Felle luchtaanvallen op Finsche steden. NIEUWS IN 'T KORT. Japansch kabinet afgetreden Admiraal Yonay opvolger van Abe iïSSNDS'G ÏS JA'NUA'RI Ï94Ö HAARL'EM'S DSGBEST5 Helsinki driemaal gebombardeerd. Voor het eerst in het nieuwe jaar hebben de Russen gedurende het afgeloopen weekeinde Helsinki weer gebombardeerd. Tot driemaal toe hebben Sovjet-vliegtuigen de Finsche hoofdstad in twee dagen tijds aangevallen. Zondagmiddag hadden de aanvallers het spe- I ciaal op de arbeiderswijken van Helsinki ge munt. Te Helsinki gelooft men, dat de Russische vliegers er ongeveer 500 hebben uitgeworpen, j Voor zoover bekend werden Zaterdag dertien dooden geteld en werden 61 menschen gewond. I Zondagmorgen werd om 9.45 uur luchtalarm ge- jeven. De alarmtoestand duurde tot 10.55 uur. Een lantal Sovjet-Russische toestellen vloog op ge- iage hoogte boven de stad, doch werd weldra door iet luchtdoelgeschut bestookt. De actie van de lommenwerpers bleef daarom hoofdzakelijk be- lerkt tot de omgeving van de stad, waar zich vele e'oouwen van de buitenlandsche legaties bevin- ^ondagmiddag om 3 uur begonnen opnieuw de larmsirenes van Helsinki te loeien. Negen Sovjet- [ussische bommenwerpers wisten ditmaal, zooals emeld, boven de stad te komen en bombardeerden ie arbeiderswijken. Nog nimmer was Helsinki's af weergeschut zoo fel in actie als thans. Tien minuten ang hoorde men het onophoudelijke geblaf van de ucbtdoelkanonnen, dat afgewisseld werd door het edreun van de explosies der Russische bommen, jm 3.45 waren de bommenwerpers weer vertrok- CHet luchtdoelgeschut van de hoofdstad zou eeni ge Sovjet-Russische bommenwerkers hebben neer geschoten. Reuter verneemt, dat de villa van den Imerikaanschen gezant op ongeveer 19 K.M. van Helsinki Zondag door een bom vernield zou zijn. Be gezant had deze villa eenige dagen geleden ver laten. Dit bericht wordt van officieele zijde echter jiiet bevestigd. Officieel wordt verder verklaard dat Zon dag boven het geheele land hevige bombar dementen zijn uitgevoerd, in het bijzonder te Hanggö en Tammisaari. Alle verbindingen met deze beide steden zijn verbroken. Itommisaari werd Zondag in den loop van Ben dag vijf malen aangevallen. De bevolking bevond zich in schuilloopgraven, zoodat er geen slachtoffers waren. Het Finsche legerbericht van Zondag luidt: „Op de Karelische landengte de gewone bedrij- igheid van patrouilles en verontrustingsvuur der rtillerie. Aan het oostelijke front heeft de vijand i de richting van Ilomats aanvallen ondernomen. ;jj is echter tot zijn uitgangsstellingen terugge- agen. Overigens levendige activiteit van pa- ouilles en verkenningsafdeelingen en schermutse- ngen, waarbij de vijand een aantal mannen ver oren heeft, zoomede materiaal, waaronder zeven evechtswagens en twee gepantserde auto's. Van zee niets bijzonder te melden. In de lucht: De vijand heeft Zaterdag zijn bom- ardementen op het binnenland voortgezet. De ussische vliegtuigen vlogen tusschen 12.30 uur n 16.30 uur boven de wolken, op een hoogte van 000 tot 5000 Meter. De bombardementen waren gericht op het ge- ied tusschen Nystad en Kumo en op de omgeving an Abo, Tampere, Haubo en Lahti en de Finsche olf. Zij hebben slachtoffers onder de burgerbevol- ing gemaakt. Tot dusverre zijn in totaal 15 doo- en en verscheidene tientallen gewonden geteld, lovendien is een aantal huizen, die uitsluitend oor burgers bewoond werden, in brand geraakt, n den loop van den dag heeft de Finsche lucht- nacht Russische schepen gebombardeerd. Verder ijn twee Russische vliegtuigen neergeschoten. Een lussisch bombardementstoestel, dat onlangs neer- ehaald was, is gevonden". Havas voegt aan het bovenstaande toe dat o.a. n twee verschillende steden bij de bombardemen