Haarlem s Dagblad Periodieke verloven worden tijdelijk niet verleend België neemt enkele militaire maatregelen Offers van het Militaire Maatregelen. Verloven in België ingetrokken. Berlijn zwijgt. Londen's oordeel Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM "t (Bl\jkens jnededeeling v( N ederlandschen Bond t< Redden van Drenkelingen December in ons land menschen door het ijs gei verdronken.) Volgens nuchtere gegevens Zijn er twintig menschenlevens Plotseling in den bloei geknakt. Oorzaak: door het ijs gezakt. Twintig, jeugdig, overmoedig, Ongeduldig die te spoedig. 't Jonge ijs hebben beschouwd Als draagkrachtig goed vertrouwd. Twintig flink gezonde menschen Vol illusies, hoop en wenschen. Levenskracht en dadendrang Voor een leven, vol en lang. Twintig dooden te beklagen, In slechts weinig donkre dagen, Een ontstellend hooee nriis. |57e Jaargang No. 17353 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713.. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Nadat de Belgische regeering in den loop van internationale zaken aanleiding had gevonden om de legersterkte te verhoogen door haar mobi lisatie in „phase D" te brengen oproeping van een aantal reservisten besloot de Nederlandsche regeering Zondagmorgen, tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Meer niet. Het was jammer dat dit nu juist weer op Zondag moest gebeuren. Want dan verschijnen er geen avondbladen. Dat is nergens het geval; het personeel van de dag bladen moet ook zijn Zondagsrust hebben. Het gevolg is overigens steevast, dat vele menschen een radiobericht, dat zij éénmaal hooren, verkeerd beginnen rond te vertellen. Ditmaal kon men overal te hooren krijgen, dat „de verloven waren ingetrokken". Het was wel de makkelijkste en kortste manier om het uit te drukken, en boven dien bevredigend voor wie iets opzienbarends wou vertellen aan iemand die het nog niet wist. Maar het was onjuist. Met het oog op toekomstige ge vallen van dezen aard kan het dus zijn nut heb ben hier eens te zeggen dat „de verloven intrek ken" iets heel anders beteekent dan gisteren ge schied is. Het beteekent dat alle periodieke ver lofgangers en al diegenen die zakenverlof en uit zonderingsverlof hebben onmiddellijk hun verlo ven moeten afbreken en op hun militaire posten terugkeeren. In de jaren 1914-1918 is dat. wel voorgekomen. Het is uit den aard der zaak een ernstige maatregel. Maar gisteren is die heelemaal niet genomen. De verlofgangers bleven met verlof. Slechts deelde de regeering mede dat zij „in ver band met eenige minder gunstige symptomen in de internationale situatie, teneinde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbereid te zijn, be sloten had tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen". Zij trok dus geen verloven in, maar besloot geen nieuwe te verleenen. En dat besluit gold dan alleen nog maar de periodieke verloven. Dit is een zeer groot verschil met wat „men" gisteren rondvertelde. En ik zei dat het jammer was dat er nu juist geen dagbladen verschenen, 'omdat als dat wèl het geval is er altijd voldoende Imenschen zijn die zoo'n bericht rustig doorlezen en als gevolg daarvan de alarmroepers kunnen vertellen: u hebt het niet begrepen; dat staat er liiet. Bovendien lezen er veel meer menschen Ikranten dan er luisteren naar radio-uitzendingen. Het Zondagsche alarm-euvel kunnen wij eenigs- jzins ondervangen door middel van- berichten-op- fborden en door bulletins, maar afdoende is dat piet, want die mededeelingen komen niet in de huizen binnen, lang niet iedereen leest ze dus feelf en „oververtellers" maken ook daarvan dik- Mjls iets wonderlijks. Dus herhaal ik nog maar ,eens dat men zich vooral niet te gauw onder den indruk moet laten brengen door w^t op straat, in trein, tram en café