jtaaiste' B BURGERLIJKE STAND Moeilijkheden in het visscherijbedrijf. .WOENSDAG 17 JANUARI Ï940 H A A" R E E M'S D X 'G B E A D" 9 Voedseltransporten voor den vijand voorgesteld. Resoluties in Hooger- en Lagerhuis aangekondigd. LONDEN, 17 Januari. De Bisschop van Birmingham, Barnes, is van meening dat Enge land zijn blokkade zoodanig zou moeten in richten dat er voedsel-transporten naar Duitsch- land zouden kunnen passeeren volgens den stel regel „Indien uw vijand hongerig is, voedt hem". Barnes zal daarom een resolutie in het Hooger- 1 huis indienen. De aartsdeken van Stoke-on-Trent, Percy «Hartill zal een dergelijke resolutie in het Lager- i huis op tafel brengen. (United Press.) Twee Polen ter dood veroordeeld. i LODZ, 17 Januari (D.N.B.) De bijzondere rechtbank heeft twee Polen ter dood veroor deeld en twee anderen veroordeeld tot 10 en 15 jaar tuchthuis. Zij werden beschuldigd op 1 Sep tember een Poolsch staatsburger van Duitsche afkomst te hebben vermoord. Commissarissen der Koningin bezoeken de hoofdstad. AMSTERDAM, 17 Januari. De commis sarissen der Koningin van de verschillende provinciën des lands, vergezeld van hun dames, hebben heden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van hun ambtgenoot mr. dr. A. baron Röell, die als hun gastheer optrad, een bezoek aan de hoofdstad ge bracht. In de ochtenduren bezichtigden de commis sarissen de diamantslijperij van Asscher's dia- man tmaatschappij N.V. in het fraaie gebouw aan de Tolstraat. Het hooge gezelschap waar toe ook de oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. H. Th. *s Jacob, behoorde, werd ontvangen en rondgeleid door de directie, terwijl de president-commissaris der vennoot schap de heer D. Andreson, mede ter ontvangst aanwezig was. Na den rondgang werden ververschingen aan- I geboden. Het bezoek aan de fabriek nam on geveer een uur in beslag. DE „ZAANDAM" NAAR NEW-YORK VERTROKKEN. ROTTERDAM, l." Januari. Vanmorgen vroeg Is de „Zaandam" van de Holland—Amerika Lijn naar New-York vertrokken. De honderdvijftig passagiers hebben zich gisteravond aan boord begeven. Ongeveer de helft van hen zijn Duit sche emigranten, de anderen zijn zakenlieden, onder wie ook eenige repatrieerende Amerikanen. "iDe „Zaandam" welke Southampton niet zal aan- edoen, vaart rechtstreeks naar New-York. „Christian Front" verzette zicli tegen zenden van wapens naar de geallieerden. NEW YORK, 17 Januari (Havas) Uit het on derzoek van de politie naar het optreden van het „Christian Front" schijnt definitief te blijken, dat i iet doel van deze organisatie was zich te verzet ten tegen het zenden van munitie naar de geal- lieerden en eventueel de Amerikaansche wapen- fabrieken en industriecentra aan te vallen inge- val de Vereenigde Staten zich in het Europeesche conflict zouden mengen. Nadat gebleken was dat zes van de gearres teerde leden van de organisatie deel uitmaakten van de nationale garde, is op verzoek van den gouverneur van New York, Lehman, een onder soek ingesteld naar de betrekkingen tusschen het „Christian Front" en de nationale garde. Even eens is een onderzoek ingesteld naar de beschul diging dat 44 politiemannen deel uitmaakten van i de organisatie. Russen trekken terug op twee fronten. Door koude en gebrek aan voorraden genoodzaakt. KOPENHAGEN, 17 Januari. Uit Helsinki wordt vernomen dat de Rus sen aan het Salla-front en ten Noorden van het Ladogameer terugtrekken. Zij worden hiertoe genoodzaakt door de felle koude en het gebrek aan voorraden. (United