H ENSEN Wiiidiacken- WINDDICHT en SPORTIEF DE SPECIAALZAAK PAARLAARSTEEGno. 1 MIDZA Makelaar-kwakzalver staat terecht. Co mme" - Wales. „De Spaawestad" Het museum van den wijnhandel in Amsterdan MAIKT m EIKICÜTIN ZATERDAG JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Voor het Algemeen Steuncomité. In elke straat één of twee collectrices gevraagd. Zooals reeds is gemeld, zal 20 Januari a.s. te Haarlem de collecte worden gehouden voorr het algemeen Steuncomité 1939, welk comité onder eere-presidium van Prinses Juliana is ingesteld ten behoeve van de, in deze zorgvolle dagen zoo bij uit stek gewichtige ondersteuning van de talloozen. die bijstand behoeven. De commissie, die door den burgemeester van Haarlem is ingesteld om de collecte te Haarlem te organiseerén, doet een dringend beroep op de Haar lemsche huisvrouwen, zich beschikbaar te stellen om in eigen straat huis aan huis te collecteeren. Het is de bedoeling in iedere straat een of twee collectrices te vinden, die in die straat de collecte bus aan haar mede-straatbewoners aanbieden. De genen, die zich hiervoor beschikbaar stellen, be hoeven dus niet den geheelen dag te collecteer en, doch alleen 's morgens haar eigen straatgenooten te bezoeken. Hierdoor zal ieder, ook degene, die zich op den collectedag toevallig niet op straat begeeft, de ge legenheid hebben tot de collecte bij te dragen. Het is de bedoeling deze collectrices in elke straat te zoeken, daar aller bijdragen noodig zijn, ook de kleinste. De Commissie doet daarom een dringend beroep op de huisvrouwen van Haarlem, zich voor dit doel beschikbaar te stellen. Opgaven hiervoor worden gaarne ingewacht a.s. Maandagavond 15 Januari van 8 tot 10 uur aan de volgende adressen: Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1. Tuindorplaan 1 (Ramplaankwavtier). Rest. Suisse, Rijksstraatweg 191, Haarlem-N. Wjlkgebouw Molenaerstraat 18. Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Café Brlnkmann, Groote Markt. Oosterkerk, Zomerkade. Remise N.Z.H.T.M., Leidsche Vaart. IN DIVERSE KLEUREN O.a. BORDEAUX MARINE IVOOR GRIJS BINGS (Adv. Ingez Med.) De Lek onbevaarbaar geworden. IJs is gaan zitten. In den loop van gisteren ls de Lek voor een groot gedeelte gaan zitten. Ter hoogte van Schoonhoven was de rivier al vrij vroeg in den morgen vastgedreven en omstreeks half tien kon men ook bij Vreeswijk constateeren, dat de Lek zat. Gistermiddag had de stroom dat karakteris tieke wintersche beeld, dat ln al zijn fantastische grilligheid zooveel bekoorlijks zou kunnen heb ben als daar niet altijd de donkere bijgedachte op den achtergrond stond van den overlast, die nu onze toch al zoo gehandicapte binnen scheepvaart wordt bezorgd. Zoo ver het oog reikte lag gistermiddag de Lek als een starre, beweginglooze witte massa tusschen de dijken. Naar Schoonhoven, langs Lopik en Lopikerkapel en de andere richting uit naar Beusichem en Wijk bij Duurstede, één eender beeld van win terovermacht. Van de verkeersbrug bij Vianen had men een prachtig uitzicht over de rivier en menigeen profiteerde daar dan ook een oogenblik van, tot de schildwacht hem kwam beduiden, dat hij moest doorrijden, Midden door de rivier liep een spoor, komende uit het Westen, dat leidde naar de buitenhaven van de Prinses Beatrixsluis te Vreeswijk. Het bleek, dat daar omstreeks half tien in den morgen, even voor de rivier zich definitief had vastgezet, nog twee sleepbooten stroomop waren