Moskou richt ernstige verwijten tot Zweden en Noorwegen. AGENDA. Antwoorden van Noorwegen en Zweden N.V. De Kennemer Bankvereeniging Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING Nu de dooi weer is gekomen. NIEUWS IN 'T KORT. De Haarlemsche collect voor het Steuncomité Dat is 'n ZUINIGE snelheid! MAANDAG 15 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Daden, die niet vereenigbaar zijn met de neutraliteitspolitiek Houding inzake Finland zou tot complicaties kunnen leiden. Het tclegraafagentscliap der Sovjet-Unie meldt: Onlangs is de aandacht der Sovjet-re geering gevestigd op zekere feiten, welke zich voordoen in Zweden en Noorwegen. Persorganen, die in nainve betrekking staan met de regeeringen der beide landen en ze kere officieele personen zijn in geheime ver standhouding en met steun van de Zweedsche en Noorsche autoriteiten een campagne op groote schaal begonnen tegen de Sovjet-Unie en overgegaan tot daden, welke niet vereenig- baar zijn met de politiek van neutraliteit, welke door de regeeringen der beide landen werd geproclameerd. Op 5 Januari heeft de gezante van de Sovjet- Unie in Zweden mevrouw Kolontay, aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Zweden, Günter, namens de Sovjet-regeering een verkla ring overhandigd. Hierin wordt gezegd: „Gedu rende de geheele maand December hebben krin gen en bladen, welke vijandig gezind zijn aan de Sovjet-Unie, onder leiding van het dagblad „So cial Demokraten", dat in nauwe betrekking staat met de regeering, een ontoelaatbare campagne gevoerd tegen de Sovjet-Unie, welke alleen ver klaarbaar zou zijn, ingeval Zweden in staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou zijn of een oorlog tegen de Sovjet-Unie zou voorbereiden". In de verklaring van de gezante werd verder te kennen gegeven dat de Zweedsche pers ware op roepingen tot oorlog tegen de Sovjet-Unie richt en een gewapende interventie eischt van Zweden aan de zijde van de regeering- van Ryti en Tanner in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Deze campagne, er op berekend verwikke lingen te provoceeren tusschen de Sovjet-Unie en Zweden, ontmoet van de zijde der Zweed sche regeering geen enkelen tegenstand. Bovendien hebben zekere officieele personen openlijk deelgenomen aan de organisatie van den militairen tegenstand van de regeering van Ryti en Tanner. Op 7 December ongeveer zijn 47 recruteerings- bureaux geopend in Zweedsche steden, onder be scherming van de Zweedsche autoriteiten. Het aantal door dez ebureaux gerecruteerde „vrijwilli gers" loopt in de duizenden. Volgens zekere ge gevens, op 28 December verstrekt, waren 10.000 van die „vrijwilligers" uit Zweden in Finland, aan gekomen. Later werd gemeld, dat twee „vrijwilli- gers"-korpsen uit Zuid- en Midden-Zweden naar Finland waren vertrokken. De Zweedsche generaal Ernst Linder heeft het opperbevel over hen aanvaard. Bovengenoemde campagne van de Zweedsche pers roept op tot militaire acties tegen Sovjet- Rusland en de openlijke vorming van „vrijwilli- gers-detachementen" met steun van de Zweedsche autoriteiten. Bovendien worden van Zweden uit aan de regeering van Ryti en Tanner rechtstreeks wapenleveranties gedaan en vergunning gegeven oorlogsmateriaal van allerlei aard door Zweden naar Finland te zenden. De verklaring van de gezante der Sovjet-Unie In Zweden tegenover den minister van Buitenland sche Zaken besluit als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt de aandacht der Zweedsche regeering op boven staande feiten en acties der Zweedsche auto riteiten, die gericht zijn tegen de Sovjet-Unie. De regeering der Sovjet-Unie achtte den tijd gekomen tegenover de Zweedsche