijk was met een vlucht alle post te vervoeren. N.V. FUHRM.ANN EN CO. SURSéANCE VERLEEND. AMSTERDAM 10 Januari De rechtbank heeft vandaag definitieve surséance verleend aan de N.V. Fuhrmann en Co., ingaande 26 September 1939, voor den tijd van anderhalf jaar. Bewindvoerders zijn de heeren mr. D. K. G. de Jong, L. A. J. Groote en mr. H. A. Hartogh. Bemanning van de „Columbus" gedeeltelijk naar Duitschland. NEW-YORK, 10 Januari. (D.N.B.) Naar de „Herald Tribune" meldt, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken verordend, dat de be manning van het Duitsche s.s. „Columbus", die voorloopig op Ellis Island geïnterneerd werd, ge deeltelijk zal worden vrijgelaten. Vierhonderd dienstplichtige leden der bemanning zouden reeds de komende dagen naar San. Francisco vervoerd worden, vanwaar zij via Oost-Azië naar Duitsch land zullen terugkeeren. De overige 175 mannen zullen voorloopig nog op Ellis Island blijven. OPMERKINGEN YAN LEZERS. NOG EENS: „GLADDE WEGEN". Een lezer deelt ons mede, dat hij met den heer S. R. F. inzake de gladde wegen van meening ver schilt. In Haarlem-Noord West had hij er zich van overtuigd, dat vrijwel voor alle bewoonde percee- len zand of asch was gestrooid; alleen de trottoirs van de gemeente: langs de begraafplaatsen, den Kweektuin, Huis te Zaanenpark etc., was vrijwel alles kaal, behalve aan de Kleverlaan. Ook voor den voor- 'en zijtuin van den opzichter der Be graafplaats was niet gestrooid. Hoewel in geheel Haarlem-Noord West door de gemeente „alles gedaan was wat mogelijk was' ging de autobus I zeer terecht, om ongelukken te voorkomen, niet verder dan tot den hoek Klever- laan-Marnixstraat. Gebrekkigen en ouden van da gen onder de vele duizenden bewoners van dit kwartier moesten daar dus de bus verlaten en pro- beeren al vallend en glijdend naar hun huis t< komen.' Met het vallen der duisternis was die toe stand nog zoo. Uitbreidingsplan van Haarlem. Door de Kroon goedgekeurd. Bij koninklijk besluit is ongegrond verklaard een aantal bezwaren tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland waarbij is goed gekeurd het uitbreidingsplan van Haarlem voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten oosten van den Vondelweg, ten zuiden van de Heksloot-, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart. DE IJSBAAN VAN „NOVA ZEMBLA". Nu het een paar dagen flink heeft gqvroren, heeft bovengenoemde IJsclub haar banen weer yoor het publiek opengesteld. Het ijs is in goede conditie. Het water heeft de scheuren doen ver dwijnen, zoodat de baan nu weer spiegelglad is. Ook Dinsdagavond werd er druk geschaatst. Vroolijke muziek verhoogde de stemming. IJSVERMAAK. HEEMSTEDE Woensdag „De Volharding" heeft haar banen Dinsdag .veer opengesteld. Vooral in den avond was het koud; het bezoek was dan ook niet groot. Vanmiddag zouden wedstrijden gehouden worden voor kinderen van leden. Op veler verzoek zullen a.s. Donderdag voor de leden wedstrijden georganiseerd worden op de 500 M. VOORBEURSOVERZICHT. Terwijl zich op de wisselmarkt gistermiddag nog al wat belangstelling openbaarde, in het bijzonder voor Britsche ponden en Belga's was hedenmorgen de rust geheel teruggekeerd en droeg de handel het zeer kalme karakter, waar aan men langzamerhand gewoon is geraakt. Bij gebrek aan factoren, welke de een of andere uitwerking konden hebben, waren de koersen vrijwel onveranderd en tijdens de ochtenduren bijna bewegingloos. De gulden was overigens prijshoudend. Amerikaansche dollars waren 1,87 5/8 a 1.87 11 16Na de realisaties op be scheiden voet