Press.) Zes maanden wegens belasting fraude. Amsterdamsch koopman veroordeeld. AMSTERDAM, 17 Januari. De rechtbank ver_ oordeelde vandaag een Amsterdamschen koopman wegens een geraffnieerde en groote belastingfraude tot zes maanden gevangenisstraf, het maximum dat op dit delict staat. De procuratiehouder van den koopman, die het belastingbiljet voor hem had in gevuld, en per procuratie had onderteekend, hoor de zich veroordeelen tot drie maanden gevange nisstraf. De Officier van Justitie had tegen den koopman *es maanden en tegen den procuratiehouder vier maanden gerequireerd. De Reiger" van Khartoem vertrokken. KHARTOEM, 17 Januari (AJ4J.) Na den nacht in Khartoem te hebben doorgebracht, is de .Reiger" hedenochtend om 5.30 uur Amsterdam schen tijd vertrokken naar Juba. Juba is de eerste halteplaats op de derde étappe van Khartoem naar Nairobi. De ..Reiger" passeerde om 8.1' uur A.T. Malakal Om 10 uur zagen de inzittenden van het toestel een kudde van tientallen olifanten. Om 10.30 uur A. T. zou de „Reiger" in Juba landen. Vandaar zal rechtstreeks naar Nairobi, het eindpunt van de derde étappe worden gevlo ten. De Zweedsche vrijwilligers voor Finland. STOCKHOLM, 17 Januari (Havas). Een der correspondenten van Havas in Finland heeft een bezoek gebracht aan een detachement Zweedsche vrijwilligers in Finland en bericht, dat hij getrof fen is door de strijdbare kwaliteit van deze man nen. Onder de vrijwilligers heeft hij verscheidene bekende persoonlijkheden ontmoet, o.a. den schoonzoon van den minister-president, John Söderblom en diens broers Gustav en Olaf. De vrijwilligers komen uit alle lagen der bevolking en de leeftijd varieert tusschen 18 en 55 jaar. Einde Kerstreces Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. 17 Januari. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer op Dinsdag 6 Februari weder in openbare vergadering bijeenkomen Voordien komt de Kamer in de af deelingen bij een tot het onderzoek van een aantal wetsont werpen Voor het Finsche Roode Kruis. De collecte, die gisteren na afloop van het Bach-concert te Haarlem ten bate van het Finsche Roode Kruis is gehouden, heeft een bedrag van 678.19 opgebracht. Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. Dinsdagavond sprak de heer M. J. Lürsen, mu ziekleeraar te Haarlem, voor de afd. Haarlem van de V. D. J O. over: „De ontwikkeling van de viool sonate". Spr. wist, met medewerking van den heer F. Althuizen, het gesprokene op fraaie wijze te illustreeren met piano-, resp. vioolspel. Door de primitiviteit van de instrumenten was de gecomponeerde muziek tot de 16e eeuw voor namelijk vocaal (mis, motet, madrigaal, chanson). De verbetering in de instrumenten in de 2e helft dezer eeuw had voorloopig op de composities nog geen uitwerking: de chansons werden geschreven om te zingen en te spelen. Hieruit ontwikkelde zich tenslotte de instrumentale muziek, die, in kleine bezetting gespeeld, sonate (lett. klankstuk) genoemd werd. De volgende stap kwam door de ontwikkeling van de dansmuziek. Men gaf de sonate geheel of gedeeltelijk het karakter van een dans (2 vlugge. 