Platina-voorziening belangstelling trekt ZwifserlancTs nieuwe president. ONS KNIPPATROON Urk moeilijk te bereiken ZATERDAG 13 JANUARI 1940 HA A RU EM'S DAGBEXP T3 'Zijn oordeel over de toekomst van Zwitserland. (Van onzen oorrespondent). GENèVE Januari 1940. WITSERLAND heeft weder een nieuwen president. De jaarswisseling heeft naar vaste traditie ook weder een presidents wisseling met zich gebracht. Wanner men maar jong genoeg tot minister gekozen wordt en de gezondheid sterk genoeg is om jarenlang de lasten van het ministerschap te blijven dra gen, kan men verscheidene malen president van Zwitserland worden (de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken Motta is reeds vijf maal president geweest en heeft goede kans ook neg een zesde maal als zoodanig te worden ge kozen!), doch twee jaren achtereen kan men de hoogste waardigheid van Zwitserland niet be- kleeden. President Philip Etter, die in 1939, het jaar der Nationale Tentoonstelling van Zürich en het jaar helaas ook der mobilisatie, zoo menig maal de uitstekende vertolker van de gevoelens van het Zwitsersche volk en zijn regeering ge weest is, heeft de vorige week zijn hooge ambt dus weder aan een collega-minister moeten jverdragen aan dr. Marcel Pilet-Golaz, die reeds n 1934 president van Zwitserland geweest is en thans in 1940 nogmaals een jaar lang de „primus inter pares" (de eerste onder zijns ge- liijken) zijn zal. Van politieke beteekenis is de presidentswisse- .g in Zwitserland niet. De president heeft [eenerlei bijzondere bevoegdheden van wet- [evenden of uitvoerenden aard. Het eenige wat lem bij de staatsleiding van zijn medeministers derscheidt is, dat hij bij de besprekingen in Jen ministerraad het voorzitterschap voert en oldat hij bij belangrijke gebeurtenissen als woord voerder der regeering moet optreden. Voor het ioverige is de president geheel de gelijke der ipndere leden der regeering Hij blijft ook tijdens Dgijn presidentschap de leiding houden van het >ijzondere departement, aan welks hoofd hij de 'horige jaren stond. Toch zal de Zwitsersche bevolking in den loop 5Van het jaar, telkens wanneer de president van Switzerland tot het volk zal spreken, bijzonder %iidelijk bemerken dat een andere president net staatshoofd van Zwitserland geworden is. 1 Vant terwijl de presidenten uit de jaren 1938 en de heeren Baumann en Etter, die een- oudige gespierde taal pleegden te laten hooren, 11e den burgers der kleine oude kantons van het jand eigen is, is Marcel PiletGolaz meer de lt nan der elegante welsprekendhe,d, die men naar fransch voorbeeld in de Fransch-Zwitsersche lantons pleegt aan te treffen. Nadat het Duitsch Jwee jaren lang de eerste taal van den president %weest is, zal thans het Fransch deze eere- ilaats weder voor een jaar innemen. President Pilet-Golaz behoort evenals zijn örganger Etter tot de jongste leden der Zwit- ersche regeering, die in den 68-jarigen Motta «laar oudste lid heeft. President Pilet-Golaz is ip Oudejaarsdag juist 50 jaar geworden. Nadat lij zes jaar lang de Benjamin der regeering ge- Jreest was, yerloor hij deze eigenschap in 1934, oen de twee jaar jongere Etter tot minister «kozen werd. Pilet-Golaz heeft echter de onder- jicheiding voor zich behouden de eenige Zwitser de zijn, die nog vóór het bereiken van den 40- Sarigen leeftijd tot minister gekozen werd. Hij ?as pas 38 jaar oud, toen Kamer en Senaat hem ubi December 1928 tot opvolger van minister Ihuard benoemden. De omstandigheid dat het le vaste gewoonte is, dat het grootste Fransch- Jwitsersche kanton Vaud (Waadtland) steeds, r^venals