Laatste' Bedekten ZATERDAG 13 JANUARI 1940 HA'SSEE M'S DAGBCAD De Fransclie legerberichten. Vrijdagavond: .Plaatselijke bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen". Zaterdagmorgen: „Niets belangrijks te mel den". Engelsehe trawler met bommen en mitrailleurs bestookt. LONDEN, 13 Januari. (Reuter). De schipper van den trawler „Flavia" heeft medegedeeld dat hij door een Duitsch vliegtuig is aangevallen, dat tot 20 Meter boven zijn schip was gedaald. Het vlieg tuig wierp drie bommen en loste twee mitrailleur- salvo's, zonder evenwel het schip ernstig te tref fen. Door de laatste bom werd een waterhoos veroor zaakt, welke de machinekamer half onder water zette en enkele pijpen deed barsten. Per auto over de Gouwzee. Het A.N.P. meldt ons, dat Vrijdag ook auto's op de Gouwzee werden toegelaten. Er werd van Mon nikendam naar Marken en Volendam gereden. In Volendam was ten gerieve van de automobilisten een oprit naar het dorp gemaakt. De hulp der Ver. Staten aan Finland. WASHINGTON, 12 Januari (Reuter). Pre sident Roosevelt heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij den congresleiders verzocht heeft het probleem van het verleenen van bij stand aan Finland te overwegen. De president dringt ex op aan, dat dat de Russische aanval op Finland met het tallen tnenschen en de noodzakelijkheid van hand having der Finsche onafhankelijkheid geen kwestie van partijpolitiek zou worden voor de Vereenigde Staten. Roosevelt voegde hier aan toe, dat zijn besprekingen betreffende bijstand aan Finland nog geen besluiten hebben opge leverd Nieuwe plannen voor het Amsterdamsche Raadhuis. Front aan den Amstel gewenscht? In een persconferentie heeft het ingenieurs bureau Van der Schaar te Amsterdam een uitvoe rige uiteenzetting gegeven omtrent de beoordee ling van de keuze van de plaats, waarop het nieu we Amsterdamsche raadhuis zal worden gebouwd, alsmede de gevolgen van de eventueele verschij ning van het raadhuis voor het desbetreffende stadsbeeld. Bij de beoordeeling ten aanzien van een ge schikt bouwterrein werd uitgegaan van de ge dachte tot inschakeling van het complex van het Paleis voor Volksvlijt. Aan de hand van een schets werd de bestaande toestand vergeleken met het project van ir. G. J. Lugt, dat een complex omvat van een deel van het Paleis voor Volksvlijt, ver bouwing van het Oosteinde en een bouwblok om sloten door de Sarphatistraat-Amstel-Singel- gracht en Oosteinde. Door het ingenieursbureau Van der Schaar nu is een nieuw plan uitgewerkt ten aanzien van een geschikt bouwterrein voor het nieuwe raadhuis. Daarbij wordt van de hoofdgedachte uitgegaan, dat het front van het stadhuis, uit een stede bouwkundig oogpunt bezien, aan den Amstel be hoort te liggen. Door den hoofdgevel van het ge bouw in de richting Noord-Zuid te plaatsen wordt voldaan aan het streven zoowel des morgens als des middags het zonlicht aan voor- en achterkant, van het gebouw te ontvangen. Het plan geeft een terrein-complex aan, dat gevormd kan worden door samenvoeging van een bouwblok omsloten door Sarphatistraat-Amstel- Singelgracht en het Oosteinde, met een bouwblok begrensd door Amstel-Govert Flinkstraat-Hemo- nylaan en de Stadhouderskade, alsmede met de zich tusschen deze bouwblokken bevindende op pervlakte publiek terrein t.w. een gedeelte Stad houderskade, een gedeelte Sarphatikade en een alsdan te overkluizen gedeelte van de Singel gracht. Indien daarbij de bedoelde overkluizing van de Singelgracht wordt doorgetrokken tot en met de