Geen carnaval in het Zuiden. Mijnhardtje Drie slachtoffers van het ijs Brutaal inbreker loopt rechercheurs in de armen Nederlandsch vliegtuig boven Duitschland? Ernstig ongeluk Mijn Winter. Enorme brand te Soerabaja. Reeds 150.000 bijeen [SSNDAG 15 JANUARI 1940 HAARCEM'S DAGBEAD Naar wij vernemen ligt het in het voornemen sn den commandant van het 3e legerkorps, een jrordening uit te vaardigen, waarin wordt be- said, dat ter gelegenheid van de a.s. carnavals ering geen openbare vermakelijkheden als mas- erade en optochten mogen plaats vinden. De openbare gelegenheden zullen na het volgens aatselijke verordening geldende, gewone slui- Dgsuur niet geopend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor het tot het izagsgebied van genoemden commandant be- jorende gedeelten van Brabant en Limburg. een staking bij de Alkmaar Packet Zaterdag is het ultimatum van den Centralen ond van Transportarbeiders inzake het. iheepvaartbedrijf van de „Alkmaar Packet" af- eloopen. Er zijn in den loop van de laatste dagen be- irekingen met de werkgevers gehouden, met et resultaat, dat een compromis is getroffen op aiis van de landelijke regeling, welke door de rerkgevers op een kleine uitzondering na wordt legepast. Deze uitzondering wordt door de werk- evers gemotiveerd op grond van het feit, dat overeenkomst op een drietal punten gunstiger dan de landelijke regeling. J OJ/1 1 Stuit die en l/LX'/ voorkomt erger door' De echte xijn niet rond, maar hartvormig- (Adv. Mgez. Med.) [WEE N. Z. H.-WAGENS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Enkele passagiers gewond. EIDE BESTUURDERS VERKLAARDEN, DAT SEIN OP VEILIG STOND. ondagochtend om elf uur zijn twee motor - agens van de Noord- en Zuid-Hollandsche ïamweg Maatschappij onder de gemeente roek en Waterland cp enkel spoor in volle tart tegen elkaar gereden. Een motorwagen met twee bijwagens, komen- van Monnikendam, was het dubbele wissel- ioor 150 meter gepasseerd en stond op het int de Broekermeer in te rijden, toen tot oote verbazing van den bestuurder en con- icteur plotseling op korten afstand op hetzelfde xtor een motorwagen met bijwagen uit Am- erdam naderde. Met groote stelheid botsten de ide motorwagens op elkaar. De wagen uit onnikendam werd slechts licht beschadigd, ich het voorbalcon van den wagen, welke uit nsterdam kwam, werd geheel ingedrukt, ter- jl de vloer door de botsing omhoog was ge- pt. De passagiers van dit rijtuig waren erg ge- hrokken. Van hen liep mevrouw S. Halderman uit Zand- lort een blessure aan den schouder op. Boven- en was haar arm uit het lid geschoten. De neesheer Eltzbacher uit Den Haag, die met n auto juist passeerde, verleende medische lip, waarna het slachtoffer naar haar woning erd vervoerd. Mej. C. Niboer uit Amsterdam oord kreeg een lichte hersenschudding en kon eigen gelegenheid huiswaarts keeren. De idere passagiers werden of wel door glas- herven aan gelaat' en ledematen verwond, of vamen met den schrik vrij. Met een koevoet moest een gat in het inge tikte balcon worden gemaakt, teneinde den istuurder te bevrijden. Hij kreeg evenals zijn illega van den anderen wagen slechts verwon- ngen aan de handen. In de tram uit Monnikendam werd geen der assagiers geblesseerd. De bestuurders hebben eiden verklaard, dat de seinlichten op veilig onden, hetgeen bij een defect mogelijk zou kun- in zijn. De directie der N.Z.H.T.M. deelde even- el mede, dat de installatie goed functionneer- Gedurende een uur had het tramverkeer on- ithoud. mzet van H^in^ken's i^ts gestegen. Dividend 8 en 6 procent. Aan het verslag der Heineken's Bierbrouwerij ij. over 1938/1939 ontleenen wij het volgende. V/are de oorlog niet uitgebroken, dan zou, ge en de resultaten van het afgeloopen