IJs en weder dienende Groote teleurstelling voor vele schaatsenrijders. M A" A" N D A "G 15 JANUARI 1940 Wedstrijden van Eto. De Hoofddorpsche voetbalclub E. T. O. hi» Zondagmiddag voor de leden schaatswedstrijden! hindernissen op de Genievaart. De uitslagen luidden: 1. Denis; 2. Theun EW 3. Dirk Emens en 4. Jan Dekker. De wedstrijden in hardrijden hadden tot uita 1. Dirk Emens; 2. Lub. Dasselaar; 3. Denis. Zaterdagavond werd door „Nova Zembla" gecostumeerd ij sfeest op de sierlijk verlichte b gehouden. Het weer was zeldzaam mooi, zoc van de banen een bijzonder druk gebruik werd Voor het gecostumeerd rijden waren 40 di nemers ingeschreven. Reeds van verre hoorde men de muziek over banen weerklinken. De deelnemers reden op afz derlijke banen, zoodat het publiek een duidt overzicht van het geheel had. Steeds meer stroomden de toeschouwers Spaarndam. Twee groote schijnwerpers waren dezen avond aangebracht. De jury bestond mevr. Stapel en de heeren Lucas en Bootes. De prijzen werden als volgt gewonnen: Mooiste groep: 4 boeren en boerinnen pl.m. (fam. Jukes). Mooiste paren: dame en heer pl.m. 1840. (A. BeierenW. Kuyper). Mooiste enkeling: Het kerstmannetje (W. Boer); Creoline (in hoepelrok, mej. S. v. Beier! Aardigste paar: Kippenpaar (dames Balm Zwanenburg); Pootorgelspeler en vrouw (W. Bi -G. Max). Aardigste enkeling: Prikkebeen (W. Stap Pirette (mej. N. Onderweegs). Priksleden: 20 deelneemsters: 1. mej. M. Bc graaf; 2. mej. S. van Beieren; 3. C. van Warmerd Heeren: 40 deelnemers: 1. A. van Beieren; 2, Hartog; 3. W. Bouwens. Na afloop dankte de voorzitter, de heer Tig] man, de feestcommissie die in zulle een kor tijd zooveel had moeten verwerken, de jury env der allen, die hadden meegewerkt om dezen av( te doen slagen. Onder een vroolijken marsch g een ieder voldaar huiswaarts. „Nova Zembla" terugzien op een zeer geslaagd feest. De prijzen zullen Maandagavond in het club bouw van Th. J. van der Putte, worden uitgere Zondag werd er ondanks den dooi te Spaarnd nog druk geschaatst. Jammer, dat de ijsbreker terdag een gedeelte van de baan naar Haarlem vernield, zoodat dit reeds Zaterdag niet meer berijden was. Op het Spaarne lang de Pol en tot de Groote S! werd Zondag ook druk gereden. Van Ei kelen wint te Oude Weteriij De nationale wedstrijden in hardrijden te Ou Wetering, van de ijsclub „Prins Hendrik; werden woinnen door den heer Van Eikelen uit Badhof dorp, vóór den heer Nicola uit De Wilp en Me sema. Ned. Ver. tot bevordering vai hardrijden op de schaats Wedstrijden te Amsterdam. Bovengenoemde vereeniging heeft Zaterdag de banen van de Amsterdamsche IJsclub haar ti jarig bestaan herdacht met wedstrijden, waar sterke_ rijders uit ons land hebben deelgenomen Roos is No. 1 in het algemeen klassement gev den. Op de 500 meter waren vele deelnemers, die strijd onnoodig ophielden en wat hun tijd be geen schijn van kans hadden. Jan Roos werd in nummer eerste in een tijd van 47.8 sec.; 2 Ha kotte 49.4; 3 de Jager 49.8, 4. Zwanenburg 49,1 Buijen 50.6; 6. Kremer 50.9 sec. De 1500 meter bracht 22 rijders aan den si waarvan de race tusschen Buijen en Kremer de mooiste was. Buijen won in den mooien van 2 min. 37.1 sec., terwijl Kremer 2.41.9 maal Ook Roos en Havekotte reden een gelijk opga den strijd, welke in het voordeel van Roos w beslist in 2 min. 37.4 sec. Met 5 meter vera volgde Havekotte in 2 min. 37.9 sec. De Jager reed zwaar en kon Zwanenburg me lijk volgen. Deze laatste won in 2.37.2, terwijl Jager 