brug over de Singelgracht voor het Westeinde ontstaat door samenvoeging van dit deel der Singelgracht met de aansluitende Stadhouders kade een plein. Indien voorts een strook van de bestaande galerij - bebouwing - (langs het water) zou worden gesloopt, en toegevoegd aan het ge noemde plein, ontstaat een plein van 100 mr. breed en ruim 200 mr. lang, waarvan de lengte as juist samenvalt met de as van het raadhuister rein, welke as, naar het oosten verder verlengd, samenvalt met het midden van de open ruimte aan de overzijde van den Amstel, tusschen de be bouwing aan de Weesperzijde en het Amstelhotel. Indien de omstandigheid van het verdwij nen van het spoorweg-emplacement W.P. station en het aanleggen van een breede boulevard van het Weesperplein naar het Nieuwe Amstelstation, dienstbaar wordt gemaakt aan het scheppen van een volwaardige omgeving voor het nieuwe raad huis, volgens het nieuwe plan, dan zou dit mede door het aanleggen van een ruime waterpartij en ruime perspectieven ter plaatse een situatie kun nen doen ontstaan, die het stadsbeeld in dit deel van Amsterdam bijzonder zou kunnen verfraaien. Het geheele complex, exclusief het „Raadhuis plein" zal volgens het plan groot zijn ruim 37.000 M2„ waarvan thans reeds ongeveer 15.000 vier kante meter eigendom van de gemeente is, als zijnde publieke weg en water. De voornoemde bouwblokken zouden door de gemeente moeten worden aangekocht. Gezien van de economische zijde zou dit project vermoedelijk verreweg het goedkoopste kunnen zijn. Niet alleen omdat dan, zooals in het be kende program der raadhuis-prijsvragen is ver ondersteld, de Utrechtsche straat niet behoeft te worden verbreed, maar ook, omdat dan de ge meente de volle oppervlakte van het Paleis voor Volksvlijt-complex als waardevol bouwterrein in tact kan laten Door het raadhuis te plaatsen volgens het door bovengenoemd bureau opgemaakt plan, aldus de heer Van der Schaar, zou het geheele verkeers- vraagstuk ter plaatse belangrijk vereenvoudigd kunnen worden, aangezien dan het geheele ver keer van en naar het raadhuis van Zuid, West en Oost uit buiten de Singelgracht blijft, terwijl het verkeer van Noord uit niet door de Utrechtsche straat behoeft te worden geleid, maar gemakkelijk van den nieuwen binnenring af kan worden ge dirigeerd door de toch te verbreeden Weesper- straat, welke verbreeding bovendien veel goedkoo- per zal zijn en veel minder beschadiging aan de eenheid van den Amsterdamschen grachtengor del zal doen ontstaan dan die van de Utrechtsche straat, Wordt het buitenlandsche effecten bezit der Engelsehe staatsburgers opgeëisebt? Mededeeling van het Britsche Ministerie van Bevoorrading. Op een persconferentie in het Engelsehe ministerie van Bevoorrading heeft de par lementaire secretaris van dit ministerie, kolonel Llewellin, gisteren op de mogelijk heid gewezen, dat de Schatkist eerlang de overdracht aan de regeering zal verlangen van buitenlandsche effecten, in bezit van Britsche staatsburgers. Bij de bespreking der methode, waarop Enge land zijn invoer uit het buitenland, in het bij zonder de Vereenigde Staten, zou kunnen be talen, zeide hij, aldus een bericht uit Londen aan de Tel.. dat daarvoor drie wegen openstaan, n.l. betaling in den vorm van goud, door uit voer en door te gelde masen van buitenlandsche effect'en. De houders van deze effecten, zoo zeide hij, zullen deze binnenkort aan de schatkist moeten afdragen in ruil voor oorlogsleeningen of andere regeeringsfondsen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. In het Duitsche legerbericht van hedenmorgen wordt o.a. gezegd dat bij vijandelijke verken ningsvluchten de Nederlandsche neutraliteit ge schonden is. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 7.40 3/4 Berlijn 74.95 Parijs 4.20 Brussel 31.52 Zwitserland 41.93 New-York 1.87. BURGERLIJKE STA NL HAARLEM, 13 Januari 1940. Bevallen: 12 Januari: V. M. Giling—v. Wes ten z., J. A. H. de GraafStaphorst d.. J. K. van der MeijSicking 2 d., M. HaverNijman d., L. StathiBrandenburg z. Overleden: 12 Januari: Ch. G. Helderman- van Kreel 78 j., Koninginneweg; B. J. van der Hoeven 68 j., Ramplaan. SANTPOORT W. L. A. WARNIER f Nadat eerst vooi een 200-tal kinderen een speciaal voor de jeugd vervaardigde film van het werk was vertoond, weid daarna de film, die voor de volwassenen was bestemd, afgedraaid Vóór en tijdens het afdraaien kreeg de heer Haverman gelegenheid één en ander van hei werk te vertellen. In 1882 begon Freule Teding van Berkhout op aansporing van ds. Heldring in een tuinhuisje op bescheiden voet dit liefdewerk Thans bezit de vereeniging twee stichtingen n.l. Bethesda Sarepta te Haarlem voor vrouwen en Meer en Bosch te Heemstede voor mannen. Bovendien worden jaarlijks nog een 700-tal patiënten met raad en daad ter zijde gestaan aan de con- mltatie-bureaux te Apeldoorn. Leeuwarden en Haarlem. Het zou den bestuursleden der vereeni ging niets liever zijn dan nog meer voor deze ongelukkige medemenschen te doen, al was het alleen maar door het openen van meer con sul ta- tie-bureaux, doch men geniet geen rijkssubsidie en daar de verpleegkosten pl.m. 280.000 bedra gen, terwijl de uitgaven 380.000 beloopen, volgt hier uit dat men van de publieke liefdadigheid afhankelijk is. En hoewel het werk gelukkig tal van vrienden telt. laten de financiën momenteel niet toe grooter sprongen te maken. Vallende ziekte is niet meer ongeneeslijk. Het vorige jaar bijv. hebben 80 patiënten de stichting geheel en al hersteld verlaten. Eenige weken ge leden hebben de doktoren zelfs een patiëntje van 6 weken met succes geholpen. Alle gevallen zij* echter niet te genezen. De stichtingen nu willen zijn een vriendelijk tehuis voor ongeneeslijke zieken,, terwijl de herstellings oorden er zijn voor hen, die beter kunnen wor den. De film heeft daarna de aanwezigen het in- en uitwendige van de gebouwen, paviljoens, werkplaatsen, de bijzondere B.L.O.-school enz. doen zien en allen een duidelijk beeld gegeven van het mooie werk, dat op Bethesda Sarepta en Meer en Bosch wordt verricht. Vrijdag is overleden de heer W. L. A. Warnier, directeur van het Koloniaal Etablissement te Am sterdam, oud-militair apotheker le kl, K.N.I.L., officier in de Orde van Oranje-Nassau, te Sant poort. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 16 Januari a.s. op de Begraafplaats „Westerveld'" na aankomst van trein 11.40 uur De heer Warnier heeft den 64-jarigen leeftijd bereikt. Hij studeerde te Utrecht, waar hij op 21- jarigen leeftijd slaagde voor het apothekers examen. Hij is toen een jaar gedetacheerd geweest bij het Koloniaal Museum, toen te Haarlem ge vestigd, waar hij een koffie-onderzoek leidde. Daarna ging hij als apotheker naar Indië, waar hij vele jaren werkzaam was in Atjeh, Makassar, Am- bon en Buitenzorg. In de mobilisatie in 1914 werd hij gedetacheerd bij het Militair Hospitaal te Harderwijk. In 1916 ging hij met pensioen en werd toen chef van het laboratorium van het Koloniaal Etablissement (in koopbureau voor Indië) te