en zooals Zondag op jhet ijs rondverteld wordt. Want het is in den regel tenjuist of althans zwaar overdreven. Aan onmiddellijk gevaar voor Nederland en (België behoeft kennelijk op het oogenblik niet ge dacht te worden. Ik heb den indruk gekregen dat (dit ook in onze regeeringskringen de heerschen- de meening is. Wie hardnekkig meent dat er meer chter zit vergist zich. En op de vraag: waarom emen ze dan zoo'n maatregel? is het antwoord peel eenvoudig, dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is een echt Hollandsch preekwoord en dat men in Den Haag van het beginsel pleegt uit te gaan dat men beter een {veiligheidsmaatregel te veel of te vroeg kan ne- ;tnen dan te weinig of te laat, als ei- ook maar eenige toenemende onrust buiten de grenzen is. Bovendien kan het daarbij natuurlijk geen kwaad als de wereld zoo af en toe eens aan de voortdu rende scherpe waakzaamheid van de kleine neu tralen herinnerd wordt. Nietwaar? Dat bewijst op Bichzelf al dat er geen kans bestaat, hen bij ver- passing te overvallen. Verleden week heb ik nog ;een artikel onder den titel „Waakzaamheid" ge schreven. JDat was gericht tot den tyurger. Welnu: jhet militaire voorbeeld is er meteen op gevolgd. (Een staaltje van waakzaamheid. De toestand in Europa is nu weer heel anders feeworden dan in de eerste drie oorlogsmaanden. ajWie vandaag in dit nummer de nota-wisseling tusschen Moskou en Zweden en Noorwegen leest jj en bedenkt hoe sterk de neiging in Engeland en ^Frankrijk is tot actieve hulpverleening aan Fin- riland, begrijpt dat er kans bestaat op uitbreiding van den oorlog in het Noorden. Wie dezer dagen J de gebeurtenissen in Roemenië gevolgd heeft, en .'het overleg tusschen Italië en Hongarije, begrijpt Nat er twijfel bestaat omtrent den toekomstigen Aang van zaken in Zuid-Oost-Europa. In zulke [omstandigheden, waarin allerlei mogelijkheden -tóch voordoen, zijn velerlei schijnmanoeuvres [denkbaar. Ter eene zoowel als ter andere zijde j'kan een zekere afleidings-tactiek worden toege- ijpast, om de eigen bedoelingen voor de tegenpartij te maskeer en of haar alleen maar in twijfel te J laten. In zulk een tijd leven wij nu. De kans op bijzon dere veiligheidsmaatregelen van onze regeering »n andere neutrale regeeringen doet er zich her- haaldelijk bij voor. Wie dat begrijpt schrikt niet too gauw meer. R. P. ij De „Reiger" op weg naar Zuid-Afrika. I De vlucht van het K.L.M.-vliegtuig „Reiger" »j uit Napels naar Johannesburg is vanmorgen begonnen. Te tien minuten over zes is de M „Reiger" vlot van het vliegveld te Napels ge- 1 start. Te 9.40 uur Amsterdamsche tijd arriveerde het. toestel te Athene. Hier duurde het oponthoud 1 uur en 25 minuten. Te vijf over elf vertrok de „Reiger" weer van Athene in zuidelijke richting voor de vlucht over de Middellandsche Zee naar Kairo. Het reisverloop is normaal en rustig. De passa giers van de „Reiger" genoten op hun vlucht over Italië en Griekenland van de prachtige vergezich ten. De bergen waren ook in dit zuidelijk deel van Europa besneeuwd. De Regeeringspersdienst meldt ons: In verband met eenige min-gunstige symp tomen in de internationale situatie, heeft de regeering, teneinde ook thans op alle ge- beurtelij kheden geheel voorbereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Dit bericht werd in den loop van Zondagmorgen gepubliceerd, nadat de Ministerraad zich beraden had over den internationalen toestand. Het be sluit der regeering heeft geen betrekking op zakenverloven (ook al worden zij periodiek ge noten), op weermachtsindustrieverloven en op uitzonderingsverloven. Hieruit blijkt dus al, evenals uit het feit, dat geen enkel verlof werd ingetrokken, dat de maat regel alleen is getroffen om paraat te zijn. Daar mede houdt ook de beperkte bewegingsvrijheid