Pip met Vacantie AGENDA. WEERBERICHT /CoorÉsiaj Nee'nAKKEHTJEW Een nieuwe ster., een openbaring GLORIA JEAN WOENSDAG 17 JANUARI 104(5 HAARDE M'S D A G B E A D Feestavond Haarleinsche Brandweer De heer G. Spaan tot eerelid benoemd. In café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem heeft de Haarlemsche Brand weer Dinsdag een feestavond georganiseerd, waar op hartelijke wijze afscheid is genomen van den ondercommandant G. Spaan, die de vorige week zijn gouden jubileum vierde. Vele vrijwilligers en oud-brandweerlieden hadden ge hoor gegeven aan den oproep om dit afscheids feest bij te wonen. Een deputatie haalde den heer Spaan van huis; bij zijn komst in de zaal werd hem een welkomstlied toegezongen. Toen sprak de commandant, de heer C. van den Broek, een welkomstrede uit. Hij deelde mede, dat het college van hoofdbrandmeesters had be sloten, den heer Spaan tot eere-lid van de Haar lemsche Brandweer te benoemen. Een geestige rede van dr. C. Spoelder volgde hierop. Deze had als titel gekozen: „Oude kameraad", waarin uitkwam dat de ouderdom niet in alles voor de jeugd behoeft onder te doen. De avond werd verder doorgebracht met mu ziek en zang; het duo Koos en Polly Speenhoff Jr., oogstte veel bijval, evenals prof. Mullens als illusionist. Aan het einde van den avond sprak de heer Spaan een dankwoord tot allen, die hem in deze dagen hadden gehuldigd. Hij eindigde met de woorden: „Leve de Haarlemsche Brandweer!" VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Door den Burgemeester is met ingang van 16 Januari 1940 de heer E. H. Tenckinck. Com missaris van Politie te Haarlem, voorloopig be last met de waarneming der functie van Com mandant der Vrijwillige Burgerwacht Haar lem. Ongelukken door de gladheid. Zand of asch strooien Dinsdag hebben te Haarlem eenige ongelukken door de gladheid plaats gehad. Een meisje van achttien jaar slipte te twee uur met haar fiets op den hoek van het De Ruyterplein en de Piet Heinsbraat. Zij kneusde haar rechtervoet. Een 31-jarige juffrouw is 's middags kwart over vijf in de Van Keulenstraat uitgegleden- zij heeft haar rechterenkel verstuikt. In deze beide gevallen werd door leden van den Ongevallendienst hulp verleend, waarna de slachtoffers per auto naar hun woning werden vervoerd. Te vier uur werd in de Zijlstraat een 36-jarige glazenwasscher, toen hij daar een handwagen voortduwde, van achteren aangereden door een vrachtauto, die wegens de gladheid slipte. De man kneusde een paar ribben. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig be handeld. waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een 24-jarige juffrouw is Dinsdagavond zeven uur, toen zij op het Soendaplein de tram wilde verlaten, van de treeplank gegleden. Zij heeft daarbij vermoedelijk haar rechterbeen ge broken. Zij werd in haar woning aan de Atjeh- slraat door leden van den ongevallendienst voor- loooig behandeld, waarna zij voor verder onder zoek naar het St. Elisabeths Gasthuis werd ver- vervoerd ZanS of asch strooien De politie te Haarlem heeft Dinsdag tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt, om dat zij hadden nagelaten, voor hun huizen, waar het-wegdek glad was, zand, asch of turfmolm te strooien GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede straal, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Meyerse, Van 't. Hoffstraat 234, wieldop: Smink, Timorstraat 140, Bouvier hond; v. d. Broek, Zuider Buiten Spaarne 34 g, Bouvierhond; Zedel, Athjestraat 104, 1 paar hand schoenen; Pieter Wantelaan 52, 1 paar heerenhand schoenen' Bek, Openbare Werken, Raaks lintha spel: Wijdeveld, Raafstraat 18, muts en shawl; v. Heesel, Hoofmanstraat 58, 1 paar pantoffels; Bureau van