VALDA PASTILLES Het jubileum van den Commissaris der Koningin. Lederen Kaphandschoenen HET AMERIKAANSCHE HUIS WOENSDAG 17 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBE'AD' Hulde van Burgemeesters en vertegenwoordigers van Waterschappen. Dinsdagmiddag half drie werd in de feestelijk versierde Statenzaal te Haarlem de herdenking van het zilveren ambtsjubileum van den Commis saris der Koningin in Noord-Holland. Mr. Dr. A. baron Röell, voortgezet. Deze bijeenkomst werd geleid door den Burge meester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steen wijk. Deze deelde mede, dat de burgemeesters van de Noord-Hollandsche gemeenten het een groot voor recht achtten, in de gelegenheid te worden ge steld, op deze plek hun hulde en eerbied aan den hoogen jubilaris te kunnen bewijzen. Tot zijn groot leedwezen moest hij echter mededeelen, dat de burgemeester van de grootste stad, Dr. W. de Vlugt, door een lichte ongesteldheid verhinderd was, hier namens alle burgemeesters het woord te voeren. In zijn plaats had men den burge meester van Laren. Jhr. Mr. Van Nispen tot Sevenaar, bereid gevonden, deze taak over te nemen. Deze merkte op, dat het voor alle burge meesters in de provincie een behoefte was ge weest, baron Röell te huldigen, niet alleen als Commissaris der Koningin, maar ook als ma gistraat van groot formaat, als stoere werkkracht en als autoriteit, voor Noord-Holland van zulk, een bijzondere beteekenis. De burgemeesters zijn den Commissaris zeer dankbaar voor de groote belangstelling, die hij hun altijd betoont, want zij hebben met hem altijd de grootste bemoeienis. Spreker was het als burgemeester van de bekende kunstgemeente Laren aangenaam te mogen her inneren aan de bijzondere belangstelling, die de Commissaris altijd voor de kunst getoond heeft; de kunst is een cultureel belang van de eerste or de. Toonkunst en beeldende kunst mogen zich im mer in de warme belangstelling van baron Röell verheugen De kunstenaars zijn hem daar zeer dankbaar voor. Spreker herinnerde aan de groote gebeurtenis sen, die in deze 25 jaar in de provincie hebben plaats gehad; o.a. aan den watersnood in 1916, toen de Commissaris een bezoek-aan de geteister de gebieden bracht en persoonlijke activiteit bij de hulpverleening toonde. Ook prees spreker den Commissaris voor zijn bemoeiingen bij den strijd voor het behoud van het natuurschoon, waardoor het bekende Gooische natuurreservaat tot stand kwam. Ook hebben de burgemeesters het altijd zoo gewaardeerd, dat de Commissaris steeds zulk een groote belangstelling bij de geschillen van bestuur toonde. „De burgemeesters zien in u een hoogen supérieur, die op de bres staat voor de belangen van de hoofden der gemeenten. Zij heb ben dan ook gemeend, het niet alleen bij woor den te moeten laten, maar ook een stoffelijk blijk van hun belangstelling te moeten aanbieden. En omdat Mevrouw Röell uw liefde voor de kunst zoo ganschelijk deelt, bieden wij u dit schilderij van Gabriëls aan voorstellende een landschap aan de Loosdrechtsehe plassen. Een uitvoerend comité, bestaande uit de heeren J. van Reenen, H. de Bordes, Mr. H. Th. s'Jacob, R. G. Rijkens en Jhr. Mr, J. Th. M. Smits van Oyen, bood den Commissaris der Koningin na mens een groot aantal oud-burgemeesters van Noord-Holland een schilderij aan, voorstellende een gezicht in Vianen, vervaardigd door den Larenschen schilder Anth. P. Schotel. De heer Va n Reenen voerde daarbij het woord. Ook deze herinnerde aan de aangename samenwerking, die de vroegere burgemeesters van baron Röell mochten ondervinden. Als er wat bij zonders in hun gemeenten te doen viel, dan kon den zij er van op aan, dat de Commissaris der Koningin aanwezig was om van zijn belangstel ling te doen blijken. De heer J. Commandeur, burgemeester van Wognum, sprak namens de Vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen, voor wie het ook een groote eer was. den Commissaris te mo gen complimenteeren en getuigenis van hun eer bied jegens hem te mogen geven. „U hebt uw hooge