Ons volk paraat Een laatste groet. zijn onafhankelijkheid te verdedigen NIEUWS IN 'T KORT. WINTERSPORT-FLIRT ITERDAG 13 JANUARI 1940 H A A R E E M'S DAGBCAD Het is een oud Weensch gebruik vrienden en goede bekenden, als het eenigszins kan, mondeling nieuwjaar te gaan wenschen. En als men dan nog zegt: „A langs Leben und a guats Jahr", dan heeft men alles gedaan, wat men als Weener kan doen aan Nieuwjaarsbeleefdheid en -hartelijkheid. En daar men, Weener gebleven in hart en ziel, hier in Holland heel veel en heel goede vrienden en ken nissen heeft, bracht de jaarswisseling tochten langs vele wegen. Zij leidden naar Santpoort, waar het nu wemeld van recruten op vurige rossen en naar Heemstede met zijn grimmig bewaakt Groenen- daal, naar de eenzaamheid van het stoïcijnsch stille Aerdenhout met zijn van de wereld afzijdige villa's en naar het ook in den winter vriendelijke Bloe- mendaal, Voor den eersten keer leerde ik de lusten en listen van de fiets bij winter kennen, en reed nog tamelijk onzeker op de met ijs bedekte paden, volg zorg ook. daar het overgevoelige, arglistige roode achterlicht steeds weer den dienst weigerde. Zoo had ik mjj, al nieuwjaar-wenschend, aan menigen gezelligen haard rondom Haarlem ge warmd en ondervonden, hoe versterkend na een ijzigen rit zoo'n kopje sterke thee kan zijn. Ik had ook met warme bewondering gekeken naar al die bloemen, die het daar overal „in wintertijd" zoo prachtig doen: Ik zal nooit meer de wintemarcissen vergeten, die in ondiepe schalen op hun lange, groene stelen uit de witte kiezel opschieten en zich bovenaan wit ontplooien, als vroege lenteboden, terwijl de ijsbloemen van den strengen winter op alle ruiten glinsteren. Nu nog naar Zandvoort. Het is heerlijk rijden door de lanen om Kraantje lek, al zijn ze nu ook in ijs verstard en grauw. Het is stil en alleen zoo nu en dan krassen de raven en krijschen de meeuwen. Of er komt plotseling juichend een wilde troep jongens uit het donker van een door elzen overschaduwd, prachtig bevro ren boschvijvertje te voorschijn. Nog steeds treurt men om de edele, oude boomen van de Laan, die vooral bij '„Duinlust" een idylle geschapen hadden. Nu maakt dit stuk weg den indruk van een straat door een steppenlandschap. Tot de duinen steeds hooger worden en de prikkelende, zilte zeewind merkbaar wordt. In deze maanden is Zandvoort een vriendelijk dorp. Ook de uitzichttoren met zijn groen reclame- licht kan geen mondaine illusies wekken. Hier wonen nu visschers en zeevaarders als in ouden tijd. Dan wordt het uitzicht ruimer. En telkens, hoe dikwijls men de zee ook ziet, is zij weer een openbaring. Dus rijd ik den Zuid-boulevard af en ga dan er gens, waar een mooi uitzicht is, zitten om deze indrukken te verwerken. Dit is nu dus slagveld no. 1. Maar de zee is als altijd, golvend en einde loos wijd. Alleen dat er gings bij IJmuiden geen schepen voorbijgaan, dat de vuurtorens niet lich ten en er geen rookpluim achter den horizon ver dwijntEn dat er hier en daar een soldaat loopt. Maar het zand en de golven, de hemel en de sterren zijn eeuwig dezelfde. Eigenlijk is dit ook een nieuwjaarsbezoek, een deftige visite bij Neptunus en ook een bezoek bij ons zelf, bij het beste in ons zelf: een bezoek bij de wijde verten, bij de vrijheid waarin men ruimer adem haalt. Het wordt donker, de lichten gaan aan, de zee wordt somber, de sterren helderder. Er is nog één bezoek af te leggen op den terug weg. Het vriendelijke huisje is bekend, er is daar me nig vertrouwelijk gesprek gevoerd. Nu al sinds lang niet meer. Waarom eigenlijk niet? Den éénen keer was men zelf op reis. een anderen keer was het huisje gesloten en waren de gordijnen dicht; dan weer had men geen tijd, was misschien laat en vermoeid van het zwemmen teruggekeerd, in een vreemde auto voorbij geflitst. Eigenlijk was het in het voorjaar de laatste maal geweest, in het stille