en ziekenhuizen getroffen zijn. Verder is het Finsche escortevaartuig „Aura", lat koopvaardijschepen convoyeerde, in de Bot- jische golf door een Russische duikboot getorpe- leerd. Het is nog niet bekend, hoeveel opvarenden het Bven hebben verloren. Men weet slechts, dat een antal matrozen vermist wordt. De Finsche bladen publiceeren foto's, waaruit ilijkt, dat de Russen houten huizen hebben ge- lombardeerd, die tot den grond toe vernield zijn. Üders zijn gebouwen beschadigd, doch de Sovjets lebben geen enkel object van militair belang [etroffen. Hedenmorgen meldde Havas uit Helsinki: De Sovjet-Russische luchtmacht heeft Zondag erscheidene plaatsen in Finland gebombardeerd. ),a, Hangö, Eckenaes, Llapvik, Loho en Karis. len heeft nog geen berichten over de aangerichte chade ontvangen. Wel weet men dat op talrijke llaatsen brand is uitgebroken. De bevolking bewaarde haar kalmte. Groote activiteit der Russen in het Noorden. Langs den weg. die van Petsamo naar het tuiden voert werd Zondag een groote activiteit waargenomen, daar de Russen groote trans porten van manschappen en materiaal daarlangs vervoerden, zoo verneemt United Press uit Svanvik. Vrijdag een soort ultimatum gericht tot de Finnen, waarin werd gezegd, dat, wanneer zij niet binnen 48 uur de wapens zouden neerleggen, de Duitschers de Russen te hulp zouden komen om Finland te verpletteren Moskou dementeert. Het Russische telegraafagentschap Tass publi ceert een tegenspraak van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad, waarin gezegd wordt, dat in de tweede periode van drie weken in Finland geen wijzigingen van belang voorgekomen zijn aan het front. De Finsche troepen hebben de Sovjetgrenzen in geen enkele richting bereikt, zoo wordt gezegd. In feite hebben zij zich nauwelijks een dergelijke taak gesteld. De verliezen der Sovjettroepen bij Sumussalmi zijn de 900 man niet te boven gegaan en die ver liezen zijn te wijten aan de plotselinge koude veeleer dan aan het optreden der Finsche troepen. De Finsche troepen hebben daar niet minder dan 2000 dooden en gewonden verloren. Voorts wordt het een leugen genoemd, dat de verbindingen langs den Moermansk-spoorweg zijn afgesneden, want in werkelijkheid, zoo verklaart men, is deze spoorweg geen minuut buiten bedrijf geweest. Ook wordt tegengesproken dat de Russen Petsamo hebben verloren, dat de Russen de Duit schers te hulp hebben geroepen en dat Duitsche militaire instructeurs in de Sovjet Unie zijn aange komen voor het reorganiseeren van de Sovjet troepen. Deensch veldhospitaal gebombardeerd. De Deensche radio-omroep meldt dat de Rus sische vliegtuigen Zondag het Deensche veldhospi taal in Finland hebben gebombardeerd. Een aantal gewonde soldaten, dat zich in het hospitaal be vond, ongeveer een twintigtal, de doctoren en de verpleegsters waren verplicht in de naastbij zijnde schuilkelders bescherming te zoeken totdat de aanvallers verdwenen waren. De hoofdarts dr. Cbiewitz verklaarde dat er geen schade veroor zaakt was en er geen dooden of gewonden te be treuren vielen. (United Press). Bommen op Zweedsch eiland. Als Russische projectielen herkend. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede dat Zondagochtend onbekende vliegtuigen bij de Zweedsch- Finsche grens en de eilandengroep tus schen de steden Lulea en Haparanda boven Zweedsch grondgebied hebben gevlogen Wegens den sneeuwstorm heeft men de vlieg tuigen niet kunnen identificeeren. De vlie gers hebben bij Kalla, op 10 K.M. ten zuid westen van Lulea bommen uitgew.orpen die op het ijs terecht kwamen. Er is een onderzoek geopend om na te gaan van welken oorsprong de bommen zijn. Er werd luchtalarm gemaakt te Haparan da. welke stad tegenover de Finsche stad