regeering te verklaren dat deze acties van Zweedsche autoriteiten niet alleen in strijd zijn met de Zweedsche politiek van neutraliteit, doch zou den kunnen leiden tot een ongewenschte com plicatie in de betrekkingen tusschen Zweden en de Sovjet-Unie." Op 5 Januari heeft de gezant der Sovjet-Unie in jjo^-'-pgen, Plotnikof, eveneens namens de regee- rir er Sovjet-Unie een verklaring overhandigd aa n Noorschen minister van Buitenlandsche Zak. n Koht. ,In deze verklaring wordt gezegd: „Onlangs hebben zekere kringen in Noorwegen, die in nauwe betrekking staan met de regeering en de Noorsche pers een onbeperkte campagne ge voerd tegen de Sovjet-Unie, welke camnagne slechts schadelijk kan zijn voor en complica ties veroorzaken in de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Noorwegen". In de verklaring van den gezant wordt verder opgemerkt dat naast deze openlijke oproeping tot oorlog tegen de Sovjet Unie de Noorsche pers ruimte beschikbaar stelt voor eischen tot militai ren steun aan de regeering van Ryti en Tanner door de regeering van Noorwegen tegen de Sovjet- Unie. Zekere officieele personen, zooals, Hambro, de president van het Storting, kapitein-generaal Or- flit en anderen steunen deze campagne en nemen er zelfs actief deel aan. In Noorwegen worden openlijk recruteeringscommissies georganiseerd tot aanwakkering van een oorlog op het gebied van Heden: MAANDAG 15 JANUARI Haarl. Muziek-Instituut, Wilhelminastraat 51: Dirk van der Stam over de 7e Symphonie van Beet hoven, 8.30 uur, Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en' B.15 uur. Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30, ff en 9.15 uur. Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van ff9 uur. DINSDAG 16 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Vierde Bachconcert, 6.15 uur. Provinciale Griffie, Dreef: Huldiging Commissaris £er Koningin door de Staten, half elf Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van ff—S uur. Finland tegen Sovjet Rusland. Er zijn berichten, dat een speciale divisie „vrijwilligers" van de lan den der Oslogroep wordt gevormd voor Finland. Tegelijkertijd wordt de regeering van Ryti en Tanner onder bescherming der Noorsche autoritei ten uit Noorwegen van wapenen voorzien en wor den verschillende soorten oorlogsmateriaal dwars door Noorwegen naar Finland getransporteerd. De verklaring van den gezant der Sovjet-Unie aan den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken eindigt als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt de aan dacht der Noorsche regeering op bovengenoemde feiten en acties der Noorsche autoriteiten, welke tegen de Sovjet-Unie zijn gericht. De regeering der ov iet-Unie acht het dringend noodig te verklaren, er Noorschp regeering, dat bovenge noemde acties van Noorsche autoriteiten niet al leen in flagranten strijd zijn met de politiek van neutraliteit door de Noorsche regeering gem-ocla- meerd, doch zouden kunnen leiden tot onge wenschte verwikkelingen en de normale betrek kingen tusschen de Sovjet Unie en Noorwegen zou den kunnen verstoren". „Onbevredigend" oordeelt Moskou MOSKOU, 15 Januari Op 6 Januari heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zalten, Koht, den gezant van de Sovjet Unie in Noorwe- gengen, Plotnikof, het antwoord van de Noorsche regeering overhandigd. De Noorsche regeering zet hierin uiteen dat de beschuldiging van schending- der neutraliteit gegrondvest is op onjuiste inlich tingen. De uitingen in de Noorsche pers zijn af komstig van particulieren en zijn niet van gezag hebbende zijde goedgekeurd. Wat betreft de or ganisatie van wervingsbureaux in Noorwegen, de ze wordt niet door de Noorsche