ambt steeds voortreffelijk en met eere ver vuld; u toonde zich in waarheid Hr. Ms. hoogste gezagdrager in deze provincie. U toonde belang stelling voor een onnoemelijk aantal aangelegen heden in Noord-Holland en speciaal ook van de waterschappen, die u daarvoor den tol der dank baarheid willen betalen. Ook zij wenschen het niet bij woorden te laten, maar u een bewijs van waardeering aan te bieden zij het ook een laag- bij-de-grondsch geschenk, namelijk een Perzisch tapijt, in de hoop dat u daar jaren lang plezier van moogt beleven en dat u 'dit zult blijven zien als een bewijs van waardeering der waterschap pen". Dank van baron Röell. De Commissaris dankte alle sprekers voor hun van zooveel waardeering getuigende woorden. Hij deelde mede, wat hem in de morgenuren van de zijde der Koningin, van de regeering en van de Provinciale Staten ten deel was gevallen. En thans zag spreker de Statenzaal wederom gevuld, maar nu met burgemeesters, oud-burgemeesters en vertegenwoordigers der waterschappen. Van de 125 burgemeesters, die hij 25 jaar geleden ge kend heeft, zijn er nog slechts zeven in functie. Hij dankte voor de schitterende schilderstukken en voor het „laag-bij-de-grondsche geschenk, dat hij gaarne met de voeten zou treden". Spreker was echter niet alleen dankbaar voor de schit terende geschenken, maar vooral voor de waar- deerende woorden. „Ik heb het altijd met de bur gemeesters goed kunnen vinden; dat komt omdat ikzelf ook burgemeester ben geweest en dus weet, welk een moeilijke taak zij te vervullen hebben. Ik hoop, dat gij allen later met veel voldoening op de door u verrichte taak zult mogen terug zien, evenals de besturen der waterschappen, die het ook zoo moeilijk hebben, maar die den moed niet moeten verliezen" (Applaus). De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de heer Jansonius, se cretaris van Haarlemmermeer, boden den Com missaris een bloemstuk aan namens de Vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen, afdee- ling Noord-Holland. Hulde van deputaties. Te half vier werd de Commissaris in de Staten zaal gecomplimenteerd door deputaties van: de afdeeling Noord-Holland van den Bond van Provinciaal Personeel; Gooïsch Natuurreservaat; Sociëteit Trou moet Blycken, te Haarlem; de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen; Groep V (Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers) in Noord-Holland van de A.R.KA,; Arti et Amicitiae; Alg. Vereeniging voor Bloembullencultuur; Afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam; R.K. Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam; Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst; Bureau der Kamer van Koophandel te Haar lem en het Bureau der Kamer van Koophandel te Amsterdam; Artis; Scheidsgerecht voor provinciale ambtenaren; het Ned. Roode Kruis; Koninklijk Oudheidkundig Genootschap; Verzekeringskamer B. N. A. (Bond van Nederlandsche Architecten afd. Haarlem); Noord-Holl. Ver. Het Witte Kruis; Jhr. Reigersman, Oud-Hoofdingenieur-Direc teur Prov. Waterstaat; Koninklijke Akademie van Wetenschappen (Prof. van der Hoeve en Scholten); Vrouwelijke Studenten vereeniging Amster dam; Vereeniging van Burgemeesters en Secretaris sen in Noord-Holalnd; Afd. Noord-Holland Vereen, van Ned. Ge meenten; Genootschap „Kunst zij ons doel" te Haar lem; Haarlemsche Bach vereeniging; Haarlemsche Orkestvereeniging (H.O.V.) Kerkeraad Ned. Herv. Gemeente Haarlem; Polder 's Graveland; Kerkvoogden Ned. Herv. Gemeente te Haar lem; Ver. voor de Diamantbeurs te Amsterdam; Noord-Hollandsche Vereeniging ter bestrijding der T£.C.; het 'Concertgebouworkest; de heer S. C. de Haas van Dorsser, als oud burgemeester van Spaarndam en als secretaris van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Braid van Gemeente-ambtenaren; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-wet- houder van Haarlem, enz. De Bloemstukken. Aan den jubilaris werd een groot aantal prach tige bloemstukken gezonden, die alle in een af zonderlijke zaal steenden