omtuud oan de Week Salla weer het tooneel van feilen strijd. De mijnramp in Virginia, Schuim den aanslag weg met Ivorol Iter dag 13 januari 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 l/V HET FINSCHE FRONT. Russen bombardeeren Aabo, Hangö, Turku en Lathi. lit Stockholm wordt vernomen, dat een ige strijd woedt aan het front bij Salla; Russen hebben van het afnemen der [de gebruik gemaakt om hun verbindings- tusschen hun basis Kandalaksja en het (riet Kola te herstellen, e Finsche legatie te Londen bevestigt, gens United Press, dat bij Salla een felle |d is ontbrand. intense activiteit in de lucht aan het van Petsamo. aldus United Press, bracht fcling eenige levendigheid in de campagne hooge Noorden, waar sinds Kerstmis niet ieer was geschied, maar nog steeds zijn er [teekenen. die er op wijzen, dat de Russen rkelijk offensief zullen beginnen in dezen iter. Er werden vandaag zestien Russi- bombardementsvliegtuigen gezien. Van jagers wordt gezegd, dat zij de Noorsche iteit hebben geschonden. Finnen hebben hun patrouille-activiteit jreid tot in de streek tusschen Jordanfoss jyenjarvi, waarschijnlijk tot aan Petsamo, onder de bestaande omstandigheden kan >een bijzonderheden vernemen. Noren in deze omgeving zijn bezig hun igen in te pakken voor het geval, dat het zou zijn Zuidwaarts te trekken. Luchtaanvallen. Stockholm is volgens United Press telefo- uit Aabo vernomen, dat de Russen de ■jtusschen elf en twaalf uur Finschen tijd itn gebombardeerd. Er werd niemand ge- a een vrouw is gewond, zes huizen zijn ver- ij vele andere beschadigd. De raid werd uit- ejrd door twintig vliegtuigen, minstens één werd naar beneden gehaald. Een half het eerste bombardement keerden de ligen terug en wierpen opnieuw bommen. '4 stad onstond geen paniek. Later Is ook gebombardeerd, waarschijnlijk door de- vliegtuigen. ms Havas hebben dertig Russische vlieg- gisteren een aanval op Turku gedaan. Een i| burgers is omgekomen. Ook te Lahti zijn •n geworpen. De zender daar is beschadigd gedurende drie of vier dagen niet functio- 1. De Finsche uitzendingen zullen echter ;staaikt worden en in het bijzonder de ilfzendingen ondervinden geen hinder. Tèlsinki is gistermiddag luchtalarm ge- nadat Russische vliegtuigen in N.O. rich er de stad zouden zijn gevlogen. Op on- K.M. ten westen van'de stad werd nog ider vliegtuig waargenomen, waarop het ïelgeschut terstond het vuur heeft ge- Finsche legatie te Londen heeft mede lid dat sedert het begin van den oorlog Januari tengevolge van Russische [ïtaanvallen 234 personen gedood, 269 Itig en 210 licht gewond zijn Vrijdag uitgegeven Finsche communiqué en strijd tot des middags 12 uur luidt: land: Met uitzondering van optreden atrouilles en artillerie waren heht einde :n dag van 11 Januari en den morgen van ttuari rustig. zee: Niets belangrijks te melden. In de door het slechte weer en de sneeuwstor- a het land was het optreden der vijande luchtmacht zeer beperkt. Gisteren is een Russisch vliegtuig neergehaald", iet legerbericht van het hoofdkwartier van ilitaire district Leningrad wordt gezegd: 12 Januari bedrijvigheid van verkenners De legerberichten. in de richting Ukhta en Repola. In de richting van Petrozavodsk botsingen tusschen afdee- lingen infanterie. Op de Karelische landengte actoviteit van verkenners en licht artillerievuur aan beide zijden. De Sovjetluchtmacht heeft een verkennings vlucht ondernomen." Russen ondervinden moeilijkheden met het transport. De laatste twee weken zijn tusschen Leningrad en de landengte van Karelië