van dollarposities, die tegen het einde van het achter ons liggende jaar vielen waar te nemen, is de lust, om het afgestooten materiaal wederom op te nemen, klaarblijkelijk nog niet opgekomen. Britsche ponden waren 1AVA a 7.42 14, waarbij de marge tusschen bied- en laatkoersen zich later in den ochtend vernauwde. Fransche francs waren 4.20Ji a 4.2034, Belga's golden 31.49 a 31,53, Zwitsersche francs 42.05 a 42.09, Duitsche marken 75.15 a 75.25. De koersen van de Scandinavische devie zen werden als volgt vernomen: Oslo 42.65, Ko penhagen 36.20, Stockholm 44.67' Op de termijnmarkt vielen geen mutaties van beteekenis waar te nemen: alleen het disagio voor Belga's was iets ingekrompen en bedroeg omstreeks 12 cents voor een maand en 32 cents voor drie maanden. De effectenhandel op de niet-officieele och- tendmarkt was onbeteekenend. In hoofdzaak moest worden afgegaan op advieskoersen, die met de vorige slotnoteeringen vrijwel niet ver schilden. Amerikaansche waarden waren eerder aan den gedrukten kant. Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. Uit Haarlem's Gemeenteraad (Men zie eerst pag. 11). Na de rede van den burgemeester applaudisseer de de raad hartelijk. De nieuwe nestor van den raad. de heer Wol zak (A.-Rr.) dankte voor de gelukwenschen en bood namens de raadsleden wederkeerige geluk wenschen aan den burgemeester en zijn gezin aan. De voorzitter deelde mede, dat het Opera ensemble onlangs te Haarlem een goed geslaagde voorstelling hebft gegeven. Het finar.cieele resul taat was intusschen niet bevredigend. Daarom heeft het ensemble om een tegemoetkoming aan het ge meentebestuur gevraagd voor nog twee voorstel lingen die zij te Haarlem wil geven. Het college van B. en W. stelt daarom aan den raad voor uit het bijzondere fonds voor Kunst f 500 beschikbaar te stellen voor dit doel, evenwel onder voorwaarde, dat het ensemble ook nu ge bruik zal maken van de H.O.V. Dit voorstel zal aan het einde der agenda behan deld worden. (Ongecorrigeerd.) Louis Bromfield, de bekende schrijver van „De regen kwam" heeft een roman geschreven „Zij, die overwonnen", welke in de Nederlandsche vertaling van J. J. A. Hanhart bij J. Philip Kruseman te Den Haag is verschenen. Bij J. Philip Kruseman te Den Haag is tevens van den auteur van „Het groene licht", Lloyd C. Douglas verschenen „Zooals het vroeger thuis was" met illustraties van David Hendrickson en in de vertaling van Jeanne de Kruijff. Dr. C. .J van Mervennée, arts te Leeuwar den en Th. Smeding arts te Irnsum, hebben een boek geschreven over de „Medische Sport keuring" dat bedoeld is als een leidraad "oor Artsen. Het boek. dat verscheen bij de N.V. Uitge versmaatschappij Kosmos te Amsterdam en het eerste is, dat oj dit gebied in onze taal ver schijnt, is voorzien van een inleiding van prof. dr. F. j. j. Buytendijk, waaraan het volgende is ontleend „Het behoort tot de taak van den arts er voor te waken, dat door de sportbeoefening geen schade wordt aangericht. Voor een juiste vervul ling van deze taak, dient hij te weten welken in vloed het beoefenen der verschillende takken van sport op het lichaam uitoefent. Niet alleen be hoort de arts een Inzicht te bezitten in het grens gebied tusschen het normale en abnormale, het gezonde en zieke, maar ook in de reacties van verschillende lichamelijke constituties op de sport. Hij zal de functioneele aanpassingen aan de verschillende sportsoorten moeten kennen, evenals de bijzondere kenmerken de sportsoor ten en hierbij dreigende gevaren". De schrijvers van dit boek, die op dit