de beide grootste Duitsch-Zwitsersche :antons Bern en Zürich, in de uit zeven leden toestaande regeering vertegenwoordigd is, was de si oornaamste oorzaak tot deze eervolle onder- s cheiding. Uit den kleinen kring van Waadtland- ss che parlementsleden, waaruit de keuze steeds ileegt gedaan te worden, was PiletGolaz stellig ane bekwaamste, zoodat men over de bezwaren an zijn jeugd maar heenstapte. TUTAROEL PILET-GOLAZ, die te Lausanne, Leipzig en Parijs in de rechten had ge- irituöeerd en zich vervolgens als advocaat te e ausanne had gevestigd, was op 35-jarigen leef- 5.fed door het kanton Vaud naar de Zwitsersche e'-Kamer afgevaardigd. Daar had hij zich door zijn b uridische kennis, scherpzinnigheid en helderen etoogtrant terstond weten te onderscheiden. )eze goede gaven heeft hij thans elf jaren lang »k als lid der regeering aangewend. Hij is itellig de grootste juridische kracht der re- i-fceering. Bovendien heeft hij als minister getoond f%er een groot tactgevoel de beschikking te heb- 3ten, dat aan de belangen van het land zeer ten vfeoede is gekomen. Want sinds vijf jaren is 13 ftet-Golaz de eenige vertegenwoordiger van f( i*ransch-Zwitserland in de regeering. Telkens "wanneer zich de vraag voordoet, hoe ver de cen- rale Zwitsersche staatsbevoegdheid ten koste ran de kantonale vrijheden kan worden uitge- ireid, is het Pilet-Golaz, die er voor zorgen moet lat een regeling tot stand komt, die voor de op jun kantonale bevoegdheden sterk gestelde Fransch-Zwitsersche kantons duldbaar is, zonder -dat de algemeene staatsbelangen al te zeer door oegeven aan de Fransch-Zwitsersche gevoelig- leden op dit punt geschaad worden. Het is voor en groot deel aan den tegenwoordigen president an Zwitserland en diens goed gevoel voor het uiste midden te danken dat de tegenstelling asschen centralisten en federalisten in de laat- te jaren geen al te scherpen vorm beeft aan genomen. De gedachte van „eenheid in verschei- f0 ienheid" is steeds meer tot gemeengoed van lefhet geheele Zwitsersche volk geworden. President Pilet-Golaz, die dit jaar voor de iweede maal de hoogste waardigheid van het land bekleedt, heeft in de groote Kathedraal tan Lausanne de hulde van de bewoners van zijn (eboortekanton in ontvangst genomen, die door Ie ernstige tijdsomstandigheden natuurlijk heel wat minder feestelijk gestemd was dan v< In 1934, toen hij voor het eerst als president ce hulde zijner medeburgers met een woord van lccank beantwoordde. President Pilet-Golaz be idde zijn medeburgers voor op de zware lasten die hun in verband met den oorlog te wach ten stonden, zelfs indien Zwitserland buiten den strijd zelf zou kunnen blijven. Enorme geld sommen zullen moeten worden opgebracht; itreng zal de dagelijksche arbeid van een ieder moeten zijn. Bovendien zal men zich bewust moeten ijn van de groote gevaren voor het behoud der toitsersche neutraliteit. „Want weliswaar heb- Frankrijk en Duitschland beide nogmaals aan de Zwitsersche regeering bevestigd dat zij 1e Zwitsersche neutraliteit zullen eerbiedigen. )och soms kunnen de omstandigheden sterker ijn dan de menschelijke wil. Wie zal zeggen, Dr. Marcel Pilet—Golaz, de beste jurist uit de regeering. li hoe ver de oorlog zich nog zal uitbreiden? Eeuwenoude rijken zijn verdwenen. Kleine vol keren zagen hun souvereiniteit aangetast. Slechts God weet, hoe ver de oorlog zijn verwoestingen nog zal voortzetten". „Deze woorden", zoo eindigde president Pilet- Golaz zijn rede, „mogen u somber en ernstig toe schijnen. Zij waren dit ook! Zijn de tijden zelf niet eveneens