volgens Havas min stens tien spoorwegongelukken gebeurd, onge rekend de minder belangrijke ongevallen. De hieruit voortvloeiende vertragingen belemme ren de Russische transporten in hooge mate. Toch beschikt Leningrad over genoeg spoor wegen. die een normale levensmiddelen voorzie ning der stal voor dit doel mogelijk zouden ma ken. doch slechts drie lijnen kunnen op het oogenblik voor dit doel worden gebruikt. De operaties aan het Finsche front en de eischen der levensmiddelenvoorziening van het district Leningrad hebben zoodoende ernstige gevolgen gehad voor het overige deel der Sovjet-Unie. De Sovjets hebben naar het noorden en Centraal Rusland groote hoeveelheden rolland materiaal moten zenden, dat zij moesten onttrekken aan andei-e gebieden, die het zelf noodig hadden. Vandaar de vertraging van alle transporten in de Sovjet Unie. Tenslotte bekommeren de Sovjets zich weinig om het onderhoud van het rollend materiaal, dat volgens Havas dikwijls in treuri- gen toestand verkeert. De Gpoe aan het front. De correspondent van United Press te Rova- niemi meldt, dat voor het eerst sedert het uit breken van den oorlog in den strijd aan het front van Suomussalmi, Russische Gpoe-troepen zijn gezien. Finsche officieren die deel hadden ge nomen aan den slag welke leidde tot de vernie tiging van het 44ste legercorps deelden mede dat er zich eenheden van de Gpoe tusschen de Russische troepen bevonden, die probeerden door de Finsche linies heen te breken teneinde de 44ste divisie ter hulp te komen. Men kon hen niet alleen onderscheiden door hun betere uit rusting zij droegen bijvoorbeeld lederen laar zen en jassen van schapevacht maar ook door hun grooteren strijdlust. De Finsche officieren deelden mede, dat deze menschen beter ge oefend waren en fanatieker dan de gewone Roo- de Leger-soldaat. Zij wisten hoe zij door de bossehen moesten trekken en boomen als dekking gebruiken. Zij schoten ook veel beter dan de gewone Roode Legersoldaat, verklaarden deze officieren. Het feit dat de Russen Gpoe-mannen ge bruikten die over het algemeen beschouwd worden als de meest betrouwbare troepen, die de Sovjetregeering bezit wordt als een bewijs be schouwd van het belang hetwelk de Russische officier-en aan den strijd bij Suomussalmi hechtten. Opvarenden van de „Bahia Blanca" op IJsland. Geheele bemanning werd gered. Een Reuterbericht uit Reykjavik meldt dat de IJslandsche trawler „Hafstein", met de geredde bemanning van het Duitsche s.s. ,3ahia Blanca" aan boord, aldaar aangekomen is. De kapitein van de ,3ahia Blanca" vertelde, dat het schip na de botsing met de ijsberg was be gonnen te lekken, doch dat geen noodseinen werden uitgezonden voor Dinsdagavond, toen het duidelijk was, dat het schip zonk. De „Haf stein" bereikte de ,3ahia Blanca" Woensdag ochtend om 3 uur en nam alle leden der be manning, waarvan niemand gewond was, aan boord. Terstond nadat de kapitein van de .3ahia Blanca" zich aan boord van de „Haf stein" had begegeven, doofden de lichten van het Duitsche schip, waarschijnlijk doordat het in de diepte verdween. Volksverhuizing in Oost-Europa voltrekt zicli gestadig. De repatriëering van Duitschers uit Galicië en Wolhynië. De verhuizing der „Volksduitschers" uit Ga licië en Wolhynië naar Duitschland gaat syste matisch verder, zoo meldt het DN.B. uit Krakau Onophoudelijk komen bij Sanok, Przemysl Hrubieschof, bij Brest en bij Grajewo treinen en stoeten met Duitsche repatrianten over de Sovjetgrens naar het Duitsche deel van Polen en verder naar 't binnenland van