gepasseerd, die zich in het drijf ijs een weg hadden gemalen. De geul was nu vrij gelijk matig dichtgevroren, zoodat een duidelijk zicht baar spoor in de witte schotsenmassa's was achtergebleven. De magazijnen in Ijlst vliegen leeg. Groote drukte in de Friesche schaatsen- Industrie. Men zegt wel eens, dat de beste wintersche stemming in het Friesche stadje IJlst eerst bereikt wordt bij een vorst van vijf graden Celsius. Men kan ook zeggen, dat er misschien geen plekje in het Noorden is, waar men zoozeer meeleeft met de wisselingen in de weersgesteld heid. En geen wonder, want de gemeenschap van IJlst drijft voor een goed deel op de sehaatsen- industrie. In dagen als we nu beleven beleeft IJlst schoo- ne momenten. Wie dezer dagen te IJlst moet teiefoneeren, is nog niet gelukkig, want voor de schaatsenindustrie is de lijn, die IJlst met ,,de" wereld verbindt, den geheelen dag tot 's avonds laat in beslag genomen. De orders om schaatsen te zenden regenen om het zoo maar eens uit te drukken het stadje binnen. Het is daar de laatste dagen weer eens ouder wets druk. Zooals in 1929 bijvoorbeeld. Doch er zijn thans meer voorraden aanwezig en de expe ditie gaat nog vlugger dan toen. Wij spraken een der directeuren van de Ulstersche firma. „Het kan nog een paar da gen zoo doorgaan", zoo zeide hij. „maar dan is het uit. Want tenslotte raakt men uitverkocht en al maken we oer dag een paar duizend paar schaatsen, tegen die geweldige aanvraag om nieuwe schaatsen kunnen we 't toch niet bol werken". ELLEBOOG GEBROKEN. 2en 28-jarige dame had Vrijdagmiddag, toen zij aan het schaatsenrijden was op de Buiten Li«ie (Penningsveer), het ongeluk te vallen en haar jrèchter elleboog te breken, Zij werd door een lid Tan den Ongevallendicnst voorloopig verbonden, waarna zij per auto naar het: Diaconessenhuls wer «'nor 7Ü «wH onmnnmnn Geneesmiddel tegen t.b.c. Voor den Hilversumschen kantonrechter mr. van der Leij, stond Vrijdag terecht de 45-jarige Bus- sumsche makelaar C. van O., verdacht van onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. De heer van O. is de ontdekker van een medicijn tegen t.b.c. ge naamd „maxima doctrina" die in breede kringen 3ftrek vindt. Hem was ten laste gelegd, dat hij twee personen tegen betaling fleschjes van deze medicijn had geleverd met aanwijzingen voor het gebruik en met de strekking van genezende wer king. Verdachte erkende deze feiten. Het O. M. vroeg de maximum straf van driehon derd gulden boete, subs, vijfentwintig dagen hech tenis. Verdachte's raadsman, mr. Moresco betoogde in zijn pleidooi dat het geneesmiddel blijkens veel at testen van genezen patiënten inderdaad goede re sultaten heeft. Overtreding van de wet op de ge neeskunst achtte pleiter niet bewezen. Vonnis wijzend verklaarde mr. van der Leij, dat verdachte zich stipt heeft gehouden aan het geoor loofde volgens de oude juris prudentie. Er is ech ter in 1938 een nieuw arrest van den Hoogen Raad verschenen, waarbij het verstrekken van medicijn aan iemand, die over ziekte klaagt, met voorspie- ieling van genezing beschouwd wordt als uitoefe ning der geneeskunst. Bij de bepaling der strafmaat overwoog de rechter eenerzijds dat de verstrekte medicijn, waarvan men op het laboratorium van volksgezondheid de bestanddeelen niet heeft kunnen ontdekken, blijkens de ervaring in de praktijk, geen schadelijke werking heeft en dat integendeel veel patiënten, waaronder menschen met goede namen in de