Sp&d ito't 3C&d Ijsvermaak in Haarlem en Omstrek? SCHAAKRUBRIEK. Nieuw wereldrecord voor Alie Stijl. ZATERDAG Ï3 JANUARI 194Ö HAARDE M'S D A G B E A D De laatste jaren zijn rijk geweest aan wijzigingen in het voetbalreglemeentIn feite slechts twee ingrijpende ver anderingen De overige beïnvloeden het spel nauwelijks Verklaring van nieuwe bepalingen in de Officiëele Mede- deelingen van den H. V. B.Eenig commentaar. Plus ca change, plus ca roste la même chose. blijft6 meer k0* verandert, hoe meer het gelijk Dit Fransche spreekwoord bestond al eerder dan het voetbalreglement, anders zou men misschien denken, dat het daaraan ontleend was. In de laat ste jaren immers zijn er vele wijzigingen in de spelregels aangebracht, maar desondanks is, een enkele uitzondering daargelaten, het karakter en de opzet van het spel vrijwel onveranderd geble ven. Feitelijk werden de meeste wijzigingen ten be hoeve van het publiek aangebracht. Dat klinkt vreemd, maar het is niettemin waar, Want de In ternational Board neemt haar besluiten onder in vloed van den drang of, zoo men wil, van de wenschen van de Engelsche beroepsvoetbal wereld. Het is voor de clubs een levensvoorwaar de, zooveel mogelijk publiek te trekken, dat naast aantrekkelijke wedstrijden tusschen goede spe lers tevens goals wil zien. Wellicht is het percen tage toeschouwers, dat goed voetbal naar waarde weet te schatten, in Engeland grooter dan in an dere landen, maar het is toch klein in verhouding tot de menigte, die alleen oog voor den loop van den bal heeft en die niet eerder tevreden is, al vorens het leder op de een of andere wijze in het doel is gedeponeerd. Teneinde die mogelijkheid grooter te maken, heeft men destijds den buitenspelregel vereenvou digd en dit is een van de twee wijzigingen, - die werkelijk grooten invloed op het spel hebben ge had. De andere is de bepaling, dat een doelverde- diger tijdens het nemen van een strafschop zich niet op de doellijn mag verplaatsen. Onder de ouderen zullen er velen zijn, die de verandering van den buitenspelregel met ons be treuren, want het overwicht' van den aanval ten opzichte van de verdediging is daardoor zoo groot geworden, dat men van lieverleden zijn toevlucht ging nemen tot allerlei formaties en systemen om te trachten de defensie te versterken. Desondanks is het aantal doelpunten sterk vermeerderd; dit blijkt niet alleen uit het gemiddelde per wedstrijd dag, doch ook uit de resultaten der Cup-finals van de laatste tien jaar. Het is bekend, dat er in den beker-eindstrijd in de eerste plaats destructief ge speeld wordt en in de jaren, onmiddellijk volgend op den wereldoorlog, eindigde de Cup-final in den regel met den uitslag 10. Sinds de vereenvoudiging van den buitenspel regel kregen vooral snelle vleugelspelers meer vrij heid en meer kansen en in de reeks resultaten van den grooten strijd te Wembley vinden we sinds dien 3i, 42 en vorig seizoen in het treffen tusschen Portsmouth en Wolverhampton zelfs 4—1. De wedstrijd BelgiëHolland, in Maart 1939 te Antwerpen gespeeld, gaf een verder bewijs van het gemak, waarmede tegenwoordig' doelpunten worden verkregen, want ofschoon hier toch twee defensies van internationaal formaat aan het werk waren, was de uitslag 54. Een tweede concessie aan de voorwaartsen en dus aan het publiek was de eenzijdige bepaling betreffende