jaar, een matigd optimisme over den toestand van ons drijf gerechtvaardigd zijn. De kleine stijging van den omzet, waarvan wij ons vorige jaarverslag melding' maakten, kon hanühaafd worden. Was deze geringe vooruit- jng het vorige jaar het gevolg van het warme iraerweer. zoo spreidde deze zich dit jaar meer lijk over het geheele jaar uit; zij mag derhalve egeschreven worden aan een lichte verbetering in den economischen toestand in Nederland, elke zich ook bij andere ondernemingen in het geloopen jaar manifesteerde. Na de afschrijvingen ad 1.060.390 (933.705), like in hoofdzaak samenhangen met nieuwe mschaffingen. beleggingen en met normale af- hrijvingen op fabrieken en kantoren, resteert B winst groot 1.483.779 f 1.535.968)hierop is eds in mindering gekomen het bedrag, dat in- ivolge onze statuten voor belastingen moet wor a gereserveerd. Wij stellen voor aan de Reserve diverse belan- n, nu daaraan 197.735 werd onttrokken, op- euw toe te voegen 208.000. waarna een winst- ldo overblijft van 1.275.779. Hieruit zou een dividend van 8 pet. aan alle mdeelhouders kunnen worden uitgekeerd, aama een bedrag van ƒ73.846 aan 't Reserve- ünds zoude worden toegevoegd, terwijl op nieuwe kening 57.318 zoude worden overgebracht. Zooals uit het prospectus van 11 Januari 1939 de introductie onzer aandeelen ter beurze lijkt, was echter övereengekomen, dat de nieuw ltgegeven aandeelen. die de nummers 2401-12000 raeen. in verband met de aan hun uitgifte ver- onden kosten elk recht zouden geven op 3 4 van in eventueel dividend over 1938 39 op ieder van aandeelen, genummerd 1 tot en met 2400, uit keeren. Sedert zijn dan ook de beide groepen eer aandeelen elk afzonderlijk ter beurze ge citeerd. Wij stellen daarom voor om over het boekjaar 138 39 het dividend over de aandeelen, genum- lerd 1 tot en met 2400, te bepalen op 8 pCt. en rer de aandeelen, genummerd 240112000, op 'pCt. Voortaan zal er dan geen verschil meer bestaan i de aandeelen onzer vennootschap en zullen eze alle in dezelfde noteering ter beurze worden Pgenomen. IJselmeer levensgevaarlijk Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op het IJselmeer een ernstig ijsongeluk gebeurd, dat twee jonge levens heeft geëischt. Drie jongelieden, t.w. Jan Schilstra en Sybren Koen, resp. negentien en achttian jaar, beiden af komstig uit Hemelum en de zeventienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwerum getrokken om daar toeschouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij de baan ge komen, kwamen zij tot andere gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun nood lottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wis ten derhalve niet, dat zij, het IJselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul StavorenHarlingen zou den zijn. Wel is waar is deze dichtgevoren, maar het ijs is er in het geheel niet betrouwbaar. Het drietal was naar schatting 600 meter uit de kust en nog maar als stippen te zien, toen zij op eens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begrepen, dat een ongeluk was geschied en snel den toe. De 16-jarige Douwe Zeldenrust en Jisk Bijmin slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij verdronken jammerlijk. Later kwam men van den wal per ijsvlet te hulp. De lijken der beide slachtoffers konden toen worden geborgen. Jan de Jager bracht men binnen in de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal wor den verpleegd. Hij had water binnengekregen en was door de koude bevangen. Zijn toestand is ech ter niet verontrustend. In een wak geraakt en verdronken. Zondagmiddag is de dertigjarige schaatsenrijder J. W. van Geen uit Alphen aan den Rijn op het Braas- semermeer in een wak gereden en verdronken. De heer van Geen