wetenschappelijke wereld, er baat bij gevon den hebben. De wet eischt echter straf en deze mag met het oog op den omvang van verdachtes prak tijd niet te gering zijn. Daar het hier een betrek kelijk principieele zaak gold, legde de kantonrech ter verdachte voor elk der beide in de dagvaarding ermelde gevallen een boete op van honderd gul den, subs, tien dagen hechtenis. De Voiidel-leerstoel. ,De Maasbode" schrijft over het interview van prof. van Eyck in „Het Vaderland" o.m.: ,Niet onbelangrijke onderdeelen van het profes sorale betoog kunnen, als gewraakt door de nuch tere data of zoo stellig mogelijke verklaringen van door den hoogleeraar in zijn beschouwingen betrok ken personen, worden geëlimineerd. Wij maken even de balans op: 1. Minister Slotemaker was de data wijzen het uit niet demissionair, toen hij deze kwestie be handelde en afsloot. 2. Het was volstrekt niet naar'aanleiding van de aanvrage om den Vondelleerstoel, dat deze minis ter het instituut der bijzondere leerstoelen in studie nam. 3. Dr. Sterck werd ten onrechte door prof. Eyck ten tooneele gevoerd; hij voerde over het betrokken geval geen briefwisseling met prof. Verwey en stond er totaal buiten. 4. De „principieele" bezwaren van prof. de Vooys, waarvan prof. Eyck gewaagt, staan thans, na de ver klaringen van den Utreehtschen hoogleeraar scherp omschreven vast: hij heeft geen bezwaar tegen een afzonderlijken Vondelleerstoel, had ook geen be zwaar tegen den titularis, toen aan bod (de Klerk), maar hij had bezwaar tegen den hoogleeraarstitel voor den titularis van zulk een leerstoel; hij achtte daarvoor een lector of privaatdocent aangewezen. 5. Prof. Eyck brengt ook zijn katholieken collega prof. Berg, thans in Indië verblijvend, met de Von delstichting in verband. Het lid van het bestuur der stichting, Berg, is echter niet de katholieke Leidsche hoogleeraar, maar de niet-katholieke Bibliothecaris der Amsterdamsche imiversiteitsbibliotheek, dr. Johan Berg. Onder de vijf bestuursleden der stichting zijn dus 2 alleszins bevoegde niet-katholiéken: de door prof, Eyck in zijn interview zeer geprezen jhr. van Such- telen en dr. J. Berg." VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De af deeling Haarlem hield haar jaarverga dering in hotel Lion d'Or. De voorzitter, de heer A. Jongbloed, besprak in zijn openingsrede de vele gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. „Wij moeten", zoo besloot hij, „ook in dezen tijd blijven vertrouwen in de toekomst. Ver trouwen en paraat bijven moet de leuze zijn voor allen. Ook wij, Vrijzinnig Democraten, moeten voortdurend, trouw aan ons beginsel, meehel pen om de moeilijkheden te overwinnen". Het jaarverslag van den secretaris gaf een beeld van de' activiteit van de af deeling Haar lem gedurende 1939 en memoreerde de gunstige uitslagen van de gehouden verkiezingen. Het financieele verslag van den penningmeester gaf eveneens blijk van de gezonde ontwikkeling van de organisatie. Als bestuurslid traden periodiek af mevr. E L. C. KooimanDankmeijer en de-heer P, Wes terling, die niet herkiesbaar waren. Gekozen werd tot lid van het bestuur mevr. M. WesterlingGcmlag, terwijl de tweede vaca ture werd aangehouden tot de volgende leden vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de propaganda in het nieuwbegonnen jaar met kracht zal wor den voortgezet. Op 2S Januari a.s. zal Mr. A. M Joekes, voorzitter van de V. D.