der militairen verband. Nederland wenscht zelfstandig te blijven en die zelfstandigheidspolitiek legt ons de verplichting op steeds, en naar alle zijden, paraat te zijn. Om op alle mogelijke verwikkelingen voorbereid te zijn, is de regeering tot den door haar bekend ge- maakten maatregel over gegaan. Wat zij thans heeft gedaan, gaat minder ver dan waartoe in November j.l. werd besloten, toen alle verloven werden ingetrokken. De reactie in de groote steden. De reactie in de groote steden op het bericht, dat de regeering besloten had tijdelijk geen pe riodieke verloven meer te verleenen, was geens zins sterk. Nadat de radio het bericht gebracht had en sommige bladen het hadden gebulletineerd, deed het nieuws zeer spoedig de ronde en wel aan vankelijk door mondelinge overbrenging, nogal eens in dezen verminkten vox-m: „de verloven zijn ingetrokken". Talrijk waren dan ook de telefoon tjes op de dagbladredacties van militairen, die weten wilden of zij nu onmiddellijk moesten te rugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reedsloopende verloven normaal konden worden geëindigd en dat het alleen de bedoeling was dat. door het niet meer verleenen van nieuwe ver loven, de verloven langzaam zouden uitsterven, was de conclusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn met den internationalen toestand. Als men van een bepaalde stemming kan spre ken, was het die van een mislukten IJs-Zondag. De bedrukte gezichten, die men zag, waren van teleurgestelde schaatsenrijders, die met bunge lende schaatsen mistroostig door een akelig mot regentje, dat later tot een dikken mist werd, huis waarts keerden. En aangezien het straatbeeld verlevendigd bleef door de slierten van gemoedelijke soldaten, die heel welgemutst hun Zondagavondje door- flaneerden, was het effect van wat op het eerste gehoor een zorgelijke tijding scheen, later op den dag vrijwel nihil. Geen onrust in Limburg. Een der Limburgsche correspondenten schreef Zondagavond uit Maastricht: In den loop van den avond hebben wij in de groote gemeenten van de provincie inlichtingen ingewonnen teneinde na te gaan, hoe de stem ming is in verband met de berichten over den internationalen toestand, die werden gepubli ceerd. In tegenstelling met de spannende dagen van November, was er niet die spanning, die wij toen meemaakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededee lingen en men begreep, dat de regeering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverloven niet in het besluit der regeering betrokken waren. Was de toestand inderdaad dreigend, zoo meende men, dan zouden deze verloven zeer zeker niet zijn gehandhaafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof had den. dit rustig konden voltooien, werkte gerust stellend. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke maatregelen zijn getroffen. Zoo is o.m. de weg MaastrichtLuik tijdelijk voor het verkeer ge sloten geweest, doch men kan de stemming over het geheel aldus samenvatten: Limburg volgt rustig den loop der gebeurtenissen en vertrouwt volledig op de regeering, die niet zal nalaten alle maatregelen te nemen, welke voor de veiligheid en onschendbaarheid van ons grondgebied nood zakelijk zijn. Het Belgische ministerie van landsverdedi ging deelde Zaterdagavond laat mede dat alle militairen, van alle eenheden van het leger die met verlof waren, zich onmiddellijk bij hun eenheden moesten voegen. Bovendien werd bekend gemaakt dat de Belgische militaire autoriteiten besloten had den over te gaan tot versterking van het leger. Zondagochtend vroeg waren ln verband hiermede overal in de stad op de muren bil jetten aangeplakt. Het betreft de z.g. phase „D.". De phase „D" beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisatieplan van het leger. En