bevond zich alleen op het een zame gedeelte van den plas, dat door de ijsclubs was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders de heer v.Green in 't wak rij den. Zij waarschuwden de gemeentepolitie van Rijn- saterwoude, die aan het dreggen ging en na twee uur het lijk ophaalde. Het ijs op het IJselmeer was Zaterdagmiddag reeds zeer gevaarlijk en van alle kanten werden schaat senrijders gewaarschuwd zich niet op de groote vlakte te.wagen. Nu men de laatste dagen de ijs vlakte beter had kunnen verkennen, bleken er vele groote wakken te zijn. Daarbij kwam nog, dat de Oranjesluizen waren opengezet om het drijfijs van het Noordzeekanaal te spuien. Dientengevolge ontstond een sterke stroom, waardoor groote scheuren in het ijs kwamen en wakken ontstonden. Alleen nabij Durgerdam zijn Zaterdagmiddag al vijf personen door het ijs gezakt, die gelukkig alle konden worden gered. Het is een ieder dan ook sterk af te raden zich op het IJselmeer te begeven, ook wanneer het in de komende dagen mocht vriezen. De nu ontstane waken en scheuren zullen dan met een dun laagje ijs worden bedekt en moei lijk te herkennen zijn. Het gevaar zal daardoor juist nog grooter worden. Volendammer bruiloft afgelast. Het kleurige feest op het ijs, de Volendammer bruiloft, die aangekondigd was, is afgelast. Dat was een tegenvaller, maar eigenlijk rekende' men er maar half op Bij dooi was er toch eigenlijk de goede stemming niet meer voor. De Volendammers hebben hun kostbare kleeren niet aan het slechte weer willen dagen en wij kun nen hen geen ongelijk geven. Onverantwoordelijk gedrag. Twee schaatsenrijders zijn Zondagmorgen uit Schellingwoude over het IJsselmeer naar Lemmer vertrokken. Waarschuwingen hielpen niet en hoewel men deze menschen voorhield, dat hun plan gelijk stond met een poging tot zelfmoord, bonden zij onder. Zij waren Zaterdagmiddag op de schaats uit Friesland in de Hoofdstad aange komen en wilden ook de terugreis over het ijs maken. Met een kompas zouden zij den weg wel vinden en door de dikken mist en het gevaar lijke ijsveld een weg zoeken. Zij hadden tasschen mondvoorraad op den rug. REORGANISATIE BIJ „PICUS" TE EINDHOVEN. In verband met een onlangs omtrent de N.V. Houtindustrie „Picus" te Eindhoven in de pers ver schenen bericht aangaande een reorganisatie we gens den oorlogstoestand vernemen wij, dat de noo- dïge maatregelen thans vrijwel hun beslag gekre gen hebben. Alle fabrieksafdeelingen werken thans weder, zij het ook sommige op wat kleineren voet. Alle orders worden normaal uitgevoerd. UIT DB HOFSTAD overvalt ons een lawine van berichten, dat aldaar door de dames uit hygiënisch oogpunt reeds lang óf JOZO óf NEZO voor alle spijzen wordt gebruikt. „Sneeuwblank zout", is algemeen het oordeel. (Adv. Ingez. Med.) Droeg groot aantal gestolen sieraden bij zich. Om half negen Zondagavond surveilleerden rechercheurs van de Centrale Recherche in de Oranje-Nassaulaan te Amsterdam. Hun aan dacht werd getrokken door een man. die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had. zich op verdachte wijze bij een der huizen ophield. De rechercheurs lieten hem rustig begaan, daarbij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ont snappen. De man verschafte zich toegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich en bleef ge- ruimen tijd binnen. Toen hij naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de rechercheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag geslagen, want men vond op hem een groot aantal gouden sieraden en zilver, tot een waarde van naar schatting 30.000 of 40.000 gulden. De ongeveer 49-jarige man werd aangehou den en naar het hoofdbureau van politie ver voerd. Het onderzoek is nog in vollen gang. K. L. M.