-Tweede Kamer fractie voor leden en introducés komen spreken over „Vraagstukken van dezen tijd". Nadat alle agenda-punten vlot waren afge handeld, sloot de voorzitter de goedbezochte ver gadering. ARROND. RECHTBANK. Moeder liet haar kinderen alleen. Op 29 Mei 1939 liet een 23-jarige inwoonster van Beverwijk haar 5-jarig en 2-jarig zoontje en 6-jarig dochtertje alleen in haar huis achter. Doordat een strijkijzer per ongeluk aan bleef staan schroeide een moltondeken en door de rook ontwikkeling kwam het vijfjarig jongetje om het leven. De Officier van Justitie van de Arr.-Rechtbank te Haarlem heeft indertijd een maand gevangenis straf tegen de moeder geëischt. De zaak werd nog nadér onderzocht en heden morgen voortgezet. De president deelde mede, dat gebleken is dat de moeder de kinderen meermalen alleen liet. De officier persisteerde bij zijn eisch van een maand gevangenisstraf. Uitspraak 25 Januari a.s. IJSBAAN BREDERODE. PRACHT1JS ZONDER SCHEUREN Oppervlakte 8000 M2. ZONDAG van 105 uur geeft de heer ZEIL- BERGEN ieder half uur een Demonstratie in KUNSTRIJDEN. Tusschentijds gelegenheid tot bespreken van lessen in schoonrijden. Andere dagen na afspraak aan de loketten. Toegang: Zondag voor iedereen 20 ct. p. persoon Dagkaarten 40 ct. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. Ingez. Med.) HOOG BEZOEK AAN AMSTELKRING. AMSTERDAM. 13 Jan. Woensdagmiddag a.s. zullen de Commissarissen der Koningin, die dien dag de gast zijn van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell ter gelegenheid van diens zilveren ambts jubileum op diens initiatief en noodiglng ook een bezoek brengen aan het gerestaureerde Mu seum Amstelkrlng (Ons' Lieve Heer op Solder). Het gezelschap zal door feet college van regenten worden orttvancen. Verwachting, geldig van hedenavond tot mor~ genavond ongeveer IS uur: Voor het Noorden: Des nachts matige tot lichte vorst, in den middag tijdelijk stijging van tem peratuur tot boven het vriespunt met toe nemende bewolking, droog, zwakke wind. Voor het Zuiden: Des nachts strenge tot matige vorst, in den middag tijdelijk stijging van tempe ratuur tot boven het vriespunt, nevelig tot licht of half bewolkt, droog, zwakke wind. Deze verwachting is geldig van heden avond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zich met maximale 1 uchibdru kwa arden van 1041 mbar over de Domaulanden bevindt, neemt in beteekenis af- Een uitlooper strekt zich uit tot over de Noordzee, De as ligt heidenmorgen nog juist ten noorden van ons land, zoodat de zwakke oostelijke lucht- strooming nog bleef aanhouden. Tengevolge van de uitstraling blijven de nachtelijke minimum temperaturen laag. Vliegveld Twente had in den afgeloopen nacht 16 graden vorst, de Bilt 12 gra den. In Denemarken is de wind westelijk, door dat de bovengenoemde as ten zuiden van dit land is gelegen. De temperatuur is er vrij veel boven het vriespunt gekomen. In den Balkan en Centraal Europa blijft het zeer koud en er komen tempe raturen tot -20 graden toe voor. In de randstaten is de temperatuur aan de kust even boven het vriespunt, in het binnenland komt nergens mee*- dan lichte vorst voor. Over de noordelijke IJszee trekt een depressie van omstreeks 980 mbar in noordoostelijke rich ting. Zij is Jan Mayen gepasseerd, en wordt ge volgd door vrij krachtige drukst ij gingen op IJs land en Groenland. Aan de zuid;- en oostkust van IJsland is de wind krachtig tot stormachtig, even als op de Faroër. Aan de Noorsche kust is de