Duitschland. In de beste samenwerking tusschen de Duitsche verhuizingscomimando's en de Sovjet-Russische regeeringsinstanties is het gelukt voldoende spoorwegmateriaal ter beschikking te stellen, zoodat de D-treinen zonder moeite dor kunnen rijden. Op 10 Januari waren van de 78 aangekondigde speciale treinen reeds 55 de grensplaatsen ge passeerd. Ook het transport met wagens langs de landwegen voltrekt zich zonder wrijving. Op 28 December trok de eerste stoet van 8300 Volksduitschers op deze wijze de grens over. De repatrianten trekken met hun wagens, die ge laden zijn met lasten van 6 tot 20 centenaars, overdag over de landwegen en worden des avonds geleid naar Duitsche dorpen, waar het com mando voor de verhuizing mogelijkheden voor overnachten, eten en stalling voor de paarden voorbereid heeft. Iedere stoet bestaat gemddeld uit 212 voertuigen, zoodat aan het einde der geheele actie 11.855 voertuigen met ongeveer 20.000 paarden geëmigreerd zullen zijn. Aan de hand van deze voorloopige emigratiecijfers kan berekend worden, dat uit Galicië, Wolhynië, en uit de streek rondom Bialystok ruim 130.000 Volksduitschers naar het vaderland terugkeeren. Alle ingeslotenen vermoedelijk omgekomen. HARTLEY (Virginia) 12 Januari. Dc red dingsbrigades hebben wederom de lijken van zeven arbeiders, die bij de mijnramp om het leven gekomen zijn, aan de oppervlakte ge bracht. Men vreest, dat de 71 mijnwerkers, die nog opgesloten zijn, eveneens omgekomen zijn. (Havas). zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) w eer vliegeraanvallen op Engelsche schepen. Drie vaartuigen gezonken. LONDEN, 12 Januari. Het 932 ton metende stoomschip Pi twines" is gisteren door twee Duitsche vliegtuigen buiten Yorkshire met bom men bestookt. Het vloog in brand. De geheele bemanning ging in de booten en werd gered. Het schip werd op sleeptouw genomen. De bom explosies konden bijna een uurlang worden ge hoord. Voorts is 't 1706 ton metende Britsche stoomschip .Keynes" door een Duitsch vliegtuig gebombar deerd en tot zinken gebracht. Het schip werd twee keer door een vliegtuig aangevallen, waarbij het vijf voltreffers opliep. De bemanning van zeventien koppen is met inbegrip van den mar conist die gewond werd aan land gebracht. Negen opvarenden van een in Grimsby thuis hoorenden trawler, de „Coxton", zijn aan land gekomen in een haven aan de Oostkust van Engeland, na in een kleine boot 24 uur te hebben rondgedreven. Hun trawler was gebombardeerd en onder machinegeweervuur gencanen en daarop gezonken. Vrijdagavond zijn twee reddingbooten in hun stations teruggekeerd, die waren uitgevaren na de ontvangst van noodseinen. Leden der bemanning van de eene boot heb ben verklaard, dat toen zij het schip bereikten, waarvan men dacht, dat het noodseinen had uitgezonden, dit geen hulp behoefde. Het was een gewapende trawler, welke was aangevallen door een Heinkel bommenwerper, die vier bommen had uitgeworpen waarvan geen enkele het schip had getroffen, hoewel enkele bemmen zeer dicht bij het schip waren gekomen. De trawler had het vuur geopend uit zijn luchtafweerkanon en het vliegtuig verdreven. Het waren de vonken van 't geschutvuur gewest, die aan de kupt waren waargenomen en abusievelijk waren aan gezien voor noodseinen. Vrijdagavond werd bij Filey een schip, naar men gelooft,' een te Londen thuisbehoorend stoomschip, door een Duitsch vliegtuig gebom bardeerd. Twee visschersbooten uit Filey zijn uit gevaren om te zien of het schip hulp behoefde Het was evenwel niet beschadigd en zette zijn