Tornea is gelegen, waar enkele minuten te voren eveneens luchtalarm was gegeven. De alarmtoestand duurde anderhalf uur. Het is niet bekend of op Tornea bommen zijn geworpen. Een correspondent van United Press heeft bij de politie te Lulea inlichtingen ingewonnen en vernomen dat acht Russische bommenwer pers Zondag over Lulea vlogen. Zij hebben 9 bommen laten vallen op het eiland Kalla ten zuiden van Lulea. Een ervan kwam op het eiland terecht, de acht anderen kwamen op het ijs van de Bothnische Golf terecht. Niemand, zoo wordt gemeld, werd gewond of Revolutionnaire organisatie in de V. S. ontdekt. Het doel was een dictatuur te vestigen. Achttien leden van een organisatie, welke zich „Christelijk front noemde, zijn gearres teerd door agenten van het federale bureau, beschuldigd van samenzwering met het doel in de Vereenigde Staten een revolutie te verwek ken, de regeering omver te werpen en een dic tatuur in te stellen, zoo meldt Reuter uit New York. Een klein tuighuis werd blootgelegd te New York City. Beweerd wordt dat het „Christelijk front" voornemens was zich ervan te bedienen voor revo lutionaire doeleinden. Verklaard wordt, dat de gearresteerde personen zijn opgetreden als leden van „sportclubs" en van plan waren met ingang van 20 Januari een regime van terreur in te stellen, tot uitroeiing van alle Joden en inbezitneming van openbare nutsbe drijven. Deze mededeelingen zijn gedaan door Edgar Hoover, den chef van de Amerikaansche G-men. De samenzwering, zoo vervolgt Reuter, welke reeds zeven maanden geleden werd ontdekt, be oogde bommen te werpen in de bureaux van het Joodsche dagblad „Forward", bezit te nemen van het douanekantoor, het hoofdpostkantoor in New York City, de gebouwen der Federal Reserve Banks in geheel Amerika, en van de Nationale Garde. Volgens Hoover is de voornaamste leider der gearresteerden John F. Cassidy, een leider van het „Christelijk Front", die door zijn volgelingen werd aangesproken als de „Führer". Bij verscheidene invallen hebben federale agen ten reeds afgewerkte en nog niet gereedgemaakte bommen, een aantal geweren en duizenden patronen in beslag genomen. Hoover zeide, nog dat minstens een lid behoorde tot den German-American Bund. Velen stonden in betrekking met het reservepersoneel van de strijd macht der Vereenigde Staten. Pater Coughlin, de bekende radio-priester heeft medegedeeld, dat hij een „Christelijk Front" heeft gevormd, ter bestrijding van communisme en natio- naal-socialisme, doch hij heeft nooit het „Christian Front" gesteund, waarvan thans achttien leden zijn gearresteerd. Hij voegde hieraan toe, dat 25 Octo ber 1939 deze groep hem een chèque van 1000 dollar- heeft gezonden, doch hij heeft deze gewei gerd en zijn aanhangers aangeraden zich niet met deze organisatie in te laten. Naar wordt vernomen hebben de Russen mate- lal en troepen bij Liinihamari aan land gezet, dat dus aangenomen zou kunnen worden dat zij jrbereidselen treffen voor een offensief teneinde aandacht af te leiden of wel om dezen aanval te m samen vallen met een offensief aan het Jlafront. Men betwijfelt echter of de Russen wel in staat iweest zijn om voldoende troepen aan land te engen, teneinde de troepensterkte tot 20.000 op voeren, zooals men in het buitenland verwachtte. Het Finsche legerbericht van Zaterdag deelde lede dat aan het oostelijke front een vijandelijke inval op Finsch gebied met zware verliezen voor len vijand afgeslagen werd. In totaal werden dien lag twaalf tanks en drie gevechtswagens in de' erschillende sectoren van het oostelijke front ver- ield. i Het communiqué van den Russischen generalen «taf van het militaire district Leningrad, dat per ïadio is omgeroepen, constateert dat de operaties (voortgezet zijn in het district Oekhta en Petroza vodsk. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de (Russische luchtmacht op 13 Januari spoorlijnen en militaire doelen heeft gebombardeerd. Het hoofdkwartier deelde Zondag mede, dat op [14 Januari uit de richting Moermansk, Oekhta en lepola atciviteit van verkenners is voortgezet. „Op immige plaatsen is licht geweer- en mitrailleur- iur waargenomen. Bij Petrozavodsk gevechten jn infanterie afdeelingen. Gering artillerievuur op jde landengte van Karelië, alsmede activiteit van itrouilles. Verkenningsvluchten van de lucht- lacht. yolgens de Zweedsche kranten hebben de Russen Verloven bij het Engelsche expeclitieleger opgeschort. Het Engelsche Ministerie van Oorlog deelt mede dat de verloven van het Britsche expeditie- leger tijdelijk zijn opgeschort. Reuter verneemt uit officieele bron, dat dit be richt niet betrekking heeft op de mannen, die reeds met verlof zijn. Dezen zullen niet worden teruggeroepen. Finland krijgt Italiaansche wapens. Duitschland heft het beslag op. Een telegram uit Berlijn aan het Zweed sche „Aftonbladet" meldt dat Duitschland het embargo op de voor Finland bestemde Italiaansche wapenen heeft opgeheven. In Duitschland wordt thans deze verklaring ge geven dat het doorvoerveïbod geschiedde om technische redenen, zooals de moeilijkheden met het spoorwegverkeer en niet om politie ke redenen. Grieksch schip ontsnapt aan achtervolging. Doch loopt daarna op de rotsen. Het Grieksche stoomschip „Tonis Chandris' groot 3161 ton is ontsnapt aan een Duitsche duikboot door gedurende vijf minuten een zig- zagkoers te varen. In de dichte duisternis echter liep het schip op een onder water zijnden klip buiten de Noord-Schotsche kust. De uit 21 kop pen bestaande bemanning is veilig. Het schip is echter als een volslagen wrak verlaten, zoo meldt Reuter. Prins Gustaaf Adolf, zoon van den kroon prins. heeft, na met den gouverneur van het district Lulea, Hansen, een inspectietocht te hebben gemaakt, bevestigd, dat de scher ven van de bommen aantoonen, dat zij van Russische herkomst waren. Men had name lijk tusschen deze scherven een Russischen band met letters erop gevonden. De bom woog 250 Kilo. De huizen op het eiland zijn voornamelijk zo merhuisjes, in den winter wonen er slechts zeer weinig menschen. Het bombardeeren geschiedde tijdens een zwaren sneeuwstorm. De belangrijke Zweedsche ijzerertshaven Svartoe is niet ver gelegen van het genoemde eiland. De autoriteiten hebben geen commentaar ge leverd op het bombardeeren noch hun meening gezegd omtrent de mogelijkheid dat het eiland tengevolge van den sneeuwstorm bij vergissing voor Finsch grondgebied gehouden zou kun nen zijn. Verkenningen der Duitsche en geallieerde luchtmacht. Duitsch dementi inzake de Britsche vluchten boven Weenen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: „Aan het westelijk front gering plaatselijk ar- tilleriestoringsvuur. Het luchtwapen heeft ook op den 13en Januari zijn verkenningsvluchten boven Frankrijk en de Noordzee stelselmatig en met suc ces uitgevoerd. Een Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Aan het westelijk front kwamen geen Duit sche vliegtuigen in contact met den vijand. De luchtdoelartillerie heeft in de buurt van St. Ingbert een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Januari verkenningsvluchten boven Duitsch rijksgebied ondernomen. Een En- gelsch vliegtuig heeft in den nacht gepoogd, een Noord-Friesch eiland aan te vallen. De bommen vielen in zee zonder schade aan te richten. Een Nederlandsch vliegtuig is in de middaguren bij Nordhorn over de Duitsche rijksgrens gevlo gen en heeft Duitsch souverein gebied geschon den". (Deze laatste mededeeling