regeering ge steund. De Noorsche autoriteiten steunen ook geen verscheping van wapenen en ander óorlogsmate- rieel naar Finland. Indien personen individueel vrijwillig naar Fin land gaan om aan den oorlog deel te nemen dan is dit in de oogen van de Noorsche regeering geen schending van de neutraliteit. Ook-is de doorvoer van wapenen door Noorwegen niet in tegenspraak met de internationale wetten. Het Noorsche antwoord wordt besloten met de verzekering, dat Noorwegen tot nu toe de neutra liteit heeft bewaard, en deze ook in de toekomst wil bewaren. De Noorsche regeering hoopt dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Noorwegen in de toekomst zullen blijven bestaan. De Zweedsche minister van buitenlandsche za ken. Munters, heeft op het protest, dat door de gezante van de Sovjet Unie, mevrouw Kolontay, is overhandigd, op 10 Januari geantwoord. In het antwoord verklaart de Zweedsche regeering dat het Zweedsche volk een warme sympathie heeft voor P'inland, hetgeen in de pers tot uiting komt. De Zweedsche regeering is van meening dat noch haar houding ten aanzien van de pers, noch haar houding anderszins de Sovjet Unie tot voor wendsel kan strekken voor beschuldigingen tegen Zweden. In het bijzonder is het protest inzake de werving van vrijwilligers niet in overeenstemming met de feiten. Het werven van vrijwilligers ge schiedt op particulier initiatief en de cijfers ko men niet overeen met de door de. Sovjet Unie ge noemde, terwijl officieren en minderen van het Zweedsche leger niet als vrijwilliger deelnemen aan den oorlog in Finland. Verder kan het vervoer van verschillende arti kelen uit Zweden naar Finland of de doorvoer over Zweedsch gebied van goederen uit andere landen naar Finland geen tegenwerpingen ver wekken. Fnland kan uit Zweden verschillende goederen invoeren en in transito verschillende goederen uit andere landen over Zweedsch gebied importee ren, welke het noodig heeft. De Zweedsche regeering is van oordeel dat er geen reden is voor beschuldigingen tegen de Zweedsche regeering. Deze volgt geen agressieve politiek jegens de Sovjet Unie en wenscht alle misverstand in de betrekkingen tusschen Zweden en de Sovjet Unie te vermijden. De antwoorden, welke door de regeeringen van Noorwegen en Zweden zijn gegeven, voor al het antwoord van Zweden, kunnen door de regeering van de Sovjet Unie niet als bevredi gend worden beschouwd, zoo meldt het Rus sische agentschap Tass. De regeeringen van Noorwegen en Zweden ont kennen niet alle feiten, waarbij de neutraliteit door hen is geschonden. Een dergelijke houding van de regeeringen van Noorwegen en Zweden brengt gevaar mede en bewijst dat de regeeringen- geen voldoende weerstand bieden aan den drang, welke op deze landen wordt geoefend om hen in een oorlog met de Sovjet Unie te wikkelen. Een auto voor Franco. Fransche controle legde geen moeilijkheden in den weg. Het Spaansche schip „Castillo Buelar", dat Zaterdag met een lading Duitsche goederen voor Spanje van Genua was vertrokken, is Zondag te Barcelona aangekomen. De Fransch-Britsche blokkade-autoriteiten hebben het schip ongehinderd doorgelaten, omdat zich aan boord een auto, geschenk van Hitier aan Franco, bevond. Om aan te toonen dat men controle had kunnen uitoefenen, heeft een Fran sche torpedobootjager het Spaansche schip ge- gedurende vier uur gevolgd om 't daarna goede reis te wenschen. Geen samentrekking van Duitsche troepen aan de Zwitsersche grens. De Zwitsersche generale staf noemt de berich-1 ten inzake concentraties van Duitsche troepen aan de Zwitsersche grens van allen grond ont- gloot. HOUTPLEIN 8 VERZILVERT ALLE COUPONS DIVIDENDEN EN LOSSINGEN (Adv. Ingez. Med.) Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk: betrokken tot zwaarbewolkt met eenigen regen, lichte dooi, meest ma tige westelijke tot noordwestelijke wind. Later: wisselende bewolking, plaatselijk sneeuwbuien, weer invallende vorst, toe nemende en .verder ruimende wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 36 Laagste hedennacht F 36 Hoogste heden F 37 Over de noordelijke IJszee bevond zich Zater dagavond .een depressie, die zich zuid-zuidoost waarts ging verplaatsen en thans over Zuid-Noor- wegen is gelegen, Deze depressiekern neemt op het oogenblik verder in diepte toe en zal voor de ontwikkeling van het weer ten onzent van de grootste beteekenis worden. Achter deze depressie (dus over de IJszee en Noord-Scandinavië) breidt zich n.l. een omvangrijk arctisch hoogedrukgebied uit. over Miaden-Noorwegen stijgen de barome ters zeer snel, en een stormachtige oostenwind voert buitengewoon koude lucht uit de binnen landen van Rusland aan. In Nordoyen is de tem peratuur 14 graden onder normaal. Een afzonderlijke lage drukkern bevindt zich verder over de randstaten. Ook in Estland is de winidi weer naar het oosten gedraaid, waarbij de temperatuur weer tot bijna -30 graden daalde. Ook over Finland moet het opnieuw buitenge woon koud zijn geworden. Het is waarschijnlijk, dat deze koude lucht dus over een of twee dagen ons eveneens zal bereiken. Het storingsfront van de thans over Zuid-Noorwegen gelegen depressie bevindt zich over de Duitsche bocht en nadert onze omgeving. Door het invallen van de westen wind is ten onzent gisteren lichte dooi opgetreden, de warmere lucht is ook Duitschland binnenge drongen, zoodat langs de Rijn de vorst moet zijn afgenomen. Over den Balkan ligt nog een rest van het con tinentale hoogedrukgebied, waarin nog plaatselijk strenge vorst wordt gemeld, terwijl het ook over Italië nog vrij koud blijft. (In de Po-vlakte wordt, nog plaatselijk 9 graden vorst gemeld) het vriest eveneens nog over de Spaansche hoogvlakte waar zich nog een rest van het oude hooggedrukgebied bevindt. Op den Oceaan blijft de depressie-activiteit nog gering. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 761 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13, Tel. 14112 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. °'a' a 1.85, afm 8-15 m.m 2.45, alm. 15-22 m.m f 2.80, afm_ 22-35 mm FRANCO HUIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Geruchten over Duitsche bemiddeling in het Finsch-Russische conflict. De Sovjet-Unie als „Noord-Atlantische mogendheid". Havas meldt: De Fransche bladen maken melding van hard nekkige geruchten, volgens welke Hitier teneinde te trachten het Russische échec in Finland te be perken, zich zou aanbieden als bemiddelaar in den Finsch-Russischen oorlog. Volgens de „Sunday Graphic" zijn te Kopenha gen met een speciaal vliegtuig Duitsche afge zanten aangekomen, die tot taak hebben, zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van vrede in Finland. Volgens den Berlijnschen correspondent van hetHamburger Fremdenblatt bestaat er in de Fin- sche kwestie geen enkel verschil van meening tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Rusland zou een Noord-Atlantische mogendheid willen worden. Duitschland kan zich vereenigen met dit Russische plan, dat nooit tegen Duitschland is gericht. De Berlijnsche correspondent van „Stockholm Tidningen" komt terug op een artikel in de „Berliner Nachtausgabe" betreffende de oorlogs doeleinden van de Sovjet, t.w. de verovering van havens aan den Atlantischen Oceaan. Hij ver klaart dat Duitschland bij de onderteekening van het pact met Moskou, Rusland de vrije hand heeft gegeven, niet