ABDIJSIROOP „De ongel Hukswgel" ROBIN HOOD IS DOOD. Hesft iemand? Theorie en practijk van O. en O. HUIDJEUK RADIO Bij het overlijden van Douglas Fairbanks. Als Uw kind hoest... INGEZONKEN /TUKKEN WOENS DAG 17 JANUARI 1940 HXSRL'EM'S DAGBEA'D (van onzen Amerikaanschen correspondent. OBIN HOOD is doodDe Dief van Bagdad maakt de Oostersche bazars niet meer onveilig. D'Artagnans zwaard hangt aan den muur, voor altijd in zijn schede. Don Juan doet de harten van de school meisjes niet meer sneller kloppen. Vraag de jon gere generatie wie Douglas Fairbanks was en zij zullen denken dat ge Douglas Fairbanks ju nior, de zoon bedoelt. Maar de eerste Dougl^ Fairbanks, de athleet. die het onbeklimbare be klom, die het onbespringbare besprong, de glim lacher, de vrijbuiter, de constante overwinnaar in strijd en in liefde, de Douglas Fairbanks die niet alleen over de geheele wereld werd toege juicht, maar die millioenen en millioenen men schel), de verwendste millionairs en de eenvou digste dessa-bewoners, uren van fantasie en vreugde gaf, is plotseling op een vroegen mor gen, in Hollywood gestorven, zijn laatste woord was een grap, zijn laatste gebaar een glimlach.... Hij was een beetje dikker geworden en zijn haar was dunner geworden en hij was 56 jaar oud. Op zijn laatste foto's zag hij er wat vermoeid uit. Maar voor de menigten, die hem van zijn films kenden, en voor een kleinere groep Amerikanen die hem zich herinnerden als tooneelspeler, was hij nooit iets anders dan de jonge Douglas Fairbanks. Hij was een man zonder leeftijd, een man die niet ouder werd. Het spel van den tooneelspeler sterft wan neer het gordijn voor het laatst valt in den avond. Het werk van den filmspeler kan voor onbeperkten tijd bewaard blijven. Maar daar stomme films niet meer vertoond word»n behalve bij wijze van zeldzame curiositeit zullen Douglas Fairbanks kleurigste filmdaden verbleeken naarmate de ja ren verstrijken en de herinnering oud wordt en ver dwijnt. Niettemin hebben meer millioenen menschen hem, gedurende zijn te korte loopbaan gekend, dan ooit aantallen menschen een delicaat klassiek boek zullen lezen of een beroemd schilderij zullen zien. Dit moet gij wel heel goed beseffen, tijdgenoot, die de schouders ophaalt voor „maar een filmspeler". Ge moet heel goed beseffen wat Douglas Fairbanks voor millioenen en millioenen menschen in de we reld heeft beteekend. Om te begrijpen dat met zijn dood niet alleen een mensch is heengegaan, doch een herinnering en een begrip. Hier in Amerika heeft dit plotselinge sterfgeval groote ontroering gewekt. Het zijn niet alleen de honderden ordinaire film blaadjes, die week na week de armelijkste sensatie uitbraken, geweest die zich op deze lijkbaar heb ben geworpen terwille van hun stompzinnige lezers en hun oplagecijfers maar een ernstig blad als de, New York Times, representant van het intelligentste, beschaafdste en meest orthodoxe Amerika, heeft niet geaarzeld een hoofdartikel aan den dood van Robin Hood te wijden. Er zal ook in Nederland wel voldoende aandacht aan dit sterven gewijd zijn, ofschoon Europa erger zorgen heeft, doch hier in de Vereenigde Staten toe vende begrijpt ge eerst recht wat dit heengaan be- teekend heeft. Het was meer dan het sterven van een min-of-meer verdienstelijk filmkunstenaar: het was het sterven van een tijdsgewricht-van-de-film. En wie hier ervaren kan dat de film méér beteelcent dan een willekeurig tijdverdrijf, dat de film een deel van het leven, van het bloed en het hart van een groot volk in een groot land is, die mag haar be- teekenis niet verkleinen, ook al ziet hij vele „film verschijnselen" hier