2.44.5 noteerde. Als eenige dame reed r Alie de Boer de baan in 3 min. 48.2 sec. De stand werd: 1 Buijen, 2 min. 37.1 sec„j Zwanenburg, 2 min, 37.2 sec.; 3 Roos 2 min. 8 sec., 4 Havekotte 2 min. 37.9 sec.; 5 Kremej min. 41.9 esc. Het eerste paar op de 300 M. Buijen en Zi neniburg reden de mooiste race van den dag J Zwanenburg als de snelste, i\n den tijd van 5 nj 25.3 sec.; Buijen volgde in 5 min. 27 sec. Inl tweede race was Havekotte iets sneller als Buil in 5 min, 25.8 sec., waardoor hij tweede werd] Buijen derde; Roos bezette de vierde plaats iï min. 29.2 sec. I De gouden medaille van de Amsterdams! IJsclub komt aan Buijen voor zijn overwinning de 1500 M. 1 Het algemeen klassement luidt als volgt: 1 Roos 155.133; 2 Havekotte 156.333; 3 Zwanen!) 156.416; 4 Buijen 157.466. Schaatswedstrijden van D.C.O. De H. F. C. D. C. O. hield Zondag goed geslaa schaatswedstrijden. Ondanks de ingetreden d was de animo der deelnemers zeer groot en er w! vaak spannende wedstrijden te zien. Er werd gi den in twee afdeelingen. De uitslagen luiden: Afd. A (onder de 16 aar): 1. Ant. Hofmans, 2 De Gier, 3. D. van Gelder, 4. J. Traksel. Afd. B (boven de 16 jaar): 1. A. Ruifrok, 2 Blokker, 3. B. de Jong, 4. J. Tensen Sr. IJSCLUB „NOVA ZEMBLA" TI SPAARNDAM 60 JAAR. Gecostumeerd ijsfeest. Een blijspel en een drama op het Uitgeestermeer Hoe het kan verkeeren in een Hollandschen winter Zaterdag. Als een oneindige groote spiegel lag het Uit geestermeer vóór ons toen we Zaterdagmiddag via een paar plassen, een vaart, een sloot en een dammetje eindelijk kwamen waar we wilden zijn. De electrise he had ons in een half uurtje voor de somma van 22V2 ct. (45 ct. retour) van IJmuiden naar het half-Zaansche, haJf-Kennemer plaatsje gebracht, waar het des zomers zoo goed zeilen en des winters zoo goed schaatsenrijden is. Tenmin ste Nog even een sloot en daar weken de rietplui men, die op de grens staan van water en wal, achteruit. Een ijsbaan zonder grenzen lag voor ons open. De roep van de kwaliteit van het ijs had ons al bereikt en onze verwachtingen waren hoog ge spannen. En we werden niet teleurgesteld. Eén gladde vlakte zonder scheuren, zonder hobbels of vastgevroren schotsen. En dat alles op zoo'n groo te plas die je haast niet kunt overzien. Wat wil een schaatsenrijder nog meer. Maar degenen, die Zaterdag gereden hebben kregen nog meer: ze kregen een heerlijken haast lauwen winterdag. Vriezend weer, een blauwe hemel en daarin een stralende winterzon zonder een zuchtje wind. Vóór ons, achter ons, links en rechts rijdsters en rijders, tien. twintig, honderd. Hoeveel waren er eigenlijk? Het waren er veel, maar het leken er weinig op deze ruimte, waar geen banen waren en geen baanvegers, maar waar elke vierkante meter hard en donker ijs was. Vooruit jongens, slaat de beenen maar uit. Er ls ruimte voor hardrijders en voor krullensnijders, voor rijders op Noren, voor rijders op nikkelen kunstschaatsen die zoo mooi kunnen schitteren ln de stralen van de laag staande zon. Is dit een winterdag? Weg die das, daar heb je maar last van. Het lijkt wel zomer. Waar het meer wat nauwer wordt, daar op den hoek, waar zoo iets als een vuurtorentje staat en iedereen passeert, waar hij ook heen moet, is het druk en dan zie je pas hoevelen van de prachtige gelegenheid kwamen profiteeren. Daar komen ze van Akersloot, van de Molenbuurt, van West- Graf tdijk, van Marken-Binnen, van Uitgeest. Een knooppunt van jjsverkeer met op den achter grond