slechts voor het verwerven van bases in de Oostzeelanden, doch ook in Finland en hij voegt hieraan toe dat leidende Duitsche kringen ervan overtuigd waren dat de Fmsch- Russische oorlog snel tot een goed einde zou wor den gebracht en dat naar Duitsche meening Zwe den zich onder deze omstandigheden in zekeren zin automatisch onder militaire bescherming van Duitschland had moeten stellen.De correspondent van „Stockholm Tidningen" verklaart bovendien, dat Duitschland in tegenstelling met de versprei de geruchten geen bemiddeling zal voorstellen. Engelsch schip op de Wester-Schelde gezonken. Zondagochtend vroeg, omstreeks half vier, zijn op de Westerschelde ter hoogte van Borssele, bij de roode boei no. 6, twee Engelsche schepen, de „Moyle" en de „Hullgate", tegen elkaar gebotst. Laatstgenoemd schip verdween binnen vijf minuten in de golven met alle bezittingen der opvarenden. De opvarenden zelf konden door het aanvarende schip worden gered en naar Vlissingen gebracht. De „Hullgate" behoorte toe aan de Hullgate Shipping Cy te Huil. Het schip meet. 409 r.g.t. bruto en 219 ton netto. De bemanning bestond uit acht man. Hiervan zijn er zeven in hotel Goes te Vlis singen ondergebracht. Een lid van de bemanning moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Schaatsenrijders, opgepast Nu de dooi, die Zondag' weer het ijsvermaak is komen storen, het ijs gevaarlijk heeft gemaakt, waarschuwen we de liefhebbers van schaatsen rijden met nadruk, zich niet op het ijs op open water te begeven. Na den strijd bij Raate. De bijzondere correspondent van Havas te Rovaniemi heeft, naar Havas uit Helsinki meldt, een bezoek gebracht aan het slagveld van Raate, waar de 43ste divisie van het Roode leger werd vernietigd. Hij deelt mede, dat de weg bij Raate een ver schrikkelijk aanzien biedt, langs de weg lig gen de bevroren lijken van de soldaten, zij bieden een staalkaart van de Aziatische bevolking van de Sovjet Unie. Bovendien liggen hier alle soorten voertuigen en oor- log'smatei'ieel. De correspondent heeft een van de Rus sische gevangenen, die een weinig Engelsch sprak, ondervraagd en deze zeide: „Spot niet met me, ik weet heel goed, dat ge me gaat doodschieten". De Russische gevangenen zijn allen vast over tuigd dat zij door de Finnen gefusilleerd zullen worden en de commissarissen bij het Roode Leger doen hun best deze meening steeds meer te doen post vatten. Een andere correspondent heeft een uitermate sterk front bezichtigd in de Mannerheimlinie. dat weerstand kan bieden aan de zwaarste granaten. Het fort bevindt zich nog een aan zienlijk eind achter de vuurlinie. Uit gesprekken, welke hij met Finsche offi cieren heeft gevoerd, maakt hij op, dat de kalmte aan het front is toe te schrijven aan verschil lende oorzaken. De Russen moeten wegen en spoorlijnen in erde brengen en ook moet hun rollend materieel worden nagezien. Ondertus- schen graven de Russen zich in en versterken zij hun stellingen. Gevangen genomen Russen hebben medege deeld, dat de verliezen, welke de Russen hebben geleden diepen indruk hebben gemaakt te Leningrad. De Finnen verbeteren ondertusschen ook hun stellingen en stellen op talrijke plaat sen luchtdoelartillerie op. Verbindingen met Hangö en Tammissaari verbroken. HELSINKI, 15 Jan. De luchtaanvallen op Finland fn de laatste twee dagen zijn de ergste geweest sinds het begin van den oorlog. Hanggö en Tammisaari werden vijf malen gebombardeerd. De verbindingen met deze plaatsen zijn verbroken. Bij een der aanvallen op Hanggö telde men 20 vliegtuigen. Op het dorp Lohja zijn ruim 100 bom men geworpen, op Riihimaki 300. Boven Porvoo werden 100 Rusissche vliegtuigen waargenomen, die in