is, naar elders in dit nummer te lezen is, van Nederlandsche zijde positief tegengesproken. Red.) Naar aanleiding van de Britsche berichten, vol gens welke Engelsche vliegtuigen tot ver boven Duitsch gebied zijn doorgedrongen, en zelfs tot Bratislava zijn gekomen, meldt het Duitsche nieuwsbureau, dat de vliegtuigen ver ten westen van Weenen en Praag zijn omgekeerd. Een Havas-bericht meldt, dat een Duitsch ver kenningsvliegtuig bij een vlucht boven Noord- Frankrijk slaags is geraakt met enkele Fransche jagers. Na een gevecht van enkele minuten daal de het Duitsche toestel en landde op een veld. De uit drie personen bestaande bemanning gaf zich gevangen. De Fransche legcrberichten. Zaterdagavond: „Toegenomen activiteit van de artillerie op ver scheidene punten aan het front tusschen de Blies en Rijn. Van weerszijden trad de luchtmacht op". Zondagmorgen „Een kalme nacht. Op 13 Januari werd binnen onze linies een vijandelijk vliegtuig neergehaald." Zondagavond: „In den loop van den dag viel niets belangrijks te melden". Maandagmorgen: „Een kalme nacht". Amerikaansche bladen dringen aan op snelle hulp aan Finland. De Daily News „Sympathiebetuigingen alleen niet voldoende." De in Washington verschijnende dagbladen geven in krachtige termen uitdrukking aan de noodzakelijkheid onmiddellijk hulp te verleenen aan Finland. De republikeinse he „Evening Star" besluit een artikel als volgt: „Het Congres moet weten hoe het gevoelen is van de groote meer derheid der Amerikanen betreffende het gewet tigde verzoek om bijstand aan Finland". De „Daily News", een liberaal blad schrijft: „Men moet niet vergeten dat Finland materiaal noodig heeft, wanneer het zijn strijd tegen de agressie wil voortzetten. Wat de Vereenigde Staten be treft, er zijn heel wat voorstellen aan het Con gres gedaan om Finland te helpen. President Roosevelt heeft aanbevolen deze voorstellen te coördineeren en de belangen van binnenland- sche politiek terzijde te stellen. Dat is verstandig. Er moet echter snel gehandeld worden en doel treffender dan alleen maar met sympathie betuigingen". Opgemerkt moet echter worden, aldus Havas, dat de meeste bladen, terwijl zij uitdrukking geven aan de verontwaardiging, die in de Ver eenigde Staten gevoeld wordt tegen Rusland en aan sympathie voor het land, dat het slacht offer van de agressie is geworden, er den nadruk opleggen, dat de hulp der Vereenigde Staten aan Finland in geen geval met zich mede mag bren gen dat men de neutraliteit laat varen. Zaterdagmiddag heeft de Russische ijsbreker „Josef Stalin" den ijsbreker „Sedof" tusschen Groenland en Spitsbergen bereikt. De „Sedof" heeft meer dan 26 maanden in de Poolzee ver toefd. Een goederentrein is te La Louvière nabij Charleroi in botsing gekomen met een trein waar in zich verscheidene mijnwerkers bevonden. Een twintigtal reizigers werd ernstig gewond. Het Roemeensche agentschap Rador spreekt ten stelligste de berichten tegen dat een onder houd zou hebben plaats gehad tusschen koning Carol van Roemenië en den prins regent Paul van Joego Slavië. Ook het Joego-Slavische departe ment van buitenlandsche zaken is van een der gelijk onderhoud niets bekend. Bij een in het Staatsblad verschenen veror dening worden alle carnavalsvieringen in Spanje dit jaar ten strengste verboden. De politie te Kaïro is overgegaan tot de ar restatie van 49 Duitschers te Kaïro en Port Said. Bij de huiszoekingen werden wapenen en tas- schen met documenten in beslag genomen. Voorts is allen Duitschers aangezegd zich bij de regee ring te melden teneinde hun middelen van be staan mede te deelen. Vijf van de zes Inzittenden van de beide vliegtuigen, welke boven San Diego tegen elkaar zijn gebotst, hebben zich met hun