opgesteld. In het mid den prijkte een zeer groot stuk witte seringen van den Aalsmeerschen Tuindersbond, dat onder het schijnsel van het lamplicht zoo uitstekend tot zijn recht kwam. Verder zagen we bloemstuk ken van: het hoofdbestuur der Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis"; het bestuur der H.O.V.de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; Ned. Bond van personeel in overheidsdienst; de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, af deeling Noord-Holland; Commissarissen en di rectie der Stoomvaart Mij. Nederland; Geweste lijke Landstormcommissie Kennemerland; Alg. RK. Ambtenarenvereenlging; Vereeniging van Burgemeester en Secretarissen in Nederland afd. Noord-Holland; de Vereeniging van Provinciaal personeel in Noord-Holland; de Noord-Holland sche Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose („aan haar eere-voorzitter")de Vaste Com missie voor de Streekplannen; het Corps Con sulair te Amsterdam; het bestuur der Amster- damsche Vrouwelijke Studentenvereniging; Gemeentebestuur van Haarlem; Stichting Gooisch Natuurreservaat („aan haar grondlegger en voorzitter"); Provinciale afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren; Arti et Amicitiae; Personeel Px-ov. Waterstaat; Bestuux der Ver. Beurs voor den Diamanthandel en tenslotte prachtige orchideeën van de schoon maaksters der Cemsto. Verder was er een overstelpende hoeveelheid schriftelijke bewijzen van belangstelling, o.a. een telegram van Prinses Juliana en Prins Bexm- hard. Diner der Commissarissen. De eerste feestdag van baron Röell werd be sloten met een diner te zijnen huize aan de Nieuwe Gracht, waar o.a. de Commissarissen der Koningin met hun dames aanzaten. BELEEDIGING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. Overeenkomstig de conclusie van den pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft dit college het cassatie-beroep verworpen van mr. M. M. Rost van Tonningen, die door het Haag- sche gerechtshof wegens beleediging van den minister van justitie in een artikel over de zaak- Oss in het „Nationaal Dagblad" is veroordeeld tot een geldboete van 100 gulden. ONHERROEPELIJK Reeds 1209 Jubileum Schemerlampjes werden gratis door mij verstrekt. Dagelijks komen echter nog tientallen menschen dat fraaie Lampje vragen. .Er is echter een grens. Niet tegenstaande heb ik opdracht gegeven nog een 300-tal aan te maken. Dit is dan onherroepelijk de laatste uitgave. Laat dus Uw kans niet voorbij gaan en koopt nog heden een klein of groot artikel uit onze enorme collectie. (HEDEN OPRUIMING.) D. S. LEEFLANG, Lange Veerstraat, Haarlem. GROOTSTE LAMPENZAAK IN NEDERLAND. (Geen filialen.) (Adv. Ingez. Med.) MAILNIEUWS Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch IndiÖ, zeepost: 20 Jan. per s.s. Enggano van Amsterdam; 23 Jan, per s.s. Saleier van Amsterdam; mail: 22 Jan per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; luchtpost 20 Januari per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 20 Jan. per schip „K. N. S. M." van Amsterdam; 24 Jan. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; luchtpost: per trans- atlantischen luchtdienst 1); 19, 23 Jan. per ld. van New York; 21 Jan. per ld. ItaliëZ. Amerika; 18 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Aruba, Bonaire, Curagao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 20 Jan. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; 24 Jan. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 19 Jan. s.s, Westerland v. Antwerpen; 23 Jan. per s.s. Veendam van Rotterdam; luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 19, 23 Jan. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 18 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 21 Jan. woi-den verzonden per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië. Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 20 Jan. per s.s. Alchiba van Rotterdam; 27 Jan. per s.s. Westland van Amsterdam; luctpost: 19, 23 Jan, per ld. van New York; 21 Jan. per ld. ItaliëZ. Amerika: 18 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Barbados, Trinidad, mail: 20 Jan. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; 24 Jan. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 23 Jan. per ld. van New York; 18 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Venezuela, mail: 20 Jan. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; 24 Jan. per s.s. Crijnssen van Am sterdam; luchtpost: als Suriname. China, Philippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoei-ye x), mail: 18, 22 Jan. via Siberië; luchtpost: China per Engelschen lucht dienst 3); Philippijnschen Statenbond: 19,23 Jan. per ld. van New York of per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost Afrika, mail: 22 Jan. per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma, Australië, mail: 20 Jan. via Engeland van Rottei-dam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Ceylon, mail: 20 Jan. via Engeland van Rot terdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Siam .Thailand) x) Malaya, mail: 22 Jan. per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. Napels—Béhdoeng. Saoedi (Arabisch Koninkrijk), mail: 22 Jan. per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Hongkong, mail: 20 Jan. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Syrië x), Irak, mail: 22 Jan. per m.s. M. v. Aldegonde van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst verzonden 2). Madeira, mail:- voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoox'kust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost, per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Franschen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia', Goudkust x), mail. voorloopig als Engeland; luchtpost: per ld. FrankrijkZuid Amerika 2). x) Luclitpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst ver zonden 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 20 Jan. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Nieuw-Zeeland, mail: 23 Jan. per s.s. Veendam van Rotterdam; luchtp.: per Engelschen luchtdienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er nochtans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten ter mijn scheepsgelegenheid naar overzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voorbe houden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achterwege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmingen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreeksche verbinding met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Ne derlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare ge legenheid verzonden. Buslichting voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Portugal. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. Het inwoner-aantal van Haarlem. Steeg in een eeuw van 24 tot 140 duizend. De gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek over de bevolking heeft loopen tot 1840. Daardoor is het thans vast te stellen, dat de be volking van Haarlem in een eeuw (van 1 Januari 1840 tot 1 Januari 1940) steeg van 24.012 tot 140.454. Een stijging dus van bijna 500 pet.! Het is interessant na te gaan hoe de groei der gx'oote steden in ons land geweest is, om daai'bij vergelijkingen met Haarlem te maken. Van de meeste steden is het bevolkingscijfer op 1 Januari 1940 nog niet bekend daarom volstaan wij met dat van 1 Januari 1939. 