aantal militairen, vallende onder phase „D" is trouwens reeds vroeger onder de wa penen geroepen. In den loop van den Zondagavond, aldus Belga zijn twee treinen met personen uit geëvacueerde grensplaatsen het Noordstation van Brussel gepasseerd, Onder de personen!t die deze plaat sen moesten ontruimen, bevonden zich o.a. ver pleegden van bepaalde ziekenhuizen in deze ge bieden. In het blauwe affiche, dat de Belgen Zondag morgen op de muren zagen verschijnen, wordt bekend gemaakt dat Zondag 14 Januari als de eerste dag van de nieuwe phase beschouwd wordt. De militairen met verlof moeten zich on middellijk op de snelste wijze naar de hun aan gewezen posten begeven. De reserve-officieren zijn verplicht, onmiddellijk hun dienstboekje te raadplegen en de bepalingen op te volgen, die daarin staan aangegeven. Geen enkel voorwend sel dat men niet van het decreet op de hoogte zou zijn, wordt aanvaard.Alle officieren of subal terne militairen in uniform mogen zonder eenige formaliteit gratis van de spoorwegen ge bruik maken. De regeering, zoo wordt in de af fiche gezegd, rekent op de vaderlandsliefde en den goeden wil van alle militairen die zijn op geroepen, opdat de orde op de stations en in de plaatsen, door welke zij heentrekken, niet ver stoord worde. Ordeverstoorders zullen onmiddel lijk gearresteerd worden. Tegenspraak van geruchten. Het is raadzaam, zoo meldt Belga voorts, de geruchten, die naar aanleiding van de getrof fen veiligheidsmaatregelen in omloop zijn gebracht, te wantrouwen. Deze maatregelen worden gekenmerkt door den overgang tot de vierde faze van de weermachtversterking phaze d en door zekere maatregelen van hoogste waakzaamheid bij de legeronderdeelen. Als automatisch gevolg van den overgang tot phaze D is het algemeen hoofdkwartier ge vormd. Maar het is niet juist dat de algemeene mo bilisatie is afgekondigd, het is niet juist, dat voor een bepaalde streek de alarmtoestand is ingesteld. Het is niet juist dat men nieuwe maatregelen voor de evacuatie van bevolking en fabrieken heeft genomen. De maatregelen, die thans ten uitvoer gelegd worden en die in het bijzonder betrekking hebben op de voorraden van bepaalde fabrieken, zijn reeds verscheidene maanden geleden vastgesteld en voorbereid. Slechts enkele honderden menschen uit de grensplaatsen zijn naar het binnenland over gebracht. m den ot het zijn in twintig '.akt en Voor gezocht vermaak op 't ijs In een tijd van dooi als dezen, Zij nog eens met ernst gewezen Op gevaren van het ijs, Ouders, toont u streng en wijs. P. GASUS. De dezer dagen getroffen maatregelen toonen aan, dat de waakzaamheid der regeering niet verflauwt. Geen enkele gebeurtenis wordt voor het Belgische publiek verborgen gehouden: de onafhankelijkheid der bronnen van informa- toe en de vrijheid der pers moeten de openbare meening tot kalmte inspireeren. In België en het buitenland zullen misschien nog meer alar- meerende berichten verspreid worden. In En geland heeft men vanmiddag (Zondagmid dag Red.) zelfs gepubliceerd, dat de Duitsche troepen de Belgische grenzen hadden over schreden. Dergelijke enormiteiten moeten geen beroering verwekken onder onze landgenooten, die in het geen in het buitenland geschreven of verspreid wordt, de fantasie zullen weten te herkennen. „België blijft kalm, doch met het geweer aan den voet". Volgens United Press zouden door phase D 30 a 40.000 mannen zijn opgeroepen. In totaal schat men de strijdmacht, die België thans onder de wapenen heeft, op 700.000 man, waarvan 650.000 tot de linietroepen zouden behooren. De volgende phase is de algemeene mobilisatie zelf, waarbij één mil- ■lioen onder de wapenen zouden komen. Feiten der laatste dagen. Naar volgens United Press te Brussel ver luidt zou de versterking der verdediging aan de