2 langzame deelen). Deze vorm wordt suite of ka mersonate genoemd; in langzaam tempo kerk- sonate. Vooral in Italië werden deze sonates (solo en trio) zeer veel gecomponeerd. Hier mengde men ook de dansdeelen van de kamersonate met de ernstige deelen van de kerksonate. In dezen tijd maakte G. F. Handel een studiereis door Italië. (1703-1708). Kenmerkend bij hem zijn de heldere, krachtige melodie, religieus en toch diep menschelijk, en een pittig rhythme. Dit werd toe gelicht met Handel's 4e sonate in a groote terts. De volgende periode gaf de ontwikkeling van den Italiaanschen Barokstijl naar den Weenschen Klassieken stijl, waarvan W. A. Mozart vertegen woordiger is. Belangrijk was nu (le helft 18de eeuw) de uitvinding van het hamerklavier (pia no), dat.het.clayecimbel verdrong. De piano had grooter solistische mogelijkheid, en kreeg dus ook in de composities een belangrijker rol. De duo sonate ontstond. Deze vorm heet klassieke sonate of Hoofdvorm; het fugeerende deel is eruit ver dwenen. Eigenlijk heeft de Mozart-sonate nog maar 3 deelen; het langzame begin is geen aparte satz meer, maar een inleiding. Ook Mozart's mu ziek is een weergave van het gebeuren om hem heen, maar met behoud van een zeer persoonlijk element. Onder hem en Haydn bereikt de sonate haar hoogsten bloei. Hierna werd een sonate van Mozart gespeeld. De 19de eeuw brengt den Romantischen stijl. Naast hen die hun fantasie den vrijen loop lieten 'Liszt, Chopin), staat de groep die de bestaande vormen bezigt, zooals Grieg. Typisch voor deze groep, vooral voor de componisten uit de ge- isoleerde landen, is het zich verdiepen in het na tionaal bewustzijn, de folklore. Alle eigenschap pen van het Noorsche volk en land vindt men in Grieg's muziek terug. Het weemoedige, donkere van de fjorden, en het liefelijke van het land schap erachter. Een hierna ten gehoore gebrachte sonate van Grieg toonde dit aan. Met een woord van bij zonderen dank en waar deering aan de heeren Lürsen en Althuizen sloot de voorzitter, Drs. P. F. R. Stol, den Interessan ten avond. VEEMARKT AMSTERDAM. AMSTERDAM, 17 Januari 1940 162 Vette kalveren: le kwaliteit f 0.86f 0.90 2e kwaliteit f 0.74f 0.82, 3e kwaliteit f 0.64— f 0.72 per kilogram levendgewicht. 32 Nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk. 50 Varkens. Vleeschvarkens wegende van 90— 110 K.G. f 0.72—f 0.75 per K.G. slachtgewicht Zware varkens f 0.72f 0.75 per K.G. slachtge wicht. Vette varkens f 0.72f 0.75 per K.G slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel gedrukt met lagere prijzen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel kalm, met onveranderde prijzen Varkens onbeteekenende aanvoer, handel stil zelfde prijzen. HAARLEM. Ondertrouwd. 17 Januari: S. v. Dam en B. G S. Cremer; M. Kraaijer en A. Ruijgh; A. Oom en S. H. Schoevers; P. van der Peet en D. P. M Heesakkers, H. J. van Galen en A. H. van Leeuwen C. A. Fictoor en A. Abbink, G. J. Mink en J. de Jong, J. Ham en W. H. Balmaekers. J. B. van der Pol en C. M. Kooien. J. M. v. d Horst en G. M. H. Hauweling, J. M. van der Horst en G. M. H Schouten, L. Minnema en G. A. Veldman, P. van Weert en A. Sloof. Gehuwd 17 Januari; R. M. Spruit en P. Prins S. de Wit en S. de Vries, G. J. A. Buijs en H van der Wansen, A. M. H. Bergé en J. M. H. M Zwart, J. Janszen en F. Liskar. A Teunissen en J Kuperus. Bevallen: 15 Januari: H. A. van der Klugt Hovingh, z.; 16 Jan. L. van DieVisser z.. A VreekenWassenaar z., C. MentjoxHering z A. M. MeijerVisser z.. E. de DroogHarren z 15 Jan. K. Falentijn—Mikolajczak, d. E. Rutte— Admiraal z., A. J. VerhoefAppelboom d. Overleden: 15 Jan. Ch. W. Hellemavan de- Velden Erbrink 83 j. Iordensstraat; 14 Jan K. Burghout, 75 j.. Spaarnelaan: 15 Jan. D JoustraHerschoe, 82 j., Garenkokerskade. B. de Bruijn, 58 j., Kleverlaan, DE DRIE SCHEPEN OP HFT IJSELMEER Naar wij n^der vernemen is de stoom ..Friesland" op het IJselmeer