de uitbuiting en opblazing van een elementair verschijnsel tot de meest on smakelijke en minst-beschaafde sensatie, die geen grenzen kent als het absoluut-tegengestelde van wat met een groot en vaag, doch niettemin ver staanbaar woord „Cultuur" wordt geheeten. rj OOALS Woolcott (een van Amerika's kost- baarste en kostelijkste geesten) schreef: „het sterven van Douglas Fairbanks was als of een deel van mijn jeugd plotseling, met onbekende bestemming, uit mijn hart ver dween; niet dat ik Fairbanks persoonlijk heb ge kend en gerespecteerd heb als een waardevolle vriend, maar hij is het symbool geweest van mijn jongensdroomen, van opwindende dapperheid, de overwinnaar van ongeloofelijke hindernissen, het ideaal van mannelijke ridderlijkheid en hij heeft deze rol, die voor mij zoo waarachtig was als de schoonste werkelijkheid, in ieder opzicht prachtig gespeeld". Wanneer een voorname geest als Woolcott zoo schrijft, dan beteekent dat méér dan wanneer twee duizend armelijke filmblaadjesvullers komen aan dragen met wagonladingen onfrissche indiscreties, waarvan- negen-tiende uit een groezeligen duim is gezogen. Op het oogenblik tracht de Amerikaansche film, die voor een steeds grooter wordend deel haar ge brek aan artistieke inspiratie en haar onmacht om haar geheele reusachtige productie aan te passen aan minimale eischen van kunstzinnigheid en in telligentie, haar zwakheid te verbergen onder een dikke saus van sensatie en „sex-appeal". Dit vervult vele ouders met zorg. De eeuwige „eeuwige driehoeken", de duistere beteekenis van psychologische moorden, de sterfelijke hartstoch ten, het revolver-sadisme, de gruwelijke bloederig heden, waarmede de breede spatie tusschen de enkele onmiskenbaar-schoon e films die Hollywood voortbrengt, wordt opgevuld, zijn waarlijk niet minder dan een gevaar voor de geestelijke gezond heid van Amerika's overigens zoo opvallend- voortreffelijke jeugd. Al deze narigheden had den geen plaats en geen kans in Fairbanks' films, glorieuze, avontuurlijke ridderlijke hoogtepunten in het leven van een gansche generatie van jongens en meisjes, beheerscht door een persoonlijkheid, die naar uiterlijk en innerlijk overeenkwam met en tastbaar leven gaf aan de meest ideale Rolands, Ivanhoes en Robin Hoods. Natuurlijk, het was altijd mogelijk dat de jeug dige ridder in het twintigste-eeuwsche Amerikaan sche huis, na een film met Fairbanks te hebben bewonderd, zou probeeren van de tweede verdie ping in den appelboom achter het huis te sprin gen of dat alle blikken, flesschen en potten uit moeder's provisiekast op een goeden dag verhuisd waren naar de kast van een arme familie aan den anderen kant van de straat. Maar bij nader inzien waren dit gezonde reacties en het zou lang niet kwaad zijn als sommige film-makers van tegen woordig dit eens wilden beseffen. Robin Hood is dood en met hem is een periode afgesloten van de Amerikaansche film-industrie een kleurig moment dat zal blijven leven in de herinnering van wie het als kind meebeleefden. Er is maar één Douglas Fairbanks, zooals er altijd maar één Marie Dressier, of Lon Chancy, of Ru dolph Valentino, of Max Linder zal zijn. Hij heeft de menschen even uit hun enge. kleine levens ge licht en ze zachtjes neergezet op het pad naar de romantiek en het avontuur. En zóó iets, met zoo veel weerklank bij de menschen te hebben gedaan, is geen geringe verdienste. DIT lichten van de menschen uit hun enge, dagelijksche levens, wat Douglas Fairbanks op zoo onnavolgbare wijze heeft gedaan, beheerscht in feite alle uitingen, die er op gericht zijn den mensch afleiding of ontroering of vermaak te schenken. En