-vliegtuig „Mees" bracht zieke van Ameland naar Groningen. Zaterdagmiddag om half drie vertrok het K.L.M.- vliegtuig „Mees", bestuurd door gezagvoerder Bax van Ameland naar het vliegveld Eelde bij Gro ningen met negen passagiers aan boord. Acht van hen waren gezonde menschen, die gaarne het eiland wilden verlaten en door de vorst ge dwongen waren van het vliegtuig gebruik te ma ken. De negende passagiere, mej. B. de Boer, reis de per brancard. Dokter Poortenaar, de arts van Ameland, had n.l. een blindedarmontsteking bij haar geconstateerd en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Op het vliegveld Eel de stond een ziekenauto gereed om de patiente over te nemen. De reis verliep vlot. Het vliegtuig was via Schiermonnikoog naar Ameland vertrokken met zeven passagiers aan boord. Vier hadden Schiermonnikoog als bestem ming, De overigen hebben op Ameland het vlie- tuig verlaten. Groote overstrooming in de „Harmonie" te Groningen. Door het springen van een afsluiter der waterleiding. Zondagmiddag is in een cabine boven de groote concertzaal van de „Harmonie" te Groningen een binnenafsluiter van de brandleiding gesprongen. De afsluiter was rechtstreeks gekoppeld aan de waterleiding, zoodat een aanvankelijk niet te stui ten stroom water het gebouw binnenliep. De afsluiter was bevroren geweest, doch door het stijgen van de temperatuur thans ontdooid en gesprongen. Het water stroomde uit de cabine naar de achterzijde van de concertzaal en van daar naar de vestibule en de keuken. Alles kwam blank te staan. Het water vond tenslotte een uit weg naar den kelder van de centrale verwarming. Het steeg tot de vuurhaarden der verwarmings installatie. Spoedig was de brandweer gearriveerd, die de waterleidingafsluiters buiten het gebouw afsloot, waardoor de toevoer van water tot staan kwam. Met behulp van electrische nortonpompen, welke in de verwarmingskelder stonden opgesteld, kon het water worden weggepompt. Het gebouw had vrij ernstige waterschade op- geloopen. Het concert van het orkest van de Gro- ningsche Orkest Vereeniging, onder leiding van Kor Kuiler, dat om acht uur aanving, kon echter normaal doorgang vinden. Hu iuxa Sxienz HET BESTE GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Duitsche mededeeling onomstootelijk onjuist gebleken In het Duitsche legerbericht van Zondag ochtend wordt o.m. meegedeeld, dat een Ne derlandsch vliegtuig Zaterdag in de middag uren bij Nordhorn over de Duitsche rijksgrens is gevlogen en Duitsch souverein gebied heeft geschonden. Van Nederlandsche zijde wordt hiervan het volgende dementi gegeven: Naar aanleiding van de mededeeling in het Duitsche legerbericht van Zondagmorgen, als zou een Nederlandsch militair vliegtuig op 13 Januari j.l. Duitsch grondgebied bij Nordhorn hebben overvlogen, meldt de regeeringspers- dienst dat bij een terzake onverwijld inge steld onderzoek onomstootelijk de onjuist heid van deze mededeeling is gebleken. De moeilijkheden in het Bloemhollenbedrijf. Bemiddelingscommissie tusschen debiteuren en crediteuren zal worden ingesteld. Het bloembollenbedrijf ondervindt thans zeer vele moeilijkheden. De financieele terugslag kon natuurlijk niet uitblijven. Vele bedrijven zien zich dan ook met den ondergang bedreigd. Faillissementsaanvragen komen vooral bij de kleinere bedrijven herhaaldelijk voor. Nu is het in de bloembollenstreek gebruikelijk, dat 1 Mei de algemeene verrekeningen plaats vinden. Ten einde deze zooveel mogelijk te vergemakkelijken en onjuiste toestanden te voorkomen heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuui in samenwerking met den Bond van Bloem bollenhandelaren en het Hollandsch Kweekers genootschap bsloten een commissie in het leven te roepen, die