wind over het algemeen krachtig uit westelijke richting, en viel vrij veel neerslag. De tempera tuur is er ongeveer 5 graden boven nul. In Noord-Italië houdt de vorst aan. Plaatselijk komt hier mist voor, In Spanje en Portugal blijft de luchtdruk relatief laag. Uit het zuiden van Spanje worden groote hoeveelheden regen ge meld. BAROMETERSTAND Vorige stand 776 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 776 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. GOEDKOOPE, PRIMA ANTHRACIET Afm oei H.L Is plm 73 K.G 22/35 en 30/50 2.65 15/22 ƒ2.30 8/15 ƒ1.85 2.55 2.20 ƒ1.70 BRANDSTOFFENHANDEL FR VARKENMARKT 6-10 TEL 14164-13904 (Adv. Ingez. Med.) Het jubileum van den Commissaris der Koningin. Verkeersmaatregelen tijdens de receptie. De Commissaris van Politie te Haarlem heeft in verband met de receptie ter gelegenheid van het 25-jarig ambts-jubileum van den Commis saris der Koningin in de Provincie Noord-Holland ln het Gouvernementsgebouw, Dreef, op Dins dag 16 en Woensdag 17 Januari a.s., betreffende het rjjverkeer het volgende bepaald: Voorrijden geschiedt via de Paviljoenslaan, alwaar een hek toegang geeft tot den tuin van het gebouw. Na het uitlaten van de passagiers verlaat men den tuin door de poort (zijde Dreef), waarna ge parkeerd kan worden op het schelpenpad aan de Dreef tegenover die poort. Voorrijden om personen af te halen geschiedt van dat schelpenpad af, wederom vla de -Pa viljoenslaan. HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN MR. DR. A. BARON RÖELL. Naar wij vernemen van den waarnemenden Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, zal déze het op prijs stellen, indien cup den op Woensdag den 17den Januari a.s. te houden avond-receptie ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van den Commissaris der Koningin., Mr Dr. A. baron Röell, de autori teiten zoo mogelijk in amibtscostuum verschij nen. DE 25.000STE BEZOEKER VAN DE TENTOONSTELLING „ONZE KUNST VAN HEDEN". Vrijdag heeft de hoofd-directeair van het Rijks museum te Amsterdam, dr. F. SchmidtDege- ner, mej. _W, Akkerman verwelkomd, die als 25000ste de tentoonstelling „Onze kunst van he den" bezocht. Ter herinnering werd haar aange boden een door J. Haver Droeze hiervoor be schikbaar gestelde krijtteekening, benevens viel de keuze van mej. Akkerman op een ets van Jan C. Bander, yoorstellende „De Die". De oneenigheid in het Haarleinsche taxibedrijf. Het standpunt der werknemers. Door het bestuur der Vereeniging van Haarlem- sche Taxi-ondernemers werd Donderdagavond een vergadering gehouden waar een uiteenzetting gege ven werd over het feit, dat men inzake het voor nemen om de tarieven met 20 pet. te verhoogen, niet tot overeenstemming was gekomen met de vakbonden, die een looneisch stelden. Wij gaven daarvan een verslag in ons blad van Vrijdag jl. De Centrale Bond Transportarbeiders schrijft ons thans: Als de ondernemers verklaren dat de vakbonden loonsverhooging vragen zou het toch zeker niet on logisch zijn, want een grondtoon van f 12 per week is toch in feite veel en veel te laag en onjuist. Zeker zou het noodig zijn om aan dezen ongezon den toestand een eind te maken, want zelfs ter conferentie op het stadhuis verklaarde één der on dernemers, dat zijn chauffeur een groot aantal we. ken geen provisie ontvangt en dus voor zijn arbeid in dienst van den ondernemer, met alle risico's aan den chauffeursarbeid verbonden, voor een heele week twaalf gulden