reis voort. Een station van de kustwacht heeft verder een noodsein opgevangen van een lichtschip op de Noordzee. Een der leden der bemanning is ge deerd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben den aanvaller, een Duitsch vliegtuig, verjaagd. Duitsch vliegtuig boven de Theemsmonding. LONDEN, 12 Januari (Reuter). Het Brit sche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld dat even na elf uur gistermorgen een vijandelijk vliegtuig boven de Britsche Oostkust is ver schenen. Later heeft men het vliegtuig boven de monding van de Thevns waargenomen. Het luchtdoelgeschut opende het vuur. Ook stegen jachtvliegtuigen op, die het Duitsche toestel in de richting van. de zee hebben verjaagd. Ruwe Huid O 11 D <T I Ruwe Handen} Jn Doos 3(J cent. Kuwe Lippen Bij Apoth. en Drogist (Adv. ingez Med.) Bommen op Romö vermoedelijk van Britsche makelij. Protest verwacht. De Deensche regeering zal, naar het D.N.B. meldt, te Londen protesteeren tegen het laten vallen van bommen op het eiland Romö. Naar het ministerie van buitenlandsche za ken mededeelt, is het hoogst waarschijnlijk dat de bommen van Engelschen oorsprong waren Ernstig ongeluk bii den Engelschen vuurtoren Edystone. Zeven militairen verdronken. Een officier en zes manschappen van den vuur- torendienst zij nbij den vuurtoren van Edystone omgekomen, zoo wordt officieel uit Londen ver nomen. Het aflossingschip „Vestal" ging gereed schappen naar den vuurtoren brengen. Men liet een motorboot neer van de „Vestal" om naar den vuur toren te varen, aangezien de „Vestal" op zekeren afstand van de rotsen moest blijven liggen. Ter wijl touwen door de vuurtorenwachters werden uitgeworpen en vastgelegd werden, sloeg onver wachts een zee over de motorboot heen, waardoor de motor afsloeg. Volgende overslaande zeeën de den de motorboot volloopen, zoodat zij zonk, slechts één man kon gered worden. Een officier en zes man verdronken. Hittegolf eischt 21 dooden in Argentinië. Groot aantal personen woor de warmte bevangen. Havas bericht uit Buenos Aires dat de hittegolf in Argentinië voort duurt, alleen in de stad Buenos Aires vielen Vrijdag 21 dooden en moesten 132 menschen, bevangen door de warmte, in een ziekenhuis opgenomen wor den. De temperatuur is gestegen tot 37.5 gr. C. De ijsfabrieken, die door het publiek als 't ware belegerd worden, worden door de politie bewaakt. Koude allerwegen in Europa. Treinen in Joego-Slavië ingesneeuwd. Onder den invloed van een uit Zuid-Rusland af komstige koudegolf blijft de temperatuur in Joego- Slavië dalen. Sneeuwstormen belemmeren het trein verkeer en verscheidene treinen zijn ingesneeuwd. Gendarmerie en militairen trachten den reizigers te hulp te komen, doch op verscheidene plaatsen kon den zij er niet in slagen, een weg door de sneeuw vrij te maken. Of en hoeveel slachtoffers er zijn, is niet bekend. De koude, welke op de Roemeensche vlakte heerscht, heeft zich uitgebreid in de richting van Bessarabie, waar men temperaturen van 36 gra den onder nul heeft gemeten. Het ijs op den Donau wordt steeds dikker en op sommige plaatsen is de dikte reeds meer dan 35 c.m. Tengevolge van den storm hebben zich op de Zwarte Zee talrijke ongelukken voorgedaan. In den Bosporus is de „Bessarabië", een oud schip, ge strand. De opvarenden zouden gered zijn. doch het schip is verloren. Voorts meldt men het vergaan van een Italiaansch schip, dat kortgeleden met een lading graan van Constanza naar Italië was ver trokken. De Hongaarsehe Ministerraad heeft in zijn verga dering van Vrijdag