terrein van de medische wetenschap reeds over een ruime ervaring beschikken, beoogen met de pu blicatie hun collega's de meest onmisbare kennis bij te brengen. Prof. Buytendijk, die hun boek ten doop houdt, heeft hen bij de samenstelling ter zijde gestaan, terwijl ter zake kundigen als prof. dr. I. Snapper, prof. dr. J. G. Sleeswijik dr. J. E. Brouwer, Dr. J. H. O. Reys e.a. waarde volle adviezen verstrekten. Crematie P. Bosman. VELSEN Dinsdag Uit vele maatschappelijke kringen waren belang stellenden op Westerveld aanwezig om wijlen den heer P. Bosman de laatste eer te bewijzen. Een lange stoet schreed achter de baar, toen deze van de ontvangkamer naar het crematorium werd ge dragen. Oude krijgsmakkers, n.l. het bestuur van de atdeeling Velsen van den Koninklijken Bond van Oud-Onderofficieren, dat voltallig aanwezig was, fungeerden als slippendragers. In den stoet liepen o.a. mede burgemeester en mevrouw Kwint, de wet houders W. F. Visser en A. J. van Leusen, Allereerst sprak de heer A. J. van Leusen namens de afd. Velsen van den Vrijz. Democratischen Bond een woord van afscheid en dank tot den mensch „die veel voor den bond en daardoor op zijn wijze veel voor de gemeenschap heeft gedaan". Niet zoo lang geleden, aldus spreker, zeide de heer Bosman „er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan". Hoe verstrekkend deze woorden voor hemzelf zou den zijn, besefte hij niet, toen hij afscheid nam van zijn werk om plaats te maken voor jongeren. Groote belangstelling en toewijding had hij voor vele din gen, soms met felle reacties, maar altijd met een bewogen hart. De heer Bosman is steeds een voor beeld geweest van belangelooze toewijding. Hij was iemand, die het wel meende met iedereen en daarom begrijpen we, wat vrouw en kinderen verliezen in hém, die zooveel voelde voor anderen. .Bosman, we kunnen niet anders dan bloemen leg gen op je baar. Deze bloemen vertolken iets van onze gevoelens. God geve je de rust en den vrede, die je tijdens je leven niet hebt willen kennen en die je nu zoo ruimschoots verdient", zoo besloot de heer van Leusen. De heer J. Klein, sprekende namens de Woning- bouwvereeniging Velsen, zeide dat het bestuur dei vereeniging met groot leedwezen kennis heeft ge nomen van het overlijden van hun medebestuurder De heer P. Dijkstra zeide, dat een schok van ont roering door de afdeeling Velsen van den Koninklij ken Bond van Oud-Onderofficieren ging toen men vernam van het overlijden van den heer Bosman. Hij heeft den bond de kritiek niet gespaard, maar deze was steeds opbouwend. Nadat hij de marine uniform had uitgetrokken heeft hij nog veel gedaan. De heer de Korte sprak namens het Comité Schoolvoeding. Spreker herinnerde er aan, dat toen zes jaar geleden het comité werd opgericht, de heer Bosman dadelijk bereid was, het voorzitterschap op zich te nemen. Warm klopte zijn hart voor degenen, die gesteund werden. Nooit heeft men tevergeefs om hulp bij hem aangeklopt. Zijn taak in de com missie zal moeilijk te vervullen zijn. De heer H. Groeneveld zeide, dat in de Vereeni ging van Waterstaatspersoneel de heer Bosman velen aan zich heeft verplicht, toen hij het voor zitterschap der afdeeling vervulde. Thans ligt hij te rusten. Laat de wetenschap, dat dit niet het laatste is, de familie een troost zijn. Ds. Milatz voerde het woord namens de commis sarissen van de Nutsspaarbank. Het is een wee moedige gedachte, aldus spreker, dat de heer Bos man weinige oogenblikken vóór zijn plotseling heengaan zijn beste krachten in dienst van de Nuts spaarbank gaf. Hij deed dit bijna van de oprichting Hij was een dergenen, die met raad en adviezen en ook metterdaad het bestuur heeft gediend. Ten slotte sprak de heer S. U. Douma nog eenige woorden, als oud scheepsmakker van den over ledene, met wien hij in 1885 de Kweekschool in Leiden bezocht. n De zoon van den overledene dankte allen voor hunne belangstelling. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. van DijkSietses, d., Doodweg 61, Velsen-N.; R. IskesLauckner, d., v. Speijkstraat 43. IJmuiden; A. C. de BackSmoor, z., P. J. Troel- straweg 9, IJmuiden: M. v. d. BosZoon, z., Cor- vcrslaan 51, Velsen-N.; E. J. C. SpruitVergouw. Ladderbeekstraat 24, Velsen-N.; J. M Heere mansde Graaf, z., Narcissenstraat 32, Santpoort, K. G. TrikTrik, d., Rijksweg 264, Santpoort; O. J. DikPopken, z., Lindenstraat 2, IJmuiden. Overleden: P. Bosman, 69 j., echtgen. v. J. v. d. Miesen, Zeeweg 377, Velsen: R. Lauwers, 8 j., d. v j F. J. J. Lauwers, Kortenaerstraal 3, IJmuiden; J. H. I Zeegers, 4 d., z. v. J. Zeegers en W. P. Zeegers, 5j d., z.-v. J. Zeegers, Pres. Krugerstraat 63, IJmuiden. De Vondel-leerstoel te Leiden. Prof. Van Eyck oefent critiek. Onlangs hebben wij melding gemaakt van het feit. dat dr. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken) zou worden benoemd bij den bijzon deren leerstoel voor Vondel-studie aan de Leidsche Universiteit. Tengevolge van de ze benoeming is een controverse ont staan, welke aan prof. dr. P. N. van Eyck, hoogleeraar in de Nederlandsche Letteren aan genoemde Universiteit aanleidig heeft gege ven een interview aan „Het Vaderland" toe te staan. „Het eerste" aldus prof. v. Eyck „dat ik over het plan van een bijzonderen leerstoel te Leiden hoorde, kwam van mijn voorganger Al- bert Venvey, Na mijn eigen benoeming, maar vóórdat De Klerk zijn werk aan de groote Von del-uitgave der Wereldbibliotheek voltooid had. zond de nestor van onze Vondelkenners, dr. Sterck, Verwey een brief, waarin hij de wenschelijkheid van een eervollen post voor dr. De Klerk na voltooiing van de Vondeluitgave uitsprak en waarin hij Verwey polste, of deze aan de stichting van een bijzonderen Vondel leerstoel te Leiden voor dr. De Klerk zijn steun zou kunnen verleenen. Verwey, zoo hoorde ik van mijn voorganger, had daarop in besliste be woordingen ontkennend geantwoord. Eerst lang daarna, in de loop van 1937 was het. kwamen mij geruchten ter oore over po gingen om te Utrecht of te Amsterdam een bij zonderen Vondelleerstoel gevestigd te krijgen. Naar het schijnt was Utrecht de eerste plaats waar men het probeerde. Toen de poging op col lega De Vooys' scherp principieel verzet afge stuit was. kwam Amsterdam aan de beurt. Ook daar bleek zij tot mislukking gedoemd. Ten eerste om de voor de hand liggende principieele redenen, die ook De Vooys aangevoerd had Ten tweede door tegenzin ten opzichte van het heele, slecht geregelde en dus gevaarlijke in stituut der bijzondere leerstoelen. Ten derde door twijfel of speciaal de heer De Klerk voor het bezetten van dezen bij zonderen leerstoel wel de juiste persoon was. Te Utrecht en te Amster dam had men door voorafgaand overleg met den betrokken hoogleeraar zijn doel trachten te bereiken. Dat men het voor de derde maal te Leiden, maar nu zonder voorafgaand overleg met mij, probeeren wou, bleek mij tot mijn verbazing, toen ik 22 December 1937 van collega Huizinga de op deze nieuwe poging betrekking hebbende stukken ontving. De Vondelstichting. Uit die stukken leerde ik nog niet veel wat ik nog niet wist. In de eerste plaats, dat in Mei een