„Ve wgeCuksvogel" ZWEMMEN. WATERPOLO GYMNASTIEK SCHAATSENRIJDEN IJSHOCKEY WIELRIJDEN GROENTJE Influenza MAAND A G 15 JANUARI 1910 HAARDE M'S DAGBLAD Brandon in Haarlem. Kleine bakkerij door het vuur voor gebruik ongeschikt gemaakt. Zaterdag omstreeks middernacht werd brand gemeld in de school aan het Klein Heiligland te Haarlem. Het bleek dat een kachel het behang in een lokaal had doen vlam vatten. Doordat het vuur tijdig ontdekt werd kon het gebluscht worden zonder dat de brandweer behoefde in te grijpen. De brand, die Zondagmiddag omstreeks 2 uur in een kleine luxe bakkerij in de Brouwers straat in de Leidsche buurt uitbrak, heeft meer schade aangericht. In de bakkerij brak brand uit dpordat een naast de oven staande kist met fijne houtwol vlam vatte, waarschijnlijk ten gevolge van hot overspringen van vonken. De eigenaar liet zijn werkplaats even in den steek, en tijdens zijn afwezigheid ontstont de brand. Een buurman ontdekte de rookontwikkeling en alarmeerde de brandweer, die spoedi ter plaatse was, en het vuur weldra meester werd. Militairen hadden toen het vuur reeds met emmers water bestreden, en zij verleenden de brandweer ook verder nog lofwaardige assisten tie. De oven zal nog wel voor gebruik geschikt zijn, de bakkerij zelf werd zeer door het vuur aangetast, en ook waterschade werd geleden. De winkel en het woonhuis werden voor het vuur Feestavond „Haarlem-Zuid-West". De buurtvereeniging „Haarlem Zuid West" heeft Zaterdagavond in Dreefzicht een goed geslaagden feestavond gehouden. De zaal was geheel gevuld en het cabaret-ensemble Wins zorgde voor de goede stemming. Doch voordat dit gezelschap zich op het podium installeerde sprak de voorzitter, der vereeniging, de heer Hommers, een woordje ter inleiding. Hij liet daarbij het afgeloopen vereenigingsjaar de revue passeeren en wees er op, dat een buurtver eeniging als deze zelfs bij de matige contributie, die zij heft, heel wat voor haar leden kan doen. Op het terrein van het vereenigingsleven be woog zich ook het lied, dat één der leden, de heer Högerman voordroeg op de wijs van Klokke Roe land en waarin de verdiensten der vereeniging en van haar bestuurderen naar dén *isch in het licht gesteld werden. Daarna hield de conferencière van het gezel schap Wins haar introductoirtje tot het optreden van haar echtvriend, den leider van het ensem ble, die bovendien een kundig goochelaar bleek te zijn, een accordeon-virtuoos en een xylophoon- dito. De poppenkast kwam vervolgens cp de prop pen, waarna een transformatiespel (Hij - zij en het publiek) den avond besloot. Ten minste dat deel, waarbij het publiek blee'f zitten. Want daar na gingen de stoelen aan den kant en de beenen van den vloer. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 16 JANUARI 1940. Progr. I Hilversum n. Progr. H Jaarsveld en Hilversum I. Keulen 8.Engeland 8.20, Keulen 9.20, Pauze of diversen 9.50. Keulen 11.20, Ned. Brussel 12.20, Motala of diversen 2.20, Pauze 2.40, Keulen 2.45. Deutschlandsender of diversen pl.m. 3.50, Keulen 4.20, Parijs Radio 4.50, Pauze 5.05, Dan- marks Radio 5.10, Ned. Brussel pl.m. 5.35, Boe dapest 6.50. Pauze of diversen 10.20, Fransch Brussel 10.30, Deutschlandsender 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Engeland 9.20, Danmarks Radio 11.20, Engeland 12.20, Fransch Brussel 12.50, Engeland 1.20, Fransch Brussel I.30, Parijs Radio 1.50, Danmarks Radio pl.m. 2.20 Engeland 3.50, Boedapest 5.20, Engeland 6.05, Fransch Brussel 6.35, Keulen 7.20, Beromünster 7.35, Engeland 9.20, Ned. Brussel 9.35, Engeland II.20. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008 00 Eigen gramofoonplatenconcert. Werken van Mozart, Wagner, Popy. Mozart 1. Eine kleine Nachtmusik, Staatskapel van Dresden. a. Allegro b. Romanize (Andante) c. Menuett (Allegretto) d Rondo (Allegro') 2. Concert in G majeur, Yehudi Menuhin. Wagner: 3. Dich teure Halle „Tannhauser",Kirsten Flagstad. 4. Trauermarsch „Götterdamimerung", Phil Ork. van Berlijn. 5. Else's Traum „Lohengrin", Kirsten Flagstad. 6. Szene der Blumenmadchen „Parsifal", Staatsoperaorkest Berlijn. Popy: 7. Suite Oriëntale, Staatskapel Berlijn, a. Die Bajaderen. to. Am.Ufer des Ganges. c. Die Tanzerinnen. d. Patrouille. 8.0012.00 Diversen. UITKEERING VAN EEN HALVE MAAND SALARIS. Door de firma Vroom en Dreesmann. De firma Vroom en Dreesmann heeft beslo ten, aan haar personeel in het geheele land, als. blijk van waardeering en tevens met het oog op de tijds omstandigheden, een gratificatie te ver- leenen van een halve maand salaris. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER WESTERVELD. De wethouder voor het onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Westerveld is verhinderd Woensdag a.s. zijn gewone spreekuur te hou den, maar zal dit nu doen Vrijdag a.s. van half één tot half twee. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer G. J. West. conducteur bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, bij genoemde Maatschappij in functie trad. De jubilaris bracht den dag thuis door en ontving bij deze gelegenheid bezoek van den Chef van den Vervoerdienst der N.Z.H.T.M., ir. B. Nugteren en van den heer P. Gieske, eerste chef van den Uitvoerenden Dienst. De heer Nugteren overhandigde den heer G. J. West namens de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Verder kwam ook een deputatie van het ju bileum fonds den heer West gelukwenschen en een geschenk en een oorkonde aanbieden. TOONEELVOORSTELLTNG VOOR DE MILITAIREN. Dinsdagavond 16 Januari wordt in den Stads schouwburg Haarlem, de tweede uitvoering van het Leidsche Studententooneel voor de mili tairen gegeven. Opgevoerd wordt: „Het avon- tuur van Ambrose Applejohn". Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden te Haarlem. Het bestuur treedt af. Naar het bestuur van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem ons mede deelt, hebben de moeilijkheden, die in de Ver eeniging den laatsten tijd aan den dag zijn ge treden. het Bestuur doen besluiten, in zijn ge heel af tetreden. De leden der Vereeniging zijn thans opge roepen tot een algemeene vergadering, die Woensdag 31 Januari a.s. zal worden gehouden en waar een nieuw bestuur zal worden gekozen. VERBOND VAN HAARLEMS CHE SPEELTUIN- VEREENIGINGEN. Op initiatief van het Verbond van Haarlem- sche Speeltuin-Vereenigingen wordt Woensdag 17 Januari a.s. in gebouw St. Bavo in de Smede- straat te Haarlem een propaganda-avond ge houden, waar mevr. W. BlombergZeeman zal spreken over het onderwerp: „Omgaan met kin deren". REMONSTR. GER. GEMEENTE. Voor de in de Remonstr. Geref. Gemeente te Haarlem bestaande vacature is opnieuw een tweetal predikanten gesteld, waaruit de ge meenteleden Zaterdag 27 Januari a.s. hun keuze zullen hebben te doen. Het tweetal bestaat uit dr. W. R. M. Noordhc.ff en ds. H. J. Mispelblom Beyer, resp. rem. predikant te Arnhem en te Leiden. Jeugdige dieven gesnapt. Heele reeks inbraken in Den Haag opgehelderd. Vorige week is de centrale opsporingsdienst van de Haagsche recherche, welk instituut thans ongeveer een half jaar bestaat en sinds 1 Januari 1940 onder leiding is