een koek-en-zoopie. Verderop is er nog een en aan het einde van de vlakte n^g een. Even een kop chocolade (het was eigenlijk maar een kopje), een koek en verder maar weer. Niet blijven 'stilstaan, de winter is kort, de dag nog kerter De middag draait al weer; de zon is al lang door het Zuiden heen en nadert den bedenkelijk don keren rand, die de Westerkim omzoomt. Ze plonst met haar gouden gewaad in de grauwe streep Dat beteekent niks goeds, die mistbank daar boven de zee, zei een plattelander. Je sel kaike meneer, dat-ut morgen dooit. En Zondag? Toen dooide het inderdaad, maar toch waren we weer op het meer van Uitgeest. Wat hindert je zoo'n beetje dooi, als je het er op gezet hebt om te gaan rijden. Het was nu eenmaal afgesproken, er gedrieën op uit te trekken en dan kun je toch niet thuis blijven? Maar het dooide niet alleen, het regende van den mist. En we waren lang niet alleen, al zagen we elechts weinigen. Maar door de wintersche stilte hoorden we de slierten rijders, die van Zaandam kwamen, deelnemers aan den Molentocht. Daar voor hadden zich 4000 liefhebbers opgegeven en die kwamen zich juist op het meer uitstorten; al thans een deel ervan. Velen zullen wel thuisge bleven zijn. Als ver tromgeroffel kwam het geluid van dezen massa-aanval op het ijs van het Uit- geester Meer tot ons. Je hoorde de massa, maar Je zag er maar enkelen. Laten we naar de Zuidervaart gaan, zei een van onze makkers; daar is het prachtig ijs. Accoord, vertel ons maar welken kant we Uit. moeten. U moet weten, het meer lag „potdicht zooals we dat in IJmuiden noemen. Geen oever, geen rietschor, geen boerderij, geen molen. Die zullen ook de Molentochters wel niet gezien hebben. Dezen kant uit, jongens. En dat deden we, geheel vertrouwend op onzen gids. En we reden en reden Ja, zoo komen we er W Maar we kwamen er niet, onze gids was de kluts kwijt geraakt. Evenals heele groepen deelnemers aan den Molentocht, die we hier „ergens" op het Uit.geester (of Alkmaarder) Meer ontmoetten en die we, zoo goed en zoo kwaad het ging de goede richting wezen. Echter zonder eenige garantie onzerzijds, want we waren er zelf immers uit? Toen kwam een echte gids uit den mist opdoe men. Waar moeten Jelui heene? We zoeken de Zuidervaart. Wel, dan ben jelui heelegaar verkeerd, dan moet je net de andere kant op! En hij bracht ons waar we wezen moesten. Zoo maar kwamen we op de goede plaats terecht en dat was zoo ongeveer daar, waar de Zuidervaart begint. Dicht bij, maar toch een eind want de schaatsen moesten af, toen over een dijk, daarna dwars over het Noord-Hollandsch Kanaal, toen weer een dijk en nog een stuk polderweg en dan eindelijk kwamen we op het ijs van de Zuider vaart, die meer op het Zuiderbad leek dan op een ijsbaan. Dooi en een lauw regentje hadden de ijskorst in ijswater veranderd. Maar terugkeer was gekkenwerk; hetzelfde nog eens en dan in omgekeerde volgorde, dan weer verdwalen op het meer leek ons heelemaal niet. Hier op de Zuider vaart kon je tenminste niet verdwalen; die snijdt 7 k.m. recht-uit recht-aan door de Schermer; dan nog een paar k.m. door de Noordervaart en dan kom je in Alkmaar en daar eindigde onze nederlaag. Het ijs had hier nog meer geleden dan op het meer. Onze schaatsen plensden door dikke plas sen. Een jonge dame uit Bloemendaal, die met pa, een broertje en een zusje ook aan het „genieten" was, kwam ten val en ze ging haast kopje-onder. Over de Zuidervaart liggen een paar bruggen; niet van die