het stilstaan van den doelverdediger bij een strafschop. Hierdoor werden de kansen van den doelman tegenover den nemer van de penalty nog veel kleiner dan zij al waren, waaraan het feit, dat er toch zooveel strafschoppen gemist wor den, niets afdoet. Dit, wat de ingrijpende wijzigingen aangaat. Daarna zijn bepalingen gemaakt, die,, over het al gemeen genomen, den loop van het spel weinig be- invloeden en die aan bepaalde linies van een elftal geen bijzondere eischen stellen, noch voordeel schenken. De uittrap na een achterbal met verbod van het vroeger gebruikelijke „opwippertje" leidde er slechts toe, dat de keepers behoorlijk leerden trap pen, het onder bepaalde omstandigheden niet aan vallen van" den doelverdediger maakte althans voor de Nederlandsche voorwaartsen weinig verschil, omdat ze daarin nimmer veel opportunisme en handigheid hadden getoond. En zelfs de schijnbaar ingrijpende wijziging, kort geleden ingevoerd, waarbij bepaald werd, dat een speler, die niet m het bezit van den bal is, niet mag worden aange vallen, heeft in de practijk wel te verstaan bij toepassing door bekwame scheidsrechters weinig verandering gebracht. Dat is ook niet meer dan logisch, want ware dit wel het geval geweest en hadden spelers en referees de bepaling woordelijk opgevat, dan zou men een parodie op voetbal heb ben gekregen, waarbijlichamelijk contact ten eenenmale uitgesloten zou zijn geweest. Thans blijkt uit de officieele mededeelingen van den Haarlemschen Voetbalbond, dat inderdaad „de soep niet zoo heet wordt gegeten, als ze werd op gediend". De opvatting omtrent den laatstbespro- ken regel is thans officieel in zooverre „gelouterd", dat het afhouden, wat tenslotte niets anders is dan een normale reactie om een tegenstander den weg naar den bal en naar het doel te versperren of moeilijker te maken, geoorloofd is, mits dat zonder bijzonder „krachtsvertoon" geschiedt. We verheugen ons over deze uitspraak, die de moeilijkheden van de spelers en nog meer van de minder ervaren arbiters op dit punt uit den weg ruimt. Helaas komt daarvoor een andere, zij het dan geringere moeilijkheid in de plaats, die aan leiding zal geven tot veel „vlagvertoon". In ons land zijn neutrale grensrechters een zeld- zaamheid, slechts bij promotie- en kampioenswed strijden worden zij van Bondswege aangesteld. Vele clubgrensrechters hebben in hun begrijpelijk mee leven met hun elftal de neiging om te vlaggen voor elke werkelijke of vermeende overtreding, die zy denken te constateeren, maar de uitvoering van hun voornaamste taak, te kijken, of de bal al dan niet over de lijn is, laat dikwijls veel te wenschen over. Tot nu toe gold de regel, dat een bal buiten het speelveld was, wanneer hij in zijn vollen om vang den binnenkant van de grenslijn was gepas seerd Het merkwaardige is, dat deze regel velen spelers, doch nog veel meer grensrechters (waar mede dan de niet als arbiter opgeleide club- grensrechters worden bedoeld) onbekend was. Thans heeft men het reglement te dien aanzien ge wijzigd, met dien verstande, dat van nu af aan de lijn in zijn volle breedte die hoogstens twaalf centimeter mag zijn - tot het speelveld za be- hooren. Een bal is dus pas „uit en een doelpunt kan eerst worden toegekend, als het leder volko men over de betreffende lijn is. Dit vergemakke lijkt de waarneming van