o.a. het steenkolenvraagstuk behandeld. Men kwam tot de conclusie, dat de ko- lenschaarschte te Boedapest een kwestie van distri butie is: door de groote koude is de aanvoer van steenkolen gestoord. In verscheidene huizen func- tionneert de centrale verwarming niet meer. Bij De- breczen zijn twee menschen doodgevroren. Ook in Spanje duurt de koudegolf voort. Gis teren is te Avila 10 graden vorst geconstateerd. Op de passen in het gebergte naar Avila ligt drie meter sneeuw, zoodat de wegen onbegaanbaar zijn. Aan de kust van de Middel landsche Zee bij Vlencia regent het hevig, zoodat vele plaatsen overstroomd zijn. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan nabij Vigo zijn twee visschers door de hooge zee van boord gespoeld en verdronken. In geheel Portugal daalt de temperatuur even eens. Te Serada Estrella is negen graden vorst geconstateerd en te Coimbra heeft het ge sneeuwd, hetgeen hier zoo goed als nooit voor komt,. Aanslag op kabelverbinding Ierland—Schotland verijdeld. Daders door schildwacht verrast. BELFAST, 13 Januari (Reuter). Een schildwacht heeft vier mannen verrast in het kabelhuis bij Donaghadee County. De mannen namen de vlucht. Later bleek, dat de prikkeldraadomheining rond het kabelhuis was vernield. Men veronderstelt dat de mannen ge poogd hebben de onderzeesche telegraaf kabel tusschen Noord-Ierland en Schot land te vernielen. 'b EEN TERUGBLIK IAG 7 JANUARI. blijken „weekends" fataal voor ijs te zijn. hijnt het kenmerk van dezen winter te a i wezen, want het gebeurt nu voor de derde t «nvolgende maal. Of geldt ook hier slechts ■c emaal scheepsrecht is? Vreemd dat we :Ja! bijgeloovig worden zoodra we met bui- binnen-wateren te maken krijgen: hetzij jiar of gestold. irenmiddag is het ijs gaan smelten en van- .jet zich dit in versneld tempo voort, met lucht en zelfs regen. Toch nemen nog Jertighonderd Nederlanders deel aan den itocht door Noordholland, over zeventig ter, en velen vallen en staan kletsnat weer "T ar de meesten houden vol tot het klieme- .j ïde. Dat is een woord van De Genestet: j rig. Ik herinner het mij duidelijk uit de klas van de H.B.S.: „uw kliemerig klimaat ij het bloed in d' aadren". wee uur 's middags sluiten ze de Gouwzee, zoo maar uit te drukken en wie naar de Ijkt meent dat alle ijspret van dezen win- rgoed ten einde is. Herhaling lijkt nu even schijnlijk als een broeiend-heete honds- i als wij vernemen dat de Nederlandsche lenschappen schaatsenrijden gereden zijn angedijk heeft ze gewonnen) denkt ons ii: Daar heb je het al. Als ze zulke dingen ltschrijven begint het altijd te dooien. En de Elfstedentocht was geweest zou het al gedooid hebben. töAG 8 JANUARI. niest weer en de straten worden weldra ïlad 's Zondags heb ik geen ijstocht kun- iken omdat het regende, in de week zal ik tijd voor hebben omdat ik dan den hee- moet werken zooals de meesten onzer us stemt deze spiegelgladheid niet vriende ens de grillige godin, die blijkbaar chef is afdeeling Nederlandsch Klimaat op het mtoor. Als wij drie weekends dooi moeten en op onze werkdagen steeds anderen et ijs mogen zien kuieren, zou het dan niet zin hebben tenminste de wegen voor ons baar te houden? Zelfs deze welwillendheid is bespaard en wij verdoen veel kostelijken n tramhaltes, staan samengepakt op bal- i worden maar matig getroost door de on- ide gijn van 's heeren Burgersdijks con 's, kantore werp ik deze boutade verre van •dusver-begenadigde Nederlander, als ik verneem dat de Russen, nijdig omdat de Finnen weer een overwinning behaald hebben, zich