ernstig en somber? Wij moeten gereed zijn. gereed tot alles: tot het vaak zoo moeilijke geduld, gereed tot de zoo pijnlijke ont beringen, gereed ook tot den zoo wreeaen strijd Doch dit bewustzijn van de ons dreigende ge varen mag ons niet tot pessimisten maken mag ons niet ontmoedigen. Hebt moed. bewaart uw vertrouwen! De geschiedenis leert ons dat het kwaad ten slotte steeds overwonnen wordt. Op den langen duur zijn het de Vrede en de Liefde, die de overwinning behalen. Zoo heeft God het gewild en God is het die beveelt. Laten wij ons dus aan Hem toevertrouwen en smeeken dat Hij ons ook thans beschermen moge, zooals Hij eeuwen lang door alle woelingen der tijden heen Zwitserland Zijn steun heeft verleend!" In het verloop van zijn redevoering, die ook door den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger generaal Henri Guisan werd bijgewoond, die evenals president Pilet-Golaz een zoon van het kanton Vaud is (men begrijpt den trots der Waadtlanders dat de twee hoogste landsposten thans door medeburgers zijn bezet!), heeft presi dent Pilet-Golaz ook nog betoogd dat de Zwit sersche neutraliteit niet slechts een nationaal, doch ook een Europeesch belanv is. Zwitserland moet als neutraal land het vereenigingspunt tusschen de groote beschavingen van Europa blijven. Zwitserland moet door zijn neutraliteit getrouw blijven aan zijn roeping in de wereld: het levende bewijs te zijn, dat menschen van erschillende beschaving, ras taal en godsdienst in Vrede en Liefde met elkander kunnen samen werken. Zooals men weet. hebben ook de staats hoofden van Nederland en België meermalen verkondigd dat het een algemeen Europeesch belang is, dat de kleine volken van Europa hun neutraliteit zullen kunnen behouden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. POOLSCH KOOPMAN TER DOOD VEROORDEELD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De bijzondere rechtbank te Bromberg heeft den Poolschen koop man Mania ter dood veroordeeld. Blijkens het von nis heeft de man op den „bloedigen Zondag" te Bromberg een aantal Polen aangevoerd, die „volgens tevoren opgestelde lijsten Volksduitschers uii hun woningen hadden gehaald en op gruwelijke wijze vermoord". MIDDAG JAPONNETJE. Eenvoudig, doch gekleed model voor den middag met afkleedende, vierkante halslijn. Ingehaalde ruimte op de schouders, die men echter ook kan verwerken in eenige bustenaden. Korte mouwen Doorloopende baan middenvoor, van waar de cein tuur begint, die op den rug gestrikt wordt. Benoo- digde stof voor maat 44 ongeveer 4 Meter. Het patroon is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Bakfietsen bieden ook geen uitkomst Na een zeer moeilijke reis zijn Vrijdagmid dag om ongeveer half zes vier personen met bak fietsen van Kampen op Urk aangekomen. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geïsoleerd en al het voedsel en andere levensbehoeften moeten over het ijs worden aangevoerd. Tot nog toe geschiedde dat per ijsvlet. hetgeen echter zeer veel tijd vergde. Vrijdag heeft men daarom gebruik gemaakt van bakfietsen in de veronder stelling. dat dit den reisduur aanmerkelijk zou bekorten. Het ijs vertoonde echter verschillende groote scheuren, zoodat de lading, bestaande uit drie vaten visch. boter en vleeschwaren, tot drie maal toe moest worden uitgeladen. De reis duurde daardoor van "s morgens zes uur tot des avonds ha«f zes. Hedenochtend zou op Urk een vliegtuig van de K.L.M. arriveeren. dat post zou aanvoeren en medenemen. Nog voortdurend nieuwe miltvuur- gevallen. Groote hoeveelheden veevoeder geblokkeerd. Naar