bemiddelend tusschen debi teuren 'en crediteuren zal optreden en een on derzoek zal instellen naar de financieele draagkracht van de debiteuren. Op die wijze hoopt men b.v. onjuist accoordsaanvragen bij voorbaat uit te schakelen. C. W. H. Baard zeventig jaar. Ter gelegeheid van den zeventigsten geboorte dag van den heer C. W. H. Baard, oud-directeur van het Stedelijk Museum in de hoofdstad is Zaterdagmiddag in het museum een door vrien den en bewonderaars van den jarige een druk bezochte receptie gehouden. Gelukwenschen werden o.a. aangeboden door den burgemeester en mevrouw de Vlugt, door den wethouder voor de kunstzaken, dr. E. Boekman, door prof. Huib Luns, namens Arti, door Bart Peizel, namens St.-Lucas", C. J. Maks namens „De Ónafhan- kelijken", Piet van Wijngaerdt namens den „Hollandschen Kunstenaarskring", H. F. Boot namens „Kunst Zij Ons Doel" (Haarlem), prof. J G. van Regteren Altena namens K.O.G., Jan de Boer namens .de maatschappij „Rem brandt", W. R. Dreesmann namens „De Amstel- kring". met springmiddelen. Twee soldaten gedood. Bij een oefening met springmiddelen in het oos ten der provincie Groningen is Zaterdag een ern stig ongeluk gebeurd waarbij twee soldaten zijn ge dood terwijl een onderofficier en drie soldaten wer den gewon'd. Prinselijk Paar reed een deel van den Drie Merentocht. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zondagmiddag een gedeelte van de route van den drie-merentocht op de schaats gereden. Het Prinselijk Paar arriveerde per auto bij de controle in Oude-Wetering. De Prinses was gekleed in een bruin-rood mantelpak, de Prins was in uniform. De vorstelijke personen bonden op den steiger van de Jachthaven „De Brasem" htm schaatsen onder en vertrokken in de rich ting van de Kaag, langs de route, welke de Ijs bond „Hollands Noorderkwartier" had aange geven. door MELIS STOKE Ik stond met kuitkramp langs de baan terzijde en keek het zwierig spel der schaatsers aan. Ik zag de paren over 't ijsveld gaan. en als op vleugelen naar de verte glijden, en 'k voelde mij vereenzaamd en ontdaan.... Ze schenen aan de zwaartekracht ontheven en vreugde straalde van hun aangezicht Wat icas dat in mijn kuitenKramp of jicht? Het somber teeken van een vorderend leven? Of het signaal van een te groot gewicht? Ik had mijn schaatsen juichend aangebonden, ook ik wou zioierend naar die verten gaan. En 'k had aanvankelijk, op de gladde baan mijn slag uit oude dagen iceergevonden Maar toen is die gemeene kramp ontstaan.' Ik heb mijn tanden op elkaar gebeten en driemaal met de anderen rond-geraced. Ik wilde in het algemeene feest. den last der jaren absoluut vergeten Daar sta ik nuEn 't is vergeefsch geweest Toen heeft de krampin immer feller steken het mij tenslotte vreeselijk aangedaan Ik ben een beetje aan den kant gaan staan en heb de zaak zocfn beetje aangekeken, en niemand zag mij mijne smarten aan. Daar ging de jeugd, een vreugdblos op de kaken. De jongens voerden meisjes aan de hand.... En ik verlangde naar het restaurant. Waar ik mijn schaatsen los zou kunnen maken, en waar, ten troost, de warme kachel brandt Mijn hart is jongmaar krampig zijn mijn kuiten die 't op de ijsbaan blijkbaar niet meer doen.... Dat is de boodschap van dit toreed seizoen. Ik moet mijn smart in deze rijmen uiten, en knoop beduusd de schaatsen van mijn schoen. Dit noemen ze den winter van het leven. Mijn oude kuiten klagen ach en wee En 'k heb mij. ter vertroosting, in 't café, een bordje erwtensoep met kluif doen geven.... Zoo vierde ik tenslotte dan nog even het zonnig feest van zon en winter mee f- «f-r-y - Actie van ijspatrouilles bij het hernemen van verloren gegane punten tijdens de oefeningen van het Nederlandsche veldleger op bevroren