referees en grensrechters, hoewel het aan den anderen kant waarschijnlijk ral leiden tot vergeefsche protesten van voorwaart sen, die den bal in zijn geheel in het doel meenen te zien, terwijl deze in werkelijkheid met een zeer klein deel nog boven de lijn is. Deze bepaling verplicht de clubs om wijziging te brengen in de breedte en dikte van doelpalen en lat. Immers het is duidelijk, dat waar vroeger de voorkant van palen en lat de grens tusschen weid en doel vormde, thans de achterkant van het houtwerk gelijk moet zijn met de buiten- of doel- 7.ijde van de lijn. Houtwerk en lijn moeten der halve precies dezelfde breedte (dikte) hebben. Tenslotte is er dan nog een wijziging aangaan de den inworp. Het „bal in den nek" is vervallen, daartegenover staat echter, dat het leder boven het hoofd moet worden los gelaten, waardoor naar onze meening goede „ingooiers", zooals b.v. Ho- genbirk van Be Quick zwaar gehandicapt worden en het voordeel van hun bekwaamheid op dit ge bied voor hun team verloren gaat. Het is ons dan ook- niet recht duidelijk, waarom een dergelijke beperkende maatregel moest worden getroffen. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den schaakredacteur van "Taarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1026. P. A. Larsen (Finland). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh6, Tdl, Td4, e2. Zwart: Kf5. „Combinatie is een goddelijke vonk welke echter ook by den tegenstander voorhanden kan zijn." Dr. S. G. TARTAKOWER PROBLEEM No. 1027. J. J. Colpa (Dordrecht). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Khl, Dg2, Tf3, Lb8, Pfl. Zwart: Ke4, Pa5, d4, h6. OPLOSSING PROBLEEM No. 1011. (No. 7 van den wedstrijd, 53e ladder). Stand der stukken: Wit: Ke7, Tc4, Lc2, Pel. Zwart: Ke5, c6, f6. (C. S. Kipping, Wednesbury). 1. Tc4b4, Ke5d5; 2. Lc2e4|, enz. c6c5; 2. Pelf3f, enz. f6—f5; 2. Pel—d3f, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Ame- lung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort (f), C. H. Erbrink Jr., F. A. Fortgens, J. Hillebrand, F. W. Hooger- beets, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, F. D. Kat, L. Kensen, Joh. Kok Jr., Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, J. J. Piers, W. Prinsen, A. Veerman, J. v. d. Vlugt, J. Voigt, C. Warlé en C. F. Weber, allen te Haarlem; L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede; Joh. B. Pennock te Rotterdam; H. F. Antonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 1012. (No. 8 van den wedstrijd, 53e ladder). Stand der stukken: Wit: Kf5, Te5, Pb3, Pf8, b5, b6, g2. Zwart: Kd6, Ph5, g3. (J. Hartong, Rotterdam). 1. Kf5—e4, Ph5—f4; 2. Te5e8, enz. Ph5g72. Pb3d4, enz. Ph5—f6f; 2. Ke4d4, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Ame- lung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort (f)C. H- Erbrink Jr., F. A. Fortgens, J. Hillebrand, F. W. Hooger- beets, J. ten Hove, G. Huizing Jr., H. Jonkers, F. D. Kat, Joh. Kok Jr., J. v. Lunenburg, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mondriaan, A. J. Mooy, J. J. Piers, W. Prinsen, A. Veerman, J. v. d. Vlugt, J. Voigt, C. Warlé en C. F. Weber, allen te Haarlem; L. A. Patoir en C. de Vries, beiden te Heemstede; Joh. B. Pennock, te Rotterdam; J. Ger meraad en K. Siegerist, beiden te Santpoort (allen drie punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 1013. (No. 9 van den wedstrijd, 53e ladder) Stand der stukken: Wit: Kf8, Dg7, Td6, Th2, Lh5, b2, e4. Zwart: Kc5, Tc4, Pa6, Pd3, b3, b4, b5, e6, f4. (F. W. Martindale, Peterborough). 