wij vernemen doen zich op vele plaatsen in het district Noord-Holland en noordwestelijk Utrecht an den veeartsenijkundigen dienst nog eiken dag nieuwe gevallen van miltvuur voor. Tot dusver zijn totaal 78 gevallen gemeld. Dooi' den dienst is een onderzoek ingesteld bij verscheidene veevoederfa brieken, waar een hoeveelheid veevoeder, dat naar men vermoedt met miltvuurbacteriën is besmet, voor den verkoop is geblokkeerd. Voorts zijn onder toezicht van den dienst een aantal boerderijen, waar zich miltvuur heeft voorgedaan, ontsmet. Van de zieke beesten zijn de meeste gestorven. HET NIET-DOORGEZONDEN TELEGRAM AAN STALIN. Krenkend voor bevriende mogendheid geacht TELEGRAM-KOSTEN WAREN NIET VOLDAAN. Op de vragen van den heer Wijnkoop In ver band met het niet doorzenden van een perstele gram, door het „Volksdagblad" tot het pers agentschap Inprekorr gericht, heeft de minister van defensie als volgt geantwoord: Op 20 December 1939 is door een militaire auto riteit de verzending verboden van een perstele gram, door het „Volksdagblad" gericht tot het persagentschap Inprekorr. De bevoegdheid daartoe berustte op het Ko ninklijk besluit van 15 April 1939. staatsblad no 584, waarbij het geheele telegraafverkeer werd geschorst, behoudens verleende ontheffing. Het telegram bevatte twee resoluties, onder scheidenlijk gericht tot den heer Stalin, te Mos kou, en tot de Finsche volksregeering, minister president Kuusinen, te Terioki. De inhoud dier resoluties in een telegram vervat stemt overeen met een te voren in het „Volksdagblad" gepubliceerd stuk. Bij het ter zake ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat het bericht over deze aangelegen heid, voorkomende in het ochtendblad van 22 December 1939 van het Algemeen Handelsblad, het gevolg is van een indiscretie, niet gepleegd door civiele ambtenaren. Naar het oordeel van den minister is: a. De verzending van het voor een persagent schap bestemde telegram door de bevoegde mili taire autoriteit te recht geweigerd, aangezien de inhoud krenkend moest worden geacht voor een bevriende mogendheid en haar door Neder land bij uitsluiting erkende regeering; b. Van verbindingen tusschen militaire autori teiten en journalisten, die het verstrekken van ambtelijke mededeelingen aan onbevoegden ten ;evolge hebben gehad en alsnog kunnen hebben, is niet gebleken. In verband met het vorenstaande wordt het instellen van een nader onderzoek niet noodig geacht. Zoodra er geen bezwaren meer zijn van de niet-verzending van een telegram mededeeling te doen. wordt de afzender ter zake ingelicht en hem terugbetaling gedaan van de betaalde tele- gramkosten. In het onderwerpelijke geval werd voor de verzending van het geweigerde tele gram door den afzender niets betaald, daar de betaling geschieden zou door den geadresseerde te Moskou. BIJZONDERE EVANGELISCHE SAMEN KOMSTEN. De Vrije Evangelische Gemeente en de Baptisten Gemeente hebben in onderling overleg twee Evan gelische samenkomsten belegd, welke Dinsdag en Woensdag a.s. gehouden zullen worden. Dinsdag in de kerkzaal van de Baptisten Gemeente, Bakenes- sergracht 65 en Woensdag in het kerklokaal van de Vrije Evangelische Gemeente, Parklaan 106 te Haarlem. Sprekers: ds. Du Fossé, ds. Vasseur van Den Haag en ds. L. de Haan. Medewerking wordt verleend door de beide zang koren. De platina-voorziening is door de oorlogsom standigheden in de bijzondere belangstelling ko men te staan van de meest belanghebbende lan den. Met welk product heeft men hier te doen en welke beteekenis moet men daaraan toekennen? Platina wordt