oostgens van België in verband staan met een aantal feiten, die de laatste dagen zijn gebeurd. De publieke opinie is van meening dat bijna dagelijks Duitsche vliegtuigen over België vlie gen en dat de artikelen in de Duitsche bladen vijandig gestemd zijn ten opzichte der neutrale landen. Ook gaan er geruchten dat het Duitsche vliegtuig, dat enkele dagen geleden gedwongen was bij Mechelen aan de Maas te landen, do cumenten vervoerde, waaruit zou blijken dat vliegers foto's nemen van de Belgische forten. Het aantal nieuw opgeroepenen is niet belang rijk en bestaat voornamelijk uit het oproepen van arbeiders voor den aanleg van militaire werken. Uit betrouwbare bron wordt verder ver nomen, dat de positie der Duitsche troepen langs de Nederlandsche en Belgische grenzen sinds November vrijwel geen wijziging heeft onder gaan. In Londensche diplomatieke kringen aldus ls Reuter van oordeel meent men, dat on danks de veorzïrgsmaatregelen in België en Ne derland, er waarschijnlijk op het oogenblik geen bijzondere reden bestaat een inval in één van beide landen te verwachten. Het lijkt waar schijnlijk, dat België en Nederland inlichtingen hebben ontvangen, welke hen er toe hebben ge bracht te gelooven. dat er .mogelijkerwijze moei lijkheden op handen waren. In zulke omstan digheden vervolgt Reuter, zouden deze landen terecht onmiddellijk voorzorgsmaatregelen nemen om hun veiligheid te verzekeren en niets aan het toeval over te laten. Hun optreden beteekent dus niet noodzake- :ijkerwijs. dat de situatie voor deze landen ver slechterd is. maar snelle wijzigingen zijn altijd mogelijk. Beide landen staan bloot aan het zelfde gevaar, maar het is onduidelijk, in welke mate zij gemeenschappelijk optreden. In dit ver band herinnert men er in Londen aan, dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken onlangs den nadruk erop heeft gelegd, dat de onafhankelijkheid van Nederland van groot oelang was voor België. 20 Januari moet een dag van offervaardigheid zijn Wij vragen de belangstelling van onze lezers voor een aankondiging van de Haarlemsche collecte voor het Steuncomité, pag. Z vijfde kolom bovenaan. Maan3ag 15 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 rege% 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 p«f regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Mr. C. Bake: Frissche lucht verfrischt ook den geest; waar weinig zuurstof is, is veel zeurstof. De houding van Italië. ROME 15 Januari. De berichten uit Brussel dat België de verloven had ingetrokken werd door het Italiaansche publiek en door de autoriteiten gisteravond met bezorgdheid ontvangen. In bevoeg de kringen wordtverklaard dat. indien Italië iets zou doen, dit enkel kon zijn een beroep op kalmte en bezinning bij alle betrokkenen. De geruchten dat Italië België zou hebben gewaarschuwd voor een onmiddellijke invasie van Duitschland worden te gengesproken en zonder grond beschouwd. Het be hoort evenwel tot de Italiaansche politiek om het huidige conflict zooveel mogelijk te beperken en het is niet onmogelijk dat zij in geval van een waar schijnlijke invasie zij deze via diplomatieke kana len zou trachten te verhinderen. Hiermee wordt een bezoek, dat dr. Colijn de vorige week aan Rome bracht in verband gebracht. Met het oog op de hui dige ontwikkelinug is men in goed ingelichte krin gen van meening dat dr. Colijn een onderzoek heeft ingesteld naar de houding van Italië gedurende de latere phases van den oorlog. Hoewel de Italiaansche regeering heeft bekend gemaakt dat zij geen nieuw initiatief zal nemen in zake het huidige conflict kan er toch geen twijfel aan bestaan dat men van meening is dat dr. Colijn dergelijke mogelijkheden onder de oogen heeft ge zien. Het is niet uitgesloten dat hij Italië heeft ge