1. Lh5—f3, Tc4xe4; 2. Dg7d4f, enz. Kc5xd6; 2. e4e5f, enz. e6e5; 2. Dg7a7j, enz. of eerder mat. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en M. H. Wierse ma, allen te Bloemendaal; B. Amelung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Bloltker, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort (f), F. A. Fortgens, J. Hillebrand, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, G. Huizing Jr., F. D. Kat, Joh. Kok Jr., J. v. Lunen burg, Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, Frits J. Mon driaan, A. J. Mooy, J. J. Piers, W. Prinsen, A. Veer man en C. Warlé, allen te Haarlem; L. A. Patoir, te Heemstedé; Joh. B. Pennock, te Rotterdam; H. F. Antonisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graafland en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). CORRESPONDENTIE Enkele onverbeterd gebleven zetfoutjes volgen hier: Probleem No. 1024, bekroond in een wedstrijd van „Hackney Mercury", werd gecomponeerd door G. Heathcote. In het rapport-Hoogeveen leze men in regel 7. op eenvoudiger wijze. De juiste naam van een der oplossers is: Mart. J. Lürsen. In het diagram van Probleem No. 1025 behoort de zwarte pion f6 op een zwart veld ts> staan. In het aphonsme leze men: drieërlei. In Partij No. 954 is Zwart's 40e zet Dc4xa2 In aanteekening f is na „deze variant is" uitge vallen de regel: „wel de meest onderzochte. Volgens latere analyses is", enz. In aanteekening f leze men kenners, in plaats van „Menners". Haarlem. C. H. E. Jr. Na 1. Lh5e8, Tc4xe4; 2. Dg7d4f, Te4xd4 volgt niet mat op den 3en zet. J. H. Dank voor uw mededeeling, d.d. 14-12-39. L. K. Na 1. Pb3c5, Ph5g7f; 2. Kf5e4, antwoordt Zwart Pg7e6; op 3. Pc5b7f volgt dan 3. Kd6—e7. J. V. 1. Lh5—e8 faalt na 1. Tc4xe4. Santpoort. H. F. A. Na 1. Pa5, Pg7f2. Ke4, Pe6; 3. Te6:f, is Zwart niet mat, wegens 3. Kd6—c5. Hartelijk danken wij allen, die ons hunne geluk- wenschen bij de j aars wisseling aanboden. ZWEMMEN Het record 100 yards schoolslag verbeterd. Nederland heeft er een wereldrecordhoudster bij gekregen en tegelijkertijd is er één verdwenen: Vrijdagavond heeft Alie Stijl, lid van „De Meeu wen", in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam het wereldrecord over 1Ö0 yards schoolslag, dat se dert 14 Augustus vah' het vorig jaar op naam stond van Doortje Heeselaars met ee ntijd van 1' min. 15.6 sec., gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2.6 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13 seconden. BOKSEN SCHUITEMAKER BOKST TE AMSTERDAM. Bij de bokskampioenschappen van district Am sterdam wist Schuitemaker van „De Ring" te Haar lem in het lichtgew. den derden prijs te behalen. In zijn gewicht waren 13 deelnemers. WIELRIJDEN ACHILLES ORGANISEERT SCHAATS WEDSTRIJDEN. Als Zondag het ijs te berijden is, organiseert Achilles een wedstrijd op schaatsen. Ook donateurs kunnen hieraan deelnemen. Wanneer het slecht weer is, zal er gelegenheid gegeven worden om records te verbeteren op de homotrainers. POSTDUIVEN TENTOONSTELLING ..GROOT HAARLEM". neuen en Zondag houdt bovengenoemde vereeni- ging een tentoonstelling in het gebouw Van der Moolen