ontvangt. De ondernemers zeggen dat de werknemers loon eisdien stellen, die niet aanvaardbaar zijn. In feite willen de ondernemers loonsverlaging invoeren. Thans is het loon f 12 per week en 35 pet. pro visie van het bedrag dat boven de f 40 wordt op gereden. Gemiddeld wordt er opgereden f 43 a f 44. Wanneer dit dus volgens de plannen der werkge vers met 20 pet. verhoogd wordt, bedraagt het ge middeld opgereden bedrag f 55.ongeveer. Bij het tegenwoordig toonstelsel zou de chauffeur ontvangen: f 12.loon en f 5.25 provisie, totaal f 17.25. De ondernemers stellen nu voor een loon van f 14 en 10 pet. boven het opgereden bedrag van f 50.— en volgens het voorstel der werkgevers zou dus de chauffeur ontvangen: Loon f 14.provisie f 0.50, totaal f 14,50. Dit zijn de feiten en een ieder ziet dat de onder nemers dus loonsverlaging in willen voeren. Maar tevens mag niet uit het oog verloren wor den dat de tariefsverhooging zooals die hier ter stede wordt ingevoerd ten koste gaat van de chauffeurs door dat ze minder fooien ontvangen. Dus ten eerste loonsverlaging, ten tweede min der fooi. Wij stellen de vraag of, nu toch ook de vrouw van den chauffeur de hoogere kosten van het levensonderhoud moet betalen, de onderne mers nu werkeliik ^achten dat de werknemers dit kunnen aanvaarden? Trouwens er zijn toch ook pnder de werkgevers die het inzien want de Directie van de Amster damsche Rijtuig Maatschappij heeft heel wat an dere voorstellen gedaan. Wij begrijpen werkelijk niet dat de voorzitter der H.T.Ö. kan verklaren dat de loonen der chauf feurs redelijk genoemd kunnen worden, uit het hierbovenstaande zal een ieder deze onjuistheid direct bemerken. STOFFELIJK OVERSCHOT PER VLIEGTUIG NAAR SCHIERMONNIKOOG. SCHIERMONNIKOOG, 13 Januari. Een inwo ner van Schiermonnikoog de heer J. Visser, die bij zijn familie in Rotterdam logeerde, is aldaar over leden. De oude eilander was erg gehecht aan zijn ge boorteplaats. Maandag wordt het stoffelijk over schot per K.L.M. naar Schiermonnikoog overge bracht. Na de begrafenis keert de familie per vliegtuig terug. PREDIKBEURTEN. In afwijking van het in onze Predikbeurtenlijst vermelde is in de Groote Kerk Zondag v.m. 10 uur geen dienst. Schoonrijden te Heemstede. Bij voldoende deelneming zullen in het begin ■an de volgende week wedstrijden in het schoon rijden worden georganiseerd voor de leden van .De Volharding" te Heemstede. Op het programma staat een wedstrijd voor da mes om den Burgemeester Van Doorn-schaats, Vervolgens voor heeren om den Botbijl-beker. Dit zijn wisselprijzen, die nog geen definitieven eigenaar hebben. Verder een wedstrijd voor paren, waarvoor ook prijzen beschikbaar zullen gesteld worden. Daar dezevereeniging heel wat schoonrijdsters en schoonrijders onder haar leden telt, zal de animo daarvoor wel voldoende blijken te zijn. SCHAATSENRIJDEN DE VIJFDE ELFSTEDENTOCHT. Reeds 800 inschrijvingen. De route Het centraal bestuur voor den Elfstedentocht heeft Vrijdagavond besloten, in ieder geval de route zoo vast, te stellen, dat de tocht eerst naar het noorden zal gaan en vervolgens via Franeker en Harlingen naar het zuiden. Zooals de zaken thans staan, zal niet over de Dokkumer Ee worden gereden, doch via Oudkerk en Rinsumageest naar Dokkum. Hier keert men terug; Franeker zal worden bereikt langs Barthelhiem. Van Franeker gaat de reis naar Har lingen, verder naar Bolsward, Workum, Hindeloopen en Stavoren. De route via Hoog naar IJlst