noordelijke richting vlogen, Boven Helsinki werden slechts 6 bommen uitgeworpen. (United Press). PRINS VAN BOURBON PARMA NEEMT DIENST IN HET FINSCHE LEGER. Prins René van Bourbon Parma is te Kopenha gen aangekomen. Hij zal zich over een paar dagen naar Finland begeven om daar als gewoon soldaat in het leger dienst te nemen. De 43-jarige prins, die gehuwd is met prinses Margareta van Dénemarken, de dochter van prins Waldemar, is een broer van ex-keizerin Zita van Oostenrijk en van prins Sixtus van Bourbon Parma. HENRI VERSTIJNEN OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Te Schevenin- gen is hedenochtend op 57-jarigen leeftijd overle den de bekende kunstschilder Henri Verstijnen. De laatste 25 jaren woonde Verstijnen in de Re sidentie. Hier werkte hij als illustrator, boetseer der, ontwerper van kalenders e.d. en schilder. Vooral als dierenschilder maakte hij naam. Ook was hij bekend als vervaardiger van litho's vol gens een door hem uitgevonden nieuw grafisch procédé. Vroeger was hij vaste medemerker van „De Groene Amsterdammer". De verassching van het stoffelijk overschot zal Donderdag plaats hebben te Westerveld na aan komst van trein 14.14 uur. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is Zaterdagmiddag in aanwezigheid van een talrijk publiek de 27ste tentoonstelling geopend van den Hollandschen Kunstenaarskring. „Het Nederlandsch Kankerinstituut" zal den 17den Januari a.s. haar 25-jarig bestaan herdenken In de villa van dr. J. Brinkman te Tiel, inspecteur van het L. O., is de ketel van de cen trale verwarming gesprongen. Er is groote schade aangericht. De 28-jarige kantoorbediende M. Dijksman is op het zuidelijk hoofd van de Koninginnebrug te Rotterdam met zijn rijwiel geslipt en-door een truck aangereden. De man is na enkele oogen- blikken overleden. De 42-jarige J. H. en de 25-jarige H. L. uit Groningen zijn gearresteerd, verdacht van inbraken in de omgeving van de stad ge pleegd. Het ligt in het voornemen het geheele korps Rijdende Artillerie te motoriseeren. Voor circa 70 Nederlandsche arbeiders bij finrma Niehus en Dotting te Nordhorn is Vrijdag het aangekondigde ontslag ingegaan. Het loon van de laatste werkweek is hun niet uitbe taald. Te Leerbroek is een groote Landbouw- schuur, waarin militairen waren gelegerd, uit gebrand. De Douglas DC 2 „Haan" is aan de Zweed sche Luchtvaartmaatschappij A.B.C. verkocht. De Zweedsche Graf von Rosen heeft het toestel overgevlogen, Hij blijft in zijn vaderland om zijn dienstplicht te vervullen. Slechts met groote moeite heeft het gezin van den landbouwer Adr. van Dijk, te Nistel- rode, zich bij brand in de hofstede voor het vuur kunnen redden. 20 Januari moet een dag van offervaardigheid zijn Wij hebben reeds eerder de aandacht vraagd voor het .Algemeen Steuncomité 1931 waarvan, zooals men weet Prinses Juliana eere-presidente is en de oud-minister Mr. J. Kan de voorzitter. Het is opgericht om e centraal punt te hebben voor de ondersteunt van allen die in ons land door de mobilisatie g troffen worden. In hoofdzaak blijven daarl ingeschakeld de werkzaamheden van twee b staande organisaties: „de Koninklijke Nations Vereeniging tot steun aan miliciens" en li „Nat. fonds voor bijzondere nooden". In het land is voor het Algemeen Steuncom: 1939 reeds een bedrag van f 700.000 ingezame: Maar elk begrijpt dat veel en veel meer nooc is. De Haarlemmers krijgen Zaterdag 20 Januari de gelegenheid hun gaven te stor ten voor dit doel dat aller steun verdient, Dan zal hier namelijk een straatcollecte worden gehouden. Via de Vereeniging tot steun aan milicie zullen gesteund worden allen die door de bilisatie in financieele moeilijkheden gekomi