in hoe groote mate geldt dit dan voor de film, die de groote massa over de geheele wereld in zoo onge kende mate deze afleiding moet schenken. De film moge, bij tijd en wijle, een artistiek verschijnsel zijn, in haar algemeenheid is zij een sociaal ver schijnsel geworden, dat een geheel eigen plaats in neemt. Uit dit gezichtspunt gezien is het opmerkelijk dat Amerika's grootste verwachtingen gericht zijn op teekenfilms, die wanneer deze brief in deze krant staat hun loop door de wereld wellicht reeds begonnen zijn, doch die op dit oogenblik van schrijven, hun première nog niet beleefd hebben: Walt Disney's Pinocchio en Fleischer's Gulliver. Psychologen en kenners van de menschenziel vmden in dit feit een kolfje naar hun hand en naar hun wetenschappelijke pen. Want al is de teeken film nog zoo volmaakt, in wezen is zij niet anders dan de meest primitieve film-uiting, die dichter staat bij de tooverlantaarn en het dikke sprookjes boek met kleurige platen van vorige generaties, dan bij de twee dimensionale weergeving van het rëele leven, die de meest vergevorderde vorm van film is. Het is werkelijk geen sensatïoneele overdrijving te constateeren dat heel Amerika met groote spanning wacht op deze beide teekenfilms, zooals het eens op Disney's Sneeuwwitje heeft gewacht. Evenmin is het overdrijving te zeggen, dat vele figuurtjes uit Sneeuwwitje nu nog een deel van het uiterlijke beeld der dingen beheerschen: de typi sche, karakteristieke kaboutertjes zijn welhaast .klassiek" geworden in allerlei reclames en deco raties. Zooals ook Mickey Mouse dit geworden is. De werkelijkheid van de meeste menschenlevens is grauw en nauw. Welk een kleurige breede lan douwen openen zich nu door deze beide films. Hoe zal de „moderne" mensch zich verheugen wanneer hij gaat vertoeven in een wereld, waarin de kinder lijke goedheid in haar liefste en schoonste uitingen tot lieftallig leven komt en waarin de zeldzame wreedheid en slechtheid op snelle en afdoende wijze het onderspit delft. Hoe heerlijk om. komende uit een kleine benauwde woning, uit onbelangrijk en mechanisch werk en van een grauwe en luide straat, 't land te betreden, waar altijd de zon schijnt, waar altijd de bloemen bloeien, waar altijd de goede bedoeling en de oprechte, eerlijke, goedheid ge makkelijke overwinningen bevechten! Hoe goed om sprookjes te zien en te hooren en er aan te gelooven voor één avond. Disney en Fleischer draaien de volmaakte too verlantaarn en vertellen mooie sprookjes en alle menschen stroomen toe: groote mannen en kleine mannetjes, rijke dames en de vrouwen uit de ach terbuurten, kinderen en grootvaders, machtigen en klerken. Wie daar over nadenkt verliest zijn vertrouwen in de menschheid niet. Hij begrijpt de geweldige beteekenis en de grootste roeping van de film. En hij hoedt zich er wèl voor om te zeggen dat hij, de moderne mensch van den modernen tijd, een ander is dan zijn oude „ouderwetsche" grootvader is ge weest. Mr. E ELIAS. STREEKPLAN VOOR ZUID-KENNEMERLAND. Door de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmermeer waren bezwaren ingediend tegen het voornemen van Ged. Staten van Noord-Holland aan deze gemeenten en aan Haarlem en Velsen de verplichting op te leggen ge zamenlijk tot de vaststelling van een streekplan te komen. Ged. Staten hebben thans op deze bezwaren ge antwoord, dat alle genoemde gemeenten verplicht zijn samen te werken. In het oorspronkelijke plan was de stemmenverhouding als volgt: Haarlem 5 stemmen, Velsen 3, Heemstede en Bloemendaal elk 2 en de andere gemeenten 1. CABARETAVOND VOOR MILITAIREN. Op Woensdag 24 Januari organiseert de