zoo ernstig besch' digd dat het vaartuig waarschijnlijk verloren z. gaan. Ook de beide andere schepen, de ..IJsel' de „Holland" hebben ernstige schade opge1^" pen. HILLECOM Uitmuntende uitvoering van „Cantabilé". Dinsdagavond gaf het Dameskoor „Cantabile" onder leiding van mej. Agaath van der Mey in Hotel Sistermans zijn derde jaarlijksche uitvoering. In weerwil van de felle koude was de zaal zeer goed bezet. Het geheele programma stond op hoog peil en alle liederen werden vlekkeloos gezongen. Wij noe men in het bijzonder het fijn en teer gezongen „Joseph ginck van Nazareth" van Dina Appel doorn en de zeer fraai gezongen Cyclus „Een dag" van Henri Zagwijn. Van de overige liederen in het lichtere genre blonken vooral uit „Kein Feuer, Keine Kohle" van Willy Herrmann en het fijne slaapliedje „Ninna Nanna" uit de Napolitaansche volksliederen van Zanetti. Een groote verrassing was het buiten het pro gramma om vocalistische optreden van mej. v. d. Mey zelf met „An die Musik" van Schubert en „Standchen van Strauss. Zoowel pianistisch als vocaal hooren wij haar veel te weinig en het was werkelijk een genot naar de voordracht der twee genoemde liederen te luisteren. Medewerking werd verleend door het Haagsch pianistenpaar, de heer en mevrouw Maarten Wils en Helen WilsKrijgsman. Op twee vleugels vertolkten zij de Sonate in bes- dur van Clementi, Romanze van Rachmaninoff en 5 Valsen van Brahms. Beide musici zijn zoo volko men op elkander ingespeeld dat een prachtig geheel werd verkregen. Toegiften konden natuurlijk niet achterwege blijven: het koor zong nog een Napolitaanseh lied en de pianisten gaven „Schaflein können ruhig wei- nen" van J. S. Bach. Mevrouw WilsKrijgsman toonde zich ook in de begeleiding der liederen van haar beste zijde. Zoowel zij als mej. v. d. Mey had den meerdere malen fraaie bloemen in ontvangst te nemen. In „Glühwürmchen" van P. Lincke werd de lang niet gemakkelijke solo uitnemend gezongen door mej. Bep Bos. De heer Dishoeck, die het slotwoord sprak, sprak den wensch uit dat wij koor, dirigente en solisten in de naaste toekomst nog meerdere malen zullen mogen hooren. BEVERWIJK Schoorsteenbrand op den Hoflanderweg. Een schoorsteenbrandje bracht de brandweer gisteravond in het Oostelijk en dus meest koude deel der gemeente. Terwijl de felle Noord-Ooster stormachtige allures aannam en ln de huizen de kachels eens extra werden opgestookt, ont dekte de familie M. R. Gooijer, wonende aan den Hoflanderweg 228 vuur verschijnselen tusschen het plafond ln de nabijheid van de schoorsteen. Een dichte scherpe rook verspreidde zich snel door het huis en de bewoners achtten het dan ook raadzaam zijn kinderen die op de boven verdieping te bed lagen, naar een veiliger plaats over te brengen. Intusschen was de politie gewaarschuwd en snel was de waarnemende corpschef, brigadier W. J. den Otter ter plaatse om zich van den toestand op de hoogte te stellen. In verband met den sterken wind achtte hij het raadzaam de brandweer te alarmeeren omdat bij het uit slaan der vlammen het ergste gevreesd moest worden voor de belendende perceelen die van de zelfde makelij zijn. Maar terwijl de brandweerauto op den spek- gladden Provincialen weg naar de plaats des onheils reed, wellicht meer „zeulde" dan reed hadden de buren reeds krachtige pogingen aan gewend om den brand in de kiem te smoren Een boven den schoorsteenmantel aangebrachte asbest plaat liet zich vrij gemakkelijk verwij deren en toen kon men de vuurhaard bereiken Dat was maar net op