huis, bij de dame met het grijze haar en de heldere oogen. Maar nu: ,.A langs Leben De fiets wordt tegen een boom gezet, ik bel aan. De slaapkamer boven is verlicht, ze leest zeker. Het licht boven de huisdeur gaat aan. Wat is dat? Op de deur staat een andere naam Op de verbaasde vraag antwoordt het dienst meisje, dat die dame al drie maanden geleden verhuisd is. Naar de stad. Ik wil graag het nieuwe adres weten. Het meisle moet het gaan vragen. Mevrouw laat zeggen, dat die dame twee dagen geleden gestorven en juist vandaag begraven is. Ze woonde het laatst Ik hoor het adres niet meer. Ik weet, waar ze nu woont. Ik sta beschaamd met mijn nieuwjaars- wenschen. Beschaamd ook, dat ik zoo lang niet hier geweest ben. In het voorjaar hadden we nog achter in den tuin gezeten en had zij mij vol trots haar crocussen laten zien. Jaren geleden, tientallen jaren zijn het nu al, toen ik als student in Holland was, woonde ze nog in Bloemendaal, in een klein, maar feestelijk huis. met haar dochters en de jongens om zich heen, de tuin vol rozen en de salon vol muziek. We speelden veel samen. Tschaikowsky, de Pa- rhétique belachelijk, om dat vierhandig ook maar oppervlakkig tot uitarukking te willen bren gen; toch. als men de muziek door en door kent, als een herinneringWe werden warm onder het spelen. En al de symphonieën van Schubert, waar het Oostenrijksche hart in klopt, de eerste met haar „göttliche Langen", de „Tragische" met haar verborgen demonie. Als we begonnen was het nog licht en als we de klep sloten stonden de sterren aan den hemel. Toch waren het toen lange zomersche dagen. Nu stond wel de zwarte vleugel in het kleine huis. Ik had hem gezien en gegroet, en we wilden ook weer spelen. Het ging anders. Ook met mijn 24ede wenschen ben ik te laat gekomen. Maar ik geeft het niet op en zet ze om in andere. Tijdlooze. H. St Gretchen„Zou ik Giovanni kwijt raken nu ik met Iwan meefla ToeslapTniuls voor het T and- en Tuinbouw fonds in Noord-Holland. In overleg met de plaatselijke commissies van het Toeslagfonds heeft de Bedriifsraad bepaald, dat binnenkort een eerste uitkeering over het contract- jaar 19391940 zal worden gehouden. Voor uitkeering kunnen in aanmerking komen zij, die in 1939.tenminste 7 weken in dienst waren van ?en of meerdere aangesloten werkgevers. Uitkee- -ing wordt toegekend voor elk eigen kind beneden 15 jaar, met dien verstande dat een dezer kinderen buiten beschouwing blijft en voor elk valide inwo nend kind boven 18 jaar een kind beneden 15 jaar minder wordt berekend. Voor de berekening van het aantal kinderen zal de datum van 1 December 1939 worden aangehouden. Om voor uitkeering in aanmerking te komen ge lieven rechthebbenden voor 31 Januari a.s. bij de plaatselijke commissie (waarvan het adres is aan gegeven op de verklaringen) een verklaring van hun werkgever(s) in te leveren waaruit blijkt, hoe lang zij in het kalenderjaar 1939 werkzaam waren. Bij de inlevering daarvan moet tevens hun trouw boekje, eventueel ook contributieboekje van hun vakbond worden getoond. De hen toekomende uitkeering zal daarna worden vastgesteld en spoedig worden uitbetaald. Opgemerkt zij nog. dat aan de aangesloten pa troons de noodige formulieren zijn verstrekt, zoodat alle arbeiders zich tijdig om een verklaring bij hun werkgever(s) kunnen vervoegen. Zij. die om be paalde reden nog geen uitkeering over 1938/1939 ontvingen, kunnen ook ten behoeve daarvan als1 og de noodige verklaringen bij de plaatselijke commis sie inleveren. Maar ieder moet daarbij zijn volle plicht doen ra4:orede van of. de Savornin Lohman ïof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid der jte Kamer en lid van den Raad van Defensie, Vrijdagavond voor de microfoon van de N.C. een rede gehouden over het onderwerp „Ne land paraat". een tijd van verschrikking en verwarring als beleven, worden de volken, ook die niet in den og zïjn