Amsterdam. Na eenigen tijd werd hij door de regeering naar Amerika uit gezonden in dezelfde functie voor de keuring van rechtsteeks van Amerika naar Indië te verzenden goederen. Na den oorlog werd de heer Warnier eerst adjunct-directeur van het Koloniaal Etablissement, waarvan hij nu al ongeveer 7 jaar directeur was. FEESTAVOND. Morgenavond geeft de harddraverijvereeniging „Santpoort en omstreken" voor haar leden een feestavond in „De Weyman". Medewerking wordt verleend door Johnny Rovo, humorist-confe rencier, Wies Koolhoven, soubrette en Huib van Meurs, imitator. FILM- EN PROPAGANDA-AVOND. In de kapel van de Ned. Herv. Evangelisatie aan den Pastorieweg was, uitgaande van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging ter ver pleging van lijders aan vallende ziekte een film avond georganiseerd, teneinde hen, die daarmede nog niet op de hoogte mochten zijn, bekend te maken met het doel en streven dezer vereenl- stag. ZANDVOORT OUDERAVOND SCHOOL D. De Ouderavond, gehouden in het gymnastiek lokaal van School D, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Het hoofd der school, de heer H. Volger hield een zeer interessante causerie over het onder werp: „Waarheen met mijn kind, als het de lagere school heeft doorloopen?" Spreker gaf niet alleen een overzicht van de mogelijkheden doch schetste ook de moeilijk heden. Doordat hij het geheel illustreerde met vele voorbeelden uit eigen ervaring, werd deze lezing voor de ouders nog belangwekkender. Door een vertegenwoordiger van de Onderwijs Projectie Centrale werd hierna gedemonstreerd met een filmprojectie apparaat, dat als hulp middel bij het onderwijs uitstekend diens kan doen. De Oudercommissie vond dit leermiddel zoo doelmatig, dat besloten werd pogingen in het werk te stellen uit geldelijke bijdragen van de ouders een dergelijk toestel voor de school aan te schaffen. Bij de besturverkiezingen werd-gn de heeren Stel en Zonneveld herkozen. In de plaatsen van mevr. MeyerHameet, die wegens ver trek bedankte, werd gekozen mevr. Cense— Meyer. HAARLEMMERMEER MILTVUUR. In deze gemeente is wederom een geval van miltvuur geconstateerd n.l. op de boerderij van den heer J. R. aan den Aalsmeerderweg. Deed zich over het algemeen genomen in de Haarlemmermeer slechts één geval van miltvuur voor, thans hebben zich reeds 5 gevallen van miltvuur vorgedaan in nog slechts twee weken ARM GEBROKEN. Mej. K. V. uit Nieuw Vennep kwam tijdens het schaatsenrijden zoodanig te vallen, dat zij haar arm brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen BENNEBROEK HARDRIJDEN VOOR KINDEREN. Begunstigd door prachtig zonnig weer hield de IJsclub ..Bennebroek" Vrijdagmiddag een hardrijderij voor de kinderen der verschillende '.cholen te Bennebroek. De belangstelling vooral van de zijde der ouders was zeer groot. De wedstrijd verliep uitstekend en de stem ming liet niets te wenschen over. Na afloop wer den alle kinderen op een reep getracteerd. IJs en weder dienende zal er nu Zaterdag middag een wedstrijd zijn in schoonrijden. De uitslagen zijn als volgt: Jongens van 79 jaar: le prijs N. Kragt, 2e pr. A. Kirk, 3e pr. Dik Bergman. Jongens van 912 jaar: le pr. Jooip Verstraten, 2e pr. Kees Medemblik 3e pr. I. Feitkamp. Jongens van 1214 jaar: le pr. Wout Louter. 2e pr. Dik de Vlieger, 3e pr. Wim Jansen, 4e pr. Piet Schoone. Meisjes van 79 jaar: le pr. Tiene Kragt. 2e pr. Miep de Vlieger, 3e pr. Tineke Heemskerk. Meisjes van 912 jaar: le pr. Ims v. d. Schans. 