tijd, want het vuur had zich tusschen plafond en zoldering genesteld en stond op het punt zich over de bovenverdieping te verspreiden. Emmers water werden aange dragen en vrij spoedig was het gevaar bezworen ongetwijfeld tot groote opluchting van de brand weerlieden die zich al hadden voorbereid op een ijzig avontuur. De spuit behoefde geen water te geven. De staf van de brandweer stelde nog even een on derzoek in, maar zij kon al spoedig constateeren dat geen enkel gevaar meer dreigde. De afgerukte schoorsteenplaat bracht tevens de oorzaak van dit brandje aan het licht. Men zou achter deze muurbedekking een gemetsel- den schoorsteen verwacht hebben. Men bleek hier met een geïmproviseerden schoorsteen te doen te hebben. Aansluitend op de kachel deec; 'n gegalvaniseerde kachelpijp dienst als afvoer kanaal. Nabij de zoldering bracht een kniestuk de verbinding met den gemetseiden schoorsteen van de voorkamer tot stand. Het laat zich hooren dat zoodcende bij koud weer en dus een feller branden van den kachel van „accuut" brandge vaar sprake was. De hitte, die de metalen pijp uitstraalde deed 't houtwerk in de nabijheid vlam vatten. Men vroeg zich met verbazing af. hoe een dergelijke knutselarij mogelijk was in een tijd, dat het bouw- en woningtoezicht zoo goed geregeld is. Het vermoeden lag voor de hand dat deze schoorsteenen eerst zijn aangebracht toen de huizen bewoond waren. Wanneer hei onheil den bewoners bij nacht had overvallen zouden de gevolgen ongetwijfeld ernstiger zijn geweest. Rook en water richtten in de vertrekken eenige schade aan, die zooals wij vernamen door ver zekering gedekt wordt, evenals die, welke aan de woning werd aangericht. VELSEN JUBILARIS BIJ DE PAPIERFABRIEKEN. De heer Th. Mooy herdacht Maandag den dag. waarop hij gedurende 40 jaren in dienst was bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Den heer Mooy, die zich in die 40 jaar tot „papier maker", een veeleischende functie, heeft weten op te werken en thans als zoodanig aan papier machine 6 werkzaam is, heeft het op dezen gedenk dag niet aan belangstelling ontbroken. Des morgens werd hij ontvangen op het directie kantoor, waar de heer Joan H. A. Kruimel in tegen woordigheid van de heeren J. Smit en Ir. W. A Staring. Drocuratiehouders. den jubilaris geluk- wenschte. De heer Kruimel memoreerde hoe de heer Mooy door zijn ijver van hekkenjongen papiermaker was geworden. Hij overhandigde den jubilaris het gebruikelijke ..uden horloge met inscriptie benevens een envc pc- met inhoud en het ereerende getuigschrif' de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, .eer Mooy sprak daarop woorden van dank. Jok door collega's werd de jubilaris gehuldigd lke huldiging geschiedde in de papierfabriek Hier werd hem in tegenwoordigheid van zijn chefs de heeren Ir. T. F. Hubrechts en W. J. Willems een fraaie staande schemerlamp geschonken. POLO-WEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD Aan de wedstrijden van a.s. Zondag zal V. Z. V met een flinke ploeg zwemmers deelnemen. Op het lste nummer, de 109 m. vrije slag heeren komen o.a. uit V. Schoone, P. Swier, P. Duinker, P. Kramer en P. Gottmer. De 100 m. rugslag dames brengt o.a A. Buding en M. Kwak aan den start. Op den rugslag heeren wordt VZV vertegenwoordigd door P. Swier. P. Gottmer e.a. De schoolslag dames brengt C. Koster aan den start, welke zeker de eerste plaats zal in nemen. Naast haar heeft VZV nog R Groot. B Blok, e.a. Hierna zullen nog twee estafettes worden verzwommen. Eerst