betrokken, in den smeltkroes beproefd, zeide spr. Ook van ons volk zal moeten blij of het werkelijk waard is als onafhankelijke e te bestaan. Zijn wij op de hoogte van onze Beseffen wij diep, wat van ons wordt ge it. Is Nederland, in den volsten zin des woords, jat? a de goedgeslaagde mobilisatie is, aldus spr., tort tijdsbestek, wat de verdediging van Ne- and betreft, naar het oordeel van bevoegde Ne- andsche en buitenlandsche autoriteiten zooveel frocht, dat, wat de inrichting van verdedigings- en wat de geoefendheid van den troep be- t. een belager onzer onafhankelijkheid er op i rekenen, op feilen en hardnekkigen tegen- ij te zullen stuiten. Van overrompeling op kor- térmijn, van welke zijde ook, zal geen sprake r kunnen zijn. =der weet, dat de tegenwoordige oorlog een enaamd totalitair karakter draagt, dat wil dat ook de niet-strijder daarin onmid- ijk is betrokken. Ook de defensie van een raai land moet met dit nieuwe karakter van oorlog rekening houden. Derhalve neemt een van de burgerij ook thans reeds deel aan de ogsvoorbereiding, door mede te werken aan het stand brengen van terreinvei-sterkingen aan istrieele maatregelen, aan de vorming van iselvoorraden en aan zooveel meer. De proef de som zou toch eerst worden genomen, als in laad de oorlogsbrand naar ons land zou over z ij mogen hopen en moeten bidden, zoo ver- ;de spreker, dat, mede door een eerlijk en ver- dig buitenlandsch beleid en door een krachtige insie-voorbereiding, die ramp ons bespaard zal ren. Maar, wij mogen ons geen oogkleppen aan- en en wij moeten steeds met de mogelijkheid ning houden, dat het ondanks alles anders loo- Taak der burgers. oorlogvoerenden betrekking heeft. Over het alge meen houdt men zich al wel aan dien regel. Een paraat volk moet tot offers bereid zijn. Het zou diep beschamend zijn, als niet met opgewekt heid allereerst door hen, die niet aan het front staan, materieele offers zouden worden gebracht, wanneer die straks door de overheid worden ge vraagd. Offers in geld, offers in economische las ten, offers in gebruiksbeperkingen, offers in het afzien van op zichzelf, redelijke hervormingen en lotsverbeteringen! Ook daarop zal, besloot spreker, de natie, wil zij werkelijk paraat zijn, zich hebben voor te bereiden Spoorwegontvangsten in Nov. 1939 aanzienlijk hooger dan in November 1938. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoor wegen over de maand November 1939 bedroegen: Rezigers en bagage f 4.799.558 (v.j. 4.022.390), brief- en pakketpost f 341.489 (v.j. 205.000). goe deren en levende dieren f 4.321.897 (v.j. 3.413.774' diversen f 164.432 (v.j. f 318.824), totaal f 9.627.376 (v.j. 7.959.988) Deur van kolenwagen opengeslagen. Drie ruiten van personentrein vernield. Op de spoorbrug over de Lek bij Culemborg heeft zich Vrijdagavond een ongeval voorgedaan, dat zeer goed is afgeloopen. Op de brug passeer den elkaar een goederentrein en de electrische per sonentrein, welke om 19.40 uit Utrecht was ver trokken. Een deur van een leegen kolenwagen van der goederentrein, die was losgeraakt slingerde tegen den personentrein, waardoor drie ruiten wer den verbrijzeld, o.a. één in een derde-klasserijtuig Niettegenstaande het feit, dat de ruit en de spon ning geheel vernield was en het glas door den geheelen wagen verspreid werd, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel waren enkele passagiers door den schrik bevangen, doch zij ble ken weer spoedig gekalmeerd. Verplichte verbouwbeperking van sommige gewassen. In verband met de voedselvoorziening. Met het oog op de voedselvoorziening van ons volk en op grond der Bodemproductiewet verbied* minister Steenberghe het verbouwen van geel mos terdzaad; die van blaumaan, bruin mos terdzaad en zaaduien moet per boerderij worden beperkt tot de gemiddelde oppervlakte van 1937 1939. De verbouw van karwij-, suikerbieten- en voer- bietenzaad blijft dit jaar