1840 1920 1939 Amsterdam 211.349 647.427 793.526 Rotterdam 78.998 516.271 612.372 Den Haag 63.556 354.987 495.518 Utrecht 48.491 140.309 163.559 Haarlem 24.012 77.327 137.576 Groningen 33.484 90.778 120.015 Eindhoven 3.028 47.946 111.179 Daaraan zien wij dat in verhouding Eindhoven het sterkst gegroeid is. Van een onbelangrijk dorpje is het een moderne industriestad geworden. In ver houding is Rotterdam ook sterk gegroeid. Een eeuw geleden had de Maasstad niet veel meer dan 1/3 van het inwoner-aantal van Amsterdam, nu is Rotterdam de hoofdstad al dicht genaderd. Het verschil wordt steeds kleiner^ omdat Amsterdam dé laatste jaren niet veel nieuwe bewoners krijgt, ter wijl de uitbreiding van Rotterdam iets beter gaat. In 1938 steeg de bevolking van Amsterdam met slechts 5153 zielen, waartegenover Rotterdam met 6539 nog een wat beter figuur maakte. De bevolkingsaanwas van Den Haag was nog iets grooter dan die van Haarlem. Minder sterk waren die van Amsterdam, Utrecht en Groningen. Haarlem heeft van de gemeenten boven de 100.000 inwoners, op Eindhoven na, in verhou ding de meeste aantrekkingskracht op nieuwe ingezetenen. De cijfers omtrent vestiging en vertrek waren over 1938 (de statistiek over 1939 is nog niet be kend) vestiging vertrek verschil Amsterdam 32.909 32.387 522 Rotterdam 24.133 22.047 459 Den Haag 26.599 26.140 459 Utrecht 10.389 10.572 187 Haarlem 9.147 8.147 1000 Groningen 6.405 5.711 Eindhoven 6.627 5.005 1622 Opvallend is dat Utrecht de eenige gemeente is met meer vertrek dan vestiging. Uit dit statistiekje is ook nog een andere conclusie te trekken namelijk dat Haarlem de bevolking heeft die in vex-houding het sterkst heen en weer trekt. Tellen wij de cijfers van vertrek en vestiging te zamen dan krijgen wij voor Haarlem 17.394, of 13.05 pet van het inwoner-aantal. Deze percentage; voor de andere groote gemeente zijn: Amsterdam 8.08, Rotterdam 7.05, Den Haag 10.84, Utrecht 12.95, Groningen 10.03 en Eindhoven 11.1. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 18 JANUARI. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversxxm I. Progr. m: 8.00 Keulen; 8.20 Engeland; 9.20 Keulen; 9.50 Deutschlandsender; 10.10 Pauze oi Diversen; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Motala of diversen. 2.50 Keulen, 3.20 Deutsch- landsender. 5.20 Motala. 6.05 Keulen, 6 20 Bero- munster. 6.50 Motala of diversen. 7.20 Bero- munster. 10.05 Boedapest. 10.20 Ned. Bxuissel. 1Q.30 Deutschlandsender. Progr, IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Engeland. 11.20 Danmank Radio, 12.20 Engeland. 1.50 Parijs Radio. 2.20 Danmarks Radio. 3.20 Parijs Radio. 4.20 Engeland. 5.20 Fr. Brussel. 5.50 Engeland. 6.35 Fr. Brussel. 7.20 Kexxien, 7.30 Boedapest, 9.20 Engeland, 9.35 Fr. Brussel. 10.20 Parijs Radio. 10.50 Boedapest 11.25 Engeland. Progr. V: 8.00—5.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen, Ber. Dep. v. Justitie 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Beroemde Zangers: 1. Ho Ho, Paul Robeson; 2. Si vous l'aviez com- pris, Luigi Fort; 3. Schlösser die im Monde lie gen, Richard Taüber; 4. Die Perlenfischer, Costa Milona; 5. The Rosax-y, Richard Crooks; 6. Ay ay ay, Luigi Fort, 7. Vilja lied, Richard Taxiber; 8 Nazareth, Richax-d Crooks; 9. Die Afrikanerin, Costa Milona. Beroemde zangeressen: 10. Canzonetta, Erna Sack; 11. Olympia's Aria v. Offenbach, Miliza Korjus; 12 Chanson de Solveig, A. GalliCurci; 13. Frühlingsstimmenwalzer, Hélène Cals; 14. La Foletta, Erna Sack; 15. Shadow Song van Meyerbeer, Miliza Korjus; 16 Bell Song uit Lakmé v. Delibes, Lilly Pons; 17. Je suis Titaxoda la blonde v. Thomas, Hélène Cals. 8.00—12.00 Diversen. WERELDJEUGDBIJEENKOMST VAN ESPERANTISTEN IN ONS LAND De 3de internationale Esperanto Wereld jeugdbij eenkomst, welke in Boulogne sur Mer zou worden gehouden, maar door den in Frankrijk ingetreden oorlogstoestand geen doorgang kan vinden, zal in Nederland worden geoi-ganiseerd. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de omgeving van Bilthoven in de maand Augustus. Practische oefeningen in het zwemmen met geweer vormen een der onderdeelen van de door O. «n O. voor cJe NederlamfscHe militairen georganiseerde zwemcursussen Bestrijd ^VERKOUDHEID^ vóór zich complicaties voordoen Gebruik hel sterk antiseptische geneesmiddel (Adv. ingez. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZA In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Sti bibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aanw ten ter beschikking gekomen: Luchtbescherming: Gee, De. Alarm! Luchtgevaar! Leeuwen, Van. Kent het gevaar! Stempel, Van der. Luchtbescheiming. Handelswetenschappen: Crane, De. Handboek voor het verzekert wezen; dl. I. Kantoormachtine-Gids, De; tentoonstellings 1939. Roels. De psychologie der reclame. Spoorwegen: Beynes"; een halve eeuw van arbeid. Raatgever. 