gesteld van den nieuw be noemden commissiaris H. Ph. Clasie, er in ge slaagd een heele serie inbraken, welke in den loop van het vorige jaar zijn gepleegd, tot klaar heid te brengen. Voor de tweede maal in be trekkelijk korten tijd is een serie tot nu toe onopgehelderde diefstallen met braak tot oplos sing gebracht en ook in dit geval blijken de daders nog jongens te zijn, wier leven reeds ls verwoest, voordat het eigenlijk begonnen is. Wer den enkele weken geleden drie nog jeugdige loopjongens in arrest gesteld, die bekenden een heele serie, doch overigens onbelangrijke inbra ken op hun geweten te hebben, ook thans moet met ontsteltenis worden vastgesteld, dat de leef tijden der gearresteerde jongelui reso. 16 en 18 jaar zijn. Een gelukkig toeval stelde twee recher cheurs de vorige week Zaterdagavond in de ge legenheid deze twee loopknechten in arrest te stellen. Beide politiemannen surveilleerden dien avond in de Badhuisstraat, toen hun aandacht op de twee knapen werd gevestigd, omdat de jongens zich schuldig maakten aan „belletje- trekken". Aangezien de rechercheurs van oordeel waren, dat de jongelui voor dit spelletje toch eigenlijk wel een beetje te oud waren en zij het gewenscht oordeelden hun dit eens goed duide lijk te maken, namen zij de jongens mee naar het politiebureau in de Duinstraat. Tot hun niet geringe verbazing vonden de politiemannen in de zakken van den 16-jarigen jongen een bedrag vair 250 Belgische francs in papiergeld en een groot aantal zilveren rijks marken. Deze verrassende vondst vormde de sleutel voor het oplossen van een inbraak, welke op 2 Januari j.l. is gepleegd in een corsetten- fabriek in de Acaciastraat. Een langdurige „exercitie" met den jongsten verdachte bracht ontstellende feiten aan het licht. Achtereenvolgens bekende deze 16-jarige negen inbraken, waarbij hij door verschillende kameraden werd geholpen. In de woning van den jeugdigen misdadiger, waar de recherche uiteraard een nauwkeurige huiszoeking heeft gedaan, vond men achter het plaatje, waarmede de lamp in de huiskamer aan het plafond is bevestigd, den gestolen ring met diamant en een stukje gesmolten goud, dat af komstig bleek te zijn van de gestolen armband. De jongen had dit goed gesmolten in het boven ste stuk van een fietsbel, met behulp van een benzinevlam. Uit .de wijze, waarop de jongens bij hun diverse inbraken te werk zijn gegaan, blijkt dat zij ware geveltoeristen zijn. Het Savoyhotel bijvoorbeeld werd bezocht via een dakraam waarvoor toch een klimpartij langs den buiten gevel tot een hoogte van circa 12 meter noodig is. Zooals reeds opgemerkt, vonden de jongens in dit gebouw niets van hun gading. Als vandalen hebben zij toen alles vernield, wat er maar ver nield kon worden. Zij vonden o.m. een trommel met hoteletiketten, die zij in brand staken. De brandende etiketten gooiden zij uit den trommel, waardoor zooals later bleek het kapok uit een matras vlam vatte. Het mag een groot won der heeten, dat het vuur zich toen niet verder verspreidde en dat in dit gebouw geen groote brond ontstond met alle rempzalige gevolgen, die daar nu eenmaal aan zijn verbonden. Alie Stijl verbetert Ned. record 100 M. schoolslag. Zondagavond heeft de Zwemvereeniging Het IJ te Amsterdam nationale zwemwedstrijden georgani seerd. De fraaiste prestatie werd door Alie Stijl ver richt. Zij slaagde er in, het Nederlandsch record op de 100 M. schoolslag, dat met een tijd van 1 min. 22.6 sec. op naam stond van Jo Waalberg (ADZ), geves tigd op 3 October 1937 te Gent, met een heele se conde te verbeteren en te brengen op 1 min. 21.6 sec. De poging van Metman om het Nederlandsch re cord op de 200 M. rugslag, dat met een tijd van 2 min. 35 sec. op naam staat van J. C. Seheffer (DJK) te verbeteren, mislukte. Metman noteerde 2 min. 36.8 sec.; hij bleef dus bijna 2 sec. boven den tijd van Seheffer. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 M. schoolslag dames: 1. Alie Stijl (Meeuwen) 1 min. 21.6 sec. (Nieuw Nederlandsch record), 2. Jo- pie Waalberg (ADZ) 1 min. 23.8 sec., 3. Cobie Kos ter (VZV), 1 min. 28,2 sec, 100 M. borstcrawl heeren: 1. Pley (HZ en PC) 1 min. 3.4 sec., 2. Van Schouwen (DJK) 1 min. 3.6 sec., 3. Geerling (Het IJ) 1 min. 4.2 sec. 100 M. rugslag dames: 1. Irene van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 17,8 sec.; 2. H. Willems (Meeu wen) 1 min. 21.8 sec., 3. C. Cats (ODZ) 1 min. 24.6 seconde. 200 M. rugslag heeren: 1. Metman (Het IJ) 2 min. 36.8 sec., 2. Van Schouwen (DJK) 2 min. 44.4 sec., 3. Van Daalen (Het IJ) 2 min. 51.8 sec. 100 M. borstcrawl dames: 1. Beppie van Schaik (Meeuwen) 1 min, 8.4 sec., 2. Rie van Veen (RDZ) 1 min. 8,5 sec., 3. Alie Stijl (Meeuwen) 1 m. 9.5 sec. 1 min. 9.5 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. Seton (Zian) 1 min. 18.2 sec., 2. Gerkens (Nereus) 1 min. 21.8 sec., 3. Lewis (AZ '70) 1 min. 24 sec. D. W. R.—Star (4-0) Onmiddellijk na het begin zijn de Waterratten in den aanval. Als Kollerie een strafworp krijgt te nemen, geeft hij aan de Waterratten de leiding (10). Steeds komen de Haarlemmers terug; Van Koningsbrugge plaatst goed naar Kollerie, die den voorsprong vergroot (20). Star onderneamt wel snelle aanvallen, doch de achterhoede der Water ratten blijft meester van het terrein. Na goed drie- hoekspel tusschen Van Koningsbrugge, Van Vier- sen en Kollerie scoort laatstgenoemde (30). Na de rust zijn de Haarlemmers het meest in den aanval. Een Star-speler moet het water uit; Seu- bring veroorzaakt een strafworp. Dorresteyn schiet naast. Even later moeten ook Van Viersen en een Star-speler het water verlaten; met vijf tegen vijf wordt verder gespeld. Dan plaatst De Vries den bal goed naar Kollerie, die geen fout maakt (4—0). JAARVERGADERING KENNEMER TURNKRING. Zaterdagavond hield de Kennemer Turnkring onder leiding van den heer J. Hop een druk bezoch te jaarvergadering in café Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. De voorzitter hield een openingsrede. „Voor de tweede maal", zeide de heer Hop „gedurende het bestaan van den lering heeft deze te lijden van oorlogs-omstandigheden. Vooral nu is bevordering van dë volkskracht noodzakelijk; het K. N. G. V. kan daartoe niet weinig bijdragen. Door den Ken- nemer Turnkring is in 1939 veel goed werk geleverd, hetgeen mogelijk was door den gunstigen toestand van de kringkas. Toch brengt o.a. blijkens het resultaat in Zandvoort een eigen kring-uitvoe ring te veel propagandistisch en financieel risico met zich, maar dit wordt ruimschoots vergoed door de Lighaluitvoering en de Haarlemschen Sport week. Na een dankwoord aan de Technische Commissie memoreerde de voorzitter den terugkeer van Gra- tia-Plato tot het K. N. G. V. en het jubileum van O. S. S. Zónder wijzigingen worden de jaarverslagen van de secretarissen en van den penningmeester goed gekeurd, alsmede het technisch programma 1940, dat ongeveer 50 avonden of middagen zal beslaan. In het bestuur werden herkozen de heeren F. J. Rikkerink (penningmeester), J. Polderman en C. Versteeg (commissarissen), en in de Technische Commissie de heeren J. J. v. Doorn en J. M. Ber- revoets