Commis sie voor O. en O. van militairen in het Leidsche- vaartkwartier een cabaretavond in „De Leeuwerik" te Haarlem. Professor Antonini, Scheltus vocaal Kwintet, de heer De Ru, mevrouw G. Rouwenhorst en The Jolly Jokers verleenen medewerking. (ast van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vet- vormingof de schadelijke gevol gen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselirigszout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en-vakdrogisten. loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor- den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uil extracten van oude kruiden, welke verzachtend, süjm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwlngende slof ..codeine". Door deze veelzijdige werking noemt men Akkers versterkte Abdijsiroop ,.'s-Werelds beste Hoestsiroop". AKKER'S Vets&ikte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et. f 1.50. f Z40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Machinisten-examen. Geslaagd voor voorloopig diploma de heer J. A. Hilgerman te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is het volgende faillissement uitgesproken op Dinsdag 16 Januari 1940. De Naamlooze Vennootschap Velser Bouwmate- rialenhandel, gevestigd te Velsen en kantoorhou- dende te Beverwijk, Alkmaarsche straatweg 19. Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. Rechter-cómmissarïs in bovengenoemd faillisse ment Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. P. J. Christiaanse, courantenbezorger, wonen de te Haarlem. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. 2 G. J. S. van Wijk, grossier in carbolineum en teerproducten, vroeger wonende te Duivendrecht, thans te Heemstede. Door het verbindend worden der uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. Venema, timmerman, wonende te West- zaan. Curatrice: mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi te Haarlem. 2. de nalatenschap van J. C. H. L. M. Kleyntjes, gewoond hebbende te Haarlem. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. 3 W. H. J. Rabbe, ijzerhandelaar, wonende te Haarlem, Kruisweg 60. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Surseance van betaling. Op 16 Januari 1040 is door de Haarlemsche Rechtbank aan de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel De Koster, gevestigd <yi kantoorhoudende te Bennebroek, Duinlaan 12 definitief surseance van betaling verleend voor den tijd van V/2 jaar, ingaande 21 November 1939. Bewindvoerder: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan H. de Groot, wonende te Haarlem, reiziger bij W. Bernat en Co. N.V. te Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) DE VOORSTELLINGEN VAN ..AMBROSE ArrLEJOHN" VOOR DE MILITAIREN. Dinsdagavond heeft Het Leidsche Studenten Tooneel voor de tweede maal voor militairen in den Stadsschouwburg te Haarlem „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" gespeeld. De zaal was stamp vol en het succes zeer groot. Na afloop heeft de heer J. B. Schuil de spelenden namens het Comité van „O. en O." bedankt en aan den hoofdpersoon, den heer Van Holk als hulde aan Het Leidsche Studen ten Tooneel een krans aangeboden. De voorzitter van het Leidsche Studenten Too neel, de heer A. A. Vriesendorp, dankte het Haar lemsche Comité van O. en O. voor het orgamseeren van dezen avond, waarbij hij" de verzekering gaf dat de dames en heeren medespelenden steeds met zeer veel genoegen aan deze voorstellingen zouden terug denken. Indrukken van bezoeken aan drie provincies. In de laan Copes van Cattenburch no. 11 te 's Gravenhage is het bureau gevestigd van sectie 5 van het