voor de zooveelste maal wreken door hun houten stad jes en dorpjes uit de lucht te bombardeeren. Ze mikken blijkbaar slecht als altijd, maar intus- schen gaan er toch maar weer een aantal arme menschen aan ten gronde. Het wereld-pers-geschrijf óver den afgetreden Engelschen minister van Oorlog Hore Belisha is vervaarlijk van omvang, maar niet van inhoud. Het wemelt van veronderstellingen over de reden van zijn aftreden, ofschoon die in groote lijn volstrekt niet onduidelijk is. De Duitsche pers scheldt harerzijds den gevallen tegenstander nog wat krachtig na en noemt hem voortdurend Horeb Elisha omdat dat Joodscher klinkt. Ik lees dit met eenige verwondering, want het kan mij geen zier schelen of een Engelsche minister Hore Belisha of Horeb Elisha of mijnentwege Horebei Isha heet. Dat laatste zou weer een beetje Turksch of Egyptisch of zoo klinken, maar mijn hemel: wat doet het er toe? Dat de man een Jood is wist de heele wereld allang. Moet zijn beteekenis nou bepaald worden door de verschuiving van een letter? Ik weet er nog een: Horebeli Shah. Dan is het net een Perzische koning. DINSDAG 9 JANUARI. Nu is het nog veel gladder op straat. Zelfs onze fietsei-s kunnen zich op den duur niet overeind houden en onze automobilisten zijn zoo voorzich tig geworden dat er geen enkele doode valt in het verkeer. Merkwaardig genoeg schijnt ijzel aldus als een veiligheidsmaatregel te werken, hetgeen de bedoeling was van den bouw van ideale auto wegen maar daarmee niet bereikt is. Waaruit al weer blijkt, dat de Natuur slimmer is dan de mensch en dat met de menschelijke rede-alleen niet veel te bereiken valt. Maar dat zal wel niet algemeen erkend worden. Toch wil ik het feit hier even met nadruk boekstaven: er vielen geen doo den in het Nederlandsche verkeer toen alle stra ten spiegelglad van den ijzel waren. Natuurlijk ware het dwaasheid hieruit de logi sche gevolgtrekking te maken, dat men de ver keersveiligheid het best zou dienen door spiegel gladde wegen aan te leggen. Dat is weer mensche lijke rede-alleen en dus fout. Op dezen dag vernemen wij ook dat de ver keersweg Amsterdam-Het Gooi zal worden ver breed en verbeterd en een weelde is dat zeker niet, want hij was al sinds jaren buiten staat om den stroom te verwerken Bovendien golft-ie hier en daar wonderlijk en liggen z'n buitenbochten deels omlaag inplaats van omhoog. Het Finsche nieuws duidt vandaag een groote overwinning op den Rus aan. De vierenveertigste Russische divisie, die nog wel tot de beste troe pen der Sovjets schijnt te behooren en het bui tengewoon genoegen moet hebben gesmaakt, op het Roode Plein te Moskou voor Stalin te mogen defileeren, is bij Suomussalmi deels vernietigd, ..deels aan den haal gegaan. En zij is beschoten met het geschut en door de tanks, die de Finnen op een vorige Russische divisie veroverd hadden. Niet dat het in deze vreemde wereld iets bizon- ders is, als men met zijn zelf-gemaakte wapens beschoten wordt. Want de handel in die voorwer pen is, zooals men weet, internationaal. Maar het is wel bizonder als men er eerst zelf mee ten strij de getrokken is. Nu levert deze overwinning den Finnen weer een grooten wapenbuit op en als het zoo doorgaat zal het hen weinig kunnen 'schelen dat de Duitschers hun Italiaansche wapenleve ringen tegenhouden. Overigens is dit laatste ook een bizonder ver schijnsel. Italië is Duitschlands as-genoot of spil- genoot, Rusland zijn non-agressiegenoot en deel genoot in Poolsche zaken. Deze beide genoot schappen blijken slecht vereenigbaar en