parachute kun nen redden. Na eenige uren loopen zijn zij veilig en wel teruggekeerd. De zesde is om het leven ge komen. Een van een motor voorzien Italiaansch zeil schip dat 200 ton hout aan boord had, is bij het eiland Caprera tusschen Sardinië en Corsica op een klip geloopen. Zeven matrozen kwamen in zee terecht, drie hunner verdronken, de vier ande ren werden ernstig gewond. De Vereenigde Staten hebben in 1939 83.000 emigranten toegelaten. Dit is het hoogste aantal sedert 1931. De toeneming is een gevolg van de annexatie van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije. Volgens mededeeling van de Duitsche radio heeft Duitschland den uitvoer van automobielen naar overzeesche landen in verband met den oorlog gestaakt, aldus een Reuterbericht uit Lon den. Vreemde vliegtuigen boven België. Duitsch toestel o.a. boven Verviers waargenomen. Verscheidene buitenlandsche vliegtuigen heb ben Zaterdagmiddag gevlogen boven de ver sterkte stellingen van Luik. Het luchtafweerge schut trad telkens in werking en de toestellen verdwenen in oostelijke richting, zoo meldt Ha vas uit Brussel. Voort wordt gemeld, dat een driemotorig Duitsch toestel gevlogen heeft boven de streek van Verviers. Het vliegtuig vloog op zeer geringe hoogte. Na boven Verviers te hebben gevlogen vertrok het in richting van Heusy en daarna naar Poleur, waar men duidelijk een hakenkruis zag. aangezien het toestel niet hooger dan 300 M.. vloog. Het verdween in de richting van Fagnes en men hoorde toen het vuren van het Belgische luchtafweergeschut. Desondanks vloog het toe stel daarna over het dorp Sart, waarna het naar Duitschland terugkeerde. In de omgeving van Elseborn passeerde het de grens. Het Japansche kabinet Abe is thans af getreden. Tegen alle verwachtingen in po litieke kringen in, is admiraal Yonay belast met de vorming van een nieuw kabinet. In sommige kringen te Tokio acht men een .politieke vernieuwing" op handen en houd: men rekening met de mogelijkheid van een krachtiger politiek stelsel met een grootere economische controle. Het afgetreden kabinet Abe heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt dat Abe in overeenstemming met het geheele kabinet getracht heeft de staatszaken te be handelen, doch dat niettemin gevreesd moet wor den dat volledige overeenstemming der meenin gen ten aanzien van de door de regeering be oogde maatregelen inzake het Chineesche con flict niet werd bereikt. Het kabinet Abe heeft derhalve besloten af te treden om een stag natie in de regeeringszaken. in het bijzonder met het oog op het Chineesche conflict, dat in een nieuw stadium is getreden, te vermijden. Havas meldt, dat Zondagochtend een buiten gewone conferentie is gehouden der voormalige legerleiders. Hierin is besloten tot opheffing van het ver bod voor de in actieven dienst zijnde generaals het ministerpresidentschap te aanvaarden. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede dat de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Arita in het nieuwe kabinet-Yonai dezelfde por tefeuille aanvaard heeft. Admiraal Josjlda be houdt de portefeuille van marine. Zwaar weer in Spanje. Ernstige verwoestingen aangericht. In verschillende deelen van Spanje heeft vol gens het D.N.B. het zware weer groote verwoes tingen aangericht. Zoo staan deelen van de ha venwijk van Valencia geheel onder water, sche pen zijn van de kabels losgeslagen en vier goe derenwagens zijn in zee geslingerd. Bij Ferrol is een visschersboot vergaan, twee opvarenden ver dronken. In Algeciras hagelt het ongewoon he vig, hetgeen in dit deel van Zuid-Spanje een on gewoon verschijnsel is. Er is groote schade toe gebracht aan den oogst. MINISTER CAMPINCin OVER VIER MAANDEN ZEE-OORLOG. Vrijheid van den Franschen handel ter zee verzekerd." FRANSCHE MARINE BRACHT ELF DUITSCHE DUIKBOOTEN TOT ZINKEN. De Fransche minister van marine, Cam- pinchi, heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havas een verklaring afgelegd, waarin hij als balans van vier maanden oorlog ter zee noemde: de vrijheid van den handel der geallieerden en de verdwijning van den handel van Duitschland. In deze vier maanden heeft de Fransche ma rine van de dertig vernietigde Duitsche duik- booten er tien tot zinken gebracht. 