Vondel-stichting was opgericht. Het bestuur van die stichting bestond uit den heer J. Bal, prof. dr. J. A. J. Barge, prof. mr. C. M. P. Rom- me, den heer J. R. A Schouten en jhr. dr. N. v. Suchtelen. Voor zoover ik weet, is de laatste van deze heeren de eenige niet-katholiek. Zijn aan wezigheid in het bestuur zal zeker vóór alles uit zijn directeurschap van de Wereldbibliotheek, uitgeefster van de groote, door de Klerk ge leide Vondel-uitgaaf verklaard moeten worden. Om de Klerk na de voltooiing van de Vondel uitgave een eervol „baantje" te bezorgen, immers heette het heele plan ondernomen. U begrijpt, dat bij mij, die tegen deze bijzonde ren Vondelleerstoel uiteraard toch reeds dezelfde principieele bezwaren als Verwey, De Vooys en Donkersloot had, geen aarzeling meer mogelijk was. Tijdens de Vondelweek in de tweede helft van November 1937, was ik eenige malen te Amsterdam geweest. Ik had daar verschillende van de betrokken personen dr. De Klerk bij voorbeeld, ontmoet. Geen hunner had met een enkel woord van het verzoek gewaagd, dat na het Vondelfeest zoo spoedig verzonden zou wor den. Ik kan niet aannemen, dat dit onopzettelijk was. Alles wijst er op, da<£ men de zaak voor mij zoo lang mogelijk geheim heeft willen houden. Waarin men dan ook geslaagd is. Ook wat profes sor Barge mij aangaande De Klerk's verzuim verteld had. kon op mij natuurlijk alleen 'een zeer onprettigen indruk maken. De wenschelijkheid van bijzondere Vondelcolleges. Wat ik uit de mij door coll. Huizinga ge zonden stukken leerde, is hiermede nog niet uitgeput. In de vijfde plaats was daarbij een gedrukt stuk, onder den titel „Over de Wen schelijkheid van Bijzondere Vondel-Colleges", blijkens de laatste woorden tot den Minister van Onderwijs gericht. Die laatse woorden luidden namelijk: „Met groote onderscheiding van Zijne Excellentie de dienstw. dien Secr. der Vondelstichting" Over dit stuk moet ik iets uitvoeriger spreken. U zult dan be grijpen waarom het juist mij met weerzin ver vulde. „De Stichting", zoo luidt zijn tweede alinea, „heeft tot grondslag de overtuiging, dat bij ons openbaar hooger onderwijs de Vondel studie niet tot haar recht komt en dat sinds wijlen prof. Gerrit Kalff In publicaties brieven op dit euvel wees, er niets of weinig veranderd is ten goede. Dit kort na zijn dood, over een groot ma: wiens Vondel-colleges door zijn leerlingen zoo zeer bewonderd werden, die de twee laatste jaren van zijn rijke leven aan het maken van de mooie goedkoope Vondel-uitgave der Firma Becht opofferde, en die als Vondel-kenner tien De Klerken en 20 Asselbergs' in den zak van zijn Vondeljas had kunnen bergen. Maar nóg kan ik van die toelichting niet af stappen. Uitdrukkelijk kondigde de Stichting er in aan, dat de bijzondere Vondel-professor zien niet tot onderwijs in Vondel zou kunnen be palen. .Natuurlijk", zoo liet zij in haar voor den minister bestemde toelichting drukken „natuurlijk zal het leeren lezen van Vondel moeten samengaan met de vergelijkende lec tuur, van Vondels kunst- en cultuurgenooten, allereerst van Hooft en Huygens, die tegen woordig te weinig bekend en gewaardeerd worden". Het is dus maar schijnbaar, dat de Vondel-Stichting alleen een bijzonderen leer stoel in Vondel vroeg. Vondel zou uiteraard het middelpunt blijven, maar rondom Vondel moest de heele zeventiende eeuwsche Neder landsche literatuur, zoo goed als Vondel zelf, tot de leerstof van den bijzonderen Vondei- hoogleeraar gerekend worden. Zelfs daarbij blijft het trouwens niet. U zult het met mij eens zijn, dat de Stichting