slechts in gedegen toestand ge vonden, zelden gekristalliseerd, doch doorgaans in kleine, ronde en hoekige korrels in kwartsgangen, met of zonder goud, meestentijds in secundaire ge steenten, in het zand van rivierbeddingen of in gruis. In den regel bergt ruw zilver ook kleine hoe veelheden platina. De belangrijkste vindplaatsen zijn het Oeralgebergte, in 't bijzonder in het dis trict Nisjnij Tagilok en verder worden kleinere hoeveelheden gevonden in Choco, Nw. Granada, Brazilië, Peru, Columbia, Californië, Borneo, voorts in het goud van Tilkerode, in de loodmijnen van Ibbenbüren, te Röraas in Noorwegen, in Lapland in het Oregangebergte op Haïti en in Australië. Het erts der platinawasscherij, nl. de korrels, die als platina-erts in den handel komen, is een meng sel, waarvan het platinagehalte 50 tot 86 procent bedraagt. Een andere methode voor de platinabe- reiding is die waarbij het erts wordt geamalga meerd ter verwijdering van het goud en waarbij het ruwe platina achterblijft. Deze wijze van wer ken wordt vooral in Rusland toegepast Platina is een grijswit, zacht smeed- en rekbaar metaal. Het kookpunt ligt boven de 3800 gr. C. Het wordt niet door de lucht aangetast en smelt slechts in een knalgasvlam bij 1755 gr. C. De kennis omtrent cit metaal uit de Oudheid is zeer onzeker, al heeft men aan een Egyptische me. talenbuis uit de 17e eeuw v. Chr. versieringen van platina gevonden. In den tijd van Ulloas (1735) was platina in Zuid-Amerika goed bekend als be geleider van goud. In 1750 werd het door Watson beschreven als een eigenaardig metaal. Wollaston, die in 1803 en 1804 in het platina ook nog het pal ladium en het rhadium ontdekte, wees er op, dat men het platina kon hameren, waardoor de grond slag werd gelegd voor de platina-industrie, die vooral aan de scheikunde en de techniek belang rijke diensten bewijst door de levering van scha len en andere voorwerpen, die o.m. bestand zijn tegen hooge temperaturen. In Rusland werden na 1828 munten uit platina geslagen en te Parijs penningen en medailles. De Hoe zal de wereldhandel zich ontwikkelen? platina-industrie is veel dank verschuldigd aan de onderzoekingen van Sainte Claire-Deville en De- bray, die er in slaagden om het metaal te doen smelten. Platina wordt in 't bijzonder gebruikt voor het vervaardigen van schalen, draden, kroezen, lepels blaasbuispitsen, punten van bliksemafleiders, re torten. tangen, ketels voor zwavelzuurfabrieken, galvanische elementen enz., terwijl ook koperen voorwerpen met een dunne platinalaag worden be dekt. In de porceleinfabricage wordt platina tot versiering van fijn porcelein toegepast. Van de totale productie gebruikt de industrie van tand- stiften 50-, de chemische industrie en electroche- mie 30- en de electrotechniek en byouterie-handel 20 procent De jaarlijksche productie is zeer wisse lend. In 1926 leverde Rusland 2883-, Columbia 1711- en Canada, de Vereenigde Staten en Zuid- Afrika tezamen 1167 K.G. Het totale verbruik in 1926 was: 4902-, in 1929: 5120- en in 1934: 6200 Kilogram. In verband met de totstandkoming van het Duitsch-Russische handelsverdrag is er een wijzi ging gekomen in de zoo belangrijke platinavoor- ziemng. Het blijkt wel, dat bij de gevoerde onder handelingen Duitschland .liet heeft nagelaten het eigen belang zooveel mogelijk te dienen. Aanvan kelijk werd het Russische platina via Berlijn ver kocht. Later is daarin verandering gekomen en werd Londen de belangrijkste markt voor het Rus sische platina en aangezien ook daar veel platina uit andere productiegebieden werd aangevoerd, was