2e pr. Thea Kranen burg, 3e pr. Jo Lammerse,. Dank zij de medewerking der inwonenden was de IJsclub in staat gesteld mooie prijzen in den vorm van schaatsen, wollen truien en wan ten te geven, waarvoor het bestuur zeer dank baar was. Overleden: F. Blokhuis, echtgen. van P. v. Aalst, oud 49 jaar te Bennebroek. HILLECOM GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L. Nederstigt, 3e Loosterweg 38, grijs wollen want; Seijsener, Hoofdstraat 10, bruine porte- monnaie met inh.; Van Trigt, Haven 36, bruin kinderwantje; C. van Roode. Stationsweg 20 zwarte bonker; C. P. Weijers, Havenstraat 32 heeren portemonnaie; Salier, Meerstraat 30 ijsmuts; J. Visser, Wilhelminalaan 54, een paar grijze handschoenen; Peters, Leidschestraat pak nieuwe hemden. Bij de politie: blauwe bivakmuts, verschillende soorten en kleuren handschoenen, wanten bruine heeren portemonnaie, bruine ceintuur, Lips sleutel, winterjas. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Ook hier ter plaatse begint deze dienst haar arbeid en per circulaire worden door de inge stelde commissie de inwoners opgeroepen zich hiervoor beschikbaar te stellen. Het is zeker on- noodig hier nogmaals de grote beteekenis van bloedtransfusie uiteen te zetten. Bovendien is het afstaan van bloed onschadelijk en pijnloos Men kan zich aanmelden ten raadhuize, het politiebureau. St. Josephgesticht, Openbare Wer ken, Zandsteenfabriek en Van Vlietstraat 26. DE BURGEMEESTER HERSTELLENDE. Naar wij vernemen is in den toestand van den Burgemeester die in de 2de helft van Decem ber ziek werd, een verbetering ten gunste ge komen, hoewel hij voorloopig zijn werkzaam heden ten raadhuize nog wel niet zal kunnen hervatten. VELSEN ONGEVAL BIJ VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN. In de plaatwellerij van van Leer's walsbedrij- ven is gisteravond een bedrijfsongeval ge beurd, waarbij de ongehuwde arbeider Blauw, wonende te Beverwijk werd gewond. Een stapel U-balken is omgevallen en trof den arbeider op het linkerbeen, dat brak. Na aan het bedrijf verbonden te zijn is het slachtoffer naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. Burgerlijke Stand. Bevallen: F. J. M. OsendarpBelt z., Kenne- merlaan 107, IJmuiden; J. R. Huhl—Mantel 2 z., Acaciastraat 4, IJmuiden; A. P. Wijfjesvan Heumen z., Snelliusstraat 21, IJmuiden: G, M. VeelenZijp d., Ruijsdaelstraat 16, IJmui den. B. DrooghKoelemeïjer, Buitenhuizer- weg 8, Velsen; A. BaardaBosscher z., Water landweg 8, Velsen. Overleden: J. Schermer 77 j., echtgen. van W Bakker, Stationsweg 205, IJmuiden; M. Slie- rings 84 j„ wed. van P. de Haas, Huijgenstraat. 25, IJmuiden; M. Mekken 80 j., wed. van A. Zo merdijk, Heemstede, Wüstelaan 43 Santpoort: J. J. Zijlstra 77 j., echtgen. van D, W. M. Men sen, P. C. Hooftlaan 25, Velsen; M. E. Gomes 63 j., echtgen. van W. N. Voogt, Jac. van Heemskerkstraat 61, IJmuiden; A. J. A. Zurlohe j., wed. van F. F. Dennig, Beverwijk; Th. J H van Kaam, 10 m„ d. van A. A. van Kaam, Zee weg 163 IJmuiden; A. J. Bos, 2 m., d. van J. Bos Ahornstraat 14, IJmuiden; G. v. Amersfoort 75 j., echtgen. van M. Roemer, Wijkerstraatweg 130 rood Velsen. BLOEMENDAAL AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vrijdag slipte een personen-atuo, bestuurd door den heer G. D. M. v. G. wonende te Haarlem, op den hoek MollaanKoepellaan, ten gevolge van de gladheid van den weg. De auto kwam in een beplanting terecht en reed tegen een boom, die af knapte. De overige beplanting werd ook vernield, de auto werd licht beschadigd. VAN DE FIETS GEVALLEN. Vrijdagavond