zullen de heeren op de 5 x 50 m. wisselslag hun krachten meten en daarna de da mes op de 3 x 50 m. wisselslag. De heerenploeg be staat uit P. Swier, N. Schoone, P. Duinker, P. Kra mer en P. Gottmer. De damesploeg uit C. Koster, M. Kwak en A. Buding. Tot slot volgen nog twee polowedstrijden n.L VZV 1Haarlem 1 en VZV 1— Haarlem 2 (dames). Deze wedstrijden zullen zeer zeker interessant worden. ZANDVOORT De luchtbescherming. De Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming zal haar leden nog eens nadrukkelijk wijzen op de noodzakelijkheid voorzorgsmaatregelen te treffen, zoodat het mogelijk is in tijd van nood, althans een kamer zoodanig af te schermen, dat geen licht naar buiten uitstraalt. Inlichtingen hieromtrent en be rekening der kosten kunnen gevraagd worden bij den Luchtbeschermingsdienst in de Oude Bewaar school. Mocht het blijken, dat de weliswaar ge ringe kosten, voor sommigen toch bezwaarlijk zijn, dan overweegt het bestuur deze kosten geheel of gedeeltelijk voor haar rekening te nemen. IJSBANEN WEER OPEN. Onmiddellijk nadat het opgehouden had te sneeuwen is men Dinsdag begonnen de ijsbaan in Plan Noord te Zandvoort sneeuwvrij te maken. Hedenmorgen was de baan dan ook weer in uit stekende conditie. Er werd dadelijk weer druk ge reden. Ook de baan op het Zeemeeuwen-terrein en de Rinko zijn heden voor het publiek opengesteld. REVUE-AVOND. De coöperatie Aller Belang geeft op Maandag 12 Februari een revue-avond met medewerking van Tholen en Van Lier IJMUIDEN WEGENS DE FELLE KOUDE TERUGGEKEERD De loggers KW 154 en KW 162, welke Dinsdag naar zee waren vertrokken, zijn hedenmorgen te ruggekeerd omdat de bemanningen wegens de groote ijsvorming niet konden werken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Gerberdina Johanna IJM 38. Vangst- 90 manden schelvisch, 60 manden braadschelvisch, 150 mandei radio, 79 manden gul en platvisch, 150 mandei koolvisch, 110 manden rog, 80 manden wijting, totale vangst 710 manden, benevens 150 stuks stijve kabeljauw. Dl. HARING GING TOCH NAAR DUITSCHLAND In verband met de j.l. Maandag opgehouden ha ring van den trawler Delft, wegens het niet be schikbaar zijn van gewone goederenwagons verne men wij, dat de haring later door de exporteurs is overgenomen en in witte Nederlandsche wagens en Duitsche wagons verzonden is. SCHEEPVAARTBEWEGING NOORDZEE KANAAL. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhiei binnen 34 stoom- en motorschepen, waarvan 23 voor de haven van de hoofdstad bestemd waren en 11 schepen voor andere binnenlandsche havens, Naar zee vertrokken in deze zelfde periode 44 stoom- en motorschepen waarvan 29 schepen uit Amsterdam kwamen Zeevisschers houden voet bij stuk. Geen trawlers meer naar zee. Zooals men weet werden reeds ver voor de jaars- wisseling besprekingen gehouden tusschen de ree- ders en de organisatiebesturen over het afsluiten van een nieuw contract ter vervanging van hei contract 1939 dat door de werknemers was opgezegd Langdurige besprekingen werden gevoerd, maar een overeenstemming werd niet bereikt. De zeelie den verlangden dat de toeslag van 50 pet. op de 1 aste gages, welke toeslag heeft geleid tot de hervat ting van het werk na het uitbreken van den oorlog, ook wordt gegeven op het z.g. procentengeld, da' deel van het loon. dat afhankelijk is van de gemaakte besommingen. De reeders zijn hiertoe niet bereid, omdat zij zich op 't standpunt stelden, dat 't bedrijf deze vehoogde uitgaven niet kon dragen. Ondanks dat de organisatie-besturen