aan de Kleine Houtstraat. Wedstrijden van „De Volharding" te Heemstede. Sinds vele jaren was het de gewoonte, om voor de leden der ijsverveeniging „De Volharding" te Heemstede wedstrijden over 160 M. om den kam pioenstitel te organiseeren. Op veler verzoek van de jongeren had het bestuur Vrijdagmiddag een wedstrijd over 500 M. georganiseerd, eveneens voor de leden. Er verschenen slechts 9 deelnemers aan den start, omdat vijf leden niet waren opgekomen. De toe schouwers hebben kunnen profiteeren van een fei len kamp; de heer G. J. Arnold was starter en de heer G. H. Onstein tijdopnemer. In den eersten rit tegen H. van der Weyden had P. de Jong het ongeluk te vallen; hij maakte den slechtsten tijd, n.m. 85 3/5 sec., waardoor hij verder uit den strijd was. Van der Weiden noteerde 69 2/5 sec. De strijd tusschen L. Kooijman Jr. en P. L Mulder was ook zeer spannend; pas op het laatst zegevierde Kooijman in 72 2/5 sec.; Mulder 74 1/5 sec. In den strijd tusschen A. Bosman en H. van Woo den viel de laatste; hij bleef met 79 1/5 sec. nog net boven De Jong, tijd van Bosman 69 2/5 sec. Het hoofdnummer was wel de strijd tusschen D. Kleen en H. de Boer. Hoewel Kleen in de rechte einden niet zwakker bleek, deed de Boer het toch veel beter. Deze maakte een tijd van 60 sec., tegen Kleen 64 2/5 sec. D. Daam, die zonder partner moest rijden, noteerde een tijd van 63 4/5 sec. Behalve De Jong moesten de overige deelnemers nu kampen om de vier prijzen. Van der Weijden, die nu tegen Kleen uitkwam, was vooral in de bochten iets slechter, waardoor hij ver achter raakte. Kleen 64 2/5 sec., Van der Weijden 70 4/5 sec. Na den start tusschen Van Rooden en Kooijman liep Kooijman iets uit, doch in de tweede bocht nam Van Rooden de leiding, die hij niet meer af stond. Van Rooden 64 3/5 sec., Kooijman 67 sec. In den rit tusschen Muller en Bosman viel de laatste na 300 M., waardoor hij een tijd maakte van 79 4/5; Muller, nu alleen rijdend, deed er 66 sec. over. Vol spanning werd de laatste rit die tusschen De Boer en Daam, tegemoet gezien; 200 M. gingen ze gelijk op, doch toen nam De Boer de bocht bijzon der mooi; hij liep met forsche slagen uit, nam ook de laatste bocht keurig maar had 20 M. voor de finish het ongeluk te vallen. Daam wist hem met 3/5 sec. verschil in den tijd van 63 1/5 sec te klop pen. Tijd van De Boer 63 4/5 sec. De totaaluitslag was: 1. D. Daam 63 1/5 sec.; 2. H- de Boer 63 4/5 sec.; 3. D. Kleen 64 2/5 sec.; 4. H. v. Rooden 64 3/5 sec. Na afloop reikte de heer N. Vos, gemeentesecretaris de prijzen uit welke be stonden uit 2 bekertjes en verguld zilveren me dailles. IJsclub Zand voort. Het bestuur van de IJ. C. Z. heeft besloten a.s. Maandag wedstrijden te organiseeren voor mannen en vrouwen. De wedstrijden waarvoor alleen geld prijzen beschikbaar worden gesteld, worden gehou den op den Vijver in Plan Noord en beginnen te 2 uur 's middags. Zoover ons bekend is, werden in Zandvoort nog nooit wedstrijden gehouden waaraan ook vrouwen konden deelnemen. De schooljeugd te Zandvoort had Vrijdagmiddag vrij; zij maakte van dezen vrijen middag een dank baar gebruik. Op alle banen werd druk gereden: op de Rinkobaan, op het nieuwe bassin van de rio- leering, op den vijver in Plan Noord en vooral ook op het Zeemeeuwen-terrein, dat thans in een mooie ijsbaan is veranderd. Daar voor een zeer