Algemeen Hoofdkwartier: het cen trale punt van het werk tot ontwikkeling en ontspanning van de eenige honderdduizenden militairen, die ter handhaving van de veiligheid des lands zijn opgekomen. Aan het hoofd van dit bureau staat kapitein Paters, die geassisteerd wordt door een groepje officieren en anderen krachten. Half September is men met dit werk begon nen en wat er sindsdien „verzet" is blijkt uit wat kapitein Paters ons er over vertelde. Van particuliere zijde is tot nu toe 175.000 gulden voor dit werk geschonken en van over heidswege ongeveer een half mililoen. „Wij gaan vooruit, voetje voor voetje", aidus kapitein Paters, die den nadruk legde op de nood zakelijkheid dit werk krachtig voort te zetten. Zijn ideaal is: den man straks beter in de burger wereld terug te brengen, dan toen hij er van daan kwam. Hij moet leeren beseffen, dat het dragen van 's konings wapenrok een eereplicht is. De weermacht is goed gemobiliseerd en gecon centreerd en nu beschouwen de officieren van O. en O. het als hun plicht die eenheid le bewa ren. Een cabaret van militairen. De excursie,, die een aantal journalisten dezer dagen heeft gemaakt om een indruk te krijgen van O. en O. in de practijk begon in Den Haag. Met een autobus reed het gezelschap naai de provincie Utrecht om des avonds in een dorpje niet ver van Amersfoort een voorstelling bij te wonen van het Eerste Nederlandsche Sol daten Cabaret, dat op 2 September van het vorige jaar op initiatief van een tweeden luite nant is opgericht. Een goede band gevormd door soldaten, onder de bezielende leiding van een korporaal. Een krachtige bariton en enkele vlot gespeelde sketches brachten de zaal tot enthou siasme. Zeker honderd man waren in een be trekkelijk primitieve ruimte bijeen. Het waren hoofdzakelijk manschappen, waarbij eenige of ficieren, dnoer wie een veldprediker, die uit volle borst het pakkende lied van „Poppedijntje" mee zong. Verwondering behoefde dit niet te baren. Immers kapitein Paters had ons al verteld, dat hij uit Brabant een brief had gekregen van twee veldpredikers en twee aalmoezeniers, waarin zij schreven, hoezeer zij hadden genoten van zulk een bonten avond. In gelijken geest schreef een gereformeerd predikant uit het. Noorden. Het was een avond vol opgewekte jolijt, een reclame voor het streven van O. en O. Militairen aan de sport. Den volgenden ochtend reden wij naar een plaats in Noord-Holland om een indruk te krij gen, van hetgeen de daar gelegerde militairen aan sport doen. In een gymnastieklokaal in een schoolgebouw was een troep militairen bezig met vrije oefeningen, die een korporaal leidde. Allen waren gekleed in zwarte gymnastiekbroekjes en roode shirts, door O. en O. verstrekt. lederen dag wordt een uur aan gymnastiek besteed en eens per week is er een sportmiddag, dan wordt er gehockeyed en gevoetbald, terwijl ook ag en toe een veldloop wordt gehouden. Het is brood- noodig, dat deze zaak met groote energie en enthousiasme als dienst wordt voortgezet, zoo zeide ons kapitein Lotsy, de leider van dit werk. Er moet komen, vervolgde hij, een organisatie voor het geheele leger. Dit zou aan de ver hooging van de paraatheid van onze weermacht niet anders dan ten goede komen. Na het bezoek aan dit gymnastieklokaal zagen wij soldaten in het overdekte zwembad ter plaatse. In het ondiepe kregen de zwemmers les van een badmeester, in het middengedeelte van een korporaal en in het diepste gedeelte van een dienstplichtig soldaat. Allen droegen een zwart zwembroekje, ook door O. en O. verstrekt. „We moeten zuinig zijn op deze kledingstuk ken, aldus kapitein Lotsy en daarom krijgt ieder bij