Politie, Smedestraat, jongenspet; Beeking, Oostzaanenlaan 15, Heemstede, damesportemonnaie. Aldershof. Borskistraat 23. rijwielplaatje; Bank, Harmenjansstraat 12, rijwielachterlicht; Langeveld. Papaverstraat 12, tasch met schrijfbehoeften; Bruis, Karei van Mandei-straat 24, zak met houtskool. Dr. Colijn bezocht Mr. Van Klcffens De oud-ministerpresident dr. H. Colijn, die Maandagavond van zijn buitenlandsche reis is teruggekeerd, heeft Dinsdag volgens te Tel. een bezoek gebracht aan den minister van Buiten landsche Zaken, mr E. N. van Kleffens. Zooals men weet, heeft dr. Colijn zonder eenigerlei opdracht een bezoek gebracht aan Parijs en Rome, in welke laatste plaats hij o.m een onderhoud heeft, gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Echter spreekt het vanzelf, dat minister Van Kleffens ook gaarne de persoonlijke Indrukken van iemand van de internationale ervaring als dr. Colijn verneemt, wanneer deze en zeker in dezen tijd een buitenlandsche reis heeft gemaakt en daarbij gelegenheid heeft gehad om, zij het als particulier, verschillende autoriteiten te ont moeten en met hen van gedachten te wisselen over de actueele internationale problemen en verhoudingen. Heden: WOENSDAG 17 JANUARI Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist. Corry Bijster. 8.15 uur. Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uur Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Bloemendaal: Ned. Protestantenbond, Potgie- terweg 4: Cursus Dr. A. R. de Jong over „Levens lijnen", 8.15 uur. DONDERDAG 18 JANUARI Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker: De Schaduw, 8.15 uur. Begijnhofkapel: Tijdrede door J. A. Bruin, 8 ur. Remonstrantenhuis: Psycho-Synthese. Lezing dooi den heer B. v. d. Meer, over Socrates-Plato. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. Bloemendaal: Raadhuis: Vergadering van dén gemeenteraad. 2 uur. Leonard A, Springer wordt 85 jaar. De nestor van onze Nederlandsche tuinarchi tecten, de heer Leonard A. Springer zal 24 dezer zijn 85en geboortedag herdenken. Een leeftijd, waarop menigeen reeds jarenlang geniet van ruste in waardigheid! Doch tot op dezen dag is in dezen welhaast 85-jarige de werklust gebleven. Zijn vak heeft zijn belang stelling gehouden en al is het welhaast twintig jaar geleden, dat hij de gemeente Haarlem, die hem het grootste gedeelte van zijn leven tot woonstee diende, verplichtte door zijn kundige adviezen, hij bleef Haarlem getrouw en schreef er zijn tallooze verhandelingen over diverse on derwerpen op het terrein, dat zoozeer zijn liefde heeft, de dendrologie of boomkunde, of bereidde er zijn adviezen voor, waartoe hij, ervaren als weinig andere tuinarchitecten, sindsdien ge roepen bleef. Haarlem is niet de geboorteplaats van den heei Springer. Dat Is Amsterdam, waar hij zijn jeugd doorbracht en zijn opleiding ontving aan de Tuinbouwschool .Linnaeus" te Watergraafs meer. Daarna kwamen er een paar buitenland sche jaren, tot dat hij zich in 1891 in Haarlem vestigde, waar hij sindsdien gewoond heeft en welk verblijf slechts onderbroken werd door zijn leeraarschap aan de toenmalige Hoogere Tuin bouwschool te Wageningen, van 1897 tot 1900 In dat jaar werd hij benoemd tot adviseur van den Hout en Plantsoenen en zette zich al spoedig zij het niet dan onder veel tegenstand tot de reorganisatie van den Haarlemmerhout. Doch ook vele bezitters van buitenplaatsen riepen zijn advies in en diverse gemeenten wendden zich tot hem voor den aanleg of reorganisatie van plant soen- en parkaanleg. De dendrologische nomenclatuur en de ge schiedenis der tuinkunst hadden altijd zijn bij zondere belangstelling en leidden tot het aan leggen van een belangrijk en uitgebreid