goede ver lichting is gezorgd, werd op deze baan ook 's avonds zeer druk gereden. IJspret te Hillegom. Nogmaals heeft „Hillegom Vooruit" Vrijdagavond getracht een gecostumeerd ijsfeest te organiseeren en nu met meer succes dan de vorige maal. Ruim 30 personen namen er aan deel; er waren vele fraaie costumes. St. Nioclaas schijnt Nederland nog niet verlaten te hebben, met zijn onafscheidelijken knecht zagen wij hem statig over de baan zwieren, ofschoon zijn costuum zich daartoe nu niet zoo bijzonder leende. De jury kende de prijzen toe als volgt: 1. Garde-officier; 2. Bruidspaar; 3. de dames Snip en Snap ;4. Spaansche jonkvrouw; 5. de Holl. Bloembollencultuur. Hierna werd nog een wedstrijd met hindernissen gehouden. Maandagavond wordt een hardrijderij gehouden op de korte baan om geldprijzen. Wedstrijden voor de jeugd te Hoofddorp. Het was Vrijdagmiddag op de baan Topsvoort buitengewoon druk. Hier hadden 's middags kinder wedstrijden plaats, uitgeschreven door de ijsclub „Uiterweg" en geleid door onderwijzend personeel en oudercommissies. De uitslagen luiden: Eerste en 2e klasse: meisjes: 1. Jopie Daalman; 2. Truusje Bol. Jongens: 1. Kees Ravestein; 2. Klaas Maarse. Derde klas: meisjes: 1. Henny Spaargaren; 2. Antje Fuik. Jongens: 1. Wim Maarse; 2. Jan Spaar garen. Vierde klas: meisjes: 1. Janny Spaargaren; 2. Liesje Boom. Jongens: 1. Wim Hansen; 2. Appie Offerman. Vijfde klas: meisjes: 1. Willy Keessen: 2. Corrie v. Nu het ijs op de groote rivieren de scheepvaart heeft stilgelegd, hebben de meesie schippers een toevlucht in de verschillende - bevens gezocht Boe druk het de bavea van Nijmegen, weer de vaartuigen ia rüen bij de kade liggen Elderen. Jongens: 1. Jan Marbus; 2. Kare Velde. Zesde klas: meisjes: 1. Nelly Joren; 2. Joore. Jongens: 1. Maus Immink; 2. Piet 1 De Blauwe Beugel hield wedstrijden in i den, waarvan de uitslagen luidden: 1. J. garen; 2. J. Mantel; 3. J. Zanting. Nieuw-Vennep organiseerde hardrijderijen Hoofdvaart met den volgenden uitslag: 1. G, 2. D. de Vlieger; 3. C. Reekers. Gistermiddag werden hier ook kinderweds gehouden, die goed slaagden. Kampioenschap Noord-Holli schoonrijden. Op de landijsbaan op het gemeentelijk coi terrein te Hoofddorp werd Vrijdagmiddag he pioenschap voor Noord-Holland in schooi verreden. Het aantal deelnemers was bij groot. Het werdeen mooie sportdag. Het w aardig gezicht. De uitslagen luidden als volgt: Dames: 1. Mevr. LoggersBoontjes uit kampioene van Noord-Holland; 2. Mevr. J, wenKooy, Alkmaar; 3. Mej. G. Koster, Be Heeren: 1. C. Cuperus uit Alkmaar, van Noord-Holland; 2. H. Wesseloo uit Den 3. A. Bakker uit Bussum. Paren: 1. J. Couperus, Alkmaar met LeeuwenKooij2. A. Bakker, Bussum nis Rootjes uit Nieuwe Niedorp; 3. H. Wesselo Helder met mevr. A. Westenbergde Almelo. In de tent op het ijs werden de prijzen uitj Kremer wint te Halfweg. De ijsclub „Zwanenburg" te Halfweg orga de Vrijdag nationale wedstrijden in het hare waarvan de uitslagen luiden: 500 Meter: 1. Kremer (Diemen) 54 sec.; Vries (Amsterdam) 56 sec. 1500 Meter: 1. Kremer 2 min. 51,3 sec.; 2. f Ruit 3 min. 0,2 sec.; 3. Uiterlinden (Rottere min. 1,6 sec. 3000 Meter: 1. Kremer 6 min. 11,6 sec.; 2, 6 min. 15 sec.; 3. Van der Ruit 6 min. 17,9 sec Eindrangschikking: 1. Kremer 3 punten; der Ruit 8 punten; 3. Uiterlinden 13 punt Nosman 14 punten; 5. Breed 16 punten; 6. Ve 16 punten; 7. Buis 24 punten. Tocht rond den Poel. Zondagmorgen zal uit Aalsmeer een grooti schaatsenrijders vertrekken voor een tocht ro Poel. Des middags hebben op de baan van „De I Beugel" wedstrijden plaats voor paren. Driemerentocht. Door een daartoe in het leven geroepen is voor Zondag een drie-merentocht georgai over Westeinderplas, Kagermeer en Brasemi Vijftien ijsclubs hebben hun medewerking zegd. Reeds uit alle deelen van het land k inschrijvingen binnen.