Londen voor het platina het belangrijkste we reldcentrum. De oorlogsomsstandigheden zullen daarin ongetwijfeld wijziging brengen en Londen zal als verkoopcentrum voor het Russische pla tina ongetwijfeld aan beteekenis inboeten. Intus- schen beteekent dat allerminst, dat Londen geen platinamarkt van beteekenis meer zou zijn Inte gendeel. door de vermeerdering van de platina- productie in het Engelsche imperium blijft de Lon- wensche markt nog een belangrijke positie inne men Daarbij moge wel aandacht besteed worden aan het feit dat Duitschland als kooper op deze markt vervalt De beteekenis daarvan is het beste af te leiden uit een statistisch overzicht van den Duitschen platina-invoer in de laatste jaren. Dit overzicht ziet er als volgt uit: Platina-invoer Duitschland. invoer Rusland Gr. Britt. Zwitserl. Ver. Am. Colbia Noorw. 2.643.2 745,2 645,3 689,7 309.8 0.5 2,5 16.356,8 14045.3 1.330,3 283.3 280.8 165,7 3.765.9 111,7 1.992,0 431,0 253.8 107.0 349,2 4.369,5 2.158.2 316,5 386,4 373,9 364,1 2.281,8 1.1 829,2 233,9 505,7 168.0 222,1 1935 1936 1937 1938 le halfj. '39 Sovjet Rusland heeft na 1936 geen productie cijfers meer gepubliceerd. Aangenomen wordt, dat de jaarlijksche productie rond 100.000 onzen bedraagt. Voor 1938 bedroeg de aanvankelijke schatting ongeveer 120.000, voor het eerste half jaar van 1939 circa 69.500 onzen. De Canadeesche productie is tusschen de jaren 1930 en 1934 van ruim 34.000 tot 24.700 onzen ge daald, doch steeg daarna zeer sterk, in 19341935 tot rond 116.000 onzen, om in 1938 het record van 155.000 onzen te bereiken. Als derde der produ- ceerende landen volgt Columbia. Aan de hand der uitvoercijfers heeft ook dit land een stijgende productie. De export steeg van 42.382 onzen in 1930 tot 119.867 onzen in 1937. In Zuid-Afrika is de productie na een aanvankelijke inzinking ta melijk stationnair gebleven. Deze bedroeg in 1930 ruim 49.000, in 1938 circa 47.000 onzen. De belangrijkste productie-gebieden van de Sovjet-Unie, vooral in de laatste jaren, zijn het Issowsk-district in het oostelijk gedeelte van het Oeral-gebergte en het Niskni-Tagilsk-district, waar de rivieren Iss en Toera, platina-achtige producten bevatten. In het noordelijk gedeelte van het Oeralgebergte verkeeren de rivieren Po- semja en Petropaw-Rowka in overeenkomstige positie en meer zuidelijk de rivieren Gladkaja, Sopka, Sosnowka, Kitlim, Lobwa, Njasma enz. De platina-productie in Rusland kwam vrijwel tot stilstand gedurende de revolutie na den oorlog 19141918. Betrekkelijk korten tjjd daarna kwam de Ural-Platina-trust tot stand met Swerdlowsk als hoofdzetel. Daar bevindt zich ook de raffi naderij en het laboratorium. Deze Russische trust had aanvankelijk haar hoofdzetel voor den ver koop in Berlijn, later in Londen. Tusschen 1824 en 1922, dus ongeveer in een eeuw, produceerde Rusland ongeveer 8.163.000 onzen. Daarbij moet dan gevoegd worden een niet te controleeren ver borgen productie, die geschat mag worden op 1/3 of 1/4 van bovengenoemd productiecijfer. De geschatte platina-voorraad in Rusland bedraagt 4.2 a 5.2 millioen onzen ruw product. Reeds werd opgemerkt, dat de beteekenis van Londen als platina-markt zal verminderen, als Duitschland aldaar niet meer zal optreden als kooper. De Engelsche platina-import bedroeg in 1937 ongeveer 115.131 onzen, de uitvoer slechta 20.560 onzen. De overeenkomstige cijfers voor 1938 waren: import 96,363, export 28.839 onzen. In de eerste zeven maanden van 1939 bedroeg de invoer 25.894, de uitvoer 7757 onzen. Uit den aard der zaak zal het van tal van fac toren