niets nagelaten heeft om minister Slotemaker de Bruine over haar wenschen, en den werke- lijken omvang en beteekenis van die wenschen nauwkeurig in te lichten. Slechts één zeer ge wichtig feit is in de toelichting verzwegen. Ik bedoel: dat de bijzondere Vondelprofessor roomsch-katholiek zou moeten zijn. Dat het doel dus niet was: een onbevangen wetenschappe lijke bestudecring en uitlegging van Vondel tout court, maar een specifiek Roomsch-Katho- lieke. De vraag, waarom dit in het voor den minister bestemde stuk niet gezegd werd. kan ik onbeantwoord laten. De beslissing van den ministei Ook wat, na het binnenkomen der stukken, tusschen de muren der Leidsche Universiteit verhandeld Ls, zal ik stilzwijgend voorbijgaan. Slechts wil ook ik de bewering van De Tijd als zou het zwijgen der Universiteit na de af- van een bijzonder Vondclhooglecraar tc Leiden verkreeg instemming der Leidsche Universiteit beteekenen, als Intrinsiek-onzinnlg afwijzen. Als demissionair minister heeft de heer Slote maker de Bruine na anderhalf jaar wachten goedgevonden de Koningin de inwilliging van het verzoek der Stichting toch nog aan te bevelen. Meende hij dat de bestaande praktijk inzake de bijzondere leerstoelen hem geen keus liet de juistheid van welke wetsverklarlng zeer te bezien staat dan had hij, liever dan tot inwilliging van dit verzoek, tot een nieuwe regeling van het instituut bijzondere leerstoelen zelf moeten overgaan Wat de geschiktheid van dr. Asselbergs aan gaat voor de bezetting van den Vondel-leer stoel prof. v. Eyck acht de bedoelingen der Stichting zoo hoog gelegen, dat noch zij noch de heer Asselbergs zelf zouden durven beweren, dat laatstgenoemde voor die taak berekend zou zijn. Prof. v. Eyck grondt deze mecning op een zin uit een artikel van dr. Asselbergs over Vondels „De Gebroeders", waarin deze blijken geeft van slordigheid en wanbegrip. „Tegen den heer Asselbergs persoonlijk heb ik niets. Aan wat er in het optreden der Vondel-Stichting in 1937 aanvechtbaar geweest is. heeft hij geen aandeel gehad. Hij is een vesdlenstclijk, maar te haastige, en daardoor vaak oppervlakkige en slordige schrijver van grooten IJver en werk kracht, die echter veel te veel schrijft en over zeer veel te veel verschillende vaak zware onderwerpen". Het instituut der bijzondere hoogleeraren. Ten slotte grijpt prof. v. Eyck deze gelegen heid aan om zijn ernstige bedenkingen te uiten tegen het instituut der bijzondere hcogleeraren. „Ik geloof, dat zoo één ding, dan deze vrij onverkwikkelijke ministerieele nalatenschap van den heer Slotemaker de Bruine wat de bij zondere leersotelen betreft, eindelijk tot een rege ling zal dwingen, die geen mogelijkheid open laat om op zulk een grondslag als deze bij zondere leerstoelen te deen vestigen. U weet misschien niet. dat de bijzoidere hoogleeraar, kras genoeg, op voordracht van de curatoren van den bijzonderen leerstoel zelf door het bestuur der Stichting benoemd wordt Weten schappelijke controle bestaat hier niet Ik eindig met nog eens op de noodzaak van een spoedige en zeer conservatieve nieuwe regeling aan te dringen. Een instituut, waarvan op deze wijze misbruik kan gemaakt worden, behoort zoodanig herzien te worden, dat waarborgen bestaan tegen wat op niets anders dan voort woekering van het dilettantisme en verwarring in de hoofden der studenten kan uitloopen. Maar wellicht zullen de studenten, die voor hun gewonen hoogleeraar waarlijk al genoeg te doen hebben, te verstandig blijken om zich door de gevolgen van 's heeren Slotemaker's demis- sionair-ministerieele beslissing van hun gewonen weg te laten afbrengen". K. L. M. vloog naar Ameland en Schiermonnikoog. Een K.L.M.