zal ditmaal niet worden genomen, doch wel het traject door het Gaasterland, door de bosschen dus, want via Belk, SloLen en het Slotermeer zullen de deelnemers IJlst kunnen bei-eiken. Van IJlst. gaat het naar Sneek en van daar naar Leeuwarden, het eindpunt. Overal is op deze route prachtig ijs, dat hebben de inspectietochten van vei'schillende leden van het centraal bestuur wel bewezen. Alleen te Harlingen en te Sneek zullen de ijzers moeten worden afgebon den, maar veel zullen de rijders niet behoeven te wandelen, Vrijdagavond waren reeds 800 inschrijvingen bin nengekomen, nl. 350 deelnemers aan den wedstrijd en 450 toeristen. De inschrijvingen sluiten hedenmiddag vier uur. Het is wel teekenend voor de belangstelling, dat alle winnaars van vorige tochten zich ook nu weer hebben aangemeld, want C. Chr. J. de Koning uit Princenhage, de winnaar van den wedstrijd in 1912 en 1917, was een der eersten, die een briefje naar Leeuwarden schreef. Thans doet hij, zooals we reeds Vrijdag mededeelden, niet aan den wedstrijd, maar wel aan den prestatierit mede. Dat is ook het geval met Karst Leemburg, den winnaar van 1929; ook de eerst-aankomenden van 1933, De Vries en Casteleyn, hebben zich aangemeld. Alleen De Vries zal in den wedstrijd starten, de anderen in den prestatietocht. Vele bekende sportlui uit den lande zullen naar Leeuwarden komen om dezen langen tocht mee te maken. Van hen noemen wij den ski-kampioen van Nederland Jan Boon, den athleet Jan Zeegers Jr., do bekende schaatsenrijders Jongert en Westra, Huizin- ga Bruyns, vroeger een bekende figuur in voetbal kringen. Deze laatste zal voor den vijfden keer Maandag starten, een prestatie, waarmede hij vol komen alleen staat. Vrijdagavond werden nog besprekingen gevoerd om te trachten de banen in de omgeving van Leeuwarden in een zoo s/ded mogelijke conditie te la-ij gen. Ergens in een oud, smal straatje bij de Nieuv markt, de Koestraat, bevindt zich een wonde lijke toegangspoort, bestaande uit twee oude p laren met bijbehoorende pilasters, waarop et) groote ronde boog met in het midden een schi rust. De toegangspoort is zeker heel oud, h heet, dat zij zelfs nog afkomstig is uit den tij waarin in het gebouw een klooster was gevestig het Bethanieklooster, dat in het eind van de 1| eeuw gesloopt werd. Dat laatste lijkt echter ot waarschijnlijk, want het schild, dat zich middf boven de zware, met spijkers beslagen en vei weerde dubbele deur bevindt, ziet er zeer bi paald uit alsof het hóórt bij die oude, een beet, verbrokkelde pilaren en bij den boog. waarop h rust. En de voorstelling op het schuld duidt he stellig op iets anders dan een klooster. De nonni tjes, die in de 6de eeuw en daarvoor het kloosti bewoonden, zouden ten minste zeker teruggi schrokken zijn voor de voorstelling erop: ei soort van gespierde Bacchusfiguur, die, tezami met een weelderige tros druiven, zeer duidelijk kennen geeft, dat er daar binnen wel eens ai dere dingen hebben plaats gevonden dan dé vr< dige occupaties van nonnetjes in een klooster. dat klopt dan ook precies, want nadat in hi laatst van de 16de eeuw het Bethaniekloosti .gealtereerd" was, werd er o tegenstellinge dezer wereld de Confrérie van de Amsterdan sche Wijnkoopers in gevestigd. Dat was-in 163 in 1659 ging de Confrérie over in het Wijnko; persgilde, en het gebouw in de Koestraat numet tien werd het officieele Gildehuis van de Wijl koopers. Dat bleef het tot het eind van de 18c