den ingang van het bad een broekje tegen afgifte van zijn veldmuts of kepi. Geeft hij na het bad het. broekje niet terug, dan zal hij het verder zonder dat hoofddeksel moeten stel len". Op de ijsbaan waren weer anderen bezig aan een wedstrijd in het hardrijden op een baan van 350 meter lengte. In de schoolbanken. Een cursus voor militairen in een plaatsje in het Brabantsche, was het volgende doel van Uitslag, oulsties. insectenbeten, huidjeuk alsook kneuzingen, snljwonden en schrammen moeten direct behandeld worden. Houdt Foster's Zalf bij de hand Dezo antiseptische zalf voorkomt ontsteking en verlicht de Jeuk en pijn Eveneens heilzaam voor aambeien en eczemateuze aandoeningen. Foster's ZaJf. alom verkrljgbaa- Fl. 1.25 per groote doos. "1.1 .—per tube. 50c. per kleine doos. (Adv. Ingez. Med.) Mevrouw Dinges schoot nu ook in een lach. Maar haar man beaamde: „Zeker, een mensch kan heel wat beleve- Ik heb eens meegemaakt, dat de heele politie macht op de been was om een inbreker te pakken. En wie, denkt U, dat hem ving? Ik! Tusschen m'n duim en wijs vinger heb ik hem opgebracht. Waar of niet. vrouw?" Mevrouw Dinges keek haar man eens aan. „Bedoel je soms die geschiedenis met agent nummer 18 en dien wekker, die Jij in je hand had en die plotseling afliep? Die man is er toch vandoor gegaan?" De boerin en de boer schoten in een lach. Zij lachten nog harder, toen Dinges aan zjjn vrouw vroeg: „Heb ik dien man dan Bpms niet in dien luchtballon gepakt?" „Nou jok je of het gedrukt is", zei z'n vrouw, „je bent een leelijke opschepper", waarop zij alle vier onbedaarlijk begonnen te lachen. „Man", zei de boerin nu, „laat mijnheer hier het kasteel maar eens zien. De baron is toch in 't buitenland." „Dat is best", zei de boer en nam z'n geweer over den schouder, waarop hij, samen met mijnheer Dinges, naar buiten ginz. deze journalistieke inspectie. In het schoollookaal waren stoere jongens in de bankjes geperst. Een luitenant hield toezicht op hen en hielp af en. toe een handje bij het construeeren van een driehoek, een Fransche- of Engelsche vertaling of het beantwoorden van vragen, die zich voor deden bij een schriftelijken E.H.B.O.-cursus. Het aantal cursisten in Nederland dat onder O. en O.'s auspiciën in de avonduren zich op deze wijze ontwikkelt, stijgt met den dag. Meer dan 300.000 taken hebben instellingen als de P.B.N.A. te Arn hem en het Instituut voor individueel Onderwijs te Amsterdam onder de militairen doen uit- deelen. Het laatste doel van deze excursie was het bij wonen van een voorstelling gegeven door het Amsterdamsche Tooneel Ge/.eLsehap ,-De Jonge Spelers", dat een blijspel in drie bedrijven, ge titeld „Lord Lister Legende", geschreven door A. Defresne, opvoerde. De voorstelling werd gegeven in een zeer afgelegen Brabantsen gehucht. De zaal was stampvol er waren zeker 500 man aanwezig en de avonturen van de gentleman inbreker hadden groot succes bij het militaire gehoor. Zulke tooneelvoorstellingen, zoo zeide men ons. trekken geweldige belangstelling. Een lach en een traan, dat is het wat hier gevraagd wordt. Meestal is het tooneel slechts klein, af metingen van drie bij vier meter behooren niet tot de uitzonderingen en de kleedgelegenheid is meestai uiterst eenvoudig. Maar acteurs en actrices spelen graag voor dit gezelschap, dat nimmer karig is met zijn applaus en dat be scheiden eischen stelt. Tenslotte brengen wij een woord van hart-e- lijken dank aan den reserve-kapitein J. G. J. Nleuwenhuis en den eerste-lultenam Jo Spier, onder wier deskundige en aangename leiding deze excursie gemaakt is en 'n eeresaluut aan alle officieren, die naast