-vliegtuig, dat Dinsdagmorgen om kwart over elf met Parmentier als gezagvoerder, van Schiphol was vertrokken om Schiermonnikoog en Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog voor vieren gistermiddag in de hoofdstedelijke luchthaven teruggekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de lan dingsmogelijkheid op de beide Waddeneilanden. In den zomer laat deze vaak zeer te wenschen over door het vele drijfzand, waarop het landen voor een vliegtuig niet mogelijk is. Thans echter lever de een landing niet de minste moeilijkheid op. Het strand was één wijde, vlakke baan. welke een bui tengewoon fraaien aanblik bood. Parmentier had dan ook slechts oponthoud om de post uit en in te laden, hetgeen uiteraard slechts weinig tijd in beslag nam. In Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleegster en de echtgenoot van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na één uur.steeg het toestel op met in totaal 300 K.G. vracht en pakketpost. Het toestel bereikte twintig minuten later Schier monnikoog, waar het op het Zuid-westelijke ge deelte landde .Na korten tijd vertrok het om en kele minuten na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van beide eilan den naar Eelde terug, van welk vliegveld om kwart over drie de terugreis werd aanvaard. Indien de vorst blijft aanhouden, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat Donderdag wederom een K.L.M.-vliegtuig naar de beide Waddeneilanden zal vertrekken. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Manden. Trawlers: 475 Protinus IJm. 85 f 5040. 660 Bergen IJm. 16 f 7670. 1750 Vikingbank IJm. 183 f 11990. Kotters: IJm. 214 f 1280. K.W. 10 f 1130 MARKTBERICHT. Tarbot f 1.60—f 1.55 per kilo. Tong f 1.60—f 1.22 idem. Heilbot f 1.30—f 1.20 idem. Schar f 13—f 11.50 idem. Groote schol f 31 idem. Middel schol f 22 idem. Zetschol f 23 idem. Kleine schol f 30—f 15 idem. Poontjes f 13.50 idem. Groote schelvisch f 32 idem. Middel schelvisch f 33f 28 idem. Kleinmiddel schelvisch f 27f 21 idem. Kleine schelvisch f 22.50—f 14.50 idem. Groote gul f 16f 13 idem. Wijting f 13f 11 idem Makreel f 15 idem Versche haring f 10.20—f 6.90 idem. Kleinmiddel heek f 16f 13 idem. Kleine heek f 16f 10 idem. Kabeljauw f 82—f 45 per 125 kilo. Vleet f 3.30 per stuk. Leng f 3—f 1 per stuk. Koolvisch f 1.40f 0.55 per stuk HEEMSTEDE MEVROUW SCHWAB-WELMAN f In den ouderdom van 77 jaar is te Heemstede overleden mevr. J. J .Schwab-Welman, indertijd bekend als talentvol tooneelspeelstcr. Na de lessen aan de Tooneelschool gevolgd te hebben, kwam zij aan het Nederlandsch Tooneel. Na haar huwelijk met Herman Schwab ging zij eerst naar Rotterdam, maar keerde spoedig weer naar Amsterdam terug, waar zij vele jaren o.a. verbonden was aan de Ned. Tooneelvereeniging, het Lyrisch Tooneel en het Nederlandsch Tooneel. Na nog eenige jaren bij het Hofstadtooneel werkzaam te zijn geweest, trok zij zich van het tooneel terug. Ir. 1922 had zij nog bij het Hofstadtooneel onder veel belangstelling haar eertigjarig tooneeljubileum gevierd. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: H. G. Akkermans en J. v. d. Eerde: H. W. v, d. Braak en W A. Reijerse. Bevallen W C. Swart—Dekker, d.; c. Klaver— kondiging van het Koninklijk Besluit, waarbij I Bierman, z.: H. H. Slot—Kuiper, d.; W C Bok- de Stichting de vergunning tot het benoemen ker—v, d. Piuijm, z.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7