afhankelijk zijn hoe de wereldhandel in platina zich zal ontwikkelen. Dat Sovjet Rusland, Engeland en Duitschland daarbij een belangrijke rol zullen spelen, staat vast. MOLLERUS. Bandar Rubber verhoogt liet dividend. Winst op rubber bijna verdubbeld. Aan het verslag der Bandar Rubber Maatschap pij te Amsterdam over het boekjaar 1939 ontlee- nen wij het volgende: De standaardproductie voor 1939, berekend vol gens de grondslagen vastgelegd in de onderne- mingsrubberuitvoer-ordonnantie, bedroeg 2.492,069 K.G H'ertegen werd appèl aangeteekend en een hoogere toewijzing gevraagd van 852.045 K.G.. waar op 'een gunstige beschikking werd verkregen voor 825.550 K.G. De totale standaardproductie werd hierdoor gebracht op 3 317 619 K.G. en wel 1.585.386 K.G. voor Bandar Paulau en 1.732.233 K.G. voor Maryke. De uitvoerlicenties voor den oogst bedroegen 1.840.648 K.G. Aangezien de uitslag op het ingediende appèl eerst in September bekend werd, was het toen niet mogelijk den geheelen extra-oogst te produceeren, zoodat 103.848 K.G. voor uitvoer aan den voorraad werden onttrokken. De financieele resultaten geven het volgende beeld te zien: Saldo anno po. f 4.998 winst op rubber- oogst f 642.058 (334.608): rente f 4.667 (9.077), totaal f 651.724 (343.685) Welk bedrag wordt ver minderd met: onkosten f 25.779 (25.270); koers verschil op remises f 4.394 (1.180): Ned. Ind. ven nootschapsbelasting en uitvoerrechten f 194.080 (v. j. 104.659), zoodat hierna f 427.470 (212.576) resteert Gezien de onzekere tijdsomstandigheden stelt de directie aan commissarissen voor van deze winst te bestemmen: Voor extra afschrijving op ondernemingen f 60.103 (18.478), toe te voegen aan de reserve voor afschrijving op ondern. f 180.000 (81.521). over te boeken uit de speciale reserve f 20 127 (13.332) zijnde 1V3 pet. (5 pet.) dividend, incl. div. belas tingen, op de in 1937 uitgegeven f 258.000 aan- deelen, voorts aan aandeelhouders uit te keeren een dividend van 1V~ pet., waarvoor incl. div. en tant. belastingen f 206.143 noodig is. waarna f 1350 (120.910) kan worden overgebracht op de reke ning onverdeeld dividend. De standaardproductie 1940 zal, berekend naar de grondslagen, vastgelegd in de ondernemings- rubberuitvoer-ordonnantie c.a. 3.429.000 K.G. be dragen. Van oogst 1940 zijn 1.005.000 KG. tot dooreen 35.12 cent bruto per h. K.G. verkocht 20ste JAARFEEST VAN DE M.T.S. Op Zaterdag 3 Februari a.s. viert het corps leer lingen der M.T S zijn 20ste jaarfeest In café Brink- mann aan de Groote Markt, wordt een bal georga niseerd. waaraan o.m. Jack de Vries en zijn Inter nationals medewerken SOIRéE-DANSANTE VAN DE ÏI.H.V. Zaterdag 3 Februari houdt de Vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool (H.B.S. a) te Haarlem een soirée-dansante in het Gemeen telijk Concertgebouw. De dansmuziek zal o.m. worden verzorgd door het bekende Nederlandsche dansorkest de ..Ram blers", onder leiding van Theo Uden Masman. De schipper, die van oen nooo een deugo maakte - lerwiji de winter noodzaakte een toevlucht in de haven te zoeken, werd de wasch .buiten de deur" gedaan, n.l. op het ijs, dat zich rondom het schip had vastgezet ELSE MAITHS IN „DE SOHADITV. De tooneelgroep Het Masker, dir. Ko Arnold!, zal Donderdag 18 Januari a.s. in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling in Haarlem geven van „De Schaduw" (l'Ombra). tooneelspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi, met Else Matihs in de hoofd rol. Dit is de eerste nieuwe rol van Else Mauhs in dit seizoen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7