nog vrij, maar in 1941 zal niet meer worden verbouwd dan het gemiddelde van 1938—1940. De aan te vragen oppervlakte vlas zal waar schijnlijk worden toegewezen, doch wanneer de toewijzing kleiner is dan de aanvraag, zal de boer worden verplicht, de toegewezen oppervlakte te verbouwen. De prijs zal nog worden vastgesteld. De teelt van zilveruien blijft vrij. De gemiddelde beteelde oppervlakte van karwij - zaad belraagt 4000 ha., blauwmaan 2000 ha., vlas 25.000 ha., uien 6000 ha., suikerbietenzaad 1000 ha., geel mosterd 500 a 1000 ha., bruin mosterd 100 ha. Mogen Nederlanders zich in vreemden krijgsdienst begeven? Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan den Minister van Algemeene Zaken. Voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vraag gesteld is de regeering bereid, te bevorderen, dat desgevraagd aan Nederlandsche vrijwilligers verlof wordt verleend, zich in Finschen krijgs dienst te begeven?. De Rotterdamsche rechtbank heeft een 35-jarigen schilder en een 32-jarigen koopmar. wegens opzettelijken brandstichting en mede plichtigheid hieraan, veroordeeld tot onder scheidenlijk vijf en twee jaar gevangenisstraf Vrijdagmiddag is op den Verhuellwee (Scheveningsche Boschjes) te 's-Gravenhage een auto, bestuurd door den gep. luit.-generaai H. A. Seyffardt, geslipt en tegen een boom ge reden. De heer Seyffardt kreeg daardoor een beenbreuk, terwijl zijn mede-inzittende dochter niet ernstig aan het voorhoofd en aan de rech terknie werd gewond, Tegen een secretarie-ambtenaar uit Gieten die zich aan verduistering van een bedrag van 700 zou hebben schuldig gemaakt, is een jaar gevangenisstraf geëischt. Bij het uitwijken voor een auto der P.T.T. te Groesbeek, op den Rijksweg GroesbeekNij megen, is tengevolge van de gladheid van den weg de heer G. zóó ernstig komen te vallen, dat hij een uur later aan de opgeloopen hersen schudding is overleden. Distributiebeschikking voor peulvruchten. Erwten en linzen uitgezonderd. De minister van Economische Zaken heeft de „Peulvruchtendistributiebeschikking 1940 vastgesteld. Onder „peulvruchten" verstaat de beschik king: alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet bestemd zijn voor men- schelijke consumptie, en met uitzondering van groene erwten, spliterwten en linzen. Peulvruchten worden als distributiegoed in den zin van artikel 4 van de distributie wet 1939 aangewezen. Peulvruchten mogen niet worden gekocht, afgeleverd of vervoerd dan met inachtneming van de distributieregeling, doch dit verbod geldt niet voor het koopen van peulvruchten door of namens de Akkerbouwcentrale en voor het af leveren en vervoer van de door of namens deze centrale gekocht peulvruchten. De beschikking bevat verder zeer uitvoerige voorschriften over de regeling der distributie. Ze is opgenomen in Stct. no. 9. Kosten van het levensonderhoud stijgen. Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen, berekend op de basis van het peil der prijzen in 19111913 is 100, bedraagt volgens berekening van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam in December voor de totale kosten van het levensonderhoud 146.0 tegen 144.3 in Nov. en 135.5 in Augustus 1939. de maand vóór het in treden van den oorlogstoestand in Europa. Voor de voeding afzonderlijk is het index cijfer 137.3 in December tegen 136.2 in Novem ber en 124.4 in Augustus. Voor het totale budget is er derhalve sedert November een toeneming met 1.2 procent en sedert de maand voor den oorlog een toeneming met 6.9 procent. Voor de voeding alleen is er een stijging met 0.8 procent sedert November en een stijging met 10.3 procent sedert Augustus 1939. Voor het eerst vertoont het totale index cijfer thans een grootere toeneming sedert de voorafgegane maand dan het indexcijfer voor de voeding afzonderlijk. Dit is te wijten aan het merkwaardige verschijnsel dat de zgn. tweede helft van het budget, d.i. het