hun gewonen dienst onver moeid werken vor O. en O. PHILIPS EN ERRES. OOK IN HUURKOOP. HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.j VOLKSUNIVERSITEIT. Wij ontvingen het tweede programma voor den cursus 19391940 van de Volksuniversiteit en ont- leenen hieraan het volgende: Er zullen in Januari, Februari en Maart weer diverse luister- en werkcursussen gegeven worden. De luistercursussen omvatten: 1. Een reis naar het Zuiden (inl. Dr. Ir. J. H. Plantenga te 's Graven hage en H. C. Verkruysen, Haarlem); 2. De bedrei ging onzer beschaving (Inl. Ds. G. J. Waardenburg, Haarlem): 3. Onze monumenten van geschiedenis en kunst, drie kunsthistorische inleidingen met daaraan verbonden excursies (Inl. Drs. A. v. d. Boom, Haarlem); 4. Inleiding tot de Wijsbegeerte (Inl. Prof. Dr. H. J. Pos, Haarlem). De werkcursussen bestaan uit: Latijn lezen (InL Dr. C. Spoelder, Haarlem) en cursus in de Engel sche taal (Inl. Dr. F. P. v. d. Voorde, Haarlem). Voorts wordt Zaterdag 3 Februari een filmver- tooning gegeven van de film: „The call of the Wild" (De natuur roept) over Alaska. HAARLEMSCH BORGSTELLINGSFONDS Op Woensdag 24 Januari houdt het Haarlemsch Borgstellingsfonds een bijeenkomst in de Statenzaal van het Prinsenhof. De heer P. A. van Aggelen zal een inleiding houden. ROTTERDAMSCHE LLOYD Slamat (uitr.) 16 van Suez STOOMVAART-MIJ NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 16 te Sabang. Voor den intiuua dezer rubriek stelt de liedactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gen— De weldadigheid in Ned.-Indië. Met groote instemming las ik het stuk van T. J. D. in uw blad van 12 dezer over de weldadigheid in Ned.-Indië. Inderdaad onze Europeesche samenleving in Indië geeft gul en graag! Ik mag spreken tot voor kort uit jarenlange ervaring van „vra gen" en „bedelen" voor diverse liefdadige instel lingen. onder laaiende tropenzon! 'n Warm werkje zeker!, maar het daadwerkelijk medeleven der Europeanen met wat arm is en hulpbehoevend, was zoo mogelijk, nog warmer! Als sprekend voorbeeld moge ik u noemen: de Witte Kruis-Kolonie te Salatiga. Deze Armen- Kolonie in het rampjaar 1901 uit den schreienden nood onder de Inlandsche bevolking geboren, werd jarenlang geheel door vrijwillige bijdragen der Europeesche bevolking gedragen! Thans is dit werk uitgegroeid tot een kolonie van ruim 1900 zielen! Moe Van Emmerik, de kleine, grijze Moeder van dit groote gezin, die zich nu reeds 38 jaar lang, onafgebroken en geheel belangeloos aan dit werk van barmhartigheid wijdt, heeft op deze wijze reeds ruim 8000 stakkerds geholpen! Op de Witte Kruis- kolonie worden de armsten der armen liefderijk opgenomen gevoed, gekleed en aan 't werk gezet, en straks, indien dat mogelijk is weer als bruik bare leden der maatschappij doorgezonden! In het gewest Midden-Java gebeurde dit mensch- lievende er. vruchtdragende werk! En daar deze arbeid uitgroeide boven de draagkracht der milde handen gaf het gewest later een subsidie van f 1000 per jaar. Thans moest helaas door den minder gunstigen toestand der financiën deze subsidie worden gestaakt. Hoe nu? Waarom ik deze Witte Kruïs-kolonie noemde? Omdat in onze stad Haarlem sinds enkele jaren een Comité bestaat, dat in deze moeilijke tijden, dit menschlievende werk, onder de arme Inland sche bevolking in ons Indië, mee helpt dragen. De voorzitter van dit steuncomité 'is de bekende 80-jarige Haarlemsche ingezetene de heer C. ten Boom. En zoo bouwt ook onze stad mee aan een groot noodig werk van barmhartigheid, dat aller sympathie en steun verdient! M. POLEY-WESSILLS.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11