ouderwetsche waar je bijna rechtop staande onder-door kunt. Neen, van die platte; de onderkant steekt niet meer dan een Meter bo ven het water (en dus ook boven het ijs) uit. Die moesten op handen en voeten of op de knieën kruipende genomen worden. Se benne niet gebouwd voor de skaatseraiers, want er is niet altaïd ais en de weg is er wel al- taid, zei een Schermersehe jongeling en tegen deze logika viel niets in te brengen. - Mot je nog ete? vroeg de jongeling, toen we onder de brug opdoken. Hoezoo? Wel dèr achter de daik is een café en dèr ken je wel ete We zagen geen „daik" en veel minder een café. De jongen stond daar dus te „runnen", zoo als we dat in IJmuiden noemen. Ze zullen niet veel klanten gehad hebben. We kwamen, blokzeilende door plassen en krui pende onder bruggen op de Noordervaart en zoo in Alkmaar. Toen we een Kilometer of wat van de stad verwijderd afstapten gutste het water uit onze schoenen en konde.n we het zuidelijkste deel van onzen broekspijpen wel uitwringen. Een dik half uur later zaten we achter een pot dampende en geurende erwtensoep met worst en wat er meer in echte Hollandsche erwtensoep be hoort. In Alkmaar eindigde onze nederlaag op het ijs, maar begon onze victorie.op de erwtensoep. De trein bracht ons weer naar huis; ons en vele andere gestrande schaatsenrijders. Door een land schap, waarvan je maar moest raden dat het er was. Want te zien was er alleen mist en nog eens mist. Jammer van onzen tocht, waarvan we ons Za terdag zooveel hadden voorgesteld. Maar nog veel meer jammer van den Elfsteden tocht. IJs en weder dienden niet. S. B. Klazema zegeviert in den drieinerentocbt. Ondanks druilerig weer opgewekte stemming onder de 1500 deelnemers Zondag is de drie-merentocht verreden welke uitgeschreven was door de betreffende commissie uit" den T.Tsbond „Hollands Noorderkwartier", in samenwerking met den Zuidhollandschen IJsbond. Met extra-treinen en autobussen werden de on geveer vijftienhonderd deelnemers naar Aalsmeer vervoerd, waar het begin en eindpunt van den tocht was. Om kwart over acht vertrokken de eerste deel nemers van den grooten Westpias. De route leidde over het Braassemermeer en den Kagerplas, vanwaar de deelnemers terug moesten rijden naar Aalsmeer, in totaal een afstand van 55 K.M. Het parcours was zwaar. Niettegenstaande den mist, welke in den middag kwam opzetten en den lichten regenval, waren de schaatsenrijders in beste stemming. De eerste, die de finish bereikte was K. Klaze- ma uit. Amsterdam, die den tocht volbracht in twee en een half uur. Mej. H. C. ten Bruggen-Cate. eveneens uit Am sterdam. bleek van de dames de snelste en be reikte het eindpunt, na drie en een half uur. Mej. Ruwolda en de heer F,. Haitsma, beiden uit Amsterdam, reden den tocht tweemaal en kwamen om vier uur in den middag aan het eindpunt aan. Onder de deelnemers bevond zidh de achtjarige jongen M. G. Spaans uit Hoofddorp. De deelnemers aan de wedstrijden in het hardrijden over 500 M„ welke Zaterdagmiddag op de ijsbaan St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart werden gehouden, poseeren voor onzen fotograaf. DE ELFMERENTOCHT IN FRIESLAND. Zaterdag heeft de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Sneek een Elf- merentocht georganiseerd, die een groot succes is geworden. Aan den prestatietocht over 80 K.M. hebben 246 personen, waaronder een groot aantal dames en een aantal zeer jeugdige deelnemers, deelgenomen. Des morgens zijn zij bij het badpaviljoen