eeuw, den tijd, waarin alle gilden langzaam mas zeker verdwenen. Met het huis van het Korendrc gersgilde en dat van de Makelaars hoort het tc de drie nog bestaande gildehuizen in Amsterdan en tot op den dag van heden is het gebouw, te minste het grootste gedeelte ervan, gewijd aa den wijnhandel. Het Wijnkoopersgilde werd na melijk in 1733 opgericht door Johannes Boelei één van de voornaamste Amsterdamsche wijn koopers, zijn zoon, Jacobus Boelen, was vele jare lang deken ervan, en toen in 1917 het vervalle oude gildehuis van de Wijnkoopers te koop kwan hebben de nakomelingen van de oprichters va het gilde het aangekocht met de bedoeling er ee museum voor den wijnhandel in te vestigen. Hf belendende huis, dat oorspronkelijk bij het Gilde huis gehoord had, kon eenige maanden later oo aangekocht worden, en toen konden beide huize onder bekwame leiding gerestaureerd worden. U verloop van tijd kon het Wijnkoopersgildehu heropend worden, weliswaar onder den naam va Voormalig Wijnkoopersgildehuis en slechts a museum, maar er was van het oude gebouw no betrekkelijk veel over en de firma Boelen bezs genoeg voorwerpen uit het verleden van den Ara sterdamschen wijnhandel om van het kleine mi seum een aantrekkelijk geheel te maken. In d eerste plaats vindt men er nog de oude kinder- e moerbalken, precies zooals ze in het oude gebou hebben gezeten, en verder een keur van herinns ringen aan den wijnhandel van vroeger jarei Eén van de voornaamste bezittingen van het Ml seum is het schilderij van het Wijnkoopersgilc! dat ongeveer uit 1650 moet dateeren, en dat eeri toegeschreven was aan Van der Helst, en lafcf aan Elias. Dan zijn er twee alleraardigste oue gevelsteenen, de ééne met het opschrift „E Wynde mackt vrucht dat menych hart voi huecht" een Hollandsche versie van het Frar sche gezegde: „n est mieux boire et s'en ressent que ne pas boire et s'en repentir", alleen hebbel de Hollanders het ditmaal stellig sierlijker gf zegd dan de Franschen en de tweede stelt ee kuiper uit de achttiende eeuw voor, met het op schrift „De Kuiper, 1701". Belangwekkend is voor al ook een oude zilveren tabaksdoos, met ee voorstelling erop van de „beroerte binnen Ara sterdam" uit het jaar 1748, toen in de omgevim van het Singel een oproer ontstond, aangezie de Amsterdammers bezwaar hadden tegen cl verhooging van den accijns op wijn. Dan zijn er natuurlijk oude wijnvaten, oud distilleertoestellen om het alcoholgehalte va wijn vast te stellen van rood koper! oud prenten, oude documenten; genoeg om den bezoe ker, die in de buurt van de oude Koestraat vei dwaald is geraakt alleen al dwalende door Ara sterdam ontdekt men dit museum op de wij» waarop een dergelijk museum eigenlijk ontdei wil zijn geruimen tijd op aangename wijze bf zig te houden. Het is er stil, en de historie van den Amstcr damschen Wijnhandel ligt er aanschouwen]1 voorgesteld. Men kan er zich verdiepen in die her inneringen en er allicht eigen vergeten herinne ringen weer terugvinden. W. v. d. T Noteering van den 12en Januari 1940. 1EVERWIJK Andijvie 100 str. 4.506.50 Koolrapen per zak 1.10 Wortelen per K.G. 4 Bieten per K.G. 4 Aardappelen, klei, per K.G. 45M Spruitjes per K.G, 1635 Boerenkool per K.G. 610 Roode kool per 100 815 Savoye kool per 100 K.G. 33.50 Uien per Kilo 5 Prei per bos 2225 Selderie per bos 1418 Appelen per Kilo 8—25 Peren per Kilo 1030 Brusselsch lof per Kilo 10—24

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2