terrein Schade van millioenen guldens. SOERABAJA, 15 Jan. (Aneta-ANP) Van nacht om half twaalf is een groote uitslaande brand uitgebroken in het complex Goedangs van het Stroohoedenveem aan de Genua-kade in de havenwijk Tandjong-Pcrak. De brand is de grootste welke ooit te Soerabaja heeft ge woed. De schade wordt geschat op vele mil lioenen guldens. Onder de verbrande goederen zijn o.a. groote hoeveelheden katoen, tabak, hout, asphalt en koffie. Met man en macht is het blusscliingswerk aangevat door de brand weer, personeel van de Ned. Ind. Steenkolen Handel Mij. en personeel van de luchtbescher ming. De vuurpoel, die een oppervlakte had van eenige tienduizenden vierkante meter kon niet worden bestreden. Wel kon het overslaan van de vlammen naar, de goedangs van het Nanyno- veem, de Java-China-Japan-lijn, cn de opslag plaatsen van de Pure Cane Molassc Co en de Socony worden belet. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schepen, die aan de kade achter het bran dende complex gemeerd lagen, werden naar de reede gesleept. voor het Finsche Roode Kruis. Wij vernemen dat de geldinzameling, uit gaande van de Finsch-Nederlandschc ver eeniging in samenwerking met het Neder landsche Roode Kruis ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans tot een totaal be drag van 150.000 is gestegen. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat de actie nog maar enkele weken oud is zoo ver telde de secretaris van de Finsch-Nederlandsche vereeniging, mr. J. J. R. Schmal, aan een verslag gever van het A. N. P„ dan zijn er redenen tot groote tevredenheid. lederen dag opnieuw wordt ervaren dat ook in ons land de sympathie voor het zwaar beproefde Finsche volk, dat op zoo'n moedige wijze voor zijn vrijheid vecht, groot is en treffende voorbeelden zijn hiervan te noemen. Eén daarvan is, aldus mr. SchmaJ. als volgt. De zer dagen kwam een eenvoudig bejaard man bij ons. „Iedereen zoo zei hij heeft nog wel een oude kous; erg lang zal ik het wel niet meer ma ken. Hier hebt u van mij ook een gift voor die dappere Finnen". En de bejaarde man overhan digde ons 1000.—. Weer eenige schepen vergaan. LONDEN, 14 Januari: Acht geredden van het te New-Castle thuisbehoorende schip „Granta" (2.719 ton), dat Vrijdag, na op een mijn te zijn geloopen, was gezonken, zijn Zater dag ontscheept in een haven aan de noordoost kust van Engeland. Van de 13 andere leden der bemanning zijn twee omgekomen en worden tien vermist, terwijl een gewonde in een ziekenhuis la" opgenomen. Volgens een der geredden was het schip ten- gevolg van de ontploffing doormidden gebroken en in minder dan drie minuten gezonken. Na eerst op het strand aan de Fransche kust te zijn geloopen en vervolgens op een zandbank te zijn vastgeraakt, is het Britsche stoomschip „Atlantic Scout" (4.575 ton) binnen tien minu ten gezonken. De bemanning, 34 personen, kon zich met de reddingbooten in veiligheid brengen en is in En geland aangekomen. OSLO. Het onder Panameesche vlag varende Zweedsche s.s. „May" is te Kopervik aangekomen en met vijf leden der bemanning van het Noor- sche vrachtschip „Fredville" (1750 ton) aan boord. Het. Noorsche schip is op de Noordzee op een mijn geloopen. Elf opvarenden worden ver mist. Volgens een radiobericht uit Tallinn zou een Duitsch schip gezonken zijn na op een mijn te zijn geloopen. Het was een houtschip, dat tusschen Tallinn en Baltiski voer. De bemanning is gered en opgepikt door een ander Duitsch schip. Autobusdienst over den Afsluitdijk wegens gladheid stopgezet. Naar wij vernemen, is Zondag in verband met de gladheid van de wegen de autobusdienst Alkmaar- Leeuwarden van de A.T.O. tot nader order stop gezet.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5