dendrolo- gisch herbarium, dat hij in 1936 ten behoeve van het onderwijs aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen aan het Rijk afstond,- een schenking waarvoor, hem de bijzondere dank der Regeering be tuigd werd Ijsvermaak in Haarlem en Omstreken. Nu Dinsdag de vorst weer is teruggekomen en het ook in den afgeloopen nacht stevig heeft ge vroren, heeft het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en omstreken besloten, de banen aan de Kleverlaan te Haarlem weer voor het schaatsen rijden open te stellen. Dit geschiedt ook in de avonduren. Ook op de ijsbanen van de tennisparken Ein- denhout aan den Wagenweg en van Brederode te Santpoort kan weer gereden worden. Tenslotte kunnen we mededeelen dat ook de groote ijsbaan te Halfweg weer geopend is. Duurdere aardappelen. Tengevolge van de weersomstandigheden. Door de moeilijkheden die een gevolg van bij zondere weersomstandigheden zijn, stijgen in de laatste week de prijzen van de aardappelen. Dit staat niet in verband met schaarschte. Er zijn in ons land naar ons van deskundige zijde nog eens verzekerd werd aardappelen voldoende, zoodat er geen vrees behoeft te bestaan dat er een rant soeneering komt. Wel heeft de regeering in samen werking met den aardappelhandel de distributie van aardappelen in handen om- daardoor een goede voorziening mogelijk te maken. De regeering heeft zich wat den aardappelvoor- raad betreft namelijk gedekt door het opslaan van groote hoeveelheden in het land. Die aardappelen worden, naar de behoefte in de distributie gebracht, dat wil zeggen aan den handel gegeven voor den verkoop aan particulieren. Pas een week geleden is de regeering begonnen met het vrijgeven van deze aardappelen. Omdat de aardappelen in den vrijen handel in de laatste week duurder geworden zijn ten ge volge van de moeilijkheden door de weersomstan digheden zijn ook de prijzen die de regeering aan den handel vraagt voor de aardappelen die zij uit haar voorraden in den handel brengt, naar boven gegaan waardoor het publiek dus ook meer voor deze aardappelen betalen moet. De regeering past zich dus, als een koopman bij de markt aan, om natuurlijk zoo weinig mogelijk verlies op die aard appelen te lijden. De aardappelhandel heeft de regeling van de aardappelprijzen geheel in handen, zoodat voor on gemotiveerde prijs oprij ving niet behoeft te worden gevreesd. Heden was als minimum-prijs voor Zeeuwsche bonten en Zeeuwsche blauwen vastgesteld TA cent per K.G. en voor Zeeuwsche klei-Eigenheimers cent. Dit is ongeveer 1 a l'A cent meer dan een week geleden. De prijzen wisselen evenwel met den dag. zoodat er niet veel staat op te maken is. Het is, zoo werd ons tenslotte medegedeeld, aan te nemen, dat als de weersomstandigheden gun stiger worden, de aardappelprijzen spoedig weer naar beneden zullen gaan. Olifantje in Artie heet „Gina". AMSTERDAM, 17 Januari. Hedenochtend is de beslissing gevallen inzake de door lfArtis" uit geschreven prijsvraag betreffende den naam dien het jonge olifantje zal dragen. De keuze viel op den dor den heer J. Klok Jr. Retiefstraat 62, Amsterdam-O. voorgestelden naam „Gina", welke naam gevormd wordt door de beginletters der woorden „Geboren in Neder land, Amsterdam". Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor de kuststrook: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwaarbewolkt tot betrokken, nu en dan sneeuw. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Voor het binnenland: Matige tot lichte vorst, des nachts in het zuidoosten strenge vorst. Halfbewolkt tot betrokken, plaatselijk enkele sneeuw buien. Meest zwakke veranderlijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 26 Laagste hedennacht F 22 Hoogste heden F 24 Een rug van hoogen druk, die zich snel zuid waarts verplaatst, strekt zich thans over onze omgeving uit. In den avond en nacht klaarde over ons land de lucht op en kwam vooral in het bin nenland; weer strenge vorst voor. Maastricht en de Bilt meldden hedenmorgen -12 graden. Deze rug van hoogen druk wordt gevolgd door een nieuwe depressie van 1005 mbar, welke thans over Zuid- Noorwegen is gelegen. Zij onderbreekt tijdelijk de koude arktische luchtstrooming uit 't N.O. en doet de wind in Denemarken reeds weer naar weste lijke richtingen omloopen. De storinigsfranten van dit minimum gaven op de Noorsche kust vrij veel sneeuw. Plaatselijk stegen de temperaturen daar tot boven het vriespunt. Over Noord-Noorwegen wordt opnieuw koude lucht uit het oosten aange voerd, terwijl de luchtdruk diaar langzaam stijgt. Het arktische maximum over Groenland van on geveer 1060 mbar verandert slechts weinig. De voor van lagen druk, die gisteren over ons land was gelegen vereenigde zich met het lage- druk gebied in de Middellandsche Zee. Hierdoor is over de Golf van Genua een nieuwe depressie ontstaan van 992 mbar, die aan de zuidwestkust van Italië stormachtigen wind veroorzaakt. De koude luehtmassa's drongen tot over Spain je door, waarbij op de noordkust zware regen viel en op de hoogvlakte hier en daar- sneeuw. Over den Oceaan liggen slechts vlakke storingen, welke op grooten afstand blijven en op de Azoren regen veroorzaken. BAROMETERSTAND Vorige stand 750 m.M Stand van hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. (Adv. tngez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER IJkwet-perikelen. Voor de tweede maal heeft de Kantonrechter zich hedenmorgen bezig gehouden met de zaak van een directeur van een Beverwijksché veiling, die terecht stond wegens overtreding van de IJkwet. Hij had namelijk .in een keuken gewichten voor radig gehad die niet van een ijkmerk waren voor zien. Door de verdediging werd aangevoerd, dat deze gewichten uitsluitend dienden om de verschil lende wegingen te verrichten, die voor de conser veering noodig waren. In een hal grenzende aaii de keuken had de ver balisant echter twee wagens met boerenkool zien binnen rijden en het ging er nu maar om of de groenten per bepaalde hoeveelheid of per kar wer den verkocht. Een deskundige vertelde, dat beide gevallen voorkomen. Er ontspon zich nu een dis puut over de vraag of de aflevering inderdaad in de hal geschiedde. Volgens de IJkwet is het name lijk niet noodig dat er met de gewichten ook ge wogen is om een overtreding vast te stellen. Het is voldoende als men bewijzen kan, dat de goederen afgeleverd worden op de plaats waar ook de ge wichten zich bevinden. De Ambtenaar achtte dit wel het geval en eischte 10 geldboeten van 1' 0.50. Verdediger, mr. Baron uit Beverwijk betoogde in een uitvoerig juridisch pleidooi, dat in dit ge val de overtreding iiiet was bewezen. D'e Kanton rechter kon zich daarmee vereenigen en sprak den verdachte vrij. WORDT DE ELFSTEDENTOCHT WEER VASTGESTELD? Hedenmiddag de beslissing. Als er één provincie is, waar de menschen 's morgens na het ontwaken zich haasten om naai den thermometer te kijken, dan is dat in deze dagen ongetwijfeld Friesland, want het is daar een heel ding, dat de Elfstedentocht, die zooveel voor bereidingen vereischt heeft, moest worden uitge steld. Intusschen is daar Dinsdag de hoop weer her leefd. De vorst is immers met vrij groote grimmig heid teruggekeerd, zoodat de verwachtingen hoog gespannen zijn. We hebben vanmiddag het kantoor van Mr. M. E. Hepkema, den voorzitter der Friesche Elfsteden- vereeniging te Leeuwarden, opgebeld, om hem te vragen, wat hij van het opnieuw vaststellen dacht. Hij was helaas