dezen eisch der zeelie den steunden, bleven de reeders weigerachtig. Van de zijde der organisatiebesturen werd er op gewezen dat de verhoogde loonen der zeelieden niet den inzet van het leven der visschers waard waren en voorts, dat de zeelieden ter koopvaardij meer heb ben gekregen dan de visschers. Tot nu toe zijn alle visschers, die na 3 September, den dag waarop de reeders zich bereid verklaarden den toeslag van 50 pet. op de vaste gages te geven, hebben meegewerkt om een deel der vloot wee: naar zee te krijgen, blijven varen, al ging dit reeds eerder met moeilijkheden gepaard. Gisteren zijn zij opnieuw bijeengekomen om den toe stand te bespreken. Het resultaat daarvan was. dat men besloot, niet naar zee te gaan. voordat een be vredigende oplossing is verkregen. Het gevolg hiervan is, dat gisteren geen enkele boot van het achttal booten dat had moeten varen naar zee is gegaan, zoodat er wederom een stagnatie in het trawlvisscherijbedry f is gekomen. Er is thans nog een twaalftal trawlers op zee. Ver wacht wordt, dat de opvarenden van dit twaalftal, waarvan de meeste deze week wel binnen zullen komen, hetzelfde besluit zullen nemen als degenen die de vergadering bezochten. In „Toenadering" lezen we nog het volgende: Nadat door de samenwerkende organisaties de loopende contracten waren opgezegd, werden de be sprekingen geopend over den inhoud van een nieuw contract. Verschillende verlangens betreffende de beman ning werden besproken. Het is nog niet den tijd om hierover nu reeds te schrijven. De reeders hebber de voorstellen in overweging genomen en de bespre kingen zullen worden voortgezet. Het spreekt wel, voor zichzelf, dat het voor beide partijen niet zoo ge makkelijk ligt. Onzekerheid en gevaren spelen thans •en groote rol. Naast de verlangens van de opvarenden, zijn er bij de visch lossers ook wenschen tot verbetering van hun arbeidsvoorwaarden. Wij zullen hopon dat spoedig overeenstemming wordt bereikt. Trawlloggers. Voor de trawlloggers bestaat thans geen contrac- tueele regeling. Besprekingen vonden plaats, ten einde een regeling te treffen De samenwerkende organisaties waren van mee rling, dat met de onderstaande voorwaarden reke ning moet worden gehouden: 1 50 pet. toeslag op de uitkeermgen van de Zee- •ngevallenwet. 2. Regeling bij opbrengen var. schepen. 3. Het vaststellen van een garantieloon. Verder zal aan eenige onderdeelen aandacht moe ten worden geschonken. Met het principe konden de reeders accoord gaan. Na overleg met de betrokken arbeiders zullen de besprekingen worden voortgezet. Marktberichten en besommingen. Tarbot 112—88 ct per KG. Tong 160—106 ct. per KG. Heilbot 95—90 ct. per KG. Griet 23—18 per 50 KG. Groote schol 16—14 idem. Middel schol f 1815 idem. Kleinschol 187.50 idem. Zetschol f 21—16 idem. Bot 108 idem. Schar 8.50—4.30 idem. Poontjes 96 idem. Groote schelvisch 21—19 Idem. Middel schelvisch 18—17 idem. Klelnmiddel schelvisch 1612 idem. Kleine schelvisch f 129.30 idem. Groote gul 12—10.60 Idem. Wijting 10—3.20 idem. Makreel 16 Idem Versche haring 7.305.20 idem. Kabeljauw 52—23 per 125 KG. Vleet 1.50—0.80 per stuk. Koolvisch 0.800.30 per stuk. Rog 12—9 per koop. Levende kabeljauw f 5.501.80 per stuk. Besomming trawlers: manden: 630 Maria van Hattem. IJM 1 4550 1320 Erin. IJM 12 8290 1190 Norma Maria. IJM 8 7940 Decnscht Kotters: G.G 892 740; E 165 1060: E 51 950 Hollandsche kotters: IJM 203 850; IJM 214 640; HD 125 1160. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. Zijl-Genis. d„ Willem Beukelsz- straat lrd. IJmuiden. H. B. B Gottmer-Wolte- rig, d.. Hagelingerweg 183, Santpoort. C. J. v. d. Burg-Rutte. d., Groeneweg 43 IJmuiden. J. Nat-Smit, z., v. Speijkstraat 25 IJmuiden. G. A. V. Wijtsema-Udo, d„ Meidoornstraat 14, IJmuiden. A. Otto-van Os, z„ Ahornstraat 12. IJmuiden. A. v. d. Lugt-Pauwels, d., Hageveldstraat 13, Sant poort. W. H. Meijns-van ReeuwUk, d., Velser- duinweg 165, IJmuiden J. Paap-van der Leek, d., Adrianastraat 24, IJmuiden. A. C. Rollfs of Roelofs-Riedijk. d., Pr Hendrikstraat 7 rd., IJmui den. A. Mes-Stuij, z„ Bloemstraat 23, IJmui den. A. W. Bol-Korthouwer, z., Hagelingerweg 23 Santpoort. Overleden- A. Köhler. 85 j., wed. van D. v. Heijst, Stationsweg 9 Velsen. M. Doff, 70 j., echtgen. v. W Smits, Huijgensstraat 36, IJmuiden. W. E. Pluijm, 63 j„ echtgen. van K. Hendriks. Wijn. Daniëlslaan7, Santpoort HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. 15 Januari 1940. Ondertrouwd: E. A. de Weber en J, E. van Tin teren. Getrouwd: Jac, v. Vessem en A. v. Bilderbeek. J W. Stassen en A. G. M. Koekkoek; C. Diepen- daal en E. M. Kloos. Bevallen: A. OorthuisBokkum d., L. A. WeijersHartwig z., E. M. DeegenaarSmink d.. M KramerBrugkamp d. Overleden: D. J. Spallng 82 j., geh., M. G. de wilde—wed. Dolstra 73 j„ G. Groeneveld 63 j., echtg. J. N. Huyg. BLOEMENDAAL AANVULLING CREDIET EVACUATIEKOSTEN. Bij raadbesluit van 19 October j.l. Is ten laste der begrooting dienst 1939 een bedrag groot f 5.000.— gevoteerd voor evacuatiekosten. Hiermede is echter niet kunnen worden vol staan. Hoofdzakelijk toch voor dekens was nog benoo- digd een bedrag groot 6.600.— In totaal derhalve f 11.600 Thans is nog noodig gebleken over te gaan tot aanschaffing van extra stroozakken, extra de kens en brandstoffen waarvan de kosten volgens onderstaande opgaaf van den leider van den Dis- tributiedienst bedragen- extra stroozakken 1.900.— extra dekens 500.— brandstoffen 10.000.— Totaal f 12.400- Opgemeld credlet wordt hiervoor aangevraagd. ONTHEFFING BEPALINGEN DER BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN C. Prins. Bloemendaal. voor den bouw van een broeikas bij perceel Vijverweg 4: Stichting „Huize Wildhoef" voor den bouw van een lijkenhuisje en fietsenbergplaats op het ter rein van het Rusthuis aan den Kennemerweg. Burgemeester en Wethouders en de Commissie voor Publieke Werken stellen voor de gevraagde dispensaties te verleenen. TUINBOUWVERGADERING. De afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdag 23 Januari een ledenvergadering in Rusthoek. De agenda vermeldt o.m. benoeming van een penningmeester wegens aftreden van den heer P. Kool. en nadere bespreking door den heer G. J. Boeschoten van de in deze gemeente na de vorstperiode van den winter 1938/1939 gecon stateerde schade MUZIKALE ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN. De Chr. Harmonie Vereeniging „Sursum" ga* Dinsdagavond een uitvoering voor de in Bloe mendaal gelegerde militairen, onder leiding van den heer J A. Meng ln Vreeburg. De voorzitter, de heer C. Schuit, opende met een woord van welkom en sprak er zijn leedwezen over uit dat de zaal niet geheel gevuld was. Sursum. versterkt met enkele militairen had een 12-tal nummers op het programma staan, die speciaal wat de marschen betreft vlot werden uitgevoerd. De militairen toonden hun waardeering door •en hartelijk applaus. Het trio Arnoldi zorgde door humoristische voordrachten voor de noodige afwisseling.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7