- J. Roos wint te Nieuwe Niedo Vrijdag zijn te Nieuwe Niedorp onder au van den K. N. S. B. wedstrijden in het hardrij de schaats gehouden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. J. Roos (Amsterdam) 49.2 Schenk (Anna Paulowna) 51.sec.; 3. Bossou sterdam) 53.4 sec. 5000 meter: 1. Roos (Amsterdam) 9 min. 9 2, Strijbis (Harenkarspel) 9 min. 39,6 sec.; 3. E (Amsterdam) 9 min. 44,2 sec. Eindklassement: 1. Roos (Amsterdam); 2. E (Amsterdam), 3. Strijbis (Harenkarspel). i VOOR LIEFHEBBERS VAN LANGE TOCHTEN. Mooie routes alle kanten. Weliswaar vroor het vanmorgen niet zoo hi Vrijdagmorgen, maar het laat zich nu toch wi zien, dat deliefhebbers van schaatsenrijden 1 middag en Zondag volop van de ijspret kunn nieten. Voor hen hopen we van harte, dat w de des-illusie van j.l. Zondag gevrijwaard blijven. De heer R. D. Baart de la Faille, de ijverigf zitter en propagandist van de IJsvereeniging lem en Omstreken" (afdeeling IJsbond Ho Noorderkwartier) kon ons vanmorgen aang nieuws mededeelen. Allereerst dat de baan op den Kloppersinge is uitgezet. Het ijs in de Delft en Jan Gijzenkade evenals het Noorder Buiten Spaarne (lang jaagpad). Hier moet men op de vaargeul let! De Mooie Hel blijft gevaarlijk. Amsterdamsche Vaart tot Sloterdijk: mooi Het ijs in de Ringvaart van Halfweg tot de quius is goed berijdbaar. Men kan ook via het Zuider Buiten Spaar beginnen bij de nieuwe brug) langs den Cr in de richting van Hillegom en Lisse rijden, Via de Leidschevaart (te beginnen bij de voortschelaan) kan naar Leiden worden gf Bij Lisse moet op de vaargeul worden gelet Hoofdvaart en Kruisvaart in de Haarle meer is berijdbaar, maar men lette op bij de gen, waar het ijs gevaarlijk is. Heel mooi is het ijs op de Westeinder f Braassemermeer en de Kaag; maar ook hier het: let op de vaargeul. Op de Loosdrechtsche plassen en de omgei het ijs mooi; evenals op het Alkmaarderme vaargeul letten. Wie naar Marken wil, moet bij de R.K K Nieuwendam de schaatsen aanbinden. De vo route is dan aan te bevelen: Nieuwendam, kendam, Marken, Volendam, Edam en Hoos ijs is goed. Voor liefhebbers voor een schaatstocht Cl richting Zaandam het volgende: per spoor naé geest, van daar via Akersloot naar Zaanai dan naar Purmerend. De route PurmerendHoorn is eveneens gc WATERPOLO UITSLAGEN. Den Haag: H.Z. en P.C.—H.P.C. Leiden: PoelmeerS.V.H. 26. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP TWEEDE KLASSE DRIEBANDEN. Naar wij vernemen zullen de volgende achtl nemers uitkomen in de wedstrijden om het I pioenschap tweede klasse di'iebanden, welk 26 tot 28 Januari in Den Haag worden gehc B. H. Borrenkamp (Rotterdam)' J. Keesdonk megen); A. G. Tournier (Rotterdam); J. C. (Rotterdam); Ch. Weynschenk (Amsterdam Wilhuizen (Den Haag); J. Swaalep (Amste: en M. Knoop (Amsterdam),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10