zes uur reed mevrouw G. M. H. wonende te Bloemendaal, per rijwiel op den Park weg nabij den Bloemendaalscheweg. Omdat de weg daar afloopt is zij vermoedelijk gaan remmen, waardoor het rijwiel slipte. Mevrouw M. kwam met het hoofd op de straat terecht en bleef bewus teloos liggen. Dr. Westenburgh was spoedig ter plaatse. Hij eonstateevde een zeer ernstige hoofdwond boven net linkeroor en een lichte hersenschudding. Op zijn advies werd de gewonde per taxi naar haar woning vervoerd. BEVERWIJK Bouwterrein aan den Noorderwijk- weg. Eenige vooraanstaande bouwondernemers heb ben van het gemeentebestuur een uitnoodiging ontvangen om in te schrijven voor een stuk bouwgrond aan den Noorderwijkweg. Op dit ter rein zullen acht middenstandswoningen kunnen verrijzen. De inschrijvingsbiljetten moeten op 16 Ja nuari bij het gemeentebestuur zijn ingeleverd. IJspret heeft ook schaduwzijden. Gisteravond heeft zich op één der Beverwijk- sche Ijsbanen een vrij ernstig ongeval 'oorge- daan. Aan het begin van de baan kwam een ma troos na een botsing met een anderen schaatsen rijder ten val. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig op het ijs terecht, dat hij een sleutelbeen brak Nadat de leden van de Transportcolonne den onfortuinlijken schaatsenrijder de eerste hulp hadden verleend werd hij per auto naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 13 Januari 1940. Tong 136100 ct. per K.G. Groote schol f 26 per 50 K.G. Middel schol f 25 per 50 K.G. Zetschol f 21 per 50 K.G. Kleinschol f 18f 8.50 per 50 K.G. Bot f 9—f 8.50 per 50 K.G. Schar f 6.30—f 5.50 per 50 K.G. Wijting f 7.50f 5.50 per K.G. Besomming IJmuiden: Kotters: HD 37 f 480, HD 25 f 300. De visschershaven vrij van ijs. Zelfs de kleinste schepen ondervinden geen hinder. Het mag een bijzonderheid worden genoemd, dal ondanks een vorstperiode die eenige weken bijna onafgebroken voortduurt, de visschershaven nojj steeds geheel vrij van ijs is. In bijna alle Nederlandsche zee- en visschers havens ondervindt de scheepvaart hinder van he ijs en worden de bewegingen zelfs voor de groot ste schepen, belemmerd. In de visschershaven van IJmuiden echter kun nen zelfs de kleinste visschersvaartuigen onbelem erd manoeuvreeren en ook de toegang tot de zei is geheel ijsvrij. Een en ander is niet alleen het gevolg van he ipuien maar ook van de ligging Oost-West, waar door het ijs gemakkelijk een uitweg naar zee vindt Het spreekt van zelf, dat door deze bijzonder omstandigheden de haven van IJmuiden in strengi winters veel voor heeft boven die havens, die spoe dig dicht vriezen of waar het ijs dikwijls moeilijk heden aan de visscherij en de scheepvaart veroor zaakt. PRINS BERNHARD NAAR IJMUIDEN. Prins Bernhard zou a.s. Maandag een bezoek aa IJmuiden brengen voor het inspecteeren van d stelling IJmuiden. Naar wij vernemen is dit bezoek uitgesteld t« Maandag 22 Januari. NAAR ZEE VERTROKKEN. De trawler Viking Bank IJM 183 is Vrijdag middag naar de visscherij vertrokken VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de MaandagmarktJj „Delft" IJM. 17. Vangst: 1000 kisten haring, 15ft kisten diversen. Totaal 1150 kisten benevens 6J st. stijve kabeljauw. k Gloria IJM. 37. Vangst: 135 m, schelvisch, 16(e m. braadschelvisch, 100 m. gul en koolvischij 170 m: radio, 40 m. wijting, 200 m. rog. Totaa| 805 m. benevens 120 st. stijve kabeljauw en' leng. Utrecht IJM 73. Vangst: circa 500 m. diversew BOUWMEESTER-ENSEMBLE VOOR O. EN 0< Wederom een goede uitvoering in het Patronaat,H Verwelkomd