niet thuis, maar zijn secretaresse, die in dezen ook volkomen ingewijd is, bleek eenigszins pessimistisch gestemd te zijn. „Het hangt er heelemaal van af", zei ze, „of er in deze dagen nog veel sneeuw bij komt, want er is hier al heel wat sneeuw gevallen en het opruimen gaat met. veel moeilijkheden gepaard. Ook met financieele. Want in sommige gemeenten in de route van den Elfstedentocht wordt voor het opruimen van sneeuw geen geld uitgetrokken, zoodat daar de kosten van het vegen der banen op sommige heel lange trajecten voor rekening van de Elfsteden- vereeiniging komen. En op het oogenblik is het in Friesland weer aan het sneeuwen gegaan, zoodat het opruimen haast geen zin heeft. Intusschen is hier de hoop nog niet opgegeven. Vanmiddag ko men de bestuursleden bijeen om een beslissing te nemen". Op onze vraag of de Elfstedentocht nu op korter termijn zou kunnen worden uitgeschreven, voordat de eventueele dooi de plannen weer in duigen zou werpen, antwoordde de secretaresse, dat die dan zeer vermoedelijk Vrijdag of Zaterdag gehouden zou worden. Tot zoover onze informaties. Het weerbericht van hedenmorgen zie elders in dit nummer voorspelt intusschen helaas niet veel goeds: voor de kuststrook zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen! En het kwik in den thermometer stijgt weer een weinig! Maar..dat kan met het uur weer veranderen. Daar moeten de liefhebbers van schaatsenrijden zich maai- mee troostenl Amerikaanscli kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Sabotage in het spel? NEW-YORK, 17 Januari. Het magazijn met rookloos kruit van de American Cyanamid and Chemical Cy te Maynard (Massachusets) is op geheimzinnige wijze in de lucht gevlo gen. Sabotage wordt door de autoriteiten niet uitgesloten geacht. Niemand werd gewond, maar tot op een halve mijl in den omtrek werd belangrijke schade aangericht. Officieus schat men den voorraad kruit op een ton. (United Press) Ongeregeldheden in Britsch-Indische stad. Een doode en 12 gewonden. Woensdag hebben zich, naar Reuter meldt, ongeregeldheden voorgedaan te Burhanpur. Bij het verzenden van dit bericht was een persoon gedood en waren twaalf gewond. Zeven politie beambten moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Er is verordend, dat samenscho lingen van vijf of meer personen en het dragen van wapenen verboden is. Kathedraal Monreale gedeeltelijk ingestort. Palermo opnieuw door aardbeving getroffen. ROME, 17, Januari (Reuter). Voor de tweede maal in twee dagen tijds is de stad Palermo op Sicilië gisteren door een aard beving geteisterd, welke aanzienlijke schade aanrichtte en waarbij de beroemde Monreale kathedraal gedeeltelijk is ingestort. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN, 17 Januari. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „geen bijzondere gebeurtenissen". Het jongste bombardement op Wiborg. Zeventig Sovjet-toestellen bombardeerden de stad. STOCKHOLM, 17 Januari. (Havas). De cor respondent van Social-Demokraten seint uit Wi borg, dat de stad jl. Maandag een ware verschrik king heeft ondergaan. Zeventig Russische vlieg tuigen wierpen van een hoogte van 5000 Meter bommen uit van 250 a 300 Kilogram. Een geheele straat werd verwoest. De Russen zouden nu in to taal 170 vliegtuigen verloven hebben. Hevige aardbeving geregistreerd. Gebiedsdeel onbekend. PASADENA, 17 Januari (Havas) De seis mograaf van het technologisch instituut van Califomië heeft vannacht te 1.42 uur Green wich tijd een hevige aardbeving geregistreerd welke op een afstand van 9OQ0 tot 10.000 KM heeft gewoed, in welke richting is evenwel on bekend. Hieraan wordt toegevoegd dat, Indien deze beving een bevolkt gebied heeft getroffen, de schade aan materieel en menschenlevens zeer groot geweest kan zijn. Het program van het nieuwe Japansche kabinet. Bijlegging van liet „Chineesche conflict" het voornaamste punt. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De nieuwe Japansche premier Yonai, heeft in aan sluiting op de eerste zitting van zijn kabinet, een verklaring afgelegd over de politieke richtlijnen der nieuwe Japansche regeering. Vooral legde hij er den nadruk op, dat de bijleging van het Chi neesche conflict tot instelling van een nieuwe orde in Oost-Azië gesteund op het vaste besluit van het volk, het onwrikbare doel van Japan blijft. Om die reden zal de Japansche regeering den plannen voor een nieuwe Chineesche cen trale regeering volledigen sttun verleenen. De regeering zal er verder naar streven de betrek kingen van Japan tot de andere mogendheden op te helderen, uitgaande van Japans eigen- onafhankelij'ke standpunt. De regeering zal alles doen om het levenspeil van het volk te beveiligen en de uitbreiding der landsverdediging te be vorderen. Ten opzichte van de hieruit voort vloeiende noodzakelijke maatregelen zal de pre mier uitvoerig een standpunt bepalen in den Rijksdag. Ten slotte riep Yonai de geheele natie op tot eensgezinde samenwerking met de nieuwe regee ring. Duitsch antwoord op bet Franscbe „geeïboek". Frankrijk had beloofd de Duitsche aanspraken niet in den weg te staan, zoo wordt betoogd. In een officieele Duitsche mededeeling wordt thans op het Fransche „geeïboek" geantwoord. Het geeïboek, aldus deze Duitsche mededeeling o.a., tracht door een tendentieuze keuze uit de documenten den lezer een onjuisten indruk over den waren samenhang der voorgeschiedenis van den oorlog te- geven. Zco tracht men het te doen voorkomen, alsof Frankrijk, ook na de ont moeting te München nooit ook maar in geringe mate heeft laten blijken dat het geen belang stelling meer zou toonen voor Oost-Europeesche kwesties, die in het bijzonder Duitschland aan gingen. Deze Fransche voorstelling, aldus vervolgt de mededeeling, is geenszins in overeenstemming- met de feiten. Frankrijk heeft na de samenkomst te München ook in het openbaar een her oriënteering zijner politiek aangekondigd. Op 6 Februari 1936, aldus de mededeeling heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn Von Ribbentrop doen weten, dat Frankrijk in het Oosten geen politiek zou voeren, die Duitschland zou hinderen. De thans gepubliceerde documen ten toonen ondubbelzinnig aan dat Frankrijk in Decemer 1938 en in Februari 1939 door bevoeg de Duitsche instanties is ingelicht over de Duit sche aanspraak op erkenning van de levens ruimte in Europa en dat de leider der Fransche buitenlandsche politiek toegezegd heeft dat Frankrijk deze aanspraken niet in den weg zou staan. Onder Engelschen invloed heeft Frankrijk deze politiek in het voorjaar van 1939 laten varen. HET 11-JARIGE FILMWONDER IN HAAR EERSTE UNIVERSAL-FILM Vrijdag in REMBRANDT. (Adv. Ingez. Med.j De onzekerheid van het briefpost vervoer. Telcgrambrieven garandeeren onvertraagde gedachtenwisseling. De oorlogstijd brengt allerlei moeilijkhedi mede. Een zeer hinderlijke moeilijkheid is bijv. de beslagneming en daarop in sommige gevallen vc gende prijsverklaring van de briefpost, welke ra Nederlandsche schepen en vliegtuigen tusschi Nederland en de Nederlandsche Overzeesche Gi westen wordt vervoerd.Dit veroorzaakt een vertr; ging en onzekerheid in het briefpostvervoer tui schen de verschillende deelen des Rijks, wel! voor alle belanghebbenden veel ongerief breng i Vooral in het zakenleven, waar men veelal va preciese tijdstermïjnen afhankelijk is, wordt de storing van het overzeesch postvervoer als uite mate hinderlijk gevoeld. Deze