100 jaar Nederl. Spoorwegen. Lantl- en Volkenkunde: CohenPortheim. England, die unbekai Insel. Muls. Steden. Sleen, Van der. Zweden en Lapland. Fransclie romans: Duvex-nois. Morte la béte. Esme, D'. L' Ame de la brousse Houville, D'. Le séducteur. wol gevoerd 2 BARTELJORISSTRAAT 20. JACK MORRIS Telef. 134!) (Adv. Ingez. Med MARKT BERICHTEN Rotterdam, 16 Jan, fc Totaal aanvoer: 3772. Paarden 139, veulen magere runderen 634, vette runderen 983, vi kalveren 35, graskalveren 156, nuchtere kalve® 1281, schapen en lammeren 481, varkens 3, bok! en geiten 59. Prijzen per K.G., vette koeien le kwaliteit 2e kwaliteit 68. 3e kwaliteit 4656, vette ossec kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 4656, stieren le kw. 2e kw. 64. 3e kw. 54, vette kalveren resp. 145, 95105, schapen resp. 47, 42, 36, lammeren n 50, 45, 42, graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50, nu tere kalveren resp. 48, 43, 38, slachtpaarden K 59, 49, 40. Prijzen per stuk: schapen le kwaliteit 28, 2e taÖ liteit 20. 3e kw. 15. lammeren le kw. 19, 2e 15, kw. 10, nuchtere kalveren resp. 12, 10, 7, nuchl fokkalveren resp, 26, 22, 18, slachtpaarden rt# 260. 180. 120, werkpaarden resp. 360. 240, 140, lij ten resp. 250, 200, 120, kalfkoeien resp. 285, 140, melkkoeien resp. 280. 195. 140, varekoe resp. 190, 135, 105, vaarzen resp. 145, 125, 75, ken resp. 105, 85, 65, graskalveren resp. 60, 40,1 bokken en bei ten resp. 11 7, 4. OVERZICHT: Vette koeien en ossen, aanvoer: als vor. we2 handel: tamelijk, prijzen: stabiel. Stieren, aanvoer: onv., handel: stug, prijzen: or. week. Vette kalveren, aanvoer: grooter, handel: lev! dig. prijzen: constant. Schapen en lammeren, aanvo.er: iets grooi handel: tamelijk. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer: grooter, handel: kalm, prijzen: lager. Paarden, aanvoer: ruimer, handel lui, priji onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer: korter, ham Stil, prijzen: prijsh. Varekoeien, aanvoer: korter, handel: redel prijzen: hooger. Vaarzen en pinken, aanvoer als vor. week, hi del: slecht, prijzen: onv. Graskalveren, aanvoer: ruimer, handel: stro prijzen: onv. Bokken en geiten, aanvoer: als vor. week, hl del: vlot, prijzen, lager. MARKTBERICHT PURMEREND. Purmerend, 16 Januari 15 Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partij wegende 50000 K.G. Handel stug. Hoogste pi f 23.50. Aanvoer artikelen. Kaasmai-kt. 664 K.G. Handel matig. Kiel Boeren f 24 per 50 kilo. Boter 387 Vz kilo f 1.65—f 1.72 per kilo. Runderen, totaal 651 stuks. Vette koelen 350 st. f 0.68f 0.86 per ld matig. Gelde koeien 201 st, f 110—f 180 per matig; Melk koeien 75 st. f 180f 275 per si matig; Stieren 25 st. f 0.57—f 0,62 per kilo, mal Paarden 6 st. f 70f 130 per st., stug; Vel kalveren 90 st. f 0.78f 0.95 per kilo, stug; Gt kalveren 90 st. f 40f 65 per stuk, stug; Nut tere kalveren voor de slacht 500 st. f 13f 18! stuk. stug; Nuchtere kalveren voor de fokke 500 st. f 15f 20 per stuk, stug; Vette varke: voor de slacht 260 st. f 0.55f 0.60 per hi matig; Magere varkens 22 st. f 20f 35 per: matig; Biggen 198 st. f 8—f 13 per stuk, Schapen 1650 st. f 20f 32 per stuk, maü Bokken 47 st. f 3f 10 per stuk, matig. Kippeneieren f 3.75f 4.25 per 100 st. Eendö eieren f 2.85 per 100 st. Noord-Holl. Blauwen (kuikens) 7075 ct. p kilo; Oude kippen en hanen (wit en rood) 81 st. 42y250 st. per kilo. Oude kippen en had (blauw) 6100 st. 50 ct. per kilo; Konijnen f 0.40 f 2 per stuk; Eenden 1600 st. 1525 ct. per stu Duiven 40 st. per paar; Ganzen 41 st. f 2.25 f 3.25 per stuk. Zwanen 12 st. f 3.50 per stuk. COÖPERATIEVE CENTRALE EIERVEILINÖ PURMEREND G.A. Aanvoer 60.000 Eendeneieren f 2.90 a f 3.05. "1000 Kippeneieren f 3.50 a f 4.50.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6