een tegenspraak van het Fransche spreekwoord: les amis de mes amis sont mes amis. Er valt trou wens niet meer aan te twijfelen dat de Italianen niet van Rusland houden: zij maken dat op te veel wijzen duidelijk. Ook is Ciano aan den praat geraakt met Csaky en deze beide graven schijnen te hebben afgesproken dat Italië Hongarije zal helpen als Rusland het mocht aanvallen. Waar mee Rusland overigens wel even zal wachten, want het heeft zijn handen vol in het Noorden. Vandaag krijgt Nederland de blijde tijding dat de groene erwten uit de distributie zullen gaan en de grauwe erin. Het lijkt wel een weerbericht ter aankondiging van den herfst. Overigens krij gen de grauwe nog gezelschap: het zullen ae boo- nen zijn. WOENSDAG 10 JANUARI Nu zijn er weer twaalfduizend Russen bij Salla omsingeld en het merkwaardige feit doet zich voor, dat de Russen zelf in een officieel commu niqué meedeelen dat zij ergens vele kilometers hebben moeten terugtrekken voor „de witte ban dieten", „de rooverbenden van Mannerheim" welke bijnamen hadden ze er ook nog meer voor in Moskou, toen zij in het begin zoo vol minach ting waren en het zaakje in een handomdraaien zouden opknappen? Het is duidelijk dat het Finsche zelfvertrouwen voortdurend toenemende is. Maar er wordt ge rekend op nieuwe Russische aanvallen met groote troepen massaas en er wordt hard gewerkt om de Mannerheim-linie, die het voornaamste doelwit schijnt te zullen zijn, steeds meer te versterken. Men begint zich af te Vragen hoe lang het Russische regime de voortdurende nederlagen nog zal kunnen verwerken. En men begint zich bovendien af te vragen, gezien de taal der Brit sche en Fransche regeeringen, of men van die zijde de Finften tenslotte niet met troepen te hulp zal konjen In dit land heerscht vredige kalmte. Onze soldaten graven of exerceeren maar Ontspan nen en Ontwikkelen zich ook. Er wordt niet meer van oorlogsgevaar gesproken, maar de burgemeester van Haarlem herinnert er in zijn Nieuwjaarsrede zeer terecht aan dat wij waak zaam moeten blijven. Binnenslands is er weinig ruzie. Zelfs in de politiek is er geen herrie in dezen tijd, niets dat ook maar in de verte gelijkt op de Ossche zaak die onlangs zoo summier onder tafel is geduwd door den kleinen minister met de geweldige snor. Alleen aan de Leidsche Universiteit schijnt eenige opstandigheid te heerschen vanwegie het plan tot instelling van een bijzonderen leer stoel voor Vondelwetenschap, waarop dr. Anton van Duinkerken, die eigenlijk Asselbergs heet, zou moeten zetelen en waartegen prof. mr. van Eyck, gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde, fel opkomt. Des te feller, omdat dit zaakje bekokstoofd blijkt te zijn achter zijn rug en hij de voornaamste man is. Dat er vandaag den dag geen andere ruzie in Nederland is dan over een Vondeliaanschen leerstoel herinnert mij aan den vredigen tijd van voor 1914. Hoe is 't mogelijk! Maar toen was er geen groot leger, wij hoefden niet voort durend waakzaam te zijn. de staatsbegrooting sloot en wij waren in overgroote meerderheid armer, maar leefden gelukkiger. DONDERDAG 11 JANUARI. Alweer hebben 'de Russen op hun kop gehad, dimaal bij het Ladogameer. In zes weken oor log zijn zij, volgens een overzicht dat Havas ten beste geeft, op vijf aanvalspunten tegenge houden en op de vier andere over hun grenzen teruggedreven. Havas raamt ook hun verliezen, maar ronduit gezegd geef ik niet veel om dat soort opgaven. En ik word daarin vandaag weer gesterkt door berichten over een Engelsch- Duitsch luchtgevecht