622.000 ton contrabande aangehouden en 239 koopvaardij schepen gecontroleerd. Het feit, dat de vrijheid van den Franschen handel ter zee verzekerd werd,^terwijl tegelijkertijd de Duitsche handel van dè zeeën verdween, blijkt duidelijk, aldus Campinchi. uit de volgende cijfers: De Fransche en de geallieerde marine verze kerden ons, behalve in de Oostzee, 't volledige en geregelde gebruik van onze zeewegen. Een leger is gekomen uit de koloniën zonder verlies van een man. Wapenen, uitrustingen en aanvoeren van allerlei soort komen ongedeerd in Fran sche havens aan. Meer dan 1300 schepen der geallierden en mer dan 200 convooien kruisen over de zeeën onder geleide van lichte Fransche eenheden. Daarentegen verschijnt er, uitgezon derd in de Oostzee, geen enkel schip onder Duit sche vlag op zee. Bijna 400 Duitsche vracht schepen werden in September in neutrale ha vens opgesloten. Eenigen zijn ontkomen. Twintig daarvan werden aangehouden, waarvan vier door de Fransche marine. 18 anderen, een to taal van 123.000 ton, zijn vrijwillig tot zinken gebracht. Aan de Fransche duikbooten valt geen enkele schending van het internationale recht te verwijten, tegen de Duitsche marine daaren tegen zijn er 43 gevallen aan te wijzen. Onze resultaten zijn het gevolg van de waak zaamheid der Fransche vloot: onze linieschepen vegen de zee schoon. Verscheidene anderen werden ernstig getrof fen. De vijand heeft geen enkel Fransch oorlogs schip vernietigd of zelfs beschadigd. De Fransche koopvaardij heeft slechts elf sche pen verloren van totaal 55.771 ton, hetgeen neerkomt op twee procent van de geheele Fran sche koopvaardijvloot. De doeltreffendheid der bescherming tegen de duikbooten blijkt daaruit, dat de tonnage der geallieerden welke door de duikbooten tot zin ken wordt gebracht, niet toeneemt. De blokkade, welke door onze schepen onder houden wordt op zee en in onze havens, heeft in vier maanden 622.000 ton goederen op 239 schepen onderschept. 260.000 ton werd definitief in beslag genomen. De minister besloot: Om het hoofd te bieden aan de krachten, die zich gereed maken, werken de Fransche werven krachtig door aan den bouw van 126 oorlogs schepen. De vrije beschikking over de zeewe gen en de stopzetting van den handel van den vijand, dat is de balans van de Fransche marine in vier maanden oorlog. Dien toestand consoli- deeren en definitief voor den vijand den toe gang tot de zee sluiten door nauwe samenwer king met onze dappere bondgenooten ziedaar de voornemens van de Fransche marine. Engelsche ambtenaren tegen overplaatsing. Honderden willen Londen niet verlaten. Een nieuw soort staking is in Engeland ont staan, nl. van ambtenaren, die om verschillende redenen weigeren te worden ..geëvacueerd" naar sommige badplaatsen, waar de regeering eenigen tijd geleden besloten heeft die dien sten te vestigen, welker handhaving in de hoofd stad niet onmisbaar is. Toen kortgeleden som mige bureaux van het ministerie van gezondheid uit Londen waren overgebracht naar Blackpool, protesteerden verscheidene honderden ambtena ren tegen dezen maatregel en besloten zij in Londen te blijven, aldus een Havasbericht. Voor het oogenblik bevinden deze ambtenaren zich dan ook in Londen in hun bureaux, terwijl in Blackpool bureaux geopend zijn zonder dat zich daar ambtenaren bevinden. lAEIC PROGRAMMA DINSDAG 16 JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P., gramofoonmuzlek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Omroep orkest en soliste (opn.) 10.— Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.Huishoude lijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 Boris Lensky's Schrammeltrio. 12.45 Berichten A .NP., gramofoonmuziek. 1.— Omroepoirkest en soliste. 2.Voor de Vrouw. 2.10 Omroeporkest 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Omroep orkest. 6.30 Populair concert (opn.) 7.— Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P., mededeelingen. Hierna Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatie- trein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO- Dansorkest. 11.Berichten A.N.P., hierna Lajos Veres' Zigeunerorkest. 11.4012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 301.5 M. K.R.O.-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12. 12.— Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten A.NP. en gramofoonmuziek.). 2. Vrouwenuurtje. 3.— Modecursus. 4— Gramo foonmuziek. 4.05 Antroposophische causerie. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Causerie „Een lichtpunt in donkere tijden". 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Berichten. 4.50 Gramofoonmuziek. 4.55 Causerie „Niet alleen Materie". 55.10 KRO-Melodisten en solist. (5.456.05 Felicitaties). 6.35 Sporthalf- uur. 7.— Berichten. 7.15 Lezing „De as. inter nationale Bidweek". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Reportage. 8.Berichten A.N.P., mede deelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.Voor de jeugd. 9.20 Vervolg con cert. 10.— Interview. 10.30 Berichten A.N P. 10.40 Rococo-octet. 11.Gramofoonmuziek. 11.10 Ber- tus van Dinteren en zijn orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Lewisham Hippodrome-orkest. 12.50 Ge varieerd programma. 1.20 Berichten. 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.352.20 Het Northern-trio. 3.20 Gevarieerd programma. 3.50 BBC-Harmo- nie-orkest. 4.20 Berichten. 4.35 Henry Hal! en zijn dansorkest. 5.20 Kinderuurtje. 6.05 Gramo foonmuziek. 6.20 Berichten. 6.35 Variété. 7.05 Het Jacques-strijkorkest. 7.50 Wedstrijd. 8.20 Radio- tooneei. 8.55 Gevarieerd programma. 9.20 Berich ten. 9.35 Nieuws uit de Dominions. 9.50 Variété. 10.35 Avondwijding. 10.50 Viola en piano. 11.30 Eddie Carroll en zijn dansorkest. 12.10 Decia- matie. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 Vioolvoordracht. 1.05 Piano- vooordracht. 1.35 Cembalo en zang. 2.Gramo foonmuziek. 2.05 Vervolg van 1.35. 2.30 Saxofoon solo 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pianovoordracht. 5.20 Chansons. 5.35 Kamermuziek. 635 Zang. 7.20 Lichte muziek. 7.50 en 9.05 Het Nationaal orkest 10.20 Radiotooneel. 10.35 Pianovoordracht. 11.05 Raymond Legrand en zijn jazz-orkest. 12.05 12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.20 Leo Eysoldt's orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert, I.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair con cert. 2.45 Gevarieerd programma. 4.30 Pianovoor dracht. 4.50 Folkloristisch programma. 5.20 Gra mofoonmuziek. 6.30 Fred Berd—Lehmann's or kest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 en 9.35 Omroeporkest en soliste. 10.30—11.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest 1.50—2.20 en 6.35 Gramofoon muziek. 6.50 Orgelconcert (met toelichting), 8.20 Voor de soldaten 8.50 „Rose et Colas", ko mische opera. 9.50 Omroepdansorkest. 10.3O— II.20 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9