moeilijkheden zijn voor P T. T. aanleidii geweest, zich te bezinnen op een mogelijkheid va gedachtenverkeer met de Overzeesche Geweste welke eenerzijds als ongestoord en on ver tr aai zou kunnen worden gegarandeerd, anderzijds, ex bij verzending van langere berichten, niet duur mocht worden. De telegrambrieven vormen de oplossing. De voldoen in hooge mate aan deze belde eische Telegrambrieven worden op die trajecten wai de Staatssouvereiniteit over het postvervoer ken kan, dus binnen de landsgrenzen en die di Overzeesche Gewesten, per snelste postgeleg® heid vervoerd. Op het internationale traject ecl ter worden zij via den, geheel met Nederlandse! middelen bedienden en onschendbaren radloü verzonden. Tusschen Kootwijk en Bandoeng res Paramaribo reizen telegrambrieven „via Hollan radio". De prijs dezer telegrambrieven is zóó laag gi houden, dat geen zakenman, en geen particulic die bij zekere en tijdige aankomst ernstig belai heeft, daarin een bezwaar zal zien. De overkomstduur is gesteld op ongeveer dt termijn, dien de brieven in vredestijd daarvo noodig hadden met de luchtpost: zes dagen. Men verwarre deze telegrambrieven echter n! met brieftelegrammen, welke vertraagde teil grammen zijn, met een, vergeleken met de teil grambrieven, hooger tarief Telegrambrieven worden thans naar alle N derlandsche Overzeesche Gewesten: Nederlands Indië, Suriname en sedert 15 Januari ook na: Curasao met omliggende eilanden ter verzend» aangenomen. Acht dooden tengevolge van aardstortingen. BUITENZORG, 17 Januari (Aneta-A.N.P.) De resident van Menado meldde dat in den naci van 12 op 13 Januari volgens een bericht vi het hoofd van plaatselijk bestuur te Tahoei door de hevige regens vele zware aardstorting! zijn voorgekomen. In de kampong Lenganeng zij twee huizen bedolven, waarbij zeven person! werden gedood. In de kamipong Apengsembei werden eveneens twee huizen vernield, waar! een doode te betreuren is. Verduistering van bloembollen. Kweeker en zijn zoon voor het Gerechtshof. AMSTERDAM, 17 Januari. Het gerecht hof veroordeelde een bollenkweeker uit streek tusschen Haarlem en Leidén wegens vc duistering van bloembollen tot acht maand! gevangenisstraf met aftrek van zeven maand! voorarrest. De rechtbank te Haarlem had he tot zeven maanden veroordeeld, eveneens ra aftrek van de preventieve hechtenis. Zijn zoon werd wegens diefstal van bloembol!! veroordeeld tot zes maanden gevangenissta Conform den eisch van het O.M. bevestigde fe Hof hiermede het vonnis van de rechtbank Haarlem. HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING JHR. J. TH. VAN SPENGLER. Hedenmiddag had op de Algemeene Bi graafplaats te Heemstede de teraardebestelllr plaats van wijlen den heer Jhr. J. Th, V! Spengler in leven kolonel der infanterie b. d. Onder de velen, die den overledene de laató eer bewezen werden o.m. opgemerkt A, G. Jong, gep. gen.-majoor, J. B. Schuil, gep. nu joor, majoor jhr. IJ. D. C. Quarles van Uffor ritmeester W. E. Mathon, majoor jhr. W. A. d. Bosch, voorts mr. J. N. j. e. Heerkens Thij sen oud-lid der Eerste Kamer,, jhr. J. P. l v. Doorn burgemeester van Heemstede, jhr. von Mühlen, gemeente-ontvanger van Heemst! de en vele vooraanstaande figuren uit de on geving. Bij het binnendragen in de aula speelde h orgel een koraal van Bach, gevolgd door b Largo van Handel en bij het uitdragen hi slotkoor uit de Mattheus Passion. Op uitdrukkelijk verzoek van den overleden werd niet gesproken. •Nadat het stoffelijk overschot in de groei was neergelaten dankte de zoon voor de betooi de belangstelling. GESLAAGD. Voor het examen Engelsche Handelscorrei pondentie slaagde onze plaatsgenoot Th. Ytf lemse.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2