aan de Langweerderwielen gestart. De eerste controlepost was bij het paviljoen aan het Sneekermeer, waar de ocntroleurs het zeer druk hadden toen een groep van c.a. 100 perso nen ongeveer tegelijkertijd binnenstoof. In café Bokma aan de Geeuw te Sneek was het tweede controlestation, waar de eerste deelnemers om 10.47 arriveerden. Dit waren J. Schipper uit Langweer, Th. Dijkstra uit Echtenbrug, J. Slof uit Lemmer. De eerste dame die in Sneek arriveerde was mej. A. van der Vliet uit Lippenhuizen wier controlekaart om 10.52 werd afgestempeld. Om 11 uur waren reeds 117 en om 10 voor 12 182 deel nemers de controle gepasseerd. Van genoemde eerstaankomenden slaagde er echter niemand in den wedstrijd te winnen, want de eersten die de finish te Langweer bereikten, waren de heeren H. Bijlhout te Lemmer, M. Holtrop uit Kerkgaast die tegelijkertijd om 1.10 arriveerden aan het eind punt, en het traject hadden afgelegd in 3 uur 4 minuten, De eerst aankomende alleenrijdende dame was mevr. G. Mink-Woudstra de vroeger als Geesje Woudstra zoo bekende hardrijdster uit Langweer. De lijst van deelnemers en deelneemsters aan den 60 K.M. langen toeristen tocht vermeldde onge veer 1300 namen, waaronder vele uit Holland en de andere provincies alsmede 72 militairen. Verder namen deel jhr. P. van Foreest uit Lochem en Jhr. H. van Foreest uit Heiloo, welke laatsten tot hen behoorden die een verre reis hadden moeten maken om aan den start te kunnen verschijnen. Deze was van 9 tot 11 uur bij de eeuwenoude Waterpoort, maar de deelnemers moesten eerst hun controlekaart afhalen in café Ozinga, waar het zoo druk liep, dat de politie regelend moest optreden om allen in een vlot tempo binnen te laten, doch evenals in café Bokma was de organisatie ook hier uitstekend zoodat allen op tijd konden ver trekken. Veel vlugger dan verwacht werd, ver schenen de eerstaankomenden reeds op 12.04 aan de finish bij het paviljoen aan het Sneekmeer; dit waren de gebr. E. en H. Vriezenga uit Harlingen en T. de Vries uit Eesterga, wier controlekaarten op dat tijdstip werden afgestempeld. Als vierde arriveerde om 12.06 H. Zijlstra uit Franeker, no. 5 van K. Hooghiemstra uit Akrum om 12,08. De ijspret in Zandvoort. Niettegenstaande den dooi bleeft het Zeemeeuwen- terrein te Zandvoort Zondag den geheelen dag be rijdbaar; zeer velen maakten dan ook van deze ge legenheid gebruik. Ook de Rinko-baan hield zich vrij goed; hier werd eveneens druk gereden. De vijver in Plan Noord was in den voormiddag nog zeer goed te berijden. Na den middag kwam er echter veel water op het ijs, waardoor het toen geen genoegen meer was, daar te rijden. De elfstedentocht tot nader order uitgesteld Naar ons van de zijde van de elf.stedenvcr- eeniging: medegedeeld wordt, heeft men zich genoodzaakt gezien te besluiten den elfsteden tocht, die heden gehouden zou worden, tot nader order uit te stellen. Reeds Zaterdag was een lichte dooi ingetreden, welke ook Zondag heeft aangehouden. Er had zich veel water op het ijs gevormd en bij informatie te De Bilt werd de verwachting uitgesproken, dat de eerstvolgende 36 uur nog geen verandering in den algemeenen weerstoestand zou intreden. De orga nisatie heeft het derhalve niet verantwoord ge acht een tocht met zoo'n groot aantal deelnemers (3.400) doorgang te doen vinden. SCHOONRIJDEN OP DE BANEN VAN ZWANENBURG. Zaterdag zijn op de banen van de ijsclub Zwa nenburg en omstreken, onder auspiciën van den K.N.S.B., nationale