De voorloopige T. C. benoeming van den heer C. Th. Smal werd door de vergadering be krachtigd. De kas-commissie zal dezelfde zijn als die van 't afgeloopen jaar en zij bestaat dus uit mej, Corne- lisse (Bato) en de heeren Hoogenes (O. S. S.) en Eijsker (Concordia). ontspanningsavond voor militairen op 14 Februari. Een voorstel van den Zaanschen Turnkring tot het houden van een driekringenwedstrijd (heeren) met den Amsterdamschen Turnbond als derde kring kon niet worden aanvaard. De secretaris, de heer F. G. J. van den Berg, had een rapport samengesteld over de vereenigings- administratie van bondsleden. Dit rapport zal aan het Bondsbestuur worden medegedeeld. Als afgevaardigde naar de Bondsvergadering koos men den heer F, G. J. van den Berg. Besloten werd te voldoen aan een verzoek van O en O., mede te werken met K. T. K. korpsen aan een Tochten op de schaats naar Monnikendam en Marken Andermaal hebben duizenden ijsliefhebbers Zon dag een schaatstocht naar Monnikendam en Marken gemaakt. Het aantal bezoekers was zeker niet minder dan vorige week en zij troffen het beter, want het ijs was zoowel op de trajecten door Waterland als op de Gouwzee van uitstekende kwaliteit. Een dikke mist hing over de Gouwzee In den middag werd dan ook niet meer op de officieei uitgezette banen gereden. Zij waren niet terug te vinden. De politie h'ad in verband met de weersomstan digheden de automobilisten verboden, met hun wagen op het ijs te rijden. De windstilte maakte het voor de ijsschuiten on mogelijk, te zeilen. De bellen der arresleden klon ken wel, maar dat was dan ook het eenige vroolijke geluid, want andere feestklanken ontbraken. De meeste schaatsenrijders had Volendam als doel gekozen. Velen hadden dezen tocht gemaakt om de aange kondigde Volendammer bruiloft mede te maken, doch deze bleek geen doorgang te vinden. Men trok daarop naar Monnikendam, waar groote drukte heerschte. De tram bracht de schaatsenliefhebbers weini gen keerden op hun ijzers terug naar de hoofd stad. Wedstrijden aan de Kleverlaan te Haarlem. Op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan te Haarlem werden Zaterdagmiddag de ijshockey wedstrijden voor Mid delbare Scholen om den Anton Beynesbeker ge houden. Na zeer sportieven en dikwijls spannenden strijd kwam het Kennemer Lyceum opnieuw in het bezit van den beker. In den eindstrijd sloeg deze school de ploeg van de 1ste H. B. S. B met 152. De heer Kaars Sijpestein overhandigde na afloop den beker met eenige vriendelijke woorden aan den aanvoerder van de winnende ploeg. De gedetailleerde uitslagen luiden: Voorronden: 2de H. B. S. B—H. B. S. A 3—0 Kenn. LyceumGymnasium 81 lste halve beslissing: le H. B. S. B.—2de H. B. S. B 2—1 2de halve beslissing; Kenn. Lyc.—M. T. S. 3—2 Beslissing: Kenn. Lyc.—le H. B. S. B S—2 H. S. Y. „De Kampioen". Zondag had er een jaarvergadering plaats in Amsterdam van de „Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland". Dit was de 17e jaarvergadering. Ook de H. S. V. „Dg Kampioen", die reeds van af de oprichting af lid is van deze federatie, was verte genwoordigd. Zij mocht het genoegen smaken, dat haar voorzitter, de heer J. ten Hove tot voorzitter werd gekozen, wel een bewijs hoe goed de H. S. V. „De Kampioen" staat aangeschreven bij de Noord- Hollandsche wielerclubs. Het nieuwe bestuur is als volgt: J. ten Hove, le voorzitter (H. S. V. „De Kampioen, Haarlem); J. Redeker, le secretaris (Neutraal); J .van Kempen le penningmeester (A. S. C. „de Germaan", Am sterdam); Tossijn, 2e voorzitter („Le Champion", Amsterdam)N. Bellangee, 