door het pittige rhythme van d(] band van het 42ste, woonden we Vrijdagavond eeij voorstelling bij van het Frits Bouwmeester-ensem ble in het Patronaatsgebouw, dat wederom geheel bezet was met militairen, belangstellenden een der vele uitvoeringen wederom georganiseerd door het comité voor O. en O., dat in de positj{ IJmuiden blijken geeft van groote activiteit, wat meer is, dat iedere keer weer zorgt voor voorstelling, die klinkt als een klok. Medewerkenden waren ditmaal Dogi Ruganlg Frits Bouwmeester, Ferdinand Koolbergen en Ma^ Weber. Een aantal vlot gespeelde sketches, aaneenjj geregen door <fe vroolijlce, populaire melodieën vaij, het regimentsorkest, hield de aandacht steeds gej spannen. Dit pleit voor het optreden van de lede$ van het ensemble, die dit succes uitsluitend te dan# ken hadden aan hun spelcapaciteiten, daar a moesten werken met primitieve hulpmiddelen, it het gebouw aanwezig en vaak een beroep moestej doen op de fantasie van het publiek om een- onto brekende figuur, pruik, grime of tooneelrequisia aan te doen vullen. Zooals gewoonlijk vormden ernst en luim ee» aangename afwisseling. Smakelijk gelachen is ef om de sketch „op het zondaarsbankje", transforj matieschetsen uit de rechtszaal, waarin Dogi Ru| gani en Frits Bouwmeester toonden artisten vat het ware ras te zijn 'M Er wordt spoedig met den bouw de winkelgalerij begonnen. Reeds de helft der winkelhuizen is verhuurd. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de heer L. Aardenburg te Beverwijk het groote bouwterrein op het Kennemerplein gekocht, waarop de nieuwe eigenaar 12 winkelhuizen met afzonderlijke woonhuizen zal laten bou wen. De woonhuizen worden van een galerij voorzien, zoodat hier ongetwijfeld een mooie bebouwing tot stand zal komen, welke een be langrijke verbetering van het Kennemerplein beteeken t. Wij vernemen thans, dal spoedig, zoo mogelij reeds op 1 Februari met den bouw zal worden be gonnen. Het werk wordt uitgevoerd door den hee C. Nelis te Beverwijk. Hei plan van den archite den heer B. Hoogstraten te Rijswijk is reeds dol de Schoonheidscommissie goedgekeurd. Velen, d voor het eerst van het plan vernamen, waren hu verig en over het algemeen was men van oordee dat dit tamelijk grootsch opgezette plan gedoem was, om op een mislukking uit te loopen. Wai iedereen begreep, dat door de kostbaarheid der ui voering dure grond en hooge prijzen van hi bouwmateriaal de winkelhuizen die hier te hui zouden worden aangeboden een flinken huurpri zouden moeten opbrengen. De pessimisten hebben ongelijk, want ons wei medegedeeld, dat nu reeds de helft van het aant beschikbare winkels op teekening verhuurd is i zaken op allerlei gebied. Vooral schijnen de gi gadigden uit oud-IJmuiden te komen, waar tal va zakenlieden hun bedrijf naar dit mooie centra gelegen punt willen verplaatsen. Ook voor de b; venwoningen hebben zich reeds gegadigden aangi meld. Het staat dus thans vrijwel vast, dat mf niet bevreesd behoeft te zijn, dat de opzet zal rró lukken. Voor het nieuwe centrum van IJmuiden, ni het minst voor de Kennemerlaan, is deze toekon stige uitbreiding van winkels ongetwijfeld va groot belang. Want het is toch immers zoo, dat h publiek koopend of kijkend zich gaarne i gezellige winkelstraten beweegt. Men kan ve wachten, dat zaken van allerlei aard in de winke galerij op het Kennemerplein gevestigd zullen wol den. USff* Een deel der winkelgalerij, aansluitend aan de Houtmanstraat te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8