wedstrijden in het schoonrij- den voor dames en paren gehouden. Bij de dames behaalde mevrouw Loggers-Boon- tjes den eersten prijs voor mevr. Schoorl-Keetman. Samen met den heer Meeuwig werd mevrouw Log gers ook eerste in den wedstrijd voor paren. De uitslagen luiden: Dames: 1 mevr. Loggers-Boontjes (Huizen) VA punt, 2 mevr. Schoorl-Keetman (Barsingerhorn) 5«/£ punt, 3. mevr. Van Leeuwen-Kooy (Heem stede) 11}4 punt. Paren: 1 mevr. Loggers-Boontjes en Meeuwig VA punt, 2 mevr. Schoorl-Keetman en Timmer mans 7 punten, 3 mevr. van Leeuwen-Kooy en Cuperus 10 punten. Buyen wint te Oud-Karspel. Tijden beïnvloed door den slechten toestand van de baan. Zondagmiddag zijn de slechte weersomstandig heden ten spijt, op de banen van de ijsclub „De Volharding" te Oudkarspel nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs gehouden, over 500, 1000, en 3000 Meter. Buyen was de beste rij der en legde op alle drie de afstanden beslag op de eerste plaats. De gedetailleerde uitslagen luiden: 500 Meter: 1 Buyen (Amsterdam) 52 sec., 2 Leek (Oudkarspel) 53.4 sec., 3 Spanjaard (Oudkarspel) 54.2 sec. 1000 Meter: 1 Buyen 1 min. 44.8 sec. 2 Scheer (Twisk) 1 min. 58.6 sec., 3 Strijbis (Woudmeer) 1 min. 59.6 sec. 3000 Meter: 1 Buyen 5 min. 40 sec., 2 Strijbis 5 min. 40.2 sec., 3 Scheer 5 min. 44.8 sec. Nationale wedstrijden schoontijden te Nieuwe-Niedorp. Zondag werden te Nieuwe Niedorp nationale wedstrijden in het schoonrijden voor dames en paren gehouden. Ditmaal werd mevr. Schoorl- Keetman eerste voor mevrouw Loggers-Boontjes. Ook zegevierde zij in den wedstrijd voor paren tezamen met den heer Timmermans, De uitslagen luiden: Dames: 1 mevr. Schoorl-Keetman (Barsinger- hoorn), 2 mevr. Loggers-Boontjes (Uithuizen), 3 mevr. Schippers (Westzaan). Paren: 1 mevrouw Schoorl-Keetman en Tim mermans, 2 mevr. Loggers-Boontjes en Meeuwig, 3 mej. Ekster en Goedhart. Overwinning voor Roos te Krommenie. De uitslagen van de wedstrijden georganiseerd door de IJsvereeniging „Nova Zembla" te Krom menie gehouden op „De Ham" te Uitgeest, lui den: 500 Meter: 1 Roos 49.9 sec., 2 De Vries 50.6 sec. 3 Bosson 52 sec. 1500 Meter: 1 Roos 2.41 min., 2 De Vries 2.45.6 min. 3 Bosson 2.46 min. 3000 Meter: 1 van Es 5.51.2 min. 2 Bosson 5.51.3 min., 3 Roos 5.55.3 min. Totaal klassement: 1 J. A. Roos 162.799, 2 E. A. Bosson 165.883, 3 J. van Es 166.466, 4 H. S. de Vries 166.916. Drie-meren-tocht door militairen. Onder een stalend zonnetje werd Zaterdag voor de eerste maal de Drie-meren-tocht begonnen door soldaten en mariniers onder leiding van hun overste Smeets. Een groote troep startte te Aalsmeer nabij den watertoren en volgde de aangegeven route over het ijsvlak, dat liep over de Westeinder plassen naar LeïmuidenBraassemermeerPaddegatWijde A Rijpwetering en Kagerplassen en weer retour, te zamen een afstand van bijna 60 K.M. Ijsvermaak in de Meer. In het afgeloopen weekeinde heeft men in Haar lemmermeer volop van het ijs genoten. Geen dorp of buurtschap had nagelaten een speciale baan in te richten. „De Kaag" organiseerde hardrijderijen. Van Hoofddorp uit vertrok een ploeg over de Hoofd vaart naar deze baan; wat een mooie tocht werd. Ook nabij Leimuiden hadden hardrijderijen plaats, waarvoor groote belangstelling bestond, evenals voor de wedstrijden op de baan „De Blauwe Beugel". Dat de animo voor het gecostumeerd ijsfeest van „Nova Zembla" te Spaarndam groot was bewijst wel deze afbeelding.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10