2e seer. (A; S. C. „Ulys ses", Amsterdam).Steenbergen, commissaris (Al S. C. „Qlympia, Amsterdam); v. d. Plas,, commissaris (A. S. C. „Germania", Amsterdam): Postma, com missaris (Veteranencl. Amsterdam, Amsterdam), (UN/Ï IN ItTÏIREt HET TOONEEL. De opvoering van Phaedra. Ook hier heeft de opvoering van Phaedra een grooten indruk gemaakt. Onze Stadsschouwburg was Zaterdagavond goed bezet, al hadden wij de zaal bij een zoo belangrijke voorstelling nog voller gewenscht. Ons publiek is helaas niet, zooals in Frankrijk en Duitschland, in het klassieke too neel opgevoed, ja, wij zijn het zelfs op een en kele uitzondering na, zooals de opvoeringen van Medea en Elektra vrijwel ontwend.Bij een voorstelling van een werk als Phaedra, voelen wij wel heel sterk, wat wij in ons land te kort komen. Want door zoo'n tragedie gaat de adem van het genie. Het is tooneel in groot formaat, waarbij het moderne tooneel althans veel er van klein burgerlijk aandoet. Niet, omdat de hoofdpersonen koningen en koninginnen zijn, maar omdat zij ook in hun heviger passies helden en heldinnen zijn, die om de taal van den dichter vragen en het breede gebaar. Bij een opvoering van een tragedie als Phaedra stijgen wij ook als toeschouwers on- mmwmrmMm „Weet je wat, inenschen", zei hij ten slotte, terwijl hij z'n kromme pijp stopte, „jullie moesten maar eens met me mee gaan naar m'n vrouw. De koffie zal wel bruin zjjn en jullie zullen daar wel trek in hebben. Laat die fiets hier maar zoo lang staan." Meteen liep hij vooruit, ge volgd door het echtpaar. Na een kwartier wandelen kwamen ze aan de woning van den boschwachter, waar de kippen achter den haan samen dromden, toen de boer z'n vrouw riep. Nieuwsgierig kwam zijn dikke eg" aan- loopen. „Wel, wel, wel, ga toch zitten", zei ze, en floep, meteen verdween ze weer naar binnen. Vlug zette de boerin het servies op tafel en zy begon groote koppen zwarte koffie in te schenken. De boer stopte een versche pijp en mevrouw en mijnheer Dinges kwamen wat by. „U blijft zeker mee- eten?" vroeg de boerin hartelijk. „Over enkele minuten ben ik klaar en er is meer dan genoeg!" VdlENDlM Ü1UOCH7.' plftATS EEN willekeurig boven ons zelf uit. Ook nu trof het mij in het spel van Ch Kohier, dat zij de titelrol zoo diep-mens speelt. Zij gaf ons vooral in Phaedra den st het leed om haar hevige en zondige passie vrouw, die door die passie waarlijk verteerd Beklemmend was reeds dadelijk haar be nis aan Oenone, aangrijpend het groote ti waarin zij haar liefde aan Hippolytus verkli prachtig, bijvoorbeeld het spel met Hipp kleed, dat zij als in koestering tegen zich aai zonder dat hij het ziet monumentaal was haar alleenspraak in IV, wanneer de jaloezi verteert, ontroerend, wanneer zij er door ken is. Een tragedienne van allure toont Ch Kohier zich ook in haar plastiek en haar ren, die het spel onderlijnen en steeds van schoonheid zijn. Met haar Phaedra die op he hooge plan als haar vroegere rollen Elekt Medea staat, heeft Charlotte Kohier wederoi wezen, welk een voorname en vooraansl plaats zij onder onze actrices inneemt. Johan Schmitz die bij Het Nederlandsch neel mooi werk krijgt te doen, was Zaterda: polytus. Hij speelde hem jonger en vurige i Frits van Dijk, die echter van grooter nc was. Het groote tooneel tusschen Hippolyti Theseus in IV werd een van de hoogtepunt de opvoering, dank zij het dynamische en dramatische spel van Johan Schmitz en Lou Gasteren, welke laatste acteur de rol van H in breeden en klassieken stijl waarlijk koni speelde. Corry Korevaar miste