totaal der uit gaven voor andere doeleinden dan voor voeding, in welke tweede helft de prijsbewegingen ge woonlijk langzamer en minder sterk tot uiting komen ditmaal door een grootere bewegelijkheid wordt gekenmerkt. Indien, ter verbreeding van de basis van ver gelijking, niet de maand doch het volle jaar vóór den aanvang van den oorlog derhalve het jaar September 1938Augustus 1939, als grond slag wordt genomen, bedraagt de stijging voor de totale uitgaven in December 6.3 procent. Dat onze regcering een dergelijke politiek bekwaamheid, inzicht en resoluutheid is ook aan het buitenland zeer wel be- al oefent men. uit doorzichtige politieke soms in de buitenlandsche pers op politiek een volstrekt ongezonde critiek. De iitioneele onzijdigheidspolitiek heeft voorts instemming van geheel de Nederlandsche Ons volk zal zijn paraatheid ook hierin toonen, dat het de regeering steunt in streven, de neutraliteit te handhaven en haar verzet tegen aandrang, van welke zijde geoefend, om het met die neutraliteit niet nauw te nemen regeering heeft er recht op, ging spreker dat men in Nederland zelfbedwang toont in van alles, wat op den oorlog en de oote villa te Kralingen door vuur verwoest. mdweer had met bijzondere moeilijkheden te kampen. ïren lang heeft Vrijdagmiddag en -avond fantastische brand gewoed in een villa aan Groene Wetering op Kralingen, toebehc-oren- aan mr. H. C. Hintzen. firmant van de firma Mees en Zoonen. De anwezigheid van een tal slangenwagens en drie motorspuiten ft niet kunnen verhinderen, dat de villa door ir en water volkomen werd verwoest. >e brandweer had een buitengewoon zware t De tuinen rondom de villa waren tcch al fl door de bevroren sneeuw, maar toen trop nog stroomen water neerplasten, vorm er zich ware meertjes met een gladden ndergrond. Er werd daarom een groote chtaut/O met zand gerequireerd en militairen akten zich verdienstelijk door emmers zand i te dragen, waardoor de pijpleiders midden de meertjes een klein eilandje kregen, irop zij zich eenigszins behoorlijk konden be ien. Sndelijk tegen kwart over acht kon men gen. dat gevaar voor uitbreiding verdwenen e. Wel was het rieten dak nog niet geheel vrij i vlammen en moest speciaal op den linker- ügel een straal worden gericht, om te voor hen. dat een schoorsteen het begeven zou ar het ergste was toch geleden, kntrent de schade valt nog niets te zeggen la en inboedel waren verzekerd voor een be- van f 185.000 ellicht is het, aldus spreker, zooals onlangs r den ministerpresident werd opgemerkt, nog ilijker voor den non-combattant, dan voor den even strijder. Maar het is een volstrekte nood- ilijkheid. ver onzen vasten wil, geweld met geweld te ren, kan geen twijfel bestaan. Evenmin eenter r de oprechtheid van de neutraliteitspolitiek ir regeering. die ten doel heeft, allereerst in het ng van het door haar vurig gewenschte herstel den vrede, ons land burten den oorlog te hou- et Nederlandsche leger zal zéker niet versagen, ir Nederlands zonen, die zonder eenige aarze- kalm en zonder bravour hun leven veil zullen ben voor het vaderland, hebben er recht op, ook de burger voor 100 pCt. zijn plicht zal doen. i' alles zal ieder vaderlander zich als een sol- t in burger stipt aan de voorschriften der over- moeten houden, oor sommigen zal dat beteekenen, dat zij gedul- en kalm de ramp van een vreemde bezetting en hebben te ondergaan, want in een land de geografische gesteldheid van Nederland de verdediging nu eenmaal niet zijn ingericht iet duurzaam vasthouden van eiken vierkanten er grond. Anderen zullen ordelijk op den tijd ip de wijze, door de overheid bepaald, aan een :uatiebevel moeten gehoorzamen. Weer ande- zullen het gevaar moeten trotseeren, verbon- aan het verblijf in streken, die tot het eigen- gevechtsterrein behooren. i dat alles zijn plicht te doen is niet gemakke-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5