zijn. In het bijzonder zijn dit de menschen door hun opkomst onder de wapenen hun za; of bedrijf in den steek moesten laten, waardo die, wat licht te begrijpen is, sterk achten gingen. Ook kunnen gesteund worden de i nen die in moeilijkheden gekomen zijn doord een familielid gemobiliseerd werd. Het fonds voor bijzondere nooden kan zakei menschen die in moeilijkheden gekomen zi; de helpende hand toesteken als zij door éi uitkeering (bijvoorbeeld een bedrag van enke honderden guldens) geholpen zijn. De commissie die voor deze collecte te Haarle benoemd is (voorzitter Mr. J. N. J. E. Heerke: Thijssen. secretaris nir. P. E. Barbas, secretai van den Armenraad) hoopt dat de Haarlemme op 20 Januari veel offervaardigheid zullen tos nen. Wil de kans bestaan dat deze collecte zal sli gen, dan is het allereerst noodig dat medewerkt wordt verleend door collectanten. Geen collecte kan slagen als er geen vol doende collectanten zijn. De commissie gaarne de beschikking hebben over 500 collects: ten. De minimum leeftijd moet 14 jaar zijn, ma de commissie zou zeer gaarne ook de medewe king hebben van een groot aantal oudere pc sonen, omdat de ervaring leert dat die bij co leoten de burgerij gemakkelijker kunnen bo wegen, ter wille van het goede doel, zooveel in d bus te doen als hun mogelijk is en zich niet daa van af te maken door een kleinigheidje te o feren. I Wie wil door persoonlijke diensten te verricht* medewerken aan het welslagen der collecte] Collectanten kunnen zich opgeven hedenavon tusschen 8 en 10 uur aan de volgende adressej Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1. Tuindorplaan 1 (Ramplaankwartier). Rest. Suisse. Rijksstraatweg 191, Haarlem-l) Wijkgefopuw Molenaerstraat 18. Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Café Brinkmann, Groote Markt. Oosterkerk, Zomerkade. Remise N.Z.H.T.M., Leidsche Vaart. De commissie is ook overtuigd, dat er vel< zullen zijn die voor dit bij uitstek nationale do een grooter bedrag willen geven dan in het gemeen in een collectebus wordt gedaan. 5 kunnen hun gift doen toekomen aan den pennin meester notaris N. J. Hoeflake, Wagenweg postgiro 14489. GASVERSTIKKING. Te Alkmaar is de 65-jarige H. Kemps door ga verstikking om het leven gekomen. Zijn ongeve 13-jarig kleindochtertje is in ernstigen toestai naar het ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van tragisch ongeval moet worden gezocht in een kle lek in de toevoerbuis van het gas. Via een riool het gas vermoedelijk in de keuken gekomen, vai waar het zich door het huis heeft verspreid. Zieke vrouw in brand geraakt. Zaterdag is op de eerste verdieping van een wo ning aan den Middenweg 73 te Amsterdam ee soortgelijk ongeval gebeurd als een paar uur vroe ger in de Kinkerstraat. Ook daar raakte een oud vrouw in brand door het vlam vatten van hai kleeren bij de brandende kachel. Haar man snelde onmiddellijk toe om haar I helpen met het gevolg, dat hij aan beide handc brandwonden kreeg. Zijn vrouw was er echt( ernstiger aan toe. Met brandwonden overdekt hee! de G.G. en G.D. haar in zorgwekkenden toestar, naar het O.L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Ook d echtgenoot werd naar dit ziekenhuis overgebrach DE BEMANNING VAN DE „COLUMBUS" NAAR HUIS. JERSEY CITY, 15 Januari. (Havas). 513 le dne van de bemanning van het Duitsche schip „Co lumlbus" zijn per trein naar San Francisco ver trokken. Dit is de eerste étappe van hun reis naa het vaderland. De politie heeft den toegang het station aan vrienden en familie van de terug keerenden verboden. 70 K.M. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en toch de benzine zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2