als Aricia de lichte en de jeugdige aanvalligheid van Ank va Moer in deze rol. Haar stem hoewel welli is voor deze jonge rol ook te sonoor. P; heeft het verhaal van den dood van Hippoly dat doet denken aan het verhaal van de v rennen van den opvoeder in Elektra bei gedaan. Aan het slot heeft de zaal staande den acte actrices en speciaal Charlotte Kohier - minuten lange ovatie gebracht. Een avom groot tooneel, dien wij ons met dankbaarhei len blijven herinneren. J. B. SCHUD Veelal het gevolg van verwaarloosde .Jko Maak een eind aan gevatte kou door keel, bot i en rug in te wrijven met deze krachtige za Verwijdert congestie, vergemakkelij de ademhaling en helpt spoedig. (Adv. Ingez. MUI Haarlemsche Orkest Vereenigi ZONDAGNAMIDDAGCONCE In tegenstelling met andere Zondagnamió concerten had dat van 14 Jan. geen solist, i de medewerking van een vocaal dubbelkwa het Gemengd Dubbelkwartet „J. S. Bach". Het gangbare begrip van het woord „medf i king" zou tot onjuiste gevolgtrekkingen kir leiden, n.l. wanneer men daaronder verstaan i samenwerking met het orkest. Deze nu had plaats. Plet was een afwisselend optreden het orkest en van het vocale ensemble, dus ei lijk twee concerten in één. Daardoor ontstont gebrek aan homogeniteit, een tweeslachtig als we bij orkestconcerten niet meer gewend Een dertig, veertig jaar geleden was het nog gewoon, dat b.v. op een abonnementsconcei het Concertgebouw liederen met pianobegelei1 tusschen de orkestwerken werden uitgevoerd programma's uit de eerste jaren van het bes der Haarl. Bachvereeniging laten nog veel bc mengelingen zien. De behoefte daaraan beu niet meer; zij is verdwenen door den culturt arbeid, die de orkesten jaren lang verricht: ben, en dat bleek wel uit de grootte der bel: stelling voor dit Zondagnamiddagconcert, die neden de gemiddelde bleef. Het orkest opende'onder Marinus Adam's ding het concert met Mozart's Symphonie i! (no. 39)waarvan de vertolking over 't geheel i nomen zeker niet minder slaagde dan die op laatste ledenconcert, al kon een der groote hoi blaasinstrumenten het toch door Adam zeer tig genomen tempo der finale niet in alle figi1 bij beenen. Na deze Symphonie kwamen twee Respo: riën van Ingegneri (niet van Palestrina, zo in 't programma stond en zooals men langen meende, totdat F. H. Haberl omstreeks 1900 onjuiste daarvan aantoonde en Ingegneri (15 92) als componist der 24 voor de Lijdensweek schreven Responsoriën aanwees)Het gem. c belkwartet „J. S. Bach" is, zooals we reeds mi malen konden opmerken, uit mooi stemfl materiaal samengesteld en zingt onder de leii van den directeur P. M. Germes zeer beschs zoodat de ontwikkelde klank veelszins voldoe! schonk. Of de voordracht geheel in den voort kerkelijke gezangen gebruikelijken stijl was,! betwijfeld worden; daarvoor benaderden de: selingen der dynamiek te zeer den „liedertafi stijl. „Pater noster" van Verdi bleek te grt moeilijkheden te bevatten om in de vertoli overal harmonische klaarheid te brengen. De concoursstijl kreeg de overhand in wat J Bach" na de pauze zong en viel daarmee gel uit het kader van een H.O.V.-concert. Van dei toen gezongen werkjes heeft „Harpzangh" Loots verreweg de beste .muzikale kwalitei! maar tot hun recht kwamen die niet ten vt wegens de moeilijkheden van vele intonaties. Ons orkest besloot den middag met Frant „Le Chasseur maudit". waarvan we de uitvoei nog pas besproken hebben en met de „Mart hongroise" uit Berlioz' „La damnation de Faü Beide werken hadden veel succes. K. DE J0)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6