waarschuwd dat een nieuwe crisis gemakkelijk zou kunnen ontstaan. Uit betrouwbare bron wordt verder vernomen dat hij de Italiaansche autoritei ten ervan heeft overtuigd dat Nederland met alle kracht zou vechten wanneer Duitschland of Enge land het land zouden binnenvallen. (United Press). Sovjet-verwijten aan Zweden en Noorwegen Scandinavische staten ontkennen neutraliteitspolitiek te hebben laten varen Het telegraafagentschap der Sovjet Unie heeft een publicatie het licht doen zien, waarin aan persorganen, die in nauwe betrekkingen met de regeeringen van Zweden en Noor wegen staan en officiëele personen het verwijt wordt gedaan, dat zij, met steun van Zweedsche en Noor- sche autoriteiten, op groote schaal een campagne tegen de Sovjet-Unie zouden zijn begonnen en zouden zijn overgegaan tot daden, welke niet vereenigbaar zouden zijn met de politiek van neutraliteit, welke door de regeeringen der beide lan den werd geproclameerd. Van Zweedsche en Noorsche zijde ont- BINNENLAND In Nederland worden tijdelijk geen periodieke verloven meer verleend; België neemt ver schillende militaire maatregelen 1 J e Nederlandsche regeering ontkent ten sterkste, dat een Nederlandsch vliegtuig Duitsch sou- verein gebied heeft geschonden. 3 Dit jaar Z3l in Brabant en Limburg geen carna val worden gehouden. 3 In Soerabaja heeft een brand enorme schade aangericht. 3 Voor het Finsche Roode Kruis is reeds f 150.000 bijeen gebracht. 3 Het üs heeft drie slachtoffers geëischt. 3 Ondanks den dooi is er nog schaatsen gereden. 6 BUITENLAND Moskou richt ernstige verwijten tot Zweden en Noorwegen. 2 In het afgeloopen weekeinde heeft de Russische luchtmacht boven Finland heftige bombarde menten uitgevoerd. 5 Admiraal Yonay vormt een nieuw Japansch ka binet. 5 Bij het Engelschc expeditieleger zijn dc verloven opgeschort. 5 Een Zweedsch eiland is door Russische bommen getroffen. 5 SPORT. Keres wint den tweekamp tegen Euwe. 1 ARTIKELEN, enz. R. P.: Militaire maatregelen. 1 Melis Stoke: Mijn Winter. 3 K. de Jong: Concert der H. O. V. 4 J. B. Schuil: Dc opvoering van Phaedra. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g LAATSTE BERICHTEN Het oorlogsmateriaal, dat door de Finsche troepen op het Russische leger werd buitgemaakt, bedraagt aanzienlijke hoeveelheden, Hierboven lichte Russische tanks, welke de belangstelling der Finsche bevolking hebben. In officieele kringen te Berlijn weigerde men volgens United Press ieder commentaar ten aan zien van den gang van zaken in Nederland en België. Ten aanzien van deze gebeurtenissen zou, naar werd gezegd, „geen communiqué wor den uitgegeven". Het Duitsche Nieuwsbureau bracht een drieregelig bericht uit Brussel over de „order tot wederoproeping der troepen". In een kort bericht uit Amsterdam meldde het D. N. B. dat de Nederlandsche ministerraad in Den Haag bijeen kwam „in verband met de in ternationale situatie". De vooravond-edities der Maandagochtend bladen maken geen melding van den gang van zaken in Nederland en België. „Der Montag" heeft echter een onder-kop, welke luidt: „Ne derlandsch vliegtuig schendt Duitsch grondge bied". Zoowel „De Montag" als de „Berliner Montagspost" werken het communiqué van het oppercommando, waarin dit (inmiddels van Nederlandsche zijde tegengesproken) bericht vermeld staat, sterk op; de „Montagspost" legt echter den nadruk op de verkenningsvluchten over Frankrijk en de Noordzee. kent men echter, dat de neutraliteits politiek niet zou zijn volgehouden. (Voor uitvoerige bijzonderheden zie men pag. 2.) HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. 20 Januari moet te Haarlem een dag van offer vaardigheid worden. 3 Het bestuur van de Vereen, van Vrijzinnig Her vormden te Haarlem trad af. 4

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1