boven de Noordzee, waar aan vijftig vliegtuigen van de twee oorlogvoe renden zouden hebben deelgenomen. De Engel sche en Duitsche mededeelingen omtrent neerge schoten toestellen spreken elkaar weer vierkant tegen. Sommige menschen gelooven in zoo'n geval onvoorwaardelijk in de Engelschen en anderen even onvoorwaardelijk in de Duitschers vanwege hun idéé dat bepaalde mogendheden de onaantastbare Waarheid en andere de stel selmatige Leugen vertegenwoordigen. Maar de meeste menschen denken er anders over en wij krantenmannen, in dit opzicht verschrikke lijk ervaren, behooren tot hen. Het vriest nog steeds en het vriest zelfs steeds harder. Verscheidene dagen achtereen krijgt de Bilt gelijk met zijn voorspellingen. De Elfste dentocht wordt aangekondigd tegen Maandag, met een klein slagje om den arm, en de inschrij vingen beginnen dadelijk toe te stroomen. Na tuurlijk behoort C. C. J. de Koning tot de eerste inschrijvers; hij is dan ook pas zestig. En de Friezen voelen hun bloed sneller gaan: hun hoogtij is weer op komst, In het verre verleden, toen men nog schaats reed op takken, en later, toen men het deed op dierlijke beenderen, moeten zij er al in uitgeblonken hebben. Ik heb ergens gelezen dat zelfs in de negentiende eeuw nog wel gereden werd op een paar ossenribben, waar- by men dan een stok bezigde, net als een ski'er. Zijn er niet een paar ondernemende slagers in onze omgeving te vinden, die dat nog eens. met een keuze uit hun ruimen voorraad materiaal, demonstreeren willen? De een of andere IJs club zou er een mooie reclame mee kunnen ma ken. VRIJDAG 12 JANUARI. Hittegolf in Argentinië. Er ztfn twaalf men schen door omgekomen in de hoofdstad Buenos- Aires En is dat nu zoo ver van ons weg? Heele- maal niet. als u even bedenkt, dat de" Ameri can Clippers in een een jaar tijds honderdmaal over den Oceaan zijn gevlogen, met medene ming van 1700 passagiers en zonder een enkel ongeval. Toch kan het niet zoo prettig zijn van een hittegolf meteen naar een koudegolf of vice- versa te vliegen en ik zou mij kunnen voorstellen dat passagiers in dezen tijd zeiden: wij stappen maar op het tusschenstation uit. Dat is er. Het ligt op de Azoren. Helaas weet ik niet of de tem peratuur daar nu werkelijk tusschen de Ameri- kaansche en Europeesche uitersten in ligt. Als u wilt gaan zult u het dus eerst nog eens even bij een reisbureau moeten navragen. Wij krijgen eerstdaags benzine- en olie distributie met zegeltjes. Dat was allang in uit zicht gesteld; niemand vindt het meer erg be langwekkend. mits het niet al te schraal zij. Want dan zullen we wat hooren! En minister Van Kleffens doet nog al prettige mededeelingen aan de Eerste Kamer. Er is min der oponthoud voor Nederlandsche schepen in Engelsche havens te wachten. Het is mogelijk dat de regeering nog wel eens deel zal nemen aan een vredesactie van neutralen: ook buiten den kring der Oslo-staten. En de eerder gedane vre- desstappen. schoon helaas niet geslaagd, heb ben wel degelijk hun nut gehad. Waarbij zijn ambtgenoot van Defensie ons zijnerzijds nog gerust stelt met de mededeeling, dat de staat van beleg in sommige deelen des lands „voors hands" geen censuur met zich zal slepen, be halve de reeds bestaande op telegrammen en telefoongesprekken. Zoo blijven we dan nog steeds